'Vergeten' talmoed eindelijk gerestaureerd Winnaressen van schoolvoetbal Nieuwe aanwinst Zeeuws Museum Zeeuwse band in De Piek SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 APRIL 1996 31 T Jaap van Zweden met VSB Klassiek Ongecensureerd Oud-bezitfonds Monumentaal schilderij van Dirck van Delen MIDDELBURG Zo'n vijf jaar geleden werd een zeldzaam exemplaar van de talmoed opgeduikeld uit een oude doos in de kluis van de Zeeuwse bibliotheek. Een toevallig passerende rabbij uit Canada ontdekte dat het om een zeventiende eeuwse uitgave ging, een zogenaamde Benveniste-talmoed. Dit bijzondere exemplaar is nu in restauratie. De joodse talmoed is een grote encyclopedie van wet ten en reglementen. 'Talmoed' betekent lering en de tekst is altijd als leer- of studieboek gebruikt. De tal moed heeft betrekking op alle aspecten van het joodse leven. Behalve de bekende spijswetten (kosjere ge rechten) handelt de talmoed over zaaien en oogsten, gezondheid, hygiëne, over vrouwen, feestdagen, over eenkomsten en dergelijke. Het boek bestaat uit een groot aantal tractaten (circa 60), die ieder een bepaald onderwerp behandelen. De tractaten zijn onderge bracht in zes seders (ordeningen). Zo gaat het tractaat Sjabbat over de joodse rustdag, en behoort het tot de seder van de Feestdagen. EEN GROTE! De 'Zeeuwse' talmoed werd ernstig beschadigd tijdens het bombardement van Middelburg in 1940 en lag jaren min of meer vergeten in een kluis. foto zeeuws documentatiecentrum middelburg De geschiedenis van de tal moed is lang en gecompliceerd. De oorsprong van het boek ligt in de 3e eeuw na Christus. Het werk is eeuwenlang mondeling overgeleverd - ook dat was een voorschrift - voor het werd opgeschreven. Het feit dat de joden steeds meer wer den verstrooid over de wereld bracht de noodzaak van codi ficatie naderbij. Wie nu een exemplaar van de talmoed op slaat, ziet bladzijden als lap pendekens. Middenin staat de eigenlijke talmoed-tekst, eromheen staan in verschillen de kolommen de commenta- MIDDELBURG Traditie getrouw treedt tijdens het jaar lijkse VSB Klassiek concert de vermaarde violist Jaap van Zweden op, dit keer in samen werking met Aldert Vermeulen (piano) en het Rosenberg Trio (zigeuner-jazz). Jaap van Zweden speelt samen met Aldert Vermeulen werken van Ravel, Francescatti en Wieniawski. Samen met het Ro senberg trio speelt hij Monti en Brahms. Het concert wordt ge geven op 23 april in de Concert en Gehoorzaal en begint om 20.00 uur. ren. De talmoed is moeilijk te lezen, de tekst is oud, verge lijkbaar met ons Middelneder lands, zodat normale lectuur haast niet mogelijk is. Men is dus al in de Middeleeuwen be gonnen met commentariëren. De talmoed zoals hij nu voor ons ligt is een indrukwekkend monument van joodse traditie en studie. Het bijzondere van deze editie, gedrukt in Am sterdam door Immanuel Ben- veniste tussen 1644 en 1647, is dat het de eerste ongecensu reerde uitgave is die ooit in druk is verschenen. Momenteel zijn er slechts vier andere exemplaren in Nederlandse openbare collecties bekend. Het speciale van het Middel burgse exemplaar is dat het al lang in Zeeland aanwezig is. Het behoort sinds het eind van de 18e eeuw tot de collectie van de Bijzondere Kerkeraad van de Jacobskerk in Vlissin- gen. In de jaren dertig van de ze eeuw is die verzameling in bruikleen gegeven aan de pro vinciale bibliotheek te Middel burg. Daar hebben de twaalf delen zwaar geleden bij de brand van mei 1940 ten gevol ge van het Duitse bombarde ment van Middelburg. Zo'n vijf jaar geleden is het boek opgedoken uit een doos met oude spullen die men in de kluis had gezet 'om daar nog eens naar te kijken'. Een toe vallig passerende rabbijn uit Canada heeft de bibliotheek toen geholpen met identifica tie. De in 1994 gerestaureerde synagoge in Middelburg is voor de Zeeuwse Bibliotheek aanleiding geweest deze Tal moed te laten restaureren. De ingebruikstelling van deze sy nagoge was een prachtige gele genheid een waardevol werk op te knappen en zo de maat schappelijke functie van de bi bliotheek vorm te geven, na melijk het cultureel erfgoed te bewaren en te beheren. Een restauratie als deze is een kostbare zaak. Vandaar dat een sponsoringproject werd opgezet. De ABN AMRO Bank schonk, ter gelegenheid van haar nieuwe vestiging aan de Kousteensedijk, een bedrag van 28.000 gulden, waarmee de restauratie van de eeuwen oude talmoed kon worden be kostigd - een daad van goed nabuurschap De Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek gaf een mooi handgezet en -gedrukt boekje uit met de opbrengst waarvan dit restauratieproject in gang gezet werd en in de toekomst mogelijk andere res tauratieprojecten te realiseren zijn middels het op deze ma nier starten van een zoge naamd 'oud-bezit'fonds. Het boekje is geschreven door dr. Adri Offenberg, conserva tor van de Bibliotheca Rosent- haliana van de Universiteits bibliotheek Amsterdam en ge drukt door 'De Ammoniet' uit Leiden, een hoogstaande Ne derlandse private press, in een oplage van 450 exemplaren. Het is getiteld 'Ot letovah - teken ten goede' en bestaat uit 16 pagina's met uitleg over de talmoed en drukgeschiedenis van de tal moed. Ook bevat het boekje een hypothese over hoe het Zeeuwse exemplaar in Zee land is gekomen. Het geheel is verlucht met twee afbeeldin gen uit het 'Middelburgse' exemplaar. Mocht u interesse hebben in bovengenoemd boekje, en daarmee het 'oud- bezit'fonds helpen verwezen lijken, dan kunt u het boekje bestellen door ƒ31.50 over te maken op girorekening 1617045 ten name van Stich ting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg on der vermelding van 'Talmoed'. U krijgt dan het boekje per omgaande thuisgestuurd. Naar aanleiding van de vol tooiing van het restauratiepro ject van de Benveniste-tal- moed is er op vrijdag 3 mei 1996 om 20.00 uur een bijeen- VLISSINGEN Zaterdag 20 april treedt in De Piek aan de Hellebardierstraat de Zeeuwse band Calua op. Ze spelen een mengeling van soul, rhythm blues en lagu lagu. De aanvang is 22.00 uur en de entree is ƒ7,50. Calua is een band, waarvan de meeste leden uit Middelburg komen. De leden van deze band hebben hun sporen al verdiend in bands als Matipa, Earth quake Rudy Trembling Walts, Ropers, Gringo, Forma tion en Table 4 two. De band maakt een mengeling van soul en rhythm blues en komst in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Sprekers zijn dr. Adri Offen berg, conservator van de Bibli otheca Rosenthaliana van de Universiteitsbibliotheek Am sterdam, die de inhoudelijke aspecten van de talmoed zal belichten en Peter Schrijen, restaurator te Gronsveld (Lim burg) die over het restaureren van oude boeken zal vertellen, uitmondend in een toelichting op zijn restauratie van de 'Zeeuwse' talmoed met onder steuning van vele dia's. De ge restaureerde talmoed staat die avond tentoongesteld in een aantal vitrines. lagu lagu, waarbij ze zich be dienen van zowel covers als ei gen nummers. Calua deed al en kele optredens op besloten fees ten en dergelijke. De band tim mert nu ook aan de weg om in openbare gelegenheden optre dens te krijgen. Zo speelde ze onlangs nog in het voorpro gramma van Yulia Loko in Bro- gum in Zierikzee. De bezetting van de band is Dick Wattimena, zang; Henriette Hannewijk, zang; Annemarie v.d. Vliet- Louwerse, zang; Giovanni Pat- ti, bas; Benno Titiheru, gitaar; Leendert Hanssens, gitaar; Walter Calbo, toetsen en Chris Gotte, drums. IB ii WESTKAPELLE Het meisjes zevental van de Willibrordusschool heeft het schoolvoetbal- toernooi voor groep 7/8 van de basisscholen van de dorpen op Walcheren gewonnen. Bij de meis jes van groep 5/6 ging de overwinning naar de meisjes van Het Veer uit Veere. Het schoolvoetbal- toemooi voor de meisjes werd vorige week verspeeld op de sportvelden in Westkapelle. De Schel- debode stelde de bekers beschikbaar en zorgde voor de publiciteit. foto piet dav1dse LEUK, ZO'N UITVERKOOP ©JFS MIDDELBURG Het Zeeuws Museum heeft een nieuwe aanwinst. Het is het schilderij 'Christus geneest de lamme te Bethesda'. Het is ge schilderd door de Zeeuwse meester Dirck van Delen (1604/5-1671), bekend gewor den als een van de eerste Neder landse architectuurschilders. Het schilderij is door de Stich ting Godshuizen te Middelburg aan het Zeeuws mueseum in langdurig bruikleen gegeven. Het is het enige zeer grote werk dat van Van Delen bewaard is gebleven. Het schilderij heeft een plaatsje gekregen in de 17e-eeuwse zaal van het Zeeuws museum. Hier hangt het schilderij tussen de werken van andere 17e-eeuwse meesters uit Zeeland, onder an dere Franyois Rijckhals, Adria- en van de Venne en Adriaen Coorte. Dirck van Delen maakte het schilderij in opdracht van Jac ques Orloogh in 1636. Het gast huis had Jacques Orloogh als patiënt behandeld. Op het schilderij links onder, in een cartouche, is te lezen dat hij het schilderij 'Christus geneest een lamme te Bethesda' als dank aan het gasthuis schonk. Het werk heeft vele eeuwen in het gasthuis van Middelburg ge hangen. Met het pesthuis, het weeshuis en het oude mannen- en vrou wenhuis behoorde het gasthuis tot de Godshuizen in Middel burg. Het bestuur van de Gods huizen zocht naar een goede openbare locatie voor het 17e- eeuwse schilderij 'Christus ge neest een lamme te Bethesda'. Na de oorlog was het schilderij slechts voor weinigen te bezich tigen in de vergaderzaal van het waterschap Walcheren in het Polderhuis in Middelburg. Van Delen wordt gerekend tot de belangrijkste architectuur schilders van de 17e eeuw. Hij was woonachtig in Middelburg en later in Amemuiden. Het schilderij 'Christus geneest een lamme te Bethesda' is een stu die van een architecturale om geving. De kunstenaar liet zich inspireren door het vijfde hoofdstuk van het Johannes Evangelie: 'Nu is er te Jeruza lem bij de Schaapspoort een bad, dat in het Hebreeuws de bijnaam Bethesda draagt, met vijf zuilengangen'. Op het schil derij bepalen deze zuilengan gen de monumentale composi tie. Rechts van het midden van het schilderij is de hoofdvoor stelling afgebeeld. Jezus ge baart tegen de lamme: 'Sta op, neem uw matras op en wandel'. Door een ronde opening in de koepel valt licht binnen. In de nissen van de gaanderijen zijn overal zieken te ontwaren. Op 20 december 1995 is het mo numentale schilderij van Dirck van Delen, met een breedte van 2.35 meter en een hoogte van 2.70 meter, van het Polderhuis naar het Zeeuws Museum ge bracht. Dit was een ingewikkel de operatie onder begeleiding van een restaurator. Het schil derij moest uit de lijst worden gehaald. Het doek werd opge rold op een grote houten rol. In het musuem is het opnieuw op het spie-raam gespannen en voorzien van een noodlijst. De echte lijst moest worden behan deld vanwege de houtworm. Onlangs is de originele lijst weer aangebracht. 'Christus geneest de lamme te Bethesda', een schilderij van Dirck van Deelen. foto rein a. van der zwan JE KUNT KIEZEN TUSSEN GROTE EN KLEINE JASSEN CONCERT - De sessieband De Post treedt zondagmiddg 21 april op in café het Schuttershof in Middelburg. Het concert be gint om 17.00 uur. In Café Gommert aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen geeft zaterdag 20 april de groep Rebound een concert. Vanaf 22.00 uur spelen de mannen rock roll uit de jaren vijftig. In De kapel van Hoogelande wordt zondag 21 april een concert gegeven door het Amsterdamse ensemble Amadé. Het concert be gint om 14.30 uur en de entree bedraagt 12,50. Amadé speelt werken van Leclair, Saint-Saëns, Fauré en Jongen. MUZIEK - Het Middelburgs Muziek Korps geeft vrijdag 19 april voorlichting over het harmonie-orkest, de opleidingen en de vereniging MMK. De bijeenkomst wordt gehouden in het Zuider baken aan de M. de la Palmastraat in Middelburg en begint om 19.00 uur. De leden van het jeugdorkest blazen ook nog een deun tje. ROZENKRUIS - De heer Wilhelm van de Internationale School van het Gouden Rozenkruis geeft maandag 22 april een le zing over de symbolen van het Rozenkruis. Hij doet dat in de au la van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg, om 20.00 uur. Er is ook discussie mogelijk. WANDELEN - Het IVN verzorgt zondag 21 april een voor jaarswandeling door het waterwingebied bij Vrouwenpolder. Het vertrekpunt voor de wandeling is bij het waterpompstation bij Oranjezon, om 14.00 uur. VRIJGEZEL - De vereniging voor alleenstaanden Vrij-Gezellig bespreekt zondag 21 april het programma voor de komende tijd. Wie ook wat in wil brengen dient om 14.00 uur aanwezig te zijn in gebouw 't Pand aan de Kerksteeg in Middelburg. DANSEN - In gebouw Het Bolwerk aan de Lindeyerlaan in Vlissingen wordt zaterdag 20 april om 20.00 uur een dansavond gehouden. In het Arsenaal Theater wordt vrijdag 19 april een Cu mulus dansparty gehouden. Vanaf tien uur brengen DJ's verschil lende trends in de muziek samen. Het dansfeest begint om tien uur, de kaarten kosten 17,50. EXPOSITIE - In galerie Het Gouden Briefke aan de Wijn gaardstraat 15 in Middelburg is tot 23 mei een expositie ingericht met olieverfschilderijen van Josche Roverts en acrylschilderijen en kleuretsen van Rob van den Bor. In Galerie 't Haentje te Paart aan de Spanjaardstraat 19 in Middelburg is van 18 april tot 26 mei een expositie ingericht met werken van Henny Huser en Er- nest Joachim. Het betreft tekeningen in kleur en objecten in brons en steen. In het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaar- straat in Vlissingen zijn van 22 april tot 6 juni beeldhouwwerken te zien van de cursisten die meegedaan hebben aan de cursus beeldhouwen door Wies de Bles. VERKOPING - In de Nederlands Hervormde Kerk aan de Markt in Amemuiden wordt zaterdag 20 april een verkoping ge houden. Er worden onder andere tweedehands artikelen ver kocht. De opbrengst gaat naar de straatkinderen in Kenia. De Zeeuwse stichting Steun aan Israel houdt woensdag 24 april een verkoopdag bij Martine van der Meulen aan de Zandput 17a in Serooskerke. Haar deur is open tussen tien en twaalf uur en van een tot vijf uur. De winst gaat naar het Paran-project. Dit houdt in dat een gedeelte van de Negev-woestijn geschikt gemaakt wordt voor land- en tuinbouw. LEZING - Het Humanistisch Verbond verzorgt zondag 21 april een lezing over Vrijmetselarij. De lezing wordt gegeven door drs. A. de Bruyne, in het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel in Middelburg. De lezing begint om 10.30 uur. Professor Moulijn geeft vrijdag 19 april een lezing over uitlaatgassen van dieselmo toren. Hij geeft de lezing in zaal 1 van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg, om 20.00 uur. Mevrouw Schalij-van Hoey geeft mor gen, donderdag 18 april een lezing over Ierse tuinen. Zij doet dat in de Middelburgse schouwburg, om 14.00 uur, tijdens een bij eenkomst an de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De heer B. van Veelen komt op maandag 22 april vertellen wat je al lemaal kimt doen om je huis inbraakveiliger te maken. Er zijn be veiligingsmaterialen te zien en er kunnen vragen gesteld worden. De lezing wordt gegeven in Het Zuiderbaken aan de Rentmees terlaan in Middelburg en begint om 19.30 uur. DISCO - Buurtvereniging Van Duijvenvoorde houdt zaterdag 20 april een kinderdisco in gebouw De Schuur aan de Middel burgsestraat in Oost-Souburg. De aanvang is 19.00 uur en de en tree bedraagt een gulden. In gebouw Het Bolwerk aan de Lindey erlaan in het Vlissingse Papegaaienburg wordt morgen, 18 april, een bingo gehouden. Het begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. VELDO - Gymnastiekvereniging Veldo geeft zaterdag 20 april een uitvoering in de Middelburgse sporthal De Kruitmolen. Van af 14.30 uur werken de jongeren een programma af met gymnsa- tiek, turnen en jazz-dans. De uitvoering wordt in de avonduren voortgezet door de leden van tien jaar en ouder. EXCURSIE - De natuurvereniging KNNV verzorgt zaterdag 20 april een excursie naar het Vlissingse strand. Onder leiding van Rob van Iren wordt met behulp van aquariumbakken en net jes de Nollepier bestudeerd. Voor mensen die mee willen geldt: om tien uur verzamelen bij het windorgel. BAZAR - De Unie van Vrijwilligers verzorgt op 24 april tussen twee en vier uur een handwerkbazar in gebouw De Boog aan de Herengracht in Middelburg. JAMMEN - In gebouw Het Trefpunt aan de Nassaulaan in Middelburg wordt vrijdagavond 19 april een jamsessie gehouden. Er komen muziekstromingen zoals hip-hop, rap, rai, reggae, funk, gong en jazz aan de orde. Apparatuur en instrumenten zijn aap- wezig en alle liefhebbers van twaalf jaar en ouder kunnen vanaf 19.30 uur meedoen, 't Kost een gulden. JEUGDDIENST - Zondag 21 april wordt er in de gereformeer de kerk van Grijpskerke een jeugddienst gehouden. Aan de dienst, die om half elf begint, wordt medewerking verleend door het koor Or Tamin uit Temeuzen. Het thema van de dienst is 'Ik zorg voor jou'. ROMMELMARKT - Voetbalvereniging Middelburg houdt za terdag 20 april een rommelmarkt in het clubhuis aan de Nad- "orstwweg in Middelburg. Van 9.00 tot 12.00 uur. Muziekvereni ging Veere's GenoegenhoxxdX zaterdag 20 april om 9.00 uur een grote rommelmarkt en bazar op het Oranjeplein in Veere. Naast de gebruikelijke verkoop van tweedehands spullen zijn er ook spelletjes voor jong en oud en kun je je laten schminken. ZINGEN - In de hervormde kerk van Koudekerke wordt zon dag 21 april een zangdienst gehouden. Deze begint om 19.00 uur en er worden oude en nieuwe paasliederen gezongen. REANIMATIE - In de brandweerkazerne aan de Van Dishoek straat start dinsdag 23 april een cursus hartreanimatie gegeven. De cursus bestaat uit twee lessen van drie uur en bevat zowel theorie als praktijk. Voor deze cursus kun je je tot maandag 22 april opgeven bij D. Gillissen aan de Scheldestraat 1-229 in Vlis singen. TSJERNOBYL - Zaterdag 20 april staat er op de Middelburg se Markt een informatiekraan! van het comité 'Nooit meer Tsjer- nobyl'. Er wordt informatie verstrekt over de actieweek ter her denking van de ramp in Tsjemobyl, bijna tien jaar geleden. VOOR DEZELFDE PRIJS NEEM JE NA TU URL IJK

Scheldebode | 1996 | | pagina 11