Jodiumtegebrek kan catastrofaal zijn Nieuwe productie van Stichting Dansz Broedtijd Schoolvoetbal op zoek naar scheidsrechters 32 n Weinig snelheidsovertreders bij controles op Walcheren TRAAS v.o.f. Vlissingse schoonheidsspecialiste sleept prijzen weg in binnen- en buitenland Lente 01 DIEREN I U SPECIALIST ■G^J Kiwanis en Unicef willen tekort aan jodium uit de wereld helpen Gevolgen Haalbaarheid Informatieboekje VLISSINGEN Een kast vol prijzen, een muur vol diploma's en certificaten. De meeste mensen zouden daar genoegen mee nemen. Zo niet Ingrid Strijd, kap ster, schoonheidspecialiste, visagiste en kunstnagelex- pert. Ingrid zit nog vol plannen. Naast haar werk be steedt ze haar meeste vrije tijd aan een kunstige hob by, die ze de laatste jaren met groeiend succes op wed strijdniveau uitoefent: het 'bodypainten'. Begin deze k tijde - P1 mocht nemen. Tijdens het jaarlijkse filmfestival in maand was het weer raak tijdens wedstrijden in Maastricht, waar ze de tweede prijs in ontvangst Brussel was haar creatie vorig jaar ook goed voor een tweede plaats. Ook in het maken van drie-dimensio nale maskers is ze een kei, dat bewijst wel de hoofd prijs, die ze daarmee eind februari tijdens wedstrijden in Antwerpen in de wacht sleepte.Nu maakt ze zich op voor een wedstrijd in Utrecht op de schoonheidsspe- cialistenbeurs, komend weekenc Lesgeven Model 0) SI 0) 0> Straalkacheltje Alles voor uw huisdier vindt u beslist bij: Bloemenlaan 28 - Vlissingen - Tel. 0118-412634 ne SCHELDEB 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDERODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. M V WOENSDAG 27 MAART 1996 MIDDELBURG Met een grote sponsoractie heeft de Kinwaniclub op Walcheren het startsein gegeven voor een 'jo- diumproject'. De Kiwani's, een wereldwijde serviceclub, met ongeveer 350.000 leden in ruim 80 landen, is samen met Unicef, het kinderfonds van de Vere nigde Naties, met dit initiatief begonnen. Onder de vele ge zondheidsproblemen in de we reld is het gebrek aan jodium wel het minst bekende, maar zeker een probleem dat mis schien wel het gemakkelijkst op te lossen is. Door jodium aan bij voorbeeld consumptiezout toe te voegen, is het probleem snel en goedkoop te verhelpen. In Nederland wordt sinds de jaren dertig jodium toegevoegd aan het bakkerszout. Bekend uit die tijd is de toevoeging van jodium aan consumptiezout onder de naam 'Jozo-zout' In ontwikkelingslanden wordt echter nog veel zout gebruikt waar geen jodium in zit. Ge schat wordt dat ongeveer 1,5 miljard mensen in 110 landen geen of weinig jodium binnen krijgen via voedsel of drink water. Van deze 1,5 miljard personen zijn er 500 miljoen kinderen. De gevolgen van ge brek aan jodium kunnen cata strofaal zijn. De serviceorga nisatie Kiwanis International wil werken aan een betere we reld en zij richt zich bij voor keur op de noden van kinde- ren. Daarom stelde het Inter nationaal Bestuur van Kiwa nis tijdens de conventie 1993 in Nice voor een probleem aan te pakken dat èn met kinderen van doen had èn oplosbaar blijkt. De jeugd heeft de toe komst en de Kiwanis kunnen meehelpen de gezondheid van circa 500 miljoen kinderen in (hoofdzaak) derde wereld lan den te verbeteren. Een tekort aan jodium heeft een ernstige uitwerking op het leven van een kind gedurende de zwangerschap van de moe der. Het veroorzaakt spontane miskraam, doodgeborenen en zuigelingensterfte. Het tekort is ook van invloed op de ont wikkeling van het kind. Jo- diumtekort kan een ernstige vorm van achterlijkheid ver oorzaken en een vermindering van de immuniteit tegen kin derziekten, met soms dodelijke afloop. Gedurende de kinder jaren kan het de oorzaak zijn van mentale achterlijk heid,slechte motorische ont wikkeling, trage groei, spier- storingen, verlammingen, spraak- en gehoorstoringen en 1 De Kiwanis laten zich leiden door zinspreuk "Wij bouwen'. kropgezwellen. Deze aandoe ningen zijn te voorkomen door een geringe hoeveelheid jo dium aan het voedsel toe te voegen. Het menselijk lichaam heeft voor het gehele leven slechts één theelepeltje jodium nodig. Deze levensnoodzake lijke micro-voeding dient in minieme doseringen, gespreid over onze gehele levensduur, te worden ingenomen. Het Bestuur van Kiwanis In ternational heeft begrepen dat de haalbaarheid van het Uni- cef-programma, om in het jaar 2000 het jodiumtekort te heb ben opgelost, voor een belang rijk deel zal afhangen van de financiële mogelijkheden. De ze mogelijkheden geven geen reden tot optimisme. Het be stuur van de wereldwijde ser viceclub-organisatie Kiwanis heeft daarom haar leden ge vraagd een Worldwide Service Project te mogen starten, waarbij een beroep op 350.000 Kiwanians gedaan zou kunnen worden om gezamenlijk een bedrag van 75 miljoen dollar bij elkaar te brengen. Dit fonds is nodig om Unicef te helpen haar programma uit te voeren. Zonder deze steun zou het programma met vele jaren verlengd worden, met alle na delige gevolgen van dien. In middels is een samenwerking sovereenkomst tussen Unicef en Kiwanis International ge sloten. Unaniem is tijdens het Congres van Kiwanis District Nederland in 1994 besloten, ter gelegenheid van het 2e lus trum van het district in 1996, de krachten te bundelen en deel te nemen aan het project van Kiwanis International. Unicef Nederland werkt daar toe samen met de Nederlandse Kiwanis organisatie. De Middelburgse afdeling van de Kiwanis bestaat al bijna ze ven jaar. Begonnen met 19 le den, telt de club er nu 21 en zitten er 'nog vier in de pen' volgens voorzitter Hans Dirk- sen. De Kiwanis werden in 1915 opgericht in Detroit. De naam is ontleend aan het Indi aanse gezegde Nunc Keewanis, wat zoveel betekent als 'Laat zien wie je bent, en wat je voor de samenleving kunt beteke nen'. Dirksen: „Wij richten ons daarbij speciaal op kinderpro jecten. Bij onze toetreding tot de internationale .Kiwanis, zo'n anderhalf jaar geleden, hebben we 7500 gulden bijeen gebracht voor kinderboerderij 'De Klepperhoeve' in Middel burg. Daarvan is een ganzen- weide aangelegd en onderhoud aan de dierverblijven gefinan cierd." Voor het internationale jodiumproject staan ook nog een paar projecten op Walche ren op stapel. Allereerst de verkoop van boeken en andere artikelen, zoals zoutvaatjes, op de Bevrijdingsmarkt in Vlis singen en verder gaan de ge dachten uit naar een tennis toernooi. „En", vult Hans Dirksen in het dagelijks le ven chef van het district Wal- cherenvan de Zeeuwse regio politie aan: „We gaan in de loop van dit jaar huis-aan-huis een boekje ver spreiden op heel Walcheren, met daarin informatie over en van de politie. Ik denk daarbij aan belangrijke telefoonnum mers, tips voor beveiliging van je huis en dergelijke. Zo'n boekje wat je niet meteen weg gooit, maar bewaart omdat het handig is bij de hand te heb ben. De meeropbrengst van het informatieboekje, waar we nog adverteerders voor zoeken, is natuurlijk voor het jodiumpro ject." Een passie voor bodypainting Met haar ouders drijft Ingrid Strijd de luxueus ingerichte kapsalon Mystic aan de Vrede hoflaan. Behalve kapster is ze er werkzaam als schoonheids specialiste. In een functioneel ingerichte behandelkamer past ze alle mogelijke behandelingen toe. Bovendien is er een zonne bank om een stralend uiterlijk helemaal te completeren. Ingrijd Strijd volgde de schoon heidsspecialistenopleiding in Dordrecht en daarna de voort gezette opleiding in Rotterdam. Op de Hogeschool Zeeland ten slotte haalde ze nog het pedago- gisch-didactisch diploma, zo dat ze ook zelf kan lesgeven. „Ik vind dat lesgeven heel interes sant en bovendien is het vaak in de avonduren, dus makkelijk te combineren met een gewone baan", zegt duizendpoot Ingrid, die nu een visagie-cursus geeft in Goes en er eerder verbonden was aan een schoonheidsspe cialistenopleiding. Daarnaast houdt Ingrid Strijd toch nog voldoende tijd over voor haar grote hobby: het bo dypainting. Één van de belang rijkste voorwaarden daarbij is een goed model. Gelukkig is haar vriendin Astrid Stolk al tijd bereid om die cruciale rol te vervullen. „Zij heeft er boven dien een heel goed figuur voor", zegt Ingrid. „Slank en lang, dan komen de creaties het mooiste uit." Het is geen sinecure om model te zijn, weet Ingrid, en daarom is ze dolblij met de be reidheid van haar vriendin al tijd weer mee te willen als mo del. „Bij de wedstrijden in Maastricht bijvoorbeeld, ben ik van 10.00 tot 16.00 uur bezig geweest om het ontwerp uit te voeren." Aan de hand van foto's laat Ingrid zien hoe het te werk gaat. „Vantevoren bedenk ik hoe de creatie moet worden. Hier ging het om een vrije ex pressie-opdracht. Ik ben be gonnen met piepschuimen rin gen. Die heb ik eerst geverfd in de kleuren die ik voor ogen had. Met speciale materialen uit de grime-technieken zijn de rin gen vastgemaakt op de huid. De pruik maak ik ook vantevoren, dat scheelt op de dag zelf een hoop tijd. Onder de nagels zijn geverfde veertjes vanstgemaakt en de kunstwimpers zijn, zoals je ziet, ook heel extreem. Het gezicht maak ik altijd natuur- 1 Ingrid Strijd legt de laatste hand aan haar vrije creatie, waarmee ze op 3 maart in Maastricht de tweede prijs won. Officieel is de lente aangebroken op 20 maart om vijf over negen 's morgens. Je merkt er nog niet veel van, zeker niet als de wereld gehuld is in een dikke deken van mist. De verkeersinformatie geeft kilometerslange <DJD files door en hier en daar zijn er aanrijdingen met flin- fce schade. Toch zijn de lentebodes hier en daar te zien. Op weg naar het werk steken in de middenberm allerlei kleuren crocussen hun kopjes boven het gras a uit en de knoppen van de bomen beginnen al aardig te •w zwellen. De zon is op weg naar het noordelijk half- rond en Moeder Natuur ontwaakt voor de zoveel mijoenste keer uit haar winterslaap. In de loop van de morgen verjaagt de zon de laatste mistflarden en plots is het lekker warm. Uit de wind en in het zonnetje en zeker achter het glas. In de eerste warme zonnestralen paradeert een medewerkster van een kledingzaak in Cj de nieuwste zomermode over het plein en de eerste koffiedrinkers strijken neer op een terrasje. Het werd tijd om afscheid van de winter te nemen. Zo ongeveer vanaf eind november hield hij ons bezig, van autorui ten krabben tot het wel of niet doorgaan van de 'Tocht der Tochten'. In de tuin komt alles weer tot leven en kunnen we ons opmaken voor misschien alweer zo'n warme zomer. Ondertussen wassen de mussen zich in het losse zand. Een wasbeurt voor ze een nieuw nestje gaan bouwen. Voor jaarsschoonmaak, wordt het nog net zo degelijk gedaan als vroeger toen na een winter van de kolenkachel stoken, het huis grondig gereinigd en gekuist moest worden. Emmers sop. Wit kalk, 'n likje verf en rollen nieuw behang. En als iedereen dan lekker schoon 'aan de kant' zat, dan kon het Pasen worden en bleef de kachel uit. Die werd verbannen tot de volgende schoonmaak in het najaar, 't Liek we voorjaer' zei bure. Cameleon. lijk op; dat is een persoonlijke keus, ik vind dat het mooist." Dan begint het eigenlijke bo dypainting, wat erg arbeidsin tensief is. „Ik zet er dan ook een straalkacheltje bij, want voor Astrid anders maar een koude bedoening als je uren stil moet staan in schaarse kleding." In grid maakt de attributen die ze nodig heeft altijd zelf uit. „Het is kostenbesparend en ik vind het leuk om te doen." Het is ook de reden waarom ze nu weer met een cursus bezig is, waar ze leert excentrieke pruiken te maken. „Je kunt zo'n pruik dan helemaal naar eigen inzicht uit voeren en aanpassen aan de an dere attributen die je gebruikt." Ingrid Strijd volgde behalve een cursus bodypainting bij het bekende Middelburgse insti tuut van Mieke Petiet ook cur sussen grime-technieken en een cursus waar ze het maken van drie-dimensionale maskers on der de knie kreeg. „Daarbij maak je eerst van het gezicht van je model een mal van gips. Die mal gebruik je om van elas tisch materiaal een masker te maken, dat je vervolgens kunt grimeren. Het voordeel van zo'n 3-D masker is, dat het meerdere keren te gebruiken is. Ja, bij de musica 'The Phantom of the Opera' gebruikt de hoofdrol speler ook zo'n 3-D masker." Ingrid Strijd vindt ook nog tijd om toneelspelers te grimeren. „Ook leuk om te doen, ik werk voor verschillende amateurge zelschappen." De toekomstdroon van de veel zijdige Vlissingse laat zich ra den: een eigen school. „Daar naast vind ik het ontzettend leuk om demonstraties te geven. Ik word nu heel vaak in België gevraagd. Ik timmer niet zo veel aari de weg: als ze me graag willen hebben, dan komen ze wel. Ik ben wel vaak de enige uit Zee land." Komend weekend werpt de Vlissingse kampioene zich in Utrecht in de strijd op de schoonheidsspecialistenbeurs. Daar verdedigt ze de Zeeuwse kleuren met een klassieke gala make-up en een body-painitng, die als onderwerp heeft het- meisje uit de Disneyfilm 'Poca hontas'. Met Astrid Stolk als model, dat spreekt vanzelf. De Groenkalender HET ZEEUWSE LANDSCHAP We zijn altijd geneigd om menselijke ei genschappen te projecteren op andere levende wezens. Dat is een weinig we tenschappelijke aanpak, maar het kan sommige dingen wel aansprekend duide lijk maken. Vooruit dus maar. Stel je voor: je bent zo gezond als een vis en in een puike conditie. Je hebt net een lange tijd van levensgevaar, schaarste en kou achter de rug, en dan komt er een einde aan al die ellende. Het wordt ge leidelijk warmer en met de dag verbetert de voedselsituatie. Hapjes te kust en te keur. En dan ineens kruip je in je nest. Diep verborgen tussen het gras, of in een ondergronds hol waar geen zonnestraaltje doordringt. En dat voor een half jaar lang. Want zo lang duurt -in menselijke verhoudingen gere kend- voor een vogel de periode dat de eieren bebroed moe ten worden, als je het afzet tegen de totale levensduur. Er zijn vogels oorten, waarbij de partners el kaar aflossen op het nest, maar bij ande ren berust de broedzorg van A tot Z bij de vrouw des hui zes. Bij de ene soort zorgt pa voortdurend voor de aan voer van vic tualiën, maar er zijn even goed heren die het direct na de bruiloft voor gezien houden. Bij een enkele soort, zoals de grauwe franje- poot is de rol verdeling zodanig doorbroken dat pa wekenlang de klos is, terwijl ma zich met vriendinnen elders vermaakt. Broeden lijkt op het eerste gezicht vooral ook een stomver velende bezigheid. Dag in dag uit roerloos op het nest zitten. Maar de strijd om het bestaan gaat gewoon door. Meer dan ooit is het zaak om uit de kijker van allerlei vijanden te blijven. Een kwestie van stilzitten en op je schutkleur vertrouwen. Dagelijks moeten de eieren gekeerd worden, om te zorgen dat er str aks geen dode kuikens in zitten. En al voordat de eieren openbarsten begint de comminicatie met het kroost. Er zijn vogels die al voor het uitkomen geluiden 'leren' van de ou ders. En ook andersom geldt dat de oudervogel de jongen hoort, lang voordat ze ter wereld komen. En waarom nu al die vergelijkingen met de mensenwereld? We hopen een beetje dat de lezer wat omzichtiger met broe dende vogels omgaat. Want door welke bril men ook kijkt: in zo'n vogelnest voltrekt zich een klein wonder. MIDDELBURG Bij snel heidscontroles op Walcheren werd alleen op de Torenweg een fors aantal overtreders van de maximumsnelheid ge constateerd. Bij de drie ande re controles die vrijdag ge houden werden, waren wei nig overtreders. Langs de Laan der Verenig de Naties werden 270 voer tuigen op snelheid gecontro leerd. Slechts vijf automobi listen lapten de limiet van vijftig kilometer per uur aan hun laars. Door Klein Vlaanderen reden zeven van de 302 voertuigen te hard en op de Veerseweg bij Zand dijk gingen twee van de 94 automobilisten in de fout. Alleen op de Torenweg gin gen veel mensen in de fout. Van de 249 geregistreerde voertuigen reden er 51 te hard. Een oorzaak voor het lage aantal overtreders kan de politie eigenlijk niet geven. „We zien wel vanaf 1994 een afname van het aantal over treders op de routes waar we regelmatig controleren" zegt voorlichter Leo Kuyl „maar dat doen we vooral op de doorgaande routes. Een controle in bijvoorbeeld Klein Vlaanderen wordt uit gevoerd naar aanleiding van klachten van bewoners. En dan blijkt in dit geval dat het nogal meevalt met de hardrijders. Voor de andere controles op de doorgaande routes kan ik eigenlijk geen verklaring geven. Het kan te maken hebben gehad met het verkeersaanbod van het moment, als het druk is wordt er minder hard gere den, maar het kunnen ook gewoon allemaal nette men sen geweest zijn." VLISSINGEN De voorbereidingen tot het Vlissingse Halt- schoolvoetbaltoernooi zijn in volle gang. Het toernooi wordt gehouden op 10 en 17 april. Zoals gebruikelijk is er nog een te kort aan scheidsrechters. Aan het schoolvoetbaltoernooi doen ongeveer dertienhonderd jongens en meisjes van de Vlissingse basisscholen mee. Per toemooidag worden er zo'n driehonderd wedstrijdjes gespeeld op de sportvelden aan het Koopmansvoetpad in Oost-Souburg en bij de Irislaan en Baskensburg in Vlissingen. Voor iedere wedstrijd is een scheidsrechter nodig en dat is voor de organsiatie nog even een probleem. „We kunnen al ja ren rekenen op een vaste kern van medewerkers, maar helaas is die kern niet toereikend om het toernooi zonder oponthoud te laten verlopen" zegt organisator Peter de Vos. „We doen dan ook een dringend beroep op mensen die van voetbal houden om zich op te geven als scheidsrechter voor het schoolvoetbal. Mensen die zich aangesproken voelen kunnen het best contact opnemen met een van de Vlissingse basisscholen." MIDDELBURG Waar ik vandaan kom'. Dat is de titel van de nieuwe productie die de Stichting Dansz zondag op de planken zet. Cultuur en religie zijn belangrijke ingrediënten voor de show. Zes choreografen hebben onder leiding van Lia Sorber ieder een eigen dansstuk geschreven. Omdat er steeds verschillende muziek bij gebruikt wordt komt bij iedere choreograaf het the ma weer anders uit de verf. Soms is dat vrolijk, soms dra matisch. Lia Sorber neemt zelf een groot deel van de voorstelling voor haar rekening. Zij laat Afri kaanse, Oosterse en Westerse culturen in elkaar overvloeien. De Stichting Dansz bestaat op dit moment uit vijfentwintig dansers. Hoewel zij van verschillende leeftijden zijn, vormen de dan sers op het podium een duidelij ke eenheid. De voorstelling 'Waar ik van daan kom' is zondag 31 maart te zien in de Schouwburg in Middelburg, om 15.30 uur en op Cultuur en religie wordt op een bijzondere manier geïntepreteerd. zaterdag 6 april in het Arsenaal in Vlissingen, om 20.15 uur. Kaarten kosten 17,50 (passen ƒ12,50 ƒ10 en ƒ8) en zijn in FOTO JACK DE HAN voorverkoop aan de kassa van de Schouwburg in Middelburg.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1