CARNAVALS ARTIKELEN Rozenkruis exposeert in bibliotheek Engelse organist be Jeu-de-Boulers succesvol op wintercircuit in Breda r Eindelijk erkenning voor werk van Zeeuwse schilder Theaterconcert Frank Boeijen in Vlissings Arsenaaltheater SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 309 Grote sortering FEESTARTIKELEN MIDDELBURG Jan Heyse (1182 Zierikzee - 1954 Middelburg) was één van de vele kunstenaars die woonden en werkten in Zeeland aan het begin van de ze eeuw. Hij wordt gerekend tot de Domburgse groep waartoe ook bekende kunstenaars als Jan Toorop en Piet Mondriaan behoorden. Jan Heyse heeft een prachtig maar helaas nog vrij onbekende oeuvre ach tergelaten. Dit voorjaar krijgt het werk van Jan Heyse de plaats en de eer die het verdient in de dubbelten toonstelling in Middelburg en Domburg. Nooit eerder is een overzichtstentoonstelling gewijd aan zijn werk. De tentoonstelling heet: In Schoonheid Verstild. Jan Heyse was vanaf 1912 als seum in Domburg willen met Publicatie Musea Bescheiden JFS SEP Molenstraat 38 - Roosendaal - tel. 0165-537808 MIDDELBURG Rozen kruis expositie in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg De Internationale School van het Gouden Rozenkruis, het Lectorium Rosicrucianum houdt gedurende de gehele maand februari 1996 een expo sitie in de hal van de Zeeuwse Bibliotheek. Het thema is 'Gno sis is tijdloos en altijd actueel'. Door middel van beeldmateri aal, boeken uit eigen fonds en brochures is aan dit thema vorm gegeven. Gnosis is het Griekse woord voor kennis uit de goddelijke wereld, het beduidt het volledig kennen en bezitten van het oor spronkelijke leven. Vaak is ken nis in gesluierde taal beschre ven. Voor wie de sleutel kent is De universele kennis in beeld gebracht in hal van de biblio theek. FOTO JOHANNA BROUWER daarin het antwoord te vinden op fundamentele levensvragen als: wie ben ik waarom leef ik waar ga ik naar toe Naast de officiële, uiterlijke leer van de kerken heeft deze gnostieke leer altijd bestaan en werd onder andere onderwezen in de zogenoemde mysterie- scholen. De geschiedenis kent echter vele perioden dat deze gnostieke leer, in verband met vervolging door de heersende staatskerk, ondergronds moest worden doorgegeven. De expositie laat zien op welke wijze in de loop van de geschie denis de universele kennis werd verwoord. Er zijn voorbeelden te zien uit de Oergnosis uit Egypte, de Chinese Gnosis, de Gnosis uit de tijd van de Boed dha en uit de vroeg-christelijk Gnostiek. Door vergelijking is zichtbaar gemaakt dat door alle tijden heen dezelfde thematiek is te herkennen: de mens is een tweevoudig wezen; sterfelijk naar het lichaam én onsterfelijk naar zijn zielekern. Ook de we reld is tweevoudig; een stoffe lijke, vergankelijke wereld én een oorspronkelijke goddelijke wereld. En er is een weg die voert uit deze stoffelijke wereld naar de wereld van de ziel, het oorspronkelijke levensveld. Ook de Internationale School van het Gouden Rozenkruis, het Lectorium Rosicrucianum, is een loot aan de eeuwenoude spirituele boom. Zij is een he dendaagse westerse variant van de klassieke mysteriescholen en draagt de fakkel over. Zij on derwijst de zoekende mens de weg uit de tijdelijkheid naar de eeuwigheid. Hiertoe worden door het Lectorium Rosicrucia num lezingen, cursussen, dien sten en conferenties gegeven. Elke zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur zijn er in de biblio theek vrijwilligers van Lecto rium Rosicrucianum aanwezig, die graag eventuele vragen wil len beantwoorden. Tijdens de expositie is er voor iedere be langstellende een informatie pakket over de werkzaamheden van het Lectorium Rosicrucia num. Dit gratis pakket wordt op uw verzoek uitgereikt door de medewerkers van de biblio theek aan de centrale inlichtin genbalie. Lezing: Voor geïnte resseerden naar de achtergrond van deze gnostieke Geestes- school is er maandag 26 februa ri in de aula van de bibliotheek een lezing over de elementaire wijsbegeerte van het moderne Rozenkruis. De toegangsprijs bedraagt 2.50, de aanvang is 20.00 uur. Jan Heyse: In Schoonheid Verstild STIJL - DE ZVU start dinsdag 20 februari met een cursus Kleur en Stijl. De cursus bestaat uit zes lessen waarin u leert om vanuit een persoonlijke stijl een complete gardero be samen te stellen. De lessen worden gegeven in het ZVU- gebouw aan de Spanjaardstraat in Middelburg, de eerste les begint om 13.30 uur. ROMMELMARKT - Wijkvereniging Zanddijk Veere houdt zaterdag 10 februari tussen 10.00 en 14.00 uur een rommelmarkt in het Praetuus aan de Frans Naereboutstraat in Zanddijk. Van de opbrengst wordt nieuw meubilair voor het verenigingsgebouw gekocht. De Korczakschool houdt zaterdag 10 februari tussen 9.00 en 13.00 uur een rommel markt in de gymzaal aan de Korczakstraat, achter het Shell-station aan de Koudekerkseweg in Middelburg. De opbrengt komt ten goede aan het schoolkamp. JULIANA - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Turks-Nederlandse Sociale Kulturele Vereniging te Mid delburg een bijdrage toegekend van tienduizend gulden voor de inrichting van haar accommodatie aan de Nassau- laan in Middelburg. DIËTEN - Iedereen die gezond, fit en slank wil zijn en wil afvallen kan maandag 19 februari naar de cursus 'diëten of gezond eten' van de ZVU. De cursus bestaat uit zes middag bijeenkomsten van 13.30 tot 15.30 uur en wordt gehouden in het ZVU-gebouw aan de Spanjaardstraat in Middelburg. In de cursus wordt het eetgedrag in schema gebracht en aange geven welke veranderingen er aangebracht zouden kunnen worden. BINGO - Donderdag 8 februari wordt er in jongerencen trum de Walk-Inn, minister Lelystraat in Vlissingen, een bingo-avond gehouden met leuke prijzen, aanvang 20 uur. STOOMTREINEN - De Zeeuwse afdeling van de Neder landse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen houdt op vrijdag 9 februari haar maande lijkse bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Er worden films vertoond over stoomtreinen in Zimbabwe, Polen en Indonesië. KORSAKOV THEATER - Vrijdag 9 februari presenteert jongerencentrum Walk-Inn aan de minister Lelystraat in Vlissingen 'Koradkov Theater' met mzuiek in de stijl van grunge tot hardcore. Aanvang 20 uur. HOUSE-DJ KAMPIOENSCHAPPEN - Op zaterdag 10 februari wordt in jongerencentrum de Walk-Inn, minister Lelystraat in Vlissingen een open House-DJ kampioen schappen. Deelnemers kunnen zich tussen 18 en 18.30 mel den, ze moeten eigen lp's meenemen en hebben gratis en tree. Bezoekers betalen 2,50 entree. Aanvang 20 uur. BINGO 50+ In wijkcentrum Scheldebuurt aan de Ver- kuuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen wordt op donderdag 8 februari een bingo voor 50-plussers gehouden. Aanvang 14 uur. MUSICAL - De werkgroep Aktiva van Bachten Poorte in Oost-Souburg presenteert de musical 'De goeie ouwe tijd' door de musicalgroep van Majoraat op dinsdag 13 februari in de Kwikstaart aan de Nagelenburgsinge. Kaarten kosten 3,50, aanvang 14 uur. ZEEUWS KOSTUUM -Op zondag 11 februari wordt in de schuur van de Kapel van st. Maarten te Hoogelande aan de Hogelandseweg te Grijpskerke een presentatie gegeven aan de hand van dia's over de tijdgeest in het Zeeuwse kos tuum, begeleid door pianomuziek uit de tijd van de getoon de stijlperioden. Het Zeeuw kostuum is in wezen geen hoe rendracht, maar stam direct van de de Hollandse mode van de gegoede burgerij. PRÏJSKLAVERJASSEN - In wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuijl Quakkelaarstraat wordt op zaterdag 10 fe bruari een prijsklaverjasmiddag gehouden. Inschrijven van 13.30 tot 13.45 uur. Kosten 3,00, JEUGDDIENST - Op zondag 11 februari wordt in de ger. kerk in Grijpakerke een jeugddienst gehouden. Aanvang 19 uur. FOTOGRAFIE - Kees Brandenburg begint dinsdag 27 en woensdag 28 februari met een cursus elementaire fotogra fie. Hij geeft de cursus in zijn atelier aan de Prins Hen drikstraat 35 in Middelburg. De cursus is bedoeld voor mensen die meer willen met fotografie. In maart en in april geeft Brandenburg workshops gomdruk en cyanotypie. COC - Bij het COC in de Eigenhaardstraat in Middelburg komt vrijdag 9 februari een visagiste langs die uitleg geeft over make-up. De avond begint om 21.00 uur en is om 01.00 uur afgelopen. Woensdag 14 februari wordt Valentijnsdag gevierd in aan wezigheid van Cupido. Dit festijn begint om 21.00 uur en is om 24.00 uur afgelopen. PUZZELEN - Houdt u van puzzelen dan kunt u een keer per drie weken in de kleine zaal van Bachten Poorte in Oost-Souburg terecht om een legpuzzel te lenen. De eerst volgende uitleen is op maandag 19 februari, daarna op 11 maart, 1 april, 22 april, 13 mei, 3 juni, 24 juni en 15 juli. De puzzels worden tussen 14.00 en 15.00 uur uitgeleend. DANSEN - Op zaterdag 10 februari houdt Single een dansavond in de Karolingenburcht aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg. De dansavond begint om half negen en de toegangsprijs be draagt vijf gulden. Buurtvereniging Van Duivenvoorde houdt zaterdag 10 februari om 20.00 uur een dansavond in gebouw De Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Oost- Souburg. CONCERT - Het akoestisch duo Jack Daniels geeft zondagmiddag 11 februari om vijf uur een gratis concert in het Schuttershofcafé in Middelburg. Jack en Daniels speelt covers van Billy Joel, Bram Vermeulen en Joe Jackson. Zon dag 18 februari is er in café The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg een optreden van Waterless Blue, een Neder lands/Ierse groep die gevoelige ballads en pubfolk brengt. De aanvang is 15.00 uur. Johannes Leertouwer en Leen de Broekert geven op 23 februari een concert in de Engelse kerk in Middelburg. Het concert begint om 20.00 uur en op het programma staan sonates van Mozart, Beethoven en Schubert. HYPERVENTILATIE - Therapeute Ineke Los begint eind februari een cursus voor mensen die last hebben van hyper - ventilatieklachten. De cursus bestaat uit acht bijeenkom sten van twee uur en wordt gegeven in de praktijk aan de Loskade 43 in Middelburg. De eerste lessen zijn op woens dagmorgen 28 februari om 9 uur en donderdagavond 29 fe bruari om 19.30 uur. De kosten bedragen honderdzestig gulden. CARNAVAL - Kinderen van vier tot en met negen jaar kunnen zich amuseren in wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuyl Quakkelaarstraat in Vlissingen. Daar wordt woensdag 21 februari van 13.30 tot 16.00 uur een kinder middag in carnavalsfeer gehouden. organisator betrokken bij de voor de Nederlandse schilder kunst baanbrekende zomerten- toonstellingen van 1911 tot 1920 in Domburg. Zijn werk was hier elk jaar te zien. Daar naast exposeerde hij geregeld in Amsterdam, Zeeland en Vlaan deren. Na zijn overlijden in 1954 werd een herdenkingsten toonstelling in Veere ingericht. Sinds die tijd is er weinig aan dacht aan de kunstenaar en zijn werk besteed. In het Mondriaanjaar 1994 werd in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg een zomertentoonstelling uit 1912 gereconstrueerd. Naast het werk van Mondriaan en Toorop vielen de verstilde schilderijen op. Vergelijkingen met het werk van de Vlaming Hans Memling en de Italiaan Andrea Mantegem werden toen reeds gemaakt. Jan Heyse's schildersstijl is klassiek, tradi tioneel en eigenzinnig. De tentoonstelling In Schoon heid Verstild, Jan Heyse, 1882- 1954 is een vervolg op het suc ces van de Zeeuwse Mondriaan- tentoonstellingen in 1994. Het werd toen duidelijk dat behalve de schilderijen van Toorop en Mondriaan nog vele kunst schatten in Zeeland verborgen zijn. In Schoonheid Verstild, bestaat uit twee tentoonstellingen en een publicatie. Het Zeeuwse Museum in Middelburg en het Marie Tak van Poortvliet Mu- deze tentoonstellingen en een publicatie het werk opnieuw onder de aandacht brengen. Het onderzoek door Francisca van Vloten, gepubliceerd in de Zeeuwse Katernenreeks met als titel In Schoonheid Verstild, de kunstenaar Jan Heyse, 1882- 1954, is een aanvulling op de tentoonstellingen. De dubbel tentoonstellingen, van zondag 7 april tot en met 18 augustus, en de publicatie geven een com pleet beeld van het werk van Jan Heyse. In het Zeeuws Museum in Mid delburg worden aan de hand van thema's ongeveer zestig werken van de schilder ten toongesteld. Van deze thema's zijn de madonna's met kind een klassieke en boeiende serie. De moeder- en kindstudies in tem pera, olieverf, gouache en hout snede worden in de loop der tijd steeds 'verstilder' en mythisch. Andere thema's zijn stillevens, landschappen, dierstudies en portretten. In het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg is een bio grafische tentoonstelling inge richt waarin ongeveer een zelf de aantal schilderijen en teke ningen de stilte rondom het werk en het leven van de schil der doorbreken. Zijn modellen zocht Jan Heyse in zijn omge ving. Een jonge Amemuidse wordt vanaf 1907 model voor zijn madonna's. Vanaf 1910 neemt Mies Visser, later zijn vrouw, haar plaats in. Daar- MIDDELBURG Vrijdaga vond 9 februari wordt het Compton theaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat bespeeld door de Engelse organist Iain Flitcroft. Iain Flitcroft, geboren in 1968 in Preston in Lancashire had al vroeg belangstelling voor mu ziek. Hij begon op zesjarige leeftijd met pianolessen. Op twaalfjarige leeftijd begon hij met het nemen van klassieke orgellessen en werd hij assis tent in de plaatselijk kerk Christ Church Fulwood in Preston. Kort hierna werd hij organist en koorbegeleider in St. Paul's Church in Farington bij Preston. Toevalligerwijze ontdekte hij de theaterorgel- muziek. Hierna bezocht hij herhaaldelijk het beroemde Wurlitzer theaterorgel in de Tower Ballroom in Blackpool waarbij hij de wens uitte thea terorganist te willen worden. Hij kwam in opleiding bij de ongeëvenaarde organist Ernest Broadbent. Hij heeft inmiddels veel concerten gegeven en hij heeft drie seizoenen gespeeld in The Tower Ballroom in Black pool. In 1989 ontving Iain de felbegeerde Ian Suther land Award. Hij is regelma tig te horen op BBC 2 in het programma The Organist Entertains en heeft opnamen gemaakt op de Wurlitzer or gels in de Gau- mont State Kilburn en in de Assembly Hall Worthing. Momenteel is hij "resident" organist in de Assembly Haal Worthing waar hij elke zaterdagavond met orkesten Ballroom Dancing be geleidt. Het concert in Middelburg be gint om acht uur. Kaarten kos ten aan de zaal 12.50 (kinde ren tot plm. 16 jaar onder bege lain Flitcroft schilders waren voor Heyse een belangrijke inspiratiebron. De invloeden van hen zijn vooral te zien bij zijn madonna-met kind verbeeldingen. De studies van kinderportretten geven blijk van de nauwgezetheid van de schilder voor zijn werk. In zijn schilderijen spreken de zachte kleuren en-uit zich het verlan gen van de schilder om vooral zijn modellen in een zuiver licht te vangen. Heyse volgde zijn opleiding aan de Rijksacademie te Amster dam (1899-1904). De tentoon stelling van Vlaamse Primitie ven en Oude Kunst in Brugge in 1902 is mogelijk van grote in vloed geweest op zijn werk. Ook de Arts and Crafts Beweging in Engeland zorgde voor een her waardering van de grafische kunsten. Dit inspireerde Heyse tot het maken van houtsneden en ander grafisch werk. De kunstenaar leefde vrij stil en teruggetrokken in Middelburg en Veere. Het zijn de Zeeuwse figuren, landschappen en teke ningen, gemaakt voor bijvoor beeld Zeeuwse legendes, die Jan Heyse's werk erg geliefd maakte. Jan Heyse maakte lan ge fietstochten door Vlaanderen en schetste straatbeelden van Damme en Brugge. Deze teke ningen en schetsen, evenals die van de stille beelden van Mid delburg, Arnemuiden en Veere, vindt men veelal terug in parti culier bezit. De zo bescheiden kunstenaar had weinig behoef te om naam te maken met zijn werk waardoor hij onvoldoende onder de aandacht van het kunstminnende publiek is ge komen. De tentoonstellingen gehouden in het Mondriaanjaar 1994 in het Zeeuwse Museum te Mid delburg en het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg waren een groot succes. Ze lie ten zien dat de Zeeuwse luchten en het Zeeuwse licht belangrij ke inspiratiebronnen waren voor Nederlandse en buiten landse kunstenaars. De komende jaren organiseert het Zeeuws Museum in Middel burg in samenwerking met het Marie Tak van Poortvliet Mu seum in Domburg voorjaars- en zomertentoonstellingen over Zeeuwse kunstenaars. Het voornemen is om bij deze ten toonstellingen een begeleidende publicatie in de Zeeuwse Ka- temenreeks te laten verschij nen. Frank Boeijen. ADVERTENTIE MIDDELBURG Zondag werden in Breda de voorrondes van het wintercircuit Jeu de Boules gehouden. In de B-poule was er een bescheiden succesje voor de Middelburgse deelne mers. Aan de voorrondes namen 44 teams mee uit Zeeland en West- Brabant. Van de Middelburgse Jeu-de-Boules club deden vier triplettes een gooi naar een plaatsje bij het Nederlands kampioenschap dat op 18 fe bruari in Hoek van Holland wordt gehouden. Tijdens de voorrondes werden drie partijen gespeeld. De beste zestien gingen naar de A-poule, de rest naar de B-poule. Eén Middelburgs triplet ging naar de A-finale, maar ging daarin jammerlijk onderuit. In de B-finale ging het Janny Elve, Bart Brasser en Ada Wou ters beter af. Dit triplette be haalde de derde plaats. FOTO ZEEUWS MUSEUM jaar, keren steeds dezelfde the ma's in zijn werk terug. De schilder moet een bijna middel eeuwse toewijding hebben ge had bij het maken van zijn schilderijen. Toen de schrijver Frederik van Eeden het schilderij 'Drieko ningen' op de voorjaarsexposi tie bij Arti et Amicitiae in Am sterdam zag, schreef hij: 'Welk een fraaie, harmonische compo sitie, hoe goedhartig en zacht zinnig de voorstelling'. Hans Memling, Andrea Mante- gna en andere 15de eeuwse leiding gratis toegang). Kaar ten in de voorverkoop bij Mu ziekcentrum Middelburg, Lan ge Delft 80, Middelburg. Voor verkoopprijs 10.- p.p. VLISSINGEN Aanstaande vrijdag geeft Frank Boeijen een concert in het Arsenaaltheater. Met zijn theatertournee 'Jazz in Barcelona' zette Frank Boeijen twee jaar geleden de lijnen uit voor een muzikale toekomst. De concerten van de daaropvolgen de tour 'De Ontmoeting' waren een logisch vervolg van een zoek tocht. Een avontuurlijke reis in het grensgebied tussen Nederpop en -chanson, een artistieke speurtocht naar andere wegen om nieuwe muzikale ideeën vorm te geven. Ook de komende theatertour (gebaseerd op de in het najaar van 1995 verschenen cd) staat weer in het teken van nieuwe ontdekkingen en nieuwe, grensverleggende muzikaliteit. Gesteund door een hechte en professionele begeleidings groep slaagt Frank Boeijen er steeds weer in om hartstocht, vakmanschap en creativiteit te combineren tot een spranke lende show. Wie Frank Boeijen wel eens live in het theater aan het werk wil zien, moet haast maken want voor zijn Vlissing- se optreden zijn nog slechts 50 plaatsen beschikbaarHet concert begint om 20.00 uur. Kaarten a 35.- zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij de VVV aan de Nieuwendijk, tel. 419275. Jan Heyse: Amemuidsche met kind, 1909. Particulier collectie naast portretteert hij vaak zijn dochter en zijn zoon. Met deze tentoonstellingen wordt duidelijk dat er behalve het Zeeuwse licht, vastgelegd door Mondriaan en Toorop, nog meer te vinden is in het zono vergoten, waterrijke Zeeland, namelijk de stilte. De schilder Jan Heyse toont in zijn werk de schoonheid en de grootsheid van het landschap, de zee, de mensen en de dingen. Zijn on derwerpen worden in een aure ool van verstilling geplaatst. Het verlangen naar zuiverheid en schoonheid was Heyse's gro te kracht. Over een lange perio de, van soms meer dan twintig

Scheldebode | 1996 | | pagina 9