Zeeuwse Kunstkring in Vleeshal ESPC IRT Eigenzinnige muziek Future Shock SPONSOR [N Dl Shirts voor C1 junioren Arnemuiden Qü Verlies voor de Noormannen Peter Smid: 'In feite ben ik tegen wedstrijdsport' Q 't Gaat goed met 'n hoed SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 DECEMBER 1995 Kwaliteitsaspecten Wedstrijden Athene Enerverend prettige feestdagen en een voorspoedig 1996 prettige feestdagen en een voorspoedig 1996 Zuinig Stoken prettige feestdagen en een voorspoedig 1996 TIUTV 311 MIDDELBURG De Zeeuw se Kunstkring houdt tot 8 ja nuari haar jaarlijkse winterex- positie in de Vleeshal. Er zijn meer dan honderd kunstwerken opgesteld van veertien leden van de Kunstkring en negen gastexposanten. In deze kerst salon wordt een scala aan kunst getoond, variërend van schilde rijen, beelden, grafiek, gemeng de technieken, tekeningen, ob jecten, foto's en keramiek. De Zeeuwse Kunstkring be staat als sinds 1958. Bekende namen uit die tijd waren Antoi- ne Mes, Andries Minderhout, Piet Rijken, Piet Bulthuis, Jan Jongsehaap en Ad en Tessa Braat. De bekende schrijver Hans Warren zat in de ballota gecommissie. Andere bekende namen uit die periode van de Kunstkring zijn Wim Riemens, Nico van de Boezem en Jan Haas. De Kring vervulde al snel een prominente rol in het Zeeuwse culturele klimaat. Er ontston den vaak spanningen over kwa liteitsaspecten. Veel verhitte vergaderingen werden gevoerd over kwaliteit, ballotage en koersbepalingen. Veel oud-le den gebruikten de Zeeuwse Kunstkring als een springplank voor een solo-carrière in de kunst. De Zeeuwse kunstenaars die dit jaar exposeren zijn Hans Cool uit Kerkwerve, Miems van Citters uit Burgh-Haamstede, Leen van Duivendijk uit Mid delburg, Saskia Eggink uit Nieurwerkerk, Hansje den Hol lander uit Den Haag, Jan Jong sehaap uit Zierikzee, Margreet leijdekker uit Zierikzee, Renée Mink uit Kortgene, Gerda Rut- ters uit Middelburg, Rijnhard Schregardus uit Middelburg, Fransje van der Swam uit Drei- schor en Rien van Zeist uit Weert. De laatste is pes sinds kort toegelaten tot de Zeeuwse Kunstkring. Deze graficus heeft vooral Zeeland en de zee als thema. Momenteel houdt hij zich veel bezig met kunstzinni ge fotografie, waarbij licht een essentieel element in zijn werk is. Gasten Er zijn negen gastexposanten, waarvan verschillende van bui ten Zeeland. Jan Eikenaar bij- voorbeeldd, die in Den Bosch en Rotterdam studeerde en nu do cent is aan de Vrije Academie in Een aquarel van gastexposante Leontien Hooy, getiteld 'licht en interieur'. Rotterdam. Marian Gerards volgde aan dezelfde Academie de opleiding portret- en model schilderen.Zij schildert vooral aquarellen en neigt soms naar het realisme. Een andere gast is Tie Hof, oud-lid van de Zeeuw se Kunstkring. Hij maakt voor al impressionistische portretten en won daarbij twee keer de Van Perreprijs, onder andere met een portret van Henk van Ulsen. Gastexposant Nol Hennissen studeerde in Maastricht en München. Zijn werk was eerder ook te zien in Duitsland en Zuid-Afrika. Hij presenteert foto's van zijn ijssculpturen. Bij de opening van de winterten toonstelling afgelopen week gaf hij een performance met een ijs- beeld. Scheidsrechter moet allround zijn OOST-SOUBURG Hij is misschien wel dé promo tor van het Fighting-System/Jiu-Jitsu in Nederland, en toch zeker in Zeeland. Peter Smid van Sportinsti tuut Smid is dan ook één van de 22 wereldscheids- rechters in die sport die kortgezegd het karate, judo en aijkido in zich verenigt. Onlangs was hij als scheids rechter aanwezig bij de Europese Kampioenschappen in Athene. De scheidsrechters in deze razendsnelle vechtsport moeten zeer allround zijn. Smid, vroeger wel 'de machine' genoemd, doorliep alle stages van de diverse vechtsporten. Hij heeft onder andere le dan judo, 4e dan Jiu-Jitsu en 4e dan Tang-soo-do. In ge sprek met een hobbyist die gek is van vechtsporten, maar nog altijd het spel ervan inziet. Hij oogt als een jonge dertiger Toen was er natuurlijk gelijk maar blijkt bij navraag toch al weer bijna 40. Het moet z'n le vensstijl zijn, vechtsport als hobby. De lol in het werk straalt van hem af, er speelt voortdurend een glimlach om zijn lippen. Z'n interesse in vechtsporten werd hem door zijn broers en vrienden bijgebracht. Met hen begon hij op z'n 11e te trainen in ongewapend vechten. Vol gens eigen zeggen had hij dat nodig, hij was tenger en had een hekel aan vechten, zoals hij trouwens ook nu nog een hekel heeft aan agressie. Hij leerde een vorm van zelfverde diging die Jiu-Jitsu heette. Het is een allround verdedigings- vorm waarbij kracht niet de hoofdzaak is. Vandaar dat de sport juist voor fysiek minder sterke mensen zo geschikt is. Met zo min mogelijk kracht wordt zoveel mogelijk bereikt. Het maakt de mensen weer baar, zowel lichamelijk als geestelijk. In 1974 gaat hij voor het eerst op een sport school in Goes om er judo en Jiu-Jitsu te leren. Het zal de start zijn van een imposante reeks trainingen in allerlei vechtsporten. Peter: "Omdat Jiu-Jitsu eigen lijk zo'n allround vechtsport is, vond ik het belangrijk me in de diverse richtingen te be kwamen. Als je alles goed wilt doen moet je les nemen van meerdere leraren. Daarom nam ik lessen van een pure ka- rate-trainer om te leren schop pen en slaan en ging ik een half jaar boksen om de hoeken beter te leren. Ik heb Aikido gedaan, een Japanse krijgs kunst waarbij aanval en ver dediging niet op de eerste plaats staan maar meer de har monie tussen lichaam en geest. Daarna volgde Kobudo, een wapentraining als vorm van zelfverdediging, waarbij je leert omgaan met mes, wapen stok, middellange stok en zwaard. Vervolgens heb ik Tang-soo-do gedaan, dat uit Korea afkomstig is. Dat is juist weer een zelfverdedigings- vorm waarbij wel fysieke kracht komt kijken door de meer spectaculaire been- en handtechnieken. een probleem: er waren scheidsrechters nodig. Om twee redenen ben ik toen de opleiding voor scheidsrechter gaan volgen. Ten eerste begon ik dat jaar m'n eigen sport school en wist ik dat ik te wei nig tijd zou overhouden en ten tweede besefte ik dat als ik aan wedstrijdsport zou gaan doen, dat wel een leuke recla me voor m'n sportschool zou zijn, maar dat ik ook bij de wedstrijden m'n eigen leerlin gen zou tegenkomen. Ik vond dat ik ze dan niet voldoende zou kunnen begeleiden en heb daarom gekozen om scheids rechter te worden. Toch had ik tijdens die try- outs nog nooit een wedstrijd verloren, ik zat echt op topni veau. Maar het vreemde bij mij was dat ik geen drang had om te winnen. Ik was ontspannen dus maakte ik geen routen. Voor mij was en is meedoen belangrijker dan winnen, de Olympische gedachte zoge zegd. In feite ben ik nog steeds tegen wedstrijdsport. Ik zie namelijk iedere sport als spel. En zolang iemand met een spel bezig is, is het leuk. Zodra er teveel belangen bijkomen, bij voorbeeld de drang om eerste te worden, of zoals in de voet ballerij financieel gewin, dan verliest de sport een hoop van zijn kijkwaarde." In Nederland zijn we in 1977 begonnen met een soort try- outs in het Jiu-Jitsu, om de sport tot een wedstrijdvorm te ontwikkelen. Dat heeft drie jaar geduurd. In 1980 is pas de echte wedtrijdsport begonnen. Een paar weken geleden ver toefde Peter op uitnodiging van de Internationale Jiu-Jitsu Federatie vijf dagen in Athene om er met 20 andere scheids rechters de Europese Kam pioenschappen in het Figh- ting-System te leiden. Het Fighting-System bestaat sinds 1992 en is als wedstrijdvorm ontwikkeld om het meest de realiteit van het Jiu-Jitsu te benaderen: een samengaan van karate, judo en aikido. Het Fighting-System bestaat uit drie fasen waarin de opponen ten kunnen en moeten scoren om de wstrijd te winnen. In de eerste fase staan de twee spe lers tegenover elkaar en moe ten ze elkaar proberen te ra ken met schoppen, stoten, trappen en slagen. Op het mo ment dat een van de spelers de ander vastpakt treedt de twee de fase in, waarbij men de te genstander moet proberen naar de grond te brengen door middel van worpen. Fase drie begint wanneer een speler op de grond ligt. De tegenstander moet worden gecontroleerd Peter Smid (rechts) in actie. zonder dat hij nog wat kan on dernemen. Dit kan door klem men of wurgen. Een wedstrijd bestaat uit twee rondes van twee minuten. Het is niet te verwonderen dat een scheidsrechter bij deze combi- natiesport van goede huize moet komen. Vandaar dat er ook nog maar 22 wereld- scheidsrechters zijn. Peter Smid was daarvan in 1983 de eerste in Nederland. Eigen er varing in de verschillende vechtsporten is eigenlijk een vereiste. De verschillende fa sen kunnen elkaar, zeker op dit hoge niveau, razendsnel opvolgen. Peter Smid: "Je staat met drie scheidsrechters op de mat en een achter de tafel. Met je ene hand met witte hand schoen geef je de punten aan voor de ene speler, met je an dere rode handschoen geef je de punten aan voor de ander. Omdat het zo snel gaat sta je continu met je handen te sei nen naar de scheidsrechter achter dé tafel die de punten bijhoudt. Deze berekent steeds het gemiddelde van de drie scheidsrechters. Het komt vaak voor dat een scheidsrechter door z'n positie niet ziet wat de andere scheidsrechters zien. Daarom zijn de beoordelingen nogal eens anders. Wanneer een FOTO PIET DAVtDSE scheidsrechter bijvoorbeeld achter een speler staat die een karatetrap op de borst krijgt, zal hij dat helemaal niet kun nen zien. Dat geeft hij met een bepaald teken door aan de man achter de tafel. Deze laat ste heeft het dus ook niet mak kelijk. Als scheidsrechter moet je echt super allround zijn. Je moet leren zien wat de spelers doen. Op de mat ben je heel ac tief bezig, je hebt geen rust en moet heel alert reageren. Van daar dat mijn ervaring in de vechtsporten me enorm van pas komt." Peter weet waarover hij praat. Hij geeft zelf scheidsrechters- trainingen voor de bond en is secretaris van de Nationale Scheidsrechters Commissie Jiu-Jitsu. Hij jureert ook de prestaties van scheidsrechters. Regelmatig houden de scheids rechters bijeenkomsten om de nieuwste ontwikkelingen door te nemen en elkaar te helpen. "Voor mij betekent het scheidsrechter zijn de moge lijkheid bieden aan anderen hun hobby uit te oefenen. Dat vind ik heerlijk en daar geniet ik van. Ik geniet ook van een wedstrijd wanneer ik op de mat sta. Tijdens het E.K. in Athene wa ren er zo'n 160 deelnemers, verdeeld over 5 mannelijke en 3 vrouwelijke gewichtsklas sen. Aangezien er bij elke wed strijd 4 scheidsrechters nodig zijn heb je weinig tot geen rust. Het is hard werken. Maar dat vind ik prachtig. Ik wil het liefst als eerste op de mat. Als ze vragen wie er wil beginnen, steek ik gelijk m'n hand om hoog. Dan leef ik helemaal op. Ik vind het heerlijk om onder druk te werken. Ik groei zelf ook op de mat. Het is enorm enerverend. En ondanks het feit dat het een vechtsport is, is het zeer veilig. Zelfs op Eu ropees niveau gebeuren er geen ongelukken. Helaas kon ik geen enkele finale begelei den omdat Nederland in vrij wel elke categorie scoorde: 4 kampioenen, 4 tweede plaat sen en 1 derde. Dat betekent dus dat de sport in Nederland een hoog niveau heeft be reikt." Geen sportverdwazing maar gewoon plezier in het spel, dat heeft hem zover ge bracht. Peter is voorzitter van de wedstrijd-organisatiecom missie voor Zuid-Nederland. Daarnaast is hij ook nog bond- strainer voor Zuid-Nederland. Daarom is de man, die ooit 40 uur per week voor z'n sport trainde en die men daarom de 'machine' noemde, vooral ook een promotor van de Jiu-Jitsu. Als scheidsrechter houdt hij de topontwikkelingen in de sport bij, die hij zodoende ook weer aan z'n leerlingen kan over dragen. Stilzitten is er voor hem niet echt bij. Daar wordt hij maar rusteloos van. Vandaar dat er in de Kerstvakantie toch ge sport wordt. MIDDELBURG Future Shock en Aurelia Saxofoon Kwartet geven donderdag 28 december een eigenzinnig con cert in de Kloveniersdoelen. De aanvang is 20.30 uur. Rockjazz en funk hebben in ADVERTENTIE 0 De medewerkers van afdeling kantoorinrichting wensen u UTILITY TERN'EUZEN MIDDELBURG Mr. F.J. Haarmamveg 61 Amesteinweg 61 Nederland nooit veel weer klank gevonden onder jazzmu sici. Hoewel Miles Davis met zijn rockjazzbands het grote publiek op de been bracht, kwamen Nederlandse adepten zelden boven de middelmaat uit. Future Shock van tenorsaxo fonist Maarten van Norden is de uitzondering die deze regel bevestigt. Future Shock om zeilt de clichés van de funk niet, maar ze worden ruim schoots overschreeuwd door de invloed van de geïmprovi seerde muziek. De meeste bandleden spelen behalve in Future Shock in formaties die zich op andere terreinen bege ven. De muziek van Future Shock wordt voor het leeuwedeel ge leverd door gitarist Jan Kuiper en Maarten van Norden zelf. Future Shock doorbreekt met succes de hokjesgeest van de wereld van de jazzmuziek waar funkbands en improvisa toren weinig met elkaar te ma ken hebben. Sommige funky passages brengen de zaal aan het deinen, maar tegelijkertijd putten de musici uit de ver worvenheden van de free jazz. ADVERTENTIE De medewerkers van afdeling logistiek wensen u TERN'EUZEN MIDDELBURG Mr. F.J Fiaarmanweg 61 Amesteinweg 61 ARNEMUIDEN De Cl-junioren van voetbalvereniging Amemuiden hebben van bouwkundig ex pertise en adviesbureau De Nooijer nieuwe shirts gekregen. Op de foto staan van links naar rechts: trainer Keers Siereveld, Pim van Belzen, Richard Verschoor, Richard Baas, Gerald Simons, Gerben Schilperoord, Sander de Nooijer en Coen Dijke. Zittend Juriun Schroevers, Jarco Siereveld, Gert-Jan Ringelberg, Jurian van de Ketterij, Maurice Snoek en Pierre LaGrand. m, Hf, WEERBAARHEDISTRAINING - De Stichting Welzijn Ouderen in Middelburg (SWOM) heeft een cursus weerbaar heidstraining voor mannen en vrouwen georganiseerd. De cur sus bestaat uit 10 bijeenkomsten op maandag van 9.30 tot 11.30 uur en begint op 22 januari in het gebouw van de SWOM aan de Molstraat 13. YPSILON - De verenigin Ypsilon, een vereniging van ou ders en andere familieleden van chronisch psychotische en schizofrene mensen, houdt op dinsdag 9 januari een bij een komst in het Heer Hendrikhuus, Werfstraat 18 in 's-Heer Hen drikskinderen. Aamvamg 19.30 uur. TAFELTENNISTOERNOOI - Op donderdag 4 januari wordt onder auspiciën van tafeltennisvereniging 'Big Smash' in het Dorpshuis in Biggekerke het Taptoe tafeltennistoemooi gehouden voor de basischooljeugd. Belangstellenden zijn wel kom tussen 13 en 15.30 uur. NIEUWJAARSCROSS - Op 7 januari kunnen scheidsrech ters, maar ook andere trim- of sportliefhebbers meedoen met de COVS-nieuwjaarscross over 7800 of 4000 meter over een wisselend parcours. De start is om 11 uur bij de Kanovijver aan de Van Woelderenlaan in Vlissingen. Het inschrijfgeld is 3,50 met herinnering of 2,50 zonder. NIEUWJAAR - Burgemeester en wethouders van Vlissingen houden vrijdag 5 januari een nieuwjaarsreceptie in de raad zaal van het stadhuis. Tussen 16.30 en 18.00 uur zijn alle inwo ners welkom. De burgemeester houdt een toespraak en er is muziek van het trio Harry Boer. DANSEN - Vrijdag 5 januari is er een praat- en dansavond voor 25-plussers in gebouw Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen. De aanvang is 20.30 uur. PIEK - Jongerencentrum De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen is op zoek naar nieuwe vrijwilligers voor werk achter de bar, bediening van licht en geluid en alle andere voorkomende zaken. De vrijwilligers krijgen begeleiding van enkele beroepskrachten. EXPOSITIE - Joke Nederland-Wijnbergen exposeert tot en met 15 februari in het theatercafé van het Arsenaal in Vlissin gen. Te zien zijn een aantal schilderijen van jazzmusici, clowns en vrouwenfiguren die qua sfeer goed passen in de locatie. BINGO - In Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissin gen worden donderdag 4 januari twee rondjes bingo gespeeld. De aanvang is 19.30 uur en de kaarten kosten 3,50. BEREN - Het Zeeuws Beren Festival dat tussen kerst en nieuwjaar in Imkerij Poppendamme in Grijpskerke gehouden wordt staat dit jaar in het teken van de ijsbeer. Er zijn stands van berenmakers, films en een uitgebreid kinderprogramma. Poppentheater Parabel speelt het noordpoolsprookje 'Rood- bontje en de Ijswolf'. Ook de tentoonstelling Appels en Peren is nog te bezichtigen tijdens het Beren Festival dat gehouden wordt op 28, 29 en 30 december van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. SILVESTERLOOP - Zaterdag 30 december houdt atletiek vereniging Dynamo '70 een Silvesterloop over tien Engelse mijlen. De start is om 14.00 uur aan de Nadorstweg te Middel burg. Het parkoers voert over B-wegen. Deelname: een tientje. //V R Suzanna en Iris spelen nu allebei bij de dames competitie. Een echte dame is Iris zeker nog niet. Ze speelt ook met oudere teamgenoten en dat is aanpassen. Hoewel ik geloof dat Iris zich helemaal niet aanpast, ze blijft zoals ze is. Graag de boel een beetje stangen en de mensen een beetje uitdagen. Zaterdag moeten Suzanna en Iris nu samen spelen. Maar voor dat ze weg gaan doet Iris verschrikkelijk druk. Haar lieveling soom komt langs en ze vraagt aan hem: „Ik wil op voetbal, op welke dagen is het trainen voor de dames en bij wie moet ik me opgevenHet lijkt me zo tof, iedere zaterdag met een groepje meiden weg." Haar oom heeft Iris nog niet direct door en vraagt verwonderd: „Jij op voetbal, en hoe moet het dan met tafeltennis?" O daar gaat ze afzegt ze, dat heeft ze nu lang ge noeg gedaan. Het is jammer voor Iris, maar ik ga hier echt niet op in. Dan gaat Iris over een trainingspak praten. „Kijk eens hoe wijd mijn pijpen zijn. Ik heb maar dunne beentjes en deze broek wappert bij mij rond mijn benen.Ze zit met een bakje yoghurt op haar hoofd en zeurt over eten, wat ze mee moet ne men, en over drinken en in welke tas ze dat eens zal doen. On dertussen moet ze drie keer naar de wc en we krijgen uitge breid te horen wat ze daar wel gaat doen. Suzanna kan het niet meer aan horen en zegt dat ze vast vooruit gaat, ze wil nog naar het postkantoor. Iris bedenkt nog iets anders, ze gaat al haar hoedjes en gekke petjes opzoeken en die neemt ze mee. Een voor haar coach, twee voor haar teamgenoten en een voor haar zelf. Die moeten ze opzetten vindt ze, want dan zullen ze met tien nul winnen. Ik zeg dat ze dat niet kan maken. Er zijn mensen die zich erge ren aan die gekke hoedjes van haar. Bovendien je speelt nu da mescompetitie, gedraag je daar een beetje naar. Maar nee, Iris neemt de hoedjes mee. Buiten voor het raam staat ze met een grote sporttas en aan iedere kant van haar stuur een plastic tas met hoedjes. Ze roept nog heel hard, hoedjes moeten, hersens warm dan kan je goed nadenken. Ik ben blij dat ze weg is. Rust in huis. Wat daar van komen moet vandaag. Later gaan we kijken. En het gaat prima met Iris. Haar hoed jes liggen bij haar op tafel. Af en toe zet ze er een op bij haar coach en teamgenoten. Die lachen maar een beetje om Iris. Maar als ze moeten spelen is ze heel ontspannen en speelt ze goed. 's Morgens is Iris wel lastig voor ons, maar blijkbaar is deze manier voor haar een goede voorbereiding. WESTKAPELLE De jeugdspelers van voetbalvere niging De Noormannen moes ten vorige week hun meerdere erkennen in de D-pupillen van NAC. De NAC-spelers sloten de najaarscompetitie af met twee wedstrijden in Westka- pelle. De oudste D-pupillen van NAC speelden tegen de C-ju- nioren van De Noormannen en wonnen de partij na een 1-1 MIDDELBURG In ver band met de kerstdagen verschijnt er deze week geen staatje Zuinig Stoken in de Scheldebode. In de krant van 3 januari komen twee staatjes. ruststand met 2-5. De jongste groep D-pupillen speelden tegen Noormannen Dl en wonnen deze wedstrijd na een 0-2 ruststand met 0-3. Voor het vertrek naar Breda werkten de NAC-spelers nog een training af op het strand. i ADVERTENTIE De medewerkers van afdeling automatisering wensen u TERN'EUZEN MIDDELBURG Mr. F J Haarmanwtg 61 Amesteinweg 61^ i

Scheldebode | 1995 | | pagina 11