Zakertfli tsj es Hart van Middelburg verdient reanimatie Besmet met het klokkemakersvirus ZATERDAG 2 en ZONDAG 3 MAART ZEELANDHALLEN GOES Muzikale kolder bij Frivole Framboos Nieuw pand voor garage Neuféglise UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Kanttekeningen bij parkeermaatregelen en verplaatste bushalte Paul de Klokkemaker is dol op antieke klokken Havenwerk heet voortaan Complete SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1996 305 Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur en ZONDAG 10-17 uur de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland Wasserij Kepil Ad de Visser Wolf's Reizen Aliènne Mode Tropical Store Creatief beurs Acon Veiliger Betalen Lopen Zuinig Stoken De klokkenmaker aan het werk. foto harry de lange verschijnt in een oplage van 47.700 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg. Mariekerke. Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9. 4381 RP Vlissingen, Postbus 50514380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720. Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, dinsdagmiddag gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (vertegenwoordiger), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Sonja Broeders (vertegenwoordiger),tel. privé: 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442727, fax 0118-442721 Johanna Brouwer, tel. privé: 0118-640113 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Andrien Smeels, tel. privé: 0118-639719, Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185, Ad Roos, tel. privé: 0118-602860 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195 Piet Davidse, tel.:0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van De Stem Weekbladen. Cm"V" 19" UiigwimiiixnjM), C* Siw Bv 8'Ma 5 VLISSINGEN - Het zijn won dere staaltjes van precisiewerk en vernuft, die klokken. Tand- wieltjes, radertjes, piefjes en palletjes en dat alles om een klok 'koekoek' te laten zeggen en het uurwerk letterlijk op tijd te laten lopen. Menig oudere van nu heeft in zijn jonge jaren wel eens een wekker uit elkaar gehaald om te kijken wat erin zat. In een poging om een en an der weer in elkaar te zetten ble ven er steevast 'dingetjes' over. Zo niet bij 'Paul de Klokkenma ker'. Als die een klok uit elkaar haalt gaan alle onderdelen er ook weer in en loopt de tijdma chine weer als een zonnetje. Paul de Klokkenmaker -zijn ei gen naam is Trezebonski- leer de het ambacht in Polen, waar hij oorspronkelijk vandaan komt. „Grootvader was klok kenmaker en die heeft mij met het klokkenmakersvirus be smet", zegt de immer goedlach se Paul. Na een driejarige oplei ding plus enkele specialisaties had Paul zijn klokkenmakers diploma op zak om kort daarna naar Nederland te vertrekken. „En hier ben ik iets heel anders gaan doen", zegt hij bijna ver ontschuldigend. Niettemin, het bloed kruipt waar het niet gaan kan en dus repareerde Paul de klokken voor vrienden, beken den en bekenden van bekenden. Uiteindelijk besloot hij de knoop maar door te hakken en vanuit zijn huis aan de Paarde- straat 13 in Vlissingen het am bacht weer op te pakken. De voorliefde van Paul de Klok kenmaker gaat uit naar antieke klokken, omdat dat uurwerk MIDDELBURG Een onderzoek door het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) onder consumenten en ondernemers naar de parkeer maatregelen in de binnenstad wijst uit dat er nog wel wat verbeterd kan worden in het beleid. De autovrije markt krijgt op zich bij consumenten en ondernemers wel steun, maar er zijn kanttekeningen. Een fontein, bankjes en bommen zijn enkele suggesties om de autovrije markt weer het kloppend hart van Middelburg te laten worden. foto piet davidse het bijkantoor in de wijk niet terecht. We gaan onderzoeken of de Kombitax, die een paar jaar geleden geen succes was, misschien toch weer terug kan komen. Dan kun je zo'n oude- rentaxi langs het postkantoor in de Lange Noordstraat laten rijden." In de Scheldestraat 38 in Vliss ingen is een nieuwe wasserij ge opend met de naam Wasserij Kepil. Mensen kunnen daar te recht voor het wassen en drogen van kleding, die eventueel ge haald en gebracht kan worden. Keurslager Ab de Visser uit het winkelcentrum Middelburg- Dauwendaele heeft een nieuwe folder met ideeën voor gourmet en fondue. Wolf's Reizen, met vestigingen in de Vlissingse Walstraat en de Gravenstraat in Middelburg heeft dit jaar een volwaardige reisgids met bestemmingen in zuid-oost Engeland. De reizen zijn ontwikkeld op uitnodiging van Eurolink, dat voor het ver voer over water zorgt. De cursisten van het Aliènne Promotie Team geven vrijdag 1 maart een eindexamenshow in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. De show begint om 20.00 uur, de prijsuitreiking is rond mid dernacht. Roba's Tropical Store aan de Scheldestraat in Vlissingen is geheel vernieuwd. Zaterdag 2 maart wordt de zaak heropend. In de Stenge in Heinkenszand wordt zaterdag 2 maart een grote beurs gehouden, met pop pen, beren, speelgoed en allerlei artikelen waarmee je creatief bezig kunt zijn. De beurs duurt van half elf tot half vijf. Het accountants- en belasting adviseursbureau Acon houdt vrijdag 1 maart een open dag. Acon is gevestigd aan de Roozenburglaan 10 in Middel burg. ADVERTENTIE Peter Hensen en Rudy Minnaert zijn samen de Frivole Framboos. De meeste ondervraagden vin den de markt maar een kale be doening, vooral 's winters. De verplaatste bushalte ervaren veel bezoekers als een nadeel, omdat ze verder moeten lopen. En betaald parkeren vindt na tuurlijk niemand leuk. De on dernemers in de directe omge ving van de markt voelen de pijn van de verandering het meest. De overige ondernemers in de binnenstad merken er minder van dat de klanten weg zouden blijven door het autovrij maken van de markt. De belangrijkste klacht van de ondernemers is, dat het betaald parkeren een enorme drempel opwerpt. De klanten klagen erover en zijn meer gehaast. Ze rijden liever door naar Vlissingen of naar winkels waar ze nog wel gratis en voor de deur kunnen parke ren. De gemeenteraad buigt zich op 11 maart over de con clusies van het rapport en de aanbevelingen van het college van B&W. Dan wordt bekeken welke maatregelen ter verbete ring nodig zijn. De realisatie van eventuele plannen zal waarschijnlijk pas volgend jaar een feit zijn. In 1995 nam de gemeente Mid delburg maatregelen om het ge bruik van de auto in de binnen stad te beperken. Het doel was een betere bereikbaarheid voor bezoekers en grotere verkeers veiligheid en leefbaarheid. In het kort kwam het erop neer dat de markt autovrij werd en de bushalte verplaatst van de markt naar de Turfkaai. Boven dien werd het betaald parkeren in de binnenstad verder doorge voerd, de tarieven gingen om hoog en er kwamen twee par keergarages. Niet iedereen was onverdeeld gelukkig met de maatregelen. Vooral de ondernemers in de binnenstad waren bang dat de klandizie zou teruglopen. De conclusies van het onder zoek maken duidelijk dat de meningen over de autovrije markt verdeeld zijn. Bijna de helft van de ondervraagden vindt het maar niks, terwijl 40% van de ondervraagden zich juist positief uitlaat. Het is vei liger en rustiger geworden in de stad, zoveel auto's horen toch eigenlijk niet thuis in een mo numentale stad en het is er ge zelliger op geworden, zijn de conclusies van de voorstanders. Bovendien is er meer ruimte en meer plaats voor terrasjes. De algemene klacht is wel dat de markt te kaal is en wat meer aangekleed zou moeten worden. Vooral 's winters wordt de markt ervaren als 'een gapend gat'. Als je er niks mee doet, kun je er net zo goed weer au to's op laten parkeren' is een veelgehoorde opinie. De uitbreiding van het be taald parkeren wordt zij het morrend geaccepteerd; nie mand vindt het leuk om ervoor te betalen, maar het hoort er nu eenmaal bij. Er zijn mensen die ervoor kiezen om door te rijden naar Vlissingen of naar winkels waar je nog wel gratis èn voor de deur kunt parkeren, maar meestal gaat het dan om men sen die de gezelligheid van het winkelen niet inzien. Overigens klagen frequente bezoekers aan Vlissingen ook over de parkeer voorzieningen daar. Over het algemeen komt het publiek toch wel naar Middelburg omdat het er gezelliger is en het winkel aanbod beter gewaardeerd wordt. Alleen horeca-onderne- mers ondervinden last van het betaald parkeren. De mensen zitten minder ontspannen te eten, wanneer de auto bij een parkeermeter staat, is hun con clusie. Over de verplaatste bushalte zijn de ondervraagden veelmin der te spreken. Met name oude ren voelen zich hierdoor gedu peerd. Dat is de groep die het meest met de bus naar de stad komt. Zij vinden dat ze nu veel verder moeten lopen. Volgens de ondernemers had bijna nie mand last van de oude bushalte op de Markt. Een betere lokatie zou het Damplein zijn of Plein 1940; dat is dichter bij het cen trum. Aan de andere kant zijn er ook mensen die vinden dat ze nu minder ver moeten lopen en dat de bushalte op een leuke plek ligt om met winkelen te beginnen. Ing. J.A. Hoogstrate, afde lingshoofd van de afdeling Nieuwe Werken en Verkeer van de gemeente Middelburg is ove rigens van mening dat de af stand naar de winkels in het centrum juist kleiner is gewor den. „Je hoeft alleen maar de St. Jansstraat door te lopen en je bent midden in de Lange Delft". Wel vindt Hoogstrate dat het postkantoor in de Lange Noordstraat voor ouderen te ver weg is. „En voor een aantal handelingen ben je nu eenmaal op het hoofdpostkantoor aan gewezen, daarvoor kun je op nog echt primitief, degelijk en precisiewerk is. Maar niet ie dereen heeft een antieke klok dus is elke klok welkom. „Bin nen de wereld van klokken zijn nogal wat verschillen", legt Paul uit. „Het basisprincipe is natuurlijk wel hetzelfde, maar het maakt wel degelijk uit of je een Engelse, Franse, Duitse of Poolse klok hebt. Of een Zaanse klok. Bovendien heeft de een een veer en de ander wordt aan gedreven door gewichten. Maar het maakt voor mij niet uit". Wie een klok heeft die niet al te best meer loopt kan een beroep doen op Paul. De klok kan wor den gebracht of desgewenst komt hij (gratis) bij de klant thuis. De klok wordt gerepa reerd en eveneens als de mensen dan willen, weer thuis opge hangen. Waterpas wel te ver staan, want een klok die niet goed hangt loopt ook niet goed. Voor de klanten die zelf hun klok willen ophangen maakt Paul het waterpas hangen een voudig door er een waterpasje bij te doen. Naast klokken re pareert en onderhoudt Paul ook horloges. Deze week zult u tever geefs zoeken naar het staatje Zuinig Stoken. Het is de Delta Nutsbe drijven weer niet gelukt om het staatje tijdig aan ons blad toe te faxen. Net als vorige week trouwens, toen ging het ook al mis. Wij vinden dit erg verve lend voor de lezers die hun stookgedrag iedere week bijhouden en dit vergelij ken met de tabel. Tot vorig jaar werd de ac tie Zuinig Stoken door Delta Nuts zelf gevoerd. Het aanleveren van de staatjes leverde toen zel den problemen op. Met in gang van dit stookseizoen is het bedrijf gestopt met Zuinig Stoken. De redactie van de Scheldebode heeft gemeend om dan maar al leen met de actie door te gaan, maar er rust weinig zegen op. Wij beraden ons op dit moment of wij door moeten gaan met de actie. VLISSINGEN De Frivole Framboos, het lijkt de titel van een Suske Wiske-boek, maar achter deze naam schuilen twee soepele en uiterst virtuose mu sici. Zanger/cellist Peter Hen sen en pianist Rudv Minnaert pispotten een avond lang met alles wat niet kan in de muziek. Bij de Framboos kan alles wel. De Frivole Framboos is iets ap arts, met niets of niemand te vergelijken. Ze stuntelen met pianostoelen en instrumenten, ze buigen genres om, wisselen van stijl, instrument, toonsoort en tekst alsof het de eenvoudig ste en normaalste zaak van de wereld is. De Frivole Framboos is voor el ke nieuwe toeschouwer een openbaring van formaat, zo verrassend veelzijdig en humo ristisch maakt u het niet alle dagen mee. Bij de Framboos drijft alles op timing, muzikali teit en een groot gevoel voor ab surdisme. Een heerlijke, ont spannende theateravond waar bij gedegen klassieke muziek de basis vormt, het lijkt een para dox. De Frivole Framboos maakt er zo'n koldergebeuren van dat men bijna uit het oog zou verliezen hoe knap het alle maal in elkaar steekt. Donderdag 29 februari - Arse naaltheater Vlissingen - aan vang 20.00 uur. Kaarten 25,00 zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij de VVV aan de Nieuwendijk tel. 419275. Paulus kerk zo. 10 uur Hoeksteen zo. 18.30 en 20.30 uur Sint Willi- brord za 17 uur, Domburg Sint Willi- brordkapel za 19 uur Nederlands Hervormde kerk. Aagtekerke zo 10 en 19 uur Dom burg zo 10 en 19 uur Gapinge zo 10 uur Grijpskerke uur. Kleversker- ke zo 9.30 uur Koudekerke zo 10 uur Middelburg Koorkerk 10 en 16.30 Ontmoetingskerk (bond) zo 10 en 17 uur Nieuwland zo 9.30 uur Ritthem zo 11 uur. Oostkapelle zo 10 uur Oost-Souburg zo 9.30 en 19 uur Zoute Viever 19 Serooskerke vr 19 uur zo 10 uur Veere zo 10 uur en Sandenburgh 15.30 uur Vlissingen, St. Jacobskerk zo uur Open Hof zo 9.30 uur Schaapskooi zo 9.30 uur Ter Reede 19 uur. Vrouwenpol der zo uur Westkapelle zo 9.30 en 19 uur Ziekenhuis Walcheren zo 10 uur, ma 10 uur. Gereformeerde kerk. Gapinge —uur Grijpskerke 10 en 14.30 uur Koudekerke zo 10 uur Meliskerke 10 en 14.30 Oost-Souburg zo uur Serooskerke 17 uur Vlissingen Petruskerk 10 uur. Veere 10 uur Vrouwenpolder 10 uur Gereformeerde Kerk Vrijge maakt. Middelburg zo 9.30 en 16.30 Vlissingen zo 9.30 en 14.30 uur Christelijk Gereformeerde Kerk Vlissingen zo 9.30 en 16.30 uur Ned. Gereformeerde Kerk Middelburg zo 9.30 en 17 uur. Ze vendedagsadventisten Middel burg za. 11 uur Vlissingen za. 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Middelburg zo uur Vlissingen zo 10 uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost-Souburg zo uur, Koudeker ke zo uur. Anglicaanse Kerk Vlis- singen-Oost zo 10.30 uur. Pink stergemeente Middelburg 11.30 uur. Vlissingen e.o. 15.00 Pinkster gemeenschap Sjaloom West- Souburg zo 14.30 uur. Bethel Pink sterkerk Vlissingen wo. 19.30 vr. 19.30 zo. 11.30 Christelijk Cen trum Zeeland Vlissingen 10.30. Nieuw Apostolische kerk West- Souburg wo. 20 9.30 en 17 Evan geliegemeente Middelburg 9.30 Oost-Souburg 10 Volle Evangelie gemeente Arnemuiden do. 20 zo. 10 Serooskerke do. 19 West-Sou burg zo. 10 Middelburg Thomaska pel wo. 20, zo. 10 uur. Filadelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur, zo 10 uur Vrije Evangelische Ge meente Westkapelle 9.30 Eglise Wallone Middelburg zo uur De Christengemeenschap Hoogelan- de uur Rafaël gemeenschap Eleos Middelburg 9.30 uur. Leger des Heils Vlissingen 10 en 19 uur, Middelburg uur zeggen ze. Naast de in- en ver koop van ingereden en nieuwe wagens verzorgt Neuféglise ook het groot- en klein onderhoud van onze trouwe vierwieler. Binnen afzienbare tijd komt er een speciale hoek met banden en uitlaten en -maar dat is nog even wachten- in de zomer maanden wordt er op het im mense terrein op nummer 1 ruimte vrijgemaakt voor de mo toren. VLISSINGEN Uitzendbu reau Havenwerk aan de Paul Krugerstraat 292 heeft een nieuwe naam. De zaak gaat verder onder de naam Comple te. Voor de nieuwe naam is geko zen omdat de oude naam de la ding niet langer dekte. Het uit zendbureau richt zich niet meer uitsluitend op het werk in de haven maar bedient ook de ho reca, de administratie, de tech niek en de metaal. De nieuwe naam is op 24 febru ari ingegaan. HUISARTSEN Vlissingen - Za A. van Pelt-Termeer en F. v.d. Berg, Rosenburglaan 1, tel. 465253 Zo R. Thiadens, Zuider- baan 23, tel 464633. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg - Za R. Lankhorst, Seisweg 29, tel 639933 Zo S. v.d. Haak, Rouaansekaai 47, tel 639933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13 Middelburg, tel 615810 Zo H. Meijer, Kanaalstraat 70 Oost-Souburg, tel. 461212 Spreekuren 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Veere, Gapinge, Serooskerke, Oostkapelle en Vrouwenpolder - G. Rullens, Dorpsstraat 2 Oostka pelle, tel. 581276 M. Mol, Dorps straat 2 Oostkapelle, tel. 581276 Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo W. Spekhorst, Weststraat 7, Domburg, tel. 581271 Midden-Walcheren - A. Stutter- heim, Sivertstraat 40, Meliskerke, tel. 561760 VERLOSKUNDIGEN Vlissingen - vr vanaf 9 uur tot ma 9 uur H. Klompe, tel. 471140. TANDARTSEN Za en Zo P. de Boer, Rouaansekaai 23 Middelburg, tel 613320 Spreek uur van 11 tot 12 uur. Za en zo P. van Malland, (alleen eigen patiën ten) Tobagolaan 6 Vlissingen, tel. 478290. APOTHEEK Middelburg - Vr. 1 maart tot vr. 8 maart feb Apotheek Ringeling, Lan ge Delft 133 Vlissingen - Vr. 1 maart tot vr. 8 maart Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30, tel. 412066 DIERENARTSEN Za en zo A. Ruys, Stadsschuur 1, Middelburg, tel. 613118 Dierenart senpraktijk Oostkapelle, Oude Domburgseweg 33a tel. 581443. Vogelopvang Midden Zeeland, tel. 628288. POLITIE Noodhulp, als elke seconde telt: 06- 11. Overige assistentie aanvragen 633333. Voor alle andere aangele genheden zijn de bureaus in Mid delburg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. KERKDIENSTEN Rooms-katholieke kerk. Der Boe- de 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 Ter Reede za 17 uur. Onze Lieve Vrou we za. 19 zo. 9.30 en 19 uur, Open Hof zo 1115 uur Souburg Martinus- kerk zo 19 uur Zoute Viever 1 e en 3e za 9 uur Middelburg Petrus en VLISSINGEN - Peter en Anne- marie Neuféglise van het gelijk namige automobielbedrijf heb ben de afgelopen jaren al heel wat omzwervingen achter de rug, maar nu, anno 1996 zijn ze dan toch waar ze wezen willen. Een enorme showroom met een gigantisch open dak en een aparte werkplaats met kantoor en 'spreekkamer'. Het nieuwe onderkomen van Neuféglise aan de Gildeweg 1 èn 7 in Vliss ingen doet een beetje Ameri kaans aan. Een groot terrein met een kleine vijftig auto's voor de verkoop, vlaggetjes en een kantoor. Klanten en aanstaande kopers kunnen er op hun gemak rond wandelen, kijken en keuren zonder dat iemand op hen af vliegt. Een paar deuren verder is het garagebedrijf met drie bruggen, een kantoor en een aparte ruimte waar de zaken kunnen worden besproken. Zo als gezegd, de afgelopen jaren hebben de Neuféglises al op di verse lokaties gezeten. In de Scheldestraat in Vlissingen (geen ruimte om de auto's kwijt te kunnen), de Industrieweg, de Van Dishoeckstraat (wegge moffeld en ruimtegebrek) en nu dan een stek waar menig auto- buiten zetten is op den duur niet leuk meer. Uitbreiden ging niet en dan wordt het zoeken naar een oplossing". In al die jaren dat zowel Peter als Anne- marie in de automobielbranche zitten is de bedrijfsfilosofie nog geen steek veranderd. „Plezier in je werk hebben, goed werk afleveren en er steeds weer een sport van zien te maken om nu net die ene speciale auto voor die ene klant zien te vinden. En gewoon stuk service verlenen. Niet omdat het moet maar om dat je het gewoonweg leuk vind om te doen", vindt Annemarie. „Wij hebben plezier als andere mensen met plezier in een van onze wagens rijden", vult Peter Het nieuwe onderkomen van garage Neuféglise aan de Gildeweg. foto harry de lange bedrijf zijn vingers bij zou af likken. Per dag enkele duizen den mensen die langskomen en hoe dan ook een blik werpen op al die heilige koeien. Peter en Annemarie zijn dan ook dik tevreden. „De Van Dis hoeckstraat werd veel te klein", zeggen beiden. „En het had geen uitstraling. We hebben er altijd met plezier gewerkt, maar iedere dag weer alles bin nen en de volgende dag weer aan. De automobielen die Neuféglise verkoopt variëren van pakweg bouwjaar 1985 tot en met de auto van morgen. Een nieuwe auto kan net zo simpel en wie een speciaal model zoekt kan dat het beste aan de Neuféglises overlaten. Die trekken alle re gisters open. „En als we dat speciale model hebben gevon den gaan we met de klant kij ken. Al was het in Groningen",

Scheldebode | 1996 | | pagina 5