MEDEDELING P Dubbel Air Miles voor dubbel kerstplezier. ZATERDAG KERSTMARKT OPRUIMING Noodkachels als examenwerkstuk BEZOEK KERST VOORDEEL SHOW Kerstversiering De bonte strandloper Rutten burgemeester Breda 5 1 LUS Handelsweg 20 - Vlissingen Tel. 0118-479999* Fax 0118-466800 de grandioze R. Roossien WINKELCENTRUM DAUWENDAELE Heerlijk overdekt winkelen in kerstsfeer Gratis parkeren Gemakkelijk bereikbaar Meer dan 20 speciaalzaken onder één dak Collecte Dg SCHELDEBODE Vogelvrij Wie wordt de snelste schaker Albert Heijn, Vlissingen, Goes en Middelburg. Cd 'jt^abhedie feugdmode THEO V.D. GENUGTEN HYORAUUEK - PNEUMATIEK - APPENDAGES - SLANGEN DE SCHELDEBOD 2e kerstdag open aan de Vrijlandstraat in Middelburg 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. WOENSDAG TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. M V 20 DECEMBER 1995 MIDDELBURG Vluchte lingen en slachtoffers van de oorlog in het voormalig Joego slavië hebben het niet makke lijk, zeker niet nu de winter in dat gebied in alle hevigheid is losgebarsten. Hulporganisa ties doen wat ze kunnen om het leven voor de vluchtelin gen toch enigszins draaglijk te maken. Leerlingen van de af deling techniek van de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren (SCW)droegen ook hun steentje bij. Zij maakten de afgelopen maanden maar liefst twintig noodkacheltjes, die binnenkort zullen worden verstuurd. Martin Hofman, docent wis- Trotse eindexamenleerlingen bij de zelfgemaakte noodka chels, bestemd voor voormalig Joegoslavië foto piet davidse kunde aan de CSW, werd in oktober benaderd door me vrouw d'Huy, die een mul- ti-religieuze organisatie verte genwoordigt. Deze organisatie verzorgt maandelijks een transport met hulpgoederen naar het.voor malig Joegoslavië. Hofman: „Zij vroeg of de afdeling tech niek noodkachels zou kunnen maken. Ter oriëntatie kregen we een tekening met alle technissche gegevens." Met het verzoek en de tekening toog Hofman naar de directie, de collectecommis sie en de afdeling Mechanische Techniek. Iedereen was voor het plan te vinden. Omdat de winter in aantocht was, besloot men zo snel mogelijk met het project te beginnen en de financiële ondersteuning daarna rond te krijgen. In overleg met zijn vakgroep besloot leraar Me chanische Techniek De Kam er Het is tenslotte kerstmis kelings langs de witschui mende golven. De donkere rugzijde wisse len daarbij de witblinkende Met z'n zessen verlieten ze het huis. Inge en Jaap gearmd voor op, dan Lenie en Mattie met de handen diep in de zakken. Sjoerd en Matthijs renden heen en weer, die hadden gegeten zo veel ze opkonden en geen hap meer. 't Was niks geen kersterig weer, zeven graden boven nul en het motregende een beetje. 'Zullen we door de Lange Delft lopen?' stelde Lenie voor 'en dan over het Bolwerk terug?' 'Ja, da's goed hoor' antwoordde Jaap jolig, 'en dan is intussen die kalkoen ook wel gezakt en kunnen we eindelijk eens aan de borrel.' Jaap lustte 'm graag maar Inge hield altijd angstval lig de voet op de rem. In ge dachten had ze de alcohol in het dessert al opgeteld bij de glazen wijn van het diner. 'Je zit an ders al aan je tax hoor, neem straks maar gewoon koffie.' Nij dig schopte Jaap een steentje weg en versnelde z'n pas. 'Neem toch niet altijd van die grote stappen' mopperde Inge, 'ik kan je amper bijhouden'. Jaap zweeg. 't Was een gezellig etentje ge weest in h.et huis van Lenie. Sinds ze gescheiden was woon de ze met haar jongens in het huis van moeder. Moeder had het huis voor een zacht prijsje aan Lenie verkocht, op voor waarde dat ze zelf ook een ka mer in het grote huis kreeg. Moeder genoot van de nieuwe situatie. Het lawaaierige gek webbel van haar kleinzoons van negen en elf was haar nooit te veel en als Lenie naar haar werk was nam ze stiekum stof af. Lenie wilde niet hebben dat ze huishoudelijk werk deed, maar stilzitten was niks voor haar. Moeder was met haar ze ventig jaar nog zo vief als een hoentje en had geen moment ge aarzeld toen Lenie over het kerstdiner begon. 'Laat dat maar aan mij over'. Eerst had ze het nog eenvoudig willen doen, maar hoe langer ze bezig was met de voorbereidin gen, hoe bewerkelijker het ge worden was. Het klapstuk was zonder meer de klassieke En gelse 'christmas pudding' ge weest waar alleen al achttien ingrediënten ingingen en die geflambeerd binnengebracht werd. Maar nu het diner achter de rug was en de afwas gedaan, was ze toch wel moe. Ze had dan ook het aanbod om mee te gaan wandelen afgeslagen en was lekker in de luie stoel bij het raam gaan zitten. Het grote licht uit en alleen de schemer lampen aan. Het geroezemoes van het diner echode nog na in haar oren. De stemming bij de wandelaars was inmiddels behoorlijk ge zakt. Het nukkige zwijgen van Jaap hing als een verstikkende wolk over hen heen. Alleen Sjoerd en Matthijs hadden er geen last van, die waren ook al jaren gewend aan het humeur van hun oom. Plotseling zag Sjoerd iets bewe gen. 'Matthijs, kijk een spook, daar, bij dat bankje'. 'Ben je gek, dat is geen spook, 't is ge woon iemand met witte kleren aan' zei Matthijs die deson danks toch naar z'n moeder toe rende en 'help, een spook in de bosjes' brulde. Nu waren de volwassenen niet zo snel onder de indruk van het geblèr van de jongens, maar op dat moment waren ze eigenlijk allemaal blij met de opheffing van de drukkende stilte en ze liepen snel met de jongens mee. Aan de zijkant van het pad zat een vogelverschrikker-achtige figuur. Toen ze dichterbij kwa men zagen Jaap en Inge dat het een vrouwtje in klederdracht was. Maar niet in vol ornaat, inte gendeel. Haar muts hing maar zo'n beetje op haar hoofd, het ~-haar in slierten er onder uit. Verder had ze een borstrok aan een versleten schort. 'Kmoe ni Oosschappel, kmoe ni Oos- schappel, tis noe dun tied' sprak het vrouwtje gehaast ter wijl ze schichtig om zich heen keek. 'Wat moet je dan in Oost- kapelle gaan doen' vroeg Mattie die inmiddels ook bij het tafe reel was aangeland. 'Awi, ni Ei- ne ei, dat spreekt, kmoe mee de rekeniengen, das aoltied'. Het vrouwtje schoof verder van het pad af, richting de vest. 'Pas op, riep Lenie, straks valt ze nog in het water'. Jaap voorkwam er ger door het vrouwtje bij de arm te pakken en ze midden op het pad te zetten. Nu zagen ze pas goed hoe oud en verfomfaaid ze was. 'Dit kan zo natuurlijk niet, waar woon je vrouwtje' vroeg Inge nu kordaat. 'Awi, di bie d'n toren, dat weet je toch wè, di weunik al eel m'n leven'. 'Ja, dat kan wel zo zijn, maar ik zie hier geen toren hoor' zei Le nie, 'of zou ze de watertoren soms bedoelen'. 'Ik denk eerder O) N 1® Kersttijd, de wonderlijkste tijd van het jaar en om dat te illustreren brengen wij allerhande versieringen aan. Bloembakjes en muurbloempjes worden kerststukken, aan de deur wordt een grote groene kerstkrans met y 5 linten gehangen. De ramen worden bespoten met kunstsneeuw of beplakt met rood ruitjeslint en we hangen een kerstster op. Kerstkaarten worden opge prikt, kerststal en kerstboomspullen worden van de zolder gehaald. De kerstboom staat nog naakt in de kamer. O, denneboom, o denneboom, wat zijn Uw tak ken wonderschoon, ik heb U laatst in het bos zien staan, toen zaten er wel duizend lampjes aan. De Kerstboom. Soms is de stam nog plakkerig van de hars, maar dat geeft niet. Het aankleden, het optuigen, het versieren kan beginnen en is een gebeuren op zich. Voorzichtig worden de dozen met de blinkende maar o zo breekbare kerstballen neergezet. De kinderen ver gapen zich aan dat kleurig blinkend moois en hebben pret als ze zichzelf in die bolle lachspiegeltjes zien. Het klokje, de engel, de vogel die fluit als je in zijn staart blaast. Natuurlijk breekt er wel eens 'n kerstbal of klokje bij het inhangen. Als het pinnetje er uit schiet of als de bal gewoon uit je hand glipt. Daar heb ik mij allang overheen gezet. Het lot van aardewerk, glas, porcelein en kerstballen staat vast: op een dag valt het kapot. Nee, wat mij bezighoud zijn de lampjes, de kerstboomverlichting. Toen ik ze aan het begin van dit jaar uit de kerstboom haalde, brandden ze nog en nu niet. Het is Kerstavond, bijna Kerstmis. Lampje om lampje verwisselen totdat... Ja, het licht schijnt in de duisternis. Een Kind is ons geboren, nieuw leven, nieuw licht. Nu de piek nog op de boom en dan wens ik U allen gelukzalige en prettige Kerstdagen. Cameleon. y-i een tentamenwerkstuk van te maken voor de examenklas. M4A. Het enthousiasme onder de leerlingen was groot. Er zijn inmiddels 20 kachels gereed voor verzending. Afgelopen vrijdag werden de kachels overgedragen aan de hulporganisatie. Tegelijkertijd werd voor alle leerlingen van de afdeling Techniek van de CSW voorlichting gegeven over de organisatie, het doel en de bestemming van de noodka chels en andere goederen. De komende tijd wordt in de hele school aandacht besteed aan dit project in de gezamenlijke weekopeningen en -sluitingen. De opbrengst van de wekelijk se collecte is ook bestemd voor het project. Per kachel werd 65 gulden aan materiaal besteed. 'Opzij, opzij, opzij, maak plaats, maak plaats, maak plaats, wij hebben ongelofe lijke haast'. Zou Herman van Veen bij het schrijven van dit lied aan de bonte strand loper gedacht hebben? Je zou haast den ken van wel, want het lied gaat verder met: "We moeten rennen, springen, vlie gen, duiken, vallen en weer doorgaan'. Zoals alle soorten strandlopers, is ook de bonte strandloper als kwieke dribbelaar voortdurend in de weer. Bij duizenden verlevendigen ze in de wintermaanden de uitgestrekte drooggevallen stranden en slikken. Ze zijn altijd in de weer, soms rennen ze achter insekten aan, maar vaker 'sonderen' zij het slik. Daar boren ze met hun karakteristieke 'hoge rug' naar wormen, slakjes en kreeftjes. Soms stuift in eens -we kunnen nu niet langer blijven staan- zonder verklaar bare reden een grote groep bonte strandlopers en bloc de lucht in. Als op commando zwenken de vogels naar links, rechts, steil omhoog, ge- volgd door een f duikvlucht ra- MET ZEEUWSE LANDSCHAP mi1 Kerstfeest is een feest voor het gezin, ook voor nieuwe gezinnen. Vorige week vrijdag trouwde 'onze' Yvonne met haar Henk. Vóór de ondertekening van de huwelijksactie deden ze de kennismaking bij de balie van de Scheldebode nog eens dunnetjes over. Mede namens hen wensen Jos, Yolanda, Sonja, Mineke en Johanna alle lezers goede kerstdagen. foto johanna brouwer reusachtige sliert, maar soms ook verenigen ze zich tot een bal. Deze vorm ont staat wanneer een roofvogel blijk geeft van een warme belang stelling voor een strandloper-bout. Op deze manier is het voor een roofvogel moeilijk om er eentje af te zonderen en in een grote groep waagt hij zich niet. 'Een andere keer misschien'. Van alle strandlopers die ons land bezoeken zijn de 'bontjes' het talrijkst. Bonte strandlopers zijn bovendien de enigen, die een enkele keer tot broeden komen in Nederland. De rest broedt in arctische toendra's. Voor een niet geoefend waarne mer zijn strandlopers moeilijk uit elkaar te houden. Dit zomer se prachtkleed bevat bij de meeste soorten roodbruine tinten, terwijl het winterkleed veel grijs te zien geeft. Het lijkt wel of je met twee verschillende vogels te maken hebt. De Amerika nen hebben daarom maar twee namen verzonnen voor dezelfde vogel, 's Zomers heet hij redback (roodrug) en 's winters lead- backloodkleurige rug). De boten strandlopers springen er wat herkenning betreft gelukkig tussen uit, want zij zijn de enige slikkenbezoekers met een grote pikzwarte vlek op hun buik. Na een wintertje 'bijtanken', vertrekken ze tijdens de voorjaar strek weer naar hun noordelijke broedgebieden. 'Nou tot ziens, het ga je goed'. In verband met kerst gelden voor de uitgave van De Scheldebode van 27 december gewijzigde afsluittijden. Advertenties voor deze uitgave dienen uiterlijk donderdag 21 december a.s. om 12.00 uur in ons bezit te zijn: redactiekopij uiterlijk donderdag 21 december om 10.00 uur. Advertenties voor de uitgave van 3 januari a.s. dienen uiterlijk vrijdag 29 december om 16.00 uur in ons bezit te zijn: redactiekopij uiterlijk vrijdag 29 december om 10.00 uur. dat ze weggelopen is uit een of ander tehuis hier in de buurt' opperde Jaap nu. Z'n chagrijni ge humeur was helemaal ver dwenen. 'Weten jullie hier iets in de buurt waar ze oude besjes opbergen?' 'Hè Jaap, doe niet zo cynisch' -zelfs in deze situatie bleef Inge zout op alle slakjes leggen- 'loop maar met ons mee hoor vrouwtje, wij moeten ook naar Oostkapelle, jokte ze. Sjoerd had het meteen door: 'we nemen dat vrouwtje gewoon mee naar huis, dat zal oma leuk vinden'. En zo trok het gezelschap over het Bolwerk huiswaarts. Jaap en Inge hadden allebei een arm van het vrouwtje vast en droe gen haar min of meer huis waarts. 'Wat denk je datje moe der hiervan zal vinden' vroeg Jaap aan Inge. 'Die is tuk op dit soort situaties, en je zal zien, ze weet ook meteen een goede op lossing'. 'Ik help het je hopen, straks komt ze vannacht nog bij bejaardenhuizen in de buurt op te zoeken en Mattie pleegde de telefoontjes. Al bij het tweede tehuis dat ze belde misten ze ie mand die aan de omschrijving voldeed. 'Die mevrouw weet ei genlijk bijna niks meer, maar waarschijnlijk heeft het kerst feest zoveel herinneringen uit haar onderbewustzijn opge haald dat ze helemaal terug in de tijd is gegaan. Vroeger heeft ze in Oostkapelle gewoond waar ze samen met haar man een bedrijfje had. En in die tijd werden aan het eind van het jaar de rekeningen rondge bracht, dat zat natuurlijk nog ergens in haar geheugen. Maar u hoeft haar niet te brengen hoor, ik ben al blij dat u zich over haar ontfermd heeft. We komen er zo wel even om, het is tenslotte kerstmis. onderzijde af. Onophoudelijk verandert de wolk van V vorm. Vaak een BREDA Burgemeenster C. Rutten van Middelburg wordt de nieuwe burgemeester van Breda. Op 16 januari neemt hij het roer over van zijn even eens liberale voorganger Ed Nijpels. De 53-jarige Rutten was de laatste tien jaar burge meester van de Zeeuwse hoofdstad. Na 16 januari neemt een waarnemend bur gemeester het werk van Rut ten in Middelburg over. Rutten wordt als bestuurder alom geprezen. Niettemin is de Bredase gemeenteraad niet on verdeeld gelukkig met de keu ze van minister Dijkstal. Im mers, de vertrouwenscommis sie had duidelijk de voorkeur voor een vrouw aangegeven. De VVD-fractie prijst zich ge lukkig dat opnieuw voor een liberale burgemeester is geko zen. De overige gemeenteraads fracties is het lichtelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Zij trekken min of meer in be dekte termen de conclusie dat uitsluitend de politieke kleur van Rutten doorslaggevend is geweest. MIDDELBURG Schaakvereniging Mid delburg houdt vrijdag 29 december het Open Snel schaakkampioenschap van Middelburg. Aan dit toernooi kunnen zowel clubschakers als huisschakers meedoen. Het speeltempo is voor iedere deelnemer bepaald op ze ven minuten per partij. Mensen die mee willen doen aan dit toernooi kun nen zich tot een kwartier voor aanvang aanmelden in gebouw De Schakel aan het Bachtensteene. Om 20.00 uur begint de eerste ronde. moeder's bed spoken'. Moeder was inmiddels weer he lemaal bij de les. Ze had een half uurtje gedommeld en daar na had ze thee gezet. Nu zat ze genietend bij het raam. In het licht van de lantaarns zag ze de motregen zachtjes naar bene den vallen. Ze moest erom den ken dat de kinderen straks hun jassen goed uithingen, anders werd alles zo klam en stonk str aks de hele gang naar natte jas sen. Kijk daar kwam het clubje al weer aangewandeld. Maar wat hadden Jaap en Inge nu toch tussenin? 't leek wel....Ze ging snel naar de voordeur en deed open. Maar voordat ze iets had kunnen vragen waren Jaap en Inge haar al gepasseerd. 'Zet maar een beetje extra koffie moeder, want we hebben een gast' grapte Jaap. Even later zal het hele gezel schap in de erker. Met koffie, thee en twee borrels. Want tot hun verbazing was het oude vrouwtje helemaal opgeknapt in de warme kamer en toen moeder haar vroeg of ze ook thee wilde had ze geantwoord 'asjeblieft liever un schilletje, dat drienke me aoltied mee kersdag'. 'Proost' zei Jaap toen moeder de glaasjes vol geschon ken had, 'maar ze kan hier na tuurlijk niet blijven, hoe leuk het ook is'. Lenie was op aanwijzing van moeder al druk bezig om in het telefoonboek de nummers van ADVERTENTIES De mooiste feestdagen van het jaar staan weer voor de deur. En uw Albert Heijn is er al helemaal klaar voor. Bij ons kunt u niet alleen de gezellige kerstsfeer proeven, ook krijgt u van ons een aardig kerstcadeautje. Dubbel Air Miles. Daarmee spaart u dubbel zo snel voor leuke uitstapjes. Dat wordt dus samen bijzondere reisjes uitzoeken onder de kerstboom. Deze kerstactie geldt t/m zaterdag 30 december a.s. voor de Albert Heijn in het Miro Center, Gildeweg 6 en op het Scheldeplein, Aagje Dekenstraat 16 in Vlissingen, Kolveniershof 44 in Goes en de Kalverstraat 1 in Middelburg. Een klasse apart Walstraat 72 - Vlissingen Tel. 0118-411352 Als burgemeester van dt Zeeuwse hoofdstad, was Rut ten korpsbeheerder van de re gionale politie, een functie dit hij nu gaat missen. „Het verdriet mij zeer dat hi weggaat", zegt Arnold Smeels korpschef van de regionale po litie Zeeland. „Wij hebben al tijd een uitstekende werkrela tie gehad. Ik kom zelf uit het 'rijkspoli- tienest'. Na de reorganisatit van de politie was het ook vooi mij nieuw met een burgemees ter als korpsbeheerder samer te werken. Hij gaf mij volledig de ruimte. Was meer een bestuurder op afstand, gebaseerd op weder zijds vertrouwen." ADVERTENTIES FOTOSTUDIO Hl vrijlandstraat 75, middelburg (winkelcentrum dauwendaele) 0118-640317 PORTRETTHEO MAAKT T!

Scheldebode | 1995 | | pagina 1