Zorg in Zeeuwse ziekenhuizen kan nog beter Iraanse schrijvers in bibliotheek Keukens Daniëlle leeskampioen De boeren nachtegaal een zomerzotheid 18,19 en 20 april Stadsschouwburg en Concertzaal zijn aan vervanging toe Kenteken Vier dagen zwemmen voor Unicef Nieuw bestralingsapparaat gisteren in gebruik genomen Bodar overweegt de kunsten EK'961 antiek interieur Zelf kiezen MIDDELBURG De Stadsschouwburg is eigenlijk te klein en bovendien mankeert er wel het een en an der aan de technische staat van het gebouw. En de akoestiek van de Concertzaal is weliswaar onnavolg baar maar daar denken de omwonenden anders over. Door de gebrekkige isolatie luisteren zij verplicht mee. Om deze gebreken op te heffen is een bedrag van ruim drie en een half miljoen gulden nodig. „En dan is het nog maar lapwerk" zegt wethouder Van Dijk- Sturm. Daarom hebben burgemeester en wethouders van Middelburg een plan uitgedacht om maar meteen een nieuwe theater te laten bouwen. Dat zou dan moe ten komen in het Stationsgebied, misschien wel naast het nieuw te bouwen stadskantoor. Een Stopera aan het Kanaal. Akoestiek O* N O) Oplappen 5 Apparaten Gratis i ^Winlzzt Dam 61 Middelburg tel. 0118-616638 Of SCHELDEB 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. M V 301 WOENSDAG 17 APRIL 1996 VLISSINGEN Zeeuwen zijn min der tevreden over de ziekenhuiszorg dan de gemiddelde patiënt in de rest van Nederland. Het schort daarbij vooral aan de informatieverstrekking en persoonlijke aandacht. Dat blijkt uit een onderzoek dat werd gehouden door de Zeeuwse Raad voor Volksge zondheid, Maatschappijontwikkeling en Cultuur(VMC) in opdracht van de Provincie Zeeland. De resultaten van het onderzoek moe ten de basis vormen om de kwaliteit van de zorg in ziekenhuizen in Zeeland te verbeteren. Door een steekproef zijn 8190 mensen telefonisch benaderd. Iets meer dan helft was bereid om mee te werken aan het onderzoek. Van de ruim 4000 res pondenten zijn 500 mensen met uit eenlopende ziekenhuiservaringen thuis geinterviewd. Zowel patiënten als begeleiders en bezoekers werden gevraagd naar hun ervaringen met de zorg in de Zeeuwse ziekenhuizen. Vier van de vijf Zeeuwen had tijdens het onderzoek nog niet zo lang geleden er varing gehad met een van de Zeeuwse ziekenhuizen. Met een rapportcijfer van 7,7 werd de opnameprocedure het hoogst gewaardeerd. Onderaan ston den de voorzieningen van de wachtka mers die een zeven min kregen. Ruim voldoende dus maar in vergelijkiung met landelijk onderzoek beduidend la ger. Met name de verzorging en de ver pleging worden in Zeeland minder ge waardeerd dan in andere provincies. Het ziekenhuis in Oostburg springt er positief uit terwijl de ziekenhuizen in Temeuzen en Vlissingen een lagere be oordeling krijgen. Veertig procent van de mensen die met ziekenhuiszorg in aanraking kwam zegt slechte ervaringen te hebben. De magere informatieverstrekking is het grootste punt van kritiek. Patiënten willen goed geïnformeerd worden over wat er met hen gebeurt. Niet alleen de informatie die wordt gegeven door het personeel is voor ver betering vatbaar maar ook de schrifte lijke informatievoorziening in zieken huizen laat te wensen over. Een op de vijf opnamepatiënten zegt het infor matieboekje van het ziekenhuis hele maal niet gehad te hebben. Een kwart van de mensen zou graag zien dat art sen en verplegend personeel meer overleggen met de patiënt. In het zie kenhuis de Honte in Temeuzen zeggen vier van de tien ondervraagden dat niets met hen is overlegd. In het alge meen worden volgens het onderzoek in de ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaande- ren patiënten veel te snel gedwongen om alles zelf te doen en vindt men dat de verpleging meer met de familie had moeten praten. Van de mensen die onlangs zijn opge nomen ging 16 procent naar een zie kenhuis buiten Zeeland. Belangrijkste reden was de bereikbaarheid. Vooral mensen uit Tholen kiezen om die reden het ziekenhuis in Bergen op Zoom. An dere belangrijke redenen zijn dat men is doorverwezen of omdat het specia lisme in het ziekenhuis in de omgeving niet aanwezig is. De keuze van een zie kenhuis lijkt dus meer een kwestie van aanbod dan van kwaliteit. Toch noemt 26 procent van de ondervraagden kwa liteit als argument om niet te kiezen voor een ziekenhuis in Zeeland. On danks dat bereikbaarheid in veel ge vallen bepaalt in welk ziekenhuis men behandelt wil worden noemen de meeste mensen de goede naam van een specialist als belangrijkste argument om voor een ziekenhuis te kiezen. Men kiest liever tussen specialisten dan tussen ziekenhuizen. Er lijkt daarom een groot verschil te bestaan tussen de redenen waarop veel Zeeuwen hun zie kenhuiszorg zouden willen kiezen en hoe zij dit eigenlijk doen. Negen van de tien Zeeuwen met ervaring in zieken huizen vindt ook dat een patiënt zelf de behandeld arts moet kunnen kiezen. Stopera in het Stationsgebied Vorig jaar is er al een begin ge maakt met een onderzoek naar de problemen rondom de cultu rele accommodaties in de hoofdstad. In de schouwburg is nogal het een en ander mis met de Arbeidsomstandigheden. Volgens directeur Gerard Peijs lopen mensen die de lichten moeten instellen de kans om naar beneden te vallen. „Ze hebben maar een smalle richel om op te staan. En de ruimte naast het toneel is veel te klein. In feite kunnen de artiesten maar aan één kant de coulissen benutten. En er hebben al heel wat mensen rugklachten opge lopen door het tillen aan zware apparatuur en decors omdat we geen goede liftinstallatie heb ben." Daar komt nog bij dat de laat ste jaren de gezelschappen die op het podium staan de reke ning fors hebben verhoogd. Ook zij krijgen te maken met de Ar- bo-wetgeving en moeten daar door meer geld uitgeven aan personeel en apparatuur. Dat berekenen zij weer door aan de schouwburgexploitant. Die kan dan twee dingen doen. Het eer ste is de prijs van het toegans- kaartje verhogen en het tweede is zorgen voor meer publiek. Doet hij het eerste dan blijven op den duur de mensen weg. Doet hij het tweede, dan moet hij zorgen dat er meer zitplaat sen in zijn theater komen. Om de Middelburgse schouw burg rendabel te laten zijn moe ten er eigenlijk zevenhonderd vijftig stoelen staan in plaats van de vijfhonderdzeventig die er nu staan. Voor een dergelijke bouwtechnische ingreep is ech ter geen ruimte. „Op het Bol werk mag niet gebouwd worden en aan de voor- en zijkant zit ten we direct op de straat, dus dat kan ook niet" zegt directeur Peijs. Ook de Concert- en Gehoorzaal is niet rendabel meer. De zaal beschikt weliswaar over een unieke akoestiek, maar is te klein voor grote symphonie-or- kesten en koren en te groot voor kamermuziek. Niet dat een groot koor niet op het podium kan staan, maar hier geldt het zelfde als voor de schouwburg. Door het geringe aantal toe schouwers dat in de zaal kan zitten is de recette, de op brengst van de entreekaartjes, niet hoog genoeg om het koor te betalen. De grote koren en or kesten verkassen daarom te genwoordig naar de Grote Kerk in Veere en de Sint Jacobskerk in Vlissingen. En de Concert- en Gehoorzaal heeft te kampen met geluids- MIDDELBURG Daniëlle de Bree is leeskampioen van de pro vincie Zeeland geworden. Daniëlle deed in januari mee aan de landelijke wedstrijd uit de Li- bris Leeskrant. De puzzel bestond uit heel veel vragen over kinder boeken. Omdat Daniëlle veel leest wist zij ook veel antwoorden. Antwoorden die ze zelf niet wist zocht ze op in de boekwinkel en de bibliotheek. Daniëlle kreeg voor haar prestatie een grote beker en een boekenbon van tweehonderdvijftig gulden. Nog twintig ande re kinderen kregen een tweede prijs: een boekenbon van een tien tje. De wedstrijd is een landelijk vervolg op de Zeeuwse zoektocht naar het meest belezen kind, een wedstrijd die al drie jaar door boekhandel Fanoy wordt georganiseerd. Onlangs werden wij verblijd met de mededeling dat er op de motorrijtuigenbeslasting, tegenwoordig houder schapsbelasting, van Zeeuwse ingezetenen, zeventien gulden aan opcenten gevoegd wordt. Deze democra tisch tot stand gekomen bijdrage moet dienen om de Westerschelde Oever Verbinding (WOV) mede helpen wJö te bekostigen. Dat was één. Vervolgens kwam er vori- ge week een mededeling van Hare Excellentie de mi- nister van verkeer mevrouw Anne-Marie Jorritsma, dat autobezitters straks meer moeten gaan betalen ai voor hun kentekenbewijs. Iedere wijziging op deel twee, verandering van eigenaar of adreswijziging, gaat vanaf 1 mei drieëntwintig gulden kosten. En di rect contant te betalen op het postkantoor. Voor de kopers van nieuwe auto's wordt het per 1 januari 1997 nog gekker. Waren deel één en twee van het kenteken- bewijs tot op heden altijd gratis, na die datum moet daar maar liefst honderd gulden voor afgedragen wor- den. Deel drie blijft gelukkig gewoon tweeëntwintig gulden kosten. Tel daar de zeventien gulden bij op die ^2 de WOV al kost, dan loopt het saldo aardig op. Het kentekenbewijs wordt, in drievoud uitgevoerd, maar liefst meer dan vijf keer zo duur. Breekt na de 'gekke- koeien-ziekte' nu ook de 'gekke-nationale-melkkoeien-ziekte' uit? Al deze maatregelen zijn door minister Jorritsma voorge steld om de uitgifte van kentekenbewijzen kostendekkend te maken. Het zegt wel iets over haar beleid. Kentekenend. Cameleon. overlast. Om aan de klachten van de omwonenden tegemoet te komen is een kostbare isola tie mogelijk. De werkgroep die alle proble men heeft geïnventariseerd is bang dat als er geen afdoende maatregelen getroffen worden, Middelburg wel eens haar sleu telpositie op het gebied van grootschalig podiumaanbod zou kunnen verliezen. Er wordt immers al gesproken over een groot theater in Goes. Wethouder Van Dijk-Sturm vindt dat een groot theater toch in de eerste plaats thuishoort in Middelburg. „Hier wonen nu toch eenmaal de meeste Zeeuw en bij elkaar." En omdat oplappen eigenlijk weggegooid geld is willen B&W meteen maar een nieuw groot theater laten bouwen. Dat zou dan mooi in het nieuwe Sta tionsgebied kunnen komen, misschien wel naast het nieuwe stadskantoor. „We kunnen dan een foyer, een garderobe en zo gezamenlijk gebruiken. Dat scheelt alweer in de kosten. En het Stationsgebied is makkelijk VLISSINGEN Maandag begint de Nationale zwemvier- daagse. Ook in het Vlissingse sportfondsenbad wordt daar aan meegedaan. In de week van 22 tot en met 26 april kun je op vier dagen vijf honderd meter per dag zwem men. Bij de inschrijving ont vang je een sponsorkaart en op die manier kun je geld binnen halen voor het goede doel dat aan de zwemvierdaagse gekop peld is, namelijk Unicef. Vorig jaar werd op deze manier bijna twaalfduizend gulden bijeenge bracht. Dit geld besteedde Uni cef aan een waterproject in Vietnam. Alle deelnemers die de zwem vierdaagse voltooien krijgen een medaille en deelnemers die sponsorgeld binnenbrengen krijgen nog een extra attentie. bereikbaar, ook met het open baar vervoer." In het nieuwe theater is niet al leen plaats voor podiumkun sten en concerten, er zouden ook films gedraaid kunnen worden. Omdat het theater een bovenre gionale uitstraling krijgt, wil len B&W dat ook de overige ge meenten en de Provincie hier aan hun steentje bijdragen. Het kleinschalige theateraanbod zou dan in Goes, Zierikzee en Vlissingen geprogrammeerd kunnen worden. Er komt in ieder geval een haal baarheidsonderzoek en als de plannen voor het nieuwe grote regiotheater doorgaan, en de gemeenteraad moet hier eerst nog over vergaderen, dan zal dat toch niet voor het jaar 2000 het geval zijn. Tot die tijd moet er een noodoplossingen gevon den worden voor de meest ur gente knelpunten in Schouw burg en Concertzaal. MIDDELBURG Het Festi val Cultureel Gekleurd bestaat tien jaar en daarom heeft de Zeeuwse Bibliotheek twee Ira nese auteurs uitgenodigd. Zij wonen en werken nu in Neder land. Van beiden zijn twee ver halenbundels gepubliceerd. De ze verhalen geven een indrin gend beeld van wat het bete kent politiek vluchteling te zijn in een wereld met een andere cultuur en een onbekend gees telijk klimaat. Op 25 april aan staande kunt u kennismaken met Kader Abdolah en Nasim Khaksar en hun werk. Vanaf 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Ad van den Kieboom, verant woordelijk voor de Nederlandse auteurs bij uitgeverij De Geus, zal hen introduceren en het ge sprek leiden. Deze 12 jaar jonge literaire uitgeverij heeft veel buitenlandse auteurs in Neder land geïntroduceerd toen zij nog onbekend waren. Inmiddels heeft Kader Abdolah in Neder land al tweemaal een prijs ge kregen. Kadar Abdolah (1954) studeer de natuurkunde aan de univer siteit van Teheran. Hij publi ceerde twee boeken in Iran, maar moest in 1984 om politie ke redenen uit zijn geboorte land vluchten. Op uitnodiging van de Verenigde Naties kwam hij naar Nederland waar hij momenteel woont en werkt. Als achterkleinzoon van de Perzi sche minister, schrijver en dich ter A. Ghaemmagham gebruikt hij als pseudoniem de naam van een doodgeschoten Koerdische vriend, Abdolah. Kader Abdo lah schrijft in het Nederlands. Daarnaast vertaalt hij Neder landse literatuur, proza en poë zie, voor Iraanse ballingen. In zijn verhalen geeft Abdolah op indringende wijze de gevoelens Kader Abdolah van de vluchteling vorm in prachtige proza dat een brug slaat tussen verleden, heden en toekomst. Zijn eerste Neder landse verhalenbundel De ade laars (1993) werd als het best verkochte debuut bekroond met het Gouden Ezelsoor. In 1995 verscheen De meisjes en de par tizanen. Dit jaar ontving Kader Abdolah zijn tweede bekroning: het Charlotte Köhler-Stipen- dium. Nasim Khaksar, geboren in de Zuid-Iraanse stad Abadan (1944) studeerde sociologie en werd vervolgens verplicht te werk gesteld op het platteland om de bevolking daar te leren lezen en schrijven. In 1965 be gon hij te publiceren wat hem onder het bewind van de sjah acht jaar gevangenschap ople verde. De revolutie van '79 Directeur Gerard Peijs doet even voor hoe de belichting boven de schouwburgzaal geregeld wordt. De witte vlakken rechts zijn de gips platen van het plafond. Wie daar op stapt ligt meteen op de stoelen in de zaal. foto harry de lange foto harry pierik brengt een korte periode van meningsvrijheid in Iran. Khaksar schrijft essays, ro mans, verhalen en kinderboe ken en zijn bekendheid groeit snel. In Khomeini's Islamitische Republiek wordt hij voor zijn politieke activiteiten ter dood veroordeeld. Maar de auteur was te populair bij zijn volk om het vonnis ook daadwerkelijk te voltrekken. Nasim Khaksar ontvlucht in 1983 Iran en leeft sindsdien als balling in Neder land. Aan het Instituut voor Oosterse talen van de Universi teit van Utrecht doceert hij Iraanse literatuur en literatuur geschiedenis. Twee van zijn verhalenbundels zijn in het Ne derlands verschenen. De krui denier van Kharzavil (1991) en Reis naar Tadjikistan (1994). Kaarten kosten 7.50. De Groenkalen ZEEUWSE LANDSCHAP De groene kikker is weer ontwaakt uit zijn winterslaap. De eerste aarzelende kwaak- koortjes zijn al weer te horen en over hoog uit een paar weken weerklinken weer van die complete concerten die de groene kikker de bijnaam boerennachtegaal bezorgd heb ben. De kikkers hebben hun winterslaap op de bodem van sloot of drinkput doorge bracht, en pas in deze tijd van het jaar wor den ze weer aktief. Overigens zijn ze direct weer alert en beweeglijk, in tegenstelling tot de bruine kik kers, die al een paar maanden eerder ontwaakt zijn. De tem peratuur was toen een stuk lager en als amphibie moet de kik ker zijn energie opdoen via de zonnewarmte. De vroeg ontwa kende bruine kikkers zijn in het begin uitgesproken traag, en dikwijls vallen ze dan ten prooi aan reigers en andere natuur lijke vijanden. Maar van de bruine kikkers zwemmen nu al volop larven, donderkopjes' zoals ze in de volksmond heten. Groene kikkers kwaken niet allemaal hetzelfde. Nog niet zo lang geleden is ontdekt dat onder onze groene kikkers in feite drie soorten schuilen. De grote groene kikker of meerkikker, de kleine groene kikker of poelkikker en de middelste of ge wone groene kikker. Ze zijn met veel moeite uit elkaar te houden aan de hand van kleine knobbeltjes op de onderkant van de poten. Maar een veel beter aanknopingspunt biedt het geluid dat ze maken. Daarin zitten aanzienlijke verschillen. In de Zeeuwse polders is het overigens negen van de tien keer de gewone groene kik ker die zijn gekwaak laat horen. Het kwaken wordt ge produceerd met de zoge naamde kwaakbla- zen. Aan de zijkant van de kop heb ben groene kikkers aan weerszijden een cirkel vormige huidplooi en het kwaken ontstaafbij het vol met lucht zuigen van deze kwaakblazen. Een kwakende groene kikker geeft aan twee kanten ronde opgeblazen witte bolletjes te zien. Maar wie het wil bekijken moet omzichtig naderen. VLISSINGEN Gisteren heeft het Zeeuws Radio-Thera peutisch Instituut een nieuw bestralingsapparaat in gebruik genomen. Deze tweede 'lineaire versneller' wordt gebruikt voor het bestralen van patiënten met kanker uit de regio Zeeland en West-Brabant. Dit nieuwe ap paraat vervangt het oude, dat sinds de opening van het insti tuut in 1981 in gebruik was en geschonken is aan het Acade misch Ziekenhuis te Rotterdam voor onderzoeksdoeleinden. De totale kosten voor verbouw van de bestaande bunker en de aan schaf van de apparatuur bedra gen ongeveer 4.5 miljoen gul den. Een lazaret uit de Tweede We reldoorlog, gelegen aan de Kou- dekerkseweg, voldoet goed als behandelruimte. De ruim 2 me ter dikke betonmuren zijn ge schikt voor het afschermen van de opgewekte straling. De nieu we versneller is gelijk aan het, inmiddels intensief in gebruik zijnde, toestel dat is geplaatst in de nieuwbouw van 1992. De verbouwperiode bedroeg twee maanden. De totale instal- latietijd van de versneller is ruim vier maanden. In die pe riode moet de apparatuur wor den afgeregeld en kwaliteits controles ondergaan. Omdat gedurende de verbouw en in stallatieperiode slechts één toe stel beschikbaar is, worden de patiënten, tot circa 1 septem ber, dagelijks tussen 7.30 uur en 22.00 uur bestraald. Veel pa tiënten vinden het soms een voordeel om buiten kantoor uren te kunnen worden behan deld. Veel vormen van kanker kunnen met behulp van de op gewekte röntgen- en elektro- nenstralen worden behandeld. Dagelijks kunnen er ongeveer honderd mensen behandeld worden. Door de toename van nieuwe behandelingen, van 450 in 1990 naar ruim 750 in 1995, is deze kostbare investering verant woord en noodzakelijk. Hier door kan de kwaliteit van zorg en de continuïteit van de be handeling ook in de toekomst worden gegarandeerd. MIDDELBURG De meeste kunsthistorici houden zich praktisch bezig met de beelden de kunsten, de architectuur en de kunstnijverheid. Het kan echter ook meer op afstand: re flectief, waarbij grotere ver banden zichtbaar kunnen wor den. Dan komen zaken ter spra ke als: wat is kunst wat is schoonheid en door welke fac toren worden kunst en schoon heid wisselend ervaren Over deze overwegingen geeft Antoi- ne Bodar dinsdag 23 april een lezing in de aula van de Zeeuw se bibliotheek. Antoine Bodar studeerde ge schiedenis in Amsterdam en Bazel, kunstgeschiedenis, lite ratuurwetenschap en filosofie in Leiden, en theologie in Utrecht. Aan de Leidse Univer siteit doceert hij nu Theoreti sche Kunstgeschiedenis, een re flectie op de visuele kunsten van verleden en heden aan de hand van de kunstfilosofie, de kunsttheorie en de kunsthisto- riografie met inbegrip van de letteren. In boekvorm publiceerde hij: Gezellin van de stilte - kunst historische opstellen over de Middeleeuwen en Renaissance (1992). Eeuwigh gaat voor oo- genblick - een selectie uit tele visiegesprekken (1992). Wande len met de Heer - een bundeling preken (1994). Geheim van het geloof - integratie van het ge loof in het dagelijks leven (nog niet verschenen). Hij schrijft ook regelmatig voor Trouw en NRC Handelsblad. De lezing begint om 20.00 uur en kaarten kosten 7,50. ADVERTENTIE Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans Verkerk een oven, kookplaat, afzuigkap, voedselrestvermaler en koel kast gratis! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! MAAK NU BOVENWEN KANS OP EEN VAN DE 200 REIZEN NAAR HET GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843

Scheldebode | 1996 | | pagina 1