Genieten van weelde, overvloed en alle kansen N Bruidsmode in Goes Bruiden anno 1996: zelfstandig en zelfverzekerd Ferrari of oldtimer Eigentijdse uitnodiging Bedankjes SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 315 Bruidsjapon Veranderingen Prijzen Andere aanwezigen tel. 0113 223648 Nerveus maar stralend komt een jonge bruid in wit toilet de paskamer uit. Ook in de wintermaanden is er vanaf 's morgeas vroeg al veel drukte in bruidsmodezaken. Er wordt uitgezocht, gepast, betaald. 'Oh, wat mooi', roept de moeder van de bruid zichtbaar ontroerd. Haar ogen wat weg; waarschijnlijk ziet ze haar dochter al het altaar staan. Een andere moeder kijkt glimla- toe. Ze herkent het tafereel en erkent de uitroep: bruid is mooi. Alle bruiden zijn namelijk mooi. Ze allemaal. Is het niet van opwinding over wat komen gaat, dan is het wel van enthousiasme over de jurk. Want ook alle trouw japonnen zijn fantastisch mooi. Hoe kan het anders ge zien de tijd, aandacht en geld die eraan besteed wordt. Niet alleen om de bruidegom wil de bruid er perfect uit zien. Anno f996 geniet de bruid er geweldig van zich te kleden en te voelen als een prinses. De voorpret begint bij de eerste keer dat een toekomstig bruid een bruidshuis binnenkomt om haar droom gestalte te gaan geven. De bruid die een Nederlandse bruidsboetiek binnenloopt ziet vooral veel ivoorkleurige jurken. Onze Oosterburen hechten nog aan het traditionele wit, maar bij ons bestaat de helft van de collectie uit champagnekleur. De meeste robes zijn lang en hebben een klassiek model. Dat wil zeggen: een lijfje met tegenwoordig vaak klokkende mouwen in plaats van de grote pof van enkele jaren gele den en een rok met vete meters stof. Het staat goed bij bijna alle vrouwen: het kleed af. Hoewel er eenvoudige jurken te koop zijn, is de mode op bruidsgebied al enkele jaren bewerkt. De hoeveelheid parels, pailletjes en kant geven bruiden een gevoel van weelde. Stoffen als zijde en satijn en crcpe dragen daar ook toe bij. Maar misschien komt er wel een verandering in de hang naar een rijk geklede bruid, gezien de tule die weer enigs zins terugkomt in bruidsjaponnen. Hen jaar geleden was de mode veel simpeler. De veran dering ontstond door het grote aanbod van ateliers. Inko pers van bruidshuizen haalden af en toe een bewerkt mo del in huis voor een exorbitant hoge prijs en dat bleek verkoopbaar. Bovendien raakten de eigenaars van bruid skledingzaken zelf uitgekeken op de eenvoudige model len. Vol vertrouwen hingen ze meer en meer extravagan te stoffen en bewerkingen in hun winkels op. Het vertrouwen werd niet beschaamd. De bruiden deden gelukkig voor win keliers mee aan de trend die ook wel Amerikaans wordt genoemd. Behalve 1 uit Amerika komen de bewerkte jurken ook vaak uit Spanje. En uit Nederland zelf natuurlijk. Wat aan de hang naar overvloed ten grondslag ligt laat zich makkelijk raden. Er is veel overvloed, zowel in besteed baar inkomen als in aanbod van kle ding. Huwelijken zijn meestal geen eco nomische of religieuze traditie meer, maar een zelfbewuste keuze. De wel overwogen keuze voor weelde past bij de tijd waarin we leven. En de bruid Die geniet ervan. Alle bruiden zijn mooi. Ze stralen allemaal. De bedragen die bruiden gemiddeld voor hun outfit uittrekken liggen tussen de tweeduizend en vijfentwintighon derd gulden. Er zijn er die het dubbele uitgeven. Genieten van de prachtige jurk en het spenderen van geld aan je zelf Hoewel bruidjes vaak een bepaald bud get in hun hoofd hebben, gaan ze er dik overheen als het om bijvoorbeeld linge rie gaat. Een betoverende bruid kan 's avonds niet als miss Piggy uit haar jurk stappen. Frivole setjes van honderdvijf tig gulden gaan grif over de toonbank. De eigentijdse bruid bepaalt zelf wat ze draagt. Als moeders, die in de helft van de gevallen nog altijd de japon betalen, het er niet mee ens zijn of het te duur vinden, betaalt de bruid dat zelf. Genieten van mooi ondergoed om een edel lijfRuim één op de drie bruiden is zwanger op haar trouwdag. Voor de bruidshuizen is het een ramp omdat die graag willen dat een duur toilet perfect past. Het is bepaald geen reclame als de jurk slecht zit. ook al kan de bruidsboe tiek er niets aan doen. En de bruid Precies, die geniet van de zwanger schap. Vroeger een ramp, nu een keuze. Assessoires horen, ook bij de bruiloft. Er wordt alleen ge kocht wat mooi, prettig of prak tisch is. Traditionele stoffen en buideltasjes blijken juist onhan dig omdat de bruid haar handen vol heeft aan bruidsboeket en bruidegom. Lipstick en zakdoek frommelt ze wel bij ma of bij een vriendin in de tas. Hooggehakte pumps, die naar mate de dag vordert vaak lasti ger worden,zijn vervangen door schoenen met plattere en brede re hakken hebben. In de gewo ne schoenmode gaat dat gelijk op. Op hun hoofd dragen bruiden wat ze mooi vinden, maar ook wat bij hen past. Sluiers in aller lei lengtes worden nog steeds veel gedragen. Als de bruid voor traditioneel of ouderwets uitge maakt wordt, zal ze zich daar niets van aantrekken. Zij koopt wat haar bevalt. Andere vrouwen kiezen voor hoeden. Tegenwoordig zijn dat steeds vaker paardrijhoeden: vrij grote hoeden met een brede band. Ook geschikt om even tueel bij andere feestelijkheden te dragen. Bij een trouwerij is de bruide gom net zo belangrijk als de bruid. Toch wordt er aan zijn te nue veel minder lijd. aandacht en geld besteed. Niet alleen bij het aanschaffen, maar ook tij dens de bruiloft zelf. Er wordt zelden als eerste vraag gesteld: En, hoe zag de bruidegom er uit? Hij ziet er dan ook niet af wijkend uit van wat de heren- modevandaag de dag biedt. On der hooggesloten jasjes met een opstaand kraagje of jasjes met vrij korte revers dragen heren vaak bontgekleurde gilets. Het is heel goed mogelijk dat de mannelijke getuigen in een soortgelijk kostuum rondlopen. Misschien is er daarom wel een trend onder bruidegoms om een overhemd aan te trekken waar op in gouden letters Just Mar ried geschreven staat. De bruidskinderen gaan weer traditioneler gekleed. Lie pen meisjes enkele jaren geleden nog in rechte jurken, nu wordt het model met een lijfje en een rok weer populair. Daarnaast is er een trend om ook meisjes in een combi natie van (pof)broekje en bloesje te kleden. De meeste andere gasten zullen hun kleding sneller in ge wone kledingzaken kopen dan in bruidshuizen. De kle ding die men in de bruidsboetieken koopt is behalve prij ziger ook opzichtiger. Een enkele moeder komt nog wel eens een kort. felgekleurd zijden jurkje passen. Dat hangt De hoeveelheid parels, Stoffen als zijde en satijn pailletjes en kant geven bruiden een gevoel van weelde, en crêpe dragen daar ook toe bij. Het kiezen van een vervoermiddel is een moeilijke aange legenheid vanwege de keuze aan mogelijkheden en het prijskaartje dat eraan hangt. Aan de andere kant weten velen al lang van te voren wat ze willen. De man die al ja ren droomt van een Ferrari, zal zijn bruid daarin komen afhalen. De trouwdag geldt als goed excuus voor de hoge uitgaven die daarbij komen. Behalve de standaardprijs van 995 gul den, wordt er een verzekering afgesloten van 95 gulden, en moet het bruidspaar 2,25 gulden per kilometer beta len. Hiervoor heeft het bruidspaar de Ferrari vijf uur ter beschikking, vanaf het moment dat die voor de deur wordt afgeleverd. Een bijna net exclusief alternatief is een limousine met chauffeur. Achterin de wagen zitten televisie, koelkast en een bar met sterke drank. Veel echtparen slaan voor ze het stadhuis ingaan een whisky achterover uit nervositeit. Gezien de zevenhonderd gulden die ze voor een limo neertellen kan het ook zijn om de kosten eruit te halen. De romantische oldtimers zijn ook in trek. Voor een In- pectorMorseauto, een Jaguar met spaakwielen uit de ja ren zestig, of een Standard Fly ingTen uit de dertiger ja ren met rieten picknickmand achterop, betaalt men tus sen de drie- en zeshonderd gulden. Ook deze auto's wor den met chauffeur geleverd. De auto is moeilijk te bedie nen en is daarbij zeer waardevol. Een slechte combinatie voor een zenuwachtige bruidegom. Een zomerse variant is het trouwen in koetsjes. Per koets telt het bruidspaar ongeveer vierhonderd gulden neer. Als er een groot gevolg is, is een paardentram of Jan Ple zier voordelig. Die komt op vijf- en zeshonderd gulden. Omdat niet iedereen paarden mennen kan. wordt de koetsier er ook bijgeleverd. Er wordt sjieker getrouwd; bruidparen kiezen veel vaker dan vroeger voor één van deze mogelijkheden in plaats van zelf rijden of de standaard witte wagen te bestellen. Behalve meer cachet aan de trouwdag geven speelt de manier om je persoonlijkheid uit te drukken een rol bij die keuze. Eigentijdse kaarten met een modern lettertype verdrin gen de traditionele huwelijksaankondiging. Ook de tekst is aangepast. In plaats van de ouders van het bruidspaar de mededeling te laten doen, verkondigen de echtelieden zelf dat ze gaan trouwen. Steeds vaker doen ze dat op een zelf ontworpen kaartje. Per aankondiging wordt er gemiddeld drie gulden neerge teld; drukkosten komen daar nog bij. Meestal kiezen de trouwlustigen voor kleurendruk. Op de voorkant van de kaarten staat opvallend vaak een grappige afbeelding van een dier. natuurlijk wel met de leeftijd samen. In dezelfde soort jurken trouwen oudere vrouwen, vaak als ze voor de tweede maal in het huwelijksbootje stapt. Maar de jonge zelfbewuste bruid die haar huwelijksdag in lekkere felle kleuren wil vieren, trekt zo'n jurk ook aan. Genietend van haar fleurige verschijning, de ongewone situatie en de keuze die ze daarin heeft. Dit artikel is tot stand gekomen met medewerking van Jenny 's Bruidsmode, in Breda. Het bedankje is vaak de sluitpost op een trouwbudget. Het feest is achter de rug en bedankjes brengen alleen lasten en geen lusten met zich mee. De kosten van een klein formaat bedankkaartje komen op circa een gulden per kaart bij een afname van honderdvijftig stuks. Voor datzelfde bedrag kan een echtpaar ook kiezen voor een leuke giveaway. Het duurste hebbedingetje komt op maximaal vijf gulden. Dat bedrag zegt niets over de origi naliteit, maar vooral iets over de bewerkelijkheid. Een bruidspaar dat sleutelhangers, openers of pakjes luci fers wil versieren met pareltjes, veertjes of allerlei lintjes met kaartjes eraan, betaalt voor de arbeid die daarbij hoort. Het presentje wordt er niet creatiever door. Veel echtparen kiezen tegenwoordig voor het gemak van de kleine cadeautjes. Geen gedoe achteraf met wéér naar de druk,ker gaan, postzegels kopen, adressen schrijven of mensen vergeten... De giveaway sluit niet alleen de dag af maar rond de hele trouwerij lekker binnen een etmaal af. a de brand enkele jaren geleden, is Voorstad 3 letterlijk uit de as herrezen. Tegenover de Stenenburg is de som bere hoek plotseling een heldere ster geworden, tot grote tevredenheid van de buurtbewoners. Reeds tijdens het inrichten van de bruidszaak was er grote belangstelling van alle passerende wande laars en fietsers en waren goedkeurende opmer kingen niet van de lucht. Bij de opening op 2 sep tember werd het nieuwe bruidshuis bedolven on der de bloemen van collega-winkeliers uit Goes, vergezeld van goede wensen voor de toekomst. Di rect na de opening heeft bruidsmode Sissy zich mo gen verheugen in een grote belangstelling van a.s. bruiden. De ruime, goed verlichte, gezellige zaak met een paar honderd bruidsjaponnen nodigt van zelf uit om binnen te komen. Mevrouw Wil Buunk, uit Middelburg en haar col lega Cor Maljaars, uit Kapelle, adviseren u en uw verwanten gaarne bij de aanschaf van een bruidsja pon, onder het genot van een kopje koffie of fris drank. U kunt rekenen op gedegen adviezen, om dat beide dames hun sporen op het gebied van bruidsmode verdiend hebben. Op enkele besluite- lozen na, hebben de a.s. bruiden van mei en juni nu hun bruidskleding wel uitgekozen en gekocht. Er zijn echter nog veel a.s. bruiden, die in de late zo mer en herfst trouwen en zich nog steeds geen bruidsjapon met toebehoren hebben aangeschaft. In de zomer een japon laten maken of nabestellen stuit op veel moeilijkheden j.v.m. de vakantiepe riode waarin veel fabrieken sluiten en daardoor langere levertijden vragen. Bruidsmode Sissy advi seert deze bruiden dan ook zo snel mogelijk langs te komen en een keuze te maken uit haar grote collectie bruidsjaponnen en accessoires. Het ma ken van een japon naar eigen ontwerp en in de door u gewenste kleur en stof is mogelijk door ver vaardiging op het eigen atelier, maar ook hier geldt: snelheid geboden Bruidsmode Sissy heeft een flinke collectie jurkjes voor bruidsmeisjes maar voor bruidsjonkertjes kunt u eveneens terecht. Omdat kwaliteit en ser vice hoog genoteerd staan, hoopt Bruidsmode Sissy een begrip te worden op het gebied van bruidskleding in het Winkelhart van Zeeland. Als extra service geldt: gratis thuisbezorgen, gratis op maat maken en bewaren van uw japon tot 1 dag voor uw huwelijk. U kunt niet alleen voor uw bruidsjapon terecht. Bruidsmode Sissy kleedt de bruid geheelEr is een uitgebreid assortiment van schoenen, corsages, sieraden, handschoenen, lingerie, sluiers enz. De openingstijden van de zaak zijn: maandag van 13.30-17.00 uur, dinsdag tot/met vrij dag van 10.00-17.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, donderdagavond 19.00-21.00 uur. Tijdens deze uren bent u van harte welkom bij Bruidsmode Sissy, voor advies, voor afhalen van informatiefolders en uiteraard voor het kopen van uw bruidsjapon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15