Een akkefietje in de Golf van Biskaje 'Een goed dagritme is belangrijk' Bowlers Administratief Serviceburo Middelburg staan op de eerste plaats Marco en Leo Wouters redden de Zeeuwse eer De vuilnisbakken moeten binnen Beestenboel in museum Samenwerking basisscholen gaat vandaag van start Arend Teesink stak zeilend de oceaan over SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 JANUARI 1996 315 Trefpunt voor (ex)-psychiatrische patiënten Pepernoten Zuchtje 1 VLISSINGEN Met een open middag voor bezoekers en verwijzende instanties op 17 ja nuari is dagcentrum 't Trefpunt aan de Bakkersgang 2 van start gegaan. (Ex)-psychiatrische patiënten uit de regio Walche ren kunnen hier van maandag tot en met donderdag tussen 10.00 en 16.00 uur terecht voor een praatje, een kopje koffie of om een hobby op te pakken. Een plek om anderen te ont moeten en zo zelf uit het isole ment te komen, dat is de be langrijkste functie van het dag centrum. „Het is voor mensen, die psy chische problemen hebben ge- Een enthousiaste ploeg is al in december aan de slag gegaan om 't Trefpunt gebruiksklaar te maken. V.l.n.r. Henk van Die- sen -bezoeker, Huub Wester- beeke -activiteitenbegeleider, Regina Vermeulen -coördinator en Madeleine Hoogesteger -as sistente. FOTO PIET OAVIDSE had en een tijd in behandeling zijn geweest, vaak niet een voudig om weer structuur aan te brengen in hun leven", zegt Hans van de Voorde, coördina tor dagbesteding voor Zeeland van Emergis, centrum voor geestelijke gezondheids zorg. „Veel van je vroegere contacten zijn verloren ge gaan, en je hebt de neiging om dan maar lang in bed te blijven liggen en niet zo goed voor je zelf te zorgen. De ervaring leert dat zo'n ontmoetingscen trum een steuntje in de rug kan zijn om weer een goed dagritme op te pakken, waar door de (ex)-patiënten minder snel terugvallen in een crisis situatie." In 1989 werden als proef op verschillende plaatsen in Ne derland dagcentra voor (ex)-psychiatrische patiënten geopend. In Zeeland viel de keuze op Goes, waar 't Tref punt gemiddeld zo'n 20 tot 30 bezoekers per dag ontvangt. Twee jaar geleden ging een dergelijk centrum open in Ter- neuzen. Ook hier vinden veel (ex)-psychiatrische patiënten een ontmoetingspunt. „Het is een dagopvang in de meest brede zin van het woord", benadrukt Van de Voorde. „De bezoekers kunnen er een kopje koffie drinken, maar ook een hobby ontwik kelen of zich voorbereiden op betaald of vrijwilligerswerk." In 't Trefpunt voor aan de Bakkersgang zijn vier partti me activiteitenbegeleiders werkzaam, gespcialiseerd in verschillende vaardigheden, zoals techniek en textiele vor- Emergis, Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg, is ontstaan uit een fusie van de Stichting psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland, RIA GG Zeeland en de Zeeuwse In stelling voor Beschermd Wo nen. Vervolg van de voorpagina VLISSINGEN „Pas na een etmaal ging de storm liggen en toen was de zee echt zo de vlak als een spie gel. Wel was er voor de Spaanse kust weinig wind zo dat we regelmatig de motor aan moesten zetten om nog een beetje tempo te maken, 't Was halen en bren gen, zoals dat in zeemanstaal heet." Het schip vaart nu richting Ca- begin liepen we wacht in twee groepen van drie. Dus zes uur op en zes uur af. Toen ik halver wege de oceaan wat meer zelf vertrouwen kreeg zijn we in drie groepen van twee gaan wachtlo pen. Als je tijdens de wacht overstag moest met het schip kon je trouwens wel steeds an dere bemanningsleden erbij roepen om een handje te helpen. Naast het wachtlopen moest er ook nog gewerkt worden aan boord. Een klusje hier en een klusje daar en vooral veel ont- roesten, want het is een stalen schip." narische Eilanden voor een tus senstop. Op weg daar naar toe komen er dolfijnen rond het schip zwemmen. „Dat is echt een fantastisch gezicht. Die beesten zijn zo intelligent, ze spelen gewoon met het schip. Ze zwemmen rakelings langs het schip zonder het te raken, ze buitelen door het water en dan zijn ze ineens weer weg. Later op de oceaan hebben we nog een walvis gezien, in de verte, maar die dolfijnen vond ik toch het mooiste." Op 12 november vaart het gezel schap de haven van Las Palmas binnen. De schipper wil daar .een paar nachten blijven om het jhele tuigage na te kijken, van wege het akkefietje in de Golf van Biskaje. Omdat de tempera tuur inmiddels is opgelopen naar 27 graden vallen er heel wat zweetdruppels, want het is hard werken. En dan begint de grote over steek. Het is de bedoeling dat het schip op de noordoost pas saat naar Midden-Amerika gaat zeilen maar dat valt lelijk tegen. Het schip zakt af in zuidelijke richting, tot aan de Kaapverdi- sche Eilanden, maar ook op die breedte is er nauwelijks wind. „De schipper snapte er ook niks van. We kregen wel regelmatig weerberichten binnen via de fax en dan voeren we nu weer eens een beetje meer in noordelijke richting en dan weer een beetje in zuidelijke richting, maar meer dan windkracht 3 tot 4 hebben we niet in de zeilen ge had. In dat opzicht was de zeil tocht eigenlijk een flop, want we moesten nogal eens de motor aanzetten om op tijd in Belize aan te komen." Hoewel het dus rustig weer is, met een zeewatertemperatuur van 27 graden en dagelijks een zonnetje, is het toch geen va kantiereis. Aan boord van een zeilschip is van alles te doen. Om te beginnen moet er steeds wacht gelopen worden. „In het Vrijdag 1 december wordt het eiland Barbados bereikt. In Bridgetown gaat de bemanning aan wal en tot hun verbazing komen ze daar mensen uit Zie- rikzee tegen. „Die mensen wa ren daar op vakantie. En omdat ze na een paar dagen al terug zouden gaan naar Nederland hebben wij ze onze post meege geven. Wisten we in ieder geval dat die brieven goed aan zouden komen." Het laatste stuk van de reis, door het Caraïbisch gebied kijkt de bemanning constant naar de lucht. In dit om zijn stormen be kend staande gebied zal het toch wel eens lekker gaan waai en?? Maar ook hier valt de wind kracht tegen en hoewel de zeilen wel gehesen kunnen worden is dat niet voldoende: ook de mo tor moet aan. Dan wordt het 5 december en 't kan natuurlijk niet missen: de kok verkleedt zich provisorisch tot sinterklaas en de machinist speelt de rol van zwarte piet. Voor het vertrek zijn er chocola deletters en pepemoten inge kocht en een bemanninglid heeft een cd met sinterklaas liedjes meegenomen. Zo wordt in een tropische omgeving een door-en-door Hollands feest ge vierd. Met kadootjes, want die heeft Arend vijf weken geleden al meegenomen. En zo bereiken ze op 12 decem ber Belize, een Middenameri- 1 De driemast gaffel topzeil schoener Rembrandt van Rijn. kaans land dat aan de noord kant aan Mexico grenst. Voor de verandering slaat het weer om en komt er een tropische regen bui naar beneden. Dan komen de autoriteiten aan boord en die willen alles weten: of er een ra dio aan boord is, en een videore corder, en hoeveel drank en si garetten er in voorraad zijn. „Enorm omslachtig", herinnert Arend zich, „maar dat hoort er nu eenmaal ook bij". De reis is dan nog niet meteen ten einde. „Hoewel je in Belize- city niet moet zijn, want 's avonds kun je daar echt niet vei lig over straat. Maar we hebben wel een uitstapje gemaakt naar een Maya-tempel in Altunha, midden in het oerwoud. En we zijn wezen duiken. Dat is daar echt prachtig, je zou haast ver geten om adem te halen, zo mooi!". Net voor de kerst komt de taxi voorrijden die Arend Teesink naar het vliegveld brengt. Via Houston vliegt hij terug naar Nederland. Thuisgekomen ver telt hij twee uur aan een stuk over de reis. „Het is echt een on vergetelijke ervaring geworden. Als ik nog denk aan die warme zomeravonden, de ondergaande zon en de opkomende maan, de onmetelijke ruimte en de stilte, ja dan is die droom toch echt uitgekomen." De Rembrandt van Rijn blijft voorlopig in het Caraïbisch ge bied waar het schip duiktochten maakt met passagiers. MIDDELBURG In de klasse 4N heeft het team van Administratief Serviceburo Middelburg de concurrentie achter zich gelaten door op de vierde speeldag in het bow lingcentrum van Waalwijk de maximale score van 6 punten te halen. Daar Breda slechts 1 punt wist halen, Rijsbergen 2 punten en EttenLeur, Hilvarenbeek en Oosterhout 3 punten, gaan de Middelburgers in hun klasse aan kop. Administratief Serviceburo Middelburg zegevierde met 3-0 op zowel Rijsbergen als Hilvarenbeek. Tussenstand na 4 speeldagen: 1 Administratief Serviceburo Middelburg 22 punten, 2 Breda 19 punten, 3 Etten Leur 18 punten, 4 Rijs bergen 16 punten, 5 Hilvaren beek 12 punten, 6 Oosterhout 12 punten. Het team van Schoonen Elek- tro uit Middelburg heeft ook nu de eerste plaats weten vast te houden in de klasse 4M. In het bowlingcentrum van Hil varenbeek behaalden de jon gens vijf van de te behalen zes punten. Daar de tegenstander 2, res pectievelijk 3, punten behaal de, betekent dit dat het team van Schoonen verder van de tegenstanders wegloopt. Schoonen Elektro zegevierde met 3-0 over Oosterhout en 2-1 over Goes. Tussenstand na MIDDELBURG Vijf Zeeuwse jeu de boules-teams reisden zondag af naar Breda om deel te nemen aan een toernooi in Breda. Plaats van handeling waren de overdekte bowlingba nen van Va-tout. Er deden 46 doublettes mee, verdeeld over drie poules. De deelnemers kwamen uit het zuiden van het land, van de Zeeuwse kust tot Eindhoven. Bijzonder voor het toernooi was de deelname van teams uit Wijk bij Duurstede. Zeeland was vertegenwoordigd met vijf teams, een uit Goes en vier uit Mid delburg. De hoofdprijzen gingen aan de Zeeuwen voorbij maar de eer werd gered door het Zoutelandse doublet Marco en Leo Wouters. Zij wisten de derde plaats te behalen. 4 speeldagen: 1 Schoonen Elektro 26 punten, 2 Ooster hout 21 punten, 3 Rijsbergen 18 punten, 4 Breda 13 punten, 5 Middelharnis 13 punten, 6 Goes 8 punten. Team de Kruitmolen uit Mid delburg speelde in het Haagse Ockenburg zijn vierde speel dag, het moest met 3 punten genoegen nemen. Tegen Dord recht werd met 2-1 verloren, en van Hilvarenbeek werd met 2-1 gewonnen. Tussenstand na 4 speeldagen: 1 Papendrecht 22 punten, 2 Dordrecht 22 punten, 3 Kruitmolen Middel burg 15'/2 punt, 4 Rotterdam 15/4 punt, 5 Spijkenisse 12 punten, 6 Hilvarenbeek 12 punten. Team de WirWar spelend in de klasse 3D ging met volle inzet naar Papendrecht, om daar aan te treden tegen Hoogerhei- de, Middelharnis en Etten Leur. In de eerste game van de eerste wedstrijd werd de winst binnengehaald, 844-823. In de tweede game werd verloren 731-764. Hierdoor ging de ze ge naar Hoogerheide 2-1. De tweede en derde wedstrijd werden beide met 3-0 verlo ren. De tussenstand na 5 speel dagen: 1 Goes 31 punten, 2 Papendrecht 31 punten, 3 Hoogerheide 24 punten, 4 Et ten Leur 20 punten, 5 Middel harnis 14 punten, 6 de WirWar Middelburg 5 punten. VLISSINGEN Op maandag 15 januari is de politie Walche ren in gedeelten van de Vlis- singse wijk 'Het Middengebied' een actie begonnen tegen bewo ners die niet op de juiste wijze omgaan met de door de ge meente verstrekte afvalcontai ners. Tegen overtreders wordt de komende weken proces-ver baal opgemaakt. Vooral de aan houdende klachten van omwo nenden zijn aanleiding tot de actie. De klachten hebben met name betrekking op het ontsieren van de woonomgeving, het ver oorzaken van stank en het aan trekken van ongedierte. De bakken worden, omdat ze nim mer worden verwijderd, ook niet gereinigd. De mensen kla gen dat het leefmilieu wordt aangetast. Controles hebben uitgewezen dat er tientallen containers nooit na het opha len van het afval van de open bare weg worden verwijderd. In oktober zijn meerdere notoi re overtreders door de gemeen te aangeschreven, maar ook het rendement daarvan is be perkt gebleven. De problema tiek in het gebied spitst zich toe op de omgeving van de Hercules Segherslaan, Vincent van Goghlaan en omgeving Bonedijksestraat, maar ook in andere gedeelten van het ge bied zijn overtredingen gecon stateerd. In de algemene politie verorde ning van de gemeente Vlissin- gen staat onder meer, dat men slechts op de dag dat de reini gingsdienst de containers komt legen (in het middengebied is dit de vrijdag) deze op de openbare weg mag zetten. Na het legen moeten de containers zo spoedig mogelijk, doch ui terlijk nog op dezelfde dag, weer worden verwijderd. Deze regels zijn bij de introductie en vanaf de invoering van de con tainers in het middengebied (begin 1995) met enige regel maat door de gemeente onder de aandacht van de bewoners gebracht. De politie hoopt door middel boetes een bijdrage te kunnen leveren aan het terug dringen van de overlast. De boetes die men riskeert kunnen variëren van 40 tot 90 gulden. STROPOPPEN - Het gebruik van stro door de eeuwen heen is het thema van een lezing op een bijeenkomst van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen in Oost-Souburg. De middag wordt gehouden op maandag 22 januari in gebouw Irene aan de Kanaalstraat en begint om 14 uur. Er kan ook met stro gewerkt worden om bijvoorbeeld gelukspoppetjes te ma ken. Ook niet-leden zijn welkom. WERELDWINKEL De Wereldwinkel aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg opent op dinsdag 23 januari haar vernieuw de verkoopruimte. Tussen 10 en 17 uur wordt iedereen verwel komd met een kopje koffie. De indeling van de winkel is over zichtelijker en er is een permanente etalage gerealiseerd, het geheel in lichte tinten. De openingstijden zijn dinsdags van 13.30 tot 16 uur en zaterdags van 10 tot 12 uur. JULIANAFONDS - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan het C.O.C. afdeling Midden Zeeland een bijdrage toegekend van maximaal 25.000,voor de inrichting van haar nieuwe pand aan de Lange Noordstraat in Middelburg. LEVENDE WAARHEID - De Internationale School van het Gouden Rozenkruis 'Lectorium Rosicrucianum geeft op maan dag 22 januari om 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg een openbare lezing over het onderwerp 'Levende Waarheid'. BINGO - In het gebouw van Speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paardenstraat in Vlissingen wordt op donderdag 18 januari een bingo-avond gehouden. Aanvang 20 uur. De Doordouwers houden zaterdag 27 januari een bingo en een lo terij in het clubgebouw van VTV aan het Baskensburgplein in Vlissingen. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. VERFTECHNIEKEN - De Zeeuwse Volksuniversiteit start op dinsdag 23 januari met een cursus decoratieve verftechnie ken. Technieken als patineren, craqueleren, brushen, een voorwerp oud en sleets maken en sjabloneren worden geoe fend op karton, hout en gips. De cursus bestaat uit vier midda gen. Voor informatie en aanmelding: Het ZVU-bureau aan de Spanjaardstraat in Middelburg. SAMEN ZINGEN - Het interkerkelijk Comité 'Vlissingen Zingt' belegt een interkerkelijke samenzan in de Petrus kerk aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen op zondag 21 januari. De avond begint om 21 uur. Medewerking verlenen het Mid delburgse jongerenkoor Glorify en Brassband Walcheren van het Leger des Heils. BUBBLIN RAP - In de Walk Inn aan de Min. Lelystraat in Vlissingen wordt op zaterdag 20 januari een bubbling/rap- night gehouden voor jongeren vanaf 12 jaar. De avond begint om 20 uur, de entree is een rijksdaalder. GESTALT - Angèle Nederlof van de Gestaltpraktijk uit Vlissingen start dinsdagavond 23 mei een cursus 'leven vanuit je hart'. In zes bijeenkomsten wordt een ontdekkingstocht naar de wezenlijke hartebehoeften ondernomen, om te weten te komen wat echt voelen en weten is. DISCO - Buurtvereniging Van Duijvenvoorde houdt 20 ja nuari een kinderdisco in gebouw de Schuur aan de Middel burgsestraat 113 in Oost-Souburg. Het begint om 19.00 uur en er moet een gulden intree betaald worden. RUILEN - Postzegels, munten, modeltreinen, miniatuurau to's, ansichtkaarten, bankbiljetten en nog vele andere zaken kunnen op 20 januari geruild worden in Ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Daar wordt van 10.00 tot 16.00 uur een grote ruildag gehouden door de filatelistenvereniging De Zeeuwse Delta. Dit is een samen voeging van de afdeling Middelburg van Fhilatelica en en de filatelistenvereniging Delta West. TALEN - Iedereen die nog voor het nieuwe toeristenseizoen zijn kennis van de Duitse of de Engelse taal wil opfrissen kan hiervoor terecht bij de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon te Oostkapelle. De nieuwe cursussen beginnen eind januari en bestaan uit twaalf lessen van vijf kwartier. Er zijn ook beginnerscursussen. De nadruk ligt op spreek- en luister vaardigheid en de onderwerpen sluiten aan bij situaties uit het dagelijks leven. GEVONDEN - Bij het politiebureau in Vlissingen zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: ring met steen, gouden oorbel, sleutels, twee fietstassen, sporttas, damestas, kentekenbewijs, autotelefoon, paspoorten, handschoenen, he renfiets, damesfiets, portefeuille. KLAVERJASSEN - Dinsdag 30 januari is het prijsklaver- jassen in de Orangerie aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. het begint om 20.00 uur en meedoen kost twee gulden vijftig DUKE - Zondagmiddag 21 januari treden My Granny's fr om Cork op in café The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg. Voor de groep is dit een herkansing. In december zou de vier mansformatie ook al optreden maar een verkeersongeluk gooi de toen roet in het eten. De groep, bestaande uit twee gitaris ten, een accordeonist en een bodhranspeler, brengt vanaf 15.00 uur sfeervolle Pubfolk met bekende en minder bekende num mers. DANSAVOND - Zaterdag 20 januari houdt Single een dansavond in de Karolingenburcht te Oost-Souburg. De aan vang is 20.30 uur en de entree bedraagt vijf gulden. COC - Vrijdag 26 januari is er een lingerie party in het ge bouw van het COC aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. Er komen modellen die lingerie showen en er kan ook lingerie ge kocht worden. De aanvang is 21.00 uur. HARTREANIMATIE - In de brandweerkazerne aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen wordt op maandag 22 januari en 5 februari, om 19.00 uur, een cursus hartreanimatie gehouden. De cursus bestaat uit twee lessen van drie uur waarin zowel therorie als praktijk behandeld worden. De kosten bedragen vijfendertig gulden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij D. Gilissen, Scheldestraat 1-229. OOSTKAPELLE Volgen de week wordt in het Biolo gisch Museum aan de Duin- vlietweg de eerste Beesten boelmiddag van het jaar gehouden. Het thema is nog een verrassing maar het zelf ontdekken van de natuur staat voorop. De Beestenboelmiddagen zijn dit jaar anders van opzet. Er is er nu iedere maand één, af wisselend een themamiddag of een rugzaktocht naar het bos of het strand. Het pro gramma be staat dan uit een binnen- en een buitenge deelte. De Beesten boelmiddag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Er kunnen maximaal twintig kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar mee doen. De deelnamekosten bedragen zes gulden per persoon. MIDDELBURG Negentien basis scholen op het platteland in Zeeland beginnen vandaag, 17 januari, aan een samenwerkingsproject. Het streven is dat hierdoor de directeuren wat effi ciënter kunnen werken en meer tijd kunnen besteden aan lesgeven. Nu is de situatie dikwijls zo dat één school één bestuur heeft en dat er per school één directeur is. Die directeur geeft dan niet alleen les, meestal aan groep acht, maar is daarnaast ook ver antwoordelijk voor het management van de school. Dat wil zeggen dat hij voor een onderwijsplan moet zorgen, voor de personeelszaken en op de fi nanciën moet letten. Daar komt nog bij dat er de afgelopen jaren steeds meer regels en wetten vanuit het mi nisterie naar de scholen toe zijn ge schoven. Aan een kant is dat prettig voor de scholen omdat ze daardoor meer zelfstandigheid krijgen, aan de andere kant betekent het een berg ex tra werk. De problemen zijn het sterkst op het platteland. In de steden zijn al veel scholen gefuseerd waardoor de ver schillende taken verdeeld kunnen worden. De openbare basisscholen in de dorpen op Walcheren fuseren bin nenkort vanzelf als de gemeentelijke herindeling van kracht wordt en er één plattelandsgemeente Walcheren ont staat. Voor de christelijke scholen is de si tuatie anders omdat die niet onder het gemeentebestuur vallen maar ieder een eigen bestuur hebben. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) heeft een project op gezet, S3P geheten, waarin voor de problemen een oplossing wordt ge zocht. Samenwerking tussen scholen is een goede strategie om onderwijsvoor zieningen in dorpen ook op langere termijn te behouden. Het RPCZ ver wacht vooral problemen als er in 1998 een andere financiering van het onder wijs van kracht wordt en er door bo ventalligheid onderwijzers weg moe ten. Wanneer de verschillende christe lijke basisscholen op Walcheren zou den samenwerking kunnen leerkrach ten gemakkelijker overgeplaatst wor den. Het S3P-project is een landelijk pro ject. Als voorbeeldgemeente geldt Tjietjerksteradeel waar de samenwer king tussen verschillende basisscholen al in een vroeg stadium is opgepakt. Dit heeft tot gevolg gehad dat er een aantal directeuren uit functie zijn en zich volledig toeleggen op het onder wijs, terwijl het bovenschoolse mana gement het directeurswerk van de ver schillende scholen op zich neemt. Het project S3P bestaat uit twee bij eenkomsten voor alle deelnemende scholen. Voor Walcheren geldt dat de financiële- en onderwijstaken per school verdeeld worden en de deskun digheid van de medewerkers beter be nut moet worden. Verder betekent sa menwerken ook dat bijvoorbeeld het kopieerpapier groot ingekocht kan worden en er geld beschikbaar komt voor een vakleerkracht of een reme dial teacher.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15