'Onervaren reizigers helpen we op weg' Extra concert Chris Hinze Combination Klassieke tragedie over liefde en wraak The Poozies spelen swingende Rock Folk ZATERDAG 30 en ZONDAG 31 MAART ZEELANDHALLEN GOES r KeJtXiV Particuliere tuinen zijn waardevol natuurgebied voor plant en dier OM o Pakketten voor Roemenië Professor Koster geeft lezing over de taal en de hersenen Finale extra klasse libre klein biljart Veelkleurige jazz in Arsenaal Wereldcontact ontstaan door vloedgolf van emigranten in de jaren vijftig SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 MAART 1996 313 Idealisme Familiebanden JAIB geeft informatie over sexualiteit Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur en ZONDAG 10-17 uur l* de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland KLOETINGE - Wereldcontact is een landelijke ver eniging met zo'n 55.000 leden. Sinds vele jaren organi seert Wereldcontact reisinformatie-avonden door het hele land. Op deze avonden wordt de bezoeker aan de hand van in eigen beheer gemaakte video's opnamen meegenomen op reizen door Amerika, Canada, Austr alië-of Nieuw-Zeeland. Anno 1996 blijkt dat steeds meer mensen hun grenzen verleggen. In 1994 boekten 635.000 mensen een inter continentale vakantie. Op dinsdag 12 maart organiseert Wereldcontact een bijeenkomst in Hotel Terminus te Goes. Deze informa tie-avond is bestemd voor iedereen die plannen heeft om deze of andere landen te bezoeken. Mevrouw Lenie Marinussen is een van de regio vrijwilligers in Zeeland voor Wereldcontact en vertelt over de vereniging: „Het is een vereniging die is voortgekomen uit de vloedgolf van emigranten die uit de jaren vijftig uit ons land wegtrokken. Ouders wilden hun kinderen bezoeken maar de verre reis en de taal vormden toen nog een barrière. Vrijwilligers zetten zich in voor deze mensen en zo ontstond uiteindelijk Wereldcontact." Het initiatief dat indertijd door een aantal vrijwilligers in het noorden van het land ge nomen werd om georganiseerd te reizen bleek goed aan te slaan. Lenie Marinussen: „Dat liep goed en dat breidde zich uit over het hele land en zakte ook af naar het zuiden. Inmiddels is het een club in de loop der jaren ook veel professioneler geworden. Het is een betrouw bare vereniging die de ontwik kelingen in reizen volgt en die veel te bieden heeft. Wereld contact heeft vestigingen in Driebergen, Nunspeet en Ro smalen. Iemand die wil reizen kan lid worden en die help ik dan graag een eindje op weg. We vullen het formulier in en bekijken hoe wie en wat waar en wanneer moet zijn. Wilt ie mand hulp op Schiphol, dan kan dat middels onze vrijwilli gers. Zo zijn er ook vrijwilli gers op de meeste luchthavens in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Er is ook be geleiding voor mensen die erg tegen het reizen opzien. De spanning van de reis op zich, eventueel vliegangst, het on bekende van de eerste keer. Daarvoor worden op het kan toor in Driebergen speciale VLISSINGEN Tot 31 maart bestaat weer de mogelijkheid pakketten in te leveren voor Roemenië. Standaarddozen voor de pak ketten zijn in de avonduren ver krijgbaar bij mevrouw H.C. van der Weele-Stoia, Westerzicht 544. Wie vragen heeft kan haar vanaf 18.00 uur telefonisch be reiken op nummer 0118-462703. De kosten voor verzending bedragen 39,00 per pakket. dagen georganiseerd. Alles wordt goed doorgesproken en voor vliegangst maken we in de kelder in echte vliegtuig- stoelen een simulatie-vlucht zodat de reizigers weten wat er komen gaat. Ik doe dit werk al bijna vijfentwintig jaar en ik kwam met Wereldcontact in aanraking omdat onze familie naar Canada emigreerde. Vroeger had Wereldcontact chartervluchten en was alles compleet georganiseerd. Nu niet meer. Vroeger was je blij dat er een mogelijkheid was om de familie ver weg te be zoeken. Tegenwoordig zoeken de mensen toch meer de ruim te, minder begeleiding, de per soonlijke vrijheid. Wereldcon tact houdt wel een oogje in het zeil en zorgt bij voorbeeld bij vertraging voor berichtge ving." Wereldcontact is een vereni ging die een eigen Reis BV heeft. Het doel is te werken zonder winstoogmerk. Lenie Marinussen: „Alles is voor en ten gunste van de leden." Pieter Marinussen, de man van Lenie, is eveneens vrijwilliger en hij legt uit: „Ik zou er niet over denken om voor een strikt professionele organisatie het vuur uit m'n sloffen te lopen. Nu ben je bezig met een zeker idealisme, zodat je voor andere leden leuke dingen kunt doen. Extra kwaliteit, zodat het hoofdkantoor een goed op maat voorbereide reis aan kan bieden." Lenie vult aan: „We doen mee met de 60+ korting, we doen jongeren-reizen, ja die ook. Kijk, jongelui reizen graag voordelig, dat snap ik. Ik geef informatie en laat ze verder vrij. Maar ze komen terug, want er staat iets achter, het is niet alleen een boeking en hup, weg wezen. Er zijn volledig verzorgde reizen, routes, slaapgelegenheid, het huren van een auto op de plaats van bestemming, de vereniging staat altijd klaar. Met Wereld contact reizen is altijd inclu sief reisverzekering. Dat zit bij het lidmaatschap, dat vijf en twintiggulden per jaar kost. Voor dat geld ontvangen de le den tevens een aantal boekjes met nuttige reisinformatie per land. Als het nodig is, kunnen- we ook in noodsituaties wat regelen. Laatst belde mij ie mand op zaterdagmiddag om zes uur op. Er was een fami lielid overleden in Toronto. Of het mogelijk was dat ze 's maandags in Canada konden zijn, kun jij wat voor me doen? Dat wilde ik wel proberen. Ik ging aan de slag en het is ge lukt, die mensen konden maandag weg. Het is dankbaar werk. Na een van de presenta ties belde een mevrouw die mijn telefoonnummer uit de krant had. Ze vond de presen tatie erg goed, werd lid en boekte voor een reis naar Ke nya. Er was een man hier in de buurt die belde op en zei: „Bent u die mevrouw die ik kan bellen, want ik wil naar Amerika." Leuk dat het kan, mensen zo helpen, fijn zo." Lenie en Pieter Marinussen wonen, zeker voor buitenlan ders, typisch Hollands, tegen over de molen in Kloetinge. Het huis heet dan ook toepas selijk 'De Meulpit'. Lenie Ma rinussen: „Ja, dat wordt wel meer gezegd. Zo'n Hollands decor valt extra op omdat Pie ter en ik vrijwilligers bij We reldcontact zijn. We proberen in Zeeland bekendheid aan Wereldcontact te geven onder andere door een kleinschalige presentatie volgende maand in Terminus. We hebben zelf al aardig wat gereisd, we zijn meerdere malen in Indonesië geweest, want dat is toch een reisdoel dat in de belangstel ling staat. Er is ook een uitge breid reisprogramma naar Zuid-Afrika, daar wonen ook veel Nederlanders. Voor de pensionering van Pieter had den we nog niet zo veel tijd, maar nu hebben we meer tijd om met Wereldcontact bezig te zijn. Het is een gezonde en eer lijke vereniging. Landen die het meest bezocht worden blij ven toch Canada en Australië. In de jaren vijftig zijn veel mensen geëmigreerd en die fa milieband blijkt ook na jaren nog in tact. De meeste mensen hebben nu financieel de moge lijkheid om zo'n reis te ma ken." Wereldcontact, informatie avond dinsdag 12 maart, Hotel Terminus, Stationsplein, Goes. Informatie: mevrouw Lenie Marinussen, telefoon (0113) 215231. MIDDELBURG De veelzij dige fluitist/componist/produ cer Chris Hinze maakte in de jaren '70 grote naam met zijn jazzy improvisaties rond klas sieke thema's van barokcompo- nisten als Vivaldi en Bach. Het decennium daarop volgde een muzikale koerswijziging: in 1984 introduceerde Hinze zijn 'African-Indian World Fusion', een term die we nu gemakshal ve zouden omschrijven als we reldmuziek. Chris Hinze verbindt geavan ceerde Westerse muziek (jazz, rock, new age) met exotische Afrikaanse en Indiase klanken en bewijst daarmee dat muzi kale stijlen uit de verst uit el kaar gelegen windstreken el kaar uitstekend kunnen onder steunen en aanvullen. Deze bij zondere combinatie leidt juist tot zeer spannende en imposan te muziek. Met name de cd's 'Tibet Impressions' (m.m.v. de Dalai Lama) en 'Tai Chi in Ba lance' werden een ongekend succes. Tot aan het eind van de jaren '80 ging Chris Hinze jaarlijks op tournee met zijn Combina tion. Hierna hield hij zich een aantal jaren bezig met speciale Chris Hinze projecten die vooral sterk sa menhingen met zijn maanden lange reizen in het Oosten. Een uitnodiging door de Indian Council for Cultural Relations om met zijn groep een tournee te maken langs de zeven groot ste steden van India, deed hem besluiten een nieuwe Combina tion te formeren. Van deze tour nee verscheen de live-cd 'Na- maskar'. Naast Chris Hinze (fluiten, ef fects, keyboards) bestaat het ensemble uit vier formidabele musici: Ramesh Shotham (drums/percussie), Hugh Kanz (vocals en percussie), Tom Hol- eknborg (keyboards en drums) en Michel van Schie (bas). Donderdag 7 maart - Stads schouwburg Middelburg - aan vang 20.00 uur Kaarten kosten 25.- (passen 20.-) en zijn in voorverkoop bij het theatertel. 611500. 1 Josée Ruiter speelt Medea. FOTO ELLEN KOOI MIDDELBURG Bedrogen liefde eist wraak. Dat is de waarheid voor de dappere Me dea, wanneer haar man Jason haar liefde versmaadt. Zo held haftig en consequent als zij voor hun liefde gestreden heeft, zo zal zij ook het verraad ervan wreken. Agaath Witteman re gisseert Het Noord-Nederlands Toneel in Euripides' tragedie 'Medea'. Josée Ruiter speelt de prachtige titelrol met naast haar acteurs als Lou Landré, Pim Lambeau en Bram van der Vlugt. Medea, prinses van Colchis en tovenares, is de echtgenote van de Griekse held Jason en moe der van hun twee zoons. Wan neer Jason uit politieke bereke ning voor een andere vrouw kiest, besluit hij Medea te ver bannen uit angst voor haar woede en haar magische krach ten. Daardoor is Medea niet al leen een verstoten echtgenote maar dreigt zij ook vluchtelinge te worden. Jason's verraad is onverdraag lijk voor Medea. Zo heldhaftig en consequent als zij voor hun liefde heeft gestreden, zo zal zij ook het verraad ervan wreken. Medea bedenkt een gruwelijk plan waarbij haar rivale om het leven komt en vermoordt daar op haar eigen kinderen... De Griekse schrijver Euripides herschiep met zijn drama 'Me dea' een oude sage tot een men selijk, drama dat al 25 eeuwen onverwoestbaar theater heeft opgeleverd. Door haar achter grond als klassiek archeoloog en theaterwetenschapper is Agaath Witteman kenner van de Griekse tragedie. Haar scherpe, analyserende wijze van regisseren en haar grote ge drevenheid maken 'Medea' tot een toneelavond om met span ning naar uit te kijken. De uitvoering in Middelburg is een nominatie-avond voor de Gouden Gids Publieksprijs. Het publiek kan door middel van uitgereikte enquête-formulie ren ter plekke zijn waardering kenbaar maken en zo mede be palen welke toneelproductie van dit seizoen uiteindelijk zal worden bekroond met de pu blieksprijs. Vrijdag 8 maart - Stadsschouw burg Middelburg - aanvang 20.00 uur Kaarten kosten 27.50 (passen 22.50) en zijn in voorverkoop bij het theater, tel. 611500. OOST-SOUBURG - De eind strijd Extra Klasse Libre klein van het district Walcheren-de Bevelanden wordt gespeeld in het clublokaal van VEGABV in Oost-Souburg op 8, 9 en 10 maart. Omdat aanvankelijk maar zes spelers bereid bleken daaraan deel te nemen heeft het dis- trictsbestuur besloten om twee spelers uit Schouwen-Duive- land op te roepen om alsnog tot een totaal van acht te ko men. Onderstaande spelers doen aan- de krachtmeting mee: 1. Wim Geschiere (HIO); 2. Rinus Lems (Schouwen); 3. Wim Brinkman (VEGABV); 4. Jaap Jasperse (VEGABV); 5. Jo Al- leijn (VEGABV); 6. Ger Mon ster (Schouwen); 7. Rob Tu- panwael (VEGABV); 8. Sjaak Walhout (HBC). MIDDELBURG In de maanden maart en april besteedt het Jongeren Advies en Informatie Buro (JAIB) aandacht aan het onderwerp 'sexualiteit'. In de winkel van het JAIB liggen folders over het onderwerp en als je vragen hebt kun je daarmee ook bij het JAIB terecht. Het JAIB verwacht dat er vragen komen over de menstruatie, zaadlozingen, veilig vrijen en de werking van de pil. Maar ook met andere vragen met betrekking tot sexualiteit kun je langs komen. Het kantoor van het JAIB staat in de Hoogstraat in Middel burg. MIDDELBURG In de aula van de Zeeuwse bibliotheek wordt dinsdag 26 maart een le zing gegeven over 'taal en her senen'. Spreker is professor Koster. De menselijke taal is een modu lair systeem: het bestaat uit di verse zelfstandige deelcompo nenten die samen de taal uitma ken. Een aantal centrale modu len wordt niet elders in het die renrijk aangetroffen, ook niet bij onze naaste verwanten de chimpansees. Het is daarom aannemelijk dat de opmerkelijke opkomst van het verschijnsel mens hoofdza kelijk aan de taal te danken is. Dat de taal een biologische ba sis heeft, blijkt onder andere uit het universele karakter van het verschijnsel taal en uit de snelle manier waarop de diverse zeer complexe systemen geleerd worden. Het leerproces vindt bovendien plaats volgens een min of meer uniforme biologi sche klok. In de vorige eeuw is uit de stu dies van Broca en Wernicke ge bleken dat bepaalde componen ten van de taal verbonden zijn met specifieke hersengebieden in de linker hersenhelft. Op grond van taalstoornissen bij patiënten met hersenbeschadi gingen (afasie) onderscheidt men sindsdien de gebieden van Broca en Wernicke. Sinds kort beschikt men over zogenaamde neuro-imaging- technieken, waarmee men rechtstreeks kan bestuderen wat er in de hersenen gebeurt. In Groningen wordt gebruik ge maakt van ERPs (Event Related Potentials) en van PET-scans (Positron Emission Tomo graph). Eerstgenoemde technie ken geven een uitstekende tijdsresolutie, maar minder goede lokalisatie. Bij PET- scans is dit precies andersom. Dit onderzoek staat nog in de kinderschoenen, maar de eerste resultaten bevestigen de modu laire taalopvatting: bij de ver werking van taal zijn verschil lende maar vaste gebieden van onze hersenen betrokken. Behalve op de genoemde tech nieken zal worden ingegaan op de toekomst van het onderzoek op het gebied van taal en herse nen. Pofessor Jan Koster (1945) is voorzitter van het Groningen Center of Language and Cogni tion, het belangrijkste Neder landse Onderzoeksinstituut op het gebied van taal en hersenen. De bijeenkomst is georgani seerd door de werkgroep Aula en begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Uit in Vliss- ingen heeft voor muziekliefheb bers het komend weekend een avond veelkleurige en veelzijdi ge jazz in de aanbieding. De muziek van de groep Sunchild, onder leiding van gitarist/com ponist Franky Douglas, ken merkt zich door een ruime va riatie aan stilistische elemen ten. Zo maken Caraïbische slagwerktradities, Latijns- Amerikaanse ritmes, maar ook brassbandmuziek, Amerikaan se free funk en Europese impro visatie onderdeel uit van het to taalgeluid. De klank van dit ensemble vormt dan ook een levendige te genstelling met de gepolijste klanken die de internationale jazzscene tegenwoordig domi neert. De muziek van Sunchild bouwt voort op een complexe en ui terst strakke ritmesectie. Wat de solisten betreft, kan de band vertrouwen op toptalenten uit de Verenigde Staten, Suriname, het Caraïbisch gebied en Ne derland; stuk voor stuk musici die zich bewust zijn van hun muzikale tradities. Zo kan men bijvoorbeeld in het spel van bandleider Franky Douglas in- Franky Douglas FOTO CAMILLA VAN ZUYLEN vloeden herkennen van grote historische namen als Charlie Christian, Grant Green en Jimi Hendrix. Vrijdag 8 maart - Arsenaal theater Vlissingen - aanvang 20.00 uur Kaarten a 17.50 (passen 12.50) zijn in voorver koop verkrijgbaar bij de VVV aan de Nieuwendijk, tel. 419275. harmonyzang, het uitgelaten podiumgedrag, het talent om zelfs een ietwat belegen song te transformeren tot een stuwen de polka en je hebt alle ingre diënten voor een uitbundig folk-feest. Wie folk nog steeds ten onrech te associeert met 'gezapige gei- tenwollensokkenmuziek', moet nodig naar een concert van The Poozies. VLISSINGEN Twee jaar geleden brachten Patsy Sed- don, Mary Macmaster, Sally Barker en Karen Tweed als The Poozies hun opzienbarende de buut 'Chantoozies'. Sindsdien wordt het swingende kwartet op handen gedragen in de folk- wereld. Het zijn dan ook bijzondere dames, deze Poozies. Niet al leen hebben ze een ongewoon repertoire, rock 'n folk (zeg maar folk met roek-invloeden), ook beschikken ze over een zeer ongebruikelijk instrumen tarium: viool, twee harpen, gi taar en piano-accordeon. Voeg daarbij de fraaie vierstemmige Zaterdag 9 maart - Arsenaal theater Vlissingen - aanvang 20.00 uur. Kaarten a 17.50 (passen 12.50) zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij de VVV aan de Nieuwendijk, tel. 419275. ADVERTENTIE ^ndDIO DONDERDAG 7 MAART 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz 9.05 Muziek. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage, met de concertagenda en het filmoverzicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 RondjeZeeland met Piet Brakman; vandaag te gast: Ambras. 17.03-18.12 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 8 MAART 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, pro gramma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middagedi tie met Het Fort Zeelandia. 13.35- 17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur. 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep. Vandaag met Edith Breure, Tjeu Strous en Leen Wouters. ZATERDAG 9 MAART 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog (herhaling van zondag) 10.03-13.00 Dag-Week, gevarieerd familiepro gramma. 13.34-18.00 Omroep Zee land Sport. ZONDAG 10 MAART 10.02 De Tijdmachine; vandaag: mu seum van Sommelsdijk. 11.02 De Zeeuwse Lucht; vandaag: de trouba dours van Ijzendijke. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog; vandaag de heer Philipse uit Yerseke. 13.32-14.00 Om roep Zeeland Sport. 14.25-14.30 15.25-15.30 16.25-16.30 Omroep Zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05- 18.00 Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 11 MAART 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Met Aly de Boer op. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie met het spelletje Weg- wies. 13.35 De Passage met het expo sitie-overzicht. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Sportclub De Zeeuwen, de ach tergronden van de sport. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u het maar DINSDAG 12 MAART 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oo gappels en muilperen, Vandaag: stot teren. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05- 13.00 Middageditie 13.35 De Passa ge. met de evenementen in de Zeeuw se theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefeliciteerd! 17.05-18.12 Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 6 MAART 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage met tentoonstellingsover zicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. VLISSINGEN Het Milieu Educatief Centrum (MEC) Wal cheren geeft in samenwerking met de Vereniging voor Natuur- en Milieu Educatie (IVN) een cursus 'Natuurvriendelijk Tui nieren'. De cursus start op 15 april, omvat vier avonden en één praktijkochtend en wordt gegeven in het gebouw De Kloek van het MEC-Walcheren aan de Korenbloemlaan. Als mensen over 'de natuur' praten, hebben ze het meestal over natuurgebieden als Oran jezon of Het Verdronken land van Saeftinghe. Deze gebieden, ver van de bebouwing, zijn erg De natuurtuin van het MEC de Kloek in Vlissingen belangrijk voor de planten- en dierenwereld in ons land. Maar dat een particuliere tuin ook waardevol kan zijn voor de na tuur, daar staan mensen minder bij stil. Toch worden tuinen te genwoordig steeds belangrijker als leefgebied voor allerlei planten en dieren. Bepaalde soorten komen in het landelijk gebied niet of nauwelijks meer voor en nemen hun toevlucht tot de bebouwde omgeving. In de cursus 'Natuurvriendelijk Tuinieren' leer je hoe je de tuin kunt veranderen in zo'n na tuurreservaat. Allereerst krijgt de cursist informatie over het aanleggen van een natuurlijke tuin. Een greep uit de verschil lende onderwerpen: grondbe werking, mogelijkheden op ver schillende grondsoorten en het aanbrengen van hoogtever schillen. Ook bijzondere ele menten in de tuin, zoals hagen, vijvers en muurtjes, komen aan bod. Het spreekt voor zich dat iedere soort plant wel bepaalde eisen stelt aan de grond en de hoeveelheid licht. Welke soor ten waar goed gedijen, komt uitgebreid in de cursus ter spra ke. Maar ook in een natuurlijk tuin is er altijd tuinafval dat wel opgeruimd moet worden. Composteren is dan ook een on derwerp. Er wordt ook aan dacht besteed aan gewenste gasten zoals vogels, vlinders, bijen en ongewenste gasten zo als bladluizen, rupsen. Tot 10 maart kun je je opgeven voor de cursus. Voor meer in formatie neem je contact op met de Kloek, telefoon 417039.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13