The Juke Joints nemen cd o TORÈNPROAT 'Er werd meer gehuild dan gelachen' SPONSOR IN DE SPORT Nieuwe sponsor voor Middelburg E V-* Strijdkreet 1995 is zowel traditioneel als verrassend Kerst Inn in Bachten Reede Roodbontje en de ijswolf Bowlers Middelburg gooien serie van duizendveertien Kees Slager laat zeven Zeeuwse vrouwen hun levensverhaal vertellen Grond treedt op in Razzmatazz SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 311 VLISSINGEN In zijn nieuwe boek, 'Zeven Zeeuwse vrouwen', vertellen zeven vrouwen aan Kees Slager hun levensverhaal. In het voorwoord consta teert hij: 'Het is me opgevallen, dat vrouwen zich vaak andere dingen herinneren dan mannen. Vooral per soonlijke, kleine en intieme details komen bij hen spontaan bovendrijven. Ze herinneren zich veel meer beelden en gebeurtenissen, die vertellen over de on derlinge verhoudingen binnen huwelijk en gezin'. De zeven geïnterviewde vrouwen durfden het aan om in vertrouwelijke en open gesprekken hem te vertellen over de vele emotionele en schrijnende, maar soms ook vrolijke en vertederende momenten uit hun leven. Zwaaien Tranen Ooggetuigen VLISSINGEN Zaterdag 23 december neemt de Zeeuwse Rhythm Bluesformatie The Juke Joints een live cd op tijdens een optreden in de Piek aan de Heïlebardierstraat. Dit allemaal om het twaalfeneenhalfjarig jubileum te vieren. De aanvang is 21.30 uur en de entree bedraagt f 10,- The Juke Joints brachten de afgelopen jaren drie Ip's en twee cd's uit. Deze laatste twee werden in de Piek gepresenteerd voor een zeer enthousiast publiek. Dit in gedachten gehouden, besloten de leden van The Juke Joints om hun volgende cd dan ook tijdens een optreden in de Piek op te nemen. Het is de bedoeling om de cd te presenteren op 16 maart aanstaande, wanneer de band in het voorprogramma van B.B. King speelt in de sporthal te Vlissingen. Het is dan ook de tweede keer zijn dat de band een voorprogramma verzorgt van B.B. King. De eerste keer was namelijk in Amerika, tijdens een korte toer van The Juke Joints vorig jaar. Verder waren er ook optredens in Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Engeland in zowel kroegen als grote festivals. De band bestaat uit: Peter Kempe - zang drums, Rinus Oudejans - gitaar, Casper Berents - bas en Sonny Boy v.d Broek - mondharmonica en zang. V- KERSTBINGO - Wijkvereniging Zuid in Middelburg houdt op vrijdag 22 december een bingo-avond voor kinderen van 7 t/m 12 jaar in het Zuiderbaken aan de La Palmastraat in Mid delburg. De avond duurt van 19 tot 21 uur. Entree 2,50 voor leden, 5,00 voor niet-leden. Supportersvereniging Rood-Wit hodt vrijdag 22 december een kerstbingo met vlees-prijzen in de kantine van VC Vlissingen. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. KERSTZANGAVOND - Op zaterdag 23 december is in de Nieuwe Kerk in Middelburg een kerstzangavond. De avond begint om 19.30 uur. KAARTVVEDSTRIJD - Het jeugdbestuur van voetbalvere niging De Noormannen houdt op tweede kerstdag een kaarwedstrijd in café Het Koffiehuis aan de Markt in Westka- pelle. Aanvang 14 uur, inschrijfgeld 3,50. KERSTBINGOLOTERIJ - Op zaterdag 23 december wordt in het VTV clubgebouw aan het Baskenburgplein in Vlissingen een kerstbingo gehouden. Aanvang 20 uur. PARADIJSSPEL - Op donderdag 21 december voeren ou ders en leerkrachten van de Vrije School aan de W. Arondeus- straat in Middelburg het Overuferer Paradijs- en Kerstspel op. Aanvang 20 uur. WEIDEVOGELS - Op woensdag 20 december verzorgt de vogel werkgroep Walcheren een lezing over het weidevogel project in het gebouw van de MIC/MEC aan de Korenbloem- laan in Vlissingen. Aanvang 20.30 uur. Van niet-leden vande KNVV wordt eenbijdrage van 1,50 verwacht. KERSTZANG - Op woensdag 20 december wordt in de Open Hof in Vlissingen een kerstzangavond gehouden. Aan vang 20 uur, de zaal is open om 19 uur. SPELLETJES In het In- en Uitloophuis aan de Van Gog- hlaan in Vlissingen wordt op 21 december een klaverjasmid- dag gehouden, aanvang en op 27 december een spelletjesmid dag. Beide middagen beginnen om 14.30 uur. KERSTBAL - Sociëteit Single houdt zaterdag 23 decem ber een kerstbal met verloting in de Karolingenburcht in Oost-Souburg. De aanvang is 20.30 uur, de toegangsprijs be draagt 7,50 en de muziek wordt verzorgt door René van 't Zelfde. JAZZCONCERT - De jazzband So What geeft rijdag 22 de cember een concert in de aula van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Het concert begint om 19.30 uur en bevat muziek van Count Basie, Duke Ellington, Paul McCartney en anderen. Gastsolo's worden verzorgd door rapper Jolly Yalaju, gitarist Pierre de Nijs en saxofonist Nick van Raay. Kaasten kosten vijf gulden. EXPOSITIE - In het studiecentrum Oranjezon in Oostka- pelle is tot eind januari een expositie van Joh. den Herder te zien. Het zijn schilderijen waarin Den Herder gedreven wordt door het Zeeuwse land en de kracht van het water. ZONNEBLOEM - De afdeling Vlissingen van de Zonne bloem heeft op 13 december afscheid genomen van drie be stuursleden: de dames A. van den Berg en T. Hooseman en de heer C. van der Werf. Vanwege hun verdiensten kregen zij een gouden speld met een bijbehorende legepenning aangeboden. De voorzittersfunctie wordt per 1 januari vervuld door me vrouw J. den Edel de Knegt. KERSTMARKT - De weekmarkt in Vlissingen staat vrijdag 22 december in het teken van de komende kerstdagen. De kerstman is er met actiebonnen en er is koffie en chocolade melk. Met de actiebon kan voor een gulden een kerststaaf ge kocht worden bij de feesttent. Daarin staat ook een produk- ten-kraam waar je allerlei dingen kunt bekijken en proeven. POPPENDAMME In de laatste dagen van het jaar speelt Poppentheater Parabel de voorstelling 'Roodbontje en de ijswolf', een bewerking van het bekende sprookje Roodkap je, in Imkerij Poppendamme bij Grijpskerke. Bij de Imkerij wordt op 28, 29 en 30 december het Zeeuwse Berenfestival gehouden. Dit festival staat dit jaar in het te ken van de ijsbeer en speciaal daarvoor bewerkte Parabel het sprookje Roodkapje tot een VLISSINGEN Binnenkort wordt voor de inmiddels alweer 26e keer de Kerst Inn Vlissin gen gehouden. De Kerst Inn creëert tijdens de kerstdagen een 'Open Huis' voor mensen die daar behoefte aan hebben, zoals eenzamen, alleenstaanden en ouderen. Door middel van een gevarieerd programma aanbod proberen de organisa toren om bezoekers een zinvolle en aangename kerst te bezor gen. Omdat de Kerst Inn plaatsvindt in de directe omgeving van een verzorgingshuis voor bejaarden (Welzijnscentrum Bachten Ree- de) zijn de meeste bezoekers van de Kerst Inn oudere men sen.-Maar dat houdt niet in dat jongere mensen niet welkom zouden zijn. Met het samenstel len van het programma wordt zoveel mogelijk rekening ge houden met de interesse en be langstelling van elke leeftijds categorie. En doordat het Co mité Kerst Inn Vlissingen elk jaar ongeveer een half jaar van tevoren begint met het regelen van allerlei zaken, zijn ze erin geslaagd om voor 1995 weer een leuk en wisselend programma samen te stellen dat er als volgt uitziet: le kerstdag 's morgens: gezellig onder het genot van een kopje koffie (of thee) een praatje ma ken of een spelletje doen. 's Middags: optreden van Ans.en Rini Schilders met liedjes van vroeger, 's Avonds: optreden van Igor Presniakov met o.a. Russische volksliedjes. Tweede kerstdag 's morgens: gezellig onder het genot van een kopje koffie (of thee) een praat je maken of en spelletje doen. 's Middags: optreden van de North Sea Squaredansers, 's Avonds: bingo-dansant met medewerking van De Bintjes. Uiteraard kunnen degenen die dat willen gebruik maken van de broodmaaltijd ('s middags en/of 's avonds) die bestaat uit soep en een aantal belegde broodjes. Omdat de Kerst Inn geen winst hoeft te maken kan deze maaltijd tegen kostprijs worden verstrekt. Evenals voorgaande jaren biedt de or ganisatie de mogelijkheid aan mensen die slecht ter been zijn, of om andere reden niet zelf naar de Kerst Inn kunnen ko men, hen op te halen (en uiter aard weer thuis te brengen). Hiervoor worden vrijwil ligsters met eigen auto ingezet en op 'piekuren' is er een busje beschikbaar. Mensen die ge bruik willen maken van deze service kunnen zich opgeven via 478262. De Kerst Inn is open op beide kerstdagen van 10.00 uur tot ongeveer 22.00 uur en de toe gang is GRATIS. De Kerst Inn vindt plaats in Welzijnscen trum Bachten Reede aan de Vredehoflaan 42 te Vlissingen. Tijdens de kerstdagen zijn wij telefonisch bereikbaar onder nummer 412706. VLISSINGEN De speciale Strijdkreet die in de maand de cember wordt verspreid heeft als thema: 'Kerstfeest: traditio neel, verrassend blijvend'. Het nummer bevat onder meer een reportage over Zuid-Afri- ka, een kerstboodschap van de internationale leider van het Leger des Heils, generaal Paul A. Radar en commissioner J. van Boven, commandant Ne derland. Verder in de Kerst-strijdkreet drie versies van het kerstevan gelie naar de beschrijving van Lucas; kapitein Dick Krom menhoek vertelt hoe het is om voor de 44e keer kerstfeest te vieren; 'De geur van vroeger' een kerkstverhaal van Tjibe Bijlsma; 'Kerst-junior' met aar digheidjes om te weten en te knutselen; 'Kerst-senior' voor de ouderen; kerstfeest in Zuid- Afrika met foto's van kinderen in Soweto; enkele kerstgedich ten, een puzzelpagina en kerst allerlei. Dit kerstnummer omvat in to taal 36 pagina's en is gedrukt in een oplage van 100.000 exem plaren. Bij de plaatselijke afde lingen van het Leger des Heils zijn losse nummers verkrijg baar voor de prijs van 1,75. OOST-SOUBURG De groep Grond treedt zaterdag 23 december op in Razzmatazz aan de Middelburgestraat 113. Het concert begint om 21.00 uur en de kaarten kosten 12,50. Grond is een nieuwe groep die een jaar geleden is opgericht. Na het stoppen van de groep Moira besloot Guy Roelofs om zijn eigen wortels, de traditio nele Nederlandse muziek te gaan verkennen. Met behulp van drie voormalige groepsle den was er een goede basis. De groep bestaat uit Jenny van Diggelen -fluiten, Lex van Hoppe -toetsen, Dagny van der Loo -zang, Guy Roelofs -bou- zouki en midi drums en Ronald Schrauwen -basgitaar. Het vijf tal speelt ook eigen composi ties. De door Kees Slager geïnter- sprekken, waarin ze taboes en viewde vrouwen brachten het belangrijkste deel van hun le ven in Zeeland door. Ze werden allemaal geboren in het eerste kwart van deze eeuw, tussen 1914 en 1924; ze variëren in leeftijd ongeveer tussen de ze ventig en tachtig jaar. Omdat het leven van de zeven vrouwen het grootste deel van deze eeuw beslaat, schetsen ze samen ook een geheel eigen beeld van de Zeeuwse samenleving in de twintigste eeuw: een samenle ving, gezien door de ogen van vrouwen. In vaak meeslepende verhalen vertellen ze hoe ze als kind de crisis en als jonge vrouw de oor log meemaakten, hoe ze mee hielpen in de wederopbouwpe riode en hoe ze nu de welvaart en de nieuwe vrijheden van het einde van de eeuw beleven en beoordelen. Het zijn op het oog doodgewone vrouwen, die niet uit de toon vallen, maar toch heeft het leven de meesten van hen op een bijzondere manier getekend en soms ook ge kneusd. Ze gingen er niet aan onderdoor, integendeel: ze zijn er vaak sterker en wijzer door geworden. In lange, vertrouwelijke ge- intimiteiten niet uit de weg gin gen, vertelden ze aan Kees Sla ger wat ze zich herinneren als het belangrijkste uit hun leven. Een van hen is Marie, geboren in 1914. Ze herinnert zich uit haar kinderjaren, dat haar moeder moest gaan werken op de boerderij van de boer, bij wie haar vader als landarbeider in dienst was: 'Als de boer je riep, dan had je maar te komen. Zo waren de verhoudingen. Maar bij die boer van vader hield dat niet op bij de knecht, nee, die wilde ook over de rest van het gezin de baas spelen. Hij zei al snel tegen vader, dat moeder moest komen helpen in het huishouden van de boerin. Want die kon geen meid krij gen. Moeder had toen al drie kinderen en ze was in verwach ting van de vierde. Dus dat kon eigenlijk niet, maar die boer eiste het gewoon en dus deed ze het toen maar. Ze was er alle dagen. En ze moest hard wer ken hoor, want ze hadden 27 koeien, die allemaal met de hand gemolken moesten wor den. Op zondag kon ze haar ei gen boeltje doen; dan waste ze en probeerde wat kleren te ver stellen. Ik was toen zes jaar maar ik ging nog niet naar school. En al was ik dan nog zo klein, ik was wèl de oudste, dus moest ik de hele week voor m'n twee kleine broertjes zorgen, terwijl moe der bij de boerin werkte. Ik zie mezelf nog lopen daar. We mochten niet op het erf van de boerderij komen, want die boer was bang dat we aan de paar- debonen zouden zitten. Dus we speelden maar een beetje rond ons huisje en op de polderweg. Als ik er aan terugdenk zie ik alleen maar modder en regen, het waait en het is koud en guur en er is nergens beschutting. Soms zagen we moeder in de verte op het erf van de boerderij bezig. Dan zwaaide ze weieens, maar we mochten nooit naar haar toe. Dat was streng verbo den.' Marie werd landarbeidster en trouwde later met een landar beider. Tot haar 72-ste jaar is ze buitenhuis blijven werken. In het gezin waarin Marie op groeide, was er vaak weinig te eten. Er werd honger geleden en kou. En intussen groeide het aantal kinderen: 'Het duurde meestal geen twee jaar of er kwam weer een kleintje bij. Al gauw had ik negen broertjes en zusjes. En nou zeggen ze wel dat elk kind zijn rijkdom mee brengt en dat is wel zo, maar toen was het toch armoe hoor. Elke keer als moeder was be vallen dacht ik: 'Dat is weer dieper de put in'. Het was nooit een "blijde gebeurtenis", zoals ze dat tegenwoordig noemen. We maakten vaak de hele be valling mee, want ze beviel dik wijls 's nachts. Dan lagen we met alle kinderen op de zolder en we hoorden de geluiden van beneden; vanaf het moment dat de dokter kwam tot het eerste geluid van ons nieuwe broertje of zusje. Ik kan me niet herin neren dat we dan blij waren omdat er weer eentje bij kwam. Nee, er werd op die zolder meer gehuild dan gelachen.' Jaantje, geboren in 1919, werd al vroeg weduwe: 'Ik was 33 jaar en ik bleef achter met ze ven kleine kinderen, van wie de jongst vier maanden was en de oudste nog geen negen jaar. Die eerste dagen na zijn dood waren zo onwezenlijk. Mijn schoon moeder was eerst nog bij me ge bleven; de anderen waren al weer naar huis gegaan. Ik ver geet nooit dat ze tegen me zei: „Ik zal toch ook weer naar huis moeten, want daar wachten ze op me." Ik bracht haar weg met de bus naar de boot. We namen noordpool sprookje. In Roodbontje en de ijswolf gaat het kleine ijsbeertje Rood bontje met een mandje verse vis naar haar zieke ijsbeergroot- moeder die in een iglo woont. De hongerige ijswolf ligt op de loer en lust wel een mals ijs- beertje. Gelukkig is de eskimo jager in de buurt en loopt alles goed af. De voorstelling wordt dagelijks gespeeld om 11.00, 14.00 en 15.30 uur en duurt steeds ruim een half uur. De entree be draagt één gulden vijftig. In bowling Vlaanderen te Sas van Gent, hebben de heren van Bowling Vereniging Middel burg een goede prestatie gele verd. Op zondag 17 december moesten zij aantreden voor de landelijke stedenontmoeting en samen met de vrouwelijke bowlsters van de verenigingen werd per afdeling gestreden voor een plaats in de landelijke finale. In de eerste game speelde de he ren Jouke van Heumen, Ray Rijken, Leo de Ruiter, Frank de Zeeuw en Michael Snijders (Leen Schaap reserve) de ster ren van de hemel. Zij gooide een prima game van 1014 pins, wat later bleek de hoogste serie van deze dag te zijn. Met daarna nog drie series van 893 - 890 en 898, kwamen zij op een totaal van 3695 pins. Tevens gooide Ray rijken de hoogste game van de dag 266. Met een teamge middelde over de?e dag van 184 kunnen zij terug kijken op een mooie en succesvolle dag. De Middelburg dames deden het veel minder, zij gooide ver onder hun gemiddelde, met se ries van 720 - 727 - 712 en 724 moet er nog veel getraind wor den om het niveau van de ande re damesteams te halen. Het ge middelde van deze teams is 20 tot 30 pins hoger. Eindstand stedenontmoeting afdeling I: heren dames totaal 1 Oosterhout 3794 3380 7167 pins 2 Breda 3439 3289 6928 pins 3 Goes 3593 3148 6741 pins 4 Hoogerheide 3396 3314 6710 pins 5 Sas van Gent 3172 3478 6650 pins 6 Middelburg 3695 2913 6608 pins 7 Etten Leur 3249 3308 6557 pins Op zaterdag 16 december speel de de jeugd van de bowlingver enigingen om een plaats bij de landelijke finale jeugdsteden- ontmoeting. In bowling Renesse speelde de teams van Breda, Oosterhout, Renesse en Middel burg om de hoogste eer. Voor Middelburg speelde Nicolien Laws, Linda Johnson, Jaqueli- ne Johnson, Ferdy Meulmeester en Michel Elbertse. Zij gooide over drie games series van 717 744 en 723. Met een gemiddelde van 145.6 over die dag mogen zij best tevreden zijn. Eindstand Jeugdstedenontmoe- ting afd. I: 1 Renesse 2404 pins 2 Breda 2290 pins 3 Oosterhout 2212 pins 4 Middelburg 2184 pins afscheid en toen ze weg was stond ik daar alleen, in mijn dooie eentje...Ik had wel wég willen kruipen van ellende. Maar ja, wat kon ik? Ik stapte in de bus en ik zat amper of de tra nen kwamen eindelijk los. Ik zag de andere mensen naar me staren. Een van de passagiers vroeg: „Is er iets met je?" Ik zei: „Ja, mijn man is overleden." Geen mens, die wist wat-ie nog tegen me zeggen moest.' Mensen hun eigen verhaal laten vertellen, dat is de manier waarop Kees Slager de geschie denis beschrijft. Deze manier van geschiedschrijving geeft een direct en persoonlijk ver slag van wat ooggetuigen be leefden. De orale geschiedenis laat het verleden op een andere manier zien en er komen ook feiten aan bod, die buiten de ge schiedenisboeken blijven. Eer der schreef Kees Slager o.a. 'Landarbeiders', 'Vissers verha len over hun leven in de Delta' en 'De ramp, een reconstructie'. 'Zeven Zeeuwse vrouwen, zelf portretten van vrouwen' kost 34.90, en is te koop in iedere boekhandel. MIDDELBURG Het transportbedrijf Vader heeft de pupillen van Middelburg El voorzien van nieuwe shirts en materialen. Op de foto v.l.n.r staand: C. VBader, C.G. Vader, Bennie de Looff, Sjoerd Huis in't Veld, Dave Ver- kaart, Leon Joziasse, Albert Koops, Danny Vader, trainer Hans Koole, en de leiders Willem Hamers- ma en Ron Verkaart. Voorste rij: Dennis Vader, Victor Baars, Jeroen Vader, Eddy de Looff en Pieter Hamersma.

Scheldebode | 1995 | | pagina 11