Keukens half geld Schrikkelheer te Ritthem 39kuQ-G S- HÜH3 Scapino Ballet danst moderne choreografie Han Ie Roy exposeert op drie Vlissingse locaties Klein hoefblad Marionettentheater speelt Impresario Paranorma in Dauwendaele Overname jachthaven komt weer een stapje dichterbij Gemeente draait subsidiekraan dicht Ontpolderen ROOKSCHADE HOGE KORTINGEN TRAAS v.o.f. Patriot Bloemke Jesse VLISSINGEN Ze keken al stiekum vóóruit naar het zilveren jubileum van Speelstad, maar zoals de za ken er nu voorstaan, lijkt het er meer op dat het kin- dervakantieproject voor de Vlissingse jeugd voortijdig aan zijn einde komt. De gemeente wil de subsidie kraan zo ver dichtdraaien dat er van een echte Speel stad geen sprake meer is. „En we willen niet naar een situatie toe waarin er verspreid door de stad, af en toe een activiteit georganiseerd kan worden" zegt Soon Ja de Ruijter van de werkgroep Speelstad verontwaar digd.' „Speelstad is een echte vakantiebestemming voor alle Vlissingse kinderen. In Speelstad kunnen ze lekker buiten spelen, ze zijn in een heel andere omge ving en ze kunnen er gratis met de bus naar toe." u op de gehele kollektie ALLES MOET WEG Outsider Leermode Bellamypark 54 t.o. Groenendijk Vlissingen Alles voor uw huisdier vifatu/bè, Bloemenlaan 28 - Vlissingen - Tel. 0118-412634 DE SCHELDEBODE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9- VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG MV 301 28 FEBRUARI 1996 BITTHEM Morgen is het 29 februari, schrikkeldag. Eens in de vier jaar wordt aan de kalen der een extra dag toegevoegd. In ongeveer 365 dagen draait de aarde één keer om de zon. On geveer, want in werkelijkheid is daar een kwart dag meer voor nodig. Om de vier jaar wordt die extra tijd 'verrekend' met een schrikkeldag, die aan de maand februari wordt vastge plakt. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor de hui dige kalender een feit was. Paus Gregorius XIII voerde in de 16e eeuw een kalenderhervorming door. Die 'Gregoriaanse' kalen der hanteren we tot op de dag van vandaag. In katholieke landen werd de kalender meteen ingevoerd, maar gezien de geringe popula riteit van deze paus duurde het in niet-katholieke landen veel langer. Een gezegde luidde zelfs, dat men het liever met de Puas oneens was dan eens met de zon. In het calvinistische Holland en Zeeland werd de nieuwe kalender ingevoerd in 1582, in Drente pas in 1701. Rusland was pas in de 20e eeuw zover. De grote omwenteling op 7 november 1917 wordt dan ook de 'oktoberrevolutie' ge noemd, omdat die dag in Rus land als 25 oktober op de ka lender stond. In het Engelse imperium, inclusief de kolo niën, waar men ook niet graag in de pas liep met de Paus en de rest van Europa, werd de eerste schrikkeldag ingevoerd op 29 februari 1752. Op die dag werd in Vlissingen Nicolaas Comelis Lambrecht- sen geboren. Hij genoot een zorgvuldige opvoeding en stu deerde rechten in Utrecht. Een gebruikelijke studie voor jon gelui van zijn stand, die wisten dat ze voorbestemd waren een bestuurlijk ambt te bekleden. Hij werd pensionaris van Vliss ingen en stond bekend als een gematigd patriot. In het sterk Oranje-gezinde Vlissingen had hij daarom zoveel vijanden, dat bij onlusten in 1787 zijn huis werd geplunderd. Hij verhuisde naar Middelburg en was een tijd ambteloos burger. Na de revolutie van 1795 werd hij als Zeeuws gedeputeerde afge vaardigd naar Den Haag eri la ter benoemd tot Staatsraad. Hij werd voorzitter van de Com missie over de Oost- en West-Indische zaken, omdat hij daarover grote kennis van zaken had. Op latere leeftijd wijdde hij zich geheel aan de studie van de oudheden en geschiedenis van Zeeland en was een promi nent lid van het Zeeuwsch ge nootschap der Wetenschappen. Hij schreef onder meer een ge schiedenis van de Middelburg- sche rederijkerskamer 'Het bloemke Jesse' en bewerkte een kaart van Zeeland. De am bachtsheerlijkheid Ritthem was hem hem door vererving toegevallan. Nicolaas Cornelis Lambrechtsen overleed in Mid delburg op 21 mei 1823 'Na langdurige verzwakking, eindi gende in een korte ziekte'. Hij werd begraven naast de kerk in Ritthem, waar zijn graf er nog steeds ongeschonden bij ligt. Hij werd 71 jaar, wat betekent dat hij 17 keer zijn geboorte- Het graf van Nicolaas Comelis Lambrechtsen, ambachtsheer der heerlijkheid Ritthem geboren op schrikkeldag in 1572. foto harry de lange dag, schrikkeldag, kon vieren. Bron: 'Levensberichten van Zeeuwen', Tweede Deel door F. Nagtglas, uitgegeven in 1893 door J.C. W. Altorffer te Mid delburg, drukkers van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Donkere wolken boven Speelstad Speelstad wordt jaarlijks ge organiseerd door een heel korps vrijwilligers. De ge meente springt financieel bij met een subsidie van 35 dui zend gulden. Daar moet alles van betaald worden: de mate rialen, de huren, de vergun ningen en de rekening van Delta Nutsbedrijven. Maar in het Sociaal Cultureel Werk moet flink bezuinigd worden. Om precies te zijn 14.300 gulden. De Ruijter: „en in de commissie Welzijn is nu het voorstel gedaan om 15 duizend gulden te korten op Speelstad, dan is de bezuini ging in een keer doorgevoerd." Die bezuiniging betekent voor Speelstad nog niet meteen de nekslag want er is nog een re servepotje van tienduizend gulden. Dat potje is ontstaan doordat de mensen van Speel stad altijd zo zuinig mogelijk met het geld van de gemeente omgegaan zijn. De reserve was eigenlijk bedoeld voor op han den zijnde reparaties aan de grote tent en de toiletwagen. Volgens Rian Krull, ook van de werkgroep Speelstad, zou het misschien nog mogelijk zijn om de resterende vijfdui zend gulden dit jaar via spon sors binnen te krijgen. „De NV Haven van Vlissingen wil het vervoer van het hout dit jaar wel betalen en van Wielema- ker hebben we duizend gulden gekregen. En als we alle win kels in Vlissingen langs zou den gaan, dan zouden we de begroting misschien nog wel rondkrijgen, al was het met tientjes tegelijk. Maar volgend jaar zal dat zeker niet lukken want dan is die reserve van tienduizend gulden op en bo vendien staan we dan voor ho gere kosten. Want tot voor kort werden de hutten van Speelstad na af loop in de fik gestoken, ma^ir in verband met milieuwetten mag dat niet meer. Het hout moet afgevoerd worden en dat Als het heel warm is in Speelstad zoek je afkoeling in het zwembad. kost ook weer extra geld. De werkgroep is nu dus in alle sta-ten en probeert op allerlei manieren om de gemeente nog op andere gedachten te bren gen. „We gaan een handteke ningenactie bij de scholen houden" zeggen Ron van den Berg en Mark Dimbourg, „om maar zoveel mogelijk steun te verzamelen. En we hebben een brandbrief geschreven om de gemeente wakker te schud den." Maar volgens Soon Ja de Ruij- MIDDELBURG In het ont moetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat wordt op 9 maart een beurs gehouden met de naam Paranorma-Bewustzijn. De doelstelling van Paranorma- bewustzijn is om de bezoekers kennis te laten maken met de verschillende alternatieve me thodes voor therapie, persoon lijke groei en bewustwording. Er worden verschillende lezin gen gegeven en er is gelegenheid voor een persoonlijk consult. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden vijftig. .ij Ontpolderen is een onderwerp dat de laatste weken in de schijnwerpers staat. Het is de bedoeling om onder- meer de Van Hattumpolder en de Everingepolder, pui- lS5l ke en kapitale landbouwgrond, terug aan de Wester- schelde te geven. Voor de diepgang van nog grotere a schepen op weg naar de Antwerpse haven wordt de zeearm uitgediept en verdwijnen er waardevolle -schorren en slikken. En dat moet gecompenseerd wor den met het onder water zetten van een aantal polders. $25 Waterbouwkundige ingenieurs kunnen dan even nieu- gpj we schorren scheppen. De Cister deneer-monniken uit de Vlaamse abdijen die in de late Middeleeuwen met pvQ het inpolderen van Zeeland begonnen, draaien zich van ellende om in hun graf. En zo ook de generaties be- Qj) dijkers en polderwerkers na hun. Wanneer je tot voor dertig jaar geleden per trein, fiets of auto vanaf Bergen op Zoom Zeeland binnenreed, dan kwam je net ox)er de provinciegrens langs de mooiste schorren. Het zout in je bloed kwam naar boven, je was 'wee tuus'. Allemaal opgeruimd voor het Schelde-Rijnkanaal, snelle scheepvaart naar Antwerpen. Onze overgrootmoeder had een volkswijsheid, die nu zeer actueel geworden is. Het gezegde dateert uit de tijd van de Sint Elisabethsvloed 'Everinge en Coudorpe za vergae, Ellesdiek da bluuf bestae'. Mensen die aan de Westerschelde werken en wonen, weten uit overlevering, dat de rivier zijn eigen weg vindt. Een geul, een schor verdwijnt of ontstaat. Dat kan in honderd jaar grote ver anderingen geven. Van water en wind is de tijd immers bond genoot. De zee, de Schelde, is een altijd beweeglijk wild beest; ook als hij spiegelglad oogt. De ontpoldering maakt een kari katuur van het Zeeuwse wapen, de klauwende leeuw boven de rijzende golven. En hoe nu de wapenspreuk te vertalen: 'Ik worstel en loop vol'? Ik ontpolder, je reinste kolder. Cameleon. MIDDELBURG Mensen die het afgelopen seizoen Ed Wub- be's rauwe, hedendaagse chore ografie 'Kathleen' hebben ge zien, hoeven wij niet meer te vertellen dat het Scapino Ballet aan een tweede jeugd begonnen lijkt te zijn. Ook Wubbe's recentste succes choreografie 'Rameau' is een uiterst eigentijdse een grillige bewegingscompositie van de artistiek leider van het gezel schap, ditmaal op muziek van de Franse barokcomponist Je- an-Philippe Rameau, gezet in een strak toneelbeeld van Pa mela Homoet. Wubbe heeft zich bij deze choreografie la ten inspireren door de deca dentie en teloorgang van de adel aan het Franse hof, in de 18e eeuw. Resultaat is een 40 minuten durende versmelting van academische en moderne dans, waarbij Wubbe's sterke troeven, onvoorspelbaarheid in de beweging en muzikali teit, kenmerkend zijn voor dit ballet. Als tweede werk brengt het Scapino Ballet na de pauze 'Dangerous Choir', een krach tig en humoristisch danst heaterstuk van het Rotterdam se choreografenduo Voort man/De Jonge. Het eigenzinni- VLISSINGEN Werk van de kunstenaar Han le Roy is tot half april te bezichtigen op drie verschillende locaties in de stad. De exposities worden geo pend op 3 maart in De Kleine Galerie aan de Koudenhoek en in café Soif aan het Bellamy- park. Daags daarop zijn de schilderijen en collages ook in d'Ambrozyn aan de Oude Markt te zien. Han le Roy maakt abstracte, expressionistische schilderijen en collages. Hij werkt met acryl en olieverf en zowel op board als op doek. De laatste jaren worden zijn werken steeds fel ler en lichter van kleur. Hij put zijn inspiratie uit de werken van de schilder Rubens en uit de muziek van de Belgische Han le Roy zanger Jacques Brei. ge gebruik van de spitzentech niek en de grillige, dynamische bewegingstaal zijn door het duo optimaal benut bij de klassiek en modern getrainde dansers van Scapino. Compo nist Jan-Willem van Mook maakte voor dit stuk een mu ziek- en geluidscollage. Zaterdag 2 maart - Stads schouwburg Middelburg aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 25,00 (passen 20,00) en zijn te reserveren via 611500. ADVERTENTIE GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 Wie van het buitenleven houdt heeft zo zijn eigen hoogtepunten. Het verschijnen van de eerste bloemetjes van het klein hoefblad is ie der jaar weer zo'n feestelijk moment dat je het niet graag zou missen. Er zijn planten, zo als de grote ereprijs en de paarse dovenetel die bij zacht weer de hele winter door kunnen bloeien. Maar die dragen van die bescheiden K bloempjes die nauwelijks opvallen. Met het klein hoefblad is dat anders. Het fijn van die stralend-gele bloempjes die de belofte van de s\j komende lente in zich dragen. En ze komen W" *'-*4 des te mooier uit omdat de plant in deze tijd van het jaar een en al bloem is. Pas later vol gen de bladeren; meestal pas als de bloempjes al lang en breed uitgebloeid zijn. Klein hoefblad is geen plant waar je speciaal voor op pad hoeft om er van te genieten. Een rommelig hoekje op een akker, een drooggevallen slootkant of een kale plek in de berm zijn al ge noeg. En het ijle plantje met zijn be- schubde, vaak rood achtige bloeistengels lijkt daar niemand in de weg te staan. On danks de opvallende bloei in het vroege voorjaar .zijn er nau welijks streeknamen voor de bloempjes. Dat lijkt eens te meer een aanwijzing dat de aanwezigheid ervan nauwelijks als hinder lijk beschouwd werd. Maar ook hier geldt dat de schijn bedriegt. Want als de bloemen in harige witte pluize- bolletjes veranderd zijn, verschijnt met reusachtige groeisnel- heid het blad. 'Dok ken' of 'wilde rabar ber' is als hardnekkig onkruid wel degelijk bekend en berucht. Het zijn grote blade ren, die al het zonlicht voor wat er onder wil groeien wegne men. Bovendien onttrekken de wortels zoveel mogelijk voe dingsstoffen aan de bodem, om die ondergronds op te slaan voor het volgende jaar. Juist door die strategie kunnen de plantjews al in deze tijd van het jaar in volle glorie staan bloei en. ter wordt het wel een race te gen de klok. „We lopen door alle trammelant nu al twee maanden achter op de norma le planning. Het lukt ons nog wel maar het is nu wel aanpo ten. We zien elkaar nu wel twee keer per dag!" Bij de gemeente Vlissingen was maandag niemand bereik baar voor commentaar. ARNEMUIDEN De overna me van de jachthaven Oranje plaat door watersportvereni ging Arnemuiden is een stapje dichterbij gekomen. Tijdens de ledenvergadering" zeiden de aanwezige leden unaniem ja. Voor het bestuur een prettige steun in de rug om op de inge slagen weg door te gaan. Voordat de eigenlijke over dracht een feit is moet er nog heel wat gedaan worden. De gemeenteraad van Arnemui den moet haar goedkeuring nog geven en de overeenkomst met de gemeente Middelburg is nog niet helemaal rond. En er moet nog wat geld in het laatje komen om een en ander te financieren, want de jacht haven kost toch ruim ander half miljoen gulden. De water sportvereniging vraagt van de ligplaatshouders een waar borgsom en er is een loterij op gezet. De loterij, met als hoofdprijs een auto, loopt goed. Van de tweeduizend beschikbare lo ten zijn er al achthonderd ver kocht. De loten zijn verkrijg baar via de vereniging aan de Muidenweg la en op enkele verkooppunten. De adressen vindt u in een advertentie el ders in deze krant. ADVERTENTIE O T S 'D C K VLISSINGEN Er is in Nederland nog een marionettentheater dat het klassieke Europese mario nettenspel beheerst en dat is Het Amsterdams Marionetten Theater Komedie van Hout. Zondag 3 maart is het gezelschap te zien in het Arsenaaltheater met de komedie 'De Impresario'. De muziek voor deze komedie is geschreven door Mozart. Het verhaal speelt zich afin een theater in Salzburg in de tijd dat Mozart daar verbleef. De impesario Frank wordt gekweld door zorgen: zijn theater loopt slecht, de kas is leeg en sluiting dreigt. Een bankier biedt uitkomst maar dan moet wel zijn verloofde de hoofdrol krijgen. Frank zelf ziet echter meer in een zangeres uit het koor. Hoe dat afloopt kan jong en oud gaan zien in het Arsenaaltheater. De voorstelling begint om 15.00 uur, kaarten kosten voor jon geren tot 13 jaar f 7,50 en voor volwassenen f 15,00. Voorverkoop bij het W aan de Nieuwendijk, tel. 419275.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1