De Zeeuwse Filmdagen breiden uit Statenpraat het zoeten zvaard ONZE LEZERS [SPECIAAL VOOR DISNEYLAND PARIJS DE SCHELDEBODE Lentebeurs 'Tuin Vee' Naar Buiten Studenten Delta College steunen Korczakschool Politie sluit winkels in Domburg Jaren vijftig staan centraal bij de historische films De nationale ombudsman I Op de bal bij Sandra MET UW WEEKBLAD NAAR PARIJS I SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 305 Muriël Door Mr. C.M. de Graaf, Statenlid Van 22 t/m 25 februari in de Zeelandhallen te Goes Naar buiten Levende have In samenwerking met Wolf's Reizen organiseren wij een 4-daagse ex- cursiereis naar PARIJS, de magische lichtstad. Vertrek is op donderdag 11 april. Wij verblijven in een 3-sterrenhotel in het centrum van de stad. De deelnemers aan deze reis kunnen opstappen in Vlissingen, Middelburg en Goes. Gedurende deze reis leert u ae stad goed k( en als u wilt kunt u zelfs een dagje naar het wereldberoemde Bij ons arrangement is inbegrepen: - vervoer per luxe bus (met toilet) vanuit Zeeland - verblijf in een 3-sterrenhotel - ontbijt - excursies - stadstour - winkelen - bezoek Montmartre - bezoek kasteel Vaux Ie Vicomte - reisleiding - dag Disneyland Parijs (toeslag) ennen Reissom voor dit arrangement: - exclusief Disneyland - inclusief Disneyland - toeslag l -psk. - korting Disney kinderen 3-11 jr. Deze reis kunt u boeken bij: Wolf's Reizen Wolstraat 41 Wolf's Reizen Gravestraat 4 Wolf's Reizen Opril Grote Markt 2 249. 339. 125. 12. Vlissingen Middemurg Goes 0118-418715 0118-639839 0113-220280 MIDDELBURG Volgende week beginnen de Zeeuwse Filmdagen, met historische films, talkshows en films van jonge Zeeuwse filmmakers. Nieuw is dat het festival dit jaar in twee steden gehouden wordt: in Middelburg en in Oostburg. De organisatie hoopt dat er in de toekomst nog meer plaatsen bij komen. De historische beelden komen deze keer uit de jaren vijftig. Meestal zijn het opnames van amateurs die nietsvermoedend het leven van alledag vastge legd hebben. Maar er zijn ook professionele films van bijvoor beeld 'Van gewest tot gewest'. Omdat er van Zeeuws-Vlaande- ren nog niet zoveel filmbeelden zijn vermoedt de organisatie van het filmfestival dat er in dat deel van de provincie nog veel interessant filmmateriaal op zolders en in kasten moet liggen. Er wordt stiekum ge hoopt dat de vertoning van ou de films de mensen aan het den ken zet van 'hé dat is waar ook, die en die maakte ook altijd filmpjes' en dat zo de collectie oude Zeeuwse films weer wat uitgebreid kan worden. Dit jaar zijn er elf films uit de jaren vijftig geselecteerd. In Zeeland worden de jaren vijftig gekenmerkt door de wederop bouw en de snelle technische ontwikkelingen. De eerste tele visietoestellen doen hun intre de, er komt een vrije zaterdag en op straat lopen nozems. Al is er van dat laatste in de jaren vijftig in Zeeland nog weinig te merken. De films geven een de gelijk en landelijk beeld van de bevolking, biddend en wer kend. Een terugblik naar de jaren vijftig in Zeeland bevat natuur lijk ook beelden van de Water snoodramp. Er zijn zwart/wit films over de Watersnood in Breskens en in Vlissingen en er zijn beelden van de evacuatie na de ramp in Zuid-Beveland en de inzamelings- en reddings acties. Andere historische films zijn 'Zeeuwse kinderen' een film van Pro Juventute over de vakantie die duizend kinderen uit het rampgebied doorbrach ten in midden- en oost-Neder land; een film over de winkels in de Lange- en de Korte Delft in Middelburg; de vakschool voor meisjes in Goes; dorpsle ven in Breskens; dorpsleven in Groede; ringrijden op het Mo lenwater in Middelburg en de excursie van een groepje ouden van dagen naar Zeeuws-Vlaan deren. Twee klassiekers, 'Joantje' en 'Café central' geven een fraai beeld van het leven en de ge bruiken in de jaren vijftig. De oude films zijn een belang rijke poot onder het filmfesti val. Maar ook de tweede poot, het werk van filmers uit Zee land of films die over Zeeland anno nu gaan, is een niet meer weg te denken onderdeel van het festival. Dit jaar staat het werk van de cineast Herbert Muriël cen traal. Curiël is een geboren en getogen Zeeuw, kind van een Surinaamse vader en een Indo nesische moeder. Als jongen is hij al verslingerd aan films, maar hij moet van zijn ouders naar de tropische landbouw school. Zijn filmdroom kan hij echter niet vergeten en na de landbouwschool vertrekt hij In Nederland is een uitgebreid systeem van rechtsbescherming aanwezig. Wie op 10 februari j.l. de moeite nam het nieuwe ge rechtsgebouw in Middelburg te bezoeken, zal hebben ontdekt dat er veel terreinen zijn waarop het recht een rol speelt. On danks dit uitgebreide systeem, blijven er nog altijd hiaten. Een burger heeft nog een klacht en kan nergens terecht omdat ons rechtssysteem er niet in voorziet. De nationale ombudsman kan dan uitkomst brengen. De provincie Zeeland overweegt zich aan te sluiten bij de nationale ombudsman. Even terug naar de open dag van het nieuwe gerechtsgebouw. Je kon er over de hoofden lopen. Vooral de 'zittingen' waren steeds 'uitverkocht'. Toch vreemd wanneer je bedenkt dat, op een enkele uitzondering na, echte zittingen openbaar zijn en een ieder in fei te elke dag een echte zitting kan bijwonen. Waarom dan wachten op een open dag, vraag je jezelf dan af. Druk was het ook bij de kraampjes waar de diverse verschillende rechtsgebieden aan de man en vrouw werden gebracht. De civiele rechtspraak, zeg maar populair, voor de ruzie tussen de burgers onderling. De bestuursrechtspraak, voor de burger die het niet eens is met een beslissing van de overheid, bijvoorbeeld de ge meente of de provincie. En de strafrechtspraak, waarbij ik er van uit ga dat deze geen verdere uitleg behoeft. Weet u overigens dat bij de strafrechtspraak er ook twee partijen tegenover elkaar staan? De verdachte aan de ene kant, en de officier van justitie aan de andere kant. Heel gemakkelijk uitgelegd is de gedachte er ach ter als volgt. De officier vertegenwoordigt het volk tegenover wie de verdachte iets heeft gedaan. Die verdachte wordt er namelijk van verdacht een wet te hebben overtreden (volgens het Wetboek van strafrecht mag je bijvoorbeeld niet inbreken). En wie maakt de wetten? Juist, de volksvertegenwoordiging, namens het volk. Zoals ik hierboven schreef is er ook speciale rechtsbescherming voor een burger die het niet eens is met een beslissing van de over heid. De bestuursrechtspraak. Op 1 januari 1994 is de Algemene wet bestuursrecht in werking getreden en zijn er bij de rechtban ken speciale sectoren die zich daar mee bezig houden. Niet in alle gevallen geeft dit recht echter toegang tot een rechter. Toch kun je jezelf als burger dan afvragen of je wel goed behandeld bent. Om daarin te voorzien is het stelsel van de nationale ombudsman in het leven geroepen. De ombudsman beoordeelt, indien er een klacht wordt ingediend, of een administratief orgaan, bijvoor beeld gedeputeerde staten van de provincie, zich in de aange klaagde gelegenheid al dan niet behoorlijk heeft gedragen. Niet een rechtsvraag. Maar meer een situatie waarbij de behandeling door de overheid van een burger en zijn verzoek ergernis heeft op geroepen bij die burger. Dat is natuurlijk niet zo gek. Zeker in een situatie waarin een burger afhankelijk is van die overheid. En dat is in onze maatschappij heel vaak het geval. Het is goed om te bedenken dat een ombudsman niet de betrokken overheid kan corrigeren en bijvoorbeeld een ander besluit kan ne men. De ombudsman signaleert wat er in zijn visie fout is gegaan. Hij geeft dan zijn oordeel aan die overheid door en die kan dan be palen of er iets mee gedaan wordt. Zeker wanneer een dergelijke uitspraak van de ombudsman in de publiciteit'komt, zal dat ook gebeuren. Volgende week kom ik verder terug op de nationale om budsman in relatie met de provincie Zeeland en ook op andere mo gelijkheden die een burger heeft tegenover de overheid. verschijnt in een oplage van 47.700 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, dinsdagmiddag gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (vertegenwoordiger), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Sonja Broeders (vertegenwoordiger),tel. privé: 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442727, fax 0118-442721 Johanna Brouwer, tel. privé: 0118-640113 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Andrien Smeels, tel. privé: 0118-639719, Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185, Ad Roos, tel. privé: 0118-602860 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van De Stem Weekbladen. I C0W19IW c 1996 UitgwimiaachJOCl D* St«m 8 V. 8>t<M j De Korte Delft was in de jaren vijftig een winkelpromenade. Te zien in de film van de winkeliersvereniging Lange- en Korte Delft. naar Zweden om zich daar drie jaar lang te bekwamen in het maken van films en het schrij ven van scenario's. Films waar hij aan meegewerkt heeft zijn onder andere Het dagboek van Anne Frank, Agent Mare Mato en De Activist. In 1975 brengt hij zijn eerste speelfilm uit: Het jaar van de Kreeft, gevolgd door Cha Cha en Rituelen. Maar zijn jongensdroom, het maken van een maatschappij-kritische film, een 'film met een bood schap' maakt hij pas in 1995. Het is de film Krima-Kerime Arke Noachs, over de liefde tus sen een Turks meisje en een Hollandse jongen. De film wordt door Herbert Muriël zelf toegelicht tijdens een praatpro gramma in Oostburg en in Mid delburg. Verder worden er dit jaar nog een aantal documentaires van jonge Zeeuwse filmmakers ver toond. Die filmmakers zijn Pa trick Lodiers, Sander Cijsouw, Jozelf en Martien Leenhouwers. De Zeeuwse filmdagen gaan donderdag 29 februari om 20.00 uur van start in het Schutters hoftheater. De officiële opening van de filmdagen vindt plaats in Oostburg. Wethouder L. Cuelenaere verricht de opening om 15.00 uur in het Ledel- theater. De laatste film wordt zondag 3 maart vertoond. GOES - In de Zeelandhallen wordt van donderdag 22 tot en met zondag 25 februari de Len tebeurs 'Tuin Vee' Naar Bui ten gehouden. Vijfenzeventig standhouders bieden in een sfeervolle omgeving alles wat er beschikbaar is voor de sier-, leef-, moes- en volkstuin. En daarnaast ontbreekt ook de le vende have niet. Modeltuinen in de hal aange legd, zijn speciaal voor deze ge legenheid ontworpen. Er zijn veel planten en materialen in verwerkt, die het komende sei zoen de trend gaat vormen. Het loont zeker de moeite de tuinen ook 's avonds te bekijken, van wege de fraaie tuinverlichting en sierbestrating, die in samen spel sprookjesachtige effecten oproepen. Extra aandacht ver dient ook een opvallende En gelse tuin. Een Lentebeurs als deze is bij uitstek geschikt om nieuwe ideeën en inspiratie op te doen. De bezoekers krijgen een keur aan practische, verrassende en zeer eigentijdse toepassingen te zien. Leuk voor tuin, het terras of balkon. Zaai uw eigen bloe menweide, draai zelf mooie kaarsen uit bijenwas of maak een fraaie kruidenguirlande. Uiteraard staan de experts klaar voor het geven van prak- Leuke ideeën voor uw eigen tuin kunt u opdoen tijdens de Lente beurs in de Zeelandhallen. tische groenadviezen en specia le adressen. Op de Lentebeurs exposeert Wiebe van de Zee zijn mooiste kunstwerken waarin flora en fauna centraal staan. Werkelijk alles wat er nodig is om een tuin mooi en aantrekke lijk te maken is tijdens de nieu we Lentebeurs 'naar buiten' te bewonderen. Zowel in 't groot als in 't klein. Speelse tuinhuis jes, vriendelijk ogende schut tingen, serres, design-meube len, tuimachines, greedschap- pen, zonwering, vijvers, fontei nen, buitensauna's, afdeksyste- men, enz. Tal van produkten worden te gen scherpe beursprijzen aan geboden zoals de nieuwste na- tuursteenprodukten, bloembol len, molens, droogbloemen, am bachtelijke tuinbanken, beeld- ne, bistro-sets en sfeervol tuin meubilair. Zeer ruim is ook het aanbod van tuinmeubelen vari- rerend van regelrechte stunt aanbiedingen tot exclusieve MIDDELBURG 'Computers voor de Korczakschool' dat is het charitatief doel van het tra ditionele Mosselfestijn waaraan dit jaar honderd studenten Ho reca van het Delta College Zee land meedoen. Het Mosselfestijn maakt deel uit van de zoge naamde Hollandexcursie voor eerstejaars studenten van MIIO en UHO. Tijdens deze excursie, die duurde van 14 tot en met 16 februari, brachten de horecastu- denten onder meer een bezoek aan de Brand Bierbrouwerij in Wijlre, het congrescentrum MECC in Maastricht en de aar- dewerkfabrieken van MOSA. Hoogtepunt van de excursie was het Mosselfestijn: een groots op gezet diner voor liefhebbers van Zeeuws zeebanket of traditione le Limburgse gerechten. Dit jaar werd de hoofdschotel gevormd door mosselen op Philippiense wijze bereid of met Limburgse ham. Het diner, waaraan vele honderden smulpapen uit bin nen- en buitenland deelnamen, vond plaats in de sfeervolle am biance van kasteel Vaalsbroek. DOMBURG De politie heeft zondagmiddag drie win keliers in Domburg bekeurd. De winkeliers hadden hun win kel open terwijl dat volgens de verordening pas vanaf 1 april mag. De winkels werden door de politie gesloten. De studenten werden ingezet in de bediening en de keuken. Het mosselgerecht werd verzorgd door koks van de gerenommeer de mosselrestaurants van Philip pine. Een deel van de opbrengst van het festijn is bestemd voor chari tatieve doeleinden. Het Delta College heeft dit jaar de Korc zakschool in Middelburg voorge dragen. De Korczakschool is een school voor leerlingen met om- gangs- en gedragsproblemen. De school wil de bijdrage van het Delta College onder meer ge bruiken voor het aanschaffen van computers. Het Mosselfestijn is een geza menlijk initiatief van Rotary Club Gulpen-Vaals, de geza menlijke mosselrestaurants van Philippine, hotel-kasteel Vaals broek, de Brand Brouwerij en het Delta College Zeeland. VLISSINGEN Kr— Sandra's Aerobics aan de Hogeweg heeft voor mensen met een zwakke rug die toch oefeningen willen doen een aantal grote ballen gekocht. Het nieuive fitnesspro gramma heet Resist a Ball en komt uit Amerika modellen. Ook is er een bonsai-, fuchsia-, cactus- en orchi- deeënshow. Ook de maaiers, kettingzagen, 'recycle'-maaiers, houtversnip- peraars, bladblazers, etc. zijn op de beurs ruim aanwezig. Een trekker van formaat is on getwijfeld de kinderdierentuin. Bijna nergens kun je nog een zeug met haar biggetjes bewon deren. Er zijn maar liefst zes tien schapenrassen. In het weekend wordt de beste Zeeuwse melkkoe gekozen. Er zijn stevige vleesrunderen te zien waaronder Belgische Wit- blauwen, Schotse Hooglanders, Blonde en Aquitanes en Li mousins. Op een andere plaats zijn er demonstraties met hon den. Met vragen over planten kunt u terecht bij de plantendokter, een primeur in Nederland. Ook het milieu krijgt alle aandacht. In een speciale hoek is te zien hoe men in de eigen tuin de goe de balans kan vinden tussen tuinplezier en zorg voor het mi lieu. Openingstijden: donderdag 22 februari van 14.00 tot 22.00 uur; vrijdag 23 februari van 11.00 tot 22.00 uur; zaterdag 24 en zondag 25 februari van 11.00 tot 18.00 uur. Entree 7,50; Pas 65 6,00; kinderen tot 12 jaar 2,50. Er is volop parkeergele genheid bij de Zeelandhallen.i HUISARTSEN Vlissingen - Za E. Kant, Sabalaan 3, tel 471017. Zo P. Crama, Hogeweg 107, tel. 413459. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg - Za S. van de Haak, Rouaansekaai 47, tel 639933 Zo P. de Doelder, Bellinkplein 1tel 639933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za C. Wattel, Amstel- straat 55 Oost-Souburg, tel. 461630 Zo R. Groot, Gezondheidscentrum, Prins Bemhardstraat 2, Arnemuiden, tel. 601308 Spreekuren 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Veere, Gapinge, Serooskerke, Oostkapelle en Vrouwenpolder - M. Mol, Dorpsstraat 2 Oostkapelle, tel. 581276 Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo A. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 561282 Midden-Walcheren - B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. AApian VERLOSKUNDIGEN Vlissingen - vr vanaf 9 uur tot ma 9 uur H. Hament, tel. 471140. TANDARTSEN Za en Zo J. Rombouts Langeviele 47 Middelburg, tel. 612882 Spreekuur van 11 tot 12 uur. Za en zo P. van Malland, (alleen eigen patiënten) To- bagolaan 6 Vlissingen, tel. 478290. APOTHEEK Middelburg - Vr. 23 feb tot vr. 1 mrt feb Apotheek L. v.d. Boogert, Vrij landstraat 79 Vlissingen - Vr. 23 feb tot vr. 1 mrt feb Apotheek Paauwenburg, Troels- traweg 2a, tel. 470717 DIERENARTSEN Za en zo E. v.d. Akker, Kanaalstraat 3 Oost-Souburg, tel. 460860 Dieren artsenpraktijk Oostkapelle, Oude Domburgseweg 33a tel. 581443. Vo gelopvang Midden Zeeland, tel. 628288. POLITIE Noodhulp, als elke seconde telt: 06- 11. Overige assistentie aanvragen 633333. Voor alle andere aangele genheden zijn de bureaus in Middel burg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. KERKDIENSTEN Rooms-katholieke kerk. Der Boe- de 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 Ter Reede za 17 uur. Onze Lieve Vrouwe za. 19 zo. 9.30 en 19 uur, Open Hof zo 11.15 uur Souburg Martinuskerk zo 19 uur Zoute Viever 1 e en 3e za 9 uur Middelburg Petrus en Paulus kerk zo. 10 uur Hoeksteen zo. 18.30 en 20.30 uur Sint Willibrord za 17 uur, Domburg Sint Willibrordkapel za 19 uur. Nederlands Hervormde kerk. Aag tekerke zo 10 en 19 uur Domburg zo 10 en 19 uur Gapinge zo uur Grijpskerke 10 uur. Kleverskerke zo 9.30 uur Koudekerke zo uur Mid delburg Koorkerk 10 en 16.30 Getui- geniskerk (bond) zo 10 en 17 uur Nieuwland zo 11 uur Ritthem zo 9.30 uur. Oostkapelle zo (Zionskerk)l 0 uur en 19 uur Oost-Souburg zo 9.30 en 19 uur Zoute Viever 19 Seroos kerke zo 10 uur Veere zo uur Vlis singen, St. Jacobskerk zo uur Open Hof zo 9.30 uur Schaapskooi zo 9.30 uur Ter Reede 19 uur. Vrou wenpolder zo 10 uur Westkapelle zo 9.30 en 19 uur Ziekenhuis Walcheren zo 10 uur, ma 10 uur. Gereformeerde kerk. Gapinge 10 uur Grijpskerke 14.30 uur Koudeker ke zo 9 en 10.30 uur Meliskerke 10 en 14.30 Oost-Souburg zo 9.30 uur Serooskerke Vlissingen Petrus- kerk 10 uur. Veere 10 uur Vrouwen polder uur Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Middelburg zo 9.30 en 16.30 Vlissin gen zo 9.30 en 16.30 uur Christelijk Gereformeerde Kerk Vlissingen zo 9.30 en 16.30 uur Ned. Gerefor meerde Kerk Middelburg zo 9.30 en 17 uur. Zevendedagsadventisten Middelburg za. 11 uur Vlissingen za. 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Middelburg zo uur Vlissingen zo 9.30 uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost-Souburg zo 17 uur, Koudeker ke zo 12 uur. Anglicaanse Kerk Vlissingen-Oost zo 10.30 uur. Pink stergemeente Middelburg 11.30 uur. Vlissingen e.o. 15.00 Pinkster gemeenschap Sjaloom West-Sou burg zo 14.30 uur. Bethel Pinkster kerk Vlissingen wo. 19.30 vr. 19.30 zo. 11.30 Christelijk Centrum Zee land Vlissingen 10.30. Nieuw Apos tolische kerk West-Souburg wo. 20 9.30 en 17 Evangeliegemeente Middelburg 9.30 Oost-Souburg 10 Volle Evangeliegemeente Arnemui den do. 20 zo. 10 Serooskerke do. 19 West-Souburg zo. 10 Middelburg Thomaskapel wo. 20, zo. 10 uur. Fi- ladelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur, zo 10 uur Vrije Evangelische Gemeente Westkapelle 9.30 Eglise Wallone Middelburg zo 16.30 uur De Christengemeenschap Hooge- lande uur Rafaël gemeenschap Eleos Middelburg 9.30 uur. Leger des Heils Vlissingen 10 uur, Middel burg 10 uur ADVERTENTIE

Scheldebode | 1996 | | pagina 5