OP DEZE P Theatrale show door muziekgroep Zenga 3i ^>c/ Met schoener zeilend de oceaan over Klasgenoten gevonden Speenkruid Eigenzinnige klanken in de Kloveniersdoelen Vergunningparkeren duurder Wethouder Ovaa stapt op Half jaar feestelijkheden wordt begroot op kwart miljoen DE JONG VLISSINGEN Strafwerk Telefonische hulpdienst voor agrariërs adverteren. - Informeer bij onze vertegenwoordiger! PBiBLIOT VEERE Nog een jaartje en de stad Veere bestaat niet meer. Het historische stadje is dan onderdeel ge worden van de plattelandsgemeente Walcheren. Voor het zever is wordt er in Veere nog even groots feestge vierd met de herdenking van het 700-jarig bestaan. De totale kosten van de viering zijn begroot op een kwart miljoen gulden en daarvoor zijn in de periode van mei tot november een groot aantal feestelijkheden op de kalender gezet. Zo is er een weekend met honderden oude rond- en platbodemschepen, een spektakel met ridders en paarden, een volkstoneel met als titel 'Tu mult in Veere', muziek uit Schotland, de onthulling van een maquette van Veere, de presentatie van een boek over de geschiedenis van Veere, muziekoptredens van onder andere André Rieu, lezingen, tentoonstel lingen, de uitgifte van een eigen munt en een cd met muziek van Veerse muziekgroepen en koren. DANSSCHOOL TEL. 0118-413783 Naam 0> N 0) Organisatie LiveonStage The Lady Killers 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 -4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG 301 17 JANUARI 1996 Arend, Teesink zet de koers van het zeilschip uit. VLISSINGEN Zeiltech- nisch gezien was het een grote flop want er stond steeds te weinig wind om 'op de zeilen' de oceaan over te steken, maar voor Arend Teesink is de zeil tocht naar Belize een onverge telijke ervaring geworden. Op een regenachtige dag in novem ber ging hij aan boord van de Rembrandt van Rijn, een driemast gaffel topzeil schoe ner, voor een zeiltocht van zes weken. Dwars over de Atlanti sche Oceaan. Zeilen was altijd al een hobby van hem. Met kennissen op het Veerse Meer en later ook wel langs de Belgische kust. En het water zit natuurlijk in z'n bloed, met een vader die bij de Marine was, vijf ooms met een binnenschip, en een grootvader die naar Indië voer. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Arend Teesink koos voor een baan bij het loodswezen. Tot aan zijn pensionering werkte hij 38 jaar als machinist op een loodsboot, veertien dagen varen en veertien dagen thuis. „Ik droomde er altijd al van om op een groot schip te varen, maar toen ik vorig jaarde hoor de van de mogelijkheid om mee te varen met de Rembrandt van Rijn heb ik het toch niet ge daan, ik vond de reis nog te lang duren. Ik heb toen wel meege holpen om het schip reisvaardig te maken en ben meegevaren tot aan de sluizen. Pas dit jaar heb ik, na enig aarzelen toegehapt. M'n vrouw heeft me eigenlijk over de streep getrokken, die zei op een gegeven moment 'doe het nou maar'. In eerste instantie wilden ze me als machinist hebben, maar dat had ik al zo lang gedaan dat ik nu liever aan dek wilde werken. En dat kon." Op 1 november vertrekt de Rembrandt van Rijn uit de bin nenhaven van Vlissingen met negen bemanningsleden en vier passagiers (in totaal tien man nen en drie vrouwen) aan boord voor een tocht van 6350 mijl. In de stromende regen worden ze uitgezwaaid door familieleden en vrienden en varen ze in zui delijke richting het zeegat uit. In de Golf van Biskaje wakkert de wind aan tot 9 a 10 Beaufort. Arend loopt op dat moment, midden in de nacht, de wacht met nog twee anderen. „De zei len waren gehesen en dat kon natuurlijk niet met die storm. Maar om een zeil te laten zak ken, moet je wel op de boeg spriet zitten, want daar zitten de zeilen vastgemaakt. Nu hangt er wel een net onder die boegspriet, voor 't geval je eraf valt, maar echt makkelijk zit je daar niet. Natuurlijk zat de ja ger, een van de voorste zeilen, nog vast ook en uiteindelijk scheurde het zeil. Kortom het was een heel spektakel in het donker. Lees verder op de binnen- pagina met Torenpraat Veere viert jubileum op de valreep Volop feest dus bij de viering van het 700-jarig bestaan. Of het nu inderdaad dit jaar pre cies 700 jaar is wordt nog wel eens betwist. Feit is dat er over de ontstaansgeschiedenis van het monumentale stadje weinig bekend is. Veere wordt voor het ADVERTENTIE ÈSSËEa eerst genoemd in een 'keur voor Zeeland' van Floris de Vijfde op 13 november 1290. De graaf vaardigt deze oorkonde uit te Campvere. Vermoedelijk is hij dan te gast bij Wolfert van Bor- selen, op zijn kasteel Sanden- burgh. Eerder, in 1282, wan neer Wolfert van Borselen zijn bezittingen opdraagt aan Floris V wordt de nederzetting en het bijbehorende grondgebied be schreven zonder het bij name te noemen. Algemeen wordt Wolfert van Borselen gezien als de stichter van Veere. Na de moord op Flo ris V, in 1296, weet hij zich op te werken als de machtigste man in Holland en Zeeland. Rond dat jaar wordt in de rolregisters van havenplaatsen in Engeland voorhet eerste melding gemaakt van kooplieden uit Veere. Het is duidelijk dat aan het ein de van de dertiende eeuw de eerste aanzetten worden gege ven voor de ontwikkeling van de latere stad Veere. Meerdere momenten zijn historisch ver antwoord om het 700-jarig be- VLISSINGEN ATijdens de behandeling van de gemeentebe groting is het per abuis niet aan de orde gekomen, waardoor het bij de gemeenteraadsvergadering vanavond alsnog op de agenda staat: de verhoging van het tarief voor vergunningparkeren. Het is op het nippertje, want de vergunningen voor 1996 gaan op 1 febru ari in. Een vergunning voor een jaar wordt 15 gulden duurder. Een jaarvergunning kost daar mee voortaan 75,00, terwijl voor een halfjaarsvergunning voortaan 42,50 moet worden betaald. De meeropbrengst over 1996 van ongeveer dertigduizend gulden wordt gebruikt om het tekort op de parkeerexploitatie over voorgaande jaren te dek ken. De kosten van uitgifte en controle van het vergunning parkeren moet in de toekomst kostendekkend zijn. Volgens de berekeningen is dat het geval wanneer de vergunning 100,per jaar kost. Het is de bedoeling om de tarieven, even als andere belasting tarieven geleidelijk te verhogen tot een kostendekkend niveau. Het was een kloek kereltje, die 13-jarige jongen op de middelbare school. Gelijk zijn klasgenoten waren de vakken die op zijn welwillende interesse konden reke nen sport en naar buiten kijken met als subvak docent- je pesten. Veel onheil riep dat voor de kinderzieltjes nooit op, want sinds de helende werking van een kloe- ke oorvijg is afgeschaft staat het onderwijzend perso- neel machteloos. Toch had die docent er iets op gevon- pi den. Na de zoveelste jenpartij mocht het kereltje vijftig keer het schoolreglement overschrijven. En omdat de &A actie plaatsvond op vrijdag wilde de docent het na- tuurlijk wel op maandagochtend bij het krieken van f""N zijn lesdag op zijn bureau zien. Het schoolreglement stond in de schoolagenda dus het werd het knaapje niet al te moeilijk gemaakt. Had-ie het kleine kreng toch mooi bij zijn staart: een weekend lang pennen. Maar de docent had zich in het plotseling ontwakende normen en waardenbesef van zijn leerling vergist. Want wat stond er op pagina één van de schoolagenda? 'Het is uitdrukkelijk verboden zonder toestemming van de uitgever artikelen uit deze agenda te kopiëren of over te nemen'. En dus kreeg de docent die akelige maan dagmorgen slechts een miezerig klein papiertje op zijn bureau met slechts één klein zinnetje: 'Zie pag.l schoolagenda'. En zo ging er weer een pedagogische maatregel de mist in. Bert de Mol Veel van de festiviteiten vinden plaats in de Grote Kerk. staan van Veere te vieren. Het gemeentebestuur en de inwo ners hebben er voor gekozen om het feest in 1996 te vieren. Uit stellen kan bijna niet want vol gend jaar houdt de stad Veere op met bestaan en wordt het onderdeel van de plattelands gemeente Walcheren. Bovendien hebben de Veerena- ren op het gebied van feestvie ren een naam hoog te houden. In 1872 en 1922 werd herdacht dat het respectievelijk 300 en 350 jaar geleden was dat Veere van de Spanjaarden werd be vrijd; in 1955 vierde Veere 400 jaar Markizaat en in 1981 werd de 400 jaar oude verbondenheid van Veere met het huis van Oranje gevierd. De viering wordt dit jaar ge coördineerd door de Stichting Veere 700. Deze club wordt vandaag officieel opgericht per notariële acte. Voorzitter is burgemeester Den Boon. De or ganisatie van de festiviteiten is in handen van de bewoners. Er zijn werkgroepen opgericht rondom de thema's muziek en dans, sport, Schotland, monu menten en ouderen. De voorzit ters van deze werkgroepen vor men samen met de Veerse Mid denstand en het stichtingsbe stuur het Comité Veere 700. De stichting heeft voor de vie ring een begroting opgesteld van ongeveer 250.000 gulden. Het bedrag is zo hoog omdat de stichting vind dat het meren deel van de feestelijkheden gra tis toegankelijk moet zijn. Ook wordt er veel geld gestoken in affiches, vlaggen en billboards. Er wordt nog gekeken naar de mogelijkheid om een f eestkrant uit te geven. De publiciteit richt zich niet al leen op de inwoners van Veere en Zeeland, maar het de stich ting wil ook proberen om de viering van het 700-jarig be staan in de rest van het land èn in België en Duitsland onder de aandacht te brengen. Mede daarom is er voor gekozen om FOTO ARCHIEF DE SCHELDEBODE de feestelijkheden in de maan den mei tot en met oktober, het toeristenseizoen, te houden. De helft van het bedrag wordt door de gemeente Veere be taald, voor het resterende be drag wordt een beroep gedaan op het bedrijfsleven. VLISSINGEN Vorige week donderdag belde Fredi Brug- gink uit Almelo op. In de Schel- debode van 27 december had een oude klassefoto gestaan en meneer Bruggink wilde graag aan de weet komen hoe al die klasgenoten ook alweer heetten. En inmiddels zijn bijna alle na men achterhaald. „Ik heb heel veel reacties gehad" vertelt hij enthousiast. Sommige mensen stuurden het kranteknipsel op met zoveel mogelijk namen erbij en weer anderen belden me op. Met Seinstra heb ik heel lang ge telefoneerd en we hebben afge sproken dat we een reünie op gaan zetten. Ik ga in maart in de VUT dus dan heb ik volop tijd om me daar mee bezig te houden." Een datum voor een eventuele reünie is nog niet geprikt, maar Bruggink denkt aan de zomer maanden. MIDDELBURG Zenga is de kersverse muziekgroep waarin de voormalige Flairck-fluitisten Peter Weekers en Annet Visser ein delijk al hun creativiteit kwijt kunnen. Na maandenlang naarstig speurwerk op conservatoria en in jazzcafés vonden zij de drie ont brekende musici: de toetsenman/vibrafonist Roland Stok, contra bassist Thomas Dirks en drummer/percussionist Arthur Lijten. Zenga was geboren. De titel van hun eerste theaterprogramma 'Musica Animalis' ver wijst naar de oerdieren uit oude mythen en sagen, zoals bijvoor beeld de griffioen, half adelaar, half leeuw. Of de eenhoorn die al leen door een maagd getemd kan worden en de draak die met zijn verzengende adem de herfstkleuren maakt. Er wordt een fluitcon cert gegeven op de hoorns van de minotaurus en op de eieren van een struisvogel, een virtuoos slagwerk ontstaat op het skelet van een draak. 'Musica Animalis' is een verrassend samengaan van vijf zeer geta lenteerde multi-instrumentalisten, een fusie van humor, energie en eigenzinnige creativiteit. De groep heeft zelf een deel van het instrumentarium ontworpen en gebouwd en besteedde daarnaast veel aandacht aan het uitdenken en maken van spectaculaire ef fecten. Zenga zorgt met deze theatrale show dan ook voor een 'beestachtig' goed concert, waarbij je naast oren ook ogen tekort komt. Vrijdag 19 januari - Stadsschouwburg Middelburg - aanvang 20.00 uur. Kaarten a 25.00 (voor kortingspassen 20.00) zijn in voorverkoop verkrijgbaar aan het theater, tel. 611500. De Groenkalender MET ZEEUWSE l_/\rsl DSCHAP Als de dagen lengen, gaan de nachten stren gen. Meestal komt in januari de vorst inval len. De vorst die alles laat verkillen, vergrij zen, verschrompelen of bedekken met sneeuw. Maar als de vorst wegblijft, blijkt ja nuari al een groene maand te kunnen zijn. Vaak verschijnt dan al de groene aanloop van fluitekruid en hier en daar laat de eerste ka mille zich zien. Tussen al dat nieuwe groen ontluikt ook het speenkruid. Speenkruid is een van de meest opvallende voorboden van de lang verbeide lente. Met z'n stervormig ge rangschikte boterbloemachtige kroonblaad- jes, zie je de plant snel over het hoofd. Na de ramp van 1953 heeft deze zoutmijdende plant verloren terrein heroverd en is nu weer een algemene voorjaarsbloeier. Naast zijn opvallende verschijning valt bij deze plant de aanwezig heid van wortelknolletjes op. De naam speenkruid heeft be trekking op het uiterlijk van deze knotsvormig opgezwollen reserve-organen. Deze knolletjes lijken enigszins op spenen, dit gaf vroeger dan ook direct aanleiding om voor spenen en zelfs aambeien een geneeskrachtige werking toe te schrijven. Veel planten danken hun naam trouwens aan de 'signatuur leer'. Deze leer ging er van uit dat het uiterlijk van de plant of een deel daarvan, iets zegt over de medicinale werking van die plant. Een plantkundige uit de 16e eeuw wist over speenkruid het voglende te melden: 'Speenen oft anbeyen met de sap van dit cruydt met wijn oft pisse van de cranken gemengelt, wor den cleyner ende vergeet gantsch de pijne'. Anderen zien in de ze wortelknolletjes enige gelijkenis met de teelballen van een haan of een kater. In sommige provincies vind je daarom de naam haoneklootjes en katteklootjes terug. Vroeger stond de plant ook al bekend als een probaat middel tegen scheurbuik, de Duitse volks naam Scharbockkraut wijst daar nog op. Vooral jonge planten hebben een hoog ge halte aan vitamine C. Zoals bekend ontstaat scheurbuik bij gemis aan verse groenten en fruit, niet zelden met do delijk gevolg. Een vitami neshot moest voorkomen dat met name zeelieden, die vaak toch al opgescheept za ten met 'junkfood', tande loos terugkwamen van hun lange reizen. Zenga FOTO PATRICIA STEUR MIDDELBURG Orkest De Volharding en Het Podiumtrio spelen zondag 21 januari ge componeerde en geïmproviseer de muziek van de componist Guus Jansen. Beide groepen hebben een ongebruikelijke be zetting en een flinke dosis ei genzinnigheid gemeen. Orkest De Volharding heeft zich binnen en buiten Neder land onderscheiden als een van de meest vooraanstaande en sembles op het gebied van de genrevermenging. In de loop der jaren zijn ruim 170 compo sities voor het orkest geschre ven of bewerkt, merendeels door een nieuwe generatie Ne derlandse componisten. Dit omvangrijke repertoire bevat opvallend veel werken op het grensvlak van gecomponeerde MIDDELBURG De Telefo nische Hulpdienst voor agra riërs gaat samenwerken met de Telefonische Hulpdienst Zee land. Dat betekent dat agrariërs nu dag en nacht een beroep kunnen doen op de hulpdienst. De ontwikkelingen in de land- en tuinbouw vormen de aanleiding voor de hulpdienst om zich extra te richten op agrarische bellers. Een vrijwillige medewerker bij de telefonische hulpdienst is be schikbaar om te luisteren naar vragen, zorgen, moeilijkheden en verdriet. Niet om oplossingen te geven, maar om samen naar mo gelijkheden te zoeken om weer verder te kunnen. Het nummer van de telefonische hulpdienst in Zeeland is 0118-615551. De hulpdienst kan niet garanderen dat er altijd een in agrarische zaken gespeciali seerde medewerker aan de lijn komt Wél dat er iemand op neemt die gespecialiseerd in het luisteren naar problemen in het algemeen. en geïmproviseerde muziek, van de pop en de jazz. Orkest De Volharding bestaat uit Dil Engelhard -fluit en pic colo, Beatrice Driver -hoorn, Michiel van Dijk -sax, Rutger van Otterloo -sax, Bob Driessen -sax, Reijer Dorrestein -trom pet, Louis Lanzing -trompet, Anita van Soest -trompet, Wil lem van Manen -trombone, Jo- han de Meij -trombone, Hans Visser -bastrombone, Jaap Dercksen -piano en Sjeng Schupp -contrabas. Jurjen Hempel dirigeert. Het Podium Trio is opgericht door drie achtereenvolgende winnaars van de Podiumprijs: Jan Kuiper -gitaar, Paul van Kemenade -sax en Wolter Wierbos -trombone. De componist Guus Jansen, die zich als geen ander thuisvoelt in de wereld van de gecomponeer de èn die van de geïmproviseer de muizek, schrijft voor beide ensembles zowel nieuw werk als bewerkingen. Het concert in de Kloveniers doelen begint om 20.30 uur. Kaarten kosten twintig gulden. ADVERTENTIE MaéeStn p Acts&T op-tessBartenders Oude Vbmaria 2 Goes Open; 2030 hr. MIDDELBURG Wethouder Ovaa stopt om gezondheidsre denen binnenkort met zijn werk voor de gemeente. Hij is tot dit besluit gekomen na uitdrukkelijk medisch advies. Wethou der Ovaa beheert onder andere de portefeuilles milieu, onder wijs, sport en accommodaties, mondiaal beleid en jumelages en beheer van de gemeentelijke gebouwen. Drs. W. Ovaa werd in 1983 gekozen tot gemeenteraadslid na mens D'66, een partij die toen met één man vertegenwoordigd was in de raad. Ovaa bleef fractievoorzitter tot zijn benoeming als wethouder na de gemeenteraadsverkiezingen in 1994. De heer Ovaa zal vermoedelijk in de loop van februari zijn werk zaamheden als wethouder beëindigen. In de raadsvergadering van 22 januari worden de geloofsbrie ven van een nieuw toe te laten raadslid van D'66 tegen het licht gehouden. In de vergadering van 19 februari wordt de nieuwe wethouder benoemd. r

Scheldebode | 1996 | | pagina 1