Junior keepers komen in actie Drieduizend nieuwe leden door actie de Zonnebloem C0MF0RT0 14, DIE ZIT!! Middelburger Verburg promoveerde op de economische ontwikkeling van Zeeland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1996 313 Keepersdag met verkiezing 'beste keeper' Kerend tij MIDDELBURG Uniek is het niet maar een bij zondere gebeurtenis wel. M.C.Verburg uit Middelburg, na de oorlog lange tijd directeur van het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland, behaalde vorige week donderdag op 75-jarige leeftijd de doctorstitel aan de Universiteit van Amsterdam. Hij verdedigde daar voor een promotiecommissie zijn academisch proefschrift 'Zeeland 1940-1990, economische ont wikkeling in het licht van de ruimtelijke economie en de economische geografie'. Verburg kan goed relative ren. "Een ander gaat na zijn pensioen aan z'n boot werken, ik ben m'n hele archief eens gaan ordenen en alles wat ik in de loop der tijd heb geschreven. Een hobby. Ik had er gewoon lol in". Een doctorstitel dus als samenvatting van een leven. Het proefschrift is uitgegeven in boekvorm. Verzamelaar Oosterschelde VEERE - Woensdag 6 maart wordt op de sportvelden aan de Bieweg een keeperspromotie- dag gehouden. Op het program ma staat een training van de techniek en de tactiek, een uit leg over het keepen, een keepersdemonstratie, trainen met Frans Hoek en de wedstrijd 'beste keeper van Zeeland'. On der leiding van de keeperstrai ner van Ajax, wordt in vrijwel elke afdeling een keeperspro- motiedag gehouden. Tijdens deze dag staat de keep er in het middelpunt van de be langstelling en wordt er ge traind en met elkaar gepraat over het vak. De onderlinge competitie tussen keepers van de verschillende leeftijdsgroe pen leidt tot de verkiezing van beste keeper van de afdeling. Alle groepswinnaars (een groep bestaat uit ca. 10 keepers) wor den uitgenodigd voor de uitver kiezing van de beste keeper van Nederland. De keeperspromo- tiedagen staan open voor alle keepers en keepsters vanaf 8 jaar. Tijdens de keeperspromotieda- gen staat het doelverdedigen centraal. De dagen zijn bedoeld om de techniek en het inzicht bij te schaven. De sluitpost van een voetbalelftal is en blijft een eenling, die een specifieke en gerichte aanpak verdient. Frans Hoek, de keeperstrainer van Ajax, ontwikkelde zijn eigen leerplan, dat voor alle leeftijden en niveaus een doelgerichte aanpak heeft. De keeperspromotiedag begint om 10.00 uur en is om ongeveer 16.00 uur afgelopen. Als eerste programma-onderdeel staat de keepers een instructie te wach ten. In groepen wordt een speci fiek onderdeel van het keepen behandeld, in veel gevallen met behulp van een hulpmiddel, zo als de Tsjoek een veerkrach tig net). Hiermee kan een keep er als het ware zichzelf trainen. Het programma wordt aange past aan de leeftijd. Na de trai ning volgt de één tegen één competitie, die leidt tot verkie zing van de beste keeper. De winnaar bij de D-pupillen was vorig jaar marijn Swennen van GPC. Hij reikte in de landelijke finale tot de tweede plaats Na een demonstratie door Jim my van Fessem, de keeper van Willem II, en een aantal ama teurkeepers volgt een afslui ting, waar vragen gesteld kun nen worden en de op die dag verdiende prijzen worden uit gereikt. Bij veel clubs is helaas de kee perstraining nog niet op niveau voor de doelverdedigers, zodat een dagje met gelijkgestemden en onder verantwoorde leiding heel welkom is. De afgelopen jaren kenden de promotiedagen een groot aantal deelnemers en een goede sfeer. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij A. Franke, Frans van Bourgondiëlaan 13 in Vee- re. Verzamelwoede leidt tot promotie Keeper Jimmy van Fessem in actie. nomische structuur, verkeer en bereikbaarheid, verstedelij king, het Deltaplan en tenslotte de vestigingsfactoren en het re gionaal beleid. „Tot in de 17e eeuw bloeide de internationale handel in Zee land. Denk maar aan de VOC. Middelburg en Vlissingen wa ren onderdeel van het economi sche Scheldelandschap met Brugge en later Antwerpen als groeipolen. De 18e eeuw ken merkte zich meer door stabili satie en een relatieve achteruit gang. De periode van de 19e eeuw tot in de jaren '60 van de ze eeuw was er één van diepe neergang. Het ambacht ver dween geleidelijk, de handel schrompelde ineen, mensen trokken weg. De cijfers spreken boekdelen. In de periode van 1880 tot 1965 vertrokken 150.000 mensen meer uit Zee land dan er bijkwamen en dat waren vooral jongeren en ta lentvolle mensen. Wat we wel hadden was een sterke moderne landbouw, maar ook daar nam door mo dernisering en schaalvergro ting de werkgelegenheid sterk af. De laatste 200 jaar ligt Zee land in een geografisch isole ment. Het rivierenlandschap met de diverse eilanden en slechte verbindingen zijn daar debet aan. De omliggende re gio's, zoals Rijnmond, westelijk Noord-Brabant en de Vlaande- rens, liggen gunstiger en zijn dichtbevolkter, zodat de eco nomie zich daar wel ontwik- MIDDELBURG De leden werfactie, die de Zonnebloem half januari op Walcheren heeft gehouden, is een groot succes geworden. Maar liefst 3.050 be woners van Walcheren sloten zich als ondersteunend lid bij de vereniging aan. Dit heeft bij de besturen van de afdeling Vlissingen en Middel burg de stoutste verwachtingen overtroffen. Door het resultaat hebben de afdelingen meer financiële armslag. „We kunnen met dat geld nog intensiever zieken en gehandicapten bezoeken en di verse ontspanningsactiviteiten voor hen organiseren", zegt de heer J. Janssen, voorzitter van de afdeling Middelburg. De actie leverde overigens niet alleen veel nieuwe leden op. Er kwamen ook veel reacties bin nen van mensen die zich op wil den geven als vrijwilliger. Daarnaast kwam De Zonne bloem ook nog een aantal zie ken en gehandicapten op het spoor die graag in contact zou den willen komen met het Zon nebloem werk. De afdelingen Middelburg en Vlissingen zijn de Walcherse bevolking heel dankbaar voor de massale steun. Het bevordert hun enthousiasme om met dit werk door te gaan. Hiermee kan een groot aantal zieken en ge handicapten een groot plezier gedaan worden. keld. Zeeland blijft een zoge naamd perifeer gebied. Pas ruim na watersnoodramp komt daar verandering in." De tweede wereldoorlog en de watersnoodramp van 1953 brengen grote schade toe aan Zeeland. Na de oorlog ontstaan overal in het land de Econo misch Technologische Institu ten, in Zeeland in 1948. De dan nog maar net afgestudeerde Verburg wordt er directeur van. „Andere provincies waren- natuurlijk ook zwaar getroffen door de oorlog", zegt Verburg, „maar hun economisch herstel verliep veel sneller. In Drenthe bijvoorbeeld zaten een paar sterke mensen die zich bij de regering lieten horen. Zoiets hielp. Daar lag in 1944 al een ontwikkelingsplan klaar, in Zeeland is dat pas in 1952. Zee land roerde zich niet, presen teerde zich niet en werd niet of nauwelijks geholpen. Gevolg: een geringe economische groei. Langzaam keerde het tij. In 1959 werd Zeeland aangemerkt als stimuleringsgebied. Dat be tekende in de praktijk dat we bedrijven geld konden bieden wanneer ze zich in Zeeland wilden vestigen. Niet alleen kleine vestigingen kwamen tot stand, ook grote bedrijven als Dow, Hoechst, Total, Pechiney en de kerncentrale kwamen naar hier. Daarvan profiteer den ook de toeleveringsbedrij ven. Twee andere factoren wa ren overigens ook van belang. Ten eerste het feit dat de Rijn mond te vol dreigde te worden en op zoek was naar meer ruimte. Ten tweede had de wa- DANSEN - In de Karolingenburcht aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg wordt zaterdag 2 maart een dansavond ge houden. De aanvang is 20.30 uur en de entree bedraagt vijf gulden. Ook in buurthuis Algegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen wordt een dansavond gehouden. Op vrijdag 1 maart en om 20.30 uur. De toegang is gratis en er is ook gele genheid om een praatje te maken. MIDGARD - Jongerencentrum Midgard aan de Kuipers poort in Middelburg start in maart weer met het houden van jamavonden. De eerste is op 5 maart om 20.00 uur. Er zijn in strumenten aanwezig maar het is wel zo handig om je eigen spullen mee te nemen. Deelname is gratis. CONCERTEN - In het Koffiehuis aan de Langeviele in Middelburg worden met ingang van maart koffieconcerten gegeven. Het eerste concert wordt gegeven op 3 maart door Emile Mathlener op viool, Arlette de Munck op altviool en Jo- lien Sanderse op cello. Dit drietal speelt barokmuziek vanaf half drie. CHRISTENEN - Vanavond spreekt een medewerker van de stichting Open Doors over de situatie van christenen in mos limlanden. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw Beréa aan de Westerbaan 16 in West-Souburg en begint om half acht. De toegang is gratis en er wordt ook een film gedraaid over een moslimstudent die tijdens zijn verblijf in het westen tot het christendom bekeerd wordt. WALK-INN - In de Walk-Inn aan de Minister Lelystraat in Vlissingen wordt donderdag een buurtcafé gehouden. Van 21.00 tot 24.00 uur kan iedereen iets komen drinken, een kaartje leggen en een praatje maken. Vrijdag 1 maart is er een hardrocknight in het jongerencentrum. Een discjockey draait op verzoek vanaf 20.00 uur. RUILDAG - Volgende week woensdag, 6 maart, wordt er in de speeltuin aan het Meiveld in Middelburg een grote ruildag gehouden. Van tien tot twaalf uur kun je de dubbele flippo's, jamcaps, topshots, paniniplaatjes en wat je nog meer spaart, ruilen voor exemplaren die je nog niet hebt. Je kunt die och tend gratis de speeltuin in. HINDI - De stichting Surant begint vanavond met een cur sus hindi. In de cursus leer je lezen en schrijven in het hindi. De cursus wordt gegeven in het gebouw aan de Adriaan Coor- telaan in Vlissingen en begint om 19.00 uur. BINGO - Speeltuinvereniging De Oude Stad houdt donder dag 29 februari een bingo in het gebouw aan de Paarden straat in Vlissingen. De zaaldeuren gaan om 19.30 open en de balletjes rollen om 20.00 uur. GEBEDSDAG -Vrijdag is het wereldgebedsdag en dat wordt in Vlissingen gevierd in Ter Reede om 16.00 uur en in het Scheldehof om 19.00 uur. Het thema van de wereldgebed sdag is 'Gods roep om antwoord'. De liturgie is opgesteld door vrouwen uit Haïti. In Middelburg wordt de wereldgebedsdag gevierd op drie locaties, te weten om 14.30 uur in Huize Rus tenburg, om 19.30 in Huize Swerfrust en om 14.30 in de Hof- pleinkerk. KOKEN - Een gerecht uit Peru klaarmaken, dat leer je in het interculturele kookcafé dat morgen, donderdag 29 fe bruari, in buurthuis het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlis singen wordt gehouden. De lessen beginnen om 18.00 uur en na afloop worden de gerechten gezamenlijk opgegeten. Om mee te doen moet je vijf gulden betalen. ANJERFONDS - Het Anjerfonds Zeeland heeft een subsi die van ruim tienduizend gulden toegekend aan de stichting Arduin, voor de aanschaf van kleding en instrumenten voor de Tamboerijnen. De stichting Behoud Hoogaars kreeg 2500 gulden voor het laten maken van een brochure en de stichting Het Wooldhuis ontving 3500 gulden voor een publicatie. De Vrienden van Middelburg kunnen 3500 gulden tegemoet zien voor de restauratie van de beelden bij het Schuttershof. TONEELGROEP - In buurthuis het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen is iedere maandagmiddag een toneel groep voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. Elke week wordt er iets nieuws geoefend zoals het rollenspel, dans en schmincken. De toneelgroep komt van kwart voor vier tot vijf uur in actie. SURSUM CORDA - De Middelburgse zangvereniging 'Sursum Corda' viert op zaterdag 2 maart het 40-jarig be staan met een jubileumzangavond in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. De avond begint om 19.30 uur. KINDERSHOW - Speeltuinvereniging De Oude Stad in Vlissingen begint het nieuwe speeltuinseizoen met de Kinder show Joke en clown Miko op zaterdag 2 maart in de zaal van het speeltuingebouw aan de Paardenstraat. Aanvang 14.30 uur. KINDERMIDDAG - In buurthuis De Paraplu aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen wordt op woensdag 6 maart een kindermiddag gehouden. Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen zich van twee tot half vier laten vermaken met tekenfilms, kindertheater, handenarbeid en muziek. Het kost een gulden. OUDERDOM - 'Ouderdom komt met gebreken'. Dat is een gezegde dat bijna iederen wel kent. Maar wat gebeurt er wer kelijk met ons lichaam als we ouder worden en hoe blijven we fit?. Huisarts Van der Male vertelt er iets over tijdens de in formatiemiddag voor ouderen die op 5 maart gehouden wordt in Ons Huis in Meliskerke. De bijeenkomst begint om twee uur WELKOMDIENST - In de Getuigeniskerk in Middelburg wordt zondag 3 maart een welkomdienst gehouden met het koor Foundation en het Combo Second Chance. Theo van Teylingen is de voorganger, de dienst begint om kwart voor zeven. ONTMOETING - Iedere donderdagmiddag zijn er in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat ont moetingsmiddagen voor ouderen. Er is gelegenheid om spel letjes te doen, maar gewoon een beetje kletsen mag ook. Af en toe is er een extra activiteit en donderdag 7 maart is dat in de vorm van de heer Sinke die Zeeuwse verhalen komt vertellen. De ontmoetingsmiddag begint om half twee en duurt tot kwart over vier. EXPOSITIE - In het Golden Tulip hotel in Domburg zijn tot eind maart aquarellen en tekeningen van Joh. den Herder te zien. Daarna worden de wanden gevuld met reisfoto's en foto's van Domburg die gemaakt zijn door Jaap Klein. De muren van het Apparthotel in Domburg worden tot 1 juli ge sierd door schilderijen en beelden van Sergei Troubatch. Marlou Pluymaekers exposeert vanaf morgen tot 24 april in tearoom Classical Chambers aan het Damplein in Middel burg. Marlou heeft aquarellen en olieverfschilderijen ge maakt. In de bibliotheek in Middelburg zijn van 1 maart tot 14 april werken van Frits van Til te zien. De expositie heet Potato Fields. SOEFI - De Soefi beweging houdt zondag 3 maart een Uni versele Eredienst in het pand aan de Breeweg 100 in Middel burg. De dienst begint om 11.00 uur en het onderwerp is dankbaarheid. Mevrouw Karima Schipper spreekt daar over. LOPEN - Atletiekvereniging Dynamo '70 houdt zaterdag 2 maart een prestatieloop door de bossen en de duinen tussen Domburg en Oostkapelle. De start is om twee uur bij het par keerterrein aan de Duinweg. Daarvoor kun je je laten in schrijven bij cafe Boschhoek, ook aan de Duinweg. Er kan ge kozen worden uit drie afstanden: vijf, tien of vijftien kilome ter. OPTREDENS - In bar American aan het Plein '40 in Mid delburg treedt dinsdag 12 maart de gitarist Tony Macalpine op. Hij wordt vergezeld door drummer Mike Terrana en bas sist Tony Franklin. Het concert begint om 21.00 uur en de kaarten kosten 20,00. Singer/songwriter Mike Hanrahan is woensdag 13 maart te horen in café The Duke aan de Vlas- markt in Middelburg. Het optreden begint om 21.00 uur. Two Guitar Rhyme Rhythm treedt zondag 3 maart op in café 't Schuttershof in Middelburg. De aanvang is 17.00 uur en de toegang is gratis. VERGADERING - Het buurtbeheer van de Schildersbuurt Noord vergadert vandaag om 19.30 in het In- en Uitloophuis aan de Van Goghlaan 241 in Vlissingen. Op de agenda staat onder andere de buurtpreventie, de wijkkrant en het plan van aanpak. FOTOADAMEN Verburg maakt van dichtbij de wederopbouw van Zeeland na de oorlog mee en niet alleen dat. Hij oefende er grote in vloed op uit door zijn direc teurschap van het Economisch Technologisch Instituut (ETI), dat juist was opgericht ter be vordering van de economie in Zeeland. Hij onderzocht de fi nanciële aspecten van het Del taplan met de Noord-Zuidver bindingen als de Zeelandbrug en de Vaste Oeververbinding Westerschelde. Samen met zijn collega prof. dr. Klaassen haal de hij de regionale economie naar Nederland. Voordien werd Nederland beschouwd als één groot economisch geheel. Klaassen en Verburg legden de nadruk op de ontwikkeling van de economie in de kleinere re gio's en het theoretisch onder zoek daarnaar, waardoor ook in andere gebieden dan de drukbevolkte centra de bedrij vigheid kon toenemen. Het proefschrift van Verburg is grofweg gezien een overzicht van zijn activiteiten en die van het Economisch Technologisch Instituut (ETI) toen hij daar di recteur was. Verburg: „Ik ben nogal een verzamelaar, dus al les wat ik geschreven had of gelezen had, had ik thuis be waard. Na mijn pensioen had ik pas tijd om de dingen te gaan ordenen. Het plan bestond al wel om alle relevante gegevens uit die tijd in een proefschrift samen te vatten, maar echt de tijd heb ik daar nooit voor ge had. Voor mij was dat een soort hob by. Zoals een ander zich voor neemt om na z'n pensioen eens lekker aan z'n boot te gaan werken of andere lang uitge stelde plannen te verwezenlij ken, zo ben ik dit voor m'n ple zier gaan doen. Ik had er ge woon zin in. Bovendien was dit deel van de Zeeuwse, zeg maar economische geschiedenis, nog niet vastgelegd en bovendien zijn er straks ook geen mensen meer die dit uit de eerste hand op kunnen schrijven. Het is vooral ook leuk voor later, over 50 of 100 jaar, om die ontwik kelingen in Zeeland van na de oorlog nog eens na te lezen." Het boek van Verburg behan delt de economische ontwikke lingen in Zeeland van 1940 tot 1990. Daarbij beschrijft hij eerst de historische en ruimte lijke ontwikkeling van de voor gaande eeuwen. Vervolgens ko men de sociaal-economische ontwikkeling aan bod, de eco- FOTO HARRY DE LANGE tersnoodramp tot gevolg dat het Deltaplan werd ontwik keld. Oorspronkelijk was dit plan natuurlijk bedoeld voor de veiligheid van de eigen bewo ners. Maar indirect kon Zee land sterk profiteren van de nieuwe verbindingen, de zoge naamde Noord-Zuidverbindin- gen als de Haringvlietdam en de Zeelandbrug. De opkomst van het massa-toerisme is een andere gunstige ontwikkeling voor de provincie." Wanneer economen de kans krijgen, lijkt het wel eens, dan zou Nederland vol staan met industrie. Enig kritisch geluid is daarom op z'n plaats. Ver burg geeft toe dat de economie vaak een eenzijdige benadering geeft, zonder teveel acht te slaan op milieu- of woonomge vingsfactoren. Zelf was hij bij voorbeeld in eerste instantie voor een dichte Oosterschelde, terwijl hij later inzag dat de open verbinding beter was. „Ons werd in eerste instantie gevraagd een kosten-batenana- lyse te maken, wat kost het en wat brengt het op, zowel voor een open als voor een dichte verbinding. Dus dan doe je dat. Als dan blijkt dat een dichte verbinding veel goedkoper is, dan is het aan de politiek om te beslissen waar ze voor kiezen, niet aan mij. Hetzelfde geldt voor bijvoor beeld de Betuwelijn of de Wes terschelde oeververbinding. De economen berekenen de haal baarheid van diverse plannen maar de politiek beslist. Zij en de publieke opinie moeten de grenzen aftasten. Als ik m'n zin niet kreeg beschouwde ik dat niet als een nederlaag. Het is een democratisch proces. Het is goed dat inwoners en milieu groeperingen tegenwoordig steeds meer invloed hebben. Toch moeten we niet vergeten dat een sterke economie ons de welvaart heeft gebracht waar we nu allemaal van profiteren. Daar moet soms wel eens iets voor wijken." De toekomst ziet er niet slecht uit. Zeeland is door de nieuwe verbindingen gegroeid van een perifeer gebied naar een tus senzone gebied, gunstig gele gen tussen de grotere indus triegebieden. „Een voltooide oeververbinding zal daarbij ze ker een positieve invloed heb ben op de ontwikkeling van Zeeland." JFS ADVERTENTIE Design, functioneel en economisch voor iedere werkplek, dat zijn de kenmerken van de Comforto 14 bureaustoel. De NEN1812 norm is uw garantie voor kwaliteit. Een CSmforto 14 bureaustoel is voorjaren uw steuntje in de rugen van de prijs zult u niet van uw stoel vallen. TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanweg 61 Tel. 0115-617342 Fax 0115-618654 MIDDELBURG Arnesteinweg 61 Tel. 0118-636151 f Fax 0118-613447

Scheldebode | 1996 | | pagina 13