Het gazon vraagt om een goede voorjaarsbeurt Wonen in de tuin met stijlvolle meubelen K D GROEN LEER Li WOLF Garten DE JUISTE TIJD OM DE GRASMAT AAN TE PAKKEN Een goede pomp voorkomt veel ellende VAN ONZE ADVERTEERDERS Mysterieuze coniferen geven cachet aan de tuin UW ADRES VOOR: Gazonmaaiers SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 APRIL 1996 Ginkgo Larix Groot en kaal Bijzonder TUINMEUBELEN ZIJN ER IN ALLERLEI MATERIALEN Ook bij snoeien geldt: goed gereedschap het halve werk Gratis bemestingsadvies Tuinaanleg PARTITIO PARTITIO HOVENIERSBEDRIJF LOTUS CREEERT OOSTERSE RUST IN ACHTERTUIN LI ESBETH Hamelink-Weug van Opstal Groep DE MICRO COMPACT 30 EN DE 300 PLUS: ALWEER 2 FLYMO TOPPERS! 4 Kom nu eens kijken naar de nieuwe Wolf collectie! IBEA motormaaiers motormaaier met HONDA motor MATRAC zitmaaiers trimmers, handmaaiers, heggescharen, bladblazers, eomposteermachines WILGEMIOEKWEG13A - SEROOSkERKE - TEL. 0118-592820 I 315 Ooit een conifeer gezien die 's winters kaal is? Coniferen zijn populair omdat ze 'altijd groen' zi jn, maar er zijn uit zonderingen. Een paar coniferen staat er "s winters net zo kaai bij als een wilg of berk. En dan zijn er coniferen met merkwaardige groeivormen, prachtige voor in de tuin. Sommige coniferen zijn dus heel bijzonder. Bladverliezende coniferen, geschikt voor tuinbeplanting, zijn Larix en Ginkgo. De laatste heeft een zeer afwijken de bladvorm voor een conifeer. Het blad is breed en waai ervormig. terwijl coniferen doorgaans naalden of schub ben dragen. Dat is ook één van de kenmerken van coni feren - riaaktzadigen of Gymnospermae. Daarbij zijn de meeste groenbiijvend. De meest bijzondere bladverliezende conifeer is de Japanse notenboom (Ginkgo biloba). Wordt ook wel Tempelboom genoemd, omdat westerlingen de eerste exemplaren ontdekten bij Japanse tempels. Deze maje stueuze. eeuwenoude bomen waren tot voor die tijd niet bekent in het westen. In Japan en China worden ze al eeu wenlang vereerd als heilige boom. In de Leidse Hortus staat een machtige, mannelijke Ginkgo, die daar in 1785 is geplant. De boom bloeit drie weken eerder dan de vrou welijke boom een eindje verderop en bestuiven is er dan ook niet bij. Wel maakt de vrouwelijke boom - eveneens een respectabel exemplaar, uit 1845 - volop vlezige zaden. Ze zijn niet kiemachtig en vallen massaal af met het geel verkleurd hefstblad. Dat geeft een onaangenaam ruiken de brij. Om die reden worden namelijk mannelijke Ginkgo's gebruikt voor tuin- en straatbeplanting, bijvoor beeld Autumn Glory. Princeton Sentry heeft qua vorm veel weg van zo'n slanke Italiaanse populier. Ginkgo's worden op den duur groot, maar ze groeien langzaam. Daarom zijn ze bruikbaar voor in de tuin. vooral de zuil- vorm. De lork die bij ons als sierboom in cultuur is is de Japanse lork, Larix kaempferi. Andere soorten, vyaaronder de Europese lork. zijn bomen voor de bosbouw. De zachte, grijsblauwe naalden maken de Japanse lork tot een mooie conifeer. Voordat ze in de herfst afvallen, verkleuren ze geel. Wie geen ruimte heeft voor zo'n flinke boom. kan een treurvorm planten: Larix kaempferi Pendula. Wordt op stam geënt en de takken met mooie, blauwgroene naalden hangen sierlijk. In de winter krijgt het kale boompje daardoor een karakteristiek silhouet. Moerascipres (Taxodium distichum) en Metaseqoia zijn óók bladverliezende coniferen. Ze worden echter te groot voor de meeste tuinen. In het openbaar groen zijn het opvallende bomen met een kaarsrechte, doorlopende stam en roestbruin verkleurende naalden in de herfst. Moerascipres groeit goed op vochtige grond, zelfs in het water. Oudere bomen maken op natte groeiplaatsen kniehoge knobbels rond de stam; zogenaamde ademwor- tels. Heel merkwaardig! Cryptomeria japonica Cristata is een voorbeeld van een conifeer, die een aparte vorm heeft en groenbiijvend is. Wordt speciaal gekweekt om zijn hanekam-achtige ver groeiingen en is heel geschikt voor tuinen. Een aparte solitair-conifeer voor tuinen is Chamaecyparis nootka- tensis Pendula. De slanke vorm met afstaande takken is het meest geschikt voor tuinbeplanting. Alle coniferen met 'Pendula' in de naam hebben een aparte, hangende vorm (pendere - hangen). Coniferen met de aanduiding 'Filiformis' of 'Filifera' hebben draadvormige twijgen, bij voorbeeld Chamaecyparis obtusa Filiformis (filum draad). Wie nu naar huiten loopt en zijn gazon bekijkt zal mee warig het hoofd schudden. Het tapijt ligt er onregelmatig en met een verschoten kleurtje bij. Onkruid, mos en met een beetje pech ook nog molshopen. Moet dat nog wat worden? Wanhopen hoeft absoluut niet. Zodra de zon wat aan kracht toeneemt en de temperaturen omhoog kruipen wordt het tijd voor een verzorgingsbeurt. Gras groeit gemakkelijk en is ijzersterk. maar voor een mooi gazon is enige verzorging toch gewenst en de juiste tijd daar voor is het voorjaar. Door de natte herfst en winter heeft het mos welig kun nen tieren, juist in een tijd. dat het gras ..stil staat". Niet direct in paniek raken. Mos heeft een hekel aan warm te en droogte, dus met enig geluk regelt de natuur dat zelf. Mocht u daar niet op willen wachten of is de mos- plaag te groot dan kunt u het beste een hovenier raad plegen. Kale plekken en onkruid in uw gras zijn een ander ver haal: uw gras is niet in beste conditie. Verwijder het on kruid en verticuteer uw groene tapijt. Beluchten en mesten is belangrijk. Door het verticuteren krijgen de graswortels weer lucht, waardoor de mat zich kan her stellen. Kale plekken kunnen worden bijgezaaid. Als u het onkruid wilt aanpakken met een bestrijdingsmid del, wacht dan tot het gras weer stevig groeit. Is uw grasmat echt aan vervanging toe, dan is het daar voor nu het juiste ogenblik. De oude mat eruit, de grond omspitten, goed bemesten en dan zaaien of gras zoden leggen. Nog tot slot een tip: als u het gras voor de eerste keer gaat maaien, pak het dan niet te diep. Maai het gras de eerste keer niet te diep In steeds meer tuinen vormt een waterpartij een belang rijk onderdeel. Water boeit; een klaterend stroompje, een fontein waar de zon kleuren in oplicht, zich traag voort bewegende vissen, prachtige waterplanten... er zijn legio mogelijkheden. In kleine tuinen of'op balkons kan een mooie waterdich te bak gevuld met water en kroos zeer decoratief zijn. Is de bak 15-20 centimeter diep dan kan er zelfs een mini waterlelie bloeien. Ook een waterstroompje of bronnetje is mogelijk. Met behulp van een pompje wordt het water rond gepompt. Dit geeft de kleinste tuinen en balkons een extra dimen sie. Er is een grote keuze aan vijvers: voorgevormde vijvers en vijvers van vijverfolie waarmee de vormgeving zelf wordt bepaald. De beste plaats voor een vijver is een plek waar minstens een paar uur de zon komt. In de volle zon is enige scha duw gewenst. Voor de vijverfontein zijn verschillende pompen in de handel. Pompen die het vuil scheiden en heldere vijvers bevorderen. Het kiezenvan eengoede pomp voorkomt veel ellende. Mochten algen en schuim de vijver vertroebelen dan zijn er tegenwoordig milieuvriendelijke producten verkrijg baar. Op een zomerse dag zorgt water in de tuin voor een kla terend koele sfeer. Tuinmeubelen zijn er in een grote variëteit: van kunststof tot aluminium en van rotan tot metaal of gietijzer en van kunststof gevlochten draad tot zelfs rustieke twijgen, tak ken en een enorme verscheidenheid aan inheemse en exotische houtsoorten. Het is maar net waar je voor kiest, welke sfeer het beste bij je past. Het 'standaardzitje', en eventueel de enkele lekkere luie ligstoel is aangevuld met tuinbankjes, bijzettafels, serveer wagens, en gietijzeren meubelen. Voeg daarbij de parasols in alle soorten en maten en niet te vergeten het koele paviljoen, en u kunt gerust buiten 'wonen'. De laatste jaren tekent zich een duidelijke nieuwe trend af: het met natuurlijk materiaal decoreren van het tuin meubilair. Enkele mooie potten of landelijke manden met levend materiaal op de teakhouten tuinbank, een mooi stuk op de gietijzeren tuintafel. Een romantisch 'oud' tuinstoeltje gedecoreerd met hangplanten, het geeft allemaal een rustiek beeld aan de tuin. Vanzelfsprekend moet het tuinmeubilair dat functioneel gebruikt wordt, vooral comfortabel zitten. De deckchair waarin je buiten heerlijk achterover in de zon kunt liggen, moet daartoe ook echt uitnodigen. Tuinmeubilair is er om te luieren en volledig te kunnen ontspannen. Gelukkig begrijpen de fabrikanten dat heel goed. De betere stoelen zijn in hoogte verstelbaar en de rugleuning kan uiteraard aangepast worden aan de gewenste stand. Daarnaast komen de ontwerpers telkens weer met verrassende nieu we modellen en praktische oplossingen (voorbeeld: de geheel inklapbare tuintafel van groot formaat/Hartman) Kussens in uni, gestreept, gebloemd, genopt zijn er te kust en te keur en voor iedere smaak.. De Jasmin tuinset uit de nieuwe Hermitage Selection is met de hand gevlochten uit kunststof draad en heeft een alu minium frame. Gebruik voor het snoeien goed gereedschap Over snoeien doen halve en hele waarheden de ronde. Goed snoeien vereist vakkennis. Vraag daarom bij twijfel advies aan een hovenier. Goed snoeien vraagt ook het juiste gereedschap dat bovendien scherp moet zijn. Snoeiwonden overgroeien snel en goed als ze glad zijn. Naast een snoeischaar en een boomschaar op een lange stok zal al gauw een boomzaagje nodig zijn. Een vlinders truik van enkele jaren oud. bijvoorbeeld, draagt stevige takken. Met een snoeischaar redt u het niet. want een vlin derstruik kan het beste echt kort worden teruggesnoeid. Gebeurt dat niet. dan zal de struik kleinere bloempluimen maken en op den duur aan groeikracht inboeten. Andere struiken die baat hebben bij kort terugsnoeien (na de bloei) zijn twee populaire stamboompjes: het amandelboompje (Prunus triloba) en de mooie katwilg Salix caprea 'Kilmarnock'. De uitgebloeide takken kun nen kort worden teruggeknipt, zodat ze in één groeisei zoen helemaal opnieuw kunnen uitgroeien. Zonder snoei wordt de kroon op den duur veel te zwaar voor het stam metje. Knip de takken bij het wilgje nooit halverwege de stam af, want dat doet geen goed aan het uiterlijk van de wilg. De meeste rozen in onze tuinen zijn in cultuur ontstaan. Ze hebben grote bloemen en bloeien langdurig en rijk. Anders dan hun wilde soortgenoten vragen ze rigoreuze snoei in het voorjaar. Dit houdt de groei in de struiken. Ook al zijn rozen bij zacht weer aan het uitlopen, snoei ze maar gerust flink terug. Ze halen hun 'schade' vlot genoeg weer in. Rozenstruiken die niet worden gesnoeid, groeien dicht. Van klim- of leirozen blijven alleen de minst vertakte tak ken zitten. Het rijkst zullen takken zonder zijscheuten bloeien. Stevig aanbinden na het snoeien is belangrijk. Tip: Voor een rijke bloei hebben rozen veel voeding nodig. Geef ze speciale rozenmest. De samenstelling daar van is goed uitgebalanceerd, zodat ze niet te veel energie in het groeien steken. Het gaat bij rozen immers vooral om de bloemen. omende zaterdag, 27 april, bent u van harte welkom bij Tuincentrum De Klim op in Arnemuiden. Dan organiseren wij een grondtestslag. Iedereen kan dan de grond uit zijn tuin door een adviseur van DCM-meststoffen laten onderzoeken om een goed bemestingadvies te krijgen. U hoeft alleen een potje grond uit uw sier- moestuin of gazon mee te nemen en bij aankoop van DCM-meststoffen krijgt u een gratis advies van een specialist op het gebied van be mesting. Onze hovenier zal op diezelfde dag een de monstratie sierbestrating geven. U kunt dan de ver schillende mogelijkheden zien. Hij zal al uw vragen beantwoorden en advies geven. Tuincentrum Klim op ligt aan de Van Cittersweg 2 in Arnemuiden. e tuin zelf aanleggen of laten aanleggen, een moeilijke beslissing. Niet in de laatste plaats omdat het aanleggen van een tuin veel kosten met zich mee kan brengen. Toch zijn er veel mogelijkheden om uw tuin zelf aan te leggen en nog voor u begint te weten wat de kosten zijn. De tuin- en landschapsarchitecten van de Opstalgroep in Vrouwenpolder kunnen u ad viseren met een tuinontwerp of kostenberekening. Zo weet u van tevoren precies welke planten u nodig heeft en wat de totaalkosten van uw tuin zijn. Een belangrijke besparing. U maakt geen onnodige kos ten en u wordt achteraf niet teleurgesteld. Vaak be ginnen mensen aan hun tuin zonder duidelijk plan. Na een tijdje valt het resultaat dan toch tegen. In dat geval wordt er alsnog de hulp van een deskundige ge vraagd. Als uw tuin dan eenmaal naar uw wensen aangelegd is bent u ongeveer 40 procent duurder uit. Vraag daarom eerst advies aan een deskundige of ad viesbureau. http://www.zeelandnetnl/partitio tel. 0118-469912 fax 0118-479844 Bureau voor Tuin- en Landschapsarchitectuur ideeën Bepfantingspiannen Ontwerpen Bestratingsplannen Perspectieven Detailleringen Visualisaties Bestekken Projectmanagement Begeleiding onze kracht zijn uw vragen over Tuin, Park en Landschap (Advertorial) KOUDEKERKE - Grasveldje, terrastegels, hier en daar struiken, misschien bloemen. Je zou het een tuin kunnen noemen. Vaak hebben mensen de prachtigste hoven in gedachten maar eenmaal met de spa in de grond blijkt het inrichten van je tuin een moeilijke opgave. Jan Vermeule van Hove niersbedrijf Lotus is specialist op het ge bied van ontwerpen en aanleggen. Altijd is hij op zoek naar nieuwe ideeën. Zo ont wierp hij de "Japanse Tuin" met als finis hing touch de Koikarper. Japanse vissen van een meter lang die tweehonderd jaar oud worden. Verschillende Mensen, verschillende Tuinen Iedere tuin kan uniek zijn. Hovenier Jan Vermeule: „Wanneer ik een ontwerp maak dan is het belangrijk rekening te houden met de persoonlijkheid van mensen. Je moet proberen die persoonlijkheid terug te laten komen in de tuin". Nadat Jan een schets heeft gemaakt ontwerpt hij de tuin verder op de computer. In dat ontwerp staat precies de soort beplanting, plaats en bloeitijd aangegeven. Wanneer mensen dat willen kunnen ze de tuin ook door Jan laten aanleggen. Tot en met de bestrating toe. Handgekapte Tempeltjes Uit Indonesië Specialiteit van Lotus is de Japanse tuin. Het begon ooit als hobby maar de vraag naar dit ontwerp neemt steeds meer toe. „Het mooie van zo'n tuin is dat je die overal kunt aanleggen. Noordkant, zuidkant, veel of weinig ruimte, het maakt niet uit. Daarbij is er heel weinig onderhoud aan". Met bijvoorbeeld bonzai- boompjes, esdoorns en coniferen krijgt de tuin al wat oosterse trekken. Tot zo ver zou je het zonder specialist kunnen redden. Maar als enige hovenier in Zeeland levert Lotus rechtstreeks uit Indonesië handge kapte pagodes die onmiskenbaar deel uit maken van de Japanse tuin. Dan komt het aan op balans, compositie, creativiteit en deskundigheid. Een hovenier dus, kunste naar met kennis van zaken. Japanse Natuur Tot Leven Met Koikarper Jan Vermeule streeft in zijn werk naar per fectie. Een tuin die een beetje Japans aan doet is dan ook niet genoeg. Het is Japans of niet. Sinds enige tijd importeert Jan uit Japan de Koikarper. Een vis die een meter groot kan worden. Het is waarschijnlijk de enige vissoort die in zoveel verschillende kleuren en kleurpatronen voorkomt. „We hebben directe contacten met de expor teur. Daarom hebben we hier altijd genoeg Koikarpers op voorraad. Het enige waar mensen voor moeten zorgen als ze zo'n vijver met Koikarpers aan laten leggen is dat de filtering van het water doorloopt. Het water in de vijver blijft altijd helder. Die garantie geven we". De filtering van de vij ver wordt door Lotus aangebracht. De Koi karpers zijn te bezichtigen na telefonische afspraak. Oud huis: aanpassing tuin Nieuw huis: nieuwe tuin In ieder geval: UW wensen in UW tuin ONTWERP ADVIES Burchtstraat 53 4388 JK Oost-Souburg 0118-471255 Complete ontwerpen met plantsoen- lijsten c.q. calculaties voor bedrijven en particulieren k Budgetbewaking bij uitvoering door derden it Kwaliteitszorg en controle bij uitvoe ring k Adviesbureau Tuin - en Landschapsarchitectuur Vrouwenpoldersewee 44, 4354 KL Vrouwenpolder Tel. 0118-591376. Fax 0118-593418 een natuurlijke zaak een natuurlijke zaak Technische gegevens: MICRO COMPACT 30 Maaibreedte: 30 cm Mestype: Durablade Maaihoogte: 4; 10-30 mm Motor: 230 volt, 1050 W Motorrrem: nee Inhoud grasvangbak: 20 liter Gewicht incl. grasvangbak: 8.3 kilo Technische gegevens: MICRO COMPACT 300 PLUS Maaibreedte: 30 cm Mestype: Stalen mes Maaihoogte: 4; 10-30 mm Motor: 230 volt, 1150 W Motorrem: Ja Inhoud grasvangbak: 20 liter Gewicht incl. grasvangbak: 8.4 kilo e nandiga grasvangbak v i M»oo Compact 30 0. Mc/o Compact 300 PLUS

Scheldebode | 1996 | | pagina 15