LA wfnterleegverkooj Verre reizen, veel verhalen Russisch ballet danst sprookjesachtig 'Giselle' Nestbouw Splijtstofwisseling bij kerncentrale Borssele Diavertoning Raad vergadert morgen over omstreden locatie voor gemeentehuis Valentijnsdag FEESTEN .SCHOENEN i KLEDING SPORT Vereniging Nationaal Zeilschip De Eendracht bijeen Spitsbergen Zwarte Piet Noodgebouw 1 Deze week is het Valentijnsdag, een dag waarop je mensen die je lief of aardig vindt, verrast met een aar- Qj digheidje. In Amerika kent men dit gebruik al langer en de laatste tien jaar is het overgewaaid naar ons land. De commercie heeft zich er op gestort en Valen- atijnsdag heeft daardoor grote vormen aangenomen. De enige plaats in Nederland waar Sint Valentinus nog echt vereerd wordt is in het Brabantse Westerhoven. Er is daar een put die nooit droog valt, het water staat er zelfs hoger dan het beekje in de buurt. Aan dat wa- ji^ ter worden geneeskrachtige eigenschappen toege- schreven, vooral bij vallende ziekte. In de kapel van de pjC Heilige Valentinus is de volgende tekst te lezen: 'Naar de bron van Valentijn trekken steevast vrome scharen mensen die in zorg en pijn roepen, smekend om gena- mé de'. Valentijn wordt afgebeeld met een haan of een W jongen, symbool voor vriendschap. De naam komt van het Latijnse 'valens' en dat betekent gezond. Valentijn £■■4 heeft zijn naam gegeven aan een oud-heidens feest waarop jongens rondgingen met brandende fakkels op zoek naar een geschikt meisje. Dat was in het begin van onze jaartelling en door de 'eeuwen heen is daar toch wat van overgebleven. Tegenwoordig zijn de fak kels vervangen door vurig rode harten die op de meeste Valen- tijnsartikelen prijken. En het zijn het niet meer alleen de jon gens die op zoek gaan, de hedendaagse vrouw weet zelf haar mannetje te staan en te vinden. Urbanus zong ooit verliefd en verlegen: 'En ik bid tot Sint Valentinus, alsjeblief, leg mijn lip pen op de lippen van mijn lief'. Zo is Valentijnsdag een dag ge worden waarop geliefden elkaar verwennen met een bloeme tje, cadeautje of etentje. Een aardigheidje, een Valentijntje, op z'n tijd, daar houden we toch allemaal van. Cameleon. 05 wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Kanaalstraat 82 - Oost-Souburg - 0118-478143 HE SCHELDEBQDB 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 ADVERTENTIE halen betalen! Geldig tlm 17-2-'96 Geldt voor alle afgeprijsde artikelen (met gele prijssdcker) i Laagst geprijsde artikel gratis! Terwijl allerlei zomervogels nog ergens diep in Afrika zitten, zijn de blijvers al vol op bezig met de voorbereidingen voor het komende broedseizoen. Je hoort weer vol op zingen en kwetteren en een oplettende waarnemer merkt ook dat de nestbouw weer begonnen is. Dat gebeurt allemaal een beetje in het geniep, en dat moet ook wel, wil een broedpoging niet bij voorbaat kansloos zijn. Een spreeuw met een ver dorde stengel in de bek verandert in een meesterlijke toneelspeler, zodra je de ach- terdeur opendoet. Op een of andere manier weet het beest de suggestie te wekken dat dat strootje min of meer per ongeluk in de bek terechtgekomen is en niet zelden laat-ie het quasi-achteloos weer vallen, om druk op zoek te gaan naar voed sel. Zodra de kust weer veilig lijkt pakt-ie zijn bouwmateriaal weer op en vliegt naar het nest-in- aanbouw. Vaak is dat een wat scheefgewaaide dakpan of een na tuurlijke holte in een boom. Naast spreeuwen zijn bijvoorbeeld ook houtduiven, grote lijsters, meerkoe ten en wilde een- Gemeente Veere krijgt Zwarte Piet foto maarten brinkgreve heeft met stersolisten als Ajdar Achmetov, Swetlana Simowa en Lilia Mussowarowa nog al wat talent in huis. Met name de ongelooflijk krachtige en on mogelijk hoge sprongen van Achmetov zijn met recht een sensatie om te zien. VLISSINGEN Met de grootste windjammer ter we reld een reis maken, dat is iets waar iedere zeilliefhebber van droomt. Voor Albert Veldkamp, gepensioneerd loods en me de-oprichter van het Schelde- loodsenkoor, werd die droom vorig jaar werkelijkheid. Als begeleider van een groep Ne derlandse jongeren nam hij aan boord van de Russische 'Sedov' deel aan de Tall Ships races. Later in het jaar maakte hij nog een reis met het schip naar de roemruchte havenplaats Moer- mansk. Op vrijdag 16 februari is de doorgewinterde zeezeiler eregast op de jaarlijkse vereni gingsavond van het comité Zee land van de Vereniging het Na tionale Zeilschip 'Eendracht'. De avond is ook voor niet-leden toegankelijk en wordt gehou den in de kantine van de Sicon aan de Prins Hendrikweg 8. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De 'Eendracht', bekend van Sail Vlissingen, is het Nationale Zeilende Zeesqhip. De drie mastschoener met een lengte van zestig meter en een zeilop- pervlak van ruim duizend vier kante meter, ligt ieder jaar wel een paar weken in de Vlissingse haven. Aan boord van de schoe ner kunnen veertig passagiers een actieve zeilvakantie mee maken. Begeleid door een erva ren en getrainde bemannning van dertien koppen lopen zij de wacht en worden ingeschakeld bij alle voorkomende werk zaamheden, die nodig zijn om het schip te laten varen. De ex ploitatie van 'De Eendracht' is in handen van een vereniging. Het comité Zeeland hiervan or ganiseert jaarlijks een scala van activiteiten om bekendheid te geven aan de doelstellingen van de vereniging. De jaarlijkse verenigingsavond hoort daar ook bij. Eregast Albert Veldkamp is langs de Vlissingse waterkant geen onbekende. Hij is me de-oprichter en. erevoorzitter van het Scheldeloodsenkoor. Als sinds zijn jonge jaren be voer hij de wereldzeeën. Hij beëindigde zijn professionele zeemanscarrière als loods in de Scheldemonden. Na zijn pen sionering maakte hij als kapi tein van het onderzoeksschip 'Plancius' een aantal weten schappelijke expedities naar Spitsbergen mee. Zijn liefde voor de 'Een dracht' gaat terug naar de tijd dat de vereniging opgericht werd in de jaren dertig. Tot 1994 voer hij nog regelmatig als schipper op de schoener. Omdat hij inmiddels 67 jaar geworden was, moest hij daar ook met pension. Veldkamp is er echter de man niet naar om achter de geraniums te kruipen. Vorig jaar maakte hij twee reizen met de 'Sedov', een viermast bark, dwarsgetuigd. Het schip werd in 1920 gebouwd als zeilend vrachtschip. Deze reus van meer dan honderdtwintig meter lengte en een zeiloppervlak van bijna vierduizend vierkante meter is een graag geziene gast bij tall ships races en sail-ma- nifestaties. Dit schip heeft maar liefst 93 bemanningsleden no dig. VEERE De gemeentes Domburg, Mariekerke, Val- kenisse, Veere en Westkapelle fuseren per 1 januari van het volgend jaar tot een grote plattelandsgemeen te. Dat houdt onder andere in dat er een nieuw ge meentehuis moet komen. Maar waar dat moet komen is nog niet duidelijk. Veere wil het nieuwe gemeente huis in Serooskerke laten bouwen, de andere gemeen tes geven de voorkeur aan een locatie bij Grijpskerke. De gemeenteraad van Veere vergadert morgen over de locatie voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Burgemeester en wethouders stellen voor om de loca tie Kadetweg in Serooskerke aan te houden en kunnen zeer waarschijnlijk rekenen op de steun van de raad. De nieuwe huisvesting is nodig omdat de huidige gemeentehui zen niet groot genoeg zijn om alle ambtenaren van de nieuwe plattelandsgemeente onder te brengen. En de mogelijkheid om bijvoorbeeld de afdeling be volking onder te brengen in de ene gemeente en de afdeling fi nanciën in weer in andere ge meente komt helemaal niet ter sprake. Dat zou alleen maar tot verwarring leiden. Het nieuwe gemeentehuis moet aan een aantal eisen voldoen. In de eerste plaats moet het onder dak kunnen bieden aan de amb tenaren. Verder moet er vol doende parkeergelegenheid zijn en er moet ruimte zijn om het gemeentehuis in de toekomst uit te breiden als dat nodig mocht zijn. delijk een onderkomen vinden in een bestaand gebouw en en kele noodgebouwen, maar dat is natuurlijk geen ideale situa tie. Noodgebouwen zijn in de winter niet warm te krijgen en in de zomer bloedheet. Het per soneel van de betrokken ge meentes hebben er bij het Be stuurlijk Overleg Herindeling, het orgaan dat de herindeling aan het voorbereiden is, op aan gedrongen om snel een beslis sing te nemen over de plaats van het nieuwe gemeentehuis. Het vervelende is dat het Be stuurlijk Overleg de beslissing alleen mag voorbereiden. Het daardwerkelijk besluit moet genomen worden door de zit tende gemeenteraden. VLISSINGEN Volgende week woensdag vertoont de heer Warnaars uit Overveen zijn collectie kleurendia's van het vooroorlogse Walcheren. Vandaag de dag zijn kleuren dia's niet bijzonder. Maar wat de dia's wel bijzonder maakt is dat ze gemaakt zijn op het voor oorlogse Walcheren, voordat bombardementen en inundaties hun verwoestende werk deden. Warnaars heeft afbeeldingen van Middelburg en Veere, maar ook van het platteland. De diavertoning begint om 20.00 uur en wordt gehouden in wijkcentrum Het Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen. BORSSELE De kerncentrale van EPZ is een paar weken buiten bedrijf in verband met de jaarlijkse splijtstofwisseling. De andere centrales in Nederland nemen het aandeel van Borssele over. Van de 121 splijtstofelementen in de kerncentrale worden er veertig vervangen. De gebruikte elementen worden voorlopig opgeslagen in een bassin. Na een jaar worden de staven naar de opwerkingsfabriek van Cogema in Frankrijk vervoerd. De jaarlijkse stop wordt bij de kerncentrale ook gebruikt om onderhoudswerkzaamhedep te verrichten, proeven te nemen en inspecties uit te voeren. Het koelwatersysteem wordt schoongemaakt en er worden voorbereidingen getroffen voor de aanpassingen die volgend jaar plaatsvinden. Die aanpassingen zijn nodig om de kerncentrale nog veiliger te maken. Nu voldoet de centrale aan eisen die gesteld worden aan een centrale van een paar jaar oud, maar volgend jaar is de centrale weer helemaal up-to-date en voldoet dan aan de eisen van een nieuwe centrale. De verbetering van de veiligheid is een direct gevolg van de Tweede Kamer-discussies die in 1994 gevoerd werden. De uitkomst daarvan was dat de kerncentra le niet gesloten zou worden, maar nog tot 2007 atoomstroom zou leveren. Onder voorwaarde dat de veiligheidseisen aan de huidige normen zouden voldoen. De aanpassingen bestaan onder andere uit het installeren van een nieuwe regelkamer en het verbeteren van de toevoer van het koelwater. De veranderingen kosten bij mekaar 467 mil joen gulden. De voorbereidingen voor de aanpassing lopen al een tijdje en bij iedere splijtstofwisseling wordt er verder aan gewerkt. Nu wordt er bijvoorbeeld een noodstroomvoorziening op diesel gebouwd. Als al het werk volgens plan verloopt kan de kerncentrale half maart weer stroom leveren aan het landelijke net. MIDDELBURG Vo rig jaar toerde het Ballet van de Staatsopera van Tatarstan door Neder land en deed ook Mid delburg aan met 'Het Zwanenmeer' van Tsjai- kovski. Nu is het zestig leden tellende balletge zelschap voor de derde maal in ons land. Op za terdag 17 en zondag 18 februari is het gezel schap opnieuw in de stad met het niet minder oogstrelende dansspek- takel 'Giselle'. De voor stellingen beginnen steeds om 20.00 uur. Kaarten kosten 55,00 (met kortingspassen 50,00) en zijn dage lijks van 11.00 tot 16.00 uur in voorverkoop aan het theater. Telefonisch reserveren kan ook via 0118-611500. Het 'ballet der balletten' Giselle gaat niet alleen over de fatale Het ballet van de Staatsopera van Tatarstan danst Tsjaikovski's Giselle kracht van de illusie, de naïeve en spirituele liefde, maar ook over de hartstocht voor de dans. In geen enkele ander ballet kan een ballerina zo haar dansper- soonlijkheid tonen als in deze klassiek-romantische choreo grafie uit 1841.Voor de titelrol is een uitzonderlijke techniek een voorwaarde, evenals een zeer expressief en ingeleefd ac- teervermogen. Daaraan wordt ruimschoots voldaan, want het gezleschap Het Nationale Zeilschip 'De Eendradht', een driemastschoener, heeft plaats voor veertig passagiers die een actieve zeilvakantie willen meemaken. De Groenkalender MET ZEEUWSE LANDSCHAP De locatie van het gemeente huis moet min of meer centraal in de nieuwe gemeente liggen en goed bereikbaar zijn per au to en met het openbaar vervoer. En het is van belang dat er in de nabije omgeving van het ge meentehuis huizen en winkels zijn voor de ambtenaren. Het is niet mogelijk om het nieuwe gemeentehuis nog voor de herindeling gereed te heb ben. Het duurt toch zeker twee jaar voordat het gebouw, of het nu in Serooskerke of in Grijps kerke komt, klaar is. De eerste tijd zal de nieuwe gemeente tij- De Veerse gemeenteraad verga dert morgen over de locatie van het gemeentehuis. Wethouder Brouwer-te Roller (VVD) kan dan zeer waarschijnlijk reke nen op de steun van raadslid De Bruijn. Ook het CDA is voorne mens om achter haar wethou der te gaan staan. CDA-raads- lid De Nood hoopt dat binnen het Bestuurlijk Overleg de wijs heid boven komt drijven. „Je moet voor zo'n beslissing toch vooral kijken naar de prakti sche kant en niet gevoelsmatig te werk gaan. Je kunt wel pre cies midden in de nieuwe plat telandsgemeente een gemeente huis neerzetten maar je moet het ook kunnen bereiken. Daar- Op deze plaats willen de gemeentes Domburg, Mariekerke, Valkenisse en Westkapelle het nieuwe gemeentehuis voor de Plattelandsge meente Walcheren laten bouwen. foto harry de lange om vind ik de locatie in Seroos kerke de beste. Want die is goed bereikbaar, zeker als straks de Dammenroute er ligt." D'66 heeft het college tot nu toe steeds gesteund in de locatie keuze en is van plan om dat ook morgen te doen. Raadslid Pou- wer is er nog wel mee bezig. „Kijk, het is natuurlijk een moeilijk probleem, want iedere gemeente wil toch het gemeen tehuis binnen de oude gemeen tegrenzen houden. Daarom zijn er deskundigen ingeschakeld en die hebben dertien locaties op een rij gezet. De locatie Kadet weg in Serooskerke en de loca tie Munnikenhof bij Grijpsker ke kwamen als beste uit de bus. Het Bestuurlijk Overleg gaf de voorkeur aan de Munnikenhof maar wij voelden meer voor Serooskerke. Maar toen bleek dat de locatie Munnikenhof he lemaal niet beschikbaar was. Wij vonden toen dat ons een oor was aangenaaid want dat moet natuurlijk al veel eerder bekend geweest zijn. Het Bestuurlijk Overleg bleef bij Grijpskerke, zij het op een andere locatie, achter de begraafplaats. Wij vonden dat er toen opnieuw naar de andere locatie gekeken moest worden, want de locatie achter de begraafplaats kwam in het rijtje van dertien mogelij ke locaties niet eens voor. Nu krijgen wij natuurlijk de Zwar te Piet toegespeeld, maar ik vind wel dat we eerst alle ins en outs moeten bespreken zodat we straks niet met een locatie zitten waarvan iedereen zegt 'hoe heb je daar nu kunnen bouwen'. De combinatie SGP/GPV/RPF heeft nog geen definitief stand punt, de fractie vergadert van avond nog, maar de verwach ting is toch wel dat ook klein- rechts het voorstel gaat steu nen. „We hebben eigenlijk twee opties" zegt SGP-er De Visser, „de ene is dat we nu kiezen voor Serooskerke en de hele kwestie doorschuiven naar 1997, om er dan in de nieuwe raad over te vergaderen, en de andere optie is dat we ons neerleggen bij de meerderheid en kiezen voor Grijpskerke." Als de gemeenteraad van Veere morgen de locatie Kadetweg in Serooskerke blijft steunen ont staat er een pat-stelling. De be slissing voor de locatie wordt dan pas genomen door de nieu- we gemeenteraad die na 1 ja- j nuari van het volgend jaar j wordt gekozen. Dat betekent dat de burgers voorlopig nog niet weten waar ze aan toe zijn en dat de betrokken ambtena ren nog wat langer in noodge bouwen moeten werken. den al bezig met het nest. Iedere vogel heeft zijn eigen type nest. En anders om geldt dat ie der nest voor er varen waarne mers te herkennen is. De variatie is bijna eindeloos. Houtdui ven maken een plat, slordig takkenvloertje; de grote lijster een diepe wijde kom van hooi in de mik van een grote tak. Het nest van de zanglijster ligt meer tussen de kleine takken of een heel enkele keer op de grond. Het is makkelijk te herkennen door de gladde stukadoorlaag van grijs opgedroogd slik aan de bin nenkant. De meester-nestenbouwer is klein jantje de winterkoning. De mannetjes bouwen in hun eentje een fraai bolvormig nest met een ronde opening aan de zijkant. Ze laten het niet bij een en kel bouwsel, maar er worden vier of meer nesten gefabriceerd, waaruit het winterkoninginnetje een keuze mag maken. Onbe grijpelijk dat zo'n beest dan ook nog tijd heeft om de hele dag door zijn ratelende liedje voor te dragen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1