Zeeuwse jongeren drinken nog teveel Alles voor de horeca onder één dak Open huis Visio Zeeland Touristpass dit jaar gratis Glechomal Complex: snel verlichting bij problemen met luchtwegen Glechomal Complex: Het natuurrecept voor lucht Uw voordeel: IpBSr DE RODE] PILAREN TEL. 0118 - 43 02 50 Zeeuws Consultatiebureau Alcohol en Drugs heeft realistische folder voor opvoeders Vrouwenpolder op video GLECHOMAL COMPLEX SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1996 317 Aangeschoten Finale bandstoten Demonstraties Fusie PC Koole BV en VOF Horeca Combinatie Zuidwest Astma-Bronchitis Luchtwegen brandschoon Levensperspectieven WAARDEBON ttotn iNievmm van w» bon ontvangt u 100 ml. van 24.95 voor 19.95 COO; m MIDDELBURG - LANGE DELFT 121 TEL. 0118-63 99 05 VLISSINGEN - OUDE MARKT 18 Eisen MIDDELBURG „Eén op de zeven jongens en één op de negen meisjes drinkt regelmatig te veel alcohol. Dat weten we uit een begin dit jaar door het Nipo uit gevoerde enquête onder jongeren van 15 tot 25 jaar. Enkele jaren geleden was het percentage stevig drin kende jongeren nog hoger. Het gaat dus de goede kant op. Maar élke jongere die regelmatig te veel drinkt, is er één te veel." Dat zegt mevrouw E. Engels, mede werker van de Afdeling Preventie van het Zeeuws Consultatiebureau Alcohol en Drugs dat de komende weken extra aandacht gaat besteden aan het thema 'alcohol en opvoeding'. „Er is niets tegen een drankje op zijn tijd," zegt mevrouw Engels, „maar overmatig al coholgebruik vormt nu een maal een grote bedreiging voor de stevige drinkers zélf, voor hun familie en voor de samenleving als geheel. En wie goed om zich heen kijkt, weet, dat dit helaas maar al te waar is. We willen zoveel mo gelijk voorkómen, dat voor grote groepen jongeren Drank maakt meer kapot dan je lief is keiharde werkelijkheid wordt. Daarom blijven alcoholmati- gingsacties nuttig en noodza kelijk. Wij steunen dan ook van harte de landelijke cam pagne Do you knowDo you care? Die spotjes slaan bij jongeren erg aan. Jongeren worden erdoor aan het denken gezet." Mevrouw Engels voegt er aan toe: „Wij gaan de komende tijd die campagne regionaal ondersteunen door extra aan dacht te besteden aan het the ma 'alcohol en opvoeding'. Wij richten ons speciaal op VROUWENPOLDER De Dorpsraad van Vrouwenpolder heeft twee muziekcassettes en een videoband laten maken. Op de geluidscassettes staat or gelmuziek gespeeld door Jan Hekhuis en Jan Wattel. De vi deoband toont beelden van Vrouwenpolder door de jaren heen. Er zijn opnames van oude ansichten en dia's, maar ook hedendaagse taferelen. De cassettebanden en de video band kunnen besteld worden bij mevrouw Castel aan de Dorpsdijk 55. ouders en opvoeders met kin deren tot 18 jaar." Na de disco op zaterdag veel te laat thuiskomen en nog aange schoten of behoorlijk dronken ook. Teruglopende prestaties op school, lusteloosheid, be trokkenheid bij agressie en vandalisme. Dit zijn proble men waar ouders en opvoeders mee te maken kunnen krijgen als hun kinderen in de puber teit komen. Veel ouders onderschatten de bedreiging die alcoholgebruik voor hun kinderen kan vormen. „Onderzoekscijfers op dit punt liegen er niet om. Van de 10- en 11-jarigen heeft een op de drie al eens gedronken. Bij jongeren van rond de 15 jaar zijn dat er twee op de drie. En van alle scholieren drinkt er één op de vijf regelmatig vijf glazen of meer per keer. Veel ouders ma ken zich (soms terecht) zorgen om mogelijke drugproblemen bij hun opgroeiende kinderen, terwijl er vaak makkelijk ge dacht wordt over alcohol. Mis schien heeft dat wel te maken met het feit dat alcoholgebruik in onze samenleving toch be hoorlijk geaccepteerd wordt." Dit geldt al lang niet meer voor Henk en Marijke, twee ouders die mevrouw Engels onlangs tijdens een voorlichtingsavond uitgebreid sprak. „Hun zoon Jochem bleek problemen met alcohol te hebben. Tot halver wege zijn vijftiende was Jo chem een gewone puber. Rede lijk goeie cijfers op school, ple zier met klasgenoten. Nu zijn ze bezig om hun zoon, inmiddels achttien, met zijn probleem te helpen. Henk en Marijke realiseren zich achter af dat ze niet alert genoeg zijn geweest. Als Jochem wel 'ns aangeschoten thuiskwam of na 1 Ellen Engels (derde van links) zoekt de doelgroep op. FOTO PIET DAVIDSE klasse n het LEWEDORP - In het clublokaal van LBV in Lewedorp wordt de eind strijd gespeeld in de 3e Bandstoten - klein biljartdistrict Walcheren/De Bevelanden. Speeldagen zijn: 1, 2 en 3 maart. Via de voorwedstrijden, waaraan 56 spelers deelna men, hebben zich voor de ti telstrijd geplaatst: 1. Jaap Jasperse van VE- GABV (2.27); 2. Jan Brinkman VEGABV (2.26); 3. Guust Boonen DELTA (2.21); 4. Piet Schrier ALM (2.15); 5. Bernhard van den Dries LBV (2.12); 6. Jan Blok ONDA (2.10); 7. Jan Jas perse REHAWE (2.02) en Loet de Jonge De Toekomst (1.94). Reserves zijn: 1. Marien Ver- muë LBV (1.92); 2. Simon Nanuruw BVM (1.80); 3. Kees Westdorp REHAWE (2.04). GOES - Tien jaar geleden open de Visio Zeeland, een revalida- tie-instelling voor blinden en slechtzienden, haar deuren. Vi sio biedt informatie, advies, training en begeleiding. Het doel daarvan is het optimaal functioneren van de blinde of slechtziende. In de afgelopen tien jaar is ge bleken dat veel Zeeuwen met een visuele handicap de weg naar Visio konden vinden. De mogelijkheid voor revalidatie zijn vergroot en worden hoe langer hoe meer benut. Slechtzienden en blinden mer ken vaak dat veel mensen niet goed weten wat ze zich moeten voorstellen bij de term 'revali datie'. Revalidatie bij slecht zienden en blinden kan zijn: - leren goed gebruik te maken van allerlei handige hulpmid deltjes voor het huishouden - typen of braille leren - met een magnetron koken, omdat op gas koken veel meer kans op ongelukjes geeft - leren veilig op straat te lopen, ondanks het drukke verkeer - optimaal gebruik maken van een leeshulpmiddel - trainen van het resterende ge zichtsvermogen. Visio Zeeland wil in het kader van het 10-jarig bestaan be langstellenden de gelegenheid bieden een kijkje te nemen bij de instelling. Op vrijdag 23 fe bruari is het vanaf 14.00 tot 16.30 uur open huis. Iedereen kan dan kennis nemen van de diverse revalidatiemogelijkhe- den. Ook zijn er demonstraties, zodat mensen zelf kunnen erva ren hoe het is om met een be perkt gezichtsvermogen zelf je weg te vinden of een pannekoek te bakken. Tijdens het open huis verzorgt Charlotte Glorie om 14.30 en 15.30 uur een optreden, zij ver haalt muzikaal van haar erva ringen met blinden en slecht zienden. Visio Zeeland is te vinden aan de Lijnbaan 34 te Goes (tegen over het busstation bij NS). een avond stappen de volgende dag spijbelde, dan dacht ze, ach daar groeit-ie wel over heen. Helaas is 't heel anders gegaan. Gelukkig zijn ze hulp gaan zoeken en samen komen ze er wel uit. Mevrouw Engels zegt naar aanleiding van dit verhaal: „Ik kan andere ouders alleen maar aanraden het goede voorbeeld te geven, regels te stellen en at tent te zijn. Het is belangrijk je kinderen goed te begeleiden vóór ze zich aan je waarneming als ouders onttrekken. En als er problemen zijn, aarzel dan niet een deskundige om advies te vragen." Sinds kort beschikt het Zeeuws CAD over een nieuwe, makke lijk leesbare folder met nuttige opvoedkundige tips en advie zen. De folder maakt deel uit van de landelijke campagne Drank maakt meer kapot dan je lief is. Mevrouw Engels is enthousiast over de folder: „De titel is Verstandig omgaan met alcohol en eigenlijk zegt die ti tel al, dat deze folder op heel realistische toon geschreven is." Er staat duidelijke taal in en er worden praktische adviezen gegeven, afgestemd op de leef tijd van het kind. Het is niet betuttelend geschreven, bevat interessante informatie en op voedkundige adviezen waar je écht wat aan hebt. Voor deze gratis folder en voor informatie over de voorlich tingsactiviteiten van het Zeeuws CAD kunt u van maan dag tot en met vrijdag terecht bij de Afdeling Preventie aan de Vlissingesingel. Telefoon 0118-637640. MIDDELBURG - De horeca- groothandels PC Koole BV en VOF HCZ hebben na vele maan den onderhandelingen in de cember 1995 overeenstemming bereikt over het samengaan van beide bedrijven in één nieuwe onderneming, handelend onder de naam 'HZC Koole', zo werd vorige week bekend gemaakt tij dens een persconferentie in ho tel Arneville in Middelburg. Deze fusie heeft tot gevolg dat na de zomer van 1996 het hart van de onderneming gevestigd zal worden op het industrieter rein Vrijburg te Vlissingen. Mo menteel wordt een nieuw be drijfspand met een oppervlakte van 6500 m2 gebouwd op een perceel van 1,3 hectare, waar door eventuele uitbreiding in de toekomst gewaarborgd is. In dit nieuwe pand zullen de vestigin gen van PC Koole te Middel burg en HCZ te Vlissingen wor den geïntegreerd. In deze nieuwbouw zal tevens een vers markt worden gerealiseerd, waar verse groente, fruit en exotische produkten, verse vis en visprodukten, vers vlees en vleeswaren voor de horeca-on- ADVERTENTIE In Nederland kampen naar schatting enige honderd duizenden mensen met problemen aan de luchtwegen. Door vernauwing van de longblaasjes of een overmatige slijm- produktie leven zij voortdurend in een toestand van adem nood. Mensen die lijden aan astma of bronchitis moeten bij elke ademhaling vechten voor misschien wel het enige wat nog op deze wereld vrij verkrijgbaar is: lucht. Glechomal Complex is een nieuw fytotherapeutisch preparaat, dat een einde kan maken aan dat verstikkende gevoel van 'als door een rietje ademhalen'. Astma is het gevolg van een zwelling van het slijm vlies, waardoor de long blaasjes overmatig geprikkeld worden. Tijdens het in- en uitademen trekken ze zich krampachtig samen, zodat er een te nauwe opening ontstaat. De lucht wordt hier als het ware doorheen 'ge perst', wat de zo kenmer kende gierende ademhaling bij astma-patiënten veroor zaakt. Bij chronische bronchi tis is er sprake van een ont steking van de slijmvliezen in de luchtwegen, waardoor er een sterke overproduktie van slijm plaatsvindt. Dit taaie slijm laat zich ondanks de'^ zware en veelvuldige hoest buien niet zo gemakkelijk verwijderen en blijft achter in de keel vastzitten. Dat gevoel van benauwdheid kan alleen nog maar versterkt worden als ook de long blaasjes zich tijdens het in- en uitademen niet voldoende openen. We spreken dan niet meer van chronische bronchi tis, maar van astmatische bronchitis. LEVEN LANG LUCHT In de bronchiën ontstaan alle problemen. Om snel weer verlichting te krijgen bij problemen met de luchtwegen, is het openen van de longblaasjes en het verwijderen van het over tollige slijm een keiharde voorwaarde. De werking van Glechomal Complex is dan ook tweeledig. Ten eerste heeft deze unieke formule een positieve uitwer king op de zwelling van het slijmvlies. Daarmee wordt bereikt dat de longblaasjes niet langer meer worden geprikkeld en zich tijdens het in- en uitademen weer volledig kunnen ontplooien. Astma- en astmatische bron- chitispatiënten zullen tot hun grote opluchting constateren, dat het ademhalen een stuk gemakkelijker gaat en dat het benauwde gevoel sterk af neemt. De tweede werking van Glechomal Complex is het normaliseren van de slijmproduktie in combinatie met het afvoeren van het taaie, vastzittende slijm uit de luchtwegen. De fytotherapeutische drup pels bevatten ontstekings- en allergieremmende planten extracten, die een gunstige Glechomal Complex is ééa van de tien fytothe rapeutische produkten uit de nieuwe Saredro Quality- lijn. Het is onder apothekerstoezicht samengesteld uit planten- en kruidentincturen waarvan de werking aan kingen en is alleen verkrijgbaar als druppels, waar door het produkt zeer gemakkelijk in gebruik is. De actieve ingrediënten in Glechomal Complex zijn: Hondsdraf. Kleine Beveraeh Smalbladige Weegbree: Heelkruid: Zeepkruid: Ereprijs: vermindert overmatige slijmproduktie in de luchtwegen, vergemakkelijkt het ophoesten van taai slijm, bevat ontstekings- en allergieremmende stoffen, werkzaam tegen schadelijke bacteriën en schimmels, lost taai siljm in de luchtwegen op. vermindert de krampachtige samentrekking van de longblaasjes. invloed uitoefenen op de ontsteking van het slijmvlies en tevens voor een langdurige bescherming zorgen. Tenslotte zorgt Glechomal Complex ervoor, dat het taaie slijm wordt opgelost en zodoende heel eenvoudig kan worden opgehoest. Dit maakt de luchtwegen brandschoon en geeft bronchitis-patiënten de mogelijkheid om weer frank en vrij adem te halen. Glechomal Complex is een unieke formule voor iedereen, die regelmatig kampt met problemen aan de luchtwegen. Daarom wordt het ook aanbe volen bij astma, astmatische bronchitis en chronische bronchitis. Maar ook bij langdurig vastzittende hoest, hooikoorts en steeds terugkerende ver koudheid wordt gebruik van dit natuurlijke preparaat sterk aangeraden. Door haar zeer krachtige samenstelling opent GlechomaJ Complex niet alleen de luchtwegen, maar ook nieuwe levensperspectieven voor met name astma- en hixwidtitispatiöiwn. EXCLUSIEF VERKRIJGBAAR BIJ: dememer ter beschikking staan. Daarnaast beschikt HCZ Koole over vestigingen in Goes, Ter- neuzen en Zierikzee. Door deze spreiding over de regio is een constante en snelle levering van goederen gewaarborgd, waarbij tevens de service hoog in het vaandel staat. Deze leveringen worden verzorgd met een wa genpark dat bestaat uit dertien vrachtwagens en tien bestel bussen. De fusie zal voor het personeel geen directe gevolgen hebben. Het totale personeelsbestand bedraagt thans 106 medewer kers, waarvan er een gedeelte op part time-basis werkt. De dagelijkse directie wordt ge voerd door commercieel direc teur P. Koole, financieel direc teur R. E. Hartman en algemeen directeur W. J. Stroo. Commercieel directeur Peter Koole: „De fusie is ontstaan door de behoefte aan een groter inkooppotentieel, de steeds gro ter worden eisen op het gebied van milieu, hygiëne en andere wettelijke eisen, een zich ge deeltelijk overlappende klan tenkring en een steeds verder gaande behoefte aan automati sering. Food en non-food, be drijfskleding, complete keuke ninrichting, maar ook het volle dige verspakket komt onder één dak. Daarmee biedt HCZ Koole het meest complete horecapak- ket in Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden. HCZ Koole maakt het de druk bezette horeca-ondernemer ge makkelijk. In plaats van vier of vijf adressen te moeten bezoe ken kan die straks voor als zijn inkopen op één adres terecht." Algemeen directeur W. J. Stroo: „De wijnafdeling is een apart verhaal. HCZ Koole heeft een eigen wijnimport en biedt daar mee de betere restaurateurs een bijzondere service. Geselecteer de wijnen uit de hele wereld zijn op voorraad leverbaar." Met de ingebruikneming van de nieuwe vestiging aan de Be- drijfsweg 8 op het bedrijventer rein Vrijburg tussen Vlissingen en Middelburg is HCZ Koole klaar voor de toekomst. De diepvriescapaciteit wordt met 2000 kubieke meter uitgebreid. PC Koole fuseert met VOF Horeca Combinatie Zuidwest FOTO DUO FOTO MIDDELBURG De Mid delburgse toeristische attrac ties hebben samen besloten ook dit jaar weer de Touristpass Middelburg uit te geven. Aan dit initiatief doet ook de Ver eniging Ondernemers Middel burg (VOM) mee. De Tourist pass kan worden gebruikt van 1 maart tot en met de herfstva kantie. In maart kun je met de pas alleen in de overdekte at tracties terecht, als in april de buitenattracties opengaan geldt de pas ook daar. Er worden 50.000 exemplaren van de touristpass gedrukt. 40.000 exemplaren worden door de VW uitgezet bij de ac commodaties op Walcheren, de kop van Schouwen en de kop van Zeeuws-Vlaanderen. Hier door hebben hoteliers, beheer ders van bungalowparken en campings de mogelijkheid hun bezoekers een pas aan te bie den, bijvoorbeeld in een wel komstpakket. De VOM krijgt de beschikking over 5.000 passen teneinde de Middelburgse win keliers de mogelijkheid te bie den de pas als geschenkje aan klanten weg te geven. De reste rende 5.000 exemplaren worden door de VVV-Middelburg uitge reikt aan belangstellenden, be zoekers van Middelburg. In tegenstelling tot vorig jaar is de pas dit jaar gratis. De Touristpass Middelburg is in vier talen geschreven en be vat een groot aantal kortings coupons. Bij gebruik van deze coupons kan de houder van de pas 10,- aan kortingen verdie nen. Voor een gemiddeld gezin (twee ouders met twee kinde ren) kan de korting, bij gebruik van alle coupons, oplopen tot een bedrag van 37,50. Met de actie Touristpass Mid delburg 1996 is een bedrag van 68.733,- gemoeid. Alle deelne mers leggen 5.000,- in en het resterende bedrag wordt door de gemeente betaald. Alle attracties zijn dit jaar voor het eerst zeven dagen per week geopend. Dit was in voorgaande jaren niet het geval. Er heeft een volledige gelijkschakeling van de openingstijden plaatsge vonden, te weten: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Ook zal de VW-Mid- delburg dit jaar voor het eerst op zondag geopend zijn en wel van 12.00 tot 16.00 uur. De deelnemende attracties zijn Ramschip De Schorpioen, His- torama, Miniatuur Walcheren, Zeeuws Museum, Rondvaart Middelburg, stadswandelingen VVV-Middelburg, Rondvaart Veerse Meer fa. Dijkhuizen, be klimming Abdijtoren Lange Jan, rondleidingen stadhuis Middelburg.

Scheldebode | 1996 | | pagina 17