ZIJNEN Gortstraat krijgt weer eenrichtingsverkeer De ruige roodborst Janneke Dierxschool moet sluiten Keukens half geld Enquête over parkeerbeleid dames>rmode Tot Leesbevorderingsproject Fantasia sluit vandaag ontwikkelperiode af 2 HALEN 1 BETALEN Verwermd papier mm.ia™™7 Stop Borsele herdenkt Tsjernobyl GOES-VLISSINGEN Renovatie stoepen in GortstraatGravenstraat en Vlissingsestraat. Stjacobspassage 31 Vlissingen Parkeervergunning wordt duurder Jeugdmode Een klasse apart 3 2t><r ft. a 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG 301 31 JANUARI 1996 MIDDELBURG In de Gortstraat wordt binnen afzienbare tijd weer éénrichtingsverkeer ingesteld. Het officiële besluit moet nog genomen worden, maar bij de herinrichting van de Gortstraat wordt er al rekening mee gehouden door voor fietsers die 'tegen de stroom' infietsen een aparte fietstroook aan te leggen. De Gort straat en de stoepen in de Gortstraat, de Gravenstraat en de Vlis singsestraat worden binnenkort opgeknapt. Het plan wordt mor gen, 1 februari aanbesteed en het was de bedoeling dat volgende week de werkzaamheden zouden beginnen. De PTT zou zelfs deze week al met voorbereidend werk beginnen. Maar de weersomstan digheden werken niet erg mee en daarom is de start van de herin richting tot nader order uitgesteld. In de Gortstraat gold jarenlang een éénrichtingsverkeer, richting de stad uit. Toen een aantal jaren de Langeviele autovrij werd ont stonden er verkeersproblemen: je wist de stad niet meer in te ko men. De Gortstraat kreeg daarom tweerichtingsverkeer. Uit stu dies over de verkeersstromen in Middelburg komt nu toch weer het advies om in de Gortstraat éénrichtingsverkeer -richting de stad uit- in te stellen. De officiële beslissing moet nog genomen worden, maar de straat wordt er alvast op ingericht. Fietsers die de stad uitfietsen rijden met de stroom auto's mee en hebben in de plannen van Stadsontwikkeling geen aparte rijstrook nodig. Aan de oost zijde, waar ze de auto's tegemoet rijden, wel. Daar komt een fiet- strook van anderhalve meter breed in afwijkende klinkers. Om de rijsnelheid in de Gortstraat te verlagen komen er kruis puntverhogingen en drempels. De drempels zijn weliswaar niet ideaal voor fietsers, maar om automobilisten te dwingen tot lang zamer rijden zijn drempels toch de enige oplossing. Omdat de hele straat toch overhoop ligt worden er meteen wat re paraties aan de riolering meegenomen en krijgt ieder huis een nieuwe aansluiting. Ook de verlichting wordt vernieuwd en na tuurlijk de stoepen. Er ligt al zes jaar een plan om de monumentale stoepen in de bin nenstad eens op te knappen. Het plan bestaat uit acht verschillen de stappen. De eerste stap bestaat uit de stoepen in de Gortstraat, de Vlissingsestraat en de Gravenstraat. Er is bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) subsidie aangevraagd voor drieëntwintig stoepen. De RDMZ heeft de subsidie voor zes stoe pen afgewezen omdat deze niet voor momumentale panden liggen. Het geld voor de renovatie van deze stoepen moet de gemeente nu uit eigen zak financieren. Voorwaarde voor de subsidie is wel dat het project in zijn geheel wordt uitgevoerd. En omdat een aantal stoepen in het gedeelte van de Gortstraat ligt dat toch op de schop moet is de gemeente van plan om het opknappen van de straat en het renoveren van de stoe pen in een run uit te voeren. De kwaliteit van de verharding van de Gortstraat laat al lang te wensen over. Zowel de kinderkopjes in het midden als de straat stenen op het fietsgedeelte liggen verre van gelijk. Ook liggen de stenen niet goed vast. De bestaande stenen worden van stoep tot stoep vervangen. Om een vlakkere verharding aan te leggen wordt er eerst een nieuwe fundering aangebracht. Daarna worden er nieuwe klinkers in waalformaat voor de fietstrook gelegd en nieuwe klinkers in dik- formaat voor de rijbaan. Aan de westelijke kant van de straat komt een trottoir van een meter twintig breed. Want ook na de renovatie blijven de stoepen in de Gortstraat van ongelijke hoogte. In ver band met kelderluiken en voordeuren kan daar eigenlijk zo goed als niets aan veranderd worden. Het wegdek en de stoepen in de Gortstraat zijn hard aan een op knapbeurt toe. foto harry de lange Het schoolleesplan kan beginnen MIDDELBURG In Nederland kan iedereen goed lezen. Althans, dat dachten we met z'n allen. Tot er een paar jaar geleden een onderzoeksrapport ver scheen, waaruit bleek dat Nederlanders vergeleken met andere Europeanen heel laag scoren als het gaat om goed kunnen lezen. We hebben allemaal het kunst je wel geleerd, maar als het er op aan komt of we be grijpen wat er staat, is het resultaat bedroevend. In dezelfde tijd verscheen van regeringszijde een 'Lette- rennota', waarin nog eens benadrukt werd dat het met ons leesgedrag razendsnel bergafwaarts ging. Tijd voor actie vond men in Den Haag. En zo ging drie jaar geleden het leesbevorderingsproject Fanta sia van start. In de eerste fase alleen in Utrecht, Maastricht en Zeeland waar materialen en handleidingen zijn ontwikkeld. Samengevoegd vormt dat het SchoolleeSplan, dat dit jaar in het hele land op basisscholen geïntroduceerd wordt. De tech niek van het lezen hebben de meeste basisschoolleerlingen redelijk snel onder de knie, nu gaat het er om dat de kinderen wat ze lezen begrijpen en inte ressant vinden. En op die ma nier ontdekken dat lezen vooral leuk is. Utrecht, Maastricht en Zeeland werden door de opdrachtgever 'Stichting Lezen' uitgekozen om het leesbevorderingsproject Fantasia te ontwikkelen. In Utrecht gericht op ouders en kinderen in achterstandsitu aties, in Maastricht op samen werking tussen scholen en bibli otheken en in Zeeland ging de aandacht uit naar de leerkrach ten. Ouders, leerkrachten en bi bliotheken zijn de 'leespartners' van het kind. Zij moeten voor een 'leesvriendelijke' omgeving zorgen. Een provinciale stuurgroep waarin vertegenwoordigers van bibliotheken, het Regionaal Pe dagogisch Centrum, de PABO en de culturele stichting VMC, stelde ieder jaar een activitei tenplan op. „Het uitgangspunt was dat ieder kind per week twee uur vrij moet kunnen le zen", legt projectcördinator Jannie Meijs uit. „Dat klinkt veel, maar je kunt dat verweven in allerlei lessen. Je kunt tijdens de biologieles een tekst aanrei ken bijvoorbeeld, die de kinde ren stimuleert om begrijpend te lezen. Informatie vergaren en voor je plezier lezen ligt heel dicht bij elkaar." Er werd gekozen voor vier ma teriaalsoorten om handleidin gen op te stellen: informatieve boeken, proza, poëzie en pren tenboeken. Sjannie Meijs: „De leerkrachten van de scholen die meededen met het experiment, De Groenkalender te -XT - HET" ZEEUWSE LAIN! OSCHAP De kerstkaarten, liggen ze al bij het oud pa pier? Meestal wacht men enige weken om er definitief afstand van te doen. U gunt de kaar ten nog een laatste blik en ineens valt het op, hoe vaak het roodborstje op de wenskaarten staat afgebeeld. Zo verwonderlijk is dat niet, want hij doet het zeker niet gek op een berijpt takje met een helderblauwe vrieslucht op de achtergrond. Wie wordt er niet vertederd door dat kleine bolletje met de sprekende kraaloogjes. Maar is het roodborstje wel zo beminnelijk en goedaardig, of bedriegt hier de schijn? Als een roodborstje zijn parelende zang laat horen, is dit om zijn winterterritorium te bezetten. Noordelijke vogels hebben de plaats ingenomen van 'onze' roodborstjes, die naar het zuiden zijn afgereisd. Het winters voedselgebied biedt slechts weinig spinnen, kevers en torren, ook zij ontvluchten de winterse kou. Daarom verdraagt het roodborstje geen con currentie en verdedigt zijn gebied met hand en tand. De inzet is hoog, zonder dat karige wintermaal overleeft hij de koude winternachten niet. Ons lieftallig roodborstje blijkt zich te kunnen ontpoppen tot een agressieve straatvechter. Elke an dere roodborst, die zich ook maar even laat zien, wordt met de borst vooruit en op hoge poten toegezongen. Als dat niet helpt, volgt er een gevecht waar de stukken van afvlie gen. Niet zel den worden ogen uitge pikt of de schedel stuk gehakt. De rode borst van de tegen stander werkt daar bij als een ro de lap op een stier. Het kinderliedje 'roodborstje tikt tegen het raam', komt dan ook in een ander daglicht te staan. Geen getik op de ruiten om even plaats te mogen nemen naast de warme kachel, of bedelen om een stukje brood, Nee, het roodborstje houdt in blinde woede een gevecht met zijn eigen spiegelbeeld. Zo'n onverdraagzaam gedrag, althans door een menselijke bril gezien, laat zich moeilijk rijmen met de 'kerstgedachte'Rood borstjes kijken hier heel anders tegen aan, voor hen is het hun enige overlevingskans. U hoeft daarom ook van mij geen ande re kerstkaarten te kopen. ADVERTENTIE Speciaal ontworpen voor het schoolleesplan: de bieboekar. Een verrijdbaar werk- en opbergmeubel waar schoolkinderen in een stimu lerende omgeving kunnen lezen, tekenen, schrijven en luisteren. foto ruud van leerzem MIDDELBURG Deze week wordt er een enquête gehouden over het parkeerbeleid van de gemeente en de invloed hiervan op het koopgedrag. Sinds april vorig jaar is de Markt autovrij en is de bushalte ver plaatst van de Markt naar de Turfkaai. De ondernemers willen nu wel eens weten wat het winke lend publiek daar nou van vindt. Daartoe krijgen zo'n driehonderd mensen deze week een enquteur aan de telefoon die vragen zal stellen over het koopgedrag. 'Hoe vaak komt u naar de stad, komt u met de auto of met de fiets, waar parkeert u, waar zou u willen parkeren', dat zijn enkele van de vragen. Tegelijkertijd krijgen vijftig on dernemers een ondervrager aan de telefoon. De Middenstandsver eniging wil namelijk graag weten of er sprake is van een achteruit gang van de omzet en hoe de reac ties van mensen in de winkel zijn als het om parkeren gaat. O) N O) Het toilet, de WC, is een noodzakelijke en onmisbare ruimte in onze huizen. Ze zijn er in allerlei uitvoerin gen, maten en soorten en ook de papierindustrie draagt zijn steentje bij. Er zijn speciale boekjes in de handel om in het kleinste kamertje te lezen. Meestal hangt er ook de verjaardagskalender zodat je tijdig weet wie wanneer jarig is. Buiten de wandtegels zijn er hele serie's tegels met teksten en spreekwoorden die al dan niet opbeurend werken. In onze jeugd gingen wij op bezoek bij moe Jaone en nom Pier. Die hadden nog zo'n ouderwetse WC, een huisje in de tuin achter de bleek. In dat huisje een plank met een gat, afgesloten door een rond deksel en daaronder de emmer. En keu rig op een stapeltje lagen ér vierkante stukjes krante papier. Het stond zo ver van de achterdeur dat je er bij si hoge nood beter naar toe kon fietsen, 's Winters was W het er zo ijselijk koud, dat je het liever ophield tot thuis. Helemaal niks voor moe Jaone, want dat was een echte koukleum. Over de emmer wist nom Pier altijd de mooiste verhalen te vertellen. Op bepaalde dagen moest die buiten gezet worden, en net als nu met de af- (Jy valbakken, geen halve dag te vroeg. De veldwachter controleerde daar streng op en schreef proces-verbaal bij overtreding. Ooit nam een van de betrapten wraak. Hij zet te de emmer van de veldwachter scherp schuin tegen diens voordeur, belde aan en sprintte er van door. De gevolgen in de gang laten zich raden. 'Of', zo vertelde nom Pier, 'er waren van die kwajongens die carbid in de emmer gooiden zodat het spulletje ging gisten.Dat was vroeger, moe Jaone zit nu in het bejaardenhuis en ze heeft een modern toilet met centrale ver warming. De closet rol hangt net boven de radiator en is altijd een meter uitgerok- ken. 'Ik worre toch stik verwend', sprak ze vergenoegd, 'Voel mae, verwermd WC-papier.' Cameleon. waren erg gecharmeerd van de laagdrempeligheid van het ma teriaal; het is makkelijk in te passen in de lessen. Vooral de handleiding 'werken met poë zie' is een groot succes gebleken. En dat betekent dan niet dat de kinderen zelf gedichten gaan schrijven, nee, het gaat erom dat ze gedichten lezen. Met aan dacht voor rijmschema's, ritme, dat soort zaken." Een ander belangrijk onderdeel van het leesbevorderingsproject is het scheppen van een lees vriendelijke omgeving. „Lekke re leeshoekjes, een leuke presen tatie van de boeken, heet hoeft allemaal niet zo ingewikkeld te zijn. Je kunt met een zitzak en een plexiglas staander waar je 'het boek van de week' op zet, als heel wat bereiken." De ontwikkelperiode van het leesbevorderingsproject Fanta sia wordt vandaag afgesloten met een bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek. Daar wordt het ontwikkelde materi aal gepresenteerd in een stimu lerende leesvomgeving, zodat iedereen precies kan zien waar het nu eigenlijk om gaat. Het SchoolleeSplan kan beginnen. De invoering in het hele land berust bij een organisatiebu- MIDDELBURG De vrou wenvakschool Janneke Dierx moet met ingang van het vol gende schooljaar noodgedwon gen de deuren sluiten. De subsi diegever, de Arbeidsvoorzie ning Zeeland, draait de subsi diekraan zo ver dicht dat de op leiding niet meer volwaardig is. Het personeel van de Janneke Dierx heeft zich daarom mas saal ingeschreven als werkzoe kende. Directeur Riet Teeuwsen is vooral boos. „De overheid wil wel dat vrouwen in de bijstand met kinderen ouder dan zes jaar gaan werken, maar stelt geen voldoende middelen beschik baar om ze op te leiden." De vrouwenvakschool Janneke Dierx leidt volwassen vrouwen op voor beroepen in adminis tratieve en administratief-tech- nische beroepen. Doordat de schooltijden aangepast zijn aan die van het basisonderwijs gaan veel vrouwen met jonge kinde ren naar de vrouwenvakschool. Vooral voor vrouwen met een bijstandsuitkering is de sluiting van Janneke Dierx extra zuur: enerzijds worden zij van over heidswege gedwongen om werk te gaan zoeken zodra hun jong ste kind zes jaar is, anderzijds ontneemt diezelfde overheid hen de kans op scholing en, in direct, op werk. De Arbeidsvoorziening betreurt het trouwens dat er op dit mo ment geen goede oplossing is waarmee de sluiting van de Janneke Dierxschool kan wor den voorkomen. 'Wij zijn door de bezuinigingen op de rijksbij drage niet in staat om de totale school te financieren' staat er in het persbericht dat Arbeids voorziening Zeeland vorige week verspreidde. 'Bovendien is er vorig jaar op landelijk ni veau een herverdeling van het totale aantal opleidingsplaat sen voor vrouwenvakscholing gemaakt. Het totale aantal voor heel Nederland blijft gelijk, maar het wordt anders ver deeld. Niet meer per school, maar per regio. Zeeland kreeg bij die verdeling negentien plaatsen toegewezen en die blijft Arbeidsvoorziening ook subsidiëren.' „Formeel heeft de Arbeidsvoor ziening daarin gelijk" zegt Le- nie van den Heuvel van de Jan neke Dierxschool. „Maar met negentien opleidingsplaatsen kun je natuurlijk geen school in stand houden. Dat is net één klasje. Onze school heeft jaar lijks zo'n vijfennegentig tot honderd opleidingsplaatsen. We zouden die negentien plaat sen nog wel in kunnen vullen via de contractstichting die computercursussen voor bedrij ven verzorgd, maar dan hou je eigenlijk geen school meer over." Het personeel van de Janneke Dierxschool achtentwintig vrouwen en zes mannen) zag dan ook geen andere uitweg dan zich massaal in te schrijven als werkzoekende bij de Ar beidsvoorziening. De Arbeidsvoorziening ziet de inschrijving als een interne aangelegenheid van het bestuur van de Janneke Dierxschool en wilde verder geen commentaar geven. 'Arbeidsvoorziening zal er zorg voor dragen tenminste negentien opleidingsplaatsen voor vrouwenvakscholing in Zeeland beschikbaar te houden. Arbeidsvoorziening Zeeland heeft zich bij het landelijk be stuur ingespannen om de vrou wenvakschool extra te finan cieren, maar dat verzoek is af gewezen' meldt het persbericht waarin verder staat dat de Ar beidsvoorziening zich nog gaat in spannen om andere Arbeids voorzieningen zo ver te krijgen dat ze opleidingsplaatsen ko pen bij de Janneke Dierx school. ADVERTENTIE GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 63e filiaal op te bouwen in Roosendaal. Tijdens deze bouw hebben we een te gekke magazijn voorverkoopactie! Een groot aantal keukenmer- ken bieden wij voor de helft van de door de leverancier aanbe volen adviesprijs aan. Buiten deze half geld actie hebben wij ook diverse andere merken keukens en apparaten die wij tegen ongelooflijke stuntprijzen aanbieden. Neem gerust uw offertes mee en wij garanderen u echt de allerlaagste prijs. Kom snel écht geld verdienen! rrjrëTi ryjT3Pfl ROOSENDAAL nispensestraat 10 - 0165-558843 reau, die het leesbevorderings plan op lokaal niveau aan wil bieden via de gemeenten. Voor de Stuurgroep Fantasia Zeeland is het werk nog niet klaar. De projectcoördinator: „Het moet niet iets vrijblijvends blijven. De stuurgroep ziet het nu als haar taak het leesbevor deringsplan in de beleidsplan nen te krijgen, zodat het een structureel onderdeel wordt van het onderwijs." De gemeentes Borsele en Vliss- ingen hebben inmiddels al be langstelling getoond voor het leesbevorderingsproject Fanta sia. MIDDELBURG De groep Stop Borsele houdt woensdag 7 februari een bijeenkomst in zaal 1 van de bibliotheek. Tijdens deze bijeenkomst wordt gesproken over de herdenking van de explosie in de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Het vergun- ningparkeren wordt fors duur der. Moet er nu nog zestig gulden neergeteld worden voor een par keervergunning, vanaf 1 februari wordt dat vijfenzeventig gulden. Uit de gemeenteraadsstukken blijkt dat de verhoging met vijf tien gulden nog niet de laatste is De kosten van het uitgeven en hel controleren van de vergunninger bedragen honderd gulden pei vergunning per jaar en de ge meente wil de tarieven geleidelijk verhogen tot een niveau dat kos tendekkend is. ADVERTENTIE Vanaf morgen nog 3 dagen de wintercollectie met 75% KORTING Walstraat 72 - Vlissingen Tel. 0118-411352 S VLISSINGEN De winter brengt kou, ongemak en hoge stookkosten met zich mee. De vogels hebben het heel druk om hun kostje bij elkaar te scharrelen. Maar als iedereen een beetje mee helpt en restjes brood en aardappelen buiten strooit zijn ze al flink geholpen. Het is echter niet al lemaal kommer en kwel bij die lage temperaturen. Op ijsbanen werd er het afgelopen weekend druk geschaatst. En dat een ritje op de slee ook niet te versmaden is, blijkt uit de dolle pret van de kinderen die met een reuzevaart over het ijs werden getrokken. foto peter huls

Scheldebode | 1996 | | pagina 1