Golfbaan Brugklassers steunen Unicef Studenten HZ naar kieljachtenrace Oude muziek klinkt in de Burgerzaal Molsla Fanfare promotie concert Groep Papillon viert het zilveren jubileum met revue in de schouwburg Even tot tien tellen... Consumentenbond schrijft brief naar gemeenteraad 33k, ftf5> 'n Pittiö fedÉtjeTr-s bouw ie op ^5^delbo Tel. 418653 MIDDELBURG Het Middelburgse Operette- en Musicalgezelschap 'Groep Papillon' bestaat dit jaar 25 jaar. Het jubileum van de groep wordt vrijdag 19 april gevierd met een groots opgezette revue met zang, dans, toneel en muziek in de Stadsschouwburg. De feestelijke revuevoorstelling 'Papillon Pygmalion' geeft een zeer gevarieerd beeld van het nog immer springlevende gezelschap. Spel wordt afgewisseld met romantische Weense klanken, bekende songs uit musi cals, een sfeervol carnavals-koor en een uitbundig zangfestijn. De muziek wordt verzorgd door een spe ciaal voor deze avond samengesteld jubileumorkest van 22 professionele en amateurmusici uit Zeeland. Vergrijzen Muziekdrama a> N O 0> Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissinnen E SCHELDEBODE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE. MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9-VLISSINGEN - POSTBUS 5051 -4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG 10 APRIL 1996 Het zeilteam van de Hogeschool Zeeland met v.l.n.r. Minou Asselberg, Maartje van Hulsbeek, Mou nts Minnaard, Gerbert Hoogenes en Alex Engler. VLISSINGEN Vijf studen ten van de technische en mari tieme faculteit van de Hoge school Zeeland reizen vandaag af naar Hoorn om mee te doen aan de kieljachtenrace. Dit is een vierdaags zeilevenement voor studenten. Het zeilteam van de HZ verwacht vooral veel van de nachtzeiltocht omdat de teamleden daar veel ervaring mee hebben. Het is de eerste keer dat er na mens de Hogeschool een team aan deze wedstrijd meedoet. Eerder deden er wel privéteams mee maar nu heeft een groepje studenten de koppen bij elkaar gestoken om een schoolteam te vormen. Volgens Maurits Min naard, een van de deelnemers, is het meedoen aan de zeilwed strijd een leuke extra activiteit voor de studenten van de Hoge school Zeeland. „Het is jammer dat de traditie van het varen bij de faculteit De Ruyter een beet je op de achtergrond is geraakt. Er is bijvoorbeeld wel een sportvereniging voor de studen ten, maar daar is geen zeilafde- ling bij. Daarom zou het leuk zijn als we van deze zeilweds- tijd een traditie zouden kunnen maken." Het Vlissingse team bestaat uit vijf studenten, Minou Assel berg, Maartje van Hulsbeek, Maurits Minnaard, Gerbert Hoogenes en Alex Engler. Stuk voor stuk hebben ze veel erva ring op zeilgebied. Alleen van samen oefenen is het nog niet gekomen. „We hadden wel twee dagen gepland waarop we eens samen zouden gaan zeilen maar er kwam iedere keer iets tussen. De studie gaat toch altijd voor. Maar het voordeel van ons team is dat we vandaag, woensdag, al naar Hoorn gaan, dan kunnen we daar nog een hele dag als team zeilen." De kieljachtenrace bestaat uit verschillende disciplines. Dage lijks worden er twee olympi sche banen gezeild, een in de oude en een in de nieuwe klasse, 's Nachts is er ook een zeiltocht en vooral daarvan verwachten de Vlissingers heel wat. „Nachtzeiltochten zijn er niet zo vaak maar wij hebben er wel veel ervaring mee. Daarom ver wacht ik dat ons team daar hoog kan eindigen. Bij de ande re wedstrijden zal dat een stuk moeilijker worden." De kieljachtenrace begint met een lange-afstandsrace met Friendship-zeilboten van Mak- kum naar Hoorn en daarna worden er dagelijks drie wed strijden gezeild. Daarna wordt er een hoofdgroep gevormd van acht teams en daar komt de uit eindelijke winnaar uit. De kieljachtenrace is tevens de schifting voor de Nederlandse selectie voor het wereldkampi oenschap studenten-zeilen dat in Frankrijk gehouden wordt. Er komt veel theater bij kijken "Marie,, als jij gaat zingen doen ze in Eindewege de ramen en deuren dicht". Deze weinig vleiende opmerking is afkomstig van een man, Balthasar, samen met zijn vrouw Marie hoofdper soon in de revue. Marie is al 25 jaar, zolang de groep bestaat, het manusje van alles binnen de groep. Ze is er altijd en overal waar hulp nodig is. Ooit kwam zij er om te zingen, maar schijn baar mist zij daarvoor het talent want tot nu toe is dat niet gelukt. Toch kan men haar bij het jubi leum niet overslaan maar of zij ook gaat zingen zult u pas weten als u de revue bezoekt. De rollen van Marie en Balthasar worden gespeeld door 2 gastspe- lers van het Middelburgs Thea ter, Heieen Wolf en Leo Ras. Het verhaal is een vrije vertaling van het thema van de musical 'My Fair Lady'. Het spel van deze twee wordt omkaderd met een uitgebreid zangrepertoire uit be kende operettes en musicals. Gastsolisten zijn tenor Jacques van Loon en bariton Ben van Trirum. Het eerste deel van de avond begint in Wenen met mu ziek van Robert Stolz en Fred Raymond. Een potpourri van echte Wienerlieder als 'Das ist mein Wien' en 'Wien bleibt Wien'. Het tweede deel is een mengeling van operette en musi cal, met stukken uit 'Eine Nacht in Venedig', 'Gasparone', 'Cats' en 'Me and My Girl'. Na de pau ze vindt de grote finale plaats. Dat wordt een feestelijk zangfes tijn met muziek uit onder andere 'La Vie Parisienne', 'Der Bettel- student' en 'La Traviata'. Uniek aan de avond is dat het ge zelschap 'Groep Papillon' 22 Zeeuwse musici, waaronder en kele van het Zeeuws Orkest, be reid heeft gevonden een speciaal jubileumorkest te vormen. Tij dens zes orkestrepetities moes ten zij 26 nummers instuderen terwijl ze nooit in deze samen stelling hadden gespeeld. Dat huzarenstukje was mede te dan ken aan de algehele muzikale lei ding van de dirigent van 'Groep Papillon', Leon Bours, die ook tekende voor alle koor-arrange menten en orkestratie-aanpas singen. Regie en choreografie zijn van Peter Adriaanse. 'Groep Papillon' werd ooit be kend door de 'Weense Avonden'. Jarenlang trokken deze avonden onder muzikale leiding van Jaap Edel volle zalen. Mevrouw De Hooge uit Middelburg zit als se cretaresse in het bestuur van de 'Groep Papillon' en is al 13 jaar actief lid. "Die avonden waren altijd een enorm succes", vertelt zij. "Maar het was wat statisch, je stond gewoon in kostuum te zingen op het podium. We zagen op den duur het publiek vergrij zen en zelfs een deel van de groep. Daarom wilden we wat meer elan erin brengen om ook jongere mensen enthousiast te maken. Dat hebben we gedaan door meer expressie en beweging toe te voegen en meer aandacht te besteden aan elementen als show en choreografie." Voor alle duidelijkheid: operette is een halverwege de 19e eeuw in Frankrijk ontstaan luchtig mu ziekdrama. Dit in tegenstelling tot de al in 1600 ontstane opera, die veel dramatischer van aard was. Een ander verschil was dat Als U dit leest is de omnummering van het Nederland se telefoonnet een feit, alle nummers bestaan dan uit tien cijfers. PTT Telecom startte deze aktie heel be wust op 10 oktober van vorig jaar, de tiende dag van de tiende maand, met de slogan 'Even tot tien tellen'. Met behulp van een gratis verstrekte omnummergids kon de abonnee de nieuwe nummers opzoeken. Of men kon gebruik maken van de numelator, een han- ^^2 dig apparaatje. Bij intoetsen van het oude nummer {■H krijgt men het nieuwe nummer te zien. Ook te gebrui- grt ken als zakrekenmachientje. Gedurende een halfjaar ^2 konden zowel het oude als het nieuwe nummer ge- £■■5 draaid worden, maar dat is nu voorbij. Nieuwe tele foonnummers betekent ook nieuwe telefoongidsen en deze zijn kortgeleden uitgekomen. Compleet met postcode, dat is lekker makkelijk, en ook met wat foutjes, dat is lekker moeilijk. Mij kwam het verhaal Cter ore van een abonnee die niet meer in de nieuwe te lefoongids voorkwam. Zomaar verdwenen. De man (jrt belde wat gepikeerd met het eigen toestel op zijn ei- ^5 9en nummer naar inlichtingen. 'Er zijn nog enkele CW wachtenden voor u' en dat drie keer. Toen hij aan de beurt was gaf hij aan de telefoniste zijn eigen naam en adres op en vroeg naar het telefooonnummer. Het bleef even stil aan de andere kant van de lijn. „Wilt U nog even herhalen, alstu blieft." Met groeiende ergernis voldeed hij aan het verzoek. Wachten. „Dit adres heeft aansluiting, meneer." Goed kwaad, verbrak hij de verbinding en begon, om te kalmeren, tot tien te tellen. Bij tien schoot een oud versje uit zijn kinderjaren door zijn hoofd. Als er vroeger op het schoolplein iemand stoms deed, dan zong je met z'n allen het slachtoffer snerend toe: 'Kallekoene snottebelle, kan nog nie tot tiene telle'. Daarna klaarde zijn gezicht op, geen nummer, dan ook geen telefoon rekeningen meer van PTT-Telecom. Cameleon. Er moet heel wat gerepeteerd worden voor Papillon Pygmalion. de opera geheel gezongen werd terwijl in de operette de hande lingen zelf werden verzorgd door gesproken dialogen. De operette stak zowel de draak met deze se rieuze opera vorm als met actuele omstandigheden. Mevrouw De Hooge: "Daarom lijkt operette iets volkser van aard, met lichtklassieke muziek. Klassieke musici kijken ook wel op operette neer maar ik vind dat niet terecht. Vooral na de oorlog verloor de operette aan populari teit, vooral ook door een andere muzikale smaak. De rol werd overgenomen door de musical met z'n populairdere muziek- en dansvormen. Ons gezelschap houdt het op een combinatie van de twee. Op dit moment tellen we 30 le den, plus onze dirigent Leon Bours, pianiste Marcela Simons en regisseur Peter Adriaanse. De groep is groot genoeg maar we hebben altijd gebrek aan man nen. Die kunnen moeilijker tijd vrijmaken. Zo'n revue of operet te-avond instuderen kost ook heel veel tijd. Normaal oefenen we eenmaal per week maar tegen de tijd van een opvoering wordt dat tweemaal. Wanneer we een avond instuderen beginnen we eerst met de teksten en de melo dieën. We hebben een vierstemmig koor, met sopraan, alt, bas en te nor. Daarna moeten de boeken weg en moet je de teksten uit je hoofd kennen. Het klinkt mis schien gek maar de mannen lij ken meer moeite te hebben met het instuderen van de teksten. Sommige van ons hangen ze op de keukenkastjes. Na de teksten en melodieën vol gen de choreografie en de bewe ging. Er komt wel veel theater bij kijken. Je moet als het ware een soort toneeldier zijn. Je moet durven. Als je liever op de ach terste rij staat met een boek voor je neus dan redt je het niet bij ons." 'Groep Papillon' organiseert zelf één avond per jaar in de Stads schouwburg. Daarnaast verzor gen ze zo'n 10 tot 15 gastoptre dens per jaar, onder andere voor personeelsverenigingen, bejaar den- en verzorgingstehuizen en vrouwenbonden. Deze optredens zijn hard nodig om de kas te spekken, want uitgaven zijn er nogal wat. De dirigent, de pia niste en de regisseur moeten be taald worden. Door echter deze professionele krachten bij de groep te betrekken, kregen ze ook recht op subsidie van de ge meente Middelburg. Andere on kosten betreffen de huur van de muziekpartituren en tekstboe ken, en uitgaven voor huur van de zaal, vervoer, decor, grime, geluidsversterking en kostuums, MIDDELBURG Binnen kort vindt in de sfeervolle Burgerzaal van het stadhuis weer een concert plaats in de serie Oude Muziek. Ditmaal het sextet In Stil Moderno, be staande uit violistes Mimi Mitchell en Heidi Erbrich, trombonisten Cas Gevers, Vin cent Rombouts en Timothy Dowling en organist Stephen Taylor. In Stil Moderno Als ensemble is In Stil Moder no een jonge ster aan het fir mament van de oude muziek, maar de individuele leden hebben veel ervaring in hun stiel door werk met gevestigde ensembles als o.a. The Locke Consort, The Beggar's Ban quet, Fortuna Desperata en Ensemble Bouzignac. De bijzondere bezetting van twee violen, drie trombones en orgel brengt repertoire binnen bereik dat tot op heden in het Nederlandse oude-muziek- landschap een schemerbestaan leidde (lees: uiterst zelden te horen was). Het programma omvat werken uit het Oost-Europa van de 17e eeuw. Vrijdag 12 april - Burgerzaal Stadhuis Middel burg - aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 20.00 (kor tingspassen 15.00) en zijn in voorverkoop aan de kassa van de Stadsschouwburg Middel burg, tel. 611500. FOTO PIET DAVIDSE hoewel deze laatste door de da mes zelf gemaakt worden. Voor de jubileumavond werden extra gelden ontvangen van de ge meente, van het Anjerfonds en van een groot aantal sponsors. De Stadsschouwburg sponsorde zelfs het gebruik van de orkest bak. De avond in de Stadsschouw burg begint om 20.00. Er zijn nog kaarten te koop voor 25,- bij Vroom Dreesman en Kunst huis 'De Vier Windekes' in de Lange Delft en bij Boetiek 'De Oesterschelp' aan de Graven straat. 'e Groenkalender ZEEUWSE LANDSCHAP Sommige planten zijn zo exclusief, dat alleen specialisten ze op bijzondere plaatsen nog weten te vinden, bit geldt zeker niet voor de paardebloem, bij de eerste drie planten die kinderen leren zit zeker de paardebloem. Z'n bekendheid dankt hij misschien wel aan zijn talrijke voorkomen in duinen, weilanden, ber men en op dijken. Voor kinderen is de paardebloem altijd al een dankbaar ob ject geweest om mee te spelen. Zij maken van bloeiende stengels, kransen en ket tingen. Een naam die hier op duidt is 'kettingblom'. Om kansen op de huwe lijksmarkt in te schatten werd de paar debloem vroeger als orakel gebruikt. De rijpe nootjes zijn voorzien van lange wijduitstaande witte ha ren. Ieder kind weet dat deze parachuutjes uitstekende zweef vliegers zijn. Het aantal zaadjes dat na drie maal blazen op de bloembodem overbleef, gaf aan hoeveel jaar je nog moest wachten om te kunnen trouwen. Meteen werden daar gelijk een aantal andere vragen, wensen en verlangens aangekop peld. Van de kale bloembodem die na het wegblazen van de vruchtjes overbleef, is waarschijnlijk de Middeleeuwse naam 'papen- cruyt' afkomstig. De bloembodem lijkt inderdaad op de de tonsuur, oftewel de kaal geschoren kruin van een monnik. De paardebloem is een van de meest bekende en gebruikte en eetbare planten. De plant wordt o.a. gebruikt tegen verhoogd cholesterol en zwaarlijvigheid. De paardebloem staat ook al heel lang bekend als urine afdrijvend middel. Dit is af te leiden uit de vele volksnamen die bekend zijn, waaronder: 'beddezee- ker' en 'pissebloem'. De paardebloem valt bij veel zoogdieren in de smaak. Reeën en hazen tonen een speciale voorkeur voor de bladeren en tamme konijnen worden met 'paardesla' ge voerd. Onze gewone paardebloem is ook een plant die voor menselijke comsumptie geschikt is. Een door een molshoop be dekte plant krijgt malse sla-achtige bladeren die onder de naam 'molsla' worden gegeten. Misschien is hiervan wel de teelt van witlof en asperges afgekeken, want die berusten ook op het malsmakend effect van overzanding. Wie weet was de mol de eerste 'witlofteler'. MIDDELBURG Zaterdag 13 april wordt in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat het tweede Zeeuwse Fanfare Promotie Concert gegeven. Vanaf 20.00 uur treden achter eenvolgens het Andels Fanfare Corps uit Brabant en Vlijt en Volharding uit Souburg op. Hoogtepunt van de uitvoering is het Concerto Medievale door Vlijt en Volharding en het Sou- burgs Koper Quintet. Het Con certo Medievale is de eerste compositie voor koperkwintet en fanfare-orkest en werd in op dracht van Vlijt en Volharding gecomponeerd door Bernard van Beurden. Ook het Andels Fanfare Corps laat iets derge lijks horen. In dit geval betreft het een bewerking van een be staand stuk. Verder laten de korpsen muziek van moderne componisten ho ren en bewerkingen van klassie kers van Puccini en Henry VIII. De fanfare-promotieconcerten worden georganiseerd door een landelijke stichting in samen werking met een regionale fan fare. Door het geven van con certen en het vernieuwen van het repertoire wil de stichting het oer-Hollandse fanfareorkest promoten. Het concert begint om acht uur en kaarten kosten een tientje. MIDDELBURG De werk groep Middelburg van de Con sumentenbond is verontrust over de forse stijgingen van de gemeentelijke heffingen. En heeft daarom een brief geschre ven. 'De gemeente Middelburg is op- genklommen naar de vierde plaats op de ranglijst in Neder land. En dat is niet gekomen omdat de heffingen in andere steden gedaald zijn, maar om dat de heffingen in Middelburg veel sneller zijn gestegen dan in andere steden' schrijft secreta ris Mors in zijn brief aan de ge meenteraad. In de brief wordt ook een verzoek gedaan om de heffingen in Middelburg om laag te brengen. Ook spreekt de Consumenten bond de vrees uit dat door de hertaxatie van de woningen de Middelburgers volgend jaar een nog hogere stijging van de ge meentelijke heffingen te wach ten staat. MIDDELBURG Al dertig jaar verkopen leerlingen van de afdelingen VBO en MAVO van de Christelijke Scholengemenschap op Walcheren wenskaarten van Unicef. De laatse keer bracht de ze actie ruim 4500 gulden op. Dit geld wordt door Unicef aangewend om inentingsprogramma's te financieren, straatkinderen te helpen en kinderarbeid te bestrijden. Als tegenprestatie kregen de leerlingen van Unicef een paar posters die speciaal voor Unicef ontworpen zijn door een student van de Academie voor Beeldende Kuntsten in Den Haag.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1