Tips voor een veilige woning(4) Feestpuzzel Zeelandbrug dertig jaar functioneel Toelichting Vierduizend gulden voor Teius Op 15 december 1965 verrichtte Koningin Juliana de openingshandeling Vijf nieuwe cursussen bij ZVU Vogels kijken op Veerse Meer w PUZZELTIJDSCHRIFTEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 Lengte Tegenvallers Groei vervallen woning roofvogel eindstrijd toneel nummer landbouw werktuig ambts gewaad gevaar onderwijs type gallium uitgang vanaf deel 2 slagzin Chinese maat deel v.e. biljarlkeij draver gewezen muziek noot rondhout bezorging waak zaam monotoon vlakte maat overschot Verenigde Naties drank Euro peaan deel van een camera nota bene neon deel 4 slagzin oefentijd Los de puzzel op en plaats de omcirkelde letters in de onderstaande vakjes. Het zo gevormde woord is de oplossing. In de vetomrande vakjes komt, bij goede oplossing, een toepasselijke zin naar vo ren. Dit is een puzzel-hoogstandje van on ze hoofdredacteur, maar heeft niets te ma ken met de puzzelwedstrijd. In het kader van het projekt Veiligheid in en om de woning krijgt u een aantal keren achter elkaar tips om uw huis zo veilig mogelijk te maken. Vandaag de laatste aflevering: algemene tips voor een veiliger leven. Algemeen. Sluit u aan bij het bejaardenalarm of een telefooncirkel. Maak afspraken met buren of kinderen als er iets mis mocht gaan. Gebruik altijd materialen - zoals de huishoudtrap bijvoor beeld - die veilig zijn en heel. Meng nooit verschillende chemicaliën door elkaar. Er kan dan ver gif ontstaan dat een gevaar oplevert voor de gezondheid. Mocht het u ooit overkomen, - vlam in de pan - blus dan nooit met water maar sluit dan de pan rustig af met het deksel. Zorg ervoor dat u in conditie blijft door mee te doen met Meer Bewegen voor Ouderen. Haal - als het mogelijk is - de drempels uit het huis. Weer een struikelblok minder... Het is beter als de deurkrukken een om gebogen vorm hebben. U kunt er dan niet meer achter blijven haken. Controleer aardlekschake- laars minstens één maal per maand. Als u bang bent voor brand kunt u op verschillende plekken in huis brandmelders aan laten brengen. Zet uw spullen zó weg dat u er gemakkelijk bij kunt. Dus niet zoals op de foto. Deze serie tips zijn u aangeboden door het projekt Veiligheid in en om de woning; een projekt van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren. foto stichting consument en veiligheid luitenant 'graven iiepte vervoer middel lekkernij getijde MIDDELBURG De Zeeuw se Volksuniversiteit start in ja nuari met vijf nieuwe cursus sen. In de week van 6 t/m 13 ja nuari beginnen in Middelburg de cursussen lokaal en regio naal onderzoek, Noors, op ver- haal komen, Spaans-Ameri kaanse literatuur en twee eeu wen Nederland en Amerika. Lokaal en regionaal onderzoek (in samenwerking met het Rijksarchief in Zeeland) start maandag 8 januari om 19.30 uur en wordt gegeven op 10 avonden van 19.30 tot 21.30 uur in het Rijksarchief aan de Sint Pieterstraat 38. De kennismakingsbijeenkomst van de cursus Noors is op 8 ja nuari om 19.30 uur in het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat 51. Daar worden ook de lessen, 15 in totaal, ge geven. De eerste les is op maandag 15 januari van 19.30 tot 21.00 uur. De cursus 'op verhaal komen' duurt 5 avonden van 19.30 tot 22.30 uur en begint op woens dag 10 januari om 19.30 uur. De cursus wordt gegeven op het ZVU-bureau. De cursus Spaans-Amerikaan se literatuur begint op woens dag 10 januari om 19.30 uur en wordt om de veertien dagen gegeven. In totaal zijn er 8 bij eenkomsten van 19.30 tot 21.30 uur. Cursusplaats is het ZVU-bureau. 'Twee eeuwen Nederland en Amerika' (in samenwerking met het Roosevelt Study Cen ter) start op woensdag 10 ja nuari om 19.30 uur. De andere cursusavonden zijn 17, 24 en 31 januari en 7, 14 en 21 fe bruari. Elke avond duurt van 19.30 tot 21.30 uur. De cursus wordt gegeven in het Roose velt Study Center, Abdij 9. VEERE - Staatsbosbeheer houdt op 28 en 29 december vo gel-vaartochten op het Veerse Meer. Dit meer is in de winter het overwinteringsgebied voor watervogels uit het noorden. Zo'n 40.000 vogels, waaronder parelduikers en ijseenden uit Scandinavië en Siberië, bevol ken dit gebied. De slechtvalk wordt er ook gezien. Vogeldeskundigen gidsen deze tochten, die worden georgani seerd in samenwerking met het rondvaartbedrijf Dijkhui zen. De boot vaart om tien uur weg van de steiger aan de Camp- veersetoren in Veere en is om streeks half twee weer terug. Onderweg wordt koffie en een kop erwtensoep geserveerd. De deelnemers worden aange raden zich warm te kleden en een verrekijker mee te nemen. De kosten bedragen 27.50 per persoon. Opgeven kan bij de familie Dijkhuizen tel. 419367. onder werp tijdperk het Oosten groente school onderzoek op dit moment In samenwerking met de redac tie van dit weekbla organiseert Van Dale Lexicografie ook dit jaar weer de Eindejaarspuzzel- actie. Wanneer u, na het maken van deze Zweedse puzzel de goede oplossing heeft gevonden, maakt u kans op een schitte rende prijs. De hoofdprijs is de twaalfde editie van het Van Da- Ie Groot Woordenboek der Ne derlandse Taal, volledig be werkt in de nieuwe officiële spelling. Daarnaast geeft Van Dale Lexicografie maar liefst drie maal de Nieuwe Spelling gids der Nederlandse Taal weg. De Grote Van Dale in de nieuwe officiële spelling Van Dale Lexicografie heeft de nieuwe spellingregels direct op genomen in de Grote Van Dale. Een monnikenwerk want alle 240.000 trefwoorden èn alle be tekenisomschrijvingen moesten van A tot Z aan de nieuwe spel ling worden getoetst en even tueel aangepast. De Grote van Dale in nieuwe spelling ver schaft duidelijkheid over de nieuwe regels voor onder ande re samengestelde woorden (pe- resap of perensap), woorden waarin de klinkers botsen (zeeëend of zee-eend) en woor den die vroeger op twee manie ren gespeld mochten worden (project of projekt). De Grote Van Dale bevat informatie over de betekenis, spelling en gram matica van zowel Nederlandse als Vlaamse woorden. De bete kenissen van de woorden zijn gedetailleerd omschreven en daarbij worden talloze voor beelden gegeven. De Grote Van Dale is daarmee het meest com plete overzicht van het Neder lands van de laatste 150 jaar. De winkelwaarde van deze hoofdprijs is 325 gulden. De Nieuwe Spellinggids der Nederlandse Taal De Nieuwe Spellinggids der Nederlandse Taal begint met een heldere inleiding die snel inzicht geeft in de nieuwe spel lingregels. De Nieuwe Spelling gids bevat meer dan 1000 pagi na's en is een handige naslag werk met ruim 150.000 woor den in de nieuwe spelling. Er wordt op een heldere mainier antwoord gegeven op vragen als: hoe wordt een woord aan het einde van de regel afgebro ken? En schrijft men liniaal of lineaal. Daarnaast wordt ook aandacht besteed aan de cor recte spelling van aardrijks kundige namen. De winkelwaarde van de Nieu we Spellinggids is 29,90 gulden. De oplossing moet uiterlijk 5 januari binnen zijn bij de re dactie van De Scheldebode, Postbus 5051, 4380 KB Vlissin- gen of inleveren Scheldestraat. ZIERIKZEE - Vorige week vrijdag was het precies dertig jaar geleden dat de Zeelandbrug officieel voor het verkeer werd opengesteld. Tot 1 januari 1993 was de verbinding een tolbrug. De Provincie Zeeland bouwde de brug in eigen beheer. Het geld ervoor werd geleend en via de tolgelden terugverdiend. De speciaal opgerichte N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschap- pij verzorgt ruim 27 jaar de tolinning. Na 1 januari 1993 is de brug tolvrij waardoor iedereen er nu vrije lijk overheen kan rijden. Dagelijks passeren zo'n 8500 voertuigen de brug. De smalle Zeelandbrug is dan ook een belangrijke verkeersader en na dertig jaar nog ui terst functioneel. In een gesprek met ir. C.H. Steur van de directie milieu en waterstaat van de Provincie Zeeland blijkt dat er in verge lijking met andere wegen wei nig ongelukken op de Zeeland brug gebeuren. Ondanks het in tensieve verkeer is de brug een veilige weg. De ongelukken die er plaatsvinden worden door verkeerde inhaalmanoeuvres veroorzaakt. Er is geen uitwijk mogelijkheid. Nu zou zo'n ver binding veel ruimer worden op gezet. In de loop der jaren zijn er al diverse wilde ideeën ge weest voor uitbreiding van de brug maar concrete plannen zijn er niet. Al filosoferend is men al eens op de gedachte gekomen om het fietspad op te heffen. Zodat dit gedeelte bij de weg voor het au toverkeer kan worden getrok ken. Er is dan geen fietsverkeer meer mogelijk. Ook gaat de ge dachte uit naar een andere voorziening voor fietsers. Een van de problemen daarbij is dat de brug 5022 meter lang is. Een nieuw apart fietspad aan de brug maken is over zo'n lengte een zeer kostbare zaak. Ook voor het onderhoud van de Zeelandbrug is de lengte een zeer nadelige factor. Vooral als er een structureel probleem is zoals men dat nu is tegengeko men bij de voegverbindingen tussen twee overspanningen van de brug. Het gaat dan met een om vijftig van die voegen en dat telt allemaal lekker op. Ook bij de schilderwerkzaamheden en de betonreparaties gaat het om hele lange einden. Voor het onderhoud van de brug is een meerjarenplanning gemaakt. De beschikbare geld middelen zijn ook voor de repa raties in de toekomst toerei- - i kend. Tot 1989 is de tolheffing gebruikt voor het aflossen van de geldlening van de bouw. Daarna is het tolgeld in een on- derhoudsfonds gestort. Met de ongeveer achttien miljoen die zo zijn vergaard heeft men bij de Provinciale Waterstaat de zaak goed in de hand. De ver wachting is dat er geen grote problemen ontstaan. Kort gele den is het beton gerepareerd en van een conserveringsmiddel voorzien. In de loop der jaren neemt de verkeersdrukte op de Zeeland brug steeds verder toe. Zeker nadat in 1993 de tolheffing is gestaakt. Maar in het begin valt het aantal gebruikers wel tegen. Voor de opening in 1965 zijn er prognoses gemaakt. In de jaren zestig en zeventig worden die aantallen niet gehaald. Voor 1968 ligt de schatting op vier duizend voertuigen per 24 uur. Het gemiddelde aantal is dan slechts 2910. In de eerste vijf tien jaar blijft de exploitatie van de brug dan ook flink ach ter bij de verwachtingen. De Provincie steekt daar uit eigen middelen nogal wat geld in om toch in hetzelfde tempo de le ning te blijven aflossen. In to taal loopt dit renteloze voor schot tot zestien-en-een-half miljoen op. Dit bedrag wordt bij de beëindiging van de tol heffing kwijtgescholden. De be doeling van Gedeputeerde Sta ten is om tot 1999 tol te blijven innen. Maar onder druk van de publieke opinie, ook de burge meesters van Schouwen-Duive- land zijn hierbij zeer actief, wordt in 1993 de Zeelandbrug zonder betaling opengesteld. Nadat in 1987 de Oosterschel- destormvloedkering klaar is daalt het aantal auto mobilisten dat van de brug gebruik maakt aanzienlijk. Namelijk van 7800 naar 5000 per etmaal. In de jaren erna neemt dit aantal weer toe tot tegen de zesduizend. Nu is dit cijfer opgelopen tot 8500. Op dit moment is er vooral een toena me van het vrachtver keer. Omdat er geen oponthoud meer door tolbetaling is, is de route onder vrachtwa genchauffeurs waar schijnlijk populairder geworden. In de toe komst zal die groei nog wat verder toene men. Maar er worden geen problemen ver wacht. De Zeeland brug blijft een goede en belangrijke schakel in de toegang tot het hart van Zeeland. Wel krijgt de brug in 1998 een nieuwe as- faltdeklaag. De ge dachte daarbij is om dan ook iets aan de in richting te doen. Het is een ideaal moment om dat te combineren. De bedoeling is om de weg zo in te richten dat de auto's wat ver der van de vangrail af komen te rijden. Veel mensen vinden het be angstigend dat het wegdek dicht langs de railing loopt. Dat is te merken aan de manier waarop de automobi listen over de brug rij den. Het middenstuk is veel meer in gebruik dan het gedeelte aan de vangrailkant. Bij Waterstaat wil men daar toch iets aan gaan doen. Onderzoek zal uitwijzen wat de beste methode is. Hoe wel het technisch best mogelijk is zal de Zee landbrug voorlopig niet breder worden. We blijven met de hui dige vorm zitten. Maar door de rijweg anders in te delen zullen de verkeersdeelnemers zich straks toch wat lekkerder voelen op deze Zeeuwse verbin- De Zeelandbrug is niet meer de langste brug van Europa maar ook na dertig jaar blijft deze verbinding een be ding. langrijke en veilige schakel naar het hart van de provincie. foto erio bontekoe A I ARNEMUIDEN Kinderen van de Amemuidse basisscho len hebben een actie gevoerd voor het Roemeense dorp Teius. De opbrengst, 4400 gulden werd vorige week overhandigd aan de stichting 'Amemuiden helpt Teius in Roemenië'. kerst boomver siering deel 1 slagzin man van adel mond boom de onbe kende inleiding schat deel 3 slagzin

Scheldebode | 1995 | | pagina 21