EXPO FLORA TORENPROAT Voorzieningen gehandicapten gratis Sponsor in de sport zeelandhallen - Hond Wielrenners starten zomeravondcompetitie op strand Fotoboek Gapinge in vroeger tijden Voetballers Walcheren in 't nieuw Stadswandeling met gids 4 t/m 8 april Rebuswedstrijd voor spelers Vlissings voetbaltoernooi SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 APRIL 1996 309 met bloemen- en plantenshow VLISSINGEN De drempel van vijfhonderd gul den die gold voor een voorziening die gehandicapten op Walcheren nodig hebben om aangepast te kunnen wonen is maandag afgeschaft. Ook het vervoer met taxibusjes en rolstoelen heeft geen drempel meer. Kees Luteijn, medewerker van de gemeente, verwacht dat daardoor meer mensen gebruik gaan maken van de voorzieningen. Bereikbaarheid (Bruids)modeshows Hobbyhoek Huwelijksfestival Junior world babypaviljoen Seniorenplein Faunapresentatie Kunstexpositie etc. Openingstijden: do. en vrij. 14.00-22.00 uur zat., zon. en ma. 10.00-18.00 uur Toegang 10.- p.p. kind. 6-12 jr. 3.50 65+ do. en vrij. van 14.00-18.00 uur 5.- Info: 0113-221020 anthony fokkerstraat - goes Q 0113-221020 fax 227053 telex 255039 WALK-INN - In de Walk-Inn aan de Minister Lelystraat in Vlissingen is de komende dagen weer van alles te doen. Don derdag is er een buurtcafé om 21.00 uur, vrijdag is er vanaf acht uur een hardrockavond en zaterdag 6 april wordt er een disco gehouden. Deze begint om acht uur. BOEKENMARKT - Op tweede paasdag wordt er op de Mid delburgse Markt een grote boeken- en verzamelmarkt gehou den. Tussen 11 en 17 uur staan er zo'n dertig kramen met van alles en nog wat. Het is de bedoeling dat er in de zomermaan den iédere week zo'n markt gehouden wordt. ASIEL - De asielen in Middelburg en Goes hebben beide drieduizend gulden van de Dierenbescherming ontvangen. Het geld werd bijeengebracht door de Dierenbescherming die een oproep in het verenigingsblad had geplaats. Daar werd massaal op gereageerd. VLIEGEREN - Op 7 april verzorgt Sportshop Domburg op het strand een vliegerdemonstratie met powerkites. De aan vang is 15.30 uur. De powerkites zijn vliegers waarmee met sterke wind zelfs gesprongen kan worden. Afhankelijk van de wind is er ook zandskiën en bodysurfing te zien. Daarnaast worden de 4-lijns bestuurbare vliegers gedemonstreerd en de gekoppelde vliegers. PAASEIEREN -Op tweede paasdag vindt in Domburg de traditionele paaseierenzoektocht plaats. Onder aanvoering van Blaasorkest Olé uit Goes lopen de kinderen door de stra ten van Domburg op weg naar de vindplaats van de eieren. De stoet vertrekt om 11.30 uur vanaf de receptie van Vakantie park Hof Domburg. Zo'n 1000 eieren worden verstopt in een groot gebied ergens in de duinen. De middenstand van Dom burg heeft meer dan 150 prijsjes ter beschikking gesteld. GOMMERT - In café Gommert aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen treedt donderdag 4 april de band Four A.D op. De groep speelt vanaf 21.00 uur een mengeling van grunge, punk en metal. Zondagmiddag is er in het café een optreden van de Streetband, een band die voornamelijk blues- en hardrockco- vers speelt. Dit concert begint om 16.00 uur. APPÈLDÏENST - In de Vlissingse Sint Jacobskerk wordt zondag 7 april een paasappèldienst gehouden met medewer king van organist Bram Beekman en trompettist M. de Rooy. De dienst begint om tien uur en het thema is 'je moet het mar geloven'. ROMMELMARKT - Tafeltennisvereniging 't Zand houdt een rommelmarkt en wel op zaterdag 6 april tusssen 9.00 en 14.00 uur in sporthal de Zandkuil aan de Breeweg in Middel burg. Spullen voor de rommelmarkt kunt u bij de vereniging afgeven. BINGO - De Stichting Majoraat houdt op tweede paasdag van elf tot drie uur een paasbuffet en een bingo in Campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg in Vlissingen. De Doordou wers houden op 6 april om acht uur een bingo en een loterij in het clubgebouw van VTV aan het Baskensburgplein in Vlissin gen. ZINGEN - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt op tweede paasdag een Paasappèl gehouden. Vanaf tien uur wordt er gezongen met het interkerkelijke koor Glorify en brassband Onda. SOEFI - Het Soefi centrum houdt zondag 7 april een ere dienst in gebouw De Vier Elementen aan de Breeweg 100 in Middelburg. De dienst begint om elf uur en het onderwerp is 'de uitwerking van het gebed'. JULIANA - Wijkcentrum Paauwenburg uit Vlissingen heeft van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van 18.000,00 gekregen om de ingang en de voorkant van het gebouw aan te passen. ROZENKRUIS - Het Rozenkruisersgenootschap verzorgt dinsdag 9 april een thema-avond over de symbolen van het Rozenkruis. De bijeenkomst wordt gehouden in de Provincia le bibliotheek in Middelburg en begint om acht uur. KLEDINGBEURS - Peuterspeelzaal 't Speeltreintje in Oostkapelle houdt vrijdag 12 april tussen 15.00 en 16.30 urn- een kleding- en speelgoedbeurs in het Hervormd Gemeente centrum aan de Dorpsstraat. Er zijn ook bedjes, boxen en wa gens te koop. Kom uit je huis houdt woensdag 10 april tussen 13.30 en 15.00 uur een zomerkledingbeurs in het Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat in Middelburg. DANSEN - In buurthuis Aldegonde aan Westerzicht in Vlissingen wordt vrijdag 5 april om half negen een praat- en dansavond gehouden. COLLECTE - Deze week komen de collectanten van de hulporganisatie ZOA-Vluchtelingenzorg bij u langs de deur om een bijdrage te vragen voor de hulp aan vluchtelingen in Afrika en Azië. Mensen die mee willen helpen aan de collecte kunnen contact opnemen met mevrouw Koetsier aan het Sweelincklaantje 2 in Vlissingen. In Westkapelle wordt deze week gecollecteerd door de hulporganisatie Dorkas. Dorkas helpt straatkinderen in Kenia, Ethiopië, Rusland en Roe menië. WILDZANG - De heer Struis geeft dinsdag 9 april een le zing over het houden en kweken van wildzang. De lezing wordt gegeven in het verenigingsgebouw De Ame aan de Ra- dermacherstraat in Amemuiden en begint om 19.30 uur. Ook wordt er die avond iets vertelt over een op te richten studie groep. WELKOMDIENST - In de Hoesteen in Middelburg wordt zondag 7 april een welkomsdienst gehouden met het koor No va Melodica uit Kapelle en het Combo Devotion. De dienst be gint om kwart voor zeven het thema is 'dossier Jezus..geslo ten?'. De dienst wordt geleid door dominee Koops. PIEK - In jongerencentrum De Piek aan de Hellebardier- straat in Vlissingen treedt zaterdag het Top 100 Combo op. Het combo, bestaande uit Jaap van Boven, Mark Verboven, Hans Walrave en Peter Snijkers, speelt akoestische versies van bekende hits, van de Beatles tot de Ramones, en eigen num mers. Het optreden begint om tien uur en kaarten kosten vijf gulden. PAASHAAS - Paashazen delen zaterdag 6 april tussen twaalf en vier uur lekkernijen uit in de Sint Jacobspassage in Vlissingen. De hazen verzorgen ook activiteiten zoals eieren verven en paasstukjes. En ook in Middelburg is de paashaas actief. Op de markt is van alles te beleven er is ook een ballon wedstrijd. De kaarten hiervoor kunnen afgehaald worden bij de speelgoedwinkels en daarna tussen elf en twee uur ingele verd bij de paashaas in zijn tentje op de Markt. Om half vier gaan de ballonnen de lucht in. LOPEN - Op tweede paasdag wordt er in Oost-Souburg een prestatieloop gehouden over vier afstanden. De start is om half elf vanuit het buurthuis De Schuur aan de Middelburgs estraat. Daar kan ook ingeschreven worden. PAASEIEREN ZOEKEN - Bij buurtvereniging Van Dui venvoorde in Oost-Souburg kunnen kinderen die jonger dan tien jaar zijn op tweede paasdag paaseieren gaan zoeken. Deelnemers kunnen zich vanaf half negen 's morgens in laten schrijven bij het buurthuis aan de Middelburgsestraat. HOECHST - Hoechst Holland houdt dinsdag 9 april een in formatie en discussie-avond over haar activiteiten op het ge bied van milieu en veiligheid. De bijeenkomst wordt gehouden hotel Arion op de Vlissingse boulevard en begint om 19.30 uur. Uitgangspunt van de discussie is het onlangs verschenen mi lieu- en veiligheidsverslag van Hoechst. Dit verslag kan van te voren bij Annemieke Kats van Hoechst worden aangevraagd. KALVERJASSEN - De Doordouwers houden op 9 april een prijsklaverjasavond in hotel d'Orangerie aan de Koudekerkse- weg in Vlissingen. De kaarten worden om acht uur gedeeld. LAVA - Vrouwenvereniging Lava verzorgt op tweede paas dag een wandeltocht van anderhalf uur. De start is om half elf vanaf de boulevard in Vlissingen, in de buurt van hotel Bri tannia. Er wordt halverwege gestopt bij een pannenkoeken huis. MARKT - De weexmarkt in Vlissingen staat vrijdag 5 april in het teken van Frankrijk. Dat houdt in dat de Franse drie kleur aanwezig is, evenals allerlei Franse producten. De be zoekers kunnen hier gratis van proeven. Er wordt ook nog een loterij gehouden waarmee een verrassingspakket gewonnen kan worden. Als wandelaar met de hond moet ik toch even wat kwijt. Nu binnenkort het badseizoen weer van start gaat mogen wij niet eer met de hond op bad- en ollestrand. Dat wij het bad- strand niet op mogen met de hond kan ik best begrijpen, maar het Nollestrand ligt an ders. Daar mogen wij ook niet op met de hond, als wij daar ko men worden wij weggestuurd. Dat kan nog, of wij krijgen een bekeuring. Dus moeten wij over het voetpad boven het Nolle strand en dat is zeer onveilig. Dat is in het seizoen meer fiets en brommerpad dan voetpad en soms zijn de bestuurders zeer agressief. Wie let daar op? Daar mocht wel eens wat meer aan dacht aan besteed worden. G. Geeraert, Frans Halslaan 2A Vlissingen GOES - Evenals in de voor gaande jaren wordt op het in dustrieterrein 'De Poel' in Goes-Zuid een zomeravond competitie gehouden voor wiel renners. Deze wordt verreden in de vorm van trainingsritten, waarvan er negentien op het programma staan. Elke woensdagavond, vanaf 3 april tot en met 4 sep tember kunnen renners uit di verse categorieën in Goes te recht. Alleen in de maand juli wordt de competitie enkele we ken onderbroken omdat er in die periode een aantal mid- weekse officiële wedstrijden worden verreden. De aanvang van de ritten in Goes is steeds om 18.30 uur. De deelname staat open voor amateurs, juni oren, nieuwelingen, cyclospor- tieven, veteranen, vrouwen, trimmers en recreanten. In elke categorie wordt een eindklassement opgemaakt, waarvoor prijzen beschikbaar zijn. Het aantal prijzen hangt af van het aantal deelnemers per categorie. Men hoeft niet aan alle ritten deel te nemen om toch in aanmerking te komen voor de eindklassering. De renners moeten zich laten inschrijven en worden voorzien van een rugnummer. De zomeravondcompetitie is op poten gezet door de bekende wielrenspeaker Bert van Gils uit Vlissingen, tevens organisa tor van een aantal Zeeuwse wielerwedstrijden waaronder de Delta Tour. Hieronder de rittenkalender. 3 - 10 - 17 en 24 april. 1-8-15-22 en 29 mei. 5 - 12 - 19 en 26 juni. 3 juli. 7 - 14 - 21 en 28 augustus. 4 september. Een vooroorlogs dorpsgezicht van Gapinge. „Nu is het zo dat alleen spul len en voorzieningen die meer dan vijfhonderd gulden kos ten voor vergoeding in aan merking komen. Heeft iemand bijvoorbeeld een beugel voor in de WC nodig, en dat kost inclusief het aanbrengen on geveer honderdtwintig gul den, dan moeten de mensen dat zelf betalen. En mensen uit de lagere inkomensgroe pen hebben dat geld gewoon weg niet. En dat heeft er al vaak toe geleid dat mensen dan maar zelf aan de slag gaan en met goedkope mate rialen gaan werken. Dat kan dan weer tot gevaarlijke situ aties leiden. Er zijn nu ongeveer 2200 mensen die via de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) gebruik maken van een voorziening. Nu de drem pel is afgeschaft verwacht ik dat er veel meer mensen een beroep gaan doen op de ver goedingen. Dan kan want het geld is er. Het bestuur van Maatschappelijke Zorg Wal cheren krijgt van acht ge meentes op Walcheren geld. Vorig jaar was dat acht mil joen gulden en daar is nog drie miljoen van over. Dit jaar is de bijdrage tien miljoen dus is er ruimte genoeg om de drempel af te schaffen. Vanuit het Ministerie was eerst nog geadviseerd om de drempel te verlagen tot honderd gulden, maar dan kost zo'n drempel natuurlijk meer aan adminis tratieve rompslomp dat het oplevert aan besparing. Dus toen hebben we besloten om de drempel maar helemaal af te schaffen." De aanvragen voor een voor ziening uit de WVG gaan via Thuiszorg Walcheren waar ook allerlei informatie vers trekt wordt. Doet iemand een aanvraag dan komt er eerst iemand van Thuiszorg voor een intakegesprek en die be kijkt dan meteen of er ook an dere voorzieningen nodig zijn. En die voorzieningen lopen uiteen van rolstoelen, beugels in de WC, een steuntje in de douche, een slaapkamer bene den of een bijdrage voor het collectieve vervoer met taxi- of rolstoelbusjes. Het bestuur van Maatschap pelijke Zorg Walcheren (MZW) heeft in 1995 al vast gesteld, dat het systeem van eigen bijdragen en eigen bet alingen niet houdbaar was omdat er veel geld in de pot bleef zitten. Met ingang van 1 oktober 1995 is dit systeem afgeschaft. In de Verordening voorzieningen gehandicapten Walcheren is toen het systeem van de drempelbedragen blij ven staan. Dit systeem hield in, dat indien per aanvraag de kosten van voorzieningen minder waren dan 500.-, de gehandicapten deze kosten zelf moesten betalen. De minister van Sociale Za- Via de WVG wordt een bijdrage verstrekt voor bijvoorbeeld een aangepaste keuken. FOTO HARRY DE LANGE ken en Werkgelegenheid heeft aan de hand van een evalu atie-onderzoek over de Wet Voorzieningen Gehandicap ten vastgesteld, dat bepaalde voorzieningen voor een groep gehandicapten onbereikbaar werden. Deze gehandicapten VLISSINGEN Woensdag 10 april wordt de eerste ronde van het Halt Schoolvoetbal- toernooi van de gemeente Vlis singen gespeeld. Aan de wed strijd is een rebus over vanda- limse gekoppeld. Dit jaar zijn de teams ingedeeld in grotere poules dan vorig jaar. De poules variëren nu van vijf tot zeven teams. Dat betekent dat er meer wedstrijden ge speeld moeten worden en daar om zijn de wedstrijden ingekort tot vijftien minuten. De scholen uit de regio Wester zicht, West-Souburg, Pape gaaienburg en De Sprong uit Koudekerke spelen op de vel den bij het Koopmansvoetpad, de rest speelt de wedstrijden op de velden aan de Irislaan of bij Baskensburg. Net als vorig jaar is er aan het voetbaltoernooi een wedstrijd van een heel ander kabiber ver bonden. Vorig jaar was dat een spandoekwedstrijd, dit jaar is er een rebuswedstrijd. Het on derwerp is hetzelfde gebleven: vandalisme. Door middel van een zelfgemaakte rebus kunnen kinderen laten zien hoe stom en vervelend zij vandalisme vin den. De tweede ronde van het toer nooi wordt gespeeld op 17 april. De winnaars gaan door naar het Zeeuws kampioenschap dat op 24 april en 8 mei gespeeld wordt. zijn niet in staat eigen bijdra gen of eigen betalingen te doen. De minister heeft toen besloten de bereikbaarheid van de WVG-voorzieningen te vergroten. Zo worden de mo gelijkheden van de gemeenten om eigen bijdragen of eigen betalingen te vragen beperkt. En ook het systeem van drem pelbedragen wordt drastisch beperkt. Vanaf 1 april 1996 wordt elke voorziening, die met toepas sing van de Verordening Voorzieningen Gehandicap ten Walcheren mogelijk is en waarvan voorheen de kosten onder de drempel-van 500.- bleven en voor rekening van de gehandicapten kwamen, kosteloos verstrekt. DOMBURG - In de paasvakan tie worden twee cultuurhistori sche wandelingen door Dom burg gehouden onder leiding van een VVV-gids. De wande ling voert langs markante plaatsen in Domburg die een rol hebben gespeeld in de culturele geschiedenis van de badplaats. De wandelingen worden gehou den op maandag 8 april en vrij dag 12 april. Het vertrek om half twee uur vanaf het VVV- kantoor. De wandeling voert onder an dere langs de wandelboulevard en de Hooge Hil, het Badhotel, de Nederlands hervormde kerk, het Badpaviljoen, de villa Car men Sylva en de huizen waar de schilders Jan Toorop en Piet Mondriaan woonden en werk ten. Ook hun favoriete plekjes om te schilderen worden be zocht. De wandeling geeft een beeld van de sfeer die in het be gin van deze eeuw zo kenmer kend was voor de badplaats in opkomst. De kaarten voor de wandeling zijn verkrijgbaar op het VW- kantoor en kosten voor volwas senen zes gulden. Kinderen be talen drie gulden. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur. GAPINGE - In een constante stroom verschijnen bij uitge verij Deboektant fotoboeken over het verleden van Zeeuwse dorpjes. Dit keer is Gapinge aan de beurt. Volgens het be proefde concept van een plaatje met een praatje stelde Mart Olijslager het fotoboek over 'Gapinge in vroeger tijden' sa men. Na het samenstellen van een fo toboek over het Walcherse dorp Serooskerke besloot deze an sichtkaartenverzamelaar te gaan werken aan het dorp Ga pinge. Beide dorpen behoren namelijk tot zijn verzamelge bied. Gezien het feit dat hij tij dens de eerste nieuwbouw, ze ker tien jaar in dit dorp heeft gewerkt is de Serooskerker geen onbekende in Gapinge. Zijn betrokkenheid is dan ook groot. Naast het fotomateriaal dat hij reeds in zijn bezit had waren er veel inwoners die hem tijdens het samenstellen met materiaal en kennis ter zijde stonden. Bij elkaar werd het een overzicht van een dorp dat reeds in 1750 op de eerste gra vures voorkwam, maar al in 1216 in oude geschriften is te rug te vinden als kerkdorp. Het hoofdmiddel van bestaan was en is nu nog de landbouw. Het overgrote deel van de foto's toont duidelijk het agrarische karakter van Gapinge. Een landleven dat er aan het begin van deze eeuw zo heel anders uitzag dan vandaag de dag. De samensteller neemt zijn lezers niet alleen mee door het dorp, maar ook mee door de tijd. De eerste foto's in het boekje tonen het dorp rond de Eerste We reldoorlog 1914-1918. Naast de foto's van het landleven schenkt Mart Olijslager tevens aandacht aan de bekende dorpsbewoners, zoals bijvoor beeld molenaar J.K. Verhulst, een man die ook veel voor de kerk heeft betekend. Ook van zijn opvolger Cees v.d. Sluijs werden diverse foto's opgeno men. Naast de bekende en vaak geliefde schoolfoto's is er aan dacht voor een boerenbruiloft, de installatie van burgemeester W. Maas en de predikant W. de Graaff. Bijzonder zijn de groepsfoto's die werden geno men tijdens een tiende verjaar dag van de jongelingsvereni ging, de meisjesvereniging en tijdens de opening van de alu- miniumfabriek Alga. Maar ook de wat triestere periode als de watertijd tijdens de Tweede Wereldoorlog passeert de revue. Het dorp Gapinge was in het jaar van de inundatie 1944- 1945 geheel verlaten op de zo genaamde bewakingsdienst na. Zij hielden in de gaten of er geen vreemden de onbewoonde huizen zouden binnendringen. Het fotoboek eindigt met enke le foto's uit de jaren vijftig en zestig zoals van de teraardebe stelling van Zeelands' commis saris der koningin, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot in 1965, het afscheid van smid Lou Kes- teloo, de muntvondst door aan nemer Jo Sturm en het jaarfeest van de jeugdvereniging. Het fotoboek is tegen 34.90 te koop bij iedere boekhandel. ADVERTENTIE MIDDELBURG Sporthuis Maartense heeft de C2 voetballers van Walcheren in een nieuw tenue gestoken. Op de foto staand v.l.n.r. trainer Theo van Ham, Michel van Beek, Jorik Louws, Jochem Bruinooge, Alex Verbart, Jawan de Haan, sponsor Maartense en leider Ton Slager. Gehurkt v.l.n.r. Ci- no Tagialegne, Lewin Jimenez, Bas Compeer, Niels Slager, Bart de Graaf, Frederic Hoeben en Ronnie Nowak.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9