Kijken met de handen in de Vleeshal rpsi" flM Nieuw cursusaanbod Kunsteducatie Prachtige foto's in biologisch museum Veel belangstelling voor groep asbestslachtoffers Gomer Pyle in de Piek Installatie van Honoré d'O verandert met de dag Lezing afgelast JSCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 JANUARI 1996 313 OOSTKAPELLE - In het Zeeuws biologisch Museum aan de Duinvlietweg is een foto-ex positie over dieren in het wild te zien. Sinds een paar jaar or ganiseert Britisch Gas in sa menwerking met het Museum of Natural History in London en het Museon te Den Haag de internationale fotowedstrijd 'Wildlife Photographer of the Year Award' en ook dit jaar was de keuze voor de internationale vakjury weer moeilijk. Uit de vele honderden inzen dingen, verdeeld over de cate gorieën: 'Natuurlijk gedrag', 'Natuur in nood', 'natuur in ak- tie', 'Natuur in Close-up' en 'Natuur om ons heen' werden dit jaar achtentachtig prijswin- Ijsbeer, te zien op de fototen toonstelling Wildlife Photogap- her of the year. FOTO WAYNE R. BILENDUKE naars geselecteerd, vanwege hun verschillende invalshoeken variërend van feëriek belichte landschapsfoto's tot staalharde confrontaties met de manier waarop de 'wetende mens' denkt te moeten omgaan met de wereld waarin hij leeft. Zoals verwacht mag worden zijn de foto's stuk voor stuk van hoog staande kwaliteit qua composi tie, belichting en scherpte met gevolg dat er maar weinig be zoekers volkomen onbewogen de expositie zullen verlaten. Een foto, genomen in een keu kentje in de binnenlanden van Afrika, waarop het hoofd van een vrouwelijke Gorilla in een schaaltje staat uit te druppelen naast een kam rijpe bananen, zal bij velen de rillingen over de rug doen lopen. Het illustreert in een oogopslag het effect van de internationaal geaccepteerde beschermingsmaatregelen voor de bedreigde uitheemse dier soorten. Gelukkig echter zijn er ook heel veel (meer) positieve beelden te bekijken op deze fo totentoonstelling. Schitterende landschappen, spectaculaire actiefoto's van grote tot zeer kleine dieren, van exotische oorden als de Arctis tot de foto van een verwonderd kijkend konijn in een maisveld, die bij wijze van spreken bij een ieder van ons op een steenworp af stand gemaakt zou kunnen zijn. Bij de tentoonstelling zal een bescheiden presentatie van fo- to-apparatuur te zien zijn, ter wijl de mogelijkheden momen teel besproken worden voor het op bepaalde dagen houden van een of meer lezingen door na- tuurfotografen. De expositie 'Wildlife Photo grapher of the Year 1995' is tot en met zondag 25 februari te bezichtigen. MIDDELBURG In de Vleeshal bij het stadhuis is weer een aparte tentoonstelling ingericht. Dit keer gaat het om een installatie van Honoré d'O. Aan het plafond hangen opgerolde stroken papier die met touwen verbon den zijn aan stenen op de grond. De bezoekers mogen kij ken met hun handen. Wie een steen oppakt en het touw afwikkelt ziet ergens in de zaal een witte strook naar be neden komen. Zo verandert de installatie van dag tot dag. In eerder werk (o.a. This is the show Gent 1994) heeft Honoré d'O getracht vaste patronen te doorbreken door de toeschou wer uit te nodigen werk uit de tentoonstelling mee naar huis te nemen en het daar voor hem te bewaren. Op een afgesproken datum zou de kunstenaar dan langskomen om het werk uit te pakken en in het huis te instal leren. In Venetië (Among others...on der anderen: de Vlaams-Neder landse samenwerkingstentoon- stelling voor de Biënnale van 1995) kon de bezoeker van het domein van Honoré d'O ge bruikmaken van een speciaal voor hem gemaakte en gereed staande stoel. Van hieruit kon hij het in talloze delen opge bouwde en omgezette energie- veld binnendringen en zijn ge dachten bepalen. Vervolgens kon hij zijn ideeën in een klaar liggend boekje noteren en aan geven welk werk hij zou willen hebben of welk verlangen hem koesterde. De toeschouwer ge activeerd als deelgenoot van de kunstenaar en zijn werk. Zo is er een levendig netwerk ontstaan van mensen die een werk van hem in huis hebben, hem benaderen om iets uit te pakken of met hem correspon deren over hun verlangens. Met zijn werk voor de Vleeshal zal dit netwerk alleen maar uit gebreider worden. Op de uitno digingskaart worden de mensen door Honoré d'O expliciet uit genodigd en aangespoord om te komen en door hun handelen het werk (af) te maken. Middels een ingenieus systeem hangen aan het plafond van de Vleeshal ontelbare, opgerolde banen pa pier; elk van die banen wordt op zijn plaats gehouden door een touw dat verbonden is met een op de grond liggende steen die dient als verzwaring. De vloer van de Vleeshal is door al die rode bakstenen het funda ment van een onzichtbaar ge bouw geworden. De bezoeker wordt gevraagd een steen op te rapen en het daarom heen ge wikkelde touw af te wikkelen. Ergens in de Vleeshal (dichtbij, veraf of pal boven het hoofd) ontrolt zich langzaam een baan naar beneden die de ruimte ra dicaal verandert. Als het touw helemaal afgewik keld is en de bezoeker met een losse steen in de handen staat, nodigt een op de steen geschre ven regel (met vermelding adres) hem uit inlichtingen in te winnen bij de kunstenaar. De tekst en de steen die hij mee naar huis mag nemen, zijn van hem. De bouw van het papieren werk door de bezoeker is tege lijk de door hem in beweging gezette afbraak van het stenen fundament. Die opbouw en af braak geschieden in steeds wis selende patronen omdat elke dag andere bezoekers stenen opnemen en daardoor andere stroken hebben laten dalen. In het werk dat zo ontstaat is de aanwezigheid van de bezoekers zichtbaar en voelbaar. Het oprapen van de steen zet een kettingreactie van moge lijkheden in werking die moge lijk eindigt in iets dappers: het gaan naar de bron. Tegelijk is het anders louter mentale pro ces van de toeëigening van een werk door de bezoeker hier het werk zelf geworden: van de structie naar constructie, van onthullen naar verhulen, van vrijmaken naar bezetting, van achterlaten en meenemen. De installatie is nog te bezichti gen tot 26 februari. - -'•i.-'tS - - - De installatie in de beginfase (links), en nadat bezoekers de touwtjes hebben afgewikkeld. FOTO'S LEO VAN KAMPEN VLISSINGEN Het Centrum voor Kunstedu catie begint maandag 5 februari een aantal kort lopende cursussen. Het aanbod omvat cursussen tekenen/schilderen, beeldhouwen, zeefdrukken, kunstbeschouwing, literatuurbeschouwing, cre atief schrijven en capoeira, een Braziliaanse ge- vechtsdans. Voor scholieren vanaf 6 jaar zijn er cursussen te ken- en schildervariété, ruimtelijke vormen en toneelspelen. Op het gebied van tekenen en schilderen is er de mogelijkheid voor deelname aan de cursus 'Een beeldend proces'. Deze cursus biedt de mogelijk heid om op zaterdag vier uur aaneengesloten in tensief bezig te zijn met zowel individuele als groepsopdrachten. De thema's en de opdrachten hebben een relatie met de beeldende kunst van deze eeuw. In de cursus beeldhouwen wordt de basis gelegd voor het houwen in steen. Aan de hand van een opdracht en eigen ontwerp wordt in zachte steen soorten gewerkt. Door beitelen, zagen, boren, schuren, plamuren, lijmen en vijlen worden de mogelijkheden en technieken ontdekt. Zeefdrukken biedt vele toepassingen. In deze cursus maakt men zich de techniek eigen. Er wordt gewerkt vanuit de meest toegankelijke zeefdruktechniek, van daaruit worden stap voor stap andere technieken en mogelij khedenn aan geboden. Voor belangstellenden in de kunst en cultuur in het algemeen biedt de cursus kunstbeschouwing uitkomst. Bij deze cursus staat de toegepaste kunst, mode en design centraal. Nieuwe leeservaringen opdoen en achtergrondin formatie verkrijgen over de Nobelprijswinnaars voor literatuur, biedt de cursus literatuurbe schouwing. Misschien meer geïnteresseerd in het zelf schrijven van verhalen of poëzie Ook dit be hoort tot de mogelijkheden. In de cursus creatief schrijven leert men onder begeleiding gedachten op papier te zetten, zodat het voor anderen inte ressant is om te lezen. De eerste meester capoeira in Nederland brengt u in kennis met deze Braziliaanse gevechtsdans. De afwisselende elementen, dans, muziek en acroba tiek in deze cursus brengen de deelnemers niet al leen in een goede fysieke conditie, maar ook in vervoering. Vanuit het principe jong geleerd oud gedaan, is er in het aanbod ook rekening gehouden met de jeugd. Voor kinderen vanaf 6 jaar zijn er de cur sussen tekenen en schildervariété, waarbij ver schillende technieken en materialen aan bod ko men. Voor kinderen die liever ruimtelijk werken met klei, gips, hout of karton, is er speciaal voor hen de cursum ruimtelijke vormen. De rol van je leven spelen is mogelijk in de cursus toneelspelen. In deze cursus wordt kennis ge maakt met een aantal spelvormen en allerlei oe feningen op het gebied van mimiek, stem en sa menspel. Alle cursussen vinden plaats in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat, met uitzondering van de cursus literatuurbeschou wing, die wordt gegeven in de Openbare Biblio theek te Vlissingen. Alle cursussen worden gegeven in het Theo van Doesburgcentrum. VLISSINGEN Nieuw is het niet: een contactgroep. Een groep van mensen die hetzelfde leed met zich meedragen en daar met lotgenoten over pra ten. Nieuw is in ieder geval wel de contactgroep voor Asbest slachtoffers, een initiatief van de Vlissingse Toos Visser en mevrouw Wijkhuisen uit Mid delburg. Toos Visser (65) verl oor haar man Pieter twintig jaar geleden. De heer Wijkhui sen overleed oktober vorig jaar. Zowel Visser als Wijkhuisen leden aan mesothelioom, een vorm van long- en buikvlies- kanker, die wordt veroorzaakt door asbest en uiteindelijk do- deljk is. Sinds bekend werd dat er een contactgroep bestaat rinkelt de telefoon bij Toos om de haverklap. „Het varieert. Van huilende nabestaanden, mensen die gewoon eens hun hart willen luchten en van mensen die het nodig vinden om 'gore asbest trut' door de hoorn te gillen". „Het is nodig, zo'n groep', concludeert ze. „Nabestaanden vallen in een enorm gat. Het valt niet te ver gelijken met een bedrijfsonge val of een verkeersongeluk. Het is niet alleen dat je plotse ling zeg maar een naderend of een definitief einde moet ver werken, maar je ziet ineens on der welke beroerde omstandig heden er is gewerkt. Die as bestziekte mesothelioom, is slopend en slepend. Daar zie je je man niet dood-, maar kapot gaan. En 'De Schelde', waar MIDDELBURG De lezing die mevrouw Sens zou geven voor de Heemkundige Kring gaat niet door wegens ziekte. De lezing over 'nieuwe monu menten' zou vanavond plaats vinden in de Schouwburg. een aantal overleden slacht offers hebben gewerkt, laat niets van zich horen. Toen niet en nu niet. Geen teken van me deleven toen mijn man ziek was, geen teken van medeleven toen hij overleed en al hele maal geen hulp van hoe het nu allemaal verder moest. Wèl hulp van collega's, de mannen in de ketelpakken. Een schade vergoeding heb ik nooit gekre gen. Die hoef ik ook niet, maar een beetje medeleven, interesse van je werkgever is toch niet teveel gevraagd? Het verhaal van mevrouw Wijkhuisen is vrijwel hetzelfde. Alleen kreeg 'de zaak Wijkhuisen' landelij ke bekendheid doordat er een voorschot op schadevergoe ding werd geëist, en toegewe zen, van een ton. De juridische weg naar financiële genoeg doening is lang, zwaar en aan grijpend. Lange tijd ook is de rechtsbescherming van de as bestslachtoffers zwak geweest. Als eisende partij moesten zij niet alleen het bewijs van de ziekte leveren, maar ook nog eens het verband tussen de blootsteling aan asbest en de ziekte aantonen. De vordering van de arbeider leverde dan ook zoveel problemen op en ging met zoveel financiële kos ten en risico's gepaard dat de meeste slachtoffers maar van de gang naar de rechter afza gen. Als gevolg van onder meer een arrest van de Hoge Raad (25 juni 1993 erven Cijsouw/De Schelde) is de kans op succes in een juridische procedure aa 'merkelijk toegenomen. De Ho^ Raad gaat ervan uit dat op o werkgever een zorgplicht rust om schade als gevolg van het werk te voorkomen. En: de werkgever moet maatregelen nemen om mogelijke schade van de werknemer te voorko men. Die zorgplicht is dan ook zo zwaar, dat zij de risico-aan sprakelijkheid sterk nadert. In die gevallen, waarbij de slachtoffers op de Vlissingse scheepswerf werkten, werden de slachtoffers in het gelijk ge steld. Daar oordeelde de Mid delburgse rechtbank dat in de tijd dat zij bij De Schelde werkten, het bedrijf voldoende op de hoogte was van de geva ren van het werken met asbest en dat De Schelde tekort was geschoten in het nemen van preventieve maatregelen. Dank zij een onderzoek van de bedrijfsarts dr J. Stumphius had De Schelde dus beter kun nen of zeker moeten weten. Pas in 1969, na het bekend worden van de dodelijke gevolgen van het werken met asbest werden er bij de werf maatregelen ge troffen. Naast praten met elkaar is ook de aanzet tot een juridische procedure een van de zaken waarmee de contactgroep zich gaat bezighouden. „Wij willen de mensen de weg wijzen. Je leven lang heb je je letterlijk bij een baas kapot gewerkt. Gewerkt in een omgeving waarvan de baas weet dat het dodelijk is. En vervolgens laat die baas het afweten. Dat kan en mag niet". De contactgroep Asbestslacht offers komt dinsdag 6 februari bijeen on het In- en Uitloop huis aan de Van Goghlaan 241 in Vlissingen. Vanaf 14.30 uur is er informatie over de juridi sche mogelijkheden die er voor asbestslachtoffers zijn. DANSAVOND - In buurthuis Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen wordt vrijdag 2 februari een praat en dans avond gehouden voor mensen van vijfentwintig jaar en ouder. De aanvang is half negen en de toegang is gratis. BINGO - Wijkvereniging Zuid houdt zaterdagavond 3 febru ari een bingo-avond in het Zuiderbaken aan de M. de la Palma- straat in Middelburg. De hoofdprijs is een videorecorder en er is ook een leuke verloting met geldprijzen. De zaaldeuren gaan om half acht open, de balletjes rollen vanaf acht uur. LEZING - Rob Tielman geeft zondag 11 februari een lezing over het humanisme. De bijeenkomst vindt plaats in de aula van het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel in Middelburg, om 10.30 uur. CONCERT - Het Middelburgs Muziekkorps geeft zaterdag 3 februari een concert in de Concertzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Vanaf 20.00 uur verzorgen de harmonie en het jeugdorkest een programma voor jong en oud. Ook is er een op treden van een speciaal geformeerd hout- en koperensemble. De toegangskaarten kosten 7,50. Muziekvereniging EMM geeft vrijdag 9 februari een concert in dorpshuis De Zandput in Ser- ooskerke. De fanfare, het slagwerkensemble en de jeugdgroep zijn te horen vanaf 19.30 uur. Op het programma staan num mers uit de Sound of Music en de Westside Story. EXPOSITIE - Herman Brood exposeert zeefdrukken en t- shirts met opdruk in Galerie Hannelore Meyaard in de Hend rikstraat in Vlissingen. De tentoonstelling duurt van 28 januari tot en met 18 februari. In het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Molstraat in Middelburg is van 5 februari tot 28 maart een expositie ingericht met als titel 'Westkapelle wind kracht 6'. Het gaat om werken in olieverf, pastel en waterverf van Corry en Jan Bosch, Koen Hermsen, Armand Gimbrère, Beppy van den Broek en Marina Timmers Verhoeven, in Zorg centrum Scheldehof aan het Raadhuisplein in Vlissingen expo seert An Heeren-Bouley olieverfschilderijen en Leo Speckens schilderijen in verschillende technieken. De expositie is tot en met 6 maart te bezichtigen. DISCO - Zaterdag 3 februari is er in de Walk Inn aan de Mi nister Lelystraat in Vlissingen een discoavond. De aanvang is acht uur en de toegangsprijs bedraagt twee gulden. HABSBURGERS - Dinsdagavond 6 februari houdt het Zeeuws Genootschap een voordracht over de Habsburgers in Veere. Drs. Sicking van de Rijksuniversiteit gaat nader in op de rol van Veere bij het aan- en afreizen van de regerende vorsten van de Habsburgse dynastie. De bijeenkomst wordt gehouden in huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg en begint om 20.00 uur. SPELLETJES - Alle spelletjes worden vrijdag 2 februari uit de kast gehaald om de spelletjesavond in de Walk Inn tot een succes te maken. De spelletjesavond begint om 20.00 uur, de Walk Inn staat in de Minister Lelystraat in Vlissingen. NEW AGE - Zondag 4 februari spreekt Ma Prem in de Mid delburgse koorkerk over 'zoeken naar God'. Ma Prem is goeroe van het Esseens Esoterisch Genootschap De Spinx. Haar aan wezigheid pas in het streven van de Koorkerkgemeenschap om open te staan voor andere 'religieuze' bewegingen in de maat schappij. VERKOPING - Vrouwenvereniging Hadassa houdt zaterdag 3 februari een verkoping in het gebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoutstraat in Middelburg-Zuid. Tussen 9.30 en 12.30 uur worden er handwerken, koekjes, planten, speelgoed en nog vele andere zaken verkocht. De opbrengst is bestemd voor een vakantieweek voor gehandicapten en voor de zending. MIDWINTERMARKT - In het creativiteitscentrum Multi Co lour aan de Torenweg in Middelburg wordt zaterdag 3 februari een midwintermarkt gehouden. Tussen 10.00 en 16.00 uur zijn er demonstraties kartonnage, fimo klei, poppen maken en strijkijzerschilderen. Ook draait er doorlopend een video over zijdeschilderen en is er gelegenheid om de technieken zelf eens uit te proberen. WANDELEN - Zaterdag 3 februari kun je wandelen over een afstand van 5,10,15, 25 of 40 kilometer. De wandeltochten zijn georganiseerd door vereniging Willen Is Kunnen. De start voor de langste afstanden is tussen 9 en 10 uur. De start voor de ove rige afstanden is tussen 10.30 en 13.30 uur, steeds vanuit het clublokaal aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen. WELKOMDIENST - In de Hofpleinkerk in Middelburg wordt zondag 4 februari om 18.45 uur een welkomdienst gehou den met het koor Esperance uit Krabbendijke en het Combo Se cond Chance. Voorganger is ds. Wülschleger, het thema is 'voor deel of nadeel'. POPPENMAKEN - In buurthuis het Woltershuis aan de Ho- geweg 103 in Vlissingen begint op 5 februari een cursus pop- penmaken van papier maché. De aanvang is 9.30 uur. Er zijn acht lessen van twee uur. BRILLEN - De Nederlandse vereniging van huisvrouwen komt maandag 5 februari om 14.00 uur bijeen in gebouw Irene achter de kerk in de Kanaalstraat in Souburg. Opticien Frank Thielen geeft dan een lezing over ogen en brillen. APPELDIENST - Zondag 4 februari is er een appèldienst in de Petruskerk in Vlissingen. De dienst begint om 10 uur, de sa menzang om 9.45 uur. Voorganger is dominee Glashouwer en medewerking verlenen organist Bram Beekman en het koor Se- borim. Het thema is 'buitengesloten zijn'. DANSEN - In de Karolingenburcht in de Vlissingsestraat in Oost-Souburg houdt Single zaterdag 3 februari een dansavond. De aanvang is 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gul den. VOUWEN - Hannie van de Sluis uit Lewedrop begint dins dag 13 februari om 19.45 uur met een beginnerscursus Japans vouwen, ook wel origami genoemd. De cursus bestaat uit zeven lessen van twee uur waarin je de basistechnieken leert en met theezakjes aan de gang kunt. VLISSINGEN Zaterdag 3 februari treedt de grungy gi taarrockband Gomer Pyle uit Brabant op in jongerencentrum De Piek aan de Hellebardier- straat. De aanvang is 22.00 uur en de entree bedraagt 7,50. Vrijdag is er vanaf 21.00 uur het Piek-Café. In zijn huidige opstelling bestaat de vijfmansband Gomer Pyle vanaf 1993. In de tussentijd heeft de band een demo en een cd- single met vijf nummers opgeno men. Ook traden ze een keer op in het voorprogramma van Uriah Heep. Gomer Pyle speelt eigen nummers waarin invloe den van grunge, punk, rock en pop te horen zijn. Vergelijkbaar met de Goese band Kam Je Haar. De teksten van zanger Mark Brouwer zijn beschouwend en behandelen allerlei persoonlijke en sociale onderwerpen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13