Nu handen uit de mouwen is straks nog meer genieten sierlijk en slank Een vijver brengt veel meer leven in de tuin Grote schoonmaak Bloeiende hagen en bloeiende randen Tuincentrum Middelburg KAR WEI Met Karwei maak je het helemaal Lotus Aanleg en onderhoud van uw tuin „Het nieuwste tuincentrum van Middelburg" Wij staan voor kwaliteit!! TUINONTWERP TUINAANLEG TUINONDERHOUD Welriekende afbakening Verrassende decoraties 313 Humuslaag Voorzaaien 0 0 0 0 0 ook voor aanleg en onderhoud groot assortiment vaste planten allerlei bestratingsmaterialen vijvers met alle vijverbenodigdheden tuinhout en tuingereedschappen kamerplanten, snijbloemen vele cadeau-artikelen Tot ziens. Uw adres voor: Watermonster LAAT UW TUIN SPREKEN Als uw tuin het mocht i -eggen.... Hov»n>f»btirtjf jw specialist in tuinont werpen per computer. Niet alleen in huis kennen we hem. maar ook in de tuin: de grote voorjaarsschoonmaak. Als de lentekriebels toeslaan, krijgt de tuin een grote beurl. Het accent ligt op opruimen. Dorre bladeren en stengels verdwijnen in de GFT-bak. Op de composthoop gooien kan ook. maar een nadeel is dat dor materiaal langzaam verteert. Een andere mogeljkheid is om takken en ander snoei-af- val op een stapel te leggen in een hoekje van de tuin. Daarmee ontstaat een prima schuilmogelijkheid voor padden, egels en vogels zoals het winterkoninkje. Afgesnoeide takken kunnen ook worden versnipperd. Ze zijn dan uitstekende compost. Na een behoorlijk strenge winter, waarin de Elfstedentocht op een haar na aan Friesland voorbijging, kruipt het kwik in de thermome ter langzaam weer omhoog. Je merkt de tem peratuursverandering vrijwel aan alles, maar vooral de tuin geeft duidelijke signalen van het naderende voorjaar. De bolgewassen, zoals tulp, hyacinth, crocus en narcis, melden zich. Schuchter breken zij door de ontdooide aarde om een glimp op te vangen van de steeds sterker wordende zon. Deze voorbodes van een nieuw bloeiseizoen geven eigen lijk het startsein voor het tevoorschijn halen van schop, snoeischaar. hark en ander tuingereedschap, want er is werk aan de winkel, of beter gezegd in uw tuin. Als u het juist heeft aangepakt in de herfst dan heeft u zo veel mogelijk bladeren gewoon laten liggen, zeker op de perken. Een bladerdek in de herfst en in de winter is im mers natuurlijk: insekten hebben een goede schuilplaats (denk maar eens aan het lieveheersbeestje en aan rups poppen) en uw plantenperk wordt dank zij een natuurlij ke deken enigszins beschut. Het bladerdek heeft als derde functie, dat het na het rot tingsproces in de winter een humuslaag achterlaat. Nu het voorjaar zijn intrede doet is het zaak om de punt jes op i te gaan zetten: u kunt de humuslaag gaan onder werken. Nog afgezien van de voedingsstoffen, die u in de bodem brengt, zorgt u met dit onderwerken ook voor het 'luchtig' maken van de grond. Pas met spitten wel op. dat u uitlopende (vaste) planten en uitkomende bloembollen niet beschadigd. Mocht u nog meststoffen willen of moeten toevoegen dan kunt u dat nu gelijk doen. Voor het planten van eenjarigen is het over het algemeen nog te vroeg. Daarmee moet u wachten tot de 'IJsheili- gen' voorbij zijn en dat is pas in de tweede week van mei. Waarom moet u wachten? Heel eenvoudig: zelfs eind april, begin mei kan het 's nachts nogal eens behoorlijk vriezen. De meeste eenjarige planten kunnen daar abso luut niet tegen. Geraniums bijvoorbeeld vriezen kapot. Dat risico moet u dus niet nemen. Viooltjes, primula's en bijvoorbeeld heesters kunt u nu al buiten een plaatsje geven. Daarmee brengt u gelijk kleur in uw tuin. Bij het het tuincentrum kan men u nauwgezet voorlichten over wat u wel al kunt poten. Wat u zeker nu al kunt doen is het voorzaaien van eenja rigen. In een kist of bak. die u in een vorstvrije ruimte moet plaatsen, kunt u allerlei bloeiende eenjarigen alvast zaaien, zodat u straks in mei uw eigen gekweekte plantjes op de bloembedden of in de borders kunt uitpoten. En er zijn tegenwoordig meer soorten dan alleen de Afri- kaantjes en petunia's. Uw tuincentrum heeft een uitge breid assortiment. Maart en begin april moet er ook gesnoeid worden. In het najaar heeft u al links en rechts wat weggeknipt, maar de finishing touch moet gebeuren in het vroege voorjaar. Dan moeten heesters, bomen en rozen worden terugge snoeid. Meestal wordt de snoeischaar wat voorzichtig ge hanteerd. maar wees niet bang royaal terug te snoeien, hoewel u bij rozen moet oppassen. Die moet u terugsnoeien net boven een buitenoog, want op die plaats komt de nieuwe uitloper. Voor een deskundig advies kunt u altijd terecht bij uw tuincentrum, waar u trouwens ook zeer informatieve boekjes over snoeien kunt kopen. Het mag duidelijk zijn: de lente is dé tijd om uw tuin klaar te maken voor de komende zomer. Voor kleine tuinen zijn zuilvormige bomen ideaal. Ze zor gen voor het gewenste verticale accent zonder veel ruim te in te nemen. Een aanrader voor het voorjaar is de Prunus serrulata 'Amanogawa'. Deze slanke sierkers bloeit roze vanaf eind april. Een blikvanger de hele zomer door is de beuk Fagus syl- vatica 'Dawick Gold', een zuilvormige boom met een op vallend gekleurd blad. Een plek in de volle zon geeft de mooiste bladkleur. Deze elegante beuk groeit langzaam maar gestaag en kan wel 10 meter hoog worden. Deze zuilvormige bomen zijn makkelijk in het onder houd: snoeien is overbodig en zelfs ongewenst. Spichtig schieten ze over het wateroppervlak. Het is net alsof ze er een fractie van een milimeter vanaf blijven, maar in werkelijkheid hebben hun pootjes een minimale aanraking met het water. We praten over de schaatsenrijder, die als een schicht de meest onvoorspelbare figuren rijdt op de waterspiegel. Een beeld uit de tropen? Uit verre landen? Een exotisch diertje? Welnee, het schaatsenrijdertje kan vaste bewoner van uw tuin zijn. als u maar een vijver heeft. En met dat kleine kunstrijdertje is slechts één beestje genoemd, dat door water onweerstaanbaar wordt aangetrokken. Een vijver in uw tuin brengt er extra leven in. Wie al een vijver heeft zal dit volmondig beamen. Voor de aanleg van een vijver is het absoluut niet nodig dat de tuin een bepaalde grootte dient te hebben. Zelfs in tuinen van enkele vierkante meters kan een waterpartij tje worden aangelegd en dat zorgt voor verrassende effec ten. En dat is niet alleen een gevolg van een totaal andere plantenwereld.die u in het wateren aan de waterkant een plaats kunt geven. Het is heel eenvoudig: water trekt nu eenmaal leven aan. Of het nu dat schaatsenrijdertje is. of badende vogels, of het nu die heen en weer schietende, prachtig gekleurde libelle is of een verrassend opduiken de kikker; in en aan het water is altijd wel iets te doen. is altijd leven. Bij haagplanten denkt iedereen onmiddellijk aan conife ren of andere wintergroene gewassen. Maar er is meer. Héél aantrekkelijk is bijvoorbeeld een haag van bladver liezende, bloeiende struiken zoals Spiraea's. En deze hoe ven maar eens per jaar gesnoeid te worden. Als bij een voortuin pricacy niet zo belangrijk is. komt een bloeiende haag van bijvoorbeeld Spiraea japonica 'Anthony Watere' (rozerood) of Littele Princess (roze) in aanmerking. Snoei gerust in het voorjaar, want de bloe metje groeien aan jonge scheuten die daarna worden ge vormd. Voor hogere, manshoge hagen is de witbloeiende Spri- raea van houttei geschikt. Deze kunt u het best snoeien na de bloei in mei. Voor haagjes van ongeveer 40 cm zijn sommige vaste planten of halfheestertjes zéér geschikt. Lage hagen of randen kunnen worden gemaakt van kat tekruid (Nepeta faassenii). Dit bloeit rijk en prachtig blauw. In het voorjaar worden afgestorven stengels tot het onderste blad afgeknipt. Voor geurige haagjes zijn lavendel (Lavandula angus- tifolia) en echte tijm (Thymus vulgaris) goed bruikbaar. Deze twee hebben een zonnige plek nodig en groeien het beste op wat arme en droge (zand)grond. Snoei ze in het voorjaar terug, maar niet te diep. De dorre bloeiwijzen af knippen is voldoende. De ouderwetse vaste planten schildersverdriet (Saxifrage urbium) en Engels gras (Armeria maritima) lenen zich prima voor echte randen. Het Engels gras groeit het best op droge (zoute) zandgrond O O O O O e 0 0 0 0 0 0 0 O 0 O O O O Tuincentrum Middelburg ilerculesweg 42 (Arnestein) Tel.: 0118-624845 Van Cittersweg 2 4341 RC Arnemuiden Tel. 0118-602611 Voor wie toch al het idee heeft een vijver aan te leggen: nu is het de ideale tijd om die plannen ten uitvoer te bren gen. De plaats goed bepalen - het moeten verplaatsen is vervelend, tijdrovend en kostbaar - en rustig te werk gaan. Er zijn zoveel mogelijkheden, dat je welhaast kunt spreken van ..die Qual der Wahl". In de tuincentra kijk je je de ogen uit en doe je bijzonder aardige ideeën op en gelijkertijd kom je erachter, dat er tegenwoordig perfect materiaal voor het aanleggen van een vijver in de handel is. Er zijn kant-en-klare vijverkui- pen in allerlei soorten en maten, maar voor wie iets an ders wil. is er de folie, waarmee elke gewenste vorm kan worden gemaakt. De beplanting is een hoofdstuk apart. Er zijn werkelijk schitterende planten te koop. Belangrijk bij uw aankopen is. dat u goed in de gaten houdt voldoende „zuurstof planten" aan te schaffen, want dat is belangrijk voor de kwaliteit voor het water. En die kwaliteit van het water is op haar beurt van groot belang voor het leven in. op en aan het water. Vissen, of het nu goudvissen of de snelle windes zijn, stellen prijs op goed (niet te zuur: goed Ph-gehalte) water. Uw tuincen trum zal graag een watérmonster testen. Als het water goed is. zult u de schaatsenrijdstertjes zien zigzaggen over het water en dan kunt u genieten van een prachtig stuk(je) tuin. Mocht u de mogelijkheden hebben om door middel van een pomp ergens een fontein, watervalletje of zelfs beekje te realiseren, dan geeft dat een extra di mensie aan uw tuinln steeds meer tuinen vormt een waterpartij een be langrijk onderdeel. Water boeit; een klaterend stroompje, een fontein waar de zon kleuren in op licht. zich traag voortbe wegende vissen, prachtige waterplanten... er zijn le gio mogelijkheden. In kleine tuinen of op bal kons kan een mooie water dichte bak gevuld met wa ter en kroos zeer decora tief zijn. Is de bak 15-20 centimeter diep dan kan er zelfs een mini waterlelie bloeien. Ook een waterstroompje of bronnetje is mogelijk. Met behulp van een pomp je wordt het water rond gepompt. Dit geeft de kleinste tuinen en balkons een extra dimensie.. Het is lente, dus werk aan de winkel... Jaloezie-element in combinatie met pergola. Het markeren van het eigen stukje grond is in veel geval len funtioneel. Bij de achter- en/of zijtuin ligt de nadruk meestal op privacy. Rond de voortuin is een afbakening vaak gewenst om loslopende dieren te weren. Voor een oosterse sfeer zijn bamboeschuttingen zeer ge schikt. Er bestaat een geheel nieuw ontwerp bamboewan den die door te koppelen zijn en ook aan te sluiten op huidige systemen. Een andere nieuwigheid zijn houten jaloezie-elementen die afschermen en toch voor een bijzonder licheffect zor gen. Ze zijn bijvoorbeeld ook te gebruiken als overkap ping op een pergola. Daarnaast is een afscheiding van gaas zeer geschikt om te laten begroeien waardoor een groene afscheidingen ontstaat. Klimop is in veel gevallen geschikt en is altijd groen, maar een combinatie met bloeiende klimplanten is wél zo fleu rig. En als de klimmers dan nog geuren ook..., heerlijk! Kamperfoelie (Lonicera periclymenum 'Belgica') en de blauwe regen (Wisteria) hebben zeer welriekende bloe men. Wat minder bekend is Akebia quinata: de bruinrode bloemtrosjes verschijnen al in april het vijftallige blad is heel elegant. De geurende klimmers winden zich met hun stengels omhoog. Met sterke groeiers zoals blauwe regen moet u wel oppaasen bij bouwconstructies (regenpijp, dakgoot). TIP: Om er zeker van te zijn dat een blauwe regen als jong en goed bloeit, kan het best een exemplaar met bloemknoppen worden gekocht. De oriëntaalse barbecuepot is ook aardig om te zien Evenals huiskamers worden ook tuinen en balkons 'aan gekleed' naar de smaak van de bewoners. Hanging bas kets zijn uit Engeland komen overwaaien en vormen een kleurige en geurige entree bij de voordeur. En nu is er speciale potgrond voor de baskets die snelle uitdroging voorkomt. Een ander nieuw product is de oriëntaalse barbecuepot die in 't Verre Oosten met de hand wordt vervaardigd. Deze heeft 't uiterlijk van een terra cotta pot en is dus "niet in gebruik' ook aardig om te zien. En een originele vorm van barbecuen. Er bestaan nu ook plantenbakken met een schenkope- ning onderin en een metertje om de waterstand af te le zen. En er bestaan tegenwoordig ook vorstbestendige potten. Dit was de afgelopen winter erg prettig! Die tuindecoraties bieden een extra dimensie. Een beetje creatieveling kan fraaie hoekjes inrichten. Door steeds iets te vervangen of iets toe te voegen blijft het boeiend. POUWELSE TUINEN Berlagestraat 1 4380 AH Vlissingen Tel.: 0118-465375 LjyrjL- - Waldammeweg 2 (Industrieterrein Arnestein) Middelburg. Tel. 0118-628844 Beplantingsplannen Vijvers en waterpartijen o.a.: koi- karper en ecologische vijvers. Eigen koi-import Bel voor vrijblijvende informatie naar Jan Vermeule, Galgeweg 1 4371 RG Koudekerke. Tel. 0118-552191, autotel. 0652972838

Scheldebode | 1996 | | pagina 13