RENPROAT utobiograf Woonomstandigheden van ouderen worden onderzocht door gemeente Studiedag over stadsplattegronden Saxofoons bij Deltaband Nieuwe tenues voor aspiranten RCS Bluesrock in café Gommert Wie heeft de sterkste arm BURO VOOR RECHTSHULP Zijn wij slordig? Chaos bij de prijsuitreiking bedrijfsploegen en trimmers SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 Verbondenheid met Suriname levert prachtige voorstelling op Over de actrices Bedrijven 311 Met een aangepaste keuken kunnen deze ouderen zelfstandig blijven wonen. FOTO ARCHIEF DE STEM WEEKBLADEN huis komen zij niet in aanmer king en daarom is het nodig andere ideeën te ontwikkelen om deze ouderen hulp te bie den. De enquête is erop ge richt de huidige situatie in beeld te krijgen, zodat passen de zorg ontwikkeld kan wor den. De huisartsen, de thuiszorg organisatie en de HVO in Vlis- singen staan volledig achter het onderzoek. Wie Thuiszorg heeft, kan hulp vragen bij het invullen van de vragenlijst. Ook de vrijwilligers die de lijsten komen ophalen, kun nen bij het invullen een hand je helpen. De gegevens worden anoniem verwerkt. De bewoners van de aan leunwoningen bij Ter Reede krijgen geen enquêteformu lier, daar is na een eerder on derzoek inmiddels als een pro ject gestart om de gesignaleer de problemen te ondervangen. VLISSINGEN In wat voor woning woont u? Kunt u binnens huis rondlopen, zonder dat iemand u helpt? Zijn er dagen dat u niet voor uzelf kunt koken? Voelt u zich vaak somber of eenzaam? Kunt u gemakkelijk hulp inroepen in geval van nood? Voelt u zich veilig in uw woning? Het zijn enkele vragen uit een enquête die zelfstandig wonende ouderen boven de 75 in de gemeente Vlissin- gen dezer dagen in de bus krijgen. Het doel van het onderzoek is om ouderen beter te kunnen adviseren. Geriatrisch arts J.M. Mol- leman, werkzaam bij de GGD, voert het onderzoek uit. Er staan veel veranderingen op stapel in de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten. Daarbij komt het accent te liggen op langere en betere verzorging thuis. De gemeente wil graag adequaat inspelen op dit nieuwe ouderenbeleid en is daarom blij met het onderzoek. Wanneer de wetswijzigingen in 1997 in werking treden, be tekent dat onder meer dat hulpbehoevende ouderen lan ger thuis verzorgd kunnen worden. Aan de verzorging en verpleging thuis worden dan hogere eisen geteld. Dat heeft gevolgen voor de partners of huisgenoten. Daarom is het belangrijk dat er extra voor zieningen komen om dergelij ke thuiszorg mogelijk te ma ken. Veel ouderen voelen de vrees om iets te krijgen, waar door ze niet meer in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Zeker na een ernstige ziekte, waar van men overigens weer goed hersteld is, kan dat gevoel van onveiligheid en onzekerheid verlammend werken en men sen doen verlangen naar een omgeving met meer verzor ging. Voor een verzorgings- MIDDELBURG Donderdag 29 februari wordt in de filmzaal van de Provincie een studiedag gehouden over de plattegron den die Jacob van Deventer rond het midden van de 16e eeuw heeft vervaardigd van alle toenmalige Zeeuwse steden. In opdracht van Philips II vol bracht de geograaf/landmeter Jacob van Deventer tussen 1557 en 1570 een mega-pro- ject: hij maakte kaarten van circa 260 steden in de Spaanse Nederlanden. Daaronder de zestien steden in Zeeland. Mi litaire belangstelling vormde de achtergrond van dit pro ject. De kaarten waren daar om dienstgeheim en kwamen in principe niet in de open baarheid. Drie eeuwen lang bleven ze verborgen. Pas in de 19e eeuw werden de stadsplattegronden heront dekt. Sindsdien gebruiken on derzoekers er reproducties van. Maar sinds vorig jaar is het kaartbeeld door de lens van de camera te zien. Toen verscheen een aan de Zeeuwse steden gewijde map met foto grafische reproducties van de originele kaarten, waarvan de inhoud telkens door een stads- historicus wordt verklaard. De - zeer nauwkeurige - kaar ten vormen meestal de oudste plattegronden die van de Zeeuwse steden beschikbaar zijn. Ze zijn daarom een be langrijke bron voor lokaal his- torisch onderzoek. In aanwezigheid van de Com- missaris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder, die de stu diemiddag opent, laten vier deskundigen hun licht schij nen over de betekenis van de kaarten voor de onderzoeker - amateur of wetenschapper - van de lokale en regionale ge schiedenis van Zeeland. De studiedag wordt georgani seerd door het Bureau Voor lichting van de Provincie Zee land en het Consulentschap Regionale Geschiedbeoefen- ning De filmzaal van de Provincie Zeeland is te bereiken via de Abdij. De studiedag duurt van 13.30^17.00 uur. Eva heeft een fiets met bijzondere banden. Op het ventiel moet je eerst een dopje draaien als je de band wilt oppompen, en dat dopje was vorige week kwijt. Dus heb ik vrijdag een nieuw ge kocht. Zaterdag en zondag zeg ik een paar keer 'Eva pomp je band nu op'. Maar nee ze heeft geen tijd, ze zal het straks doen. Iris heeft zondag een toernooi in Rotterdam. Als ze 's avonds thuis komt is ze blij, want ze is een ronde verder. Dan gaat ze haar tas uitpakken en mist ze haar clubshirt. Dat vind ik niet leuk, want het is een duur shirt. Ze gaat de sporthal bellen. Maar er is geen zwart shirt gevonden. Maandagmorgen als ik naar mijn werk ga denk ik wat ligt daar nu op de stoep? Ik stap van mijn fiets en vis het shirt van Iris uit een plas. Vlug ga ik terug en zeg tegen Iris, kijk wat ik op de stoep vind. Wat ben jij een sloddervos. Ojee zegt ze, mijn tas was open toen ik uit de auto stapte, dan moet het er uit ge vallen zijn. Nu moet ik me haasten, anders ben ik te laat op mijn werk. En ik heb het gevoel dat ik iets vergeet. Ik ben nog maar vijf minuten op mijn werk, als Eva opbelt, waar heb ik het dopje voor haar fietsband gelegd? Ja dat zit in mijn portemonnee, en die heb ik altijd bij me. Dan moet je nu maar op de oude reservefiets gaan. Goed dat we die nog heb ben. Als ik om halftwaalf klaar ben met werken en naar de winkel wil gaan, mis ik mijn portemonnee. Waar heb ik die nu toch gedaan. Ik doe hem altijd in deze tas en gisteren heb ik hem niet gebruikt. He, nu kan ik niet gelijk om mijn boodschappen. Waar heb ik mijn portemonnee gedaan? Als ik de achterdeur van het slot draai weet ik het intens. Hij zit in mijn blazer, die ik op zaterdag aan had. Ik kan mijn kinderen niets verwijten, we zijn met zijn drieën chaotisch aan het doen. VLISSINGEN De Delta band houdt deze maand een grote actie om nieuwe leden voor de jeugdgroep te werven. De Deltaband is van oorsprong een drumfanfare. Maar eind vo rig jaar zijn er ook saxofoons in de bezetting opgenomen omdat dit de klankkleur van het orkest ten goede komt. Het gevolg daarvan is dat de Jeugd Delta band nu ook saxofonisten gaat opleiden. Tegelijkertijd komt er ook plaats voor jongelui die trompet, tuba of trombone wil len spelen. Jongens en meisjes van acht jaar en ouder die wel bij het muziekkorps zouden willen spelen kunnen het beste eens een kijkje nemen op een repeti tie-avond van de Jeugd Delta band. Zij repeteren op vrijdag tussen 18.30 en 19.45 uur in het lokaal aan de Koestraat. VLISSINGEN Vrijdag 23 februari treedt de South West Blues Band op in café Gommert aan de Aagje Dekenstraat. De band werd in 1989 opgericht en speelt een mengeling van blues en rock. Er waren optre dens in cafés, op bluesfestivals en tijdens motortreffens in Spanje en Denemarken. Vorig jaar kwam de cd 'the race is on' uit. Het optreden in café Gommert begint om 22.00 uur, de entree bedraagt zeven gulden vijftig. MIDDELBURG Heb je sterke armen, dan kun je zon dag 25 februari meedoen aan de open Zeeuwse kampioen schappen armworstelen, voor dames en voor heren. De wedstrijden worden ge houden in café Rockdesert aan het Damplein en begin nen om 16.00 uur. De deelnemers worden voor aanvang gewogen en aan de hand van het gewicht inge deeld in categorieën. Het doet er ook nog toe of je links- of rechtshandig bent.. Atletica pakt de winst VLISSINGEN Een lekker zonnetje, sfeer en een enthousiast publiek waren de ingrediënten die aan de Zeeuwse veldloopestafette iets extra's meegaf. De veldloopestafette, ook bekend onder de naam Ekiden, werd gehouden achter restaurant De Vijgheter. Het parkoers voerde door het bos en de speaker zorgde door zijn deskundigheid en zijn kwinkslagen voor een heerlijke atletiekmiddag. op Ekiden f/AK, STRANDEXCURSIE - De afdeling Walcheren van de na- tuurvereniging KNNV verzorgt op dinsdag 27 februari een strandexcursie bij Domburg om schelpen, fossielen en mooie levende 'overwinteraars' te verzamelen onder leiding van Henk Remijn. Verzamelen om 14 uur op het parkeerterrein naast het golfterrein aan de Schelpweg in Domburg. Niet-le- den van de KNNV betalen 1,50. MODERNE ARCHITECTUUR - Bij de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU) aan de Spanjaardstraat in Middelburg begint op donderdag 29 februari om 9.30 een cursus Nederlandse ar chitectuur van de 20ste eeuw. De cursus omvat 8 ochtenden en een excursie. Nadere informatie op het ZVU-bureau. CROATIA - Het Juliana Welzijnfonds heeft aan Vereniging Croatia in Vlissingen een bijdrage toegekend van 15.000 om de ruimte van de vereniging te verbouwen en in te richten en de activiteiten van de vereniging te ontplooien. BINGO - In wijkcentrum de Scheldebuurt aan de Verkuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen wordt op vrijdag 23 februari een bingo-avond gehouden voor jong en oud. De avond begint om 20 uur. Ook buurtvereniging Van Duivenvoorde houdt een bingo en wel op zaterdag 24 februari. De balletjes rollen vanaf 20.00 uur in verenigingsgebouw De Schuur aan de Middel burgsestraat 113 in Oost-Souburg. Rood-Wit houdt op vrijdag 23 februari om 20 uur haar maandelijkse bingo-avond in de kantine van de VCV Vlissingen aan de Irislaan. COLLECTE - Het Leger des Heils houdt in de week van 18 februari tot 3 maart haar jaarlijkse collecte. ZINGEN - Op woensdag 21 februari wordt in de Nieuwe Kerk in Middelburg een samenzangavond gehouden. De avond begint om 19.30 uur en wordt georganiseerd door de comissie Zingen in Middelburg. LOTERIJ - Op zaterdag 24 februari wordt in het VTV club gebouw aan het Baskenburgplein in Vlissingen een bingo en loterij gehouden. Aanvang 20 uur. PRIJSKLAVERJASSEN - Op dinsdag 27 februari is er gele genheid tot prijsklaverjassen in de Orangerie aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen. Aanvang 20 uur, deelname een rijks daalder. ROCKFORMATIE - Zaterdag 24 februari treedt de Middel burgse akoestische rockformatie 'The Old Firm' op in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen. De aanvang is 21 uur, entree vijf gulden. Op 23 februari kan er vanaf 21 uur in De Piek gejamd worden. DANTE - De Italiaanse vereniging Dante Alighieri verzorgt woensdag 28 februari een lezing over het jaarlijkse festival van San Remo en de ontwikkelingen in de Italiaanse lichte muziek vanaf 1951 tot heden. De lezing wordt gegeven door Luca Avanzi, in het Italiaans, in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. De aanvang is 19.45 uur. De vragen kunnen ge steld worden in het Nederlands, de antwoorden komen in het Italiaans. Maar het ging natuurlijk alle maal om de lopers. Bij de seni oren was het geweldig lopende kwartet van Sportclub Wal cheren, bestaande uit Mauricio Gonzales, Peter Louwerse, Pe ter Ramsteyn en Ramses Bek- kenk niet te kloppen. Mauricio ging als eerste het bos in en lag al snel op voorsprong. Hij werd gevolgd door Edwin de Leeuw van AV '56 en de verrassend sterke René van de Bosch van de bedrijvenploeg Van der Ha ve. Van deze trimloper hadden de meeste lopers nog nooit ge hoord. Jammer dat zijn ploeg genoten niet van dezelfde klas se waren om een plaats in de voorste regionen vast te hou den. Ron Dellebeke, Ron Leroy, Hans van de Griendt en Theo Rabout van de organiserende vereniging Atletica kwamen sterk terug en bij trainer Niek Knol, die zelf ook meeliep bij de trimmers, was de spanning van het gezicht te lezen. Maar Sporting Walcheren bleef uit eindelijk makkelijk overeind en won in een tijd van 1.22.25. Atletica kon maar nipt beslag leggen op de tweede plaats want het team van A.V. '56 kwam bijzonder goed op dreef. Maar Jan Guiljam en Jan de Bart kwamen net iets te laat. Ook bij de dames ging de winst naar Sporting Walcheren. Rita Ohlenroth, Jolien Bekkenk, Willy de Nooijer en Karin Bas- tian bleven het viertal van Dy namo bijna een halve minuut OOST-SOUBURG Hebu Sport heeft het tweede aspiranten-team van RSC in het nieuw gestoken. Op de foto v.l.n.r sponsor Henk Buijs, R. Flipse, E. Dingemanse, S. Afkir, R. Arends, E. Meulmeester, S. Steutel en leider/trainer P. Dingemanse. Gehurkt v.l.n.r. S. v.d. Hoek, R. de Lange, M. v.d. Hoek, M. Schouten, X. Goossen, R.J. Nortier en elftalleider J. de Bree. van Suriname weet een gevoel van weemoed oproept. Orgeade Overzee bevat allerlei autobiografische elementen hetgeen niet verwonderlijk is gezien hun beider verbonden heid met Suriname, de één heeft een Surinaamse vader en de an der heeft er als tiener gewoond. Met dit gegeven wilden ze altijd al iets doen. Carolina Mout ging in 1993 terug naar Suriname en ontmoette de tantes van Bodil de la Parra. Dit vormde de di recte aanleiding voor het schrij ven van dit stuk. Orgeade Over zee werd in februari 1995 als lunchvoorstelling geproduceerd door de Theatercombinatie Bel- levue/Nieuwe de la Mar. Op ve ler verzoek gaat deze succesvol le voorstelling nu uitgebreid op tournee. Carolina Mout en Bodila de la Parra leerden elkaar kennen op de Akademie voor Kleinkunst. Bodil de la Parra heeft zich hierna vooral beziggehouden met acteren. Zo speelde ze on der adnere bij het Amsterdamse Bostheater, in de Woonboot van Haye van de Heyden en onlangs was ze te zien in Rijgdraad van Toneelgroep Amsterdam/Theater van het Oosten. Carolina Mout zat in de muziektheatergroep De Meisjes en maakte het soloprogramma De diva en de draak. Beide ac trices hebben meegewerkt aan diverse televisie- en filmpro ducties. Ze schreven zelf de tekst voor deze gezamenlijke productie en vroegen Matthijs Rümke de regie te doen. De voorstelling 'Orgeade Over zee' is vrijdag 23 februari te zien in het Vestzaktheater aan het Bellamypark. De aanvang is 20.00 uur en kaarten kosten 17.50. voor. En toch stonden deze da mes heel scherp, Nellie van Horssen, Jopie Daane, Coby Louwerse en Mientje de Jonge. Maar de formidabel lopende Karin Bastian, hier en daar 'de hinde' genoemd, sloeg in haar eentje het gat met de concur rentie. Karei van de Gruiter van de Arnelopers zei: „het leek wel of ik stil stond toen Karin voorbijkwam." Bij de veteranen kende het Dreamteam van Dynamo geen maat. Van het begin af aan nam het team met John Over- weel, Pieter van Horssen, Wim Besuyen en Sam Polderman de leiding. Aan de finish bedroeg de voorsprong op A.V. '56 ruim drie minuten! VLISSINGEN Als een jongen in Suriname aan een meisje vraagt of zij een glaasje Orgeade bij hem komt drinken, doet hij dat niet zonder bijbedoelingen. Het mierzoete amandeldrankje ver toont namelijk een opvallende gelijkenis met sperma. De titel Or geade Overzee verwijst naar het leven overzee van twee oudere Su rinaamse zusters en twee vijftienjarige vriendinnen. De tieners schrijven elkaar brieven, omdat de één in Suriname en de andere in Nederland woont. Met hetzelfde gemak waarmee Carolina Mout en Bodil de la Parra de jonge en de oude vrouwen spelen, wisselen zij het Hollands af met een smeuïge Surinaamse tongval. De meisjes, Caro en Bo, zijn al jaren vriendinnen en corre sponderen met elkaar, over al les waar pubers zoal mee zitten. De familie van Bo komt oor spronkelijk uit Suriname en zij vraagt dan ook aan de Holland se Caro haar twee oude tantes te bezoeken, wanneer zij voor een paar jaar met haar familie naar Suriname verhuist. De twee tantes hebben een drogis terij-apotheek, en proberen het familiebedrijf boven water te houden in moeilijke tijden. Ze klampen zich wanhopig vast aan hun verleden en proberen greep te houden op het heden. Beide generaties hebben onver vulde verlangens. Over dat wat nog moet komen of over dat wat juist niet is gebeurd. Al deze as pecten hebben Mout en De la Parra verwerkt tot een ontroe rende en amusante voorstelling, die zelfs voor iemand die niets Carolina Mout en Bodil de la Parra spelen Orgeade Overzee Ook bij de bedrijfsploegen werd enthousiast en fanatiek strijd gevoerd. Aangemoedigd door de diverse coaches ging de strijd tussen het team van Se- bo-Meulmeester en het team van Jaap Wondergem. Over het laatste team ontstond bij de prijsuitreiking een misver stand, want was de ploeg nu opgegeven bij de bedrijfsploe gen of bij de trimmers?. Door dat alle lopers tegelijk startten en iedereen door elkaar heen liep was het niet meer te ach terhalen. De Arnelopers, Karei van de Gruiter, Gert-Jan Won dergem (zie foto), Jaap Won dergem en Ard Wondergem werden uiteindelijk als win naars bij de trimmers aange wezen in een tijd van 1.34.07. Met deze tijd waren ze bij de Bedrijven derdes geweest. In ieder geval zorgden de Won- dergem-boys voor spanning in de wedstrijd. De goed ge-olie- de machine van het Sebo- Meulmeester team, Henk-Jan Joosse, Manfred Meulmeester, Ab Flipse en John Guequièrre, was niet te stoppen, niet door de Wondergemmen en niet door de mannen van Don Risi cobeheer die uiteindelijk be slag legden op de tweede plaats. Het team van Van der Have, met de sterk lopende Re ne van den Bosch eindigde uit eindelijk als derde. Ook bij de junioren was er een levendige wedstrijd. De ploe gen moesten vier keer 1200 me ter afleggen. Opvallend was de winst van Atletica bij zowel de A, de B als de C pupillen. Ook de dames-trimmers van Atleti ca gingen met de overwinning naar huis. Atletica was dan ook de grote winnaar van de Ekiden. In to taal konden zij vijf overwin ningen bijschrijven, tegenover Sporting Walcheren drie, A.V. '56 twee en Dynamo een. Gert-Jan Wondergem (266) begint aan een nieuwe ronde van 6300 meter, op de voet gevolgd door Peter Ramsteijn (348). FOTO HARRY DE LANGE

Scheldebode | 1996 | | pagina 11