SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS TUSSENDOORTJE ENGELAND VOOR EEN VRIENDENPRIJS RA DIO Blues Power geeft concert in de Piek Grote Clubactie zorgt voor surprises Nooit meer kip VANAF 148,- REIZEN Opril Grote Markt 2 OM ZEE Tachtig meisjes kiezen voor techniek op de Doedag Souburgse fanfare realiseert compositieopdracht WOLF'S Walstraat41 Arbodienst sponsort hockeyers SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 MAART 1996 313 OOST-SOUBURG Op zaterdag 13 april realiseert fanfare Vlijt Volharding (V&V) Souburg de wereld première van haar compositieopdracht. In de Concert en Gehoorzaal in Middelburg wordt dan de eerste uit voering gegeven van 'Concerto Medievale' van de Am sterdamse componist Bernard van Beurden. Sinds december van het vorig jaar heeft V&V onder leiding van haar dirigent Ger Blom het werk in studie. Na de eerste verkenningen wordt deze weken intensief toegewerkt naar de climax van de première, tijdens het tweede Zeeuwse Fanfare Promotie Concert waar naast deze compositie ook nog andere werken ten ge hore worden gebracht. Concerto Kassa rinkelt voor Veldo en VTV R EP LAND .-JKJét.»,':.- JËÉL 1 Blues Power VLISSINGEN Zaterdag 30 maart treedt in De Piek aan de Hellebardierstraat de bluesrock formatie Blues Power op. De aanvraag is 22.00 uur en de en tree bedraagt een tientje. De bluesrock formatie Blues Power werd in 1986 opgericht door gitarist Will Sophie. Hier in werkte hij ondermeer samen met de uit de USA afkomstige soulzanger Terry Man, Ham mond organist Cor Willemse (ex- Fatal Flowers) en rockve- teraan Michel van Dijk. Daar naast boekte Sophie naamsbe kendheid als finalist in de roemruchte Amsterdamse "gi taar battle" en door zijn sessie- werk voor The Prodigal Sons (cd: Wine of life) en zijn samen werking met Frederique Spigt (ex- I've got the bullits) en Ruud Engelbert (ex- Herman Brood) in 'a Girl called Johnny'. Sinds begin 1992 bestaat de line-up van Blues Power naast Sophie zelf uit zanger Hans Sligter; bassist/bluesharpist Frankie 'boy' Schaafsma. Fran- kie werkte mee aan de cd-opna- men van de Engelse band Mag na Carta. Daarnaast speelt Schaafsma mee in diverse films en TV-series als acteur. Drum mer Jeroen Molenaar, speelde samen met onder andere Her man Brood en met fusionband Fruitcake. Ook deed Molenaar regelmatig tv-werk. waarbij hij wereldbefaamde artiesten be geleidde (Viola Wills, The Tramps, Trini Lopez). Boven dien maakte hij deel uit van Gert Bergs talkshowband. On danks de vrij verschillende mu zikale achtergronden van deze mannen werkt de gezamenlijke liefde voor de blues als een ster ke bindende factor. De hecht heid en de energie van de nieu we Blues Power leidden dan ook, naast succesvolle concer ten in binnen- en buitenland, tot studiosessies voor de lang verwachte tweede cd van de groep. (New Hat, Same Jacket). Het muzikale concept van Blues Power is dus enigszins gewij zigd. Aanvankelijk lag het ac cent vooral op de hedendaagse Texasblues met invloeden van Stevie Ray Vaughan, the Fabu lous Thunderbirds en ZZ Top. Sedert 1995 laat de band een geheel nieuw en fris geluid ho ren. Daarin valt op dat de Sout- hern-rock, Memphis-funck en soul-ingrediënten sterk aan ter rein hebben gewonnen, zonder overigens de traditionele ele menten te hebben uitgebannen. Wereldpremière Vlijt Volharding Concerto Medievale is het eerste werk dat ooit werd geschreven voor koperquintet en fanfareor kest. De orkestvorm is een stuk Nederlands cultuurgoed dat je alleen in de Benelux en Noord- Frankrijk aantreft. De composi tie realiseert de ontmoeting tus sen de uit koperen blaasinstru menten, saxofoons en slagwerk bestaande fanfare en de kope ren blaasinstrumenten uit het symfonieorkest - trompetten, hoorn, trombone en bastuba. 'Dit gegeven biedt de mogelijk heid tot verwezenlijking van de ontmoeting tussen de symfo nisch- en amateuristische mu ziekwereld en verlaging van de nog steeds tussen deze muziek werelden bestaande drempel', betoogde de uit december 1993 daterende aanvraag voor de op dracht van Vlijt en Volharding. De keuze voor de componist voor het werk viel op Bernard van Beurden. Dit omdat er in 1991 op prettige en vooral zeer inspirerende wijze werd samen gewerkt door Vlijt en Volhar ding met de componist bij de re alisatie van een compositie voor sopraan-zangstem en fanfare orkest van zijn hand. Ook deze keer is er weer sprake van een prima samenwerking tussen or kest en componist. In januari bezocht van Beurden de Souburgse repetitie in oefen ruimte de Blazer. In een gloed vol betoog bracht hij de bedoe lingen en achtergronden van Concerto Medievale over aan dirigent en muzikanten. Vlijt en Volharding deed de aanvraag voor de compositieop dracht bij het Fonds voor de Scheppende Toonkunst met de bedoeling om dit werk uit te voeren bij het 75-jarig jubileum in 1996. De aanvraag werd ge steund door de behoefte aan vernieuwend repertoire voor fanfareorkesten met solisten. Dat de keuze voor de solisten viel op een koperquintet werd ingegeven door het feit dat het Souburgs Koper Quintet is sa mengesteld uit leden van Vlijt en Volharding. Verder bleek bij onderzoek in binnen- en buiten land dat er wereldwijd nog nim mer een compositie was ver vaardigd voor die instrumen tencombinaties. Mede daarom werd de aanvraag enthousiast ondersteund door de landelijke Stichting Fanfare Promotiecon certen, het Nederlands Instituut voor de Blaasmuziek en Stich ting Nieuwe Muziek Zeeland. Aan de realisatie van de compo sitie kon worden begonnen na dat het genoemde fonds Ber nard van Beurden een beurs verleende waarin hij zich kon wijden aan door hem ingedien de plannen, waaronder de Sou burgse opdracht. Nadat de or ganisatie financieel kon worden rond gemaakt door ondersteu ning van de Lionsclub Vlissin- gen werd op 5 mei 1995 het con tract tussen van Beurden en ADVERTENTIE Speciaal voorde lezers van dit blad organiseren we i.s.m. ferryspecialist WOLF's Reizen een korte reis naar t<ent. het prachtige graafschap, ook wel genoemd "De tuin van Engeland". Een retourpassage van Oostende naar Ramsgate of van Duinkerken naar Ramsgate met Sally/Oostende Lines en een overnachting in een van de 15 comfor- tabele Jarvis hotels in Zuidoost-Engóland. Jarvis ho tels staan bekend om hun comfort, persoonlijke service en zijn perfect gele gen voor het verkennen van de omgeving. Alle kamers beschikken over een bad en toilet, tv. en mogelijkheden tot het zetten van koffie of thee. Natuur lijk is het beroemde Engelse ontbijt inbegrepen. Bij Sally/Oostende Lines kunt u maar liefst kiezen uit eif afvaarten per dag, zodat u maximaal profijt kunt trekken uit uw korte verkenningsreis naar dit wonderschone stukje En- Ö8pr$a»¥ö0r deze fantastische, eefimalige aanbieding zijn: 1 8Ut0plu8 2 personen (in 1 kamer) auto plus 3 personen fomer) auto plus 4 personen (in 2 kamers) Hfl. 188.- p.p. Hfl. 168.- p.p. Hfl. 148.- p.p. Toestag; 1-persoonskamer Hfl. 35- Vedenging: Hfl. 90.- per nacht Kortingen; 2 kinderen op kamer van de ouders gratis (t/m 18 jaar), (ontbijt ter plaatse te voldoen). Deze aanbieding is geldig op alle vertrekdata vanaf heden tot uiterlijk 31 mei a.s. Inlichtingen en reserveringen voor deze lezersreis uitsluitend bij: Gravestraat4 Vlissingen Middelburg Goes 0118-418715 0118-639839 0113-220280 Vlijt en Volharding tijdens een repetitie van het stuk 'Grenzeloos' in gebouw De Blazer. Ger Blom dirigeert en componist Van Beurden kijkt, staande in de hoek, toe. foto harry de lange Vlijt en Volharding onderte kend. De compositie die van Beurden realiseerde betekent een uiterst welkome verbreding en verrijking van het fanfarere pertoire, waarvan Vlijt en Vol harding als eerste gebruik kan maken. Medievale Voor het vernieuwende element in de partituur ging Bernard van Beurden terug naar de mid deleeuwen. „Die grandioze pe riode tussen grofweg 900 en 1400. Niet de donkere middel eeuwen zoals veel mensen gelo ven, maar een tijdperk van gro te culturele bloei, met veel meer verscheidenheid dan we den ken. Een periode met grandioze vocale en instumentale muziek. Vaak alleen maar gespeeld door speciale groepen op speciale concerten en festivals. Helaas geen muzikaal gemeengoed van de de blazende amateur. Onbe kend terrein maar niet onbe gaanbaar. Vlijt en Volharding Souburg speelde al eerder een opdrachtwerk van mij. Ik schreef toen Grenzeloos, be zocht hun repetities, legde uit en werkte met hen samen. Ze gaven prachtige uitvoeringen van dat werk. Nu dus Concerto Medievale. Ik speelde leentjebuur in de 12e en 13e eeuw in Frankrijk. Heel eenvoudige prachtige melo dieën. Gespierde muziek, moto risch en zeer direct. Het eerste deel is een dansmelodie (Estam- pie genaamd) die geïntrodu ceerd wordt door de solotrom pet met alleen de grote trom als begeleiding. De andere instru menten van het solokwintet ma ken de dans verder af. Het or kest begeleidt heel summier, bijna eenstemmig. Op een ma nier zoals in de vroege middel eeuwen de meerstemmigheid is ontstaan via lange liggende aangehouden tonenstemmen, die parallel meeliepen en pas la ter resulteerden tot meer com plexe meerstemmigheid. Ik kom in het hele werk uiter aard met een eigen inbreng. Dit echter zonder de middeleeuwen uit het oog en oor te verliezen. Het gaat namelijk niet alleen om het spelen van middeleeuw se melodieën maar ook om een koperkwintet dat samen met een fanfareorkest concerteert. Een dialoog die soms vrij heftig is bij beide partijen. De melodie van het tweede deel is verstild. Het is alsof de mu ziek stilstaat. Maar onderhuids is er sprake van een enorme spanning, die zich op een be paald moment moet ontladen. Dit gebeurt ook, maar direct komt dat tijdloze gevoel terug. Een stilte die eindigt met een accoordverbinding die men de cadens van de Machault noemt. Het thema uit het derde deel komt uit eigen koker. Ik wilde de driedeligheid die in zoveel middeleeuwse muziek een rol speelt doorbreken met een bi naire maatsoort. Ik kon echter in mijn verzameling middel eeuwse dansen geen geschikte melodie vinden. Ik heb niet wil len imiteren maar met dit thema alleen willen verwijzen naar een grandioze periode in de muziek geschiedenis. Een periode die 900 jaar geleden begon maar die bij velen nog onbekend is. Via dit werk wil ik iets aan die on bekendheid doen. Om het goed te spelen is het van belang dat orkest en kwintet zich uitdruk ken in een andere taal dan men gewoon is. In dit geval een taal gebaseerd op een vroegere pe riode. Dat is niet makkelijk maar dat geldt voor alle muziek die over iets gaat." De première van Concerto Me dievale vindt zaterdag plaats in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. De aanvang is acht uur. VLISSINGEN Elk voorjaar, dus ruim drie maanden nadat St. Nicolaas verrassend heeft uitgepakt, wordt de surpriselo terij gehouden van de Grote Clubactie. De notaris krijgt dan de gelegenheid om de winst van een aantal deelnemende clubs te verdubbelen. Vorige week ging het om het geld, dat in 1994 door loterij-prijswinnaars niet was opgeëist; de extra ge lukkige penningmeesters wer den gezocht bij de deelnemende clubs van 1995, die binnen de gestelde termijn hun lotenbe- stelling hadden gedaan. De surprise-loterij zorgt voor een verhoging van het banksal do bij christelijke gymnastiek vereniging Veldo in Middelburg 1600,00) en gymvereniging VTV in Vlissingen 2000,00). Het bedrag wordt op de bank rekening van de vereniging ge stort. De Grote Clubactie is een lan delijke fondsenwerver, die jaar lijks een loterij organiseert, waarbij leden van verenigingen loten verkopen. Tachtig pro cent van de opbrengst van deze verkoop belandt rechtstreeks in de clubkas. Vorig jaar deden ruim 9300 Nederlandse vereni gingen mee en zij verkochten voor bijna 1814 miljoen gulden loten, een record in de geschie denis van de Grote Clubactie. Half mei begint het nieuwe sei zoen van de Grote Clubactie. De Scheldebode zal ook in 1996 voor de redactionele begelei ding zorgen. VLISSINGEN Met ingang van 1 april aanstaande start in de apotheken in Middelburg, Vlissingen en Oost-Souburg een spreekuur voor mensen met in continentie van urine en/of ont lasting. Het spreekuur wordt gehouden door een incontinen- tieverpleegkundige en is gratis toegankelijk voor alle inwoners van Walcheren. Onder incontinentie wordt ver staan: het onvrijwillig verlies van urine of ontlasting. Naar schatting zijn er in Nederland 800.000 mensen van 5 jaar en ouder incontinent. Dat zijn on geveer 6.000 mensen op Wal cheren. Incontinentie komt zo wel voor bij mannen als vrou wen. Incontinentie kan verschillende oorzaken hebben en verschil lende problemen met zich mee brengen. Oorzaken zijn bijvoor beeld slappe bekkenbodem- spieren, spierverslapping na een bevalling, invloed van me dicijnen of blaasontsteking. Aan deze oorzaken is dikwijls iets te doen, hoewel niet alle oorzaken verholpen kunnen worden. Incontinentie brengt niet alleen lichamelijke ongemakken met zich mee. Het kan veel mensen ook onzeker maken in de socia le omgang, bijvoorbeeld door de angst dat anderen iets zullen zien of ruiken. Incontinentie is zeker geen on derwerp waar gemakkelijk over wordt gepraat. Juist hierdoor is de kans groot dat mensen met incontinentie onvoldoende we ten wat zij kunnen doen om hun klachten te verminderen. Met alle gevolgen van dien, zoals toenemende schaamte, onze kerheid en eenzaamheid. Langzaam verliest het taboe echter terrein. Er wordt regel matig iets over incontinentie in tijdschriften gepubliceerd. In de Scheldebode verscheen vorig jaar een uitgebreid artikel over incontinentie en blaastraining en ook wordt op televisie recla me gemaakt voor materialen. Maar, ook al wordt er meer aandacht aan dit onderwerp besteed dan vroeger, het blijft een probleem om een antwoord te vinden op de persoonlijke vragen die iemand met inconti nentie heeft. Naast behoefte aan geschikt materiaal leven er ook veel vragen over huidver zorging, seksualiteit, eet- en drinkgewoonten en hygiëne. Met deze vragen kunnen men sen met incontinentie voortaan terecht op een incontinentie- spreekuur. De spreekuren wor den vooralsnog tweemaal per maand gehouden. Belangstel lenden kunnen een afspraak maken bij de desbetreffende apotheken. Hierbij maakt het niet uit waar men op Walcheren woont en bij welke apotheek men zelf is aangesloten. Apo theekhoudenden hebben dit zo onderling geregeld omdat niet alle apotheekhoudenden de be schikking hebben over een ruimte waar met voldoende pri vacy rustig met een incontinen- tieverpleegkundige gesproken kan worden. Er is geen verwijsbrief van een huisarts nodig. Het spreekuur wordt gehouden bij de volgende apotheken: Stromenwijk/'t Zand aan de Maasstraat 58 in Middelburg; apotheek Souburg aan de Van Perestraat; en apotheek De Sin gel aan de Singel in Vlissingen. Het spreekuur is een initiatief van Thuiszorg Walcheren en Stichting Farmaceutische Thuiszorg Walcheren, waar alle apothekers en apotheekhou- dende huisartsen bij zijn aange sloten. DONDERDAG 28 MAART 7.05-8.00 Och tendeditie met het weer in de provin cie en een over zicht uit de och tendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz 9.05 Muziek. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage, met de concertagenda en het filmoverzicht. 14.05 Muziek in be drijf. 16.03 Rondje Zeeland met Piet Brakman; vandaag te gast: Bei Kok. 17.03-18.12 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 29 MAART 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen, 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, pro gramma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middage ditie met Het Fort Zeelandia. 13.35- 17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur. 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep. Vandaag met Mir jam van Zuilen, Koen Hendriks en Leen Wouters. ZATERDAG 30 MAART 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog (herhaling van zondag) 10.03-13.00 Dag-Week, gevarieerd familiepro gramma. 13.34-18.00 Omroep Zee land Sport. ZONDAG 31 MAART 10.02 De Tijdmachine; vandaag: de restauratie van de Oostkerk in Mid delburg. 11.02 De Zeeuwse Lucht; vandaag: muziekvereniging Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog: pianist Leen Siet- se. 80 jaar. 13.32- 14.00 Omroep Zeeland Sport. 14.25-14.30 15.25-15.30 16.25-16.30 Om roep Zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05-18.00 Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 1 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Met Aly de Boer op. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie met het spelletje Weg- wies. 13.35 De Passage met het ex positie-overzicht. 14.05 Muziek in be drijf 16.03 Sportclub De Zeeuwen, de achtergronden van de sport. 17.05- 18.12 Avondeditie met o.a. zegt u het maar DINSDAG 2 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oo gappels en muilperen. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie 13.35 De Passage, met de evenementen in de Zeeuwse theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefeliciteerd! 17.05- 18.12 Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 3 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage met tentoonstellingsover zicht. 14,05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. VLISSINGEN Op de vraag 'Zij kiest techniek Jij ook... antwoordden zo'n 80 Zeeuwse meisjes van het Voortgezet On derwijs: ja Zij meldden zich aan voor de Provinciale Doedag Meisjes Techniek Groen, die dit jaar voor de 7e keer ge houden wordt. Een unieke sa menwerking tussen 4 MBO-col- leges in Zeeland biedt deze meisjes de mogelijkheid om zich op voor hen minder voor de hand liggende beroepen te oriënteren. Op open dagen van scholen blijkt dat meisjes zich vooral oriënteren op een beperkt aan tal sectoren. In de beroepsoplei dingen èn op de arbeidsmarkt is dat duidelijk merkbaar: een oververtegenwoordiging van meisjes en vrouwen in een be perkt aantal beroepsgroepen (19) en daardoor een kwetsbare positie op de arbeidsmarkt. Jongens zijn werkbaar in een veel breder scala van beroeps groepen (69). Het ROC Westerschelde, Zee- We hebben zeven krielkippen met een haan. Die dieren zijn het meest van mij. Zo ben ik toch een klein beetje een boerin. Ben ik eens een dag niet thuis, dan druk ik de kinderen op het hart, denk er aan dat jullie de kippen eten en drinken geven. Ze kunnen het zelf niet pakken, 's Morgens geeft Hugo de dieren altijd eten. Maar 's middags ga ik altijd eerst even naar de kip penren kijken. Ik zie dan ook al een paar dagen dat er een kip je steeds gepikt wordt. Normaal is de haan de baas, die moet de vrede in de ren bewaren. Maar nu is het de haan die het kipje op zijn kop pikt. Het kipje is doodsbang. Het kruipt in een hoekje van de ren en zit veel in het nachthok. Een paar dagen houdt dat aan. Maar dan vind ik dat er wat moet gebeuren. Het diertje heeft bloed op haar kopje. Ik moet het als het donker is pakken. Eerst heb ik nog het verkeerde maar onder luid geka kel heb ik toch de verschoppeling te pakken. Vooral Eva is heel geïnteresseerd. Wat ga je nu met het kipje doen? „Ik breng het naar opa en die maakt het dood". Ze vindt het gemeen en zie lig. Dat vind ik ook maar ik leg uit dat er niets aan te doen is. De natuur is keihard. Laten we dit kipje in het hok, dan gaan de kippen en de haan door totdat het kipje dood is. Eva snapt dat het voor het dier het beste zo is. Een paar dagen later, ga ik een dag alleen uit. Ik heb een goed idee. Mijn vader gaf me het dode geplukte kipje. Hij zei kook er maar soep van. Ik zal er een ragout van maken, dan hoeven ze alleen rijst te koken. De volgende dag informeer ik hoe het gegaan is. Hebben jullie lekker gegetenJa alles was goed gegaan en het eten was lek ker. Was het eigenlijk kip? Welke kip? Eva en Iris zijn verschrikkelijk kwaad. Je zegt altijd dat we goed voor de dieren moeten zorgen. En ze zien heus wel dat ik er nog om zit te lachen ook. ik kan er niets aan doen, anders eten jullie toch ook kip. Ze vinden het allebei anders. Eva klapt met de deur en stampt de trap op. Ze eet hier nooit meer kip land College, Oosterschelde College en het Groen College willen een bijdrage leveren aan een evenwichtiger verdeling van jongens en meisjes over de beroepssectoren Daarom houden zij op 28 maart met elkaar de Provinciale Doe- Dag voor meisjes. Alle Zeeuwse meisjes uit de 2e klas VBO en 3e klas MAVO/HAVO zijn uitge nodigd deel te nemen. Zo'n 80 meisjes hebben zich aangemeld. Zij kunnen een keus maken uit het totaalaanbod van Zeeuwse MBO-opleidingen in de secto ren Techniek en Groen. Er zijn 13 verschillende activiteiten, variërend van procestechniek en bouwberoepen tot banket bakker en groenvoorziening. Kennismaken gaat het best door het zelf te doen. Daarom gaan de meisjes in de praktijk aan de slag onder leiding van meisjes die die andere keus reeds gemaakt hebben. De doe- activiteiten vinden plaats in Vlissingen, Middelburg, Goes en Temeuzen. VLISSINGEN De ARBO-dienst Zeeland sponsort de wed strijdshirts en trainingspakken van het tweede herenteam van de Vlissingse Mixed Hockey Club, dat in de 2e klas van Zuid-Neder land speelt. Staand vlnr. Stephan van Mierlo, Enno Schets, Paul van Heugten, keeper Rob de Koning, Sander de Bert, Jan Hein Nij- man en Ad Kraat. Zittend vlnr. Jeroen Bos, Klaas Reinders, André Holleman, Eugène Heugen, coach Bart de Koning en aanvoerder Michiel Flipse.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13