MEDEDELING ZIJNEN de Golfbaan Vissen is een beetje experimenteren Vrolijke paasdagen LIONS LENTEFEEST 1996 Vlissingen viert bevrijding van Spaanse onderdrukkers OPD'R PAASBEST dames^rmode c cö ADVERTENTIES Pendelbus naar de Markt Grasmaand Erwin Hilbert en Barbara de Kam in Nederlandse ploeg bij WK kustvissen in Zeeland In de Olmen "OC HE SCHELDEBODE 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. Afsluittijden i.v.m. Pasen: Zaterdag 13 april - Arsenaal complex Toegang 25.- Aanvang 20.30 uur Kaartverkoop: Boekhandel Bikker, Walstr. 94, Vlissingen, tel. 0118-412483. Ouders Organisatie Kanshebbers Werken Aas Verslaving Vis VLISSINGEN Gedeputeer de Van Zwieten opent zaterdag 6 april om 13.00 uur de feeste lijke herdenking van de bevrij ding van het Spaanse juk. Daarna is het de hele middag feest in de binnenstad. Er klinkt muziek van de doedel zakband Interscaldis Pipes and Drums en een orgelman. Op de Nieuwendijk is een grote rom melmarkt en zijn ook wasvrou wen in middeleeuwse dracht te zien. De Walcherse folklore- groep Walacra treedt drie keer op, eveneens op de Nieuwen dijk. Verder schieten de kanon niers van De Fles het kanon af en zijn er vendelzwaaiers in de stad. De Stichting Behoud Hoogaars zet een boot in voor rondvaar ten over de Westerschelde. Daar kan iedereen aan mee doen. Op het Scheldewater wordt ook een sloepenrace ge houden waarbij gestreden wordt om een wisselbeker en het beeldje Paddeltje. Het Lampsinshuis is de hele dag geopend en dan presente ren zich daar allerlei groeperin gen die iets met de zee te maken hebben. ADVERTENTIES Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen DE SCHELDEBODE M V 301 WOENSDAG 3 APRIL 1996 De uil, symbool van wijsheid, zat in de olmen bij het "r"* vallen van de nacht. In de Middelburgse Olmenlaan is dat lied misschien wel vaak gezongen, want in die SI. laan staan, heel toepasselijk, wel vijftig olmen. On- langs zijn er twaalf gerooid en dat viel bij een aantal bewoners niet in goede aarde. Zonder dat men er iets van wist werden nota bene op Boomplantdag de eer ste iepen gerooid. Tot woede van somminge bewoners is het karakteristieke beeld van de laan aangetast. 'Die bomen waren mijn lust en mijn leven',veklaar- de een van de bewoners, 'en nu zijn ze omgezaagd.' De protesten zijn vooral gericht tegen de manier waarop de gemeente Middelburg de zaak heeft aangepakt. Er was geen inspraak en koud een dag voor het rooien be- fl} gon kreeg men een briefje in de brievenbus en dat was i dat. Dat is niet zo netjes. Als je zelf een boom of een te fors uitgevallen zonnebloem wilt rooien, dan moet je dat netjes aanvragen bij diezelfde gemeente. Als er dan na publicatie binnen een gestelde termijn geen be zwaren binnen komen, dan mag je je gang gaan. Een zeer beknopt rapport gaf uitsluitsel. De olmen in de Middelburgse Olmenlaan stonden te schuin en waren niet stabiel genoeg. De gemeente liet weten, dat dit re den was om ze uit te doen, zodat zij later niet geconfronteerd zou worden met schadeclaims van brekende takken of omval lende bomen. Als alle bomen die in de kracht van de westen wind schuin gegroeid zijn dit lot moeten ondergaan dan is er nog veel werk op Walcheren en de Bevelanden. De omwonen den vinden dat de bomen die kerngezond waren en alleen maar een beetje schuin stonden. Met de juiste ondersteuning had men dat best kunnen verhelpen. De gemeente wil de bo men vervangen door een andere forse boom. En de uil? Dat symbool van wijsheid.viel op Boomplantdag uit de olm bij het vellen van de boom. Cameleon. cö voor de uitgave van 10 april a.s. dienen a.s. vrijdag (5 april) voor 12.00 uur in ons bezit te zijn. Marco Borsato, Harry Slinger, Sigi Hoff, Blues Brothers act, Checkpoint. Dezz Blof, Champagne Charlie, John Caljouw, Anywhere Jazzband, Zeeuws Cabaret festival De jeugdige kustvissers klaar voor het wereldkampioenschap sinds die tijd is vissen mijn grootste hobby." Ook Erwin Hilbert gaat in de vakantie elke dag met zijn hengel op pad. Rijnberg zegt dat erbij de jeugd steeds minder animo is voor de vissport. „Dat komt waar schijnlijk omdat er steeds min der wordt gevangen." Dit is volgens Barbara de Kam te wij ten aan de grote visserij. Zij is het enige meisje van het team. „Er zijn heel weinig meisjes die vissen. Soms is dit wel jammer, maar echt een probleem vind ik het niet. De jongens zijn wel aardig hoor". De ouders, die meegekomen zijn als chauffeur, mengen zich nu ook in het gesprek en de va der van Jeroen zegt: "Zelf vis ik ook en je ziet vaak dat de kin deren daardoor aangestoken worden. Die houden het ook veel langer vol. Je ziet wel eens mensen die een paar jaar vissen, maar als er een paar keer wei nig wordt gevangen, zien ze het niet meer zitten, terwijl wij er de volgende keer weer met volle moed tegenaan gaan, want een echte visser stopt nooit." Je- roens vader vindt dat het vissen in de sportwereld wordt onder gewaardeerd. „Jeroen is in april 1995 Nederlands kampioen ge worden, waardoor hij genomi neerd werd tot sportman. Deze nominatie was natuurlijk prachtig, maar een visser wordt niet snel tot sportman gekozen, omdat de meesten niet weten wat je er allemaal voor moet doen, zoals bijvoorbeeld het aas steken vooraf." De organisatie van het wereld kampioenschap is in handen van de sportvissersbond NWS (Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties). Bij de ze bond zijn 360.000 sportvis sers, 900 verenigingen en twin tig federaties aangesloten. De NWS zet zich in voor sportvis sers, vissen en een goed water milieu. Vrijdag 5 april worden de ploe gen ontvangen, waarna om zes uur een gezamenlijk diner plaatsvindt. De opening van het wereldkam pioenschap kustvissen is op za terdag 6 april om twee uur met de vlaggenparade in de ge meente Domburg. Die dag zijn er ook een receptie in De Parel en een feestavond. Op zondag is de officiële training van tien tot twee uur aan het strand bij Domburg. De telste wedstrijd wordt ge vist op maandag vanaf de zee dijk bij Borssele van halfvier tot halfacht. De volgende wed strijden zijn steeds van tien tot twee uur. De tweede wedstrijd (op dins dag) wordt gehouden vanaf het strand bij Dishoek. Woensdag gaan de deelnemers naar het strand bij de Banjaard en de laatste visdag op donderdag 11 april is in Vlissingen (strand bij de Vijgheter). FOTO BART VAN HATTEM door Loes de Bruijne OOSTKAPELLE Vijftig vissers uit tien verschillen de landen strijden van 5 tot en met 12 april op de stranden van Walcheren en Zuid-Beveland om het we reldkampioenschap kustvissen voor de jeugd. Het Ne derlandse team heeft bij deze thuiswedstrijd een goe de kans om de titel te pakken, temeer omdat coach Adrie van de Plas uit Hoogerheide vijf jonge Zeeuwen in de strijd werpt. Jeroen Vermaas en Johnny Noom uit St. Maartensdijk, Arno Rijnberg uit St. Annaland en de Oost-Souburgers Erwin Hilbert en Barbara de Kam. Hun tegenstanders komen onder andere uit Ier land, Frankrijk, Italië, Portugal, België, Engeland, Slovenië, Kroatië en Spanje. Het aantal landen dat deelneemt aan het wereldkampioenschap kustvissen voor de jeugd neemt elk jaar toe. In eerste instantie zouden er deze keer elf landen meedoen, maar Nami bië heeft zich teruggetrokken vanwege financiële moeilijkheden en problemen met het vervoer. Tijdens het kampioenschap lo geren de deelnemers in vakan tiecentrum Bos en Duin te Oostkapelle. De meesten van hen zitten nog op school. Kees Biesheuvel van de sportvisser- bond (hij woont in Bergen op Zoom) zegt: „Zo'n wedstrijd moet in het voor- of naseizoen gepland worden, omdat het in het hoofdseizoen veel te druk is. Omdat de vakanties niet in alle landen parallel lopen, moet je bekijken wat het beste uitkomt. In de meeste landen zijn de scholieren in de Paasweek vrij. In Nederland is dit niet het ge val, maar iedereen heeft deze week wel een of twee vrije da gen. Voor de rest moeten ze ex tra verlof vragen. Dit geeft ei genlijk nooit problemen, maar als het nodig is sturen we een brief van de bond naar de be treffende scholen." Vermaas en Noom zijn beiden lid van de Oosterscheldevissers, Rijnberg is aangesloten bij 't Scharretje, Hilbert maakt deel uit van H.S.V. Middelburg en De Kam komt uit de gelederen van De Leeglopers. Het Zeeuw se vijftal heeft zich geplaatst via het Nederlands kampioen schap en de naselecties in 1995. „Dat ze alle vijf uit Zeeland ko men is niet zo verwonderlijk", zegt Biesheuvel. „Ze zitten daar vlak bij zout water. In de ande re provincies wordt wel gevist, maar lang niet zoveel als in Zeeland. We maken dan ook een goede kans dit jaar, temeer daar het Nederlandse team al eerder goede resultaten heeft behaald, zoals een derde plaats in 1994 in Ierland. In 1992 na men de Nederlanders het goud vanuit Frankrijk mee naar huis, zowel van het landenklasse- ment als individueel door Alexander Pattenier uit Zoute- lande." Johnny Noom doet voor de tweede keer mee. Hij maakte deel uit van het team dat Ier land bezocht. Jeroen, Erwin, en Arno stonden vorig jaar op de lijst voor het wereldkampioen schap. Omdat dit in Kroatië plaatsvond trok de NWS het Nederlandse team op het laat ste moment terug vanwege de oorlogssituatie in het voormali ge Joegoslavië. Dat het kampioenschap dit jaar in Nederland plaatsvindt vin den de jongens echter helemaal niet erg. Rijnberg zegt: „Thuis hebben we veel meer kans om te winnen en dat is veel belangrij ker dan het maken van een reis." Kees Biesheuvel voegt hier aan toe: „Ze zien toch niks van zo'n land, omdat daar geen tijd voor is. Het is een hele week keihard werken. Uitgaan en feesten is er niet bij. De vissers moeten elke ochtend op tijd uit bed, want om acht uur staat het ontbijt klaar en om halfnegen moet het ,aas worden opgehaald." Johnny Noom zegt: „Winnen hangt af van techniek, materi aal en aas. Voor de rest moet je een beetje geluk hebben." Het aas is tijdens het wereldkampi oenschap voor iedereen gelijk. De deelnemers krijgen pieren, kweekzagers en zandzagers. Welk aas je moet gebruiken hangt af van de vissoort die op dat moment aan de kant zit. Daarom is er de eerste dag een proefwedstrijd, zodat vooral de buitenlandse deelnemers zich een beetje kunnen oriënteren op het Zeeuwse water. „Vissen is ook een beetje expe rimenteren", zegt Arno Rijn berg. "Je moet gewoon probe ren en de hele tijd goed oplet ten". Johnny Noom vertelt dat er tij dens het werelkampioenschap heel strenge regels worden ge hanteerd. „Het onthaken is erg lastig, omdat de vis absoluut niet beschadigd mag worden. Verder mag je niet lopen en ook niet praten." Een gesprek voe ren is ook bijna niet mogelijk, omdat de deelnemers twintig meter uit elkaar staan en geen teamgenoten naast zich krijgen. De coach Adrie van de Plas, mag wel advies geven aan teamleden en hij zal wel moeten lopen, wil hij iedereen bereiken. Van der Plas, heeft een aantal jaren geleden zelf aan het we reldkampioenschap voor senio ren meegedaan. Biesheuvel zegt: „Hij is als coach gevraagd door de bond, omdat hij erg be scheiden en rustig is en nog niet tot de gesponsorde mensen be hoort. Ons team draagt tijdens de wedstrijden pakken van de NWS en daar zien we de coach ook graag in lopen." Vissen blijkt een soort versla ving te zijn. Adrie van der Plas vertelt dat hij in de zomer maanden elke avond na zijn werk gaat vissen. „Als het re gent ben ik hartstikke chagrij nig, omdat ik dan niet kan gaan vissen." Ook Arno Rijnberg is in de zomer vaak aan de water kant te vinden. „In het begin ging ik vaak met mijn vader mee op de boot om te vissen. Later ben ik via een oom bij een vereniging terecht gekomen en Op dezelfde dag om ongeveer halfzeven vindt de prijsuitrei king. plaats in vakantiecentrum Bos en Duin te Oostkapelle en weten de Nederlandse vissers eindelijk of hun droom om we reldkampioen te worden is uit gekomen. In Borssele loopt de plaat onder bij opkomend water en trekt de vis de slikplaat op. De vangst bestaat voornamelijk uit bot. In Dishoek moeten de vissers re kening houden met kleine en soms ook hinderlijke klei- en turfbanken. De vangst zal be staan uit platvis (bot, schar en mogelijk een enkele schol en tong) en verder wat gul, wijting, zeedonderpadden en meun. Als het wat warmer wordt kan ook zeebaars worden gevangen in april. Bij De Banjaard zijn geen ob stakels, terwijl bij de Vijgheter de omstandigheden hetzelfde zijn als in Dishoek. MIDDELBURG Morgen start er een proef met een pen delbus die van de halte in de Koestraat naar een halteplaats voor het stadhuis rijdt. De pendelbus is een initiatief van de reclamecommissie van de markthandelaren die donderdags op de weekmarkt staan. Vol gens hen is hun omzet achteruitgegaan doordat de bushalte is verplaatst van de Markt naar de Turfkaai en de Koestraat. Daarom zijn zij met hét pendelbusplan naar de ZWN gestapt. Die had geen moeite met het plan omdat de marktkooplui zelf voor de kosten van de pendelbus op willen draaien. De pendelbus rijdt tussen tien en drie uur rondjes van de Koe straat naar de Markt en weer terug. De bus doet tien minuten over een rondje,' dat betekent dat je zes keer per uur in kunt stappen. De proef duurt voorlopig Vier weken. Na twee weken wordt er een enquête gehouden onder de passagiers van de pendelbus. Grassen zijn onvoorstelbaar belangrijk voor de mensheid. Zonder twijfel is er geen andere plantenfamilie die zo intensief en voor zoveel verschillende doeleinden gebruikt wordt. Na tuurlijk, grassen groeien in het weiland, en zonder weiland geen koeien, paarden of scha pen, dus ook geen melk, boter of kaas. Geen biefstukje en geen lamsbout. Maar daar blijft het niet bij. Ook alle graansoorten zijn - al of niet vere delde - grassen. Tarwe, gerst en rogge, maar ook rijst, mais en spelt. Als je daar een pro- duktenlijstje bij maakt is het merendeel van het menselijk menu - maar dat niet alleen - wel genoemd. Ook riet is een grassoort. In Nederland zijn we in de luxe-po sitie dat riet niet zo belangrijk is in het leven van alledag. Maar rieten- en strodaken zijn in grote delen van de wereld ge bruikelijk, en alweer onmisbaar voor de mensheid. Grassen zijn er in vele honderden soorten. In Nederland gaat het om om en nabij de tweehon derd soorten, afhankelijk van wat wel of niet tot de inheemse flora gerekend wordt. Er zijn geen spectaculair ogende plan ten bij, zoals het in de tropen groeiende bamboe en afgezien van verslaafde floristen en an dere plantenfanaten zijn er wei nigen die ze uit elkaar kunnen houden. Het lijkt dus ook niet iets om van wakker te liggen dat sommige grassen in Nederland uitgestorven zijn, terwijl ande ren in de gevarenzone zitten. Maar de genoemde voorbeelden geven al aan hoe uiterst belang rijk grassen zijn in ons dagelijks leven. Niemand kan zeggen wel ke soorten in de toekomst een rol zullen spelen. Als voedings middel, als geneesmiddel of voor wat dan'ook. Alleen dat is al een reden om zuinig te zijn op onze natuur. Zelfs op zoiets doodgewoons als het gras. De Groenkalender

Scheldebode | 1996 | | pagina 1