MEDEDELING ZIJNEN JZy^» Verkoop van siervuurwerk neemt toe PveXtyt Open tafel Middelburg Snorkeltocht op nieuwjaar yv O Kerstpakkettenactie voor 'Blijf van m'n lijf' huizen Kleine jager Voornemens KORTINGEN TOT 75% dames^mode Robert Vreeke: 'er is weinig illegaal vuurwerk in Zeeland' St.jacobspassage 31 Vlissingen QUEEN'S BURGER Campagne Leermoment België Vuurwerkteam N <X> Heeft U ook ieder jaar een goede voornemens om het Nieuwjaar mee te beginnenHet is het tijdstip om slechte en minder slechte gewoontes af te zweren en een frisse start te maken. Wat te doen of wat te laten? Een van de meest voorkomende voornemens is onge twijfeld: stoppen met roken. Minder vet eten - of ge woon minder eten en drinken - scoort ook goed. Min der wegen door meer bewegen. Pak wat vaker de fiets en de benenwagen in plaats van de auto. Of neem je voor wat meer aandacht te schenken aan je medemens en zVn visie °P het leven. Zo zijn er veel goede voome- CW mens. Het is dan ook voor je omgeving een schok als je een voornemen hebt wat 'niet goed' is. Een paar jaar geleden kondigde ik aan om met Nieuwjaarsdag weer te gaan roken. Daar werden de wenkbrauwen voor op- getrokken. Dit jaar word ik door twijfels verscheurd. *^2 Als ik besluit om te stoppen met roken en drinken en nog minder auto rij, doe ik de Schatkist te kort. Het is fjjjjj beter voor het milieu, maar het levert geen accijns op *3 om het milieu in stand te houden. Als goede vaderlan- CQ der moet ik bij thuiskomst per auto eigenlijk nog een (jrt extra blokje omrijden en ondertussen een sigaret ro- ken. Dat levert accijns op. Mijn vrouw heeft mij al ge zien en draait de thermostaat van de centrale verwarming la ger. Dat scheelt weer aan energie en ecotax. Zij gooit wat houtblokken in de open haard, luchtvervuiling en broeikasef fect, en schenkt alvast een stevige borrel in, 40% alcohol, 70% accijns. Zo kom je in een lastig parket met je voornemens. Het spreekwoord zegt 'de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens'Ik weet mijn goede voornemen al. Na een week doe ik weer gewoon, dat is al gek genoeg. Cameleon wenst U in vrede en voorspoed een gezond en gelukkig schrikkeljaar 1996. Cameleon. Advertenties voor de uitgave van De Scheldebode van 3 januari dienen in verband met nieuwjaar uiterlijk vrijdag 29 december om 12.00 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk vrijdag 29 december om 10.00 uur. In verband met het nieuwjaarsreceptie op dinsdag 2 januari a.s. in het kantoor op die dag om 12.30 uur gesJoten. VLISSINGEN Traditiege trouw wordt op nieuwjaarsdag een snorkeltocht gehouden in het steenkoude water van de Westerschelde. Duikers en duiksters gaan om 14.00 uur te water ter hoogte van Boulevard Evertsen. Na ne genhonderd meter plonzen door het water wacht de deelnemers eeuwige roem en glühwein. De snorkelaars maken er al jaren een gewoonte van om zo ludiek mogelijk gekleed te gaan. ADVERTENTIE MIDDELBURG - Het college van burgemeester en wet houders houdt op dinsdag 2 januari in de Burgerzaal van het stadhuis de traditionele Open Tafel voor inwoners, bedrijven en relaties. De nieuwjaarsreceptie begint om 17.30 uur en duurt tot 19.30 uur. Het stadhuis, ingang bordes aan de Markt, is geopend vanaf 17.00 uur. De Open Tafel is voor het gemeentebestuur een gelegenheid om samen met inwoners, organisaties en bedrijven, in een in formele sfeer het nieuwe jaar met een gezamenlijke eenvoudi ge maaltijd te openen. Zoals ieder jaar wordt een kleine bij drage in de kosten gevraagd van vijf gulden per persoon. T 'kOJOJV GOES - VLISSINGEN E SCHELDEBODE WOENSDAG 301 27 december 1995 Vogelvrij met tfhjwse i LANDSCHAP ***♦&-•=- - - '-b 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN; VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG. MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. Vuurwerk in de 'vijftig kilo-ruimte' bij Brammetje Dump. nig mankracht en financiën voor. Er worden wel eens ille gale handelaren gepakt. De prioriteit ligt echter bij het be strijden van de overlast." Voordat de verkoopdagen zijn begonnen valt het met de over last wel mee. „De ergste dag is de eerste verkoopdag", zegt Graham. „Is de dag ervoor nog rustig, dan heb je die eerste dag ineens 300 meldingen. Voor ons is het gewoon drie dagen gek kenhuis. Dat is echt rennen en aanpoten en amper tijd om te eten. Toch is dat ook wel weer leuk". De campagne lijkt wat milder geworden. 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' is on dertussen een gevleugelde uit drukking en siert nog immer de nieuwe posters van Sire. Deze posters en ook de televisiespots van Sire lieten de afgelopen ja ren op niet mis te verstane wij ze de risico's van het afsteken van vuurwerk zien. Gruwelijke details van zwaar verminkte li chaamsdelen bleven op het net vlies kleven, evenals de model len die geposeerd hadden. Zij waren het namelijk die de rest van hun leven echt zo verminkt verder moesten. Meestal nog jonge jongens met spijt als ha ren op hun hoofd. De nieuwe poster, toepasselijk bloedrood van kleur, toont een menselijke figuur op handen en voeten. Dit 'rund' is onderverdeeld in stuk ken waar normaal bij zou staan welke soort vlees daarvan afge sneden zou worden. Nu wordt in procenten duidelijk gemaakt hoeveel mensen op bepaalde plekken van het lichaam door vuurwerk ernstige schade op liepen. Om deze schade zoveel moge lijk te beperken wordt er uitge breid campagne gevoerd, om de jeugd telkens weer te wijzen op de gevaren van het knoeien met vuurwerk. Een van de instan ties die hieraan meedoen is Bu- ro Halt. Buro Halt verleent al ternatieve straffen aan jonge ren die met justitie in aanra king zijn gekomen. Mevrouw van Welsum van dit buro geeft aan dat het noodzaak is om de voorlichtingscampagnes elk jaar weer te herhalen. Immers, elk jaar staat weer een nieuwe generatie op die zal willen ex perimenteren. Van Welsum: "Alle basisscho len c$i Walcheren ontvangen van ons een lesproject en een vi deofilm omtrent vuurwerk. Het voortgezet onderwijs krijgt de vuurwerkkrant en de videofilm. Op verzoek geven we ook voor lichting op scholen." Jongeren die op straat betrapt worden op het bezit of afsteken van vuurwerk, worden voor de keus gesteld: of een boete beta len, of door naar Buro Halt. Aangezien de boetes niet mals zijn, van 50,- tot 250,-, kiezen nogal wat jongeren voor Halt. Vorig jaar waren dat er 80, waarvan 2 meisjes. Wat doet Halt dan met de jon geren? Mevrouw van Welsum: "Jongeren die hier terecht ko men krijgen een leermoment. Dat houdt in dat ze naar een vi deofilm moeten kijken en daar na een vragenlijst in moeten vullen. Vullen ze de lijst niet goed in, dan moeten ze nog een keer naar de film kijken, net zo lang tot ze gesnapt hebben waar het om gaat. Daarnaast krijgen ze een werkafdoening van drie uur. Samen met de ou ders bekijken we wat ze kunnen doen, waarbij de straf in relatie moet staan tot het delict. Daar om gebeurt de werkafdoening bij organisaties en instanties die de meeste overlast hebben van vuurwerk. Onder andere de reinigingsdienst, het dieren asiel, het bejaardentehuis of de marechaussee. Het gebeurt maar sporadisch dat een jonge- MIDDELBURG „Het is niet zo dat wij nou perse de jongeren willen pesten. Het is natuurlijk ook deels een spel. Vroeger stak ik ook graag vuurwerk af en dat doet de jeugd van nu nog. Dat zal ook niet veranderen want elke keer heb je te maken met nieuwe generaties. Voor hen is het afsteken van vuurwerk ook het aftas ten van de grenzen." Dat zegt William Graham van het Vlissingse vuurwerkteam. „Wat wij proberen is om de overlast voor anderen te beperken, de financiële schade beperkt te houden en hen te wijzen op de on veiligheid van vuurwerk. Vooral illegaal vuurwerk als bijvoorbeeld strijkers. Door het ontbreken van een lont zijn strijkers tamelijk onbetrouwbaar. Als je soms ziet wat de kracht van zo'n knal met een hand kan doen... Sommigen worden er blijvend invalide van en dan helpt spijt niet zoveel meer." FOTO WIM VERMEEREN Alle medewerkers van de Scheldebode wensen u het allerbeste in het nieuwe jaar. „In Nederland zijn de regels aangaande vuurwerk vrij streng, vandaar dat veel men sen hun vuurwerk in België ha len. Daar zijn de regels veel soe peler, gaat de verkoop het hele jaar door en mogen wel zwaar dere rotjes verkocht worden. Die zijn hier illegaal." Robert Vreeke is bedrijfsleider van Brammetje Dump in Goes, een van de verkooppunten van vuurwerk. Hij kent het verhaal dat er op de Nederlandse markt veel illegaal vuurwerk circu leert, ook bij handelaren en ver kooppunten. Volgens de laatste schattingen is dat zo'n 30%, zijnde 10 miljoen omzet. Maar de geruchten gaan ook dat die omzet al de helft van de totale omzet in de vuurwerkverkopen bedraagt. Zo zijn er in de lande lijke dagbladen advertenties te lezen waarin vuurwerk wordt aangeboden. Volgens hem valt het in Zeeland met het illegale vuurwerk wel mee. Vreeke: "De controles in Zee land door politie en gemeente zijn streng. Het toezicht is con stant. Zelf hebben wij regelma tig overleg met de politie. Ons vuurwerk ligt in speciale vuur werkbunkers met sprenklers opgeslagen. We zorgen ervoor dat deze bunkers aan de eisen zijn aangepast. Bovendien zijn ADVERTENTIE PORTRETTHEO MAAKT T! FOTOSTUDIOT| THEO V.D. GENUGTEN vrijlandstraot 75. middelburg .^winkelcentrum dauwendaele) 0118-640317 de regels voor vuurwerk in Ne derland erg streng. Daar kun nen wij verkopers alleen maar blij mee zijn, want we hebben niets aan een slechte naam wanneer er met door ons ver kocht vuurwerk ongelukken zouden gebeuren. Regels bepa len o.a. het aantal decibels voor vuurwerk, de hoeveelheid kruit en de samenstelling ervan. Ook moet op alle vuurwerk een ge bruiksaanwijzing staan. Wan neer deze regels opgevolgd wor den is vuurwerk eigenlijk niet meer gevaarlijk. Ongelukken gebeuren pas door het experi menteren met vuurwerk, het verkeerd richten van vuurpijlen of ermee gooien naar anderen. Ook overmatig gebruik van al cohol, vooral op oudejaars avond natuurlijk, is een risico factor. Veel ongelukken gebeu ren ook met strijkers. Deze zijn populair omdat de knal veel harder is dan in Nederland toe gestaan. Maar ze gaan ook snel af." Vreeke moet tijdens de drie da gen durende vuurwerkverkoop extra personeel aanstellen. Het is dan een ware toeloop. De ten dens van de laatste jaren, waar bij een toename is te zien van het siervuurwerk, wordt ook dit jaar weer doorgezet. Vele soor ten vuurpijlen, Bengaalse vuur potten, Romeinse kaarsen, zwermpotten en fonteinen wor den goed verkocht. Vooral de complete siervuurwerkpakket- ten gaan grif van de hand. HoeWel de verkoop in Neder land alleen op 28, 29 en 30 de cember mag, zijn er veel men sen die vuurwerk kopen in Bel gië. Daar mag het het hele jaar door verkocht worden. Neder landse bedrijven mogen wel vuurwerk importeren dat hier niet aan de normen voldoet, dus illegaal is, maar dan moeten ze het wel verder exporteren. Juist daarop toezicht houden valt niet mee, hoewel ondertussen al tonnen illegaal vuurwerk in den lande in beslag is genomen. William Graham: „We willen wel graag die illegale handel aanpakken maar daar is te wei- re daarna nog terugkomt. Ter wijl je van een boete kunt stel len dat dat nauwelijks effect heeft." Eigenlijk mag het alleen op oudejaarsdag en nieuwjaars nacht, het afsteken van vuur werk. Om precies te zijn tussen 10.00 's morgens en 02.00 's nachts. Maar elk jaar weer wordt dit gebod op grote schaal -vooral door jongeren- met de voeten getreden en knallen de rotjes in een vroegtijdige explo sie van genot en spanning. Wat echter voor de één genot en spanning inhoudt is voor de an der een bron van jaarlijks te rugkerende ergernis. Vooral voor de ouderen. Waarop maar weer eens de telefoon wordt ge pakt en de politie gebeld. William Graham van de politie Vlissingen vertelt dat elk jaar speciaal ter bestrijding van de ze overlast een Vuurwerkteam wordt geformeerd. Het team bestaat uit 10 tot 12 leden, ver deeld over Walcheren. Wanneer een telefonische melding bin nenkomt op het kantoor in Mid delburg, gaat er direct eertsein- tje uit naar een van de teams. Deze gaan meestal onopvallend FOTO HARRY DE LANGE achter de melding aan. Vaak in burger, op de fiets of lopend verschijnen ze ter plaatse, wat de pakkans vergroot. Graham: "Vanaf 18 december zijn we officieel begonnen, maar ook voor die tijd waren de eerste gasten al gepakt. Het zijn meestal jongeren tussen 12 en 18 jaar. We voeren een lik-op- stuk beleid: geen waarschuwin gen maar gelijk een boete. Wie geen boete wil betalen kan door naar Halt voor een alternatieve straf. We laten ze ciskeus. In beide gevallen worden de ou ders op de hoogte gesteld. In het eerste geval krijgen zij de boete thuis gestuurd, bij Halt worden de ouders er altijd bij betrok ken. Ondanks de strenge straffen doen de jongeren niet moeilijk wannneer ze gepakt worden. Ze weten dat wij er zijn en dat vuurwerk afsteken niet mag buiten om de toegestane uren. Dat is ze via school en de spe ciale vuurwerkcampagnes wel bekend. Wanneer ze gepakt worden moeten ze de zakken legen en het vuurwerk afgeven. Dan kunnen ze er officieel afstand van doen. Doen ze dit namelijk niet, dan komt het in de gerech telijke molen." li WmhZfi j Voor vogelaars die veel langs de kust op -1 pad gaan is er niets mooier dan een flinke VI ,7 westerstorm. Dan worden vogels naar de M ui/.'klist geblazen die je normaal gesproken %ji' '1 "laar zelden te zien krijgt. Eén daarvan is wu. ra if kleine jager, een broedvogel van steile Jjep j kusten in Noord-Europa, die buiten de itjPi broedtijd over de zeeën zwerft om zijn kost- KlÈrlSr ïe °P te scharrelen. Dat laatste gebeurt op V een al te sympathieke manier. Jagers danken hun naam aan het feit dat ze ande- -jWIps: V- re vogels, vooral meeuwachtigen, hun prooi afhandig maken. Het zijn dus eigenlijk geen jagers, maar rovers en omgekeerd houden de beesten die wij als roofvogels betitelen zich niet be zig met roof, maar met jacht. Jagers beroven hun slachtoffers door schijnaanvallen op ande re zeevogels die net een prooi bemachtigd hebben. Zonodig on dernemen ze een lange achtervolging totdat de beroofde in ar ren moede zijn prooi laat vallen. Soms moet die prooi zelfs worden opgebraakt om de jager zijn zin te geven. Waarschijnlijk zouden we jagers heel erg onsympathiek vin den als ze niet zo zeldzaam waren. Nu is het allemaal een beetje ver-van-mijn-bed-show en voge laars zijn verrukt als ze een kleine jager zijn snode praktijken zien uitoefenen. De kleine jager is ongeveer 45 centimeter lang. Zijn naam slaat alleen maar op het feit dat er een grotere en een nog iets grotere verwant bestaan, die overigens nog zeldzamer zijn dan de klei ne. Ze heten respec tievelijk middel ste en grote ja ger. Er is trouwens ook een familie lid die wat klei ner uit gevallen is. Die heet, u raadt het al... de kleinste jager. MIDDELBURG Riët Oving van het Delta College heeft in haar eentje een actie gevoerd ten bate van vrouwen die met hun kinderen in een 'blijf van m'n lijf huis' zitten. Vorige week overhandigde ze 42 kerstpakketten. Riët Oving is derderjaars student aan de opleiding voor re creatie en toerisme aan het Delta College. Deze zomer ont moette zij in Utrecht Jan Gerrits van de Zedenpolitie die haar vertelde van de problemen waarmee mishandelde vrouwen te maken krijgen. Dat maakte zoveel indruk op haar dat ze be sloot om een kerstpakkettenactie te organiseren. Alle leer krachten en studenten van het Delta College werden de afge lopen wekene benaderd om iets te geven wat in een kerstpak ket zou passen zoals levensmiddelen, speelgoed en kindervi deofilms. In totaal werden er zo 42 dozen gevuld. Vorige week donderdag werden de pakketten overhandigd aan vertegen woordigers van 'Blijf van m'n lijf'. Een deel van de pakketten wordt in Zeeland verspreid, het restant gaat naar Utrecht.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1