'Er zijn nog heel veel lieve kinderen' pons°r 'Rood-Wit-Blauw in de klassiekers' Snerttoernooi Petanque in de sport Wirwar sponsort bowling Zeeuwse tafeltennis kampioenschappen Contactgroep voor asbestslachtoffers Speeltuinverbond zet drie oudgedienden in het zonnetje SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1996 313 VLISSINGEN „Natuurlijk waren er vroeger ook vervelende kinderen, maar in 't algemeen hebben kin deren van nu toch wel een grotere mond dan kinderen van vroeger. Maar daar moet je dan ook bijzeggen dat het nu een andere tijd is en dat ook volwassenen mak kelijker hun mond open doen." Dat zijn de wijze woorden van Til Klap die na 31 jaar uit het Vlissingse speeltuinwerk stapt. Met haar zwaaiden ook Ton We- ijts en Jo van Cadzand af. Het drietal vormde jaren lang het bestuur van het speeltuinverbond en heeft al le hoogtepunten en dieptepunten van het speeltuin werk van dichtbij meegemaakt. Zaterdag werden zij tijdens een receptie in het speeltuingebouw aan de Paardenstraat in het zonnetje gezet. Er waren bloe men en toespraken en een cadeau in de vorm van een dinerbon. Subsidie Grote mond SOMMIGE OUDERS DOEN ECHT NIKS AAN VOORLICHTING! WEET JE WA T ER DAN GAA T GEBEUREN? NEE! GOES - Het onlangs versche nen wielerboek 'Rood-Wit- Blauw in de klassiekers', dat 237 pagina's telt en waarin 82 fraaie foto's zijn afgedrukt, zal ongetwijfeld een gretig onthaal vinden bij de wielersupporters. De samenstellers Fons van Zunderd en Machiel Buijk uit Hoogerheide laten in dit boek werk alle behaalde successen van Nederlandse profrenners de revue passeren in de periode vanaf 1950, toen Wim van Est Bordeaux-Parijs won, tot 1991 toen Frans Maassen tot nu toe voor de laatste vaderlandse triomf zorgde in de Amstel Gold Race. Van Zunderd en Buijk doen dit op boeiende wij ze en geven daarbij veel achter grond informatie. Uiteraard is in het boek, naast vele anderen, genoeg aandacht besteed aan de zegepralen van de Zeeuwse renners Jo de Roo, Cees Bal en Jan Raas. Laatstge noemde, onbetwist onze natio nale klassiekerkoning, werd vijf keer winnaar van de Amstel Gold Race (1977, 1978, 1979, 1980 en 1982), zegevierde twee keer in de Ronde van Vlaande ren (1979 en 1983), kraaide ook twee keer victorie in de Grote Herfstprijs (1978 en 1981) en bereikte ook als eerste de finish in Milaan-San Remo (1977), Pa- rijs-Roubaix (1982), Gent-We- velgem (1981) en de Omloop van Het Volk (1981). Jan Raas was dus een 'knaller' bij uitstek in het grotere werk. Trouwens ook Jo de Roo kan daarin bogen op uitstekende re sultaten. Zijn gloriejaar werd 1962 toen hij winnaar werd van Bordeaux-Parijs, Parijs Tours en de Ronde van Lombardije. Het leverde hem de Super Pre stige Pernod Prijs op. Een jaar later trok de ijzersterke Zeeuw weer aan het langste eind in Pa rijs-Tours en de Ronde van Lombardije, won in 1965 de Rónde van Vlaanderen en in 1966 de Omloop van Het Volk. Cees Bal completeert de Zeeuwse successen met een overwinning in de Ronde van Vlaanderen (1974).Maar naast deze klinkende resultaten wordt in het boek natuurlijk ook veel vuurwerk afgestoken over andere nationale toppers als: Wim van Est, Jan Janssen, Joop Zoetemelk, Gerrie Knete- mann, Hennie Kuiper, Adrie van der Poel en anderen. Ten slotte zijn alle overwinningen van Nederlandse renners op een rij gezet en wordt de ranglijst aller tijden vermeldt. Daarin bezet Jan Raas de eerste plaats met 344 punten (honorering 10 punten voor een eerste plaats en aflopend tot 1 punt voor de tiende plaats). 'Rood-Wit-Blauw in de klassie kers' kost in de boekhandel f 29,00. SEROOSKERKE - Jeu de Boules-vereniging Petanque hield zondag een 'Snerttoernooi' in de binnenbak van manege De Gouwe Reijers. Ruud Pompe en Bram van de Velde uit Bergen op Zoom gingen met de hoofdprijs naar huis. Aan het toernooi namen tweeënveertig doublettes deel. En voor de niet-ken- ners, een doublette is een speelvorm waarin een kop pel van twee spelers het op neemt tegen een ander kop pel. De deelnemers werden volgens loting ingedeeld en speelden vijf partijen. Dat Ruud Pompe en Bram van de Velde met de hoofd prijs naar huis gingen kwam niet als een verassing want ook vorig jaar wonnen zij het toernooi. Pompe en Van de Velde eindigden met een score van plus 40. De uitslag ziet er als volgt uit: 1. Ruud Pompe en Bram van de Velde 2. Theo Tanihatu en Wim Roemersma 3. Frans de Bruyn en Adrie Cameron 4. Mario Defilippis en Ada Wouters 5. Nico en Tessa Claessen 6. Bart Brasser en Marco Wouters 7. Catrien Keim en Bert van Veen 8. Nel en Ad de Goffau De nummers 1 en 3 komen uit Bergen op Zoom, de ove rige winnaars zijn allemaal lid van Petanque. Op 10 maart wordt er weer een toernooi gehouden bij de Gouwe Reijers. WEET JE DAT IK EEN VOGEL BEN EN JIJ EEN WORM? Echt opgezocht hebben ze het speeltuinwerk niet. „Maar ja, hoe gaat dat" zegt Jo van Cad zand, „ik woonde daar, ik was bouwvakker en er waren nieu we mensen nodig om speeltuin De Schommelaar aan de gang te houden. Want er was veel vernield in de speeltuin en het zittende bestuur had niet zo veel interesse om de boel weer op te bouwen." Van Cadzand zette zijn schou ders er onder en begon met het repareren en opknappen van de speeltoestellen. Daarbij kreeg hij hulp van een lasser die in de buurt woonde, "want om te las sen had ik geen spullen". De in komsten bestonden in die tijd uit contributie van de leden en subsidie van de gemeente en Jantje Beton. Van de bijdrage van Jantje Beton kon een wa terproject bekostigd worden. „We hebben ook zelf een club gebouw gezet. Er stond wel een stenen kotje maar dat was veel te klein. We kregen toen van de gemeente geld om twee oude keten van een aannemer te ko pen en daar hebben we een speeltuingebouw van gemaakt. Daar werden spelmiddagen en zo in gehouden. „Vroeger was de speeltuin al tijd open maar of dat nu nog zo is weet ik eigenlijk niet. De laatste tijd kom ik niet meer in de speeltuin omdat ik bang ben dat ik me laat bepraten om weer allerlei klusjes te gaan doen. Ik heb het speeltuinwerk altijd graag gedaan maar het zijn altijd dezelfde gezichten die je daar ziet en dan denk ik weieens 'waar blijven de jonge ren'. Bovendien zijn m'n eigen kinderen de speeltuin allang ontgroeid. Die hebben nu eigen woningen dus daar kan ik ook allerlei klussen doen." Inmiddels is de buurt aan het vergrijzen en komen er steeds minder kinderen die naar de speeltuin gaan. Voeg daarbij het steeds lager wordende sub sidiebedrag en het wordt dui delijk dat het nieuwe bestuur een hele klus zal hebben om de zaak draaiende te houden. Een ander bijkomend probleem in speeltuinland zijn de steeds strenger wordende veiligheids voorschriften. „Ik denk dat het dan wel erg duur wordt om een speeltuin in stand te houden". Ook Ton Weijts vindt het een goede zaak dat er eens nieuwe gezichten in het bestuur van het Speeltuinverbond komen. Het Speeltuinverbond is de overkoepelende organisatie van de verschillende speeltuin verenigingen die Vlissingen rijk is. „De gemeente wilde op een gegeven moment geen za ken meer doen met vijf ver schillende speeltuinbesturen, maar met een overkoepelend orgaan. Dat was leuk werk om te doen, maar later draaide de gemeente dat besluit weer te rug en ging meer wijkgericht werken. Ik was het niet beu, maar vond het toch een goed moment om op te stappen. Er is nu een vers bestuur en dat is goed in verband met de span- MIDDELBURG Het nationale team, van Bowling Vereniging Middelburg heeft van de Wirwar uit Oost-Souburg nieuwe sport- kleding gekregen. Op de foto stan v.l.n.r. sponsor Corine Wery, He- lene v.d. Lubbe, Guda Rijken, Nel Wattel, Ilse van Overbeeke en sponsor Peter Wery. Zittend v.l.n.r Dini Glas, Marjolein Visser, Liana de Jonge en Claudia Kerkhove. Daarnaast is het kunnen pra ten over de problemen ook heel belangrijk. De contact groep is zaterdag officieel van start gegaan en er kwamen meteen al drie reacties. De contactgroep is opgericht op initiatief van mevrouw Wijk- Jan Raas in zijn eerste jaren als beroepsrenner. NIEUWJAARSBAL - De activiteitencommissie Open Hof houdt vrijdag 12 januari een nieuwjaarsbal in het wijkcentrum aan de A. Gogelweg in Vlissingen. De muziek bij het bal wordt verzorgd door het duo Anthon Boer. Het feest begint om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Er is ook een verloting. WANDELEN - Wandelsportvereniging Willen is Kunnen houdt op 13 januari een winterwandeltocht. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5,10,15,25 of 40 kilometer. De starttijd is afhan kelijk van de lengte van de gekozen tocht vanaf 9 uur vanuit het clubhuis aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen. JEUGDWERK - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting Kerkelijk Jeugdwerk in Souburg een geldbedrag van tienduizend gulden toegezegd voor de inrichting en de verbouwing van het clubgebouw en voor de deskundigheidsbevordering van de lei ding. VOLKSDANSEN - De wijkverenigingen Zuid en Dauwendaele zijn gestart met een volksdansgroep. Er kunnen nog mensen bij. De volksdansers oefenen op maandagmiddag tussen 13.45 en 14.45 uur in het Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat in Mid delburg. BINGO - In wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat in Vlissingen wordt donderdag 11 januari een bingo voor vijftigplussers gehouden. De zaal gaat open om 13.30 uur en de balletjes rollen om 14.00 uur. De toegang is gratis. In buurthuis De Paraplu aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen wordt op donderdag 25 januari een bingo-avond gehouden. Aanvang 20 uur. In het COC aan de Eigenhaardstraat in Middelburg wordt vrijdag 19 januari een bingo gehouden, van 21.00 tot 01.00 uur. SURINAMERS - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stich ting Welzijnswerk Surinamers en Antillianen te Vlissingen een bijdrage toegekend van tienduizend gulden voor de inrichting van de nieuwe ruimte van Surant. SPOORWEGEN - De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen (NVBS) houdt op vrijdag 12 januari om 19.45 uur een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Het onderwerp van de dialezing is 'De ontwikkelingen bij de NS in de afgelopen 20 jaar'. EXPOSITIE - Lydia Kop-Steendijk exposeert de komenden maanden aquarellen in restaurant Duinoord te Vrouwenpolder. Ly dia schildert vooral Zeeuwse en Franse landschappen en bloemen. JAMMEN - Op vrijdag 12 januari kan er in De Piek in de Helle- bardierstraat in Vlissingen weer gejamd worden. Instrumenten zijn aanwezig. Aanvang 21 uur. DANSEN - In de Karolingenburcht in Oost-Soutburg wordt op zaterdag 13 januari een dansavond gehouden voor alleenstaanden onder auspiciën van Single. De avond begint om 20.30 uur, de toe gang kost vijf gulden. AGLOW - De interkerkelijke organisatie Aglow houdt dinsdag ochtend 16 januari vanaf 9.30 uur een samenkomst in buurthuis De Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. Als spreekster is Tinie van Basten uitgenodigd. CURSUS - Ria Geerse start op 22 januari een cursus Touch For Health. In deze cursus wordt aangeleerd hoe je je eigen energie en die van anderen op peil kunt houden door middel van eenvoudige spiertesten. De cursus beslaat zes maandagavonden en wordt ge geven in het gebouw van Artemis aan de Koudekerkseweg in Mid delburg. Bij voldoende belangstelling wordt er in maart een ver volgcursus gegeven. VERFTECHNIEKEN - De Zeeuwse Volksuniversiteit begint dinsdag 23 januari met een cursus 'decoratieve verftechnieken'. In vier cursusmiddagen leer je technieken waarmee je decoraties in je huis kunt maken. De verftechnieken die aan bod komen zijn: pati neren, craqueleren, brushen, colorwashen, sponzen en sjablone ren. Ook leer je hoe een voorwerp er oud en sleets uit kunt laten zien. Er wordt geoefend op voorwerpen van karton, hout en gips. De cursus wordt gegeven in het ZVU-gebouw aan de Spanjaard straat, tussen 13.00 en 15.30 uur. EXPOSITIE - In de Vlissingse openbare bibliotheek aan de Lar ge Zelke is tot het eind van deze maand een expositie ingericht m schilderijen, tekeningen en keramiek gemaakt door mensen ro"4 een verstandelijke handicap. In galerie 't Hoentje te Paart aan Spanjaardstraat in Middelburg is vanaf 11 januari een expositie zien van Corrie Blaas en haar zus Cobi Boone. Van Corrie zijn houtdrukken en etsen in kleur en in sepia, van Cobi zijn beelden zien. Cobi combineert verschillende materialen zoals steen-acr laat, steen-zink, en steen-lood-hout. De zussen leggen aan bezoi kers van de galerie de vraag voor of in hun werk verwantschap zien is. De expositie duurt tot 22 februari en is te bezoeken op dot derdag, zaterdag en zondag, van 14.00 tot 16.30 uur. In het gebou' van de Kunstuitleen aan de Kuiperspoort in Middelburg is van 1 januari tot en met 24 februari een expositie te zien van Jeltje Rats ma. Het gaat om een installatie van teruggeschonken BKR-werker POLEN - Mensen die kennissen, familie of vrienden in Polei hebben kunnen donderdagavond 18 januari weer pakketten inlel veren bij Joke Sedee aan de Sportlaan 18 in Middelburg. Bij het in. leveren is men verplicht om een legitimatie te tonen. De pakketter moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevige kartonnen doos die goed dichtgeplakt moet zijn, met een touwtje erom. Adres van geadresseerde en afzender moeten duidelijk leesbaar zijn. Het pakket mag maximaal 25 kilo wegen. De kosten bedragen 7,40 per pakket en 2,50 per kilo. TAI CHI - Mieke Rep uit Middelburg begint op 1 februari met een beginnerscursus Tai Chi in haar praktijk aan de Schuitvlot- straat. Tai Chi is een langzame bewegingsvorm die al duizenden ja ren in China wordt beoefend door jong en oud. De bewegingen harmoniseren de energie in je lichaam waardoor zowel je geest als je lichaam beter gaat functioneren en klachten voorkomen of gene zen kunnen worden. MIDDELBURG Op 13 en hof en Riny Kasse, en uit 14 januari worden in sporthal Kloosterzande Pascal Neve, De Kruitmolen de Zeeuwse Ta- topspeler bij Star '72. Bij de feltenniskampioenschappen ge- dames is zijn clubgenote Nao- houden. De jeugd strijdt op za- mi Schelfhout reekshoofd terdag om de provinciale titel, nummer 1. Het is de vraag of zondag is het de beurt aan de zij haar titel van vorig jaar kan senioren. prolongeren, gezien de concur rentie van Julia Salamony en In de hoogste herenklasse is Astrid Ruiter, beiden van 't Qutility/MZ-speler Win Weg- Zand en Suzana Huibregtse man opnieuw de te kloppen van Qutility/MZ. man. De grote vraag is hoever De wedstrijden duren beide het 14-jarige talent Kalun Yu dagen van 9.00 tot ongeveer van dit niveau verwijderd is. 19.00 uur. De organisatie is in Andere concurrenten zij 't handen van de tafeltennisver- Zand-spelers Jan henk Bom- eniging 't Zand. V.l.n.r. Jo van Cadsand, Ton Weijts en Til Klap. foto piet davidse nende tijden die komen. Er komt een nieuwe speeltuin in Souburg en de subsidie wordt verminderd. Nu krijgen we nog vijfentachtighonderd gulden om een speeltuinwachter van te betalen, maar over vijf jaar krijgen we alleen nog een waarderingssubsidie van vijf honderd gulden. Bovendien wil de gemeente de gebouwen af stoten, wat betekent dat een speeltuinvereniging zelf het ge bouw moet kopen. En dan te bedenken dat van die vijfhon derd gulden ook de toestellen onderhouden moeten worden! Til Klap rolde eenendertig jaar geleden het speeltuinwerk bin nen. „Mijn man was toen be stuurslid van de speeltuin De Oude Stad en vroeg op een dag of ik ook eens mee kon helpen. Dat heb ik gedaan en ik vond het zo leuk dat ik het ben blij ven doen: een kinderspelmid dag, een knutseldag en carna valsfeestjes. De vraag waarom ze het zo leuk vond kan Til Klap kort beant woorden „ach, ergens ben ik zelf ook een kind gebleven, dus dan vind je het vanzelf leuk." Niet dat er nooit eens een on vertogen woord viel want ook dertig jaar geleden waren kin deren wel eens brutaal. „En ontdeugende kinderen zijn er ook altijd nog geweest. Maar het is mij wel opgevalllen dat de jeugd tegenwoordig sneller geneigd is om iets niet te doen. Knutselen bijvoorbeeld, daar is nu toch veel minder animo voor dan vroeger. Er ik vind ook dat kinderen tegenwoordig veel grotere monden hebben dan vroeger. Toen haalden kinde ren het niet in hun hoofd om een grote mond op te zetten want je had zo een dreun voor je hersens te pakken. Nu moet je natuurlijk ook niet vergeten dat de tijd toen heel anders was. Vandaag de dag ei sen ouders meer van hun kin deren dan vroeger. Ze moeten dit en ze moeten dat. En de ou ders moeten veel werken om al les te kunnen betalen. Dat vindt zijn weerslag op de kin deren en je merkt dan ook dat kinderen gespannen zijn. Maar, gelukkig, er zijn ook nog heel veel lieve kinderen." Til zit nu niet meer in het be stuur van het Speeltuinver bond, maar wordt toch nog re gelmatig gesignaleerd in 'De Oude Stad'. „Ik doe nog van al les. 's Maandags is het kaarten, darten en biljarten in het ge bouw aan de Paardenstraat en dan zet ik koffie en zo. En als op er op donderdag bingo is dan doe ik de bardienst." Het nieuwe bestuur van het Speeltuinverbond bestaat uit Rob Francooy -voorzitter; Ger- rit Thomassen -secretaris en Martin Coppoolse -penning- meester. VLISSINGEN Walcheren heeft een contactgroep Asbest slachtoffers. Deze groep is op gericht op intiatief van me vrouw Wijkhuisen uit Middel burg. Binnen de groep kunnen asbestslachtoffers en hun na bestaanden praten over hun angsten, hun woede en hun pijn. En over de mogelijkhe den om een procedure te star ten om smartegeld te krijgen. In de omgeving van grote scheepswerven worden veel asbestslachtoffers aangetrof fen omdat mensen daar jaren lang met en in asbest hebben moeten werken. Ook op Wal cheren wonen veel mensen die asbestslachtoffer zijn. Vijftien mensen uit de regio hebben zich inmiddels bij het comité Asbestslachtoffers aangemeld. Met twee van hen is al met succes een procedure gestart voor genoegdoening. Genoeg doening voor het feit dat men jarenlang met asbest heeft moeten werken terwijl de werkgever al wist dat daar door een dodelijke ziekte zou kunnen optreden. Het procederen tegen de werk gever is voor asbestslacht offers geen kleinigheid en daarom zet het comité zich in voor de oprichting van een fonds waaruit slachtoffers be taald kunnen worden. huisen. Haar man overleed in oktober aan de gevolgen van het werken met asbest. Hoewel haar eigen verdriet nog vers is wil zij toch met andere slacht offers en nabestaanden praten. „Ik wil de mensen wegwijs maken in de stappen die je moet nemen om een procedure te starten en misschien is het ook wel goed voor de verwer king van m'n eigen verdriet" zegt mevrouw Wijkhuisen. „Het is altijd fijn als er iemand naar je wil luisteren." Asbestslachtoffers heeft twee contactpersonen. Dat zijn me vrouw Wijkhuisen, Regenten laan 22 in Middelburg en me vrouw Visser, Paul Kruger- straat 274 in Vlissingen. Met hen kan in vertrouwen over al lerlei asbestproblemen gespro ken worden.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13