LA GARE De Zonnebl Crème FraTche heeft gezond gevoel voor humor Zeeuwen zijn tevredei over de veerdiensten zin in iets ondeugends?! De mol KKKÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊKÊIÊÊ^tÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊ^^'l Pech of Geluk DE JONG VLISSINGEN ElÜoro VL U ARNEMUIDEN - Niet mis, wat er op het verlanglijst je van de Watersportvereniging Arnemuiden staat. Een eigen jachthaven. Vreemd? Nee, niet echt. Tal van verenigingen willen een eigen stek met een lapje grond en dus is het niet zo verwonderlijk dat een watersport vereniging eigen steigers, voorzieningen, clubhuis en natuurlijk het onontbeerlijke water in eigen beheer wil hebben. Alleen is de moeilijkheid dat het meestal niet gaat omdat de gemeenten eigenaar zijn van een jachthaven. En de liggelden plus de toeristenbelasting zijn immer een welkome bron van inkomsten voor die gemeenten. Loterij Betaalbaar CU De Groenkaleader Elitair Jongerencentrum Midgard vaker open Alle pullovers, vesten en gilets zaterdag 13 januari voor de halve prijs WIJ PASSEN BIJ ELKAAR DANSSCHOOL TEL. 0118-413783 Vrijdag 19 Jan wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost-Souburg - 0118-478143 DE SCHELDEBODE *s^ 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEI WOENSDAG TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. ■■\nc\V. 10 JANUARI 1996 VLISSINGEN Vorige week kregen alle inwoners van Wal cheren een brief van de natio nale vereniging de Zonnebloem in de bus. Daarin kondigde deze vrijwilligersorganisatie een grote ledenwerfactie aan. Tus sen 8 en 19 januari worden alle inwoners die nog geen lid zijn gebeld met de vraag of ze voor 15.- per jaar ondersteunend lid willen worden. De Zonnebloem streeft ernaar het welzijn van langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoe vende ouderen, ongeacht hun levensbeschouwing, te bevorde ren. In Middelburg en Vlissingen is de Zonnebloem voor vele men sen een begrip geworden. Vol gens de heer Janssen, voorzitter van de plaatselijke Zonne bloemafdeling Middelburg is men heel actief bezig voor de zieken en gehandicapten op Walcheren. „Maar", voegt hij er aan toe, „als meer mensen on dersteunend lid worden, kunnen we ons werk nog meer gestalte geven en verder uitbreiden. Een groot deel van de opbrengst gaat namelijk rechtstreeks naar het Deze Middelburgse dames maken een uitstapje met de Zonnebloem. plaatselijk Zonnebloem werk. Daarom hoop ik dat de leden werfactie een groot succes wordt". Vrijwilligers van de plaatselijke Zonnebloemafdeling gaan regel matig op bezoek bij zieken en gehandicapten op Walcheren. FOTO J MAAS Dit 'bezoekwerk' is het funda ment van de Zonnebloem. Voor zitter de heer Janssen: „we wil len voorkomen dat zieken en ge handicapten ongewild in een isolement raken en vereenza men. Dat komt helaas regelma tig voor bij mensen die vanwege hun ziekte of handicap niet of nauwelijks van huis kunnen". Uitgangspunt bij elk bezoek is volgens de plaatselijke voorzit ter de vraag 'waarmee kan de Zonnebloem u van dienst zijn?' „We willen inspelen op de per soonlijke behoeften van iedere zieke of gehandicapte. Sommi gen hebben behoefte aan een diepgaand gesprek, terwijl an deren al blij zijn met gewoon wat gezelschap. Maar er zijn meer mogelijkheden. De be- zoek(st)er kan bijvoorbeeld sa men met de zieke of gehandicap te naar een braderie, museum of theater gaan, of ze kunnen sa men een cursus gaan volgen". Naast het thuisbezoek heeft de Zonnebloem een scala aan acti viteiten voor zieken en gehandi capten. Een greep uit het gevarieerde aanbod: vakantieweken (waar onder hotelbootreizen), dag boottochten, winkeldagen, ont spanningsbijeenkomsten met optredens van bekende arties ten, een natuurrecreatieproject, en de Sinterklaasactie 'Zon in de schoorsteen'. „Zieken en gehan dicapten willen er ook wel eens even 'uit'", zegt de heer Janssen. „Ze zitten al zo vaak thuis en er zijn nauwelijks mogelijkheden om er zelf eens op uit te trek ken". Volgens de Middelburgse Zonnebloemvoorzitter is vooral het onderlinge contact tijdens de activiteiten erg belangrijk. „Het gaat toch vooral om het ontmoe ten van oude bekenden, gezellig een praatje maken, koffie drin ken, een kaartje leggen, enzo voort". De plaatselijke Zonnebloemaf delingen Middelburg en Vlissin gen hopen tussen 8 en 19 januari zo veel mogelijk nieuwe onder steunende leden te werven. Mensen die het Zonnebloem- werk met een jaarlijkse bijdrage van 15 gulden willen steunen. „Maar" zegt de heer Janssen, „we hopen dat de actie ook en kele nieuwe vrijwilligers ople vert. Enthousiaste mensen die bezoekwerk willen doen en mee willen helpen bij onze activitei ten. Ook kan het zijn dat we via de actie zieken en gehandicap ten op het spoor komen die graag een bezoekje van een Zon nebloemvrijwilliger willen ont vangen". De voorzitter wijst er tot slot met nadruk op dat ieder een, ongeacht levensbeschou wing, een beroep op de Zonne bloem kan doen. Watersportvereniging koopt haven Maar het kan toch. Dank zij de kemtakendiscussie, zijdelings de herindeling en de decentrali satie van overheidstaken. Want wat vind de overheid? Die vindt dat het beheren en exploiteren van een jachthaven geen zaak is van de overheid. En dat biedt dus de mogelijkheid voor de Ar- nemuidse watersportvereniging om met de gemeente Arnemui den te gaan onderhandelen over de aankoop van de jachthaven Oranjeplaat. Een en ander na tuurlijk met toestemming van Middelburg, waar de vissers- stad bij wordt ingelijfd. Wat het kost? Déér wil niemand zich over uitlaten. Maar dat het een fors bedrag zal zijn, daar twijfelt niemand aan. Is het dan zo'n rijke club van waterspor ters? Verre van dat. De vereni ging, 15 jaar geleden op een zo meravond opgericht, denkt nog steeds in dubbeltjes en kwart jes. Het is gewoon een gezellige vereniging, met veel vrijwilli gers, met een voor iedereen be taalbaar -lidmaatschap en 'mo dale' schepen. En ook omdat niemand van de vereniging een loeiend rijke sui keroom heeft die uit de losse pols kapitaal wil verschaffen om een jachthaven te kopen, heeft de watersportvereniging een loterij op touw gezet. Niet zomaar een loterijtje, nee een serieloterij waarover is nage dacht. Iemand die meedoet, be taalt 150 gulden in tien- maan delijkse termijnen en dingt tien keer mee naar een van de' vele prijzen die maandelijks ter be schikking worden gesteld. Per trekking zijn er zestien geldprij zen (variërend van 25 tot dui zend gulden) en vijf grote prij zen te winnen. Deze prijzen be staan onder meer uit een rijwiel ter waarde van een dikke dui zend gulden, reizen naar Parijs voor twee personen, een zilve ren sieraad naar eigen ontwerp, een fotocamera of een set elek trisch gereedschap. Maar ook een camcorder, draagbare kleu ren tv, een volledig motorrijbe wijs (tenminste de lessen daar voor), beautyfarm, zonnehemel en ga maar door. De tiende en tevens laatste trek king, waar dus iedereen weer aan mee doet, geeft kans op een Fiat Punto ter waarde van 25.000 gulden. Wie dus een beetje veel geluk heeft heeft naast de tien eerder gewonnen prijzen ook nog eens een auto en dat voor de prijs van niet meer dan 150 gulden, in tien termij nen te betalen. Bovendien be taalt de organisatie van de lote rij de kansspelbelasting. Mooier kan het niet en hoe er aan de lo terij kan worden meegedaan staat elders in dit blad. Maar waarom wil de water sportvereniging nu zo graag die jachthaven? „Er zijn natuurlijk legio redenen voor aan te voe ren, maar de hoofdreden is ei genlijk dat de watersport en dan vooral de ligplaatsen en de voorzieningen betaalbaar moe ten blijven", is de simpele uitleg van bestuurslid Nol Cobussen. Het ligt voor de hand. Neemt een projectontwikkelaar of een ander de haven over, dan wordt er direct commercieel gedacht en moet alles geld opleveren. Ligplaatsen worden duurder en voor tal van zaken moet extra worden betaald. En dat is dus het belang dat de watersport vereniging Arnemuiden bij de koop van Oranjeplaat heeft. Het zou mooi zijn. Dit jaar be staat de vereniging 15 jaar en is de jachthaven zelf 25 jaar jong. „De vereniging zelf is eigenlijk uit gezelligheid opgericht", zegt Deby Dijkstra, die als 'een van het eerste uur' geldt. „Hoe gaat dat in een jachthaven? Je zit op de boot en je ligt aan de steiger. Een lotje uit de loterij, wie droomt er niet van. Zo'n klein stukje papier dat door de trekking van de loterij plots zeer waardevol kan worden. De keerzijde ervan is een zogenaamde niet, een lot waarop geen enkel prijs is gevallen. Fantastische verhalen over prijzen zijn er legio, en vaak gaat het om het laatste lootje, dat f—I net wel of net niet gekocht werd. In ons land worden aardig wat grote loterijen georganiseerd en met een regelmaat van de klok onstaan er 'jackpots' van mil- K^j joenen guldens. De Staatsloterij en Postcodeloterij zijn hier sprekende voorbeelden van. Men kan in een klap miljonair worden. Maar wat op Walcheren en de Bevelanden tijdens de Oudejaarsloterij van de Staats loterij gebeurde, baart toch wel enig opzien. Allereerst was daar de hoofdprijs van vier miljoen gulden die bij een loterijclubje van tien man van Pechiney viel. Een hele schok. 'Ik kon mijn ogen niet geloven, ik heb iede re keer opnieuw naar teletekst gekeken, maar ik heb nog nooit zo leuk Oud- en Nieuw gevierd', verklaarde een van de tien prijswinnaars. Mevrouw Rijkse uit Goes beleefde heel wat anders, zij trok eeen nummertje op het Postkantoor en kocht een staatslot. Bij dat aan-de-beurt-num- mertje bleef het. Op Oudejaarsavond, tijdens de trekking op de televisie, bleek het staatslot nummerloos te zijn. Ook een hele schok, de niet der nieten. Shakespeare zei het al, 'What is in a name?'. Pech-iney wordt Geluk-iney en mevrouw Rijkse blijft mevrouw Rijkse. Geluk in de liefde of geluk in het spel? En een lotje uit de loterij? Ach, je blijft er stilletjes van dromen. Cameleon. De jachthaven Oranjeplaat die wellicht nog deze zomer eigendom van Watersportvereniging Are- muiden wordt. foto e van driel Je maakt met iedereen een praatje en je kunt bij iedereen aan boord stappen. Alleen kom je vaak niet verder dan je eigen steiger. Zo werkt dat nu een maal. Totdat ik het idee opperde om een clubje op te richten, want dat was er nog niet". Bijna vijftien jaar geleden, op 15 oktober 1981 was de eerste bij eenkomst. Iedereen die kwam moest vijf gulden betalen om de kosten van de postzegels te dek ken en die vijf gulden mochten later weer van het lidmaatschap worden afgetrokken. Vijfen twintig man waren er op die eerste bijeenkomst en het sein ging op groen. Dan de oprich tingsvergadering op 10 januari 1992. Er werden briefjes op de vuilnisbakken bij de jachthaven geplaatst om iedereen ervan in kennis te stellen. Tachtig man waren er deze keer. De volgende bijeenkomst, een maand later, leverde 120 mah/vrouw op en Arnemuiden had haar eigen wa tersportvereniging met huis houdelijk regelement en statu- VLISSINGEN Hun eerste programma Sèc oogstte in het hele land veel lof en bijval. Ca baretgroep Crème Fraiche maakte daarmee de verwachtin gen waar die waren gewekt op het Groninger Studentenfesti val. Daaar sleepte de groep alle prijzen weg en sleepte ook nog een nominatie voor de Annie M.G. Schmidtprijs in de wacht. Op vrijdag 12 januari staat de groep in het Arsenaaltheater met de nieuwe voorstelling 'A la Mi nute'. De vier heren brengen met A la Minute opnieuw een voorstel ling waarin zij zich niet wars tonen van goede, verzorgde teksten, niet vies zijn van een lekkere deun muziek en niet te beroerd zijn om deze in de meest uiteenlopende genres te vertolken. Ook zult u het kwar tet niet horen klagen over het groot aantal instrumenten dat zij dientengevolge moeten mee zeulen, noch over het hoge tem po waarin het programma wordt gebracht. Omdat Wim, Patrick, Jacques en John ook nog beschikken over een ge zond gevoel voor humor, willen zij u daar deelgenoot van ma ken. Het is duidelijk: Crème Fraiche is een groep met een positieve grondhouding. In A la Minute wordt het ver schijnsel rode draad gemeden als de pest. Paradoxaal genoeg is er toch een hecht programma uitgerold met een bonte menge ling van sketches en liedjes. Kaartjes kosten 17,50 (kortingspassen 12,50) en zijn in voorverkoop verkrijg baar bij de VW/ANWB aan de Nieuwendijk,tel. 419275. -jag* ZEEUWSE LANDSCHAP ten. Een accountant lette op het kleingeld want veel was er niet. Er moest een clubhuis komen natuurlijk. De gemeente Arne muiden had daar geen geld voor over en dus lapten de leden hut je bij mutje bij elkaar via 'bouwsteentjes' en kon er een oude (spijkervrije) keet worden gekocht. Dat-ie spijkervrij was klopte inderdaad. Maar er zaten wel duizenden nietjes in en die moesten er allemaal ambachte lijk worden uitgehaald. Het be gin was er. Een vereniging, een clubhuis en plannen. Zoals dat plan om (tegen betaling) elektri sche voorzieningen op de stei gers te laten aanleggen. De ge meente Arnemuiden zag dat - nadat er twee door de leden wa ren aangelegd- wel zitten, maar toen de bedragen werden ge noemd trok Arnemuiden zich schielijk terug. Die elektrische voorzieningen zijn er nog steeds niet, op de ge noemde twee na dan. En het ka naaltje naar het Veerse Meer moet hoognodig worden uitge diept. Of verlichting, dat is ook een van de wensen van de vere niging. En zo zijn er nog meer wensen, die allemaal op zijn tijd zijn beslag moeten krijgen. Dat de watersport een elitaire aangelegenheid is wordt door zowel Deby als Nol ten stelligste ontkend. „Niet hier. Hier zie je geen super de luxe jachten. Mensen verkijken zich vaak op een boot. Je begint langzaam aan en na jaren heb je een boot die je bevalt. Vergelijk het maar met een caravan. Langzaam aan bouw je iets op en wat de men sen zien is het resultaat van ja ren, Dat is niet reëel". Zoals eerder gezegd: de water sportvereniging Arnemuiden is een gezelligheidsvereniging. Er wordt voornamelijk recreatief gevaren, er zijn club wedstrij den, met de regelmaat van de klok zijn er cursussen en van de leden wordt enige zelfwerk zaamheid gevraagd. Als het maar gezellig is. De vereniging telt momenteel 275 leden en als de jachthaven kan worden over genomen 350, net zoveel als er ligplaatsen zijn. Per slot van re kening moet iedereen die daar ligt lid van de vereniging wor den. Tegen betaalbare prijzen, met betaalbare voorzieningen en met gratis gezelligheid, zodat watersport echt voor iederéén is weggelegd. En dóar is dus die loterij voor nodig. In januari zie je bijna overal het aantal mols hopen toenemen. Haast explosief schieten ze letterlijk de grond uit. Iedere mol heeft een gangenstelsel dat soms enkele honderden me ters lang kan zijn De mol gaat regelmatig op jacht door zijn eigen labyrint, op zoek naar vette wormen. De mol is terdege uitgerust voor zijn ondergronds bestaan. Met zijn ster ke, gekromde voorpoten ontwikkelt hij een graafsnelheid van tien tot twintig centimeter per minuut. De dichte haarinplant van 200 haren per mm2, verhindert dat water en zand bij de *|r huid kunnen komen. Oorschelpen ontbreken en hij is praktisch blind. Zo'n punt is dat overigens niet. Omdat de mol trillingen in de grond direct waarneemt, is horen toch overbodig. Een uitstekende reuk compenseert zijn gebrekkige ge zichtsvermogen in ruime mate. Maar waarom gedraagt de mol zich juist in de winter als een op hol geslagen graafmachine? Graven is zwaar werk. Losgegraven grond uit de nieuwe gangen, wordt omhoog geduwd tot een molshoop. Die bevat al gauw een kilogram aarde, het tunntigvoudige van de grondwerker zelf. Geen won der dat de graver een grote eter is. Bovendien heeft hij door de kou in dit jaar getijde nog meer hon ger. Dagelijks verorbert hij meer dan zijn eigen gewicht aan voedsel. Dat staat gelijk aan 300 tot 400 wormen per dag, oftewel 50 kilogram wormen per jaar. Bij het dalen van de temperatuur in de bodem nemen de graafactiviteiten van de-wormen af. Er ko men dus steeds minder wormen in de gangen. Wil de mol aan zijn trekken komen zal hij dan ook de lengte van zijn gangen moeten uitbreiden. Dat doet hij met zo'n tien tot twintig meter per dag. Waar mensen in de wintermaanden hun bovengrondse tuinacti- viteiten staken worden deze probleemloos overgenomen door het 'zwarte monster'. Met lede ogen zien tuinliefhebbers hun op 'En gelse' wijze onderhouden gazon, omgetoverd tot een omgeploeg de zwarte akker met hier en daar een plukje verward groen. Mis schien kunt u echter nog wat tegengas' geven met al die lege fles sen van de feestelijke decembermaand. Het door de wind veroor zaakte geluid van de ingegraven flessen, jaagt elke mol op hol. MIDDELBURG Het jon gerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort sluit op donder dag en vrijdag eerder de deu ren maar is wel twee dagen per week extra open. Per saldo kunnen de jongeren zes uur extra per week in het centrum terecht. De verschuiving en verrui ming van de opëningstijden is ontstaan na overleg met het gemeentebestuur en de bewo ners in de omgeving van Mid gard. Bewoners klaagden re gelmatig over geluidsover last. Door het sluitingsuur op donderdag en vrijdag te ver vroegen naar 23.00 uur moet die overlast straks minder zijn. Alleen op zaterdag mag Midgard nog tot 02.00 uur open zijn. Het jongerencentrum ;s s+r- aks ook op dinsdag er dag geopend. Daarvc nieuwe beheerder aa Door de faciliteiten teren moeten meer i straks de weg naar N weten te vinden. Me* kers van het centrum d aan activiteiten zoals graferen, zeefdrukken, ken met video en compl barwerk en p.a.-workshop de kaartverkopers met hun mon delinge informatie over geplande afvaarten, terwijl het 06-num- mer met verkeersinfomatie niet hoger kwam dan een 6,9. In geval van een gewijzigde afvaart door mankement of vertraging scoor den opnieuw de kaartverkopers met 7,3 hoog, terwijl de omroep installaties op de wal (6,1) en de installatie aan boord van de schepen (6,2) met beduidend mindere rapportcijfers genoegen moesten nemen. Daarnaast blijkt uit het onderzoek dat de veergebruikers meer duidelijk heid willen waarom er een ver traging is opgetreden. ADVERTENTIES jsPSSp MIDDELBURG - Door de bank genomen zijn de Zeeuwen best tevreden met de veerdiensten over de Westerschelde. Dat blijkt uit een onderoek, dat in de eerste helft van oktober 1995 in opdracht van de PSD (Provin ciale Stoombootdiensten) werd uitgevoerd en gemiddeld het rapportcijfer 'zeven' opleverde. Aanleiding voor het onderzoek waren klachten van gebruikers over de gebrekkige informatie voorziening in geval van vertra ging of het uitvallen van boten. In totaal werden 1040 mensen ondervraagd, van wie meer dan de helft bestond uit automobilis ten. Voor wat betreft de algeme ne kwaliteit van de veerdiensten scoorde de PSD een ruime zeven; hetzelfde cijfer werd uitgedeeld voor de informatievoorziening in geval van vertraging of uitvallen van boten. Hoog (7,6) noteerden t/m Noordstraat 23, 4531 GB Terneuzen Klokstraat 9,4461 JK Goes. DISCOCENTER 1 Cabaretgroep Crème Fraiche FOTO jan-clemens lampe Oude Vismarkt 2 Goes open: 20.30 "For ladies only(Sony guys i) Male Strip Acts by the Lady Killers. Top-less Bartenders.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1