Granieten plaquette voor Moria zeelandhallen Open dag rechtbank Middelburg Iguana BURO VOOR RECHTSHULP Ashbury Faith treed op in de Piek Regio manager Jan Cox van Netwerk VSP over bezorging huis-aan-huisbladen NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW 10 en 11 FEB. Gezinsvorming moeilijker maar nog steeds mogelijk SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 317 ca. 500 deelnemers op 10.000 m2 Crosswagens, Trucks, Elektro- en Benzine wagens. Tractorpulling Schepen met bassin Vliegtuigen Spoorbanen Minikermis Modelstoom Meccano, Fischertechnik, Carrera etc. tr VLISSINGEN „Of de krant inderdaad op tijd in de bus ligt, staat of valt met onze bezorgers. Als een van onze free-lancemedewerkers besluit een dagje la ter ons drukwerk te verspreiden, staan we in feite machteloos," zegt Jan Cox van Netwerk VSP, een or ganisatie die onder meer drukwerken en huis-aan- huisbladen verspreidt. Loods Dwangmiddelen Moeilijk attenties is het voor Netwerk VSP heel moeilijk bezorgers te vinden. „Het aantrekken van nieuwe medewerkers is lang niet zo eenvoudig meer als het ooit geweest is. Jongeren staan - en dat is gewoon een feit wat we constateren - veel liever in een supermarkt vakken te vullen. Ze hebben daar een dak boven hun hoofd, kunnen muziek horen en met vrienden kletsen, gezellig toch? Het feit dat ze met dat werk minder verdienen dan met bezorgwerk wordt door al de eerder genoemde voordeeltjes te niet gedaan. Gemiddeld verdie nen jongeren hier zo'n zes gul den per uur. In de supermarkt ligt dat voor vijftienjarigen zo rond de drie gulden." Maar ook ouderen hebben steeds minder interesse in be zorgwerk. „Een aantal jaren ge leden moesten we nog al eens 'nee' verkopen als iemand zich bij ons aanmeldde. Tegenwoor dig hebben we nauwelijks reser ves. Dit heeft er toe geleid dat gesloten. De parketpolitie demonstreert tevens de auto's die de gedeti neerden vervoeren. Er worden in meerdere zalen rechtzittin gen nagespeeld, zodat de bezoe kers een idee krijgen hoe het er in de praktijk aan toegaat. bijvoorbeeld bezorgers die con sequent een dag te laat bezor gen, maar wel correct toch ge handhaafd blijven. We proberen natuurlijk wel een oplossing te vinden zodat er toch op tijd be zorgd wordt. Als een goede me dewerker één keer over de schreef gaat door helemaal niet of slechts gedeelte te bezorgen, is dat ook geen reden om deze voor zijn diensten te bedanken. We moeten tegenwoordig ge woon minder kieskeurig zijn." De bezorgers vormen ondanks alles toch het gezicht van de ver spreider. „Als er niet goed be zorgd wordt, worden wij erop aangekeken. En als er slecht be zorgd wordt, dan komen er klachten Niet alleen van de opdrachtge ver, maar ook van de mensen die het huis-aan-huisblad in de bus verwachten. Die klachten die gaan we natuurlijk na. Maar als meneer X klaagt dat hij zijn krant niet heeft gehad, en na na vraag blijkt dat buurman A en buurvrouw B het blad wel in de bus hebben gehad, dan gaan we er vanuit dat meneer X öf niet goed gekeken heeft öf dat een huisgenoot het exemplaar al bij het oud papier heeft gegooid. Als die klacht echter aanhoudt, nemen we natuurlijk wel maat regelen. Zo vragen we extra aandacht van de bezorger voor dat speci fieke adres. Daarnaast controle ren we ook zonder klachten. El ke werkdag belt een team 's avonds een aantal adressen en controleert op deze manier de bezorging. Zo krijgen we dus ook een beeld. Wij zijn er im mers als eersten bij gebaat dat er goed bezorgd wordt." r*l:, •Wil! «Da (UK, km» PMMwfc, WrdpacKMmi OHdnmnSK—<- imstoy&lriMffcna «WW*» (.Ito MIDDELBURG Ter gelegen heid van de opening van de nieuwe rechtbank in Middel burg is er zaterdag 10 februari een open dag. Tijdens deze open dag zijn niet alleen de zitting zalen te bekijken maar wordt de bezoekers echt een blik ach ter de schermen gegund. Zo zijn die dag ook de wer kruimtes van de parketpolitie en de cellen waar gedetineerden op hun berechting wachten voor het publiek toegankelijk. Normaliter zijn die afdelingen voor het publiek hermetisch af- anthony fokkerstraat - goes Q0113-221020 fax 227053 telex255039 Nieuwe bezorgers lastig te vinden WESTKAPELLE Het Nederlands hervormde kerkgebouw Moria aan de Markt is verfraaid met een granieten plaquette. De vier platen zijn dusdanig opgehangen dat de tussenliggende ruimtes een kruisfiguur vormen. Op de granieten platen zijn de Zaligsprekingen uit Mattheus 5 gegraveerd. De plaquette is een geschenk van de gebroeders Dominicus die het twintigjarig be staan van hun bedrijf vieren. Toegang: 12.50 p.p. Kinderen tot 12 jr. 5.-. Openingstijden: Zat. en zon. 10.00-18.00 uur. Info.: 0113-221020. maar omdat ik al enkele jaren niet meer in Til burg woon en ook uit het terrariumwereldje weg ben geweest, wist ik het even niet meer. De op lossing: bel naar een reptielendierentuin. Voor de hand liggend bel je vanuit Middelburg naar de zoo in Vlissingen. Na ongeveer tien minuten doorverbonden te zijn krijg ik eindelijk de betreffende deskundige aan de lijn. Na mijn problemen uitgelegd te hebben krijg ik de volgende opmerkingen: 1. Bel maar met de handelaar, daar heb je hem gekocht. 2. Naar mijn vraag wat er tegen luis te doen is 'weet ik niet, wij verkopen niets'. 3. Op mijn doorvra gen naar een middel voor de luis en het voeren: 'weet ik niet' en klik de telefoon werd neergelegd. Nu heb ik mijn leguaan opnieuw onder dwang gevoerd, maar helaas tijdens het voeren was het beestje al stervende. Het enige wat ik wilde was ADVERTENTIE In de centrale hal zijn diverse stands van aanverwante orga nisaties en instellingen, zoals de Raad voor de Kinderbescher ming, de reclassering, de orde van advocaten, het notariaat, de gerechtsdeurwaarders, buro HALT en slachtofferhulp. Daarnaast is er een expositie van de striptekenaar mr Jesse van Muylwijck met de bekende strip 'de rechter'. Op het terrein waar de nieuwe rechtbank is gebouwd zijn tij dens bouw diverse oudheidkun dige vondsten gedaan. Ook deze staan in een spreekkamer uitge stald. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Sinds kort ben ik de trotse bezitter van een Suri naamse groene leguaan. Aangezien ik dit beestje erg jong heb gekocht wist ik dat hier problemen mee konden onstaan. Deze wijsheid heb ik geluk kig opgedaan uit mijn periode dat ik werkzaam ben geweest als vrijwilliger in het reptielenhuis 'de Oliemeulen' in Tilburg. Het volgende heeft zich echter voorgedaan: mijn leguaantje at van de eerste dag af niet. Maar één oplossing: dwangvoeren. Gepureerde kattebrok- jes, appel, peer, sla en dergelijke. Tot grote ramp van elke terrariumliefhebber vind iïc ook nog bloedluis en gewone luis in mijn bak. Conclusie, mijn beestje wordt steeds zwakker. Nu weet ik dat er een beregoed middel bestaat tegen luis, een simpele inlichting, maar de Reptielenzoo waar ik regelmatig ben geweest had liever een stervende leguaan dan een diervriendelijk ant woord. Ikvoel mij diep teleurgesteld in de des kundige reptielentuin, waar regelmatig trots ver teld wordt dat er jonge beestjes geboren worden. Zelfs in Blijdorp zijn ze vriendelijker. Lijken de medewerkers soms op hun beesten: eerst ikke en laat de rest maar stikken. Maar wat er bij een ter rariumhouder gebeurt, of in ieder geval met het jonge beestje, interesseert niemand daar. W. Raijmakers Minaret 12 Middelburg Noot van de redactie: In een telefonische reactie verklaarde Ad Bom van Iguana dat hij het gesprek kort moest hou- Onlangs kwam Elsa op een van onze spreekuren om te infor meren aan welke vereisten zij en haar Marokkaanse vriend zouden moeten voldoen om hier in Nederland als getrouwd stel te mogen samenwonen. Het lijkt er soms wel op dat toelating van vreemdelingen niet meer mogelijk is wegens de aangescherpte regelgeving. Hoe wel de eisen strenger zijn geworden is bijvoorbeeld gezinsvor ming met vreemdelingen nog steeds mogelijk. Onder gezins vorming wordt verstaan: verblijf op grond van een huwelijk, gesloten op een tijdstip dat een van de echtgenoten al in Ne derland verbleef. De 21-jarige Elsa had, toen zij in 1994 in Marokko met vakan tie was, de 25-jarige Ahmed leren kennen. Het klikte meteen. Elsa en Ahmed hebben elkaar daarna vaak opgezocht. Nu zijn zij van plan te gaan trouwen en in Nederland te gaan samen wonen. Voor zowel het sluiten van het huwelijk als het verblijf in Nederland gelden echter bepaalde regels. Zo moeten aanstaande echtgenoten sinds de inwerkingtreding per 1 november 1994 van de Wet Voorkoming Schijnhuwelij ken een verklaring ("D 79") van de Vreemdelingendienst vra gen, alvorens een huwelijksaangifte te kunnen doen. Deze D 79-verklaring betreft een advies van de Vreemdelingendienst aan de ambtenaar van de burgerlijke stand om al dan niet mee te werken aan het sluiten van het huwelijk. Beoordeeld moet worden of het huwelijk wordt aangegaan met als enig oog merk de buitenlandse partner verblijfsrecht te verschaffen. Zo'n advies is ook nodig als het huwelijk al in het buitenland is gesloten, maar dit nog moet worden ingeschreven door de ambtenaar van de gemeentelijke basisadministratie in het be treffende (bevolkings)register. De Vreemdelingendienst adviseert in dit geval positief en het huwelijk wordt uiteindelijk voltrokken in Marokko. Maar daarmee is Ahmeds verblijf nog niet geregeld. Bij de Vreemde lingendienst zal namelijk een aanvraag voor toelating wegens gezinsvorming moeten worden ingediend. De in april 1994 aangescherpte eis dat een aanvraag voor een verblijfsvergun ning buiten behandeling wordt gesteld, als de vreemdeling niet beschikt over een Machtiging Voorlopig Verblijf (MW), is inmiddels afgezwakt. Een MW is een inreisvisum dat is voor geschreven bij een voorgenomen verblijf in Nederland van meer dan 3 maanden. Als kan worden aangetoond dat aan al le toelatingseisen wordt voldaan, kan het enkel ontbreken van de MW de vreemdeling in het algemeen niet worden tegenge worpen. Er is eerder een wetsvoorstel ingediend om het weer aan te scherpen, zodat dit in de toekomst weer een probleem zou kunnen worden. Elsa en Ahmed zullen aan een aantal toelatingseisen moeten voldoen. 1) Zij moeten allebei ten minste 18 jaar oud zijn. Dat is hier het geval (slechts bij hoge uitzondering kan hiervan worden afgeweken 2) Aan de hand van de huwelijksakte moet worden aange toond dat het huwelijk rechtsgeldig is. Wie in het buitenland is gehuwd moet de huwelijksakte laten legaliseren, dat wil zeg gen van echtheidsstempel laten voorzien door de autoriteiten van het land van herkomst en de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging aldaar. 3) Elsa en Ahmed moeten gaan samemvonen. Zij moeten in de gemeentelijke basisadministratie (bevolkingsregister) op het zelfde adres zijn ingeschreven. Ook naar buiten toe, richting werkgever, ziekenfonds, belastingdienst e.d. moet hetzelfde samenwoningsadres blijken. Ook moeten zij een gemeen schappelijke h uishouding voeren. Omdat Elsa de Nederlandse nationaliteit heeft, is niet relevant of zij beschikt over passen de huisvesting. Zou zij zelf vreemdeling zijn, dan zou zij moe ten aantonen dat haar woonruimte daadwerkelijk beschikbaar is en ook groot genoeg volgens gemeentelijke maatstaven. Een zelfde uitzondering als voor Nederlanders geldt ook voor vluchtelingen en asielgerechtigden. 4) Elsa moet aantonen duurzaam en zelfstandig te beschikken over voldoende middelen van bestaan. In het algemeen zal de in Nederland verblijvende echtgenoot moeten beschikken over één of meer banen, elk voor de duur van tenminste nog één jaar. Het (totale) inkomen daaruit moet ten minste gelijk zijn aan het gezinsbijstandsminimum volgens de Algemene Bij standswet, thans 1826.45 gulden per maand. Onder voorwaar- den kan een Werkloosheidswet (WW) of een Ziektewet-uitke ring dan wel een inkomen uit arbeid o.g.v. de Wet Sociale Werkvoorziening voor voldoende zijn. Maar voor Nederlan ders, vluchtelingen, asielgerechtigden en houders van een ves tigingsvergunning gelden soepeler regels. Voor hen kan bij voorbeeld een inkomen uit (duurzaam) werk van tenminste 70% van het voornoemde bijstandsminimum (thans 1278.46 gulden netto per maand) al voldoende zijn. Voor wie tussen de 18 en 23 jaar oud is, zoals Elsa, geldt bovendien dat de hoogte van het inkomen niet van belang is, als men voor ten minste nog 1 jaar beschikt over inkomen uit arbeid van tenminste 32 uur per week. Onder strenge voorwaarden hoeft (voor perso nen van 23 jaar en ouder) een RWW-uitkering soms ook geen onoverkomelijk probleem te vormen als sprake is van een vol doende arbeidsverleden. Ook is vrijstelling van de middeleneis mogelijk voor o.a. werklozen van tenminste 57.5 jaar, eenou dergezinnen met één of meer kinderen jonger dan 6 jaar en blijvend volledig arbeidsongeschikte personen. Elsa heeft een vaste baan van 34 uur per week in een schoenenzaak. Zij vol doet hiermee aan de inkomenseis. 5) Ahmed zal de Vreemdelingendiensteen "Antecedentenver klaring" moeten ondertekenen, waarin hij verklaart geen ern stige crimineel te zijn. Volgens de wet moet binnen 6 maanden op de verblijfsvergun- ningsaanvraag worden beslist. Blijft een beslissing langer uit, dan is bezwaar mogelijk. In Ahmeds geval wordt de aanvraag al vrij snel ingewilligd. Aan Ahmeds verblijfsvergunning worden volgens beleid nog enkele voorschriften verbonden. Zo zal hij een tuberculoseon- derzoek moeten ondergaan en zal hij een voldoende ziektekos tenverzekering moeten sluiten. Op het verblijfsdocument ivordt aangetekend dat Ahmed verblijf wordt toegestaan on der de beperking verblijf bij echtgenote Elsa en tevens dat ar beid vrij is toegestaan. Dit betekent dat Ahmed in Nederland kan werken, zonder dat daarvoor een aparte tewerkstellings vergunning nodig is. Overigens is in dit geval anders dan voor heen per 1 september 1995 geen aparte verklaring (witte kaart) van de Arbeidsvoorziening meer nodig. Tenslotte zal Ahmed zijn verblijfsvergunning jaa rlijks tijdig moeten verlen gen. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard. dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van het bureau Rechtshulp. den omdat hij met de verzor ging van de dieren bezig was. „Wij pro beren zoveel mogelijk te helpen, maar het kost ons gewoon te veel tijd. Ik heb de I man verwezen naar de handelaar omdat die adressen van die renartsen hebben. Had ik geweten dat de man uit Middelburg kwam dan had ik hem meteen een adres gegeven, maar het gros van de mensen dat belt om informatie komt van buiten de provincie. Bovendien is Iguana een opvangcentrum en geen kliniek. Ashbury Faith VLISSINGEN Zaterdag 10 februari treedt in De Piek aan de Hellebardierstraat de crossover formatie Ashbury Faith op. De aanvang is 22.00 uur en de entree is 10.-. In 1991 vinden gitarist Mat thias van der Halle, zanger/bassist A.G. Peleman en drummer Reinert D'Haene elkaar: Ashbury Faith is een feit. De groep speelt dat jaar 25 keer en haalt de zilveren plak op de Yamaha Band Explo- sion-wedstrijd. Eind juli 1991 komt de eerste cd-single She's an alien uit, goed voor 7 weken in De Afrekening van Studio Brussel. Datzelfde jaar speelt Ashbury Faith live voor de KRO, de clip van de eerste single komt op MTV en eind '92 wordt ook Sonja aangedaan. Begin 1993 toeren ze 5 weken door Canada, en in de bloedhe te zomer van dat jaar neemt Ashbury Faith in de Brusselse ICP-studio de debuut-cd Fever jam op met producer Je an-Marie Aerts. Eind septem ber wordt de single Feverjam gereleased en het album volgt in oktober. Break it up wordt de 2e single (januari '94), waarop een tour volgt door België, Groot-Brittanië, Ne derland, Frankrijk, Spanje, Italië en Zwitserland. Boven dien gaat Ashbury Faith begin '94 ook nog een finaleplaats op de Gouden Prosper van Studio Brussel en Panorama. Vorig jaar begon spannend voor Ash bury Faith, met 2 maanden Philadelphia om het nieuwe al bum Adrenalin op te nemen met Stiff Johnson, de man die - net als Jean-Marie Aerts enke le jaren terug - in '94 ook Ur ban Dance Squad produceerde en mede verantwoordelijk is voor het schitterende debuut van G. Love Special Sauce. Daarvoor zong Johnson al mee op rap-platen van onder meer 7 A3 en Schooly D, produceerde hij onder meer The Outriders en The Goats en hermixte hij Kris Kross. Wie denkt dat Ash bury Faith naar de States ging om er emmers vol geld uit te geven aan ultra moderne opna meapparatuur, heeft het mis. Adrenalin werd bijzonder am bachtelijk opgenomen in een oude krakkemikkige studio van een zakdoek groot, waar eerder al G. Love, Cypress Hill en Spearhead gezeten hadden. Niks Hitech apparatuur of computermixen, maar stel je voor: oude bandecho's, oude galmplaten, een 24-sporen- band waarin gewoon geknip wordt als het moet, A.G. die door een P.A. zingt, drums die maar met een paar microfoons worden opgenomen, en vooral: een oude mengtafel uit Jimi Hendrix' Electric Ladyland- studio waarop de Stones nog opgenomen hebben en.... waar Janis Joplin haar laatste adem op zou hebben uitgeblazen. Jan Cox is regio-manager Zuid- Nederland bij Netwerk VSP, het voormalige Pabri. Wekelijks gaan er vanuit Roosendaal - de organisatie kent nog vestigingen in Vlissingen, Rotterdam, Alk maar, Apeldoorn, Apeldoorn, Best, Leidschendam, Meppel, Nijmegen, Sittard, Surhuister- veen en Utrecht- zo'n negen miljoen drukwerken de deur uit. Netwerk VSP verspreidt voor de Stem Weekbladen tien bladen, waaronder de Scheldebode. Na dat het huis-aan-huisblad in Breda van de pers is gerold, wordt het door de versprei dingsorganisatie opgehaald. „Of een krant inderdaad op tijd in de bus ligt, begint al in het produc tieproces," benadrukt de regio manager. „Als de krant in Breda te laat klaar is, lopen wij al ver traging op. Het product is niet alleen te laat bij ons, maar ook te laat bij de bezorgers. Soms zo laat dat de bezorger geen kans meer ziet om op de aangegeven dag te verspreiden." „Onze bezorgers krijgen hun materiaal overigens letterlijk thuisbezorgd," legt Jan Cox uit. „In onze loods worden de druk werken per persoon klaargelegd. Onze chauffeur neemt het mee en levert het aan huis af. Folder materiaal krijgen onze mede werkers vaak een dag of wat eerder thuis dan er bezorgd moet worden. Op deze manier hebben ze tijd om het materiaal uit te zoeken en klaar te leggen voor eventuele insteek. Vaak worden folders namelijk in de huis-aan-huisbladen gevou wen." „Als de krant op het juiste tijd stip bij de bezorger op de stoep ligt, dan kan deze in principe zonder problemen op tijd be zorgd worden. Maar dat 'in principe' wordt ondergraven door tal van factoren. Zo speelt het weer bijvoorbeeld een be langrijke rol. Als het pijpenste len regent of spiegelglad is, is de kans vrij groot dat de bezorger denkt 'ik bezorg morgen wel'. Ook belangrijke proefwerken, tentamens kunnen onze mede werker doen besluiten later te bezorgen. En wat te denken van een belangrijke voetbalwed strijd op televisie. Je kunt er ver gif op innemen dat een aantal mensen thuis voor de tv gaat zit ten." Netwerk VSP heeft geen dwang middelen om te zorgen dat de krant op tijd in de brievenbus sen gedeponeerd wordt. „Al on ze bezorgers - de jongensten zijn vijftien jaar, de minimale leef tijd voor bezorgwerk - werken op free-lancebasis. Nieuwe me dewerkers melden zich in eerste instantie telefonisch aan. Na zo'n aanmelding neemt een van onze inspecteurs contact met de ze kandidaat op. Hij gaat naar het huisadres toe en legt uit wat het bezorgwerk precies inhoudt. Het meest praktische moment is het moment dat (één van de) ou ders aanwezig is zodat deze ook horen wat de bedoeling is. Taak omschrijvingen en verantwoor delijkheden krijgen ze monde ling en op papier meegedeeld. Er wordt echter geen contract op gemaakt. Het enige waarvoor nieuwe bezorgers tekenen is de fietstas. Hiervoor betalen ze een borg." Omdat er geen contract is kan een bezorger van de een op de andere dag er het bijltje bij neergooien. De verspreider vraagt, zoals elk bedrijf, echter wel aan hun medewerkers een opzegtermijn in acht te nemen. „We proberen als Netwerk VSP te zorgen dat onze medewerkers een band met ons bedrijf krij gen. De inspecteur onderhoudt regelmatig contact met de be zorger. Persoonlijk contact is een goede 'binder'. Daarnaast hebben we voor onze medewer kers een eigen blad. Dit tijd schrift - dat de naam Buskruit draagt - staat vol wetenswaar digheden. Nu is het nog erg op onze jongeren gericht, maar aanpassingen zijn in de maak." Daarnaast geeft de bezorgersor ganisatie attenties en organi seert ze een loterij voor haar be zorgers. Ondanks de persoonlijke aan dacht, het eigen tijdschrift en de In de loods van Netwerk in Roosendaal. FOTO LUUK WIJNBERG

Scheldebode | 1996 | | pagina 17