Zeeuwen' blikken terug op 1995 Frank Leenhouts Jan Bruijn Ronnie Herman Mineke van Gelder Henk van Koeveringe Nelli Cooman t SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 317 1995 was ook het jaar van Rintje Ritsma, Louis -...we gaan naar Tokio... van Gaal, Nick Leeson en ING, Winnie 'IRT-affaire' Sorgdrager en natuurlijk Pamela Ander son, Lady Diana en prinses Irene, het afscheid van An nie M.G. Schmidt, het dra matische verlies van Yitzak Rabin, de come-back van The Rolling Stones en The Beatles. O, ja en wat dacht u van de opkomst van de mobiele te lefoon en de rage rond de flippo's. Terugkijken dus met De Stem, uitgeefster van de huis-aan-huis bladen 'Ons Eiland', 'Het Nieuws blad voor de Bevelanden', 'De Scheldebode' en 'De Zeeuwsvlaamse Koerier'. Voor de derde maal in suc cessie werden tien vragen over het afgelopen jaar voorgelegd aan zes bekende Zeeuwen, die dit jaar in het nieuws stonden. Bij de keu ze van de Zeeuwen, met uit zondering van Zeeuwsvla ming Frank Leenhouts die in Amsterdam woont en de koningin portretteerde, werd rekening gehouden met het beroep, de maat schappelijke achtergrond en de woonplaats in de provin cie. Met zorg werden de vra gen door de deelnemers be antwoord. Tot slot wensen wij alle le zers een gezond en voor spoedig 1996. Commissaris Van Gelder. Het is een man met een warm hart en een brede belangstelling. Een andere Zeeuw die dit jaar indruk op me heeft gemaakt, is Kees Slager. Hij heeft opnieuw een boek geschreven -'Zeven Zeeuwse vrouwen'- en daar mee de ziel geraakt van vrou wen die hij interviewde en le zers. Het is echt een boek met aangrijpende levensverhalen dat je gelezen moet hebben. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma van 1995. 'De ronde van Witteman'. Paul Witteman heeft een open bena dering en getuigt toch van zijn opvattingen. Ik kijk ook graag naar 'NOVA'. Verder 'James Herriot', de opnieuw uitgezon den serie over de Engelse die renarts. We zijn anglofielen. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke mu ziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: Toen ik nog in Amster dam studeerde, volgde ik op de voet welke nieuwe films er uit kwamen. Eerlijk gezegd heb ik dit jaar de bioscoop geen enkele keer gezien, daarvoor was het veel te druk. Boek: 'De verbeelding van het denken', dat filosofie verbindt met kunst en andere stromingen. De Koperen Tuin heeft dit jaar een twaalftal Zeeland-boeken gemaakt en de beste daarvan vond ik 'De hof stede Dies Diem Docet' van D.M. Vermet, 'Vroeg-Middel- eeuwse ringburgwallen in Zee land' en natuuurlijk 'Zeven Zeeuwse vrouwen' van Kees Slager. Muziek: 'Land of the bottom line' van John Gorka spreekt me erg aan. Eerlijk gezegd, koop ik vaak muziek op cd, die ik al lang op langspeelpaten heb, voorna melijk folk en blues. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? In Bretagne, Paimpont, zeer bijzondere gerechten, zoals een crêpe met vis gevuld: ik ben een liefhebber van wat de zee voortbrengt. Ik kan ook genie ten van eenvoudige maaltijden hoor, zoals overheerlijke erw tensoep van Linda in lunchcafé De Bult. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1995? De 'Week van het Zeeuwse boek' was een groot succes. Ie dereen reageerde enthousiast en het initiatief zal volgend jaar zeker een vervolg krijgen. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1996? Dat er vrede komt in Noord- Ierland, Israël, Ruanda, Joego slavië...En persoonlijk, dat ik alle verplichtingen waar kan maken die ik op me heb geno men. Ik heb beloofd dat allerlei boe ken er komen en daar ga je toch weereen gevecht mee aan. Ronnie Herman, restaurateur 1 Frank Leenhouts, kunstschilder werk verricht. De werkzaamhe den variëren enorm en zijn van groot belang voor de Zeeuwse samenleving. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma van 1995? Het VPRO-programma van Wim Kayzer over 'Het Geheu gen'. Ik kan me lang niet alles herinneren, maar heb gefasci neerd gekeken. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'Smoke', 'Carrington', 'Heavenly Creatures'. Hieruit kan ik geen keuze maken. Ga erg vaak naar de film in Am sterdam en Middelburg. Boek: 'July's people' van Nadine Gor- dimer, 'Moe nie kijk nie' van Henk van Woerden en 'Het be loofde land' van Adriaan van Dis. Muziek: 6 cello-suites van Bach, uitgevoerd door Anner Bijlsma in de Kapel van Hooge- lande. 8. Waar heeft u het lek kerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? In een berghut in het natuurpark 'Pare de Mercantour' in Zuid-Frank rijk. We aten stoofschotel van rundvlees, brood en dronken bier. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1995? 'Oresteia'. Het muziektheater opgevoerd in de grote kerk van Veere. Geslaagd vanwege de grote uitstraling die het kreeg door de t.v.-uitzending. Ook ge- 1 Mineke van Gelder-Wiggers, beleidsmedewerker pedagogiek slaagd vanwege de goede sa menwerking tussen Zeeland Nazomer Festivals en de Stich ting Nieuwe Muziek. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1996? Dat het wonen en leven in Zee land me net zo goed zal beval len als de afgelopen drie jaar. En dat de Zeeland Nazomer Festivals weer een groot succes zullen zijn. 1 Frank Leenhouts. Kunstschil der. 40 jaar. Amsterdam. 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1995? In sociaal opzicht natuurlijk het portret van H.M. Koningin Beatrix dat ik heb mogen ma ken. Ik zou echter net zo lief de momenten noemen dat het be sef hoe goed sommige dingen gedaan zijn tot me doordringt, als een schok bijna. Een boek, een schilderij, een uitvoering. Het leven zelf. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1995? Sommige berichten getuigen van zo'n cynisme en stupiditeit. Ze doen me denken aan 'los he- raldos negros que nos manda la muerte', de zwarte boodschap pers die de dood ons zendt, van de Peruaanse dichter Vallejo. 3. Waar heeft u zich het afgelo pen jaar het meest aan geër gerd? Ach, duizend-en-een dingen. Het Amsterdamse verkeer bij voorbeeld. 4. Voor welke persoonlijkheid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1995 grote be wondering gekregen? Persoonlijkheden uit de krant bedoelt u? Ik wantrouw bewon dering op grond van krantebe- richten. Ik weet het niet. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (heb ben) in 1995 de meeste indruk op u gemaakt? Ries de Vuyst. Hij is gitarist, met specialisatie Blues, een mu ziek op grond van vijf tonen en drie (dezelfde) akkoorden. In t zijn handen blijkt dit een onge lofelijke rijkdom te bezitten. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma van 1995? De serie over de chaostheorie die de BRT van het voorjaar uitzond. Het spectaculairst vond ik de fasediagrammen van EEG's, gemaakt door, ik geloof, Agnessa Babloyanz. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: Ik zie niet zoveel films, maar 'The madness of King Ge orge' was prachtig. Boek: De trilogie van Pat Barker. Mu ziek: De eerste cd van Les P'tits Beiges is schitterend. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Thuis bij mijn ouders. Mijn va der kweekt zelf zijn asperges. Mijn moeder maakt ze klaar met boter, gekookte eieren en nieuwe aardappeltjes. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1995? De concerten en tentoonstellin gen die de stichting Raadskel- der in Sluis organiseert. Dit jaar met Patricia Beyssens en Theo Jordans en Jan Verschore onder andere. Echt uitstekend. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1996? Ik hoop op gezondheid en voor spoed voor al mijn vrienden en verwacht dat het karakter van de wereld wel niet veel zal ver anderen. i Henk van Koeveringe. Direc teur 'Roompot Recreatie bv.\ 46 jaar. Kamperland. 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1995? De opening van ons villapark 'Zeeland Village' te Scharendij- ke. De prachtige mooi-weer-zo- mer. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1995? Het overlijden van mijn moeder begin dit jaar. De moord op Ra bin. 3. Waar heeft u zich het afgelo pen jaar het meest aan geër gerd? De zeer hoge waterstand in de Oosterschelde zonder dat de stormvloedkering gesloten werd. 4. Voor welke persoonlijkheid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1995 grote be wondering gekregen? De heer Mare Eisener; de huidi ge directeur van de Disney Company. 5. Welke Zceuw(en) heeft (heb ben) in 1995 de meeste indruk op u gemaakt? G.S.-lid Van Zwieten in ver band met zeer doortastende be leidsuitvoering. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma van 1995? 'NOVA' en 'De Achterkant van het Gelijk' door Marcel van Dam. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'Lion King'. Boek: 'Indi sche Duinen' van Adriaan van Dis. Muziek: Filmmuziek van de 'Lion King' en 'Night of the Proms' met Andrea Boccelli. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Thuis! Slibtongen met zeekraal en nieuwe aardappeltjes. Ho me-made groentesoep en gries meelpudding met bessesap. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1995? Daarop werd geen antwoord gegeven. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1996? Dat onze overname van Hof Domburg succesvol mag wor den afgewikkeld. En dat Zee land in 1996 haar plaats in de recreatiemarkt weet uit te bou wen. 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1995? De kennismaking met Zuid- I Afrika. Met plaatsen en gebie den waar je alleen maar sum mier over gehoord en gelezen hebt. Die associaties oproepen met schoonheid, uitgestrekt heid of geweld. Township, Ka- roo-gebied, Soweto, Kwa Zulu Natal, Kaap de Goede Hoop, Tafelberg. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1995? De gebeurtenissen rond Sebr- enica. De parlementaire enquê te rond de IRT. De moord op Rabin. 3. Waar heeft u zich het afgelo pen jaar het meest aan geër gerd? Aan het feit dat Middelburgse politici niet in staat zijn ge weest om echte, inhoudelijke redenen te geven waarom de bouw van Museum 13 IX niet doorgaat. 4. Voor welke persoonlijkheid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1995 grote be wondering gekregen? Daarop werd geen antwoord gegeven. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (heb ben) in 1995 de meeste indruk op u gemaakt? Ik ben onder de indruk dat 40% van de Zeeuwen vrijwilligers- v Nelli Cooman, atlete Nelli Cooman. Atlete. Nieuwer- kerk. 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1995? Hoogtepunten heb ik dit jaar eigenlijk niet gehad. De WK At letiek was wel bijzonder, omdat ik tijdens de kampioenschap pen ziek was. Toch behaalde ik daar de 6e plaats en mijn beste seizoensprestatie. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1995? Een gebeurtenis die mijn hele verdere leven zal bij blijven, zijn de Nederlandse kampioen schappen indoor. Ik kreeg de tweede plaats toegekend, ter wijl ik op de fotofinish als eer ste eindigde. 3. Waar heeft u zich het afgelo pen jaar het meest aan geër gerd? Het meest heb ik mij geërgerd aan sommige mensen van de bond. Die je toelachen en achter je rug slecht over je praten en hopen dat je echt op je mond mag gaan. Als je ziek bent laten ze niks van zich horen, als het goed gaat zijn ze haantje de voorste. 4. Voor welke persoonlijkheid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1995 grote be wondering gekregen? Het is heel moeilijk te zeggen voor wie ik echte bewondering heb. Ik heb eigenlijk bewonde ring voor één vrouw, die niet bekend is in het buitenland, maar voor mij een grote per soonlijkheid en dat is mijn moe der. Ze doet veel sociaal werk en staat voor iedereen klaar. Hoe laat het ook is. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (heb ben) in 1995 de meeste indruk op u gemaakt? Danny Blind, want als ik naar het voetballen kijk zeg ik altijd, hé die komt uit Zeeland. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma van 1995? Het beste programma van 1995 is een moeilijke vraag, want ik kijk niet veel naar tv. De mooi ste programma's voor mij zijn natuur- en informatieve pro gramma's. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'The cliënt'. Boek: 'Het ju rylid'. Muziek: de cd van Luther Vanchoss. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Het lekkerste eet ik natuurlijk thuis of bij mamma. Maar één van de lekkerste restaurants in Rotterdam is 'de Engel'. De chef-kok is een vriend en die weet precies wat ik lust. Twee weken geleden heb ik bij Port Zélande gegeten in het restau rant van de familie Van Nie- kerk, daar was het ook uitste kend. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1995? Ik heb natuurlijk heel veel kun nen doen en zien in Zeeland, omdat ik eindelijk na 14 jaar een echte zomer thuis heb ge had. Het is te veel om op te noe men, wat ik leuk heb gevonden. Eén van de dingen die mij altijd bij zullen blijven, zijn de mos- seldagen in 'Bru' of de Veerse meren. Dat zijn leuke dingen. 10. Wat hoopt verwacht u in 1996? Wat ik verwacht wil ik eigenlijk voor mezelf houden, omdat het iets van mij is. Ik train hard en jullie horen nog van mij. Wat ik wel iedereen voor 1996 wil wensen is veel voorspoed en gezondheid en Godszegen. door Marijn de Grip Een bewogen jaar ligt bijna weer achter ons. 1995: de strijdende partijen in Bosnië 'beloven' verder oorlogsge weld te voorkomen, de dum ping van de 'Brent Spar' in zee wordt verhinderd, de kernproeven op Muroroa gaan ondanks alle protesten ge woon door, de bewonders in het land van Maas en Waal worden voor vijf dagen geëva cueerd en de lange hete zomer zorgt voor records. Henk van Koeveringen directeur 'De Roompot' Mineke van Gelder-Wiggers. Beleidsmedewerker pedagogiek aan de V.U. te Amsterdam. 51 jaar. Middelburg. Jan Bruijns. Boekhande laar/uitgever 'De Koperen Tuin'. 53 jaar. Goes. 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1995? Ik kan me uit het nieuws geen gebeurtenis herinneren, die een bijzondere belofte inhoudt voor de toekomst. De wereld wordt toch. vooral beheerst door conflicten en hoop is een bros iets. Iedereen heeft toch zoiets van: maar eens afwach ten, of een stap naar vrede ook werkelijk verbetering brengt. Nog maar een paar jaar gele den vierden we -terecht- de val van de Berlijnse muur en de vrijlating van Mandela. Maar een nieuwe wereld bouw je niet in één dag, dat is wel gebleken. Persoonlijk hebben we dit jaar ook nogal grote stappen gezet, door de uitgeverij verder uit te bouwen. Ieder boek dat je uit geeft is een kind, dat je in de wereld zet. Je doet er je best oor om het zo goed mogelijk te doen en dan is het afwachten. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1995? Als het gaat om internationale gebeurtenissen, de situatie in het voormalige Joegoslavië - de massamoorden en zuiverin gen. De oorlog duurt intussen al drie jaar, maar het blijkt steeds weer erger te kunnen. In persoonlijk opzicht het overlij den van mijn vader. Kort daar op lag ik zelf even in het zie kenhuis. Zulke gebeurtenissen halen je uit de dagelijkse routi ne en dan bekijk je het leven weer even anders. 3. Waar heeft u zich het afgelo pen jaar het meest aan geër gerd? Reality-t.v. En het kan nog er ger: afgewisseld met reclame! 4. Waarvoor heeft u grote be wondering gekregen? We hebben allemaal met be wondering zitten kijken, hoe Rabin met tegenzin de hand van zijn vroegere aartsvijand schudde. Het was toch een soort vader-figuur, die ande ren in zo'n vredesproces mee kon voeren. Dat hij nu als een soort verrader vermoord is, maakt het zeer schrijnend. Ge lukkig, dat het ook juist weer een tegenbeweging geeft. Zijn offer is niet voor niets geweest. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (heb ben) in 1995 de meeste indruk op u gemaakt? Ik heb grote waardering voor en zijn vriendin Christel, die er alles voor over hebben om de top te bereiken. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma van 1995? 'Chef', een comedy-serie over een zwarte kok. 'Die 2 Nieuwe koeien' van Henk Spaan en Harry Vermeegen. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke muziek (concert/cd of lp) vond u het mooist? Film: 'Forrest Gump'. Boek: Het meest lezen wij kookboe ken. 'Wild food from land and sea' van Marco Pierre White, het enfant terrible van de kook- wereld. 'De vriendschap' van Connie Palmen. Muziek: 'Vood oo Lounge' van The Rolling Stones, cd 'Zondag in het zui den' van Rowen Hèze. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar? Wat at u toen? Bij Pierre Gagnaire in St. Etienne. Van begin tot het eind subliem, schitterend. We aten daar gnochi met komkommer, beekridder met truffel, lams vlees, hooi gegaard en een as sortiment van negen nagerech ten. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1995? Geen antwoord. 10. Wat hoopt verwacht u in 1996? Een goede gezondheid en op de zelfde weg verder te kunnen gaan. Jan Bruijns, boekhandelaar/uitgever Ronnie Herman. Restaurateur 'Oud Sluis*. 48 jaar. Sluis. 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1995? Het behalen van de eerste Mi- chelin-ster. Het lidmaatschap van de Alliance, de organisatie van gerenommeerde toprestau rants in Nederland. Het berei ken van de 23e plaats in de Top 25 van de beste restaurants van Nederland, georganiseerd door het blad 'Lekker'. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u dieptepunten in 1995? Ziekten van familieleden en vrienden, die me nauw aan het hart liggen, hebben mij aange grepen. Verder de verslagen heid onder de mensen na de moordaanslag op Rabin. 3. Waar heeft u zich het afgelo pen jaar het meest aan geër gerd? Aan de Franse kemproeven op Muroroa en aan het tolerante Nederlandse drugbeleid. 4. Voor welke persoonlijkheid (heden) in binnen- of buiten land heeft u in 1995 grote be wondering gekregen? Hans Kusters, muziekproducer. Hij is op de hoogte van wat er op culinair gebied speelt en heeft ons altijd gestimuleerd. In het buitenland Y. Rabin. 5. Welke Zeeuw(en) heeft (heb ben) in 1995 de meeste indruk op u gemaakt? Danny Blind, de vastberaden heid waarmee hij de strafschop in Tokio nam. Mijn zoon Sergio

Scheldebode | 1995 | | pagina 17