Connie Palmen geeft lezing voor LAVA „Fusie is de logische gang der dingen" El [Joro Een nieuw jaar een nieuwe rubriek ALLEEN DEZE WEEK!! extra ksssmig Veelzijdig entertainment Marlies Januari louwmaand 25+ avond Burgers wordt waarnemend burgemeester Middelburg Nieuw Zeeuws waterschap boven de Schelde heet Zeeuwse Eilanden Van die grote nieten... Uitbreiding openingstijden van Jongerencentrum Stromenwijk Schrijfster bekroond boek overladen met lezingen-verzoeken Nieuwjaarscross scheidsrechters Zeewering DANSSCHOOL DE JONG VLISSINGEN TEL. 01184-13783 Vrijdag 5 januari 'Wij zvetisen u eengeCufjfqg 1996 32bu f| ft DE SCHELDEBQDE 102e JAARGANG. VERSHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN; VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE; 47.70 EX. DE SCHELDEBQDE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG 301 3 JANUARI 1996 Connie Palmen MIDDELBURG De beken de schrijfster Conny Palmen geeft zondag 7 januari een le zing in het Schuttershoftheater. De aanvang is 16.00 uur en de toegang is alleen voor vrouwen. Die betalen vijftien gulden in tree. Connie Palmen's boek 'De Vriendschap' werd vorig jaar bekroond met de AKO-litera- tuurprijs. De schrijfster krijgt nu aan de lopende band verzoe ken voor het geven van lezin gen. Ook vrouwenvereniging LAVA stuurde een uitnodiging en tot ieders verbazing werd deze aangenomen. „Waar we dat aan te danken hebben we ten we zelf ook niet" zegt Mart ha Vergouwe van LAVA, „mis schien kwam het gunstig uit met haar agenda, of misschien heeft ze bewust voor een vrou wenvereniging gekozen. We zijn er zelf ook heel benieuwd naar en we zullen het haar ze ker vragen." Connie Palmen werd in 1955 geboren in een dorpje bij Roer mond. Als kind wilde ze graag non worden, maar door de con tacten op school met echte non- nnen zag ze daar vanaf. Haar belangstelling voor het hogere verloor ze niet, maar religie maakte al tijdens haar middel bare school-tijd plaats voor fi losofie. Na de Pedagogische Academie ging ze in 1977 Ne derlands en filosofie studeren in Amsterdam. Negen jaar later studeerde ze cum laude af in de taal- en letterkunde met een scriptie over de roman 'In Ne derland' van Cees Nooteboom. In 1988 studeerde ze af in de fi losofie met een scriptie over Socrates. Al tijdens haar studie begon ze met schrijven en verscheen er een verhaal van haar hand in het literaire tijdschrift Optima. Later nam ook het tijdschrift De Held een verhaal van haar op. Dit verhaal trok de aan dacht van uitgeverij Promet- MIDDELBURG De 63-jarige Mr. D.C.B. Burgers wordt vanaf 16 januari waarnemend burgemeester in Middelburg. Hij vervult deze functie tot er een vervanger is gevonden voor C. Rutten, die onlangs burgemeester werd van Breda. CDA-er Burgers was tot voor kort burgemeester van Den Bosch. Daar nam hij na de herindeling afscheid en ging met pensioen. De gemeente verwacht dat er pas januari volgend jaar een nieuwe burgemeester zal komen, nadat de herindelingsplan nen rond Middelburg bekend zijn. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend wat de Middelburgse politieke partijen vinden van deze benoe ming. heus en het contact dat hieruit ontstond leidde uiteindelijk tot het schrijven en publiceren van De Wetten. Dit boek gaat over een vrouw die op zoek is naar de wetten die haar leven over zichtelijk moeten maken. Ze denkt deze levenswetten te kunnen vinden bij de zeven mannen met wie ze kenni smaakt. Na dit debuut verscheen in 1992 de filosofische essaybun del 'het weerzinwekkende lot van de oude filosoof Socrates', over de verhouding tussen lite ratuur en filosofie. En vorig jaar verscheen de ro man De Vriendschap. De hoofdpersoon in dit verhaal is Kit Buts, een uit een dorp af komstig meisje dat tijdens haar lagere schooltijd een diepgaand gevoel van vriendschap ont wikkelt voor haar klasgenootje Ara Gallenbach. 'Ara is aan stootgevend en daar ben ik trots op. Ik hield van de verba zing en ergernis die haar ver schijning opriep, van het onge mak dat ze veroorzaakte. Ik hield ervan dat ze lomp was en hoekig en dat ik achter haar aan moest lopen om de ver woestingen die ze aanrichtte zoveel mogelijk te herstellen. Zij leek blind voor alles wat mij timide maakte en voorzichtig. Waar ik behoedzaam trad en fluisterde, stampte zij en was luidruchtig; wanneer ik grijns de, glimlachte, knikte en boog, richtte zij zich onversaagd op en wierp staalharde blikken in de rondte.' Het gaat over een verhouding zoals Kit nooit meer met een ander zal hebben, ook niet met een man en het hele boek door probeert Kit uit te vinden hoe dat komt. Het gaat over de hechte vreindschap tussen twee vrouwen, maar ook over de ver bintenis tussen lichaam en geest. Het boek verder onder meer over het verlangen je te hechten, over de angst voor bindingen, over verslavingen en obsessies, over het lot en de keuze, schuld, schaamte en angst. Het boek De Vriendschap schoot de boeken top-10 bin nen en was de besdtseller van de boekenweek. Het werd be kroond met de AKO-literatuur- prijs. Het waterschap Walcheren is per 1 januari samengegaan met de waterschappen Zuid-Beveland, Schouwen-Dui- veland, Tholen en het wegschap Walcheren. Het nieuwe waterschap heet 'Zeeuwse Eilanden'. Tijdens een bijeen komst in verband met de opheffing van het Walcherse waterschap noemde dijkgraaf jhr.mr. K.F.H. Schorer de gebeurtenis minder schokkend en dramatisch dan som migen het zien: „Plaatsen we deze reorganisatie in het perspectief van de geschiedenis, dan wordt duidelijk dat deze nieuwe fusie eigenlijk de logische gang der dingen inhoudt. De waterschapsgeschiedenis op Walcheren kent immers een voortdurende samenvoeging van waterstaat kundige eenheden." Voor de toekomst ziet Schorer voor zijn medewerkers als belangrijke taak te zorgen dat het nieuwe waterschap dicht bij de 'klant', de ingeland staat. „Die moet het gevoel hebben dat zijn geld op een zinnige manier besteed wordt en die moet een bestuurder kun nen aanspreken wanneer hij grote waterproblemen heeft." De fusie is rond, maar wie de dijkgraaf wordt van het nieuwe waterschap is bij het ingaan van de nieuwe organisatie nog steeds niet bekend. De werkzaamheden van het Wa terschap zijn nauw verweven met de geschiedenis van Walcheren. Zij belichaamden de strijd om het lijfsbehoud van de bewoners. Tot ver in deze eeuw stond Walcheren bijna elke winter gedeeltelijk on der water en werd het eiland re gelmatig geteisterd door overs tromingen. De strijd tegen het water heeft altijd een belangrijke rol gespeeld, een rol die in de loop der eeuwen door verschillende waterstaatkundige eenheden ver vuld werd. In de middeleeuwen en daarna sprak men nog over 'wateringen', maar na de Franse tijd komt in 1811 de Polder Wal- VLISSINGEN - De scheids- rechtersvereniging COVS, afde ling Walcheren houdt een Nieuwjaarscross op zondag 7 januari in samenwerking met de KNAU en de Vlissingse atle tiekvereniging Atleticia. De start is om 11.00 uur bij 'De Kanovijver' aan de Van Woel- derenlaan in Vlissingen. Behalve scheidsrechters kunnen ook andere lopers aan deze cross deelnemen. De afstanden zijn 7800 of 4000 meter. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur tegen betaling van 2,50. Als je er een gulden bijlegt ontvang je nog een herinnering. cheren als bestuurlijke eenheid tot stand. De vier colleges van dijkgraven en gezworenen op Walcheren gaan op in één Centra le Directie. In de 19e eeuw komen er aan de zuidoostelijke kant van het eiland nieuwe polders met een zelfstandig bestuur. Door de aan leg van de Sloedam komt er in 1871 een einde aan de eilandsta- tus van Walcheren. In 1965 wor den de Nieuwlandse polders en de Polder Walcheren samengevoegd tot het Waterschap Walcheren, dat per 1 januari ophield te be staan. Walcheren ligt er anno 1996 veili ger bij dan ooit. Vrijwel alle dij ken en duinen zijn op Deltasterk te gebracht, een klus die zo'n 130 miljoen gulden kostte. Het Wa terschap Walcheren zette daar mee de traditie van de voormalige Polder Walcheren voort: ook toen al lagen de zeeweringen er rede lijk goed bij. Daardoor gaven de stormvloeden van 1894, 1906 en 1953 hier dan ook weinig proble men. Maar, waarschuwt dijk graaf Schorer: „Waakzaamheid blijft geboden omdat er in delta gebieden vroeg of laat overstro mingen plaatsvinden en omdat we ons afhankelijk hebben ge maakt van een hoogstandje van technisch vernuft, te weten de Oosterscheldekering." Wel is hij van mening dat door de goede toestand van de zeewering er Kaart van Walcheren, opnieuw uitgegeven ter gelegenheid van de opheffing van het waterschap Walcheren in Middelburg. Het is een kopergravure van N. Visscher, vermoedelijk enige jaren na 1678 gemaakt. De inlaagdijk bij Ritthem, die in 1678 is gelegd, staat op de kaart aangegeven. Bron: Rijksarchief in Zeeland, Zeeuwsch Genootschap, Zelandia lllustrata 1240. 0> 0> Parkeerschade, een veel voorkomend euvel. Even onop lettend in- of uitdraaien, gevolgd door een bons en glas gerinkel. Daar gaat weer en bumper, spatscherm of 'ver lichtingsunit naar de knoppen. Of je was bij het wegrij- den vergeten dat er nog een paaltje stond. Deuk en kas- sa. Meestal is dat de overzichtelijke schade die over en weer door verzekering vergoed wordt. Of men stopt at- -^,9 tent een briefje tussen de ruitenwisser waar er verhaal te halen is. Ooit schreef iemand op zo'n briefje: 'Er staan veel mensen te kijken dus doe ik net of ik mijn adres op dit briefje schrijf.' Net echt. Er is ook nog ander leed op )^j parkeerplaatsen. Een paar jaar geleden parkeerde een auto naast mij, de deur open en bonkend hard op de zij- kant van mijn wagen. „Zo mevrouw, die was raak!" zei QbJ ik. Met een niet begrijpende blik stelde zij vast: „Nou, ik ^^5 sta toc*1 ze^er *n mhn ei9en vak!". Daar zakt je broek w' toch even van af. Of schade van een fiets waar je te dicht bij of voor in de weg stond. Ondertussen rij ik, net als zo veel automobilisten, in een auto met een aantal putjes van achteloos opengegooide autoportieren. Vooral van achterportieren die zo'n leuk hoekje hebben, vanwege de wielkast. Daar helpt echt geen rubber stootstrip aan. Ach, als je maar ontspannen uit kunt stappen, nietwaar? Of wat dacht U van krassen op het kofferdeksel, sporen van een doos met boodschappen. Een doos met aan de onderkant van die grote nieten. Om de eigen koffer te openen wordt die doos op jouw kofferdeksel gezet en er af geschoven, dat is toch lekker makkelijk. Als ik tijdens het autowassen zo'n nieuwe kleine parkeerschade vind dan vraag ik me wel eens af: 'Waarom moet de een zijn gemak de ander zijn ongemak zijn'. Cameleon. ruimte is om aan andere belan gen, zoals natuur en recreatie, aandacht te geven. Het is nu haast ondenkbaar, maar vóór de installatie van het gemaal Boreel kwam het regelmatig voor dat de lagere gronden op Walche ren in de winter maanden onder water stonden. Ook door de her verkaveling na de inundatie is er wat de afwatering betreft veel verbeterd. „Gelukkig hebben ons net op tijd gerealiseerd dat we niet alleen het overtollige water steeds sneller en grondiger weg pompen, maar dat we daarmee ook steeds meer natuurwaarden uit de polder laten verdwijnen", stelt Schorer. „De nu aan de gang zijnde ruilverkaveling is dan ook niet alleen gericht op de land bouw, maar houdt ook sterk reke- ADVERTENTIE ning met andere belangen. Als die werken klaar zijn hebben we op Walcheren een optimaal water beheersingssysteem dat het ook mogelijk maakt de verdroging te gen te gaan. In de komende jaren zal het waterbeheer, dat mede ge richt is op instandhouding van bestaande en het weer creëren van verloren gegane natuurwaar den, steeds belangrijker worden." Een ander belangrijk aan dachtspunt in de komende decen nia is de kwaliteit van het water. Het incasseringsvermogen van het oppervlaktewater is niet on beperkt gebleken, zoals iedereen jarenlang dacht. De rekening wordt ons nu gepresenteerd. Dijkgraaf Schorer is van mening dat het geen zin heeft allerlei re gels te introduceren die een hoop geld kosten, terwijl de oorzaak van de vervuiling niet wordt te gengegaan. „We dreigen dan zelfs onzinnig bezig te zijn. En zolang de internationale aanpak van het Scheldestroomgebied nog in de kinderschoenen staat, kan mijns inziens de verontreinigings heffing van de ingeland beter be steed worden aan het opknappen van kreken of aan werkelijke wa terkwaliteitsproblemen, zoals de vervuiling door bestrijdingsmid delen." Dijkgraaf Schorer heeft zijn wa terschap in goede orde overge dragen aan de nieuwe organisa tie. Rest hem nog een bestemming te vinden voor het overbekende wapen van het voormalige Wa terschap Walcheren, de spuitende walvis. Een oplossing draagt hij zelf al aan: „Misschien iets voor de nieue plattelandsgemeente op Walcheren?" MIDDELBURG In haar derde theaterconcert Right Place Wrong Time vertelt Mar lies Helder op haar volkomen eigen wijze over winnaars en verliezers, over mannen en vrouwen en de zin en onzin van het bestaan. Je zou het een con cert om naar te kijken kunnen noemen, of een theaterpro gramma om te beluisteren. Marlies Helder is alles tegelijk, een beetje pop, een snufje caba ret, ietsje kleinkunst en een vleugje muziektheater. Marlies Helder kiest namelijk niet voor beperkende kaders. Samen met haar driemansband brengt zij een avond vol humor, vitaliteit en passie. En wanneer Marlies haar sopraansaxofoon erbij pakt wordt de driemans band plotseling een kwartet. Net als in haar vorige program ma's zijn de teksten voor het grootste deel door Marlies zelf geschreven, terwijl de muziek gecomponeerd is door Marlies en pianist Bas Odijk. De andere Marlies Helder FOTO HANS HEUS twee bandleden zijn bassist Aryan Ferwerda en drummer Pierre van der Linden die al eer der zijn sporen verdiende bij Brainbox. De Marlies Helder Band is vrij dag te zien en te horen in de schouwburg aan het Molenwa ter, om 20.30 uur. Kaarten kos ten 17,50 (passen 12,50) en zijn in voorverkoop verkrijg baar aan het theater, tel 611500. De Groenkalender HET ZEEUWSE LANDSCHAP Elke maand heeft behalve zijn officiële naam ook een bijnaam die ontleend is aan de natuur. Of beter gezegd: aan de natuur, zoals onze voorouders die erva ren hebben. Zo is april de grasmaand, mei de bloeimaand en oktober de wijn maand. Wat er mee bedoeld wordt is ook heden ten dage direct voor iedereen dui delijk. Voor louwmaand is het heel wat moeilijker. De jongste versie van de Dik ke Van Dale brengt louwen in verband met looien; de bewerking waarmee die renhuiden omgevormd worden tot leer. Het procédé daarvoor was als volgt: de huiden van dieren werden opgehangen in schors en takken van de eik. In jonge eikenbast zit namelijk de looistof tannine waardoor de vorming van leer zijn beslag krijgt. Nadat de huiden waren opgehangen werd de looiput ge vuld met water. Na een jaar en zes maanden waren de huiden gereed voor verwerking. Zo was het fabrieksmatig procédé. Maar de bewerking in de fabriek was helemaal niet seizoens gebonden. Het meest plausibel is dat de naam louwmaand te ruggaat tot de tijd dat het looien een vorm van huisvlijt was. Dan is het logisch dat na de slachtmaand novembereen pe riode voor drogen, ontharen en schoonmaken van de huiden volgde en dat januari dus de looimaand was. Of was er toen al een periode van een jaar en zes weken in zwang om de loois toffen op de huiden te laten inwerkenOok in dat geval luidt de conclusie dat januari de louwmaand was De eik had meer toepass ingen dan het looien van leer. Een heel oude functie is die van blik semafleider. Dankzij de diepe penwor- tel die in cön- tact staat met het grondwa ter, en door de grillige boom schors die veel vocht vasthoudt wordt de eik heel vaak getrof fen door de bliksem. Zelfs de Germanen rond het begin van on ze jaartelling hadden de eik al gewijd aan Wodan, de god van de bliksem. De Stichting Het Zeeuwse Landschap gaat dit jaar van start met een nieuwe rubriek: De Groenkalendei. In 1996 viert de Stichting haar 60-jarig jubileum. Al zestig jaar staat Het Zeeuwse Landschap op de bres voor natuurbehoud en natuur ontwikkeling in Zeeland. Door de jaren heen was steeds het motto: 'Dicht bij de natuur dicht bij de mensen'. Mede door deze verhaaltjes laten we u (op nieuw) kennismaken met de natuur om ons heen, de natuur, waar velen inmiddels van 'vervreemd' zijn. De nieuwe serie ver halen gaat niet alleen over de ontluikende natuur op een zonnige lentedag, maar de natuur het hele jaar rond. We hopen vooral dat deze (hernieuwde) kennismaking met de natuur zal leiden tot een vast voornemen. Een voornemen om door steun aan Het Zeeuw se Landschap mee te helpen aan het behoud van al dat moois, waar nog zoveel aan te ontdekken is en van te genieten valt. MIDDELBURG In het jon- gerengebouw aan de Arnelaan 57 worden met ingang van 9 ja nuari meer activiteiten voor jongeren gehouden. De ope ningstijden worden ook uitge breid, maar daar zijn dan wel extra vrijwilligers voor nodig. De activiteiten in het jongeren centrum zijn gericht op jonge ren tussen dertien en achttien jaar. Het centrum wil de jonge ren zo een eigen plek in de wijk bieden. Op die eigen plek kun nen jongeren sporten, aan de bar hangen, kaarten of een vi deofilm bekijken. De leiding denkt ook aan het geven van voorlichting. Het jongerencentrum is per 9 januari geopend op woensdag, donderdag en vrijdag van 14.30 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.30. Op dinsdag is het cen trum allen overdag geopend en op zaterdag alleen 's avonds. Belangstellenden voor het vrij willigerswerk kunnen in* het jongerencentrum contact opne men met Jonias Tomasowa of Diederik Witte. ADVERTENTIES DISCOCENTER GOES, Oude Vismarkt 2 Tel. 0113-215426 CftPINO P AtuwmKBJW [DUS 0°^ IHI T

Scheldebode | 1996 | | pagina 1