Nieuweling wil pieken in eigen streek Zeeuwse wielercomités zeer actief Kees Maas speakert Tour de France-etappes Wedstrijdkalender 1996 KNWU district Zeeland Wedstrijden voor trimmers Richard Slabbekoorn een van de weinige lichtpuntjes in Zeeuws wielerwereldje KNWU gaat wat soepeler met de regeltjes om Bijschrijven CHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 MAART 1996 „Dat wordt preken voor een hele grote parochie" Laptop Den Bosch Etappes Vader Huib Afkortingen: EP Elite met prof-status. EA Elite met amateur-status. NA Neo-amateurs. CS Cyclosportieven. RE Recreatierenners. VE Veteranen. DKH Dagkaart houders. JU Junioren. NW Nieuwelingen. VR Vrou wen. JV Junior-vrouwen. TD Tandems. DBW Dikke banden wedstrijden. 23 maart: Oud-Vossemeer (EA/NA, CS/VE/RE; 24 maart: Graauw (EA/NA). 30 maart: Omloop van de Braakman (EA/NA clubcompeti tie). 13 april: Omloop van Borsele (JU,NW); 14 april: Kwaden- damme (EA,NA,VR, NW, DBW. 27 april: Lewedorp (EA/NA,NW; 28 april: Wim Hendriks Trofee (EA/NA clubcompetitie). 4 mei: Internationale Ronde van Midden-Zeeland (EP/EA). 5 mei: 's-Heerenhoek (EA/NA, CS/A, DBW. 7 mei: Nieuwdorp DK tijdrijden alle categorieën A/B/C trimmers. 11 mei: Sluis (EA/NA). 16 mei: Wemeldinge: EA/NA, CS/A, RE/BC, DBW. 18 mei: Yerseke: EA/NA, CS, Jeugd. 21 mei: Hulst (EA/NA). 24, 25 en 26 mei: Internationale Driedaagse Axel (JU coup du monde). 27 mei: Districtskampioenschap (EA/NA, CS) (plaats nog niet bekend). 28 mei: Axel: (EA/NA, handicaprace, DBW). 28 mei: IJzendijke (JU, DBW). 31 mei: Koudekerke Ster van Zeeland (VR). 1 en 2 juni: Kloosterzande Ster van Zeeland (VR.CS). 8 en 9 juni: Zeeuws-Vlaams Wielerweekend (EA/NA top- competitie). 15 juni: Arjaan de Schipper Trofee (EA/NA). 17 juni: Zuiddorpe (EA/NA). 22 juni: Nieuwdorp (JU,CS,DBW). 29 juni: Kruiningen (EA/NA, JU, DBW). 2 juli: Sint Jansteen (EA/NA). 5 juli: Breskens (EA/NA). 6 juli: Poortvliet (EA/NA, CS). 6 juli: Kapelle (JU,NW). 7 juli: Westdorpe (VR,NW). 9 juli: Westdorpe (EA/NA, DBW). 11 juli: Domburg (EA/NA). 14 juli: Heikant (EA/NA handicaprace DBW). 17 juli: Westkapelle: (EA/NA omnium). 20 juli: Sint Maartensdijk (EA/NA, CS/A). 23 juli: Clinge (EA/NA, CS). 25 juli: Bruinisse (EA/NA, CS/VE/A, DBW). 27 juli: Kortgene (EA/NA. CS/VE/A, RE/B/C). 3 augustus: Burgh-Haamstede (EA/NA). 10 augustus: Biervliet (EA/NA,NW). 17 augustus: Oost-Souburg (EA/NA, NW, RE/DKH). 23 augustus: Zierikzee: EA/NA omnium,DBW). 30 augustus: Tholen (EA/NA). 1 september: Cadzand (EA/NA, VR). 1 september: Koewacht (NW, RE/BC, DBW. 6, 7 en 8 september: Delta Tour (EA/NA). 8 september: Lamswaarde (DBW). 21 september: Hulst (DBW). 5 oktober: IJzendijke (DBW). 8 oktober: Hulst (EA/NA) 19 oktober. Sluiskil (Gentlemenkoers). Districtsvoorzitter Rien Westveer: „We doen er alles aan om meer jeugd op de racefiets te krijgen. fototannie de jonge GOES - Hoewel de Zeeuwse wielersport betere tijden heeft gekend, vooral het aantal KN- WU-licentiehouders is sterk ge daald, zullen er het komende seizoen toch nog genoeg dunne wieltjes over de Zeeuwse dijken en wegen snorren. Op de KN- WU-wedstrijdkalender prijken 48 koersen van groot en klein formaat, waaronder een viertal meerdaagse wedstrijden als de Internationale driedaagse voor junioren in Groot Axel, het Zeeuws-Vlaams Wielerweek end voor amateurs, dat twee dagen in beslag zal nemen, de driedaagse Delta Tour (even eens voor amateurs) en de drie daagse Ster van Zeeland voor vrouwen. Aansprekende wedstrijden, die op één dag worden afgewerkt zijn uiteraard ook de profronde van Midden-Zeeland, de Ronde van Borsele voor junioren en nieuwelingen en de amateur- klassiekers Omloop van de Braakman, Wim Hendriks Tro fee en de Arjaan de Schipper Trofee. Laatstgenoemde wed strijd door Midden-Zeeland, die vorig jaar geen doorgang vond is dus in ere hersteld. Ook voor de zogenaamde trim mers staan er dit jaar weer heel wat wedstrijden op het pro gramma, temeer nu er een sa menwerkingsverband tot stand is gekomen tussen de KNWU en de trimbonden wat het organi seren van wedstrijden betreft. Door de nieuwe categorie-in deling bij de KNWU mogen nu Cyclosportieven, recreatieren ners en dagkaarthouders in be paalde wedstrijden samen rij den met renners die zijn aange sloten bij de trimbonden. Diverse comités hebben het voor dit seizoen dan ook zeker niet laten afweten om een koers op poten te zetten. Daar werd eerst wel voor gevreesd, omdat vorig jaar bij een aantal KN- WU-wedstrijden het aantal deelnemers zeer gering was. De Wielren Unie heeft het gevaar van deze terugslag terdege on der de loep genomen en daarom besloten het zogenaamde 'bij schrijven' van de renners op de wedstrijddag weer toegestaan. Daarmee werd dus een handje toegestoken aan de organise rende comités, die door deze maatregel weer hopen op een flink aantal vertrekkers, wat uiteraard de bedoeling is. Natuurlijk moet er nog heel wat gebeuren om de Zeeuwse wielersport in zijn algemeen heid wat op te krikken. Diverse punten hebben dan ook de vol le aandacht van het Zeeuwse KNWU-districtsbestuur. Het Jeugdproject heeft daarbij wel de hoogste prioriteit. Zeeland; beschikt momenteel maar over een handjevol nieuwelingen en junioren. De doorstroming naar de categorie der amateurs vormt dan ook een heet hangij zer, maar is niet in een hand omdraai op te lossen. „Het heeft zijn tijd nodig", zegt de voorzitter van het Zeeuwse dis- trictsbestuur Rien Westveer. „In ieder geval doen we er alles aan om in eerste instantie de jeugd weer op de fiets te krij gen. Te animeren dus voor de wielersport, via het organise ren van de zogenaamde dikke bandenwedstrijden. Die zijn er overigens al heel wat, dank zij de medewerking van de beide Zeeuwse wielerclubs en de co mités die zulke wedstrijdjes op hun programma nemen. Daarna is het natuurlijk af wachten of de jeugd geinteres- seerd blijft en een licentie aan vraagt als nieuweling, om daarmee een eerste stap te zet ten in de actieve wedstrijds port. Het jeugdproject loopt momenteel goed en dit biedt toch wel perspectief voor de toekomst, maar nogmaals het vraagt allemaal wat tijd." Wat het Zeeuwse amateurkorps betreft moet geconstateerd worden dat het aantal licentie houders aan de lage kant is (een overigens landelijke tendens), terwijl ook de kwaliteit van Zeeuwse renners beperkt is. De nieuwe Zeeuwse sponsor- ploeg Erotic Discount Centre die vorig jaar onder andere ac teerde in de nationale topcom- petitie heeft daarin weinig ver andering kunnen brengen. EDC telt voor dit seizoen maar vier Zeeuwen in de gelederen (Pa trick van Passel, Michel Rom- mers, Franklin Klaasse en Den nis Brehm). Eigelijk wel jam mer dat de Zeeuwse inbreng zo gering is in genoemde formatie. Een aantal andere Zeeuwse amateurs heeft zijn geluk ge zocht bij andere landelijke sporsorploegen of blijft in clubverband rijden (ZRTC Theo Middelkamp en WV Zeeuws Vlaanderen). Hopenlijk zullen een flink aan tal wielersupporters in het ko mende seizoen hun gezicht la ten zien tijdens de grote en kleinere wedstrijden in onze provincie. Want publieke be langstelling kan er mede toe bijdragen dat de Zeeuwse wie lersport een nieuwe injectie krijgt. door Wil Luijten ETTEN-LEUR - Niet te tellen zijn de mensen die Kees Maas pis speaker kennen. Hoeveel er- Van zouden weten dat de in Hoeven wonende wielerfanaat al heel lang de wens koestert ooit als verslaggever 'aan de micro' de Tour de France te ver slaan voor de thuisblijvers? Een stukje van die wens gaat in ver vulling want het is Kees Maas die in de startplaats van de Ronde van Frankrijk, de Bra bantse hoofdstad Den Bosch, de proloog op 29 juni zal verslaan. Pn de eerste tour-etappe van Den Bosch naar Den Bosch en eveneens de start van de tweede £tappe van Den Bosch naar een plaats in de buurt van de Noordfranse stad Lille. „Kees, hoe is het gekomen?" Kees Maas (49) 25 jaar actief als KNWU-jurilid, en voordat hij dat vereiste papiertje had al ac tief als KNWU-speaker, is een spreekwaterval als het over wie- Ierzaken gaat. „Als verslaggever naar de Tour. Nee, dat klopt niet helemaal. De Tour kwam in beeld vanaf het moment dat ik wielerwedstrij den versla vanaf de motor. Ik doe dat op een enthousiaste manier die velen aanspreekt. Al vaak is me gezegd 'Jij bent de meest ge schikte om de Tour te doen'. Dus voor de radio, zoals Theo Koom- en dat vroeger zo goed kon. Ja, je mag het jeugddroom noemen waarvan ik overigens de haal baarheid nooit hoog heb inge schat. Via Gerrie Knetemann weet ik dat ik in beeld ben ge weest." „Televisie? De plaats innemen van Jean Nelissen? Nee joh, die behoort immers tot de vaste in ventaris... Ik ben beter dan Jean Nelissen. Omdat ik meer kleur in de reportages kan brengen, de renners beter herken en een gro tere feitenkennis heb. Het ergert me dat hij verkeerde renners in de kopgroep signaleert en het koersvervolg verkeerd inschat. Daarom kijk ik zelf naar het tv- verslag van de BRT en met mij velen hier in het zuiden. Mart Smeets? Vroeger niet goed. Maar hij is inmiddels een stuk beter geworden." Dat deze scribent zich ergert aan de vaak onzinnige conversatie tussen Mart en Jean tijdens bij voorbeeld lange klassiekers die je als kijker niets extra biedt doet Maas schokschouderend af. Zeult Nelissen kilo's papier met zich mee met wetenswaardighe den over de renners dan gebruik te Maas jarenlang kaartenbak- jes, gedetailleerd bevracht met ontelbaar vele feiten. Nu is hij al weer een paar jaar 'geautomati seerd' en behoort de laptop tot zijn vast gereedschap. Voeg daarbij de geweldige geheugen capaciteit die de man in zichtzelf heeft opgeslagen, zijn 'eeuwige' nieuwsgierigheid en oplettend heid, en de rappetong, dan heb je een stukje van het Maas-profiel. „Ik had mezelf voor de Tour in Den Bosch weinig kansen toege dicht. De Tourorganisatie heeft de gewoonte om mensen waar mee ze goed kan werken op nieuw te vragen. Dus daarom dacht ik 'Ik kom niet in Den Bosch' terecht'. En dat Brabant 200 jaar bestaat en ik een Bra bander ben heeft er niets mee te maken." Nu Maas is uitgenodigd als Tour-speaker is voor hem een stukje droom in vervulling ge gaan. „Ik wil je wel bekennen toen ik dat telefoontje kreeg was ik laaiend enthousiast.'t Is heel leuk werk en er wordt veel pu bliek verwacht. Er is op dat mo ment alleen maar één grote te genhanger, het EK voetbal op 30 juni. Ik weet niet hoe laat die wedstrijd begint. Ik hoop dat het 's avonds is en dat het voetbal niet in het wielerpeloton terecht komt." „De etappe-trajecten zijn nog niet exact bekend. Wel weet ik dat de Tour in de derde etappe via Tilburg naar de Belgische grens koerst en dwars door Ant werpen - over de Kaai en langs het Centraal Station - rijdt. In de eerste etappe doet de Tour zo wat heel Oost-Brabant aan. In Den Bosch moet het publiek van het etappe-verloop op de hoogte gebracht worden. En moet de aankomst worden gedaan. De sprint. Hopelijk wint Blijlevens die want Jeroentje gaat ervoor. Die eerste etappe zou op zijn lijf zijn gemaakt." Als Maas dit vertelt verandert zijn gezicht. Hij ziet het al voor zich... Hij popelt. „Je weet toch nog wel dat vorig jaar de proloog verregend was en dat Boardman flink gecrasht is? In Den Bosch begint de proloog bij de Bra banthallen en eindigt daar in de KAPELLE - De Zeeuwse wielersport zit al enkele ja ren in het sukkelstraatje. De doorstroming van de jeugd naar de categorie der amateurs verloopt moei zaam. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat daar gauw verandering in komt, omdat momenteel slechts een handvol nieuwelingen en junioren in onze provincie hctief is. Jongens dus, van wie verwacht zou kunnen worden dat zij wat later via een opstapje naar de rijen der amateurs wat meer impulsen zouden kunnen ge ven aan de wielersport in Zeeland. Een van de weini gen die zich voorlopig nog af en toe in de kijker rijdt is le 15-jarige Richard Slabbekoorn uit Kapelle. Inmid- lels heeft hij er een jaartje bij de nieuwelingen opzit- ;en. Richard onderging die vuurdoop zeer redelijk. £wam een aantal keren goed over de meet, zoals bij- Voorbeeld in het Nederlands kampioenschap, waar hij een 14e stek voor zich opeiste. Tussen de sterksten van ons land betekende dit een uitstekend resultaat. Ook in enkele klassiekers reed de jeugdige Zeeuw beslist niet mee als figurant. Hij klasseerde zich als 24e in de Omloop van de Maasvallei, werd 33e in de tweedaagse Ster van Zeeland en bereikte als 55e de einds treep in de Omloop van Borsele. Allemaal wedstrijden met een Sterke en brede bezetting van ruim honderd deelnemers. Tevens was de derde-jaars scholier aan de school voor VBO 'Groot Stelle' in Goes aar dig op dreef in de criteriums: 3e in Yerseke, 4e in Eijgelshoven (klimkoers), 6e in Lewedorp, 7e in Lamswaarde en 9e in Koe wacht. Een overwinning zat er vorig jaar nog niet bij voor Ri chard, maar niettemin kan hij tevreden terugblikken op zijn eerste seizoen bij de nieuwelin gen. ),Ik ben content", laat hij be scheiden weten, „vorig jaar stond ik te springen om aan de slag te gaan in echte wedstrij den nadat ik in 1994 dertien £eer eerste was geworden in dikke bandenwedstrijden, maar die koersjes zijn natuurlijk niet te vergelijken met een nieuwe lingenwedstrijd. Daarin tref je pas echte tegenstanders. Ik heb net dan ook wel eens erg moei- Kjk gehad, maar daar had ik trouwens rekening mee gehou den. Aan opgeven tijdens een Wedstrijd, op een moment dat ik stevig moest afzien, heb ik tan ook nooit gedacht. Alleen een paar wedstrijden, waar bij ik me blesseerde bij een val partij ben ik afgestapt." Richard Slabbekoorn heeft nog èen zus van twaalf. De ambitie om in de wielersport aan de slag te gaan bezat Richard al op heel jonge leeftijd. Eigenlijk niet zo verwonderlijk, want zijn vader is bepaald geen onbekende in de wielrennerij. Huib Slabbe koorn (39) en werkzaam op 'De Schelde' afdeling inkoop - is al bijna twintig jaar bedrijvig op de fiets met het smalle zadel. Hij begon als trimmer, maar ging al snel in KNWU-verband koersen bij de categorie lief hebbers. Daarbij kon hij aardig meekomen en werd onder ande re clubkampioen van de ZRTC Theo Middelkamp en van WV Zeeland. In 1985 keerde hij te rug naar de trimmers en zijn topjaar werd 1989. Toen won hij acht koersen en werd tevens Nederlands kampioen in de leeftijdscategorie 25/35 jaar. „Jammer dat sprinten mijn zwakste punt is verklaard Huib, „anders had ik veel meer koersen gewonnen." De laatste jaren zijn resultaten wat ge daald, al weet Slabbekoorn nog vrij regelmatig zijn prijsjes mee te pakken. Dat blijkt wel uit het feit dat hij vorig jaar winnaar werd van het door de stichting Trimbelangen Midden-Zee land ingestelde regelmatig heidsklassement over alle wed strijden. Uiteraard is Huib Slabbekoorn in zijn nopjes met de tot nu toe geleverde prestaties van zoon Richard. „Ik blijf daar overi gens nuchter onder", verklaart hij, „want ik weet zelf maar al te goed wat er komt kijken wil je in de wielersport slagen. Zo ver zijn we dan ook nog lang niet wat Richard betreft en ge lukkig is hij daar zelf ook van doordrongen. Maar natuurlijk is het ook voor mij en mijn buurt. Hij is ruim negen kilome ter. Dat is lang, want normaliter is de proloog maar een vijf of zes kilometer." „Ik vind dit Tour-werk absoluut leuk! Mede omdat het preken is voor een hele grote parochie. Wielerpubliek is over het alge meen positief. Ze krijgen in Den Bosch een grote happening. Dan kun je er ook iets moois van ma ken. En die intentie heb ik! Het is heel anders dan de Ronde van Ellewoutsdijk met een paar toe schouwers en enkele verdwaasd kijkende schapen op de dijk..." Huib Slabbekoorn en zijn zoon Richard. foto tannie de jonge vrouw leuk dat je zoon reeds in zijn eerste jaar als nieuweling tot redelijke prestaties in staat is. En let wel op zeer jonge leef tijd. Want Richard is pas in no vember vijftien geworden. Moest dus in het hele vorige sei zoen opboksen tegen renners, waarvan het merendeel wat ou der was." Richard, die al op zeer jeugdige leeftijd een fervent supporter was van zijn vader en niet langs het lijntje was weg te slaan, kreeg een jaar of vijf geleden zijn eerste racefietsje. „Een tweedehands karretje", zegt Huib, „want ik heb hem al gauw duidelijk gemaakt dat hij eenvoudig, zeg maar van de grond af, moest beginnen. Hij is dus zeker niet in de watten ge legd door mijn vrouw en mij. Dat zullen wij trouwens ook in de toekomst niet doen, al be schikt hij inmiddels over be hoorlijk materiaal. Richard is ook niet door ons gestimuleerd om zijn geluk te zoeken in de wielersport. Al kreeg hij bij die keus wel alle vrijheid." Richard Slabbekoorn, die tij dens het winterseizoen ook deelnam aan de Zeeuwse veld- ritcompetitie - crossen doet hij ook graag - heeft onlangs zijn eerste succesje van dit seizoen geboekt door clubkampioen te worden van Theo Middelkamp. „Maar dat stelt niet al veel voor", zegt hij bescheiden. „Op tien maart rijd ik in Sint Wille- brord mijn eerste officiële wed strijd van dit seizoen en dan be gint het pas echt voor mij. Dit jaar wordt weer wat belangrij ker voor me dan vorig seizoen, nu ik als tweedejaars nieuwe ling aan de bak moet. Ik aas dan ook op betere resultaten en daar ga ik mijn uiterste best voor doen." Richard Slabbekoorn zal dit seizoen ook aan meer wedstrij den deelnemen dan vorig jaar. Hij vertrok toen in vierentwin tig wedstrijden. „Voor een jong ventje was dat genoeg", volgens vader Huib. „Want je kan ook teveel hooi op de vork nemen. Nu is hij een tikje ouder en kun nen we dus het aantal koersen wat opvoeren." Richard heeft een aantal wedstrijden op het programma staan waarin hij wil pieken. Zoals het Neder lands kampioenschap en een aantal klimkoersen in Limburg. Want tegen een heuveltje op rij den ligt hem wel. Dat is zijn specialiteit naar het lijkt. Ook in de Omloop van Borsele wil hij alles op haren en snaren zet ten om een goed figuur te slaan. Uiteraard geldt dat ook voor de wedstrijd op 6 juli in zijn eigen woonplaats Kapelle. „Ja, daar wil ik beslist vlammen, want op je eigen dorp in de kijker rijden is natuurlijk aantrekkelijk voor iedereen." Aldus Richard Slab bekoorn, die zich wellicht kan ontwikkelen als een belofte voor de toekomst. GOES - Voor het eerst zullen dit jaar in een aantal wedstrij den trimmers samen rijden met KNWU-renners. Diverse co mités profiteren van deze mogelijkheid en de nieuwe impul sen die daarmee worden gegeven aan de wielersport. Hier onder de wedstrijdkalender van 'Trimbelangen Midden- Zeeland'. Afkortingen categorieën: A betekent trimmers van 16 tot en met 40 jaar; B trimmers van 40 jaar en ouder; C trimmers vanaf 16 jaar; PL zijn Plaatselijke recreanten; CS Cyclo sportieven KNWU; MA Masters KNWU; RE Recreanten KNWU. 27 april: Lewedorp (open wedstrijden voor Trimmers/KN- WU-leden.A+CS, B/C+MA/RE. 18 mei: Rilland (alleen wedstrijden voor Trimmers) A en B/C. 25 mei: Borssele (EPZ De Waal-home) open wedstrijden voor Trimmers en KNWU-leden. A+B/MA, C/RE+PL. 1 juni: 's-Heer Abtskerke (open wedstrijden voor Trimmers en KNWU-leden. A/CS, B/MA/CS. 2 juni: Ovezande (open wedstrijden voor Trimmers en KN WU-leden. A/CS, B/MA+C/RE. 14 juni: Goes (open wedstrijden voor Trimmers en KNWU- leden). A/CS, B/MA+C/RE. 22 juni: Oudelande (alleen voor Trimmers).A,B en C. 28 juni: Kruiningen: (Trimmers en KNWU-leden).A/CS, B/MA+C/RE. 29 juni: Kwadendamme (Trimmers en KNWU-leden). A/CS, B/MA, C/RE. 5 juli: Heinkenszand (Trimmers en KNWU-leden). A/CS, B/MA, C/RE. 6 juli: 's-Heer Arendskerke (Trimmers en KNWU-leden). A/CS, B/MA+C./RE. 13 en 14 juli: 24-uur van 's-Heerenhoek.(Trimmers en KN WU-leden), open wedstrijd voor ploegen van vijf renners. 9 augustus: Biggekerke (Open kampioenschap van Zeeland voor Trimmers.A en B/C. 31 augustus: Borssele (EPZ De Waal home). Klassieker die meetelt voor Super Prestige van Nederland. Categorie: open. 7 september: Hansweert (Trimmers en KNWU-leden). A/CS, B/MA, C/RE. 12 oktober: Kruiningen (Trimmers en KNWU-leden). A/CS, B/MA+C/RE. Speaker Kees Maas in gesprek met Francois Franse. foto tannie de jonge

Scheldebode | 1996 | | pagina 15