Bedrijfsleven optimistisch over 1996 r /oederstaal Schouwburg wordt circuspiste Op kraamvisite in de schaapskooi Verkeersopfriscursus Onstuimige flamenco-avond met Fiesta Gitana Arsenaal krijgt piratennest PZZ, RIAGG en ZIBW gaan fusie aan Swingende Hips in De Piek Economisch herstel zet door, forse exportgroei mkb Hugo en zijn kamer. Informatie nabestaandenwet SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1996 315 Omzet Export Investeringen Werkgelegenheid Bedrijfsresultaten Verwachtingen 1996 Nieuwe organisatie heet EMEFtGIS Avond Emancipatiebureau Zeeland MIDDELBURG Het economisch herstel dat vorig ~T landelijke beeld, realiseren bei- sf 'f MIDDELBURG Het economisch herstel dat vorig jaar in Zeeland is ingezet, heeft zich dit jaar doorge zet. Op alle fronten (omzetten, investeringen, export en werkgelegenheid) is sprake van een groei. Toch blijven de ontwikkelingen in de regio, met uitzonde ring van de investeringen, achter bij de landelijke ont wikkelingen. De totale afzet van de Zeeuwse bedrijven nam in 1995 toe met 1,3 procent. De groei van de buitenlandse af zet bedraagt iets meer dan 3 procent en de investe ringstoename komt uit op bijna 5 procent. De groei van de werkgelegenheid blijft beperkt tot 0,6 procent vanwege een daling van het aantal arbeidsplaatsen bij bedrijven met meer dan 50 werknemers. Dat blijkt uit de resultaten van de Enquête Regionale Bedrijfs ontwikkeling (ERBO) die de beide Zeeuwse Kamers van Koophandel ieder najaar hou den. In Zeeland hebben zo'n 2500 bedrijven aan het onderzoek meegewerkt. Dat betekent dat bijna tweederde van alle ver spreide formulieren is geretour neerd. Het responspercentage is daarmee ruim voldoende om een betrouwbaar beeld van te geven van de ontwikkelingen binnen het Zeeuwse bedrijfsle ven. De bedrijfsontwikkelingen in Midden- en Noord-Zeeland zijn positief, maar blijven in grote lijnen achter bij de landelijke cijfers. De economische groei zet door: de omzetten, investeringen en exporten in Midden- en Noord- Zeeland zijn gestegen. Ook de werkgelegenheid is toegeno men. De ondernemers in de re gio verwachten dat 1996 zake lijk gezien een goed jaar zal worden. De groei van de totale omzet komt dit jaar in Midden- en Noord-Zeeland, na prijscorrec- tie, uit op 0,1 procent. Lande lijk bedraagt die groei 2,3 pro cent. Alleen de sectoren land bouw/visserij en detailhandel laten een betere ontwikkeling zien dan in heel Nederland. Dat laatste komt geheel op het con to van de detailhandel non food, met een groei van 1,3 pro cent. Binnen de industrie blijft het bij een groei van 1 procent (landelijk: 3 procent). Die groei is voornamelijk te danken aan de forse omzetstijging van 7,3 procent in de metaalindustrie. De dienstverlenende sector weet haar omzetten in 1995 op hetzelfde niveau te houden. Dat is niet gelukt in de bouw en groothandel. De grotere bedrijven (met meer dan 50 werknemers in dienst) hebben een beter omzetresul- taat behaald dan de kleinere bedrijven. Toch blijven zij ach ter bij de landelijke ontwikke ling van grote bedrijven. Ruim de helft van alle Midden- en Noord-Zeeuwse bedrijven met meer dan 50 werknemers exporteert. Bij de kleine bedrij ven doet één op de acht zaken over de grens. De exportgroei bij die kleine bedrijven stemt positief: een toename met 5 procent, tegen een landelijke groei van 3,7 procent. De ex portgroei van de grote bedrij ven blijft wat achter, zodat de totale exportgroei in Midden- en Noord-Zeeland dit jaar uit komt op 2,1 procent. De exportontwikkeling bij de grote industriële bedrijven valt, met een daling van 0,8 procent, tegen. En dat terwijl de kleinin- dustrie een exportgroei van maar liefst 7,9 procent noteert. De exportdaling van 0,2 pro cent waarmee de sector in tota liteit te maken heeft, drukt zwaar op de hele exportontwik keling in de regio, omdat de in dustrie de grootste exporteur is. De groothandel, tweede op die ranglijst, boekt een zeer goed exportresultaat met een groei van 8,8 procent. Ook de bouw, de landbouw/visserij en de dienstverlening boeken positie ve exportresultaten. Vooral dankzij de groothandel en de bouw komt de toename van investeringen in de regio hoger uit dan de landelijke stij ging in 1995. Bij de bedrijven met minder dan 50 werknemers zijn de investeringen zelfs fors te noemen: 16,4 procent. De 1 Een bemanningslid onderhoudt het schip waarmee hij vanuit Hong Kong naar Vlissingen voer. ARCHIEFFOTO DE STEM detailhandel en de land bouw/visserij hebben minder geïnvesteerd, terwijl de bouw 9 procent meer en de groothandel bijna eenderde meer investerin gen hebben gepleegd. Ook de dienstverlening boekt een goed investeringsresultaat met een stijging van 4,8 procent. De ontwikkeling van de werk gelegenheid loopt met een groei van 0,1 procent in Midden- en Noord-Zeeland achter op de landelijke groei van 1,6 pro cent. Alleen de landbouw/visse rij en de detailhandel laten een betere ontwikkeling zien dan nationaal. Het aantal arbeids plaatsen in de industrie is afge nomen met 2,2 procent en in de groothandel met 1,2 procent. Hoewel de werkgelegenheids groei in de bouw en de dienst verlening achterblijft bij het landelijke beeld, realiseren bei de sectoren een stijging van 1,6 procent. De werkgelegenheid in Mid den- en Noord-Zeeland is bij de kleine bedrijven met 1,9 pro cent toegenomen en met 3,7 procent gedaald bij de grote on dernemingen. Dat laatste is vooral te wijten aan de werkge- legenheidsafname van 5,5 pro cent bij de grote industriële be drijven. De beste werkgelegenheidsont wikkelingen zijn geboekt door de zakelijke dienstverlening en de hout- en bouwmaterialenin- dustrie. In 1995 heeft 87,6 procent van de bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland winst gemaakt. Landelijk ligt dat percentage één procent lager. De bouw en de dienstverlening hebben de beste resultaten. Het percentage ondernemers dat vindt dat ze voldoende ren dement uit het eigen vermogen hebben gehaald komt uit op 70,5 procent; een verbetering van 7,5 procent ten opzichte van 1994. Landelijk heeft 66,9 procent van de bedrijven vol doende rendement behaald. Veel ondernemers in Midden- en Noord-Zeeland zien '96 met vertrouwen tegemoet. Bij ruim een kwart van alle bedrijven neemt naar verwachting de om zet toe. Het aantal bedrijven dat exportactiviteiten ont plooit, zal verder toenemen. Verder zal er in 1996 meer geïn vesteerd worden; vooral in de groothandel. Naar verwachting komt de werkgelegenheid onder druk te staan, vooral in de detailhandel en groothandel. De winstver wachtingen zijn gunstig: 93,7 procent van de Midden- en Noord-Zeeuwse bedrijven ver wacht een positief resultaat. De kozijnen van de slaapkamers van Hugo en Suzanna zijn hard aan een verfbeurt toe. Het zijn tuimelramen en de kozij nen zijn gevernist. Suzanna wil graag witte verf omdat dat vrolijker staat. Hugo wil absoluut geen witte verf, hij wil zijn kamer ook niet vrolijk. Hij zal het zelfverven en hij gaat met een aan de slag met schuurpapier. Het gordijn van Hugo zijn slaapkamer is op de roe verteerd door de zon. Hij wil wel graag een nieuw gordijn, maar geen felle kleuren. Ik maak een gordijn en stel voor om heel zijn ka mer op te knappen want dit kan toch echt niet meer vind ik. Overal hangen posters, zelfs aan het plafond. We tellen ze, het zijn er vijfenveertig. Guns 'n Roses, Metallica en andere hard- rock-groepen. Vind je dat nu niet verschrikkelijk Hugo, iede re dag naar die zelfde gezichten kijken", vraag ik. „Ik snap niet dat je 's nachts niet gillend wakker wordt, met die mon sters die je aankijken.Nee, de posters mogen er van Hugo niet af. Hij vernist zelf zijn kozijn en als het gordijn ophangt is er al iets verbeterd. Voor de rest mag er van Hugo niets veran derd worden. Integendeel, er komt een slot op zijn kamerdeur, want je weet nooit met een moeder en ook nog drie zussen in huis. Voor zijn kamerdeur maakt hij een paar platen. Er staat op: 'Danger, Do not enter if you like your life' en ook 'Don't en ter without knocking'. Okay, ik heb het begrepen, ik hecht nog te veel aan mijn leven. Ik kom niet meer in dat hol. De schone was leg ik netjes voor de deur. VLISSINGEN Het Arse naal is momenteel gesloten in verband met een ingrijpende verbouwing. Het maritieme at tractiecentrum wordt veran derd in een piratennest. Op twee verdiepingen van het Arsenaal zijn straks bewegende en pratende piratenpoppen te zien. Het moet er allemaal zo echt mogelijk uit gaan zien zo dat de bezoekers zich in het ruim van een oud zeerovers schip wanen. In dat ruim ko men ze dan oog in oog te staan met de piratenpoppen die met zwaarden zwaaien. Maar het blijft niet bij een ruim want de bezoekers komen ook langs ge heime grotten en verborgen schatten. Als alles volgens plan verloopt is de verbouwing eind februari klaar en kan het publiek vrij dag 1 maart kennismaken met de nieuwe attractie. Het Arsenaal kan trouwens te rugkijken op een goed seizoen. Ondanks de warme zomer kwa men er toch meer bezoekers dan het voorgaande jaar. MIDDELBURG Het Wintercircus van Martin Hanson is elk jaar een vaste gast in de Stads schouwburg met twee voorstellingen op één dag. Zijn ruim twee uur durende circusshow belooft dit jaar weer een waar spektakel te worden, met vooral heel veel dieren. Eigenwijze honden die hun baas net te slim afzijn, imposante paarden en vertederende pony's, maar ook kamelen, lama's en roofdieren, zoals maar liefst acht Bengaalse tijgers. En uteraard ontbreken de clowns niet in het circus. Circus in het theater voor jong en oud. Deze hartverwarmende voorstelling in de kou de januarimaand staat geboekt voor 17 januari. De voorstellingen beginnen om 13.30 en 16.30 uur. Kaarten kosten f 27,50, kinderen betalen f 13,75. Voorverkoop op werkdagen van 11 tot 16 uur aan het theater en telefonisch te reserveren via 611500. FOTO DAVID CHIPPERFIELD NISSE/HEINKENSZAND - In het schemerdonker van de schaapskooi aan de Nieuwka- merseweg in Nisse, wordt er de laatste tijd wat afgezwoegd. Het zijn niet alleen de 215 Suf- folks-ooien die in uiterste krachtinspanning hun jongen ter wereld brengen. Ook hun 'baasje', de herderin Marjan Bosgoed komt in deze tijd van het jaar bijna niet aan slapen toe. „Met zo'n vier uur per dag is het wel op. Maar ik kan er goed tegen", vertelt ze. „Op 6 december is het eerste lammetje geboren, en de ge boortegolf houdt aan tot 28 ja nuari, dan zijn de laatste ooien uitgerekend. Tot nu toe liepen de bevallingen redelijk. We hebben nu al 149 mooie lamme ren en er staan er nog een vijf tig aan te komen", vertelt Mar jan, die trots is op haar kudde. „Eén keer moest de dierenarts er aan te pas komen om een lam met de keizersnede te verlos sen. De anderen heb ik alle maal zelf op de wereld gehol pen. Er zijn ook enkele twee lingen bij." In een hoekje van de schaaps kooi. Ver verwijderd van de tochtige open zijde, ligt een heel klein lammetje zich te koesteren in de warmte van een lamp. Marjan vertelt: „Dit kleintje was er zo miserabel aan toe, dat we dachten dat ze het niet zou halen. We hebben het daarom direct onder deze lamp gelegd en met een slang gevoerd. Gelukkig knapte het beestje zienderogen op. Vorige week had ik de lamp voor een andere lammetje nodig, maar toen lag hij zo te bibberen in z'n hoekje, dat ik hem toch maar weer terug heb gehangen. Eigenlijk is dit beestje een beetje verwend. Hij kan nu uit eindelijk best weer bij z'n moe der drinken maar dat vergt wat meer inspanning en hij is een beetje gemakkelijk geworden van al die verwennerij." Wie dit jonge springerige grut eens van dichtbij wil bekijken kan in de schaapskooi terecht tijdens de open dagen die wor den gehouden op zaterdag- en zondagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur op 13 en 14, 20 en 21 en 27 en 28 januari. Omdat het feest is worden de kinderen die de op kraamvisite komen getrakteerd op beschuit met muisjes. De herders die aanwezig zijn geven in de stal tekst en uitleg over het leven in de schaapskooi en daarbuiten, als de kudde 's zomers over de bloemdijken in de omgeving trekt. De schaapskooi is te vinden aan de Nieuwkamerseweg 3 en het eenvoudigst te bereiken via Heinkenszand. Als men vanaf Heinkenszand komt ziet men ook de bordjes die naar de schaapskooi verwijzen. Voor inlichtingen kan men te recht bij de volgende telefoon nummers: (0113) 561836 of 655890. GOES - Op 1 januari is Emer- gis, Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg ontstaan uit een fusie van de Stichting Psy chiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland, RIAGG Zeeland en de Zeeuwse Instelling voor Be schermd Wonen. Een nieuwe organisatie voor geestelijke gezondheidszorg, die alle inwoners van Zeeland, ongeacht leeftijd of cultuur, dichtbij huis van dienst wil zijn. Voorop staat dat de hulp vrager zo lang mogelijk zelf standig in zijn eigen omgeving blijft. Emergis behandelt, begeleidt en verzorgt. De organisatie is opgebouwd uit zes sectoren Volwassenenzorg, Langdurige Zorg en Wonen, Ouderenzorg, Kinder- en Jeugdpsychiatrie, Verslavingszorg en Maatschap pelijke Opvang. De sectoren zijn toegesneden op de verschil lende categorieën hulpvragers maar werken nauw samen. Doel van de fusie is samenbun deling van krachten om meer mogelijkheden te creëren dan elk van de instellingen afzon derlijk zouden kunnen bieden. Dit betekent binnen de geogra fische en budgettaire beperkin gen die er zullen blijven, de best mogelijke hulp bieden op zo goed mogelijk bereikbare plek ken. Er is gekozen voor een platte organisatiestructuur: Raad van Bestuur, sectordirectie en hoof den voorzieningen. Daarnaast is er een Raad van Toezicht, verantwoordelijk voor het toe zicht op de Raad van Bestuur. De Raad van Toezicht bestaat GOES - Word je afhankelijk van de bijstand als je partner overlijdt en je hebt geen werk? Wat gebeurt er als je samen gaat wonen? Houd je als wedu we nog iets over van een kleine deeltijdbaan? Voor iedereen die met deze vragen te maken heeft of kan krijgen, organiseert Emancipatiebureau Zeeland een informatie- en discussie avond op donderdag 18 januari van 19.45 tot 21.30 uur in Hotel Terminus in Goes. Op het programma staat een korte inleiding door mevrouw H. ter Doest, landelijk voorzit ter van de Vrouwenbond FNV. Zij schetst de aanleiding voor de nieuwe nabestaandenwet en de bezwaren en alternatieven die de vrouwenbeweging heeft aangedragen. Het Comité voor een Rechtvaardige Nabestaan denwet, gevormd door Vrou wenbond FNV, ANBO en de ac tiegroep 'Weduwen in de kou' heeft jarenlang actie gevoerd om de nadelige gevolgen voor huidige en toekomstige wedu wen te beperken. Verder geven de heer W. Jan sen, directeur van de Sociale Verzekeringsbank en mevrouw E. Graafmans, jurist bij het Bu- ro voor Rechtshulp, reacties uit de praktijk. Zij zullen aangeven welke vragen zij al binnenkrij gen over de uitvoering en welke nog te verwachten zijn. Duide lijk wordt, dat de nieuwe Nabe staandenwet een groot risico legt bij degenen die vooral on betaald werk doen, zoals zorgen voor kinderen en hulpbehoe vende ouderen. Dat werk komt (nog) vooral op vrouwen neer. Voor informatieve en discussie vragen zal ruim gelegenheid zijn. Alle belangstellenden en be langhebbenden krijgen gratis toegang. uit negen leden waarvan de heer J.P. Balkenende tot voor zitter is benoemd, mevrouw M. Zomer tot vice-voorzitter en de heer L.P. Westhof f tot secreta ris. De heer M.A. Bierens is be noemd tot voorzitter van de Raad van Bestuur en de heer J.J.L. Broeken tot vice-voorzit ter. Iedereen die om hulp vraagt krijgt eerst te maken met ASK (aanmelding, screening en con sultatie). ASK is de entree tot alle voorzieningen. De provincie is in drie regio's verdeeld: Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren en het Ooster- scheldegebied. Emergis kent 28 vestigingen verspreid over die regio's. Op uitgebreide schaal vindt ambulante behandeling en be geleiding plaats, vele duizenden contacten per jaar; daarnaast zijn 336 klinische bedden, 56 dagbehandelingsplaatsen en 126 plaatsen voor beschermd wonen. Verder zijn er voorzie ningen voor begeleid wonen, dagactiviteitencentra en maat schappelijke opvang (crisisop vang en dak- en thuislozen). Crisisdiensten springen in wan neer onmiddellijke hulp gebo den is, 24 uur per dag. Er wordt nauw samengewerkt met ande re instellingen zoals bijvoor beeld de psychiatrische afdelin gen van de algemene ziekenhui zen. Emergis heeft circa 800 mensen in dienst. ARNEMUIDEN Veilig Verkeer Nederland geeft op vijf maandagavonden een verkeersopfriscursus voor alle wegge bruikers in gebouw De Arne. Aan de hand van dia's worden allerlei verkeerspunten aan de orde gesteld en ook komt het hele vernieuwde Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens aan de orde. Per 1 januari zijn daar verschillende veranderingen in aangebracht. De cursus wordt gegeven op 15, 22 en 29 januari en 5 en 12 fe bruari, tlkens vna 20.00 tot 22.00 uur. De cursus kost vijfen twintig gulden, inclusief lesmateriaal en comsumpties. Be langstellenden kunnen zich voor de cursus opgeven bij de se cretaris van VVN, mevrouw De Nood. Haar telefoonnummer is 612129. DONDERDAG 11 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz 9.05 Muziek. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland met Piet Brak man. 17.03-18.12 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 12 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, pro gramma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middag editie met Het Fort Zeelandia. 13.35- 17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur. 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep: vandaag Tjeu Strauss, Pieter van Eek en Cees Maas. ZATERDAG 13 JANUARI 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog (herhaling van zondag) 10.03-13.00 Dag-Week. gevarieerd familiepro gramma met het Zeeuwse weerbe richt, een overzicht van de zaterdag kranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip en veel muziek. 13.34-18.00 Omroep Zeeland Sport. ZONDAG 14 JANUARI 10.02 De Tijdmachine; 11.02 Zeeuwse Lucht; 12.05 Die 's nog voor d'n oorlog; 13.32-14.00 Omr Zeeland Sport, 14.25-14.30 15 15.30 16.25-16.30 Omroep Zes Sport in Langs de Lijn. 17.05-' Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 15 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie met helj in de provincie en een overzicht i ochtendbladen, 8.32 Ochtenc met actualiteitenquiz. 9.05 door de week. 10.05 Met Aly de op. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-1 Middageditie met het spelletje wies. 13.35 De Passage. 14.05 ziek in bedrijf 16.03 Sportclut Zeeuwen, de achtergronden varj sport. 17.05-18.12 Avondeditie o.a. zegt u het maar DINSDAG 16 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 tendeditie met o.a. actualiteitenc 9.05 Muziek door de week. 1( Oogappels en muilperen, Vanc verjaardagen en feestjes. 11.05 Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middagec 13.35 De Passage culturele ager voor Zeeland 14.05 Muziek in be 16.03 Gefeliciteerd! 17.05-18. Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 17 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Oct tendeditie met o.a. actualiteitenqui; 9.05 Muziek door de week. 10.0 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Ber 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 Di Passage de culturele agenda var Zeeland. 14.05 Muziek in bedrijf, 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. VLISSINGEN Op zaterdag 13 januari treedt de soul-, funk- en jazz-dance formatie 'Hips' op in De Piek aan de Hel- lebardierstraat. 'Hips' is een jonge, swingende band uit Rot terdam, die nu eindelijk de tijd vindt om op tournee te gaan. In 1993 lag Hips biijna stil om dat vocaliste Simone Roerade met Candy Dulfer Funky Stuff optrad. 'Hips' brengt een aantal eigen nummers in een mix van soul, funk en jazz-dan ce, plus een paar sterke covers van Lynn Collins, Stevie Won der en Maze. De eerste CD 'Hips First', waar aan ook Candy Dulfer en Theo Braams meewerkten, is inmid dels verschenen. Deze kreeg in muziekblad OOR een lovende recensie. Het optreden van 'Hips' in De Piek begint om 22.00 uur en de entree is een tientje. MIDDELBURG De essentie van de flamenco bestaat uit het tot uitdrukking brengen van het smartelijke bestaan, de el lende van onbeantwoorde lief de, de pijn. Flamenco weet in zang, muziek en dans een vorm te vinden die het leven weer draaglijk maakt en die ervoor zorgt dat er weer gelachen en gedanst kan worden, zoals in de onstuimige 'Bulera's'. Onstui mig lachen en dansen, dat doet de legendarische groep 'Fiesta Gitana' op donderdag 11 janua ri in de stadsschowburg. In weerwil van de devaluatie van de flamenco tot een vrolijk toeristisch dansje, is Fiesta Gi tana er door de jaren heen in geslaagd de authentieke vorm te behouden. Daarbij heeft een ieder in de twaalf personen tel lende groep zijn of haar specia liteit. Zo ontstaat op het po dium de atmosfeer van een Juerga, een spontane flamenco bijeenkomst, waarbij de deel nemers voor elkaar zingen,spe len en dansen en waarbij het publiek mag meekijken en ge nieten van hun intense manier van leven. Curro Velez, die als danser ge werkt heeft met grootheden als Carmen Amaya, Pilar Lopez en Antonio, en die jarenlang eerste Fiesta Gitana danser is geweest van Fiesta Gitana met de legendarische Da Silva, heeft vanuit de flamen cowereld van Sevilla nu een ei gen groep samengesteld die ga rant staat voor een hele avond pure flamenco. Kaarten voor de flamen co-avond, die om 20.00 uur be gint, kosten 30,00 (met kor tingspas 25,00) en zijn op werkdagen tussen ll.OOen 16.00 uur in voorverkoop aan de kassa van het theater, tel. 611500.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15