Het Zuidelijk Toneel speelt Caligula Camerata Trajectina speelt 'doperse' muziek HIGH TECH BINDWERK h"TiLi"' Een galerij van poppen Geïmproviseerde muziek op Bachsalon Caraïbische muziek in het Arsenaaltheater Muziek is vrolijke aangelegenheid Blue Spirit start jeugdkorps Swingende zondagmatinee met de Fra Fra Sound Oorstrelend theaterconcert Tweede ronde Halt-toernooi Eerste Nederlandse opvoering van de oorspronkelijke versie SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 APRIL 1996 MIDDELBURG Zaterdag 20 april is in de Stads schouwburg de nieuwe productie van Het Zuidelijk Toneel, Caligula, te zien. Ivo van Hove regisseert de oorspronkelijke, nooit eerder in het Nederlands ge speelde versie van Caligula, een stuk van de Franse auteur Albert Camus. Aan Leonard Nolens werd ge vraagd de vertaling te maken. De titelrol wordt ge speeld door Steven van Watermeulen, andere spelers zijn Katelijne Damen, Mark Rietman, Bart Siegers, Ramsey Nasr, Henk van Ulsen, Wim van den Heuvel, Romijn Conen, Rob Das en Jos van Gorp. Het toneel beeld en het licht werden ontworpen door Jan Vers- weyveld, Tessa Lute tekende voor de kostuums. 315 De keuze Inleiding Veel anekdotes in 'Van toeten en blazen' 'Behalve de fantasieën van Ca ligula is niets in dit stuk histo risch. Zijn woorden zijn au thentiek; de manier waarop ze hier worden gebruikt is dat niet'. (Albert Camus, aanteke ning bij Caligula) Caligula is één van die legenda rische heersers uit het Romein se keizerrijk. Hij regeerde slechts 4 jaar, van 37 tot 41 na Christus. Stond Caligula aan vankelijk bekend als een mild en rechtvaardig heerser, vrij snel deden verhalen de ronde over waanzin en wrede macht spraktijken. De twintigste-eeuwse Franse schrijver en nobelprijswinnaar Albert Camus kende de histori sche Caligula uit de kroniek van Suetonius, 'Het leven van de twaalf keizers'. Daarin geeft de Romeinse kroniekschrijver vooral een pikante opsomming van de excessen van Caligula, zonder verklaringen te zoeken voor de drijfveren van de in zijn ogen waanzinnige keizer. In zijn toneelstuk zet Albert Camus de historische Caligula volledig naar zijn hand. Hij be houdt slechts die elementen van de kroniek die passen in het verhaal dat hij wil vertellen. Zijn Caligula-figuur wordt een hedendaagse vertegenwoordi ger van de absurde mens. Daar om stelt Camus in zijn stuk niet zozeer de excessen van de maanzieke keizer centraal, wel diens wanhoop en eenzaam heid. Met zijn jonge zuster Drussila beleeft de jonge keizer Caligula een getormenteerde en alles overheersende, passionele lief de. Haar plotse dood ontneemt hem alle zekerheden, behalve de zekerheid dat mensen dood gaan. Caligula vlucht weg van het hof en is vele dagen onvind baar. Terug in het paleis vindt de keizer geen ruimte voor zijn verdriet en wordt opgeslorpt door de banale vereisten van de regeerpraktijk. Hij wordt bitter en komt tot het besluit: alle ge beurtenissen zijn even (onbe langrijk. Caligula neemt af stand van de wereld en de men sen en installeert een schrikbe wind. Door de meest wrede, ab surde en tegenstrijdige bevelen jaagt hij zijn volk en hofhou ding tegen zich in het harnas. Caligula heeft slechts één doel voor ogen: zijn onderdanen zo ver drijven dat ze in opstand komen en een eind maken aan zijn leven. Een leven dat voor hem geen zin en betekenis meer heeft. Albert Camus schreef verschil lende versies van Caligula. De eerste dateert van 1941 en legt vooral nadruk op de existentië le crisis van de keizer. Beïn vloed door zijn ervaringen en inzichten tijdens de Tweede Wereldoorlog herbewerkt hij het toneelstuk grondig. De exi stentiële crisis van de jonge kei zer wordt minder belangrijk en MIDDELBURG Het Blue Spirit Bugle Corps start een jeugdkorps binnen de vereni ging. Het jeugdkorps zal onder de naam "The Blue Spirit Cad ets" verschijnen en telt nu, bij de start, al zo'n twintig leden in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. Het korps bestaat uit een blazers sectie, slagwerksectie en show dansgroep. Deze laatste sectie richt zich op danswerk met ge bruik van divers showmateri aal. De reden van de oprichting van The Blue Spirit Cadets is de grote toename van jeugdige le den bij Blue Spirit de laatste ja ren. Bij deze jonge nieuwe leden is vaak een opleidingsperiode van drie tot vier jaar nodig voordat ze toegelaten kunnen worden tot het A-korps. De op leidingsperiode is bij het jeugd korps aanmerkelijk korter dan bij het A-korps en de repetities kunnen optimaal worden aan gepast aan de ledengroep. Voor het jeugdkorps zijn spe ciale instructeurs aangetrok ken, die niet alleen muziek zul len instuderen, maar de kinde ren die zich aanmelden als lid ook helpen om een instrument te leren bespelen of creatief be zig te zijn met dans. Voor nieu we leden is ervaring met mu ziek dan ook geen vereiste en een instrument wordt door de vereniging ter beschikking ge steld. Momenteel is men op zoek naar leuke muziek voor het korps. Alles zal door eigen mensen binnen Blue Spirit worden ge arrangeerd, waardoor optimaal rekening gehouden kan worden met de capaciteiten van de jon ge muzikanten. De repetities nemen vooralsnog één avond per week in beslag en vinden plaats op vrijdagavond in de gymzaal aan de De la Pal- mastraat in Middelburg-Zuid, van half zeven tot half acht 's avonds. Wie belangstelling heeft kan bij zo'n repetitie ko men kijken. Te zijner tijd zullen de repetities uitgebreid worden tot twee avonden per week. Naast repetities zullen er ook leuke activiteiten voor de leden worden georganiseerd. Het eerste jaar worden nog geen echte optredens verzorgd. Deze periode zal gebruikt worden om het korps op te bouwen, zowel in kwantiteit als in kwaliteit. Het streven is om uit te groeien naar ongeveer 40 leden. 1 Katelijne Damen, Rob Das en Steven van Watermeulen in Caligula. moet wijken voor het actuele thema van de opstand tegen Ca ligula's tirannie. Het is deze tweede versie die sinds de oer- première in 1945 een vaste plaats heeft verworven op het wereldrepertoire. De oorspronkelijke versie werd pas in 1984 in het Frans gepu bliceerd. De vertaling van Leo nard Nolens betekent de eerste Nederlandstalige publicatie van de oorspronkelijke versie. In de keuze van Ivo van Hove voor de oorspronkelijke versie weerspiegelt zich de keuze voor een veel radicalere Caligula. Na de dood van Drussila blijven van Caligula's leven enkel nog brokstukken over. In de liefdes relatie met zijn zuster kon hij de illusie van een idyllisch be staan koesteren. Nu die illusie wreed verbroken is, eist Caligu la concrete antwoorden op zijn vraag naar de zin van het leven. Zijn moorddadig schrikbewind is een zoektocht naar oplossin gen. Zijn paleis wordt een kil en wreed laboratorium. Niemand blijft bespaard, ook zijn vrien den niet. Vanuit zijn ijzersterke logica en het besef van een tota le vrijheid brengt Caligula het leven van iedereen in gevaar, maar ook de zekerheden waar op ieders leven is gebouwd. Maar niets kan de storm in het hoofd van de jonge keizer beda ren. En niemand kan Caligula tegen zichzelf beschermen, want hij heeft de macht om zelfs de mensen die van hem houden, te vernietigen. Wan neer uiteindelijk niemand hem de antwoorden kan bieden die hij zoekt, leidt Caligula's be wustzijn hem naar een defini tieve oplossing: zijn dood. Zo wordt Caligula een fabel FOTO DEEN VAN MEER over een absurde vrijheid die niet gelukkig maakt omdat ze ten koste gaat van anderen. De voorstelling begint om 20.00 uur. Vooraf geeft Henk van Ulsen in de bovenfoyer een gratis toe gankelijke inleiding op de voor stelling. Van Ulsen speelt in „Caligula" de rol van senator. Kaarten kosten 27,50 (kor tingspassen 22,50) en zijn in voorverkoop aan het theater, telefoon 611500. VLISSINGEN Al bijna vijf tien jaar is de Caraïbische jazz formatie Fra Fra Sound con stant en prominent aanwezig op de Nederlandse en Europese podia. Hun muzikale visie wordt verwoord in het Suri naamse begrip 'fra fra' dat on geveer omschreven kan worden als 'evenwicht'. Het weerspie gelt het streven naar balans tussen uiteenlopende muzikale en culturele invloeden: uit het Caraïbisch gebied, Latijns- Amerika, Afrika, Europa en Amerika. Onder leiding van basgitarist Vincent Henar is de groep er in geslaagd al deze elementen op een geheel eigen wijze tot een karakteristiek groepsgeluid te combineren. Overeenkomstig de traditie van jazzorkesten en mede door de grote aantrek kingskracht van Fra Fra Sound op jonge veelbelovende solisten, introduceert de band regelma tig nieuwe talenten. De vak kundige en gedreven vertolking van eigen composities heeft muziekliefhebbers overal ter wereld gewonnen voor de kracht, de sierlijkheid en de „groove" van dit zeven man sterke ensemble. Fra Fra Sound kent een bezet ting van piano, bas, drums, gi taar, sax, trompet en percussie. Hun optreden in Vlissingen vindt plaats in het kader van het Festival Cultureel Ge kleurd. Zondag 21 april - Arsenaal theater Vlissingen - aanvang 15.00 uur Kaarten kosten 17,50 (kor tingspassen 12,50) en zijn in voorverkoop bij de VW aan de Nieuwendijk, tel. 419275. DONDERDAG 18 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtend editie met actualiteitenquiz 9.05 Mu ziek. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middagedi tie. 13.35 De Passage, met de con certagenda en het filmoverzicht. '14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland met Piet Brakman; vandaag: Foreighn Affairs. 17.03-18.12 Avond editie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 19 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtend editie met actualiteitenquiz. 9.05 Mu ziek door de week. 10.05 Zwemer, programma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie met Het Fort Zeelandia. 13.35-17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur. 17.05-18.00 Avond editie met Zeeuws Diep. Vandaag met Koen Hendriks, Jan Scheffers en Tjeu Strous. ZATERDAG 20 APRIL 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog; vandaag generaal-majoor buiten dienst H. Sturm uit Middelburg. 10.03-13.00 Dag-Week, gevarieerd familieprogramma. 13.34-18.00 Om roep Zeeland Sport. ZONDAG 21 APRIL 10.02 De Tijdmachine; vandaag: Mel- chior Hoek, met Napoleon naar Rus land. 11.02 De Zeeuwse Lucht; van daag: Sabine de Groot (fluit), Diana Gelderland (klarinet) en Joma Hollae- rd (piano). 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog; vandaag generaal-majoor b.d. H. Sturm uit Middelburg. 13.32- 14.00 Omroep Zeeland Sport, 14.25- 14.30 15.25-15.30 16.25-16.30 Om roep Zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05-18.00 Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 22 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtend editie met actualiteitenquiz. 9.05 Mu ziek door de week. 10.05 Met Aly de Boer op. 11.05 'n Uurtje Bert. ^.OS- IS. 00 Middageditie met het spelletje Wegwies. 13.35 De Passage met het expositie-overzicht. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Sportclub De Zeeuwen, de achtergronden van de sport. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u het maar DINSDAG 23 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oogappels en muilperen; vandaag: derde generatie Molukkers in Neder land. 11.05 'n Uurtje Bert. ^.OS- IS. 00 Middageditie 13.35 De Passa ge, met de evenementen in de Zeeuwse theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefeliciteerd! 17.05- 18.12 Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 24 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage met tentoonstellings overzicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. ADVERTENTIE Documentaire, offertes, prijslijsten etc. vormen een wezenlijk be standdeel van het imago van een onderneming. Een goede indruk is dan ook ongelooflijk belangrijk. Bindt daarom uw documenten snel en eenvoudig in met het ..Hi Tech" bindsysteem met de praktische plastic bindrug of de sterke draad binding. TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanweg61 Tel: 0115-617342 Fax:0115-618654 MIDDELBURG Amesteinweg 61 Tel: 0118-636151 Fax:0118-613447 MIDDELBURG In het ka der van 'Menno 500' - de her denking van vijfhonderd jaar doperdom - vindt op 20 april in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat een concert plaats van doopsgezinde mu ziek door het Utrechtse mu ziekgezelschap Camerata Tra jectina. 'Genade ende Vrede' was de groet, die vele doopsgezinde mar telaren in de 16e eeuw vanuit de gevangenis richtten aan hun vrienden en familie. Zij waren gearresteerd wegens hun geloof, ketterij in de ogen van de over heid, die een inquisitie instelde om het gevaar te bezweren. Deze inquisitie ging hardhandig te werk. De gevangenen werden langdurig en onder folteringen verhoord en als ze in hun dwaling volhardden, als misdadigers te rechtgesteld. In deze benarde tij den putten de dopers moed uit hun schriftelijke liederen, die ze zelfs in het gevang en op de brandstapel zongen. In talrijke martelaarsliederen verhalen ze van de gruwelen, hun aangedaan. In de 17e eeuw werden de vervol gingen gestaakt. De doopsgezin den vormden toen een aparte be volkingsgroep, apart omdat ze militaire dienst weigerden en niet in overheidsdienst wilden wer ken. Verspreid over talrijke ver schillende richtingen hielden zij hun diensten ('vermaningen') in schuilkerken. Elke gemeente leek zijn eigen zangboek te hebben en het repertoire van doperse liede ren is dan ook zeer groot. Belang rijke doperse dichters waren on der meer Hans de Ries, Karei van Mander en Joost van den Vondel. Typerend voor de doopsgezinden zijn de vaak zeer opgeruimde me lodieën, waarop zij hun geeste lijke liedteksten zongen. Camerata Trajectina ('Utrechts muziekgezelschap'), opgericht in 1974, heeft naam gemaakt als dé pleitbezorger voor de Nederland se muziek van Middeleeuwen tot Gouden eeuw. Het ensemble werkte mee aan de meeste edities van het Holland Festival Oude Muziek Utrecht, gaf honderden concerten in Nederland en Vlaanderen en maakte toemees naar onder meer de Verenigde Staten. Een specialiteit van Ca merata Trajectina is de muzikale opluistering van nationale her denkingen, zoals die van de Unie van Utrecht, Willem van Oranje en Dirck Volkertszoon Coom- hert. Camerata Trajectina maak te verder programma's rond dichters als Vondel, Bredero, Hooft en Coomhert en rond the ma's als de Tachtigjarige Oorlog, de godsdienststrijd, de Doden dans, middelnederlandse lyriek en de Souterliedekens. Veel in druk maakte het Tesselschade Festijn (1994) in het Muiderslot, waarbij het toneelstuk 'Geerae- rdt van Velsen' van P.C. Hooft werd opgevoerd met de originele muziek. De projecten van Came rata Trajectina kenmerken zich door een unieke combinatie van intensief voorbereidend weten schappelijk onderzoek en spon tane uitvoeringen, waarin impro visatie en theater een belangrijke rol spelen. Het concert begint om 20.00 urn en wordt ingeleid door prof. dr. P. Visser, conservator van de doopsgezinde bibliotheek te Am sterdam. De toegangsprijs be draagt 20,00. MIDDELBURG Onder de titel "In de kast uit de kast" is er vanaf 20 april tot en met 9 juni in het Zeeuws museum een tentoonstelling te bezichtigen van poppenkasten en poppen- kastpoppen. De tentoonstelling is samenge steld uit verschillende soorten poppen en kasten voor de kin deren van de basisschool. Er staan vingerpoppen, handpop pen, stokpoppen, marionetten. Ook zijn er schimmenpoppen en Wayangpoppen uit Indonesië te zien. Over alle poppen is iets te lezen: over hun herkomst, in welk verhaal ze gespeeld heb ben of ze een naam hebben en hoe ze gemaakt zijn. Bezoekers kunnen ook zelf proberen om schimmen te maken met hun handen. Een aantal poppenkas ten is vormgegeven door Zeeuwse kunstenaars. MIDDELBURG Harry Sacksioni behoeft als gitarist geen nadere introductie of aan beveling. Of het nu de elektri sche of de akoestische gitaar is, Sacksioni bespeelt beide in strumenten met een veelvoud aan gevoel en virtuositeit. De laatste jaren heeft Harry Sak- sioni als componist/gitaris een verrassende ontwikkeling door lopen en zag hij zijn loopbaan be- kroond met Nederlands belang rijkste muziekprijs, de Edison. Natuurlijk zijn er ook in zijn nieuwe theaterconcert Who's pulling the strings nog de nodige intieme, fluiterende momenten, maar die nummers worden aan genaam afgewisseld met stevig, kleurrijk elektrisch werk. Harry wordt daarbij muzikaal onder steund door een vijf man sterke band met als instrumentarium: saxofoon, toetsen, mandoline, accordeon, viool, bas en drums. Woensdag 17 april - Stads schouwburg Middelburg - 20.00 uur Kaarten kosten 25,00 (pas sen 20,00) en zijn in voorver koop aan het theater, tel 611500, en vanaf 19.00 uur te koop aan de avondkassa. MIDDELBURG De J.S. Bach Salon is een jaarlijks te rugkerend voorjaarsfestival met als rode draad de werken van J.S. Bach (1685-1750). Johan Se bastian Bach was geen revolu tionair, hij was eerder een groot vervolmaker, hij wist alle voor gaande stijlen naar zijn hand te zetten. De J.S. Bach Salon is een voorjaar vol prachtige muziek; van grootse barokmuziek tot in trigerende jazzconcerten, nieu we muziek en wereldmuziek: een exploratie in alle richtingen. Zaterdag 20 april treden Katie Duck (dans), Rick Parrets (actor en comic), Peggy Lafson (zang), Augusto Forti (klarinet), Sean Bergin (saxofoons), Tobias De- lius (tenorsax), Tristan Honsin- ger (cello), Joe Williamson (bas) en Alan Purves (percussie) op. Ook wanneer Tristan Honsinger niet in een theatrale omgeving optreedt, heeft de manier van musiceren van deze cellist een theatrale uitstraling. Een unieke dynamische happe ning is het optreden van zijn band This That The Other waarin hij de meest uiteenlopen de aspecten van de geïmprovi seerde muziek laat samengaan met dans en komedie. Hij vormt deze om tot een fris en boeiend muziektheater, afgewisseld met songs en improvisaties in diverse deelformaties. Zang, muziek, theater en humor worden op des kundige wijze voor het voetlicht gebracht. Honsinger is één van 's werelds meest geniale improvi satie-kunstenaars, voor wie het medium - muziek, ritme, theater om 't even - van ondergeschikt belang is. Hij maakt overal iets moois van en hoe onverwachter de aanleiding, hoe schoner het resultaat. Het begint om 20.30 uur en kaar ten kosten twintig gulden. VLISSINGEN De eerste ronde van het Halt-voetbal- toernooi is vorige week ge speeld. Ijs en weder dienende wordt er vanmiddag afgetrapt voor de tweede ronde. Aan het voetbaltoernooi is ook een rebus wedstrijd verbonden. Deze is gewonnen door Bart, El- mar en Jeroen. Alle kinderen die ook meedoen aan het voetbal toernooi kunnen ook meedoen aan de rebus. Daar zijn nog leu ke prijzen mee te winnen.Tijdens de tweede ronde zijn mensen van het Haltbureau aanwezig in de clubgebouwen van RCS en GPC met informatiemateriaal over het Halt-project. De wedstrijden beginnen om half twee en wor den gespeeld op de velden aan het Koopmansvoetpad, het Bas- kensburgplein en de Irislaan VLISSINGEN Als onderdeel van het Festival Cultureel Ge kleurd presenteert Uit in Vlissin gen binnenkort een optreden van Eliades Ochoa Cuarteto Patria. Dit gerenommeerde ensemble is afkomstig uit Santiago de Cuba, de broedplaats van de bolero, de traditionele son en guaracha. Muziek die aan de basis ligt van alle hedendaagse Cubaans-Ca- raïbische uitingsvormen. Het Cuarteto Patria begeleidde al sinds de veertiger jaren vele Cubaanse grootheden, waaron der Nico Saquito en Francisco Repilado. De groep speelt de ou de hits en ook enkele nieuwere nummers in de traditionele be zetting van akoestische gitaren, contrabas, en percussie met hoofdrollen voor gepassioneerde zang en instrumentale improvi saties. Donderdag 18 april - Arsenaal theater Vlissingen - aanvang 20.00 uur. Kaarten a 17.50 (kortingspassen 12,50) zijn in voorverkoop bij de VW aan de Nieuwendijk, telefoon 419275. Veere's Genoegen in 1925. Een van de vele foto's in Van Toeten En Blazen. VLISSINGEN Van Toeten En Blazen. Zo heet het boek over de harmonieën, fanfares en brassbands op Walcheren dat vanaf zaterdag in de boekwin kels ligt. Het boek is geschreven door Truus Wight-van der Woude. Zij was anderhalf jaar bezig met het achterhalen en opschrijven van de gegevens over drie-endertig muziekvere nigingen. Het is haar verdienste dat het niet gebleven is bij een saaie opsomming van gegevens, maar dat er ook veel anekdotes in staan. Want muziek maken op Walcheren is vooral een vro lijke aangelegenheid. Zoals bijvoorbeeld deze: 'Niet ieder dorps heeft een muziek tent. Dat is ook niet zo'n ramp, want een podium is zo gemaakt: een paar palen in de grond, planken eroverheen en klaar is Kees. Maar als dat niet vakkun dig gebeurt...Bij een officiële gebeurtenis in Biggekerke was het plaatselijke muziekkorps Willen is Kunnen komen opdra ven om het Wilhelmus te spelen. De eerste tonen werden ingezet en veldwachter Babijn sprong in de houding. Met de hand aan de pet zong hij uit volle borst mee. En toen zakte het podium langzaam in elkaar. De muziek stierf weg en iedereen trachtte een goed heenkomen te zoeken. Maar Babijn bleef staan, stram in de houding. Wat er om hem heen ook gebeurde, het volks lied mocht in geen geval onder broken worden.' Prachtige staaltjes proza staan er in oude notulen. Het volgen de citaat is van Jac. van der He ijden uit Koudekerke. Hij schreef het in 1937 en het gaat over de nieuwe dirigent Geij- sen. ..'Dan zette hij zijn instru ment aan den mond en wij allen stonden verbaasd. Met krachti ge toonen en rookwolkjes die uit 't instrument opstegen blies hij 't ons voor, hoe 't wel moest. Verschillende leden die ook graag krachtig voor den dag wilden komen deden hem na. Of 't nu was dat zij te krachtig bliezen, of dat er een andere oorzaak was weet ik niet, doch vlug werden zij tot den orde ge roepen en was het 'heeren pia no, piano leeren blazen.'.. Wat na het lezen van het boek opvalt is dat er op zo'n klein ge bied als Walcheren drie vereni gingen zijn die ONDA heten. Alleen de muzikanten uit Nieuw en Sint Joosland hebben een geldig excuus. De vereni ging werd in 1907 opgericht en kreeg toen de naam Voor waarts. Zoals bij de meeste ver enigingen waren de plannen groot en de financiële middelen beperkt. Een nieuw vaandel kon er niet meer af en daarom werd er een tweedehandsje op de kop getikt. Alleen stond daar geen Voorwaarts op maar O.N.D.A. en R.F. Die laatste letters betekenen République Fran^aise dus de kans is nog aanwezig daf de letters ONDA op dat vaandel iets anders bete kenen dan het gebruikelijk Oe fening Na Den Arbeid. In Nieuwland deden ze er verder niet moeilijk over, de naam van de vereniging werd gewoon ver anderd van Voorwaarts in On- da. In Ritthem kunnen ze de oudste rechten op de naam Onda doen gelden. De vereniging werd daar al in 1905 opgericht. In Middelburg werd pas in 1927 de 'Christelijke Muziek vereeni- ging Oefening Na Den Arbeid' opgericht. Van Toeten En Blazen ligt van af zaterdag in de boekwinkels en kost dan 39,95.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15