Kwik-Fit Mix van jazz en klassiek bij The Gipsy Boys 'Prinses Pom', mini-opera voor het hele gezin Archiefonderzoek gratis Aangepaste lesauto voor autorijschool Rinie Vaane UIT HET ZAKENLEVEN Sporthuis Olympia FSN- Wintersportspecialist rDE HELE MAAND JANUARI~| TOT 21.00 UUR I het zoeten zvaard I Statenpraat Wegen en beheren Silvesterconcert van Ons Genoegen krijgt bijzonder tintje SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 JANUARI 1996 305 Carrière OP ALLE ONDERDELEN BETER MIDDELBURG I Kanaal weg 4-6, 0118-633686 Door Mr. C.M. de Graaf, Statenlid The Variations gaan op herhaling VLISSINGEN Het Silvesterconcert van Ons Ge noegen krijgt na de pauze een bijzonder tintje. De band The Vartiations treedt dan voor het eerst in twin tig jaar weer in de oude samenstelling op. De bandle den hebben al laten weten dat het een eenmalig ge beuren zal zijn. Dus wie per se nog eens 'Love Potion #9' wil horen, moet nu zijn kans grijpen. Van 1968 tot 1973 was de band The Variations een bekende naam in Vlissingen en omstre ken. De band werd ooit opge richt om het 'bal na' op een uit voering te verzorgen. Ons Ge noegen had niet genoeg geld in kas om zelf een orkest te huren en toen één van de bestuursle den ter ore kwam dat er leden waren met een brede muzikale achtergrond werd het idee ge boren om zelf een gelegenheids orkest op te richten. Het orkest werd gevormd door drie leden uit de Deltaband, twee uit de Harmonie en een persoon van buiten de vereniging. Na het 'bal na' kwamen er aanvragen van buiten de vereniging om op te treden op personeelsfeesten en dergelijke. Binnen de korste keren trad de band regelmatig op. Saxofonist Piet Schot weet het nog goed. „We repeteerde op zaterdagmorgen in het gebouw waar nu De Piek inzit, eigenlijk waren we de eerste band in de poptempel. We speelden van al les, vandaar ook de naam Va riations. Zuidamerikaanse mu ziek, dixielandmuziek, dans muziek maar ook nummers van de de Beatles en zo. Voor die tijd hadden we een tamelijk unieke band, met vier blazers. En eigenlijk zie je dat nu nog niet vaak." Wegens drukke werkzaamhe den moest Rinus Vuyk afhaken, maar daar kwamen twee andere voor in de plaats. Zo ontstond de mini big-band The Varia tions waarvan de muzikanten samen zo'n zestien instrumen ten bespeelden. Hoogtepunt was het optreden tijdens een volksliedjesfestival met vijfdui zend zangers en Marie-Cecile Moerdijk. „Maar we werden ook wel gevraagd om tijdens kerkdiensten te spelen, want we konden echt van alles spelen!" Maar na een jaar of vijf was het gedaan met The Variations. „Ja, hoe gaat dat" verzucht Piet Schot „we waren allemaal jon gens tussen de twintig en vijf entwintig, we moesten carrière maken en van de zeven waren er zes getrouwd, die zaten na tuurlijk liever thuis. Bovendien was onze band eigenlijk alleen geschikt voor een optreden in grote zalen en die zijn er niet zoveel hier in de buurt. In een kleine zaal was het podium al snel te klein voor ons hele in strumentarium. Toch vielen de bandleden daar na niet stil. Met uitzondering van de gitarist zijn ze allemaal nog actief in de muziekwereld, zij het wat minder intensief dan in de tijden van The Variations. Tijdens het zilveren huwelijks feest van een der bandleden trad de band, op speciaal ver zoek van de kinderen, nog eens op. Er werden een paar num mers gespeeld en jawel, de wens begon te leven om nog eens een 'De mini big-band The Variations in 1968 keertje op te treden. Afgesproken werd dat The Va riations het Silvesterconcert van Ons Genoegen zouden op luisteren, na de pauze. „En dus moesten we gaan repe teren" zegt Piet Schot lachend. „Tijdens het eerste nummer, onze herkenningsmelodie, merkten we al dat we in muzi kaal opzicht toch wel het een en ander bijgeleerd hadden de af gelopen jaren. We kwamen ak koorden tegen die helemaal VLISSINGEN Dat er zich onder zigeuners briljante gita risten bevinden is na het succes van het Rosenberg Trio zoiets als een open deur intrappen. Ook The Gipsy Boys horen in het rijtje 'briljante gitaristen uit zigeunerskringen' thuis. Wat hen bijzonder maakt is dat dit trio zich ook toelegt op het vertolken van klassieke barok muziek. Onlangs waren Kaatchie Ros enberg, Falko Reinhart en Sani van Mullem doende met de op names voor een cd die binnen kort uitkomt. Het drietal werd hierbij muzikaal ondersteund door fluitiste Ellen Helmus en accordeonist Fried Manders, die ook van de partij zullen zijn bij de komende theatertour die op 5 januari het Arsenaalthea ter aandoet. De tournee heet 'In Concert' en bevat een wervelende muzikale show die veel verder gaat dan de traditionele zigeunermuziek van Django Reinhardt. Het programma bevat ook mu ziek met Spaanse en Brazili aanse invloeden, virtuoze eigen composities, pure jazz en klas sieke muziek. En, er is een spe ciale gast om het programma nog een extraatje te geven. Het Ellen en The Gipsy Boys resultaat is een mix die zonder meer uniek genoemd mag wor den. FOTO PATRICIA STEUR De voorstelling in het Arsenaal theater begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 17,50 (passen 12,50) en zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het VW aan de Nieuwendijk, tel 419275. VLISSINGEN In de reeks familiematinees die dit seizoen regelmatig op de zondagmid dag geprogrammeerd staan in het Arsenaaltheater presenteert Uit in Vlissingen komend week end de mini-opera 'Prinses Pom'. Aan de vooravond van haar 10e verjaardag eist Prinses Pom haar cadeau. Pom krijgt altijd haar zin en dwingt haar drie hofdames, om één uur 's nachts, haar verjaardagsgeschenk te geven. Wanneer blijkt dat het slechts een speciaal voor haar gecom poneerd lied is, wordt Pom zo kwaad dat ze de muziek ver vloekt. Ze wil weg uit de opera. Twee feeën helpen haar daarbij en sturen haar op reis. Het verwende prinsesje komt terecht in een land waar muziek verboden is. Maar niet alleen muziek, alles is er verboden. In dit eentonige land is alles saai en netjes. Dus Pom tovert zich snel naar een land waar al les naar haar zin is. Maar waar is iedereen 'Prinses Pom' is een vrolijke opera voor iedereen vanaf 6 jaar en duurt ongeveer 50 mi nuten. Zondag 7 januari, Arsenaal theater Vlissingen, 15.00 uur. Kaarten kosten voor de jeugd t/m 12 jaar 7.50, voor volwas senen 15.00. Voorverkoop bij de VVV aan de Nieuwendijk 15, tel. 419275. De groep Sint Xynix speelt Prinses Pom. FOTO NIEKIDELENBURG verschijnt in een oplage van 47.700 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, dinsdagmiddag gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (vertegenwoordiger), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Sonja Broeders (vertegenwoordiger),tel. privé: 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442727, fax 0118-442721 Johanna Brouwer, tel. privé: 0118-640113 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Andrien Smeels, tel. privé: 0118-639719, Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185, Ad Roos, tel. privé: 0118-602860 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebodê is een uitgave van De Stem Weekbladen. - C«w"9h«c i996Uit9ewvn«mhappi|0eStemBv Br«w MIDDELBURG Het raad plegen van de burgerlijke stand van het Rijksarchief is met in gang van het nieuwe jaar gratis. Dat komt door het in werking treden van de nieuwe Archief wet waarin staat dat de raad pleging van de burgerlijke stand gratis moet zijn. Tot voor kort moest hiervoor vijftig cent per cassette worden betaald. Nederland telt twaalf rijksar chieven, in elke provincie hoofdstad één. Jaarlijks komen komen er vele tienduizenden bezoekers naar het archief voor stamboomonderzoek. Voor hen is de maatregel uit de nieuwe Archiefwet een besparing. De Rijksarchiefdienst wil zich de komende tijd wat meer klantgericht gaan opstellen. Vanaf juli moet het mogelijk zijn om bij het Rijksarchief cur sussen te volgen en archieven op afstand te raadplegen. Ook wordt er gewerkt aan kant en klare stambomen. MIDDELBURG Mensen met een lichamelijke handicap die toch willen leren autorijden kunnen terecht bij Rinie Vaane Verkeersinstructie. Vaane heeft in december een Huyndai Exel aangeschaft die is aangepast voor gebruik door minder validen. Het is een auto maat met stuurbekrachtiging en volledige handbediening. Als je je benen niet kunt gebruiken kun je in Vaane's auto met je handen gas geven en remmen. Er zitten wel pedalen in de auto en die zijn dan weer zo geïnstal leerd dat je ook met je linker voet gas kunt geven. verkeerd waren en omdat we het nu toch wel goed wilden doen, zijn we veertig minuten bezig geweest met Love Potion nr. 9, onze herkenningsmelodie. Verder spelen we donderdag nummers als Brazilia, El Com- pacero, een tango, nummers van Frank Sinatra en My little lady van de Tremeloes. Alles bij elkaar ongeveer een uurtje." Het is niet de bedoeling dat The Variations weer volop gaan spelen. „Maar als er zich nog eens iets leuks voordoet, dan zijn we waarschijnlijk wel in om mee te doen." En eigenlijk durft Piet Schot het niet hardop te zeggen maar wat zou hij graag eens met The Variations op het Straatfestival spelen! „Bij de gedachte alleen al be ginnen mijn vingers te tintelen, maar verder, nee, het is en blijft een hobby." De bezetting van The Varia tions is als volgt: Jack de Boo van Uijen: klarinet en saxofoon, Piet Schot: saxofoon, Ad Els- hout: trompet en piston, Jaap Kasse: trompet en bastuba, Joop Meulmeester: zang en bas gitaar, Jo Meerman: drums, Wout Braak: gitaar en banjo, Frans Kasander: hammondor gel en keyboard. Het Silvesterconcert van Har monie Ons Genoegen wordt ge geven op donderdag 4 januari in het Arsenaaltheater in Vlis singen. De aanvang is 20.00 uur en de entree bedraagt 7,50. Er worden werken gespeeld van Puccini, Verdi, Shostakowitz, Morricone en anderen. Voor de pauze spelen ook The South west Dutch Dixie Jazzparaders die voornamelijk traditionele dixieland en New Orleans-jazz laten horen. GOES - Onlangs heeft Simon van Strien van Sporthuis Olym pia aan de Ganzepoortstraat te Goes voor de derde achtereen volgende keer het Certificaat FSN-wintersportspecialist be haald. Sportzaken in Nederland die zich zo mogen noemen, zijn herkenbaar aan de raam/deursticker en zijn in het bezit van het Certificaat van de Federatie Sportzaken Nederland (FSN). Het kwaliteitsmerk geeft de skiër de garantie dat wordt gezorgd voor betrouwbaar skimateriaal en een veilige af stelling van de skibinding. De FSN-wintersportzaak moet aan hoge eisen voldoen om in aanmerking te komen voor het Certificaat van Win tersportspecialist. Mederwer- kers moeten opgeleid zijn tot wintersportspecialist, volgens ISO-normen, zoals die zijn vastgesteld door internationa le deskundigen en de zaak moet beschikken over een goed geoutilleerde werk plaats. De opleiding en con trole wordt verricht door het Instituut Sicherheits beim Skilauf onder voorwaarden van het TUV (Technisch Uber- wachungs Verein) te Mun- chen. Door een goede keuring is de kans op blessures sterk te re duceren. Daarvoor is vakman schap en vakkennis over ski's, ski-schoenen, montage, afstel ling en controle noodzakelijk. De Nederlandse Ski Vereni ging heeft, als neutrale consu menten vereniging, haar er kenning toegekend aan de FSN-Wintersportspecialist. Dat is herkenbaar aan het lo go van de Nederlandse Ski Vereniging op de stickers. Ook zijn de NSF-Wintersport- specialisten door diverse ver zekeringsmaatschappijen er kend als bevoegd tot het uit oefenen van expertise werk zaamheden in voorkomende kwesties bij schadeclaims. ADVERTENTIE KOOPAVOND OPEN: AKKU'S, APK, BANDEN, OLIE VERVERSEN, REMMEN, SCHOKDEMPERS, TREKHAKEN EN UITLATEN. r HUISARTSEN Vlissingen - Za W. Osterman, De Kempenaarstraat 2, tel. 479791Zo W. van Ouwerkerk, Gerbran- dystraat 6, tel. 465498 Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg - Za A. Bruynzeel, He rengracht 68 tel 639933 Zo F. Hee- re, J. Huyssenstraat 15, tel 639933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za H. Roelofsen, Sta tionsplein 1a, Arnemuiden, tel. 601308 Zo J. Ponten, Oude Rijks weg 6 Nieuwland, tel. 601340 Spreekuren 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en zo Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo F. van Eede, de Casem- brootstraat 24, Westkapelle, tel 571234 West- en Midden Walcheren - za en zo A. Stutterheim, Sivertstraat 40, Meliskerke, tel. 561760 VERLOSKUNDIGEN Vlissingen - vr vanaf 9 uur tot ma 9 uur S. van der Kaaden, tel. 471140. TANDARTSEN Za en zo G. de Witte, Doornenburg 31, Vlissingen, tel. 415000 Spreek uur van 11 tot 12 uur. leder week end: P. van Malland, Tobagolaan 6 Vlissingen, tel. 478290. APOTHEEK Middelburg - Vr. 5 jan tot vr. 12 jan Apotheek Hummelen, Markt 69 Vlissingen - Vr. 5 jan tot vr. 12 Apo theek Van de Sande, Badhuisstraat 30, tel. 412066? DIERENARTSEN Za en zo Dierenartsenpraktijk Oostkapelle. Oude Domburgseweg 33a tel. 581443. Vogelopvang Mid den Zeeland, tel. 628288. POLITIE Noodhulp, als elke seconde telt: 06- 11. Overige assistentie aanvragen 633333. Voor alle andere aangele genheden zijn de bureaus in Mid delburg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. KERKDIENSTEN Rooms-katholieke kerk. Der Boe- de 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 Ter Reede za 17 uur. Onze Lieve Vrou we za. 19 zo. 9.30 en 19 uur, Open Hof zo 11.15 uur Souburg Martinus- kerk zo 19 uur Zoute Viever 1e en 3e za 9 uur Middelburg Petrus en Paulus kerk zo. 10 uur Hoeksteen zo. 18.30 en 20.30 uur Sint Willi- brord za 17 uur, Domburg Sint Willi- brordkapel za 19 uur Nederlands Hervormde kerk. Aagtekerke zo 10 en 19 uur Dom burg zo 10 en 19 uur Gapinge zo 10 uur Grijpskerke 10 uur. Kleversker- ke zo uur Koudekerke zo uur Middelburg Koorkerk 10 en 16.30 Getuigeniskerk (bond) zo 10 en 17 uur Nieuwland zo uur Ritthem zo uur. Oostkapelle zo 10 uur Oost- Souburg zo 9.30 en 19 uur Zoute Viever 19 Serooskerke zo uur Veere zo uur Vlissingen, St. Ja- cobskerk zo uur Open Hof zo 9.30 uur Schaapskooi zo 9.30 uur Ter Reede 19 uur. Vrouwenpolder zo 10 uur Westkapelle zo 9.30 en 19 uur Ziekenhuis Walcheren zo 10 uur, ma 10 uur. Gereformeerde kerk. Gapinge uur Grijpskerke 14.30 uur Koude kerke zo 9 en 10.30 uur Meliskerke 10 en 14.30 Oost-Souburg zo 9.30 uur Oostkapelle uur Serooskerke Vlissingen Petruskerk 10 uur. Veere ?uur Vrouwenpolder uur Gereformeerde Gemeente. Vlis singen zo 9.30 en 16 uur Oostka pelle zo 9.30 en 15 uur Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt. Mid delburg zo 9.30 en 16.30 Vlissingen zo 9.30 en 16.30 uur Christelijk Gereformeerde Kerk Vlissingen zo 9.30 en 15 uur Ned. Gereformeer de Kerk Middelburg zo 9.30 en 17 uur. Zevendedagsadventisten Middelburg za. 11 uur Vlissingen za. 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Middelburg zo 10 uur Vlissingen zo —uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost-Souburg zo 13 uur, Koudeker ke zo 12 uur. Anglicaanse Kerk Vlissingen-Oost zo 10.30 uur. Pink stergemeente Middelburg 11.30 uur. Vlissingen e.o. 15.00 Pinkster gemeenschap Sjaloom West- Souburg zo 14.30 uur. Bethel Pink sterkerk Vlissingen wo. 19.30 vr. 19.30 zo. 11.30 Christelijk Cen trum Zeeland Vlissingen 10.30. Nieuw Apostolische kerk West- Souburg wo. 20 9.30 en 17 Evan geliegemeente Middelburg 9.30 Oost-Souburg 10 Volle Evangelie gemeente Arnemuiden do. 20 zo. 10 Serooskerke do. 19 West-Sou burg zo. 10 Middelburg Thomaska pel wo. 20, zo. 10 uur. Filadelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur, zo 10 uur Vrije Evangelische Ge meente Westkapelle 9.30 Eglise Wallone Middelburg zo uur De Christengemeenschap Hoogelan- de uur Rafaël gemeenschap Eleos Middelburg 9.30 uur. Leger des Heils Middelburg zo uur. Vlis singen 10 uur. Je merkt nog weieens in de praktijk dat iedereen het vanzelf sprekend vindt dat er goede wegen in Nederland zijn. Dat gaat op voor allerlei soorten wegen. Of het nu een fietspad, een autosnelweg of een lokale verbindingsweg is, over de kwa liteit bestaat overeenstemming. Zeker in vergelijking met we genstelsel in het buitenland. De kwantiteit -het aantal wegen- daar zijn wij het meestal niet over eens. Maar dat is dan ook een kwestie van hoe ieder individu zijn maatschappelijke wer kelijkheid invult. Die werkelijkheid is bij de één meer fietspaden en bij de ander meer Rijkswegen. Om maar eens twee uitersten te noemen. Al met al nogal wat afwegingen die gemaakt moeten worden voordat tot aanleg van welke soort weg dan ook wordt geko men. Het vreemde in Nederland is, dat er binnen dat scala van we gen er ook nogal wat verschillende overheden zijn die zich met die aanleg, en daarna natuurlijk met het beheren van die we gen bezig houden. De Rijksweg, dat spreekt voor zich. Daar houdt het Rijk (de re gering in Den Haag) zich mee bezig. Echter ook de provincie, de gemeente en het waterschap hebben taken in het wegenbe- heer. Rijkswegen zijn daarin niet zo moeilijk te herkennen. In het algemeen denken wij direct aan de grote snelwegen die be langrijke kernen in het land met elkaar verbinden. In de prak tijk herkenbaar door een aanduiding die begint met een A zo als de A58 die Vlissingen met Bergen op Zoom verbindt. Die A staat overigens voor Auto-snelweg. Het grappige is dat er in Zeeland ook een aantal Niet-auto- snelwegen zijn, die toch een Rijksweg zijn. Voorbeelden daar van zijn de N59 op Schouwen en Duiveland en de N61 in Zeeuws-Vlaanderen. U weet nu direct ook waar de aanduiding N vandaan komt. Wat doet dan de provincie? Het antwoord is simpel. De overi ge Niet-auto-snelwegen. Overigens heel makkelijk herkenbaar omdat de cijferaanduiding na de letter N altijd uit drie cijfers bestaat. In Zeeland zijn de provinciale wegen aangeduid met de cijfers uit de reeksen 250 en 280 en 651 t/m 700. Deze nummering is overigens een landelijk afgesproken sys teem. Ook bijvoorbeeld de ANWB maakt op wegenkaarten ge bruik van deze nummering, zodat het opzoeken een stuk ge makkelijker wordt. In totaal beheert de provincie Zeeland ongeveer 480 kilometer weg. Dat betekent dus het in goede staat houden van het weg dek, maar ook alles daaromheen. Een voorbeeld daarvan is het nemen van verkeersmaatregelen. Aan het beheer van een weg is namelijk tevens verbonden de bevoegdheid tot het nemen van verkeersmaatregelen. En in de praktijk zie je dat daar nog weieens problemen kunnen ontstaan, omdat er in Zeeland in het totaal vier wegbeheerders zijn. Naast het Rijk en de provincie zijn dit de hiervoor genoemde gemeenten en de waterschappen. Gemeenten veelal met wegen van lokale betekenis en de waterschappen met wegen in de polders en op dijken om maar eens twee voorbeelden te noe men. Wanneer er dus gedacht wordt aan het nemen van een ver keersmaatregel bij bijvoorbeeld een gevaarlijk kruispunt, zal derhalve altijd eerst de vraag gesteld moeten worden wie de wegbeheerder is. Zo'n zelfde soort problematiek zie je trouwens ook in de kou de wintermaanden bij gladde wegen. Op de rijksweg strooit het rijk, op de provinciale weg de provincie, op de gemeentelij ke weg de gemeente en op de weg van het waterschap ver schijnt de strooiwagen van het waterschap. Soms lijken dan logische verdelingen in de praktische uitvoe ring gecompliceerd.

Scheldebode | 1996 | | pagina 5