de Golfbaan STO BE*T Keukens half geld Het musterpaard van stal gehaald ie Friday 9 Feb. Sprokkelmaand «52=»%; fl-a GroenLinks wil bibliotheek ook op zondag openstellen Terre des Hommes jubileert 'Onruststoker' Meliefste blikt terug op twintig woelige maanden Spoorverwarring QJ Vrouwenbond in actie voor behoud Janneke Dierxschool Foto's gezocht 'Dj. Funk" Mr. - ÜLÜORO Eetproblemen *n Pittig feestje bouw je bij Tel. 418653 I Schermen van wilgentenen zijn weer in trek Maaibalk Stinsen Fair Rudeboy Ba! Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen PE SCHELDEBO 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. 301 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 MIDDELBURG Het elfde werkseizoen van de werkgroep Landschapsverzorging ken merkte zich door uitzonderlijk goed werkweer. Daardoor kon 1080 uur gewerkt worden, twintig uur meer dan in het jaar ervoor. Het aantal vrijwilligers daalde met twee naar 46. Een hoogtepunt was het planten van een lindenboom ter gele genheid van het 10-jarig be staan bij de splitsing Koe- dijk-Krukweg, waar de werk groep de taluds onderhoudt. Het gebruik van 'afval', zoals takhout en maaisel neemt toe; een ontwikkeling die de werk groep toejuicht. Wilgentenen, de dunne takken van wilgen, komen de laatste jaren meer en meer in trek. De werkgroep Landschapsverzor ging knot jaarlijks zo'n honderd wilgen op Walcheren. Tot voor kort was alleen het Waterschap geïnteresseerd in wilgentenen voor onder meer het maken van windschermen in de duinen. De laatste jaren tonen ook particu lieren interesse. Van de tot tak kenbossen of musters samenge bonden wilgentakken kunnen stevige afrasteringen worden gemaakt. Voor het maken van musters heeft de werkgroep het muster paard, een oud werktuig om wilgentenen te bundelen, van zolder gehaald. In Westkapelle werd aan de Roverswegeling een natuurlijke omheining aan gelegd, waarin zeventig mus ters tussen essen palen werden gestapeld in een omheining van zo'n zestig meter lang. Overi gens werden ook losse takken benut voor het vlechten van rustieke schuttingen. Behalve takhout wordt ook vrijkomend maaisel gebruikt, voor als vee voer of afdekmateriaal voor veevoer. De werkgroep had in het vorige werkseizoen de beschikking over een nieuwe maaibalk, wat het maaien van de taluds aan de Krukweg en de Koedijk aan zienlijk vergemakkelijkte. De steile kanten werden overigens met de zeis gedaan. De werk groep heeft deze taluds sinds enige jaren in onderhoud. Door de taluds regelmatig te maaien en het gras af te voeren, ver schraalt de grond, waardoor al lerlei wilde bloemen en kruiden .weer een kans krijgen. Zo ont staat een mooie bloemendijk. In het verlengde daarvan verleent de werkgroep Land schapsverzorging medewerking aan het spoordijkproject bij Groot Abeele van de Vlinder werkgroep. Voor het tweede jaar werden daar afwisselend delen van de dijk gemaaid. Bloeiende planten die aantrek kelijk zijn voor vlinders krijgen zo een kans zich te ontwikke len, maar ook blijft er voldoen de vegetatie over voor rupsen. Tijdens de werkzaamheden werden verschillende vlinders waargenomen, zoals het bont zandoogje, de kleine vuurvlin der en de argusvlinder. Andere werkzaamheden van de werkgroep Landschapsverzor ging waren het rooien van vo gelkersstruiken in het water wingebied Oranjezon en het on derhoud van het Eikenlaantje bij Westhove. Bramenstruiken rond de bomen werden ge maaid, zodat stinsenplanten weer de kop op kunnen steken. Stinsenplanten zijn van oor sprong exotische bol- en knol gewassen, die door de eigenaars van de landgoederen in de Man- Met bundels van wilgentakken of 'musters', leggen leden van de werkgroep Landschapsverzorging een omheining aan. telinge het gebied achter de duinen tussen Oostkapelle en Domburg in de 17e eeuw werden aangeplant en inmid dels verwilderd zijn. Het woord stinse vindt zijn oorsprong in Friesland, waar de burchten of stenen huizen van adellijke per sonen zo genoemd werden. In de buurt van Vrouwenpol der werd een oud drinkputje ontdaan van overmatige be groeiing. In een boomgaard in Nieuw- en St. Joosland werden enkele hoogstambomen geplant en een zestal bomen gesnoeid. Bij Duinvliet werd in het vroege voorjaar een paddenoversteek- plaats uitgezet. Ook hielpen le den van de werkgroep mee met de aanleg van de tuin bij het MEC in Vlissingen. Op verschillende plaatsen op Walcheren werden bovendien nog wilgen geplant en geknot, meidoornhagen gesnoeid en grasterreinen gemaaid. Hofje Onder den Toren blijft MIDDELBURG Piet Meliefste is een gelukkig man. Anderhalf jaar geleden startte hij de acties voor het behoud van het hofje Onder den Toren en sinds een paar weken weet hij met zekerheid dat hij in zijn huis je kan blijven wonen, evenals de andere bewoners van et hofje. „En eigenlijk wil ik nu iedereen wel eens be danken die ons gesteund heeft, want vooral dat saam horigheidsgevoel heeft me goed gedaan. Zelfs nu nog krijg ik leuke reacties. Een poosje geleden was ik in de kapel van Hoogelande en daar ontmoette ik mensen die ook uit Middelburg kwamen. Het gesprek kwam op het hofje en die mevrouw zei toen 'wat waren we kwaad hè?'. Kijk, en zoiets blijft je bij." Als je het hofje binnenstapt valt de rust je meteen op. Twee poe zen in het winterzonnetje zijn de enige levende wezens die zich op deze koude februaridag buiten wagen. „We hadden tweeëndertig jaar op een flat gewoond en toen wilde mijn vrouw wel eens een tuintje. Zo zijn we zes jaar geleden hier verzeild geraakt. En we wonen hier erg naar ons zin, jong en oud woont hier samen, lekker rustig en toch ben je zo bij de winkels." Maar in de maand augustus van 1994 was het ineens gedaan met de rust. De Woningbouw Vere niging Middelburg (WVM), de eigenaresse van de huisjes, stuurde een brief waarin stond dat de huisjes verkocht zouden worden aan de gemeente in ver band met de komst van het Toe ristisch Huis en van nieuwe winkels. „We zijn toen meteen naar de directeur van de wo ningbouwvereniging gegaan en hebben gevraagd wat er dan met de huizen gebeuren ging. Hij zei dat er winkels zouden komen met daarboven 42 flatjes voor ouderen. Op 2 augustus was er een infor matieve bijeenkomst in de Trouwzaal van het stadhuis. Daar werd de aanwezige bewo ners meegedeeld dat het hofje Onder den Toren gesloopt zou worden, en dat er winkels met appartementen van twaalfhon derd gulden in de maand zou den komen. Dat kunnen wij na tuurlijk niet betalen en toen stond ik meteen op scherp, vooral toen de man die dit ver telde z'n naam niet wilde zeg gen. Na afloop van de bijeenkomst stonden we nog wat na te pra ten en toen werd er gezegd dat we het verkeerd begrepen had den van die flatjes voor oude ren. Jaja, ik ben niet gek en bo vendien waren er nog anderen bij toen ons dit wijsgemaakt werd, want zo zie ik het.". Direct na deze bijeenkomst be gon Meliefste samen met zijn vrouw en nog enkele Hofje-be woners met het op touw zetten van een actie. „We gingen met een kraam op de Nieuwe Burg staan om handtekeningen in te zamelen en er liepen mensen met een megafoon door de stad en met sandwichborden. De be langstelling was werkelijk overrompelend en binnen een dag hadden we al vierduizend handtekeningen ingezameld. Je kon echt merken dat het de mensen pakte. Ook jongeren. Er kwamen op een gegeven mo ment twee kinderen van een jaar of tien en die zeiden 'wij zouden het ook erg vinden als onze opa uit zijn huisje zou moeten'. Daarna zetten ze hun handtekening en die ene deed nog een dubbeltje in de inzame lingspot. Toen kon ik echt wel huilen van ontroering." De bewoners lieten ook pam fletten maken met de tekst 'Af braak hofje nee'. Binnen de O) N O) Nederlandse Spoorwegen komt geregeld in het nieuws, soms in de plus en soms in de min. Enige tijd geleden berichtten wij over het sluiten van een aantal kleine stations op de Zeeuwse lijn. Na wijs beraad en veel geklets is de NS nu op haar besluit teruggekomen en is het plan van de baan. Beter gezegd van de spoor- baan, de trein staat weer op de rails. Maar nauwelijks zijn we bekomen van van de vreugde over dit besluit of de NS kondigt aan om haar fietsenstallingen 's avonds eerder te gaan sluiten. Een aantal reizigers wordt hiermee gedupeerd en wordt zo misschien weer gpj de auto ingejaagd, terwijl ze juist met de fiets en de trein gingen om de auto te laten staan. Wat is wijs- paiSj heid? Toch blinkt de NS af en toe uit in klantenservi ce. Een Groninger, die altijd plat Gronings sprak en derhalve uit 'Greuningen' kwam, ontmoette op va- pwnt- kantie een Frans sprekende Belg uit het Walenland. Ondanks het taal- en cultuurverschil konden die twee Chet goed met elkaar vinden en ze spraken af bij elkaar op bezoek te komen. De Belg kwam eerst en hij zou (jrt vanaf Maastricht de trein naar het Noorden, naar de Martinitoren, nemen. Aan het loket herhaalde hij met Cw zijn Franse tongval de naam van de stad waar zijn va kantievriend woonde, Greuningen. De kaartjesverko per knikte begrijpend en via de computer printte hij een reis route uit. Via Eindhoven, Breda en Roosendaal naar 'Greunin gen' waar de reiziger uitstapte en verbaasd vaststelde dat de toren van Kruiningen niet op de Martinitoren lijkt. Door zijn Frans accent had hij in Maastricht een kaartje Kruinin- gen/Yerseke gekregen. De NS bood service, zodat de man als nog in Groningen kwam. Cameleon. De rust is teruggekeer in het hofje Onder den Toren. kortste keren hingen de pam fletten overal. De kranten ston den er vol van en zelfs Hilver sum kreeg er hoogte van. „Op een middag werden we opge beld door iemand van Nova, dat ze een reportage kwamen ma ken! Zo iets werkt echt als een medicijn." „Er is ons later nog wel een ver weten dat we de publiciteit zo gezocht hebben maar dat is niet waar, de journalisten zochten ons steeds op. Ik wil nu nog wel een benadrukken dat wij het al tijd fair gespeeld hebben en dat kon ik van de tegenpartij niet altijd zeggen. Wij werden nogal eens gekleineerd en soms werd er ook gewoon onwaarheid ge sproken. Zo stond ik eens het Hofje te verdedigen tijdens een of andere commissievergade ring en toen zei de wethouder dat de huisjes erg gehorig wa ren en dat de mensen die boven woonden last hadden van de mensen die beneden woonden. Kijk en dan weet je natuurlijk helemaal niet waar je het over hebt want de huisjes in het hof je zijn op zich zelf staande wo ningen met een begane grond en een bovenverdieping voor ie der huisje. Het enige waar wij in het hofje last van hebben is de slechte bestrating buiten om." Inmiddels stroomden de hand tekeningen binnen. Ook veel winkeliers wilden hun handte kening zetten want die zaten helemaal niet allemaal te sprin gen om meer winkelruimte in Middelburg. Sommige winkels hadden zelfs intekenlijsten op de tdonbank liggen en ook in de Oostkerk kon je tekenen. Na een tijdje kon Meliefst 10.327 handtekeningen aanbie den aan de fractievoorzitters van de politieke partijen. „Want we vonden dat die meer voor ons konden doen dan de wethouders." MIDDELBURG De vrou wenbond van het FVN gaat ac tie voeren voor het behoud van de Janneke Dierxschool. Want het is voor de vrouwenbond on begrijpelijk dat de Vrouwen vakschool met sluiting bedreigd wordt terwijl grote groepen vrouwen zoals weduwen en vrouwen in de bijstand, de ar beidsmarkt op móeten. De vrouwenbond heeft met verbijstering kennis genomen van de dreigende sluiting van de Vrouwenvakschool, door dat de Arbeidsvoorziening Zeeland (RBA) de financiële bijdrage aan de school dusda nig heeft verlaagd dat er van de honderd scholingsplaatsen nog geen twintig overblijven. De vrouwenbond heeft al brie ven verstuurd naar de RBA, het landelijk bureau voor de Arbeidsvboorziening, minister Melkert en minister Ritzen. In de brieven wordt dringend verzocht de sluiting te voorko men. De vrouwenbond van het FNV heeft haar leden opgeroepen om ook in de pen te klimmen of de telefoon te pakken om zo de beleidsmakers van gedach ten te laten veranderen. Toch was niet iedereen het eens met de actie van de bewoners van het Hofje. „In het najaar van 1994 plakten er ineens pos ters met het opschrift 'Afbraak Hofje JA' op onze eigen ruiten. Maar wie het gedaan heeft we ten we nog steeds niet, al heb ben we wel zo onze vermoedens maar die wil ik niet uitspreken. Want we hebben het altijd net jes gespeeld en dat wil ik ook nu blijven doen. De actievoerders kregen al snel steun van de Stichting Vrien den van Middelburg die zich in spande om voor het Hofje de monumentenstatus te verkrij gen. En dat is ze inmiddels ge lukt. Op 22 januari stuurde staatssecretaris Nuis de mede deling dat het Hofje aangewe zen is als 'beschermd monu ment'. De staatssecrestaris vindt dat het Hofje een karak teristiek element in de binnen stad van Middelburg is en dat het goed past in het wederop- bouwplan dat in de oorlog is ontwikkeld. Het Hofje werd ge- Voor onze pagina 'baby, peuter en kleuter' zijn wij op zoek naar 'verse' foto's. Heeft u een leuke, zelfgemaakte foto van uw (klein)kind stuur deze dan op naar De Schelde- bode, Postbus 5051, 4380 KB in Vlissingen. Zet in de linkerbo venhoek van de enveloppe: ba byfoto. Wanneer u uw foto terug wilt dient u een aan uzelf geadres seerde en gefrankeerde enve loppe bij te sluiten. U kunt de foto ook afgeven bij de balie van de Scheldebode in de Scheldestraat in Vlissingen. FOTO JOHANNA BROUWER bouwd in de jaren 1942-1943 in de stijl van de Delftse School. De architect was F.A. Eschau- zier. Toch zijn er verschilldende be woners die de goede afloop niet afgewacht hebben. De woning bouwvereniging stelde de be woners een premie van vierdui zend gulden in het vooruitzicht als ze gingen verhuizen. Som migen lieten zich daardoor overhalen en verlieten het Hof je- De WVM verhuurde de leegge komen woningen op tijdelijke basis voor zeshonderd gulden per maand. De oorspronkelijke bewoners zijn nog steeds voor tweehonderdvijftig gulden on der de pannen. ADVERTENTIE DISCOCENTER ikik De Groenkalender MET ZEEUWSE LANDSCHAP Februari sprokkelmaand. Onwillekeurig dringt het beeld zich op van een oud krom vrouwtje in de ijzige kou. Moeizaam optor nend tegen de snijdende oostenwind, gaart ze afgevallen hout bijeen. Sprokkelen heeft ech ter niets van doen met dit soort 'takkenge- .- vfci. gBHrgg," scharrel'. De sprokkelmaand heette vroeger tv Bf Jp l 'sporkelmaent'Sporkelen is afkomstig van een een Latijns werkwoord (spurcare), dat verontreinigen of vuilmaken betékend. Een oud-heidense feestdag heette 'Spurcalia'. Na derhand wetd dit feest gekerstend als 'Maria- lichtmis', het feest van de reiniging van de maagd Maria. Dit feest wordt gevierd op 2 fe bruari. Het weer op die dag was, naar men dacht, bepalend voor een al of niet succesvolle oogst. Lichtmis donker Maakt de boer een jonker Lichtmis helder en klaar Maakt de boer tot bedelaar Sprokkelem is waarschijnlijk gewoon een dyslectische ver spreking. Toch wordt er heel wat afgesprokkeld in de soms barre ferbuarimaand. Door spreeuwen bijvoorbeeld. Het gaat dan niet om hout, maar om voedsel, een totaal andere brand stof. Vaak spelen zich agressieve taferelen af aan de voederta fel. Letterlijk bekvechtend, eist iedere spreeuw een plaats op aan de dis. Bij spreeuwen valt op dat de donkere wintersnavel geleidelijk weer geel wordt. Tijdens de najaarsrui in november krijgen spreeuwen veren met lichte randjes die de vogels een gespikkeld uiterlijk geven. In februari zitten spreeuwen mid den in een slijtageproces. De lichte randjes worden in de loop van de winter smaller, waardoor februari-speeuwen' er duide lijk minder gespikkeld uitzien. Als de randen helemaal afge sleten zijn, prijken de spreeuwen in hun blauwgroen-metaal- glanzende voorjaars- of bruiloftskleed. Ondanks het gekibbel aan de voedertafel zijn spreeuwen ver der sociale dieren. Spreeuwen nestelen vaak dicht bij elkaar en ze heb ben ge- meen- schappelij- ke slaap plaatsen. Soms ver blijven wel duizenden spreeuwen in bomen van parken en buiten plaatsen. Autobezit ters aan de rand van zo'n park weten hier alles van. Nog half slaapdronken, morrelend aan het bevroren slot, merk je ineens dat spreeuwen in februari hun iegen 'lichtmis' vieren, dat in het teken staat van de (darm)reiniging. Onvermijdelijke hilariteit valt u ten deel, want voor andere weggebruikers is dit reinigingritueel puur een feest van herkenning. MIDDELBURG Groen Links is er voorstander van om de Zeeuwse bibliotheek op zon dag enkele uren open te stellen. Zij verwacht dat door de zon dagopstelling het aantal uitle ningen toeneemt. In een brief aan de commissie Maatschap pelijke Zaken stellen zij voor een onderzoek naar dit plan op de vergadering van 8 februari te bespreken. Aanleiding tot het voorstel zijn de voortdurende kortingen die de bibliotheek opgelegd krijgt. Volgens GroenLinks moet dit leiden tot een herziening van de taken bij de bibliotheek. Een onderzoek naar de mogelijkhe den van zondagopenstelling zou hierin passen. GroenLinks wil de totale openingstijd van de bibliotheek niet vergroten. „Maar het blijkt dat er op dins dag- en donderdagmorgen wei nig te doen is in de bibliotheek, dus die uren zouden doorge schoven kunnen worden naar de zondag" zegt Anneke Ize- boud van GroenLinks. „En in steden waar de bibliotheek op zondag al wel geopend is, loopt het goed." De fractie is er zich van bewust dat er in klein- rechtse kringen bezwaren zul len kleven aan de zondagopstel ling van de bibliotheek. „Maar een openstelling van een biblio theek is toch iets heel anders dan een openstelling van een kermis, en tegen een onderzoek kan natuurlijk niemand iets hebben." Het onderzoek naar de zondag opstelling van de bibliotheek moet inzicht geven in de finan ciële en organisatorische conse quenties van een dergelijke ver andering. VLISSINGEN De werk groep Vlissingen van Terre des Hommes bestaat deze maand twintig jaar. Voor de medewer kers geen reden om een flink te feesten maar om gewoon door te gaan met de activiteiten. Zestien vrijwilligers zetten zich in om kansarme kinderen een betere toekomst te geven. Het geld dat hiervoor nodig is wordt door de vrijwilligers in gezameld door middel van een aantal activiteiten. Zo zijn er een paar dames die regelmatig bijeenkomen om te breien en te knutselen. De werkstukken worden later verkocht op bra derieën. MIDDELBURG Mensen bij wie de eetlust veranderd is in een eetlast kunnen donderdag 8 februari naar een voorlichting savond over eetproblemen. In het gebouw van Artemis aan de Koudekerkseweg vertelt een moeder haar verhaal over de eetproblemen bij haar dochter. Ook zijn er ervaringsdeskundi gen aanwezig die vertellen over hun eigen eetproblemen. De voorlichtingsavond is eigenlijk een opstapje voor de cursus 'vrouwen en eetproblemen' die in het najaar van start gaat. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Ook is er twee keer per jaar een strandloop waarvan de op brengst ten goede komt aan Terre des Hommes. En niet te vergeten de Elfdorpentocht in de zomer waar duizenden fiet sers aan meedoen. In november en december staat Terre des Hommes met een kraam in de bejaardenhuizen en ook is de werkgroep regel matig te vinden op scholen, om informatie te geven over het werk van Terre des Hommes. ADVERTENTIE GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451

Scheldebode | 1996 | | pagina 1