Uitgebalanceerd Voeding moet passen bij het dier voer sterkt kwetsbare cavia 'A r "V Waarom wij niet experimenteren met de voeding? Albany DE SPECIALISTE- DE RODE Dierenarts Artis: SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 APRIL 1996 (ADVERTENTIE) 317 Een van de bekendste dierentuinen in ons land is Artis in Amsterdam. De zorg voor de 8000 dieren ligt in handen van de dierenverzorgersde voedingsdeskundige en de dierenarts. Peter Klaver is al 8 jaar als dierenarts in Artis werkzaam. Het werk van de dierenarts in een dierentuin is anders dan van een dierenarts voor gezelschapsdieren. Deze kan de zieke hond of kat op een tafel zetten en aan nauwkeurig onderzoek onderwerpen. In Artis wonen echter wilde dieren. Als één van hen onderzocht moet worden, moet de dierenarts meestal zijn toevlucht zoe ken tot verdoven. "Dat kan heel gevaarlijk zijn, want de dieren kunnen in hun verdoving blijven. Laatst was er een zieke zwarte panter. Hij is al een beetje op leeftijd en het ging niet goed met hem. Zelfs zijn kippetje at hij niet. Ik heb hem met de blaaspijp verdoofd, ondanks de grote angst van zijn verzorger dat hij niet meer zou ont waken. Tijdens het onder zoek bleek dat hij een groot abces onder zijn kaak had. Ik heb dat geopend en de panter is daar enorm van opge knapt. De volgende dag at hij weer gewoon." Lastige eters Sommige dieren worden niet gehouden in Artis omdat hun •dieet vreselijk lastig is. "Een miereneter moet mieren eten of vlees met mierezuur. Ook de grote panda is hier niet. Hij heeft dagelijks zo verschrikkelijk veel bamboe nodig, dat dat niet te doen is. Zulke specialistische eters hebben we liever niet in de dierentuin, want die zijn moeilijk om te houden. We hebben wel de kleine rood-bruine panda's. Die kunnen dagelijks toe met I00 gram bamboe (hun favoriete voedsel), appels, bananen, brood, twee kuikens, andijvie, wortelen, groente van het seizoen en melkpoe der. Daarnaast krijgen zij allerlei alternatieven, maar je moet aan de specifieke voedselbehoefte van het dier vol doen." aldus Klaver. Functies •"Voer heeft verschillende functies. Het is niet alleen nodig voor de bouwstoffen, maar het heeft ook een ande re functie. Daarbij is het belangrijk hoe je het aanbiedt. Een bekend voorbeeld is de olifant. In de natuur kunnen ze van A naar B scharrelen, maar in de dierentuin kan dat nu eenmaal niet. Hun voornaamste voeding is hooi, maar we geven ook brood, appels en andijvie. Er gaat wel een hoop voer in, maar de olifant eet dat in één keer op. Het beste is om takken te voeren, waar veel zijtakken en bla deren aan zitten. Daarop kunnen ze urenlang kauwen. Als er een takkentekort is, worden de olifanten een beet je chagrijnig. Het voedsel moet dus passen bij het dier. We kunnen niet morgen besluiten om de tijgers, die grote stukken rundvlees van ons krijgen, kattevoer te geven. (Overigens moet je katten nooit rauw varkensvlees geven, omdat daar ziekte kiemen in voor kunnen komen.) Een leeuw moet een bot hebben om op te knagen. Dat is goed voor zijn gebit en hij haalt er de voedingsstoffen uit die voor hem belangrijk zijn. Voeding moet passen bij een dier, zeker in de dierentuin. Het publiek krijgt zo een idee wat het dier in de natuur eet en waarom, wat de educatieve waarde verhoogt van het dierentuinbezoek. Als er een tekort ontstaat aan vitaminen en mineralen, vullen wij dat aan. Dieren die veel binnen blijven krijgen extra vitamine D-3, net als kleine kinderen." De vitami nen en mineralenpreparaten die worden toegediend, komen uit het assortiment van Hope Farms. Klaver: "We werken heel veel met deze vitaminepreparaten. Onze apen krijgen naast verse produkten ook apekorrels van Hope Farms, terwijl de leeuwen over het spiervlees Carmix van Hope Farms krijgen. Carmix is een vitami ne/mineralen preparaat dat we bijvoorbeeld ook voor schildpadden gebruiken. De algemene indruk is dat het heel goede produkten zijn die door alle dieren goed opgenomen worden. We voeren het al jaren." Dat de dieren in Artis er goed van leven kunt u bij uw volgende bezoek zelf zien. Cavia 's zijn kwetsbare dieren. Ze kunnen probleemloos oud wor den, maar als ze eenmaal ziek zijn is de kans op herstel kleiner dan bijvoorbeeld bij honden of katten." Aan het woord is Dr. Cornelissengezel schapsdieren-dierenarts in Nijmegen. Op zijn spreekuur komt hij regelmatig in aanraking met zieke cavia 's. Volgens Cornelissen is ziekte onder cavia 's voornamelijk het gevolg van verkeerd voer. Evenals de mens kan de cavia zelf geen vitamine C aan maken. De voeding moet dus een hoog gehalte hiervan bevatten. Een tekort kan bij cavia's leiden tot spier- of wervelaandoeningen. Alhoewel het nog niet wetenschap pelijk is bewezen denkt Cornelissen dat gebitsproblemen bij cavia's eveneens het gevolg zijn van vitamine C- gebrek. Om de diertjes zo gezond mogelijk te houden, is voer nodig dat rekening houdt met de specifieke voe- dingseisen van de cavia. Cornelissen: "In de praktijk is gebleken dat het caviavoer van Hope Farms, de Super CC (ook wel 3104 genoemd) hieraan voldoet. Het bevat maar liefst 3.000 mg vitamine C per kilogram." Omdat er geen conserveringsmiddelen aan toe zijn gevoegd, is het voer beperkt houdbaar, wat hij alleen maar prettig vindt omdat het vitamine C-gehalte terugloopt als het lang wordt bewaard. "Het caviavoer van Hope Farms wordt goed opgenomen en is smaaktechnisch erg goed. Belangrijk is ook dat de vorm diereigen is. Als dat niet het geval is, bestaat het risico dat de cavia het voer laat staan," aldus Cornelissen. Dr. Cornelissen is erg te spreken over de kleinverpakking Hope Farms Super CC. "Het is ideaal voor het individu ele dier, waarmee ik in mijn praktijk te maken heb. Wanneer ik in contact kom met ziekteproblemen bij cavia's die duidelijk gerelateerd zijn aan vitamine C- gebrek, vind ik het heerlijk om te verwijzen naar een merk waar ik volledig achter sta." Dat veel cavia's verkeerd voer krijgen, wijt Cornelissen zowel aan de dierenwinkel als aan de eigenaar. "De meeste eigenaren willen een stukje wortel, maïs of gra nen herkennen. Maar het beste is om korrels te geven die alle voedingsstoffen bevatten. Daar omheen kun je hooi en stro geven, maar de basis zijn de korrels. Die zijn ook beter dan gemengd voer. Als je dat geeft, eet het dier alleen op wat hij lekker vindt en dan is de kans op tekorten groot." Er zit geen anti-coccidiosemiddel in (wat bij de meeste konijnenvoeders wel het geval is), waardoor het voer beter verteerd wordt. In het Noordhollandse Avenhorn staat labrador retrieverkennel Van de Havenhoek. Eigenaars Carla Oud en Eric Nat houden zich al 14 jaar bezig met het fokken en showen van deze honden. Als het om hondevoer gaat zijn Carla en Eric uitermate tevreden over hun keuze welke zij al sinds 1984 gebrui ken: Hope Farms. "Vooral om het feit dat Hope Farms geen kleur-, geur-, smaakstoffen en anti-oxidanten aan de voeding toevoegt en andere conserveringsmiddelen ach terwege laat, zijn wij niet van plan met ander voer te experimenteren. Onze honden varen er wel bij! Een goede glanzende vacht, nooit huidproblemen en geen diarree. Vandaar dat onze honden meestal uitmuntend scoren op tentoonstellingen." "Het assortiment van Hope Farms is zeer veelzijdig. Wij gebruiken o.a. DB Energie voor drachtige en zogende honden, Canex Brocks voor de honden die wat problemen hebben met de verteerbaarheid en de Mini Brocks speci aal voor de puppen. Vanuit onze jarenlange ervaring met Hope Farms kunnen wij alleen maar zeggen: een prima voer dat de hond waarvan je houdt echt verdient." Hope Farms produkten zijn verkrijgbaar bij: L kunt hier een gratis 500 grams proefmonster halen voor uw hond of cavia (zolang de voorraad strekt). Menstruatiepijnen, overganggewrichtsklachten en bot-ontkalking zijn te bestrijden: Menstruatieklachten menstruatiepijnen overgangsklachten gewrichtsklachten bot-ontkalking Cholesterol WAARDEBON OSTEO Protect Voor de vrouw van 39.95 nu voor 34.95 _L Uw^voordeeJ^ _5^_! Overgangsklachten Gewrichtsklachten Bot-ontkalking Borium aan het woord Ik blijf mij verbazen! 4 Levensvreugde 3^ MIDDELBURG - LANGE DELFT 121 TEL. 0118-63 99 05 VLISSINGEN - OUDE MARKT 18 TEL. 0118-43 02 50 ijzersterke pluspunten: Nieuw-Nieuw 3 Buitenzonwering 0118-635614 De betere Belgische keuken B-9990 Maldegem Aalterbaan 183 1 Infobon: Naam: Adres: Postcode: I Plaats: De Oude Schuur. Oude Koudekerkseweg 50. Middelburg Pet's Place, Vrijlantstraat 43-45. Middelburg Traas, Kortenoordstraat 27. Middelburg Pet's Place. Lange Zelke 89b. Vlissingen Poppe. Aagje Dekenstraat 83. Vlissingen Wat iedere vrouw over haar lichaam moet weten Oestrogenen bepalen het biologisch evenwicht van de vrouw. Oestrogenen worden gevormd in de eierstokken en spelen een belangrijke rol in tal van processen in het lichaam. Hen groot aantal typische vrouwenklachten kan in verband worden gebracht met een tekort aan oestroge nen. In het 35ste levensjaar nemen de bovenstaande klach ten toe, omdat er dan steeds minder van deze belangrijke oestrogenen door het vrouwe lijk lichaam worden geprodu ceerd. Oestrogenen sturen de maandelijkse cyclus van de vrouw. In de periode voor WAT U MOET WETEN: 'n Laag oestrogeengehalte in het vrouwelijk lichaam leidt tot: de menstruatie is een langza me stijging van het oestroge- nenniveau in het bloed meet baar. Dit niveau daalt echter plotseling vlak voor de men struatie, wat aanleiding is voor het optreden van het zogehe ten 'premenstruele syndroom' (menstruatieklachten). Het tekort aan oestrogenen leidt tot allerlei vervelende klach ten, waaronder prikkelbaar heid, neerslachtigheid, een opgeblazen gevoel in de onderbuik, het vasthouden van vocht en het tijdelijk toe nemen van het lichaamsge wicht. Maar nog veel méér func ties in het lichaam staan TtOTN INLCVCeiNO VAN DBXf BON ONTVANGT U onder invloed van oestroge nen. Zo kan het cholesterol gehalte in het bloed door oes trogenen worden verlaagd. Direct vóór en tijdens de ovu latie wordt een sterke stijging van de oestrogenen-spiegel in het bloed waargenomen. On der invloed daarvan neemt het cholesterolgehalte in het bloed juist af. Algemeen wordt aangenomen dat dit proces ervoor verantwoorde lijk is, dat vrouwen vóór de overgang veel minder dan mannen worden getroffen door hart- vaatafwijkingen. Tve vruchtbare periode van Ude vrouw duurt ongeveer 30 tot 35 jaar. Hierna volgt de overgang of menopauze. De overgang kenmerkt zich door een daling van het oestro- genenniveau in het lichaam. De wisselende klachten tij dens de overgang, zoals depressiviteit, prikkelbaarheid en opvliegers, worden door deze daling in de oestroge- nenproduktie veroorzaakt. Veel vrouwen zullen de volgende klachten kun nen herkennen: 's morgens bij het opstaan stijfheid en pijn in de gewrichten en dit op steeds wisselende plaatsen. Deze klachten zijn het gevolg van een te lage produktie van de smeervloeistof, die de gewrichten soepel moet hou den. Ook bij de produktie van smeervloeistof spelen de oes trogenen een zeer essentiële rol. Botontkalking bij vrouwen is een steeds actueler onderwerp. Dit slopende pro ces wordt meestal vlak voor of tijdens de overgang ingezet. De calciumspiegel (calcium is één van de belangrijkste bouwstoffen van het skelet) van het bloed wordt in belangrijke mate bepaald door oestrogenen. Bij een laag oestrogenenniveau in het lichaam daalt tevens de calci umspiegel in het bloed. Dit tekort wordt onttrokken aan de calciumvoorraad in de bot ten. Dit wordt botontkalking genoemd. Na de overgang kan het botontkalkingsproces zich door een blijvend lage produktie van deze belangrij ke oestrogenen voortzetten. Om de oorzaak van deze typische vrouwenklach- r Al tion jaar heb ik als Orthomolecu lair therapeut een zeer druk bexod»- te praktijk >n Amsterdam. Geduren de dexe periode heb ik honderden vrouwen op mijn spreekuur gehad met specifieke vrouwen kwalen. 0e oorsaak van overgongsk lachten (o.a. opvliegers en depressies) men- struatleklachten, gewrichtsp^nen en botontkalking is bekend. Dat heeft te maken met een verstoorde oes- trogenen-balans in het lichaam. Echter tot voor kort kon ik niets voor dese patiënten doen. Doorsturen naar een huisarts voor een hormonenkuur was het enige advies dot ik se kon geven. Verleden jaar bezocht ik een seminar over vrouwenklachten, woartn o.o. hef produkt Osfeo Protect onder de aandacht werd gebracht. Na het uitvoerig bestuderen van de produktinformatie en ach terliggende onderzoeken, besloot ik om dit nieuwe produkt eens op een oontal van mijn patiënten uit te proberen. Met groot succes. Rij sommige vrouwen wos binnen één week al een duidelijke verbetering woar te nemen. No een maand waren zelfs bij 80% van de vrouwen de klachten vrijwel helemaal ver dwenen. Hoewel ik het afgelopen jaar met Osfeo Profeet al vele vrouwen van hun overgartgs-, gewrichts- en menstruatieproble men heb afgeholpen, blijf ik mij nog iedere dog verbazen over de uiterst effectieve en snelle werking van dit unieke produkt. Nkoie de Gier. ten weg te nemen, zal dus het oestrogeengehalte in het lichaam weer veilig op peil gebracht moeten worden. De natuur biedt de oplossing in de vorm van het sporenele ment borium. Wereldwijd onderzoek heeft inmiddels onomstotelijk uitgewezen, dat borium het vrouwelijk li chaam weer aanspoort om voldoende oestrogenen te gaan produceren. Osteo Pro tect, dat een jaar geleden met veel succes in Nederland werd geïntroduceerd, is het eerste voedingssupplement dat een uitgebalanceerde dosering borium bevat. Reeds tiendui zenden Nederlandse vrouwen hebben inmiddels Osteo Pro tect ontdekt als een veilige bescherming tegen de kwalij ke gevolgen van een tekort aan oestrogenen. Daarmee breekt voor de vrouw van vandaag een periode van hernieuwde le vensvreugde aan, met sterke gezonde botten en met min der of zelfs helemaal geen overgangsklachten, menstru atie- en gewrichtspijnen. Door het gebruik van Osteo Protect kan de vrouw van van daag de kwaliteit van haar leven in hoge mate weer zelf gaan bepalen. Osteo Protect is verkrijgbaar bij de drogist.de apotheek en het reformhuis. EXCLUSIEF VERKRIJGBAAR BIJ Gratis/vrijblijvend thuis winkelen Gratis meten Gratis montage 100% prijsgarantie 12 maanden volledige garantie Nooit voonijkosten Knikarmschermen, uitvalschermen, markiezen en sereens. BEL NU: ma. t/m za. van 9.00 tot 21.00 uur Lamellen tot 25% Lente tot 25% Lente korting Stijl Kwaliteit in Kaamdecoraties (b.g.g. bel gratis: 06-0226222) Albany Nederland: Nautilusstraat 167 Tilburg. Showroom 1000 m2. Alles op maat gemaakt in eigen fabriek (sinds 1964). Sterk in eiken en design, vakkundige plaatsing. Ook een volledig kastenprogramma voor hal, slaap- en badkamers, en kantoren. Ruime keuze in tafels en stoelen. Vrijblijvend ontwerp en offerte. Tel. 00-32.50.71.16.09 - Fax 00.32.50.71.81.41 Open van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 19.00 uur. Op zaterdag tot 18.00 uur. Gesloten op zaterdagvoormiddag en zondag Fabriek: Industrielaan 1 - B-9990 MALDEGEM

Scheldebode | 1996 | | pagina 17