RA DIO Boerenwagens in de Grote Kerk -RAPPORT Themadag over levenseinde van de dementerende mens Zaterdag weer Johannes Passion uit het UITSLAG CONSUMENTENBOND! JUMBO BIJ VOORDELIGSTE SUPERMARKTEN VAN NEDERLAND! OM ZEE Bouwwinkel adviseert: huizen aanpassen voor ouderen Ongeluk Betrapt Autogordels Fraude "Zie je wel dat Jumbo 't goedkoopst is". Dat is wat Jumbo al jaren beweert. En nu is dat ook door de Consumentenbond bevestigd! Met eerlijke prijsmetingen. Jumbo mag zich tot de voordeligste supermark ten van Nederland rekenen. Voor meer achtergronden leest u de Consumentengids van april 1996. Uw bon R EP LAND VAN WOENSDAG 3 APRIL 1996 Autokraken Vals geld Diefstal Gevonden Inbraak Vernieling Aanrijding Alcohol Betalen genomen, kreeg hij een rijver bod en moet hij voor de rechter komen. Zondagmiddag werd een 51- jarige man uit Nieuwdorp aan gehouden op de Roozenburg- laan in Middelburg. Hij had te veel gedronken en daarom kon hij met een rijverbod en een uitnodiging van de rechter op zak naar huis. In het weekend hield de politie nog een uitgebreide alcohol controle waarbij 335 blaastes- ten uitgevoerd werden. Vijf testen waren positief, waarna bekeuringen en dagvaardingen uitgedeeld werden. Woensdagavond is een 24-jari- ge vrouw uit Vlissingen op de Bermweg ten val gebracht door een man van tussen de 20 en 30 jaar oud, een lengte van 1.75, een licht getinte huid en een behoorlijke bos kroeshaar. De vrouw liep over de stoep van de Bermweg toen de man vanach ter een boom bij de rijwielstal ling een voet uitstak en de vrouw liet vallen. De vrouw liep verwondingen aan haar hoofd en hand op. De man liep hard weg in de richting van de brug. Zaterdagmorgen is een 27-jari- ge automobilist uit Middelburg van de A-58 af in de sloot gere den, ter hoogte van het viaduct bij Souoburg. De man werd on wel en verloor de macht over het stuur. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Een inzittende liep een licht hoofdwond op. Woensdagavond werden bij het Middelburgse zwembad twee mannen aangehouden van 41 en 31 jaar die het waterpolo- doel wilden stelen. Ze hadden het doel al in stukken gezaagd en wilden het aluminium als schroot verkopen. De mannen moesten een nachtje in de cel en kregen een proces-verbaal. Donderdagmorgen werd een bewoonster van een kamer aan het Walplein in Middelburg opgeschrikt doordat ze een man voor haar schuifraam zag staan. Toen de man in de gaten kreeg dat hij gezien was ging hij er vandoor in de richting van de Lange Delft. Hij had kort zwart haar en droeg een groen legerjack. Bij een autogordelcontrole op de President Rooseveltlaans in Vlissingen kregen 38 automo bilisten een bekeuring van tachtig gulden, voor het niet dragen van de gordel. Vrijdag kreeg een eigenaar van een horecabedrijf uit Oostka- pelle een brief waarin hem werd verzocht om zijn brief hoofd, zijn handtekening en zijn bankgegevens op te sturen naar een persoon in Nigeria. Hem werden grote winsten in het vooruitzicht gesteld. De politie adviseert om niet op dergelijke verzoeken in te gaan. MIDDELBURG De Koninklijke Oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspanning verzorgt zaterdag 6 april tradi tiegetrouw weer een uitvoering van de Johannes Passion in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. De oratoriumver eniging krijgt medewerking van de sopraan Hanneke Kaas schieter, de alt Eleonora VoUcer. de bas Math Dirks (die de Christuspartij voor zijn rekening neemt), de bas Nigel Cliffe. de tenoren Frank Fritschy en James Doing, de organist Tijn van Eijk, de celliste Caroline Dubbeld, Nelly van Duin die viola da gamba speelt en het Dordts Kamer Orkest, onder leiding van Jo Ivens. Het concert begint om acht uur en kaarten a 22,50 (passen f 20,00) zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Muziek handel van Damme en het Muziekcentrum Middelburg. foto koos borg ADVERTENTIE HET BEWIJS: SUPERMARKTEN oordelig Hoog Jumbo, Zz&ye cózó 7c**n6o '&^oedkoop^t Cs Jumbo vestigingen vindt u in: Bergen, Berghem, Bladel, Den Bosch, Den Dunaen, Deurne, Dongen, Eindhoven, Gemert, Grave, Heeswijk-Dinther, Kerkrade, Lieshout, Lith, cluyksgestel, Mariahout, Meerssen, Middelburg, Moergestel, Nislelrode, Nuenen, Nuth, Oirsbeek, Oisterwijk, Ooltgensplaal, Scharendijke Schijndel, Sint Michielsgestel, Someren, Steenbergen, Terneuzen, Tilburg (2x), Uden, Volkel, Willemstad. duurder "c^m^Konmar.tai, <'«5% duurder an Lmders. Primarkt tot 6% duurder Dekamarkt, Vomar 6J°t796düürder c^eijn'DeBoer' 5[°°0/SparVoordeelmarkt DONDERDAG 4 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht _!t de ochtendbladen. 8.32 Ochtend editie met actualiteitenquiz 9.05 Mu ziek. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middagedi tie. 13.35 De Passage, met de con certagenda en het filmoverzicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland met Piet Brakman; vandaag te gast: Joke Zomer en Vivian van Hekke. 17.03-18.12 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 5 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.06 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, pro gramma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middage ditie met Het Fort Zeelandia. 13.35- 17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur. 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep. Vandaag met Ma- rijn Dieleman, Wies Saman en Jan de Voogd.z ZATERDAG 6 APRIL 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog (herhaling van zondag) 10.03-13.00 Dag-Week, gevarieerd familiepro gramma. 13.34-18.00 Omroep Zee land Sport. ZONDAG 7 APRIL 10.02 De Tijdmachine; vandaag: Pa sen in de Yersekse Moer. 11.02 De Zeeuwse Lucht; vandaag: het koor Musica Cordis met de Johannes Pas sion van Schütz. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog; vandaag dominee Strating uit Goes. MAANDAG 8 APRIL 9.05 Paas-agenda, muziek en tips om erop uit te gaan. 10.02 Met Aly de Boer op; speciale paasaflevering over 'het nieuwe leven'. 11.02 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie 13.05 Omroep Zeeland Sport 17.05-18.12 Avondeditie DINSDAG 9 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oo gappels en muilperen; vandaag: on gewild kinderloos. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie 13.35 De Passage, met de evenementen in de Zeeuwse theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefeliciteerd! 17.05- 18.12 Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 10 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage met tentoonstellings overzicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. MIDDELBURG 'Zorg rond het levenseinde van de demen terende mens' Dit is het thema van de jaarlijk se bijeenkomst van de Alzhei mer Vereniging 'Rond de Schel de'. Tijdens deze bijeenkomst in de Stadsschouwburg zal het thema door verschillende spre kers worden belicht. De Brusselse arts zuster Leon- tine zal vanuit haar ervaringen met stervenden haar visie ge ven op euthanasie. Zij is een uitgesproken voorstander van verzachtende zorgverlening rond het levenseinde. Zuster Leontine heeft twee boeken ge schreven over haar standpun ten: 'Menswaardig sterven' en 'Waarom nog euthanasie'. In haar boeken zet zij zich af te gen de opvattingen dat eutha nasie nodig is om een zachte dood te kunnen sterven. Door het geven van warme zorg in een sfeer van permanente ge borgenheid is het mogelijk de behoefte aan een voortijdige dood weg te nemen. Mevrouw Kromhout-van der Meer leest enkele fragmenten- uit haar dagboek. In dit dag boek heeft zij haar gevoelens bijgehouden tijdens de periode waarin zij heeft gezorgd voor haar inmiddels overleden echt genoot. Vervolgens zal Carla Molen- berghs, hoofd verzorging in huize Perrekes te Geel ingaan op de stervensbegeleiding van dementerende mensen. Zij be nadert het sterven vanuit de theorie van de belevingsgerich- te benadering. In haar inleiding gaat zij in op het dubbele af scheid nemen. De dementeren de mens is in geestelijk opzicht doende met een langdurig af scheid. Hoe kan men optimaal begeleiding geven, wanneer men ook in lichamelijk opzicht aan zijn laatste weg begonnen is. De themadag van de Alzheimer Vereniging 'Rond de Schelde' wordt gehouden op 12 april in de stadsschouwburg te Middel burg om 14.00 uur. De entree bedraagt 5,-. In Oost-Souburg werden dins dag drie auto's gekraakt. Twee !op het Oranjeplein en een aan de Ritthemsestraat. Uit de au to die op het Oranjeplein stond worden papieren vermist. Maandag is er ingebroken in leen bestelauto aan de Irene- jstraat in Souburg. Het slot Iwerd gemold en uit de auto werden plattegronden en an- jdere papieren gestolen. Uit een vrachtwagen aan de burge- meester Stemerdinglaan ver dween diezelfde nacht een rei stas met spullen en papieren. Woensdagnacht is er ingebro ken in een bedrijfsauto aan de Maasstraat in Middelburg. De ruit werd ingeslagen en er .werd een koffer met gereed schap meegenomen. Bij een bank in Koudekerke Iwerd woensdag een vals biljet van honderd D-mark aangebo den. Het biljet is in beslag ge nomen. Bij een insluiping in een wo ning aan Westerzicht werd dinsdag lingerie, een porte- jmonnee met vijftig gulden, een rijbewijs, een videofilm en een bankpas meegenomen. Uit het fietsenhok van een school in Vlissingen werd maandag een zwarte inte- ;graalhelm gestolen. De eige- jnaar van de helm legde op dat moment net een tentamen af. In een bejaardentehuis aan de Koudekerkseweg in Vlissingen werd maandag een vrouw be trapt bij het stelen van een vaas uit een van de kamers van het tehuis. De vrouw werd aangesproken, gaf de vaas de vaas terug en ging er vandoor. ;De vrouw is ongeveer veertig jaar oud, heeft kort haar met .rode plukjes, een tenger pos tuur en een lengte van onge- jveer 1.60 meter. Maandagnacht is uit een ber- gin aan Prinsenhove in Mid delburg een bruine Gazelle- fiets gestolen. De dief heeft hierbij waarschijnlijk de sleu tel van een steutelbos gebruikt die de eigenaar overdag op de voordeur had laten zitten. Woensdagmiddag stal een on geveer 35-jarige man met een getinte huidskleur, een lengte van 1.70 meter en half lang krullend haar, drie zonnebril len uit een winkel in de Se- geersstraat in Middelburg. Dit werd gezien, maar toen de man op zijn gedrag werd aange sproken ging hij er op zijn fietsje vandoor. Onder bedrei ging van een mes wist hij aan enkele achtervolgende winke liers te ontkomen. Woensdagmiddag werd de ei genaresse van een winkel aan het Koorkerkhof in Middel burg in haar eigen winkel be roofd van haar portefeuille met papieren en enkele dui zenden guldens. Ze werd door twee vrouwen aan de praat ge houden en ondertussen moet een man haar portefeuille uit haar tas hebben genomen. De ene vrouw is ongeveer 35 en had een pokdalig gezicht, don kerblond krullend haar tot de schouders en een bril met een klassiek montuur. Van de an dere vrouw is alleen bekend dat ze kort donkerblond haar had. De man is ongeveer 35 jaar en droeg een bril. Donder dagnacht is uit een aan het Middelburgse Molenwater ge parkeerde auto een bootkaart ter waarde van honderd gul den gestolen. Er is geen braak- schade aan de wagen. Vrijdag middag is er een blauwe Puch Maxi gestolen die in de Nieu- wervestraat in Middelburg stond. De Puch heeft witte sterwielen en het verzeke ringsnummer TLW609. Don derdag is er bij een school in de Middelburgse Breewijk een grijze Honda Vision en een zwarte helm gestolen. Het ver zekeringsnummer is TQM120. Op dezelfde plaats werd ook nog een zwarte Bayard helm gestolen. Woensdagnacht is vanaf Duinenburg in Domburg een zilvergrijze Volkswagen Golf AC-H2103 gestolen. Vrij dagnacht is uit een tuin aan het Parelplein in Middelburg een oranje terracottapot met een buxusplant gestolen. De waarde van de buit is twintig gulden. Bij een insluiping in een verzorgingstehuis aan de Dongestraat in Souburg is vrijdagmiddag geld gestolen. De gedupeerde vrouw lag net in bed en voordat ze besefte wat er aan de hand was ging de VEERE Een Oostkappels handwagentje, een glazen brik, kerkbrik of dokterskoets, een Thoolse kapkar en een Wal- cherse menwagen. Het is een greep uit de collectie van de stichting 'De Zeeuwse Inspan'. Deze stichting heeft tot doel het restaureren en instandhouden van typisch Zeeuwse boeren wagens. Achttien authentieke boerenwagens en enkele werk tuigen staan van 30 maart tot 29 mei opgesteld in de Grote Kerk. Al ver voor de Tweede We reldoorlog begon de auto het paard te verdringen, niet al leen in de stad, maar ook op het land. Met het verdwijnen van de typische Zeeuwse boe renwagens dreigde een groot stuk Zeeuwse folklore verlo ren te gaan. De VVV in Mid delburg erkende deze dreiging tijdig en kocht veschillende wagens van Walcherse, Zuid-Bevelandse, Thoolse en Zeeuws-Vlaamse oorsprong aan. De voertuigen werden ondergebracht in de klooster gangen van de Abdij in Mid delburg. Na de meidagen van 1940 werden de wagens onder gebracht in de Grote Kerk, waar ze hebben gestaan tot 1975. In die periode is er door overmatige belangstelling van de bezoekers heel wat grondig sloopwerk verricht. Daarom besloot de VVV Middelburg samen met de Zeeuwse Ring- rijders Vereniging tot de op richting van de stichting 'De Zeeuwse Inspan' met het doel de eagens in hun oorspronke lijke staat te restaureren. Geen eenvoudige klus, maar gezien de expositie in de Grote Kerk is de stichting hier toch in geslaagd. Zo staat er een Zeeuws-Vlaamse Phaeton, in Gent gebouwd. De stichting heeft twee van dergelijke wa gens, die door twee paarden worden getrokken, in haar be zit. Op 25 juni 1954 heeft ko ningin Juliana tijdens de folk loristische manifestaties in Middelburg met één van deze twee een rit gemaakt. Ook bij zonder is de Thoolse kapkar, gemaakt door wagenmaker A. van Beek, wat te lezen staat op de wielmoeren. De kap is ori gineel in wit met zwarte stre pen, wat duikt op een 'ge mengd' huwelijk. Wit staat daarbij voor protestant en zwart voor rooms-katholiek. Behalve wagens de 'De Zeeuwse Inspan' zijn er ook een aantal wagens uit een privé-collectie opgesteld. De expositie is te bezichti gen van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Opplussen woningen voor ouderen dief er vandoor. De dief was ongeveer 1.85 meter lang, 35 jaar oud, had een kalend hoofd en een zwart leren jack met opschrift op de rug. Vrijdag middag is de portemonnee van een man die op een bouwter rein aan de Aldegondestraat aan het werk was gestolen. De portemonnee bevond zich in de bouwkeet en bevatte 250, en een paar pasjes. Een brommer die vorige week gestolen was vanaf de Pinakel in Middelburg is dinsdag te ruggevonden. De politie zag iemand op de Koudekerkseweg rijden op een brommer rijden zonder helm en wilde hem aanhouden. De bestuurder ging er vandoor en vluchtte de bossen bij Vijvervreugd in. Dinsdag is er ingebroken in een schuurtje aan de Spinhuis- weg in Middelburg. De deur werd geforceerd en er werd een fiets meegenomen. Ook aan de even verderop gelegen Torentrans kwam het dieven gilde langs. De schuurdeur ging er aan er er werd een Puch Maxi weggenomen. In diezelfde nacht werd uit een tuin van een woning aan de Romp in Middelburg een Ga zelle-fiets gestolen. Uit de Badstraat in Domburg is dinsdag een zwarte Merce des gestolen. Het kenteken is DA R 6947. Maandagavond is er ingebro ken in een woning aan de Alexanderstraat in Middel burg. Er worden gouden sie raden en geld vermist. In een woning aan de Mesdaglaan in Vlissingen werd zaterdag avond ingebroken, maar er wordt niet vermist. Zaterdag nacht werd er via het raam in gebroken in een woning aan de Trompstraat in Middelburg. Er verdwenen bankpassesn, girobetaalkaarten en een be drag van enkele honderden guldens. Op de Arnekade in Middelburg zijn dinsdag een transport band en een elevator vernield. De politie vermoedt dat een schip de installatie heeft aan gevaren. De schade wordt ge schat op een ton. In de Lange Delft zijn een aan tal vitrinekasten vernield. Zaterdag werden de ruiten wissers en de antenne van een auto aan de Boekweitstraat in Arnemuiden vernield. Zondag gingen dertien ruiten van een broeikas aan de Oosterse La- geweg in Middelburg aan dig gelen. In de Vlissingse Schel- destraat werd maandag een ruit ingegooid. Woensdag is een aan de Dunantstraat in Souburg geparkeerde auto be krast aan de voorzijde en op de motorkap. Vridjagavond is aan de Nassaulaan in Middelburg de band van een bromfiets lek- gestoken. Een auto die geparkeerd stond aan de Badhuisstraat in Vliss ingen heeft vorige week schade opgelopen doordat er een on bekende tegenaan is gereden. Ook een auto aan de Middel burgse Seisweg liep schade op doordat er iemand tegen het rechterportier aanreed zonder dit te melden. Een 41-jarige automobilist uit Mariekerke is vorige week tweemaal betrapt op het rijden onder invloed van drank. Zijn rijbewijs is ingenomen en hij moet zich voor de rechter ver antwoorden. Vrijdagnacht werd een 24-jari- ge Vlissinger aangehouden in de Bloemenlaan in zijn woon plaats. Hij drie keer zoveel ge dronken als is toegestaan en daarom werd zijn rijbewijs in- Een van de tentoongestelde Zeeuwse wagens is een glazen brik. MIDDELBURG Als er jaarlijks ongeveer 400 huurwoningen en 270 koopwoningen worden aange past voor ouderen, dan telt de gemeente over tien jaar genoeg 'seniorgeschikte' woningen. Ook een veilige 'woonomgeving en bereikbare voorzieningen in de buurt leggen daarbij gewicht in de schaal. Voor het 'opplussen' van woningen zou een klussendienst inge steld kunnen worden. Dit zijn de belangrijkste con clusies van een onderzoek dat de Bouwwinkel Zeeland Advi- iseurs uitvoerde in opdracht ,van de gemeente. Wethouder ;S. Smitskamp acht een opplus- programma, gezien de hoge kosten, alleen verantwoord als het werk wordt uitgevoerd in het kader van Melkertbanen of een ander werkgelegenheids project. (Ouderen blijven steeds langer zelfstandig wonen, liefst in 'hetzelfde huis. Daarom moe ten in de toekomst meer wo ningen voor ouderen geschikt gemaakt worden. Dit aanpas sen heet sinds kort 'opplussen'. De criteria hiervoor zijn ont wikkeld door de Stuurgroep Experimenten Volkshuisves ting in samenwerking met ou- derenorganisaties. Tot nu toe ligt de nadruk daarbij vooral |op huurwoningen. Vorig jaar stelde de gemeen te een werkgroep in die moest bekijken hoe een oppluspro- ject in Middelburg vorm zou kunnen krijgen. De Bouwwin- |kel kreeg de opdracht het on derzoek uit te voeren. Dit ad viesbureau richtte zich daarbij ;op de wijken 't Zand en de Ma- gistraatwijk. De Bouwwinkel zette alle gegevens op een rij en kwam tot de conclusie dat ide behoefte aan seniorgeschik te woningen ook in Middel burg de komende decennia snel zal toenemen. De vraag naar typische eengezinswonin gen neemt af. Dit type huizen leent zich uitstekend voor 'op plussen'. Er is een keuze ge maakt voor een beperkt op- pluspakket. Dit bestaat uit voorzieningen die ongevallen in en om de woningen moet be perken, zoals het voorkomen van struikelen bij de voordeur, in de woning en op de trap, een betere verlichting bij voor- en achterdeur en een goede be reikbaarheid van ventilatie- en lichtschakelaars. Voor de woningbouwver eniging is het de vraag wie dit moet betalen. Over één ding zijn de betrokken partijen het eens: de kosten van het op plussen mogen niet op het bordje van de ouderen zelf ko men. Een klussendienst, met inzet van gesubsidieerde ba nen, zou een goede oplossing zijn. In de wijk 't Zand wonen rela tief veel ouderen, overigens zeer naar hun zin. Volgens het onderzoek komen in deze wijk 1700 woningen voor opplussen in aanmerking. Verder zou aandacht besteed moeten wor den aan het onderhoud van de bestrating. Alleen het open baar vervoer geeft bij de oude re bewoners opmerkingen. In de Magistraatwijk moet meer De woningen aan de Burgerweidestraat in Middelburg komen voor 'opplussen' in aanmerking. foto harry de lange gebeuren om het wonen voor ouderen aantrekkelijk te ma ken. Het winkelcentrum is klein en er is geen bank. Ook aan het wegwerken van hoog teverschillen en oneffenheden in de omgeving moet het een en ander gebeuren, wil de wijk seniorgeschikt worden. Mevrouw Smitskamp vindt ook dat het openbaar vervoer en het voorzieningenniveau op peil moeten blijven, maar is van mening dat niet alleen de gemeente hiervoor verant woordelijk kan zijn: „Mede werking van commercië le derden zijn daarbij een vereiste. In het verleden is ge bleken dat een en ander niet eenvoudig is te realiseren." Met de andere conclusies van het onderzoeksrapport, zoals het instellen van een speciale subsidie voor oudere eige naar-bewoners en gerichte voorlichting voor ouderen kan zij van harte instemmen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13