Van Dwarskaai tot juffrouw in badpak Lézen is een genoeg!Ij ke bezigheid Drankstokers vieren tweede lustrum Buzzers zijn grote rage Accordeola geeft uitvoering Kattebak voorkomt overlast Walacria, de kroniek van Walcheren, biedt meer dan vastgelegde geschiedenis. Geldprijzen badmintontoernooi Samenwerkingsvorm Bibliotheek en Scheldemond is succesvol SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 323 Het zevende deel van Walacria, een kroniek van Wal cheren is uit. Op de omslag staat een kleurige afbeel ding van een stoom-raderboot, liggend voor de Dwarskaai in Middelburg. De gevels van de huizen zijp die van vroeger. Een groter zeilschip ligt op de achtergrond in de oude Damhaven. Het is een beeld van de situatie uit het midden van de vorige eeuw. De prent verwijst naar het artikel van C.A. van Swigchem over de geschiedenis van dat stukje vooroorlogs Mid delburg. Het is het langste verhaal in dit jaarboek dat verlucht is met veel foto's en tekeningen. D-day Bert Teunis VLISSINGEN Eind 1994 vonden de Stedelijke Scholengemeenschap Scheldemond en de Bibliotheek Vlissingen elkaar in een bijzondere vorm van samen werking, die nu concreet inhoud begint te krijgen. De bibliotheek verzorgt binnen de school een bibliotheek voor leerlingen en docenten en neemt deel aan een om vangrijk leesbevorderingsproject. Ter onderstreping van de bijzonder goede verstandhouding tracteerden school en bibliotheek afgelopen maandag ruim vijf honderd leerlingen op de operavoorstelling 'de thuis komst van Odysseus'in de Middelburgse Schouwburg. Leesbevordering Poëziecahier Helft katten doet behoefte buiten De Dwarskaai is in de 16e eeuw Bibliotheek ontstaan in het hart van het Middelburgse havengebied. Wie hart heeft voor stedelijke historie en voor de architectuur van oude panden kan dat hart helemaal ophalen aan het boei end relaas dat de cultuurhisto ricus Van Swigchem schetst van dit stukje Middelburg. Hij weet het zo te schrijven dat de geschiedenis gaat leven: 'Er is niet veel verbeeldingskracht nodig óm te beseffen dat het gaan en komen aan de kaaien schipperskroegen deed flore ren, en ook winkels voor scheepsonderdelen, en andere voor de schippers onontbeerlij ke zaken. Het is de geschiedenis van de Dwarskaai, maar daar mee ook een verhaal dat de tijd veel ruimer neerzet. De negen huizen die er vroeger stonden worden later stuk voor stuk be sproken. Wie er woonden en hoe de huizen gebruikt werden maken het geheel ook tot een interessant sociaal relaas. Middelburg komt vaker aan bod. In het laatste artikel schrijft C. Sanderse over 'Hij sen in Middelburg' waarmee het woord 'hijsen' heel duide lijk in de betekenis van 'naar boven trekken van goederen' moet worden gezien. Het gaat echter niet alleen over de oude stadskranen die in het havenge bied functioneerden. Het gaat ook over een heleboel andere zaken, die op de een of andere manier met die kranen te ma ken hadden. Over kraankinde ren, sledevoerders, kraansle pers en wijnslepers bijvoor beeld, of over de rechtspraak. Dat 'die van Domburg' wel een borreltje lustten is bijzonder noch schokkend. Dat de Volks bond tegen Drankmisbruik er al sinds het begin van deze eeuw een bloeiende bibliotheek heeft is uniek. G.G. Trimpe Burger-Mekking heeft er een zeer lezenswaardig artikel in Walacria over geschreven. Ze vertelt hoe Mejuffrouw Cle mentina Frederica Sprenger zich heeft beijverd om in Dom burg een plaatselijke afdeling van de in 1975 opgerichte Volksbond te krijgen, hoe er een eigen koffiehuis op de Markt, hoek Zuidstraat werd geopend en hoe de heer P.C. Labrijn in 1906 op het idee kwam de boe ken van de opgeheven Nutsbi- bliotheek in dat koffiehuis on der te brengen. Dat was het be gin van de eigen bibliotheek, die er nu nog steeds is. De ge schiedenis van de bibliotheek is er een van hoogtepunten en dieptepunten. De laatste jaren neemt de uitleen af. Maar het zou doodzonde zijn als dit so ciale en culturele monument in Domburg gedwongen zou wor den haar deuren te sluiten. De Dwarskaai aan het begin van dpze eeuw. FOTO: KONINKLIJK ZEEUWS GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN Sommigen denken nog steeds dat D-day staat voor 'Décision- day', maar dat is onzin, legt A.H. van Dijk uit in zijn bijdra ge onder de titel 'Hardnekkige misverstanden rond de bevrij ding van Walcheren'. Het be grip Bevrijding is natuurlijk een verschrikkelijk cliché, waarbij beelden opdoemen van militaire colonnes, die een stad binnentrekken. Langs de route vlaggen, en juichende mensen met bloemen en oranje...Er wordt gelachen, gekust en ge knuffeld. Maar op Walcheren was dat be slist anders. Toen in Vlissingen, na een beschieting met 40.000 granaten en drie dagen straat gevechten, de vlag op de St. Ja- cobstoren verscheen, zeiden de paar duizend burgers die nog in de stad waren gebleven tegen elkaar: 'Laten we het er maar op houden dat we nu bevrijd zijn.' En de vlag hing een week halfstok vanwege de vele slachtoffers en de schrikbaren de verwoestingen.... De overleden mede-redacteur Bert Teunis wordt in een eerste artikel door Kees Bos gepor tretteerd. Teunis heeft in eerde re afleveringen van Walacria zijn Vlissingse en Middelburgse memoires geschreven. Teunis was een markante persoonlijk heid en een journalistiek schrij ver met een zeer vlotte pen. En hij heeft in de afgelopen decen nia veel betekend door zijn bij dragen aan het culturele kli maat in Zeeland. Moeten er op Walcheren nieuwe bossen worden aangelegd Die vraag beantwoordt Anton van Haperen. Hij laat zien hoe. het De Bibliotheek Vlissingen kent al vijftien jaar een zeer inten sieve dienstverlening voor het basisonderwijs. Het voortgezet onderwijs voorziet meestal zelf in de behoefte aan boeken. Om dat hiervoor steeds minder geld is terwijl de behoefte aan litera tuur en informatiemateriaal groeit, werd het initiatief geno men om de openbare biblio theek in school een bibliotheek te laten exploiteren. Onderwijsvernieuwing vereist de komende jaren steeds meer zelfstudie van de leerlingen en daarbij zal de bibliotheek steeds meer benut worden. Zo'n bibliotheek functioneert als een soort studiecentrum waar leer lingen zelfstandig op zoek gaan naar informatie en deze in rust kunnen be- en verwerken. Een team van ouders, begeleid door medewerkers van de bibli otheek, draagt zorg voor de da gelijkse uitvoering. Van belang is de link met de openbare bi bliotheek, waarvan de catalo gus op school is te raadplegen. Zo vinden de leerlingen van Scheldemond op hun school een gezellige bibliotheek waarin wat zij nodig hebben op de plank staat en wat daar even tueel niet staat is op te zoeken op de terminal. Op de leestafel liggen alle landelijke dagbladen en enkele regionale als de PZC en DE STEM. Naast de biblio theek is een grote studiezaal in gericht met talrijke naslagwer ken. Daarnaast wil de bibliotheek propageren dat lezen een ui terst genoeglijke bezigheid kan zijn. Lezen wordt door school en bibliotheek als een uiterst belangrijke voorwaarde gezien voor leerlingen om zich goed te kunnen informeren, te ont plooien of te ontspannen. Van daar dat gezamenlijk zeer actief deelgenomen wordt aan een provinciaal leesbevorderings project Sirene dat het leesge drag van leerlingen wil bevor deren. Eén van de meest ingrij pende resultaten van dit project betreft de ontdekking dat het huidige literatuuronderwijs te zeer gericht is op het overbren gen van kennis: kennis over au teurs, over verhaallijnen en vormkenmerken. Docenten van Scheldemond ontwikkelden een aanpak waarbij kinderen lite ratuur beleven. Wat doet het gedicht mij? Wat betekent het voor mij? De docenten van Scheldemond ontwikkelden het 'poëzielees- dossier', een prachtig cahier dat aan alle leerlingen werd uitge reikt, die daar onder leiding van hun leraar Nederlands vier maal per jaar een gedicht in schrijven dat gezamenlijk is doorgepraat. De leerlingen mo gen daarna op eigen manier hun beleving van het gedicht in het 1 Scholieren van Scheldemond maken dankbaaar gebruik van de nevenvestiging van de Vlissingse bibliotheek. cahier vormgeven. Het poëzie- leesdossier gaat hun gehele schoolloopbaan mee, zodat zij met een geheel eigen verwerkte bloemlezing de school verlaten. Het bleek een goede keuze. De leerlingen werken er met veel genoegen aan en ook op andere scholen voor voortgezet onder wijs werkt men met het door Scheldemond samengestelde materiaal. Met het installeren van een Tie nerjury, die gevormd werd door leerlingen van vier tweede klas sen HAVO/VWO is eveneens geëxperimenteerd met belevend lezen. Naast het lezen van een groot aantal titels werden de leerlingen gestimuleerd in het kritisch beoordelen en formule ren en vergelijken van menin- OOST-SOUBURG Het Walchers Wijnmakers, Bier brouwers en Likeurbereiders Gilde (WWBLG) viert vrijdag 24 november het tienjarig be staan in wijkgebouw De Schuur. Het feest begint om 19.30 uur met de ontvangst van leden, relaties en belangstellen den en na de koffie en het gebak komen er sprekers aan het woord die herinneringen opha len aan de beginjaren van het Gilde. W. van Dongen geeft een lezing over likeurbereiden, ge volgd door een demonstratie kandeel maken door Ko Ver haar en advocaat bereiden door Johan Brandt. Verder is er die avond een proeverij van eigen gemaakte likeuren naar recep ten uit grootmoeders tijd. Tien jaar geleden begon het Gilde met het maken van wijn. Maar al spoedig gingen de leden zich bezig houden met het brouwen van bier. Inmiddels is de belangstelling voor het bier- brouwen even groot als die voor het wijnmaken. De jongste acti viteit is het maken van likeu ren, een hobby die een extra sti mulans heeft gekregen nu de ambtenaren van de Accijnzen het stoken van alcohol door amateurs op kleine schaal toe staan, mits daar voor een ver gunning is aangevraagd. Over de kwaliteit van wijnen, bieren en likeuren van het Gil de zijn de stokers bijzonder te vreden. 'Niet te onderscheiden van commerciële produkten' en 'beter dan de drankjes die te koop worden aangeboden' zijn uitspraken die te horen zijn binnen het Gilde. Het WWBLG is een actieve club. Op de maandelijkse club avonden worden elkaar creaties geproefd en van commentaar voorzien en af en toe wordt een deskundige uitgenodigd om ad vies te geven. Zo kwamen er als eens wijnboeren, kaasmakers, likeurfabrikanten en brouwers hun kennis overdragen. Ook staan er regelmatig uit stapjes op het programma. En dan natuurlijk naar een passen de omgeving zoals een wijn gaard, een likeurmuseum of een brouwerij. De komende zomer staat een bezoek aan het drie jaarlijks hoppefeest in Poperin- gen op het programma. Door elkaar te helpen bij het brouwen zijn er in de loop der jaren hechte vriendschappen ontstaan. Voor nieuwe leden wordt echter altijd plaats ge maakt. De meer ervaren leden geven dan cursussen voor de nieuwelingen. Daarvoor wordt dikwijls gebruik gemaakt van het materiaal van voorzitter Jan van Schaik die zelf een aantal boeken over de praktijk van het wijnmaken, bierbrou- wen en likeurbereiden heeft ge schreven. Van Schaik maakt nu deel uit van het tweemaande lijks verschijnende blad Proost, het eigen tijdschrift van de amateurgildes. Eerder al gaf hij zelf het Vakblad voor de Ama teur Wijnmakers en Bierbrou wers uit. Dit blad is nu opge gaan in Proost. gen over de boeken. Dit project werd afgesloten met een bezoek aan de bioscoop waar de verfilming van het meestgelezen -en hoogst ge waardeerde boek 'De man zon der gezicht' van Isabelle Hol land werd gedraaid. Dat kinderen van nu nog bij zonder veel kunnen herkennen in klassieke literatuur wordt aangetoond met één van de ac tiviteiten van het leesbevorde ringsproject.Sirene: Op reis met Odysseus. In het voorjaar van 1996 zal Scheldemond drie da- MIDDELBURG Op 25 en 26 november worden tussen 9.30 en 17.00 uur in sporthal "De Kruitmolen" de Zeeuwse District Kampioenschappen Badminton gespeeld. Het kam pioenschap heeft de naam "De Jongepier Zeeuwse District Kampioenschappen" meege kregen omdat Sporthuis Jan Jongepier een behoorlijk spon sorbedrag beschikbaar heeft gesteld. Voor het eerst kunnen er nu geldprijzen geschonken worden aan de mensen, die de le en 2e prijs in de diverse onderdelen (HE, DE, HD, DD en GD) in de wacht slepen. De organisatie, die dit jaar in handen is van de Districts Kommissie Wedstrijden van de Nederlandse Badminton Bond in samenwerking met Badmin tonclub Avanti uit Middelburg denkt hiermee het kampioen schap extra aantrekkelijk te kunnen maken. In het kampioenschap wordt gespeeld om de Districtstitels van Zeeland. Naast het hoofd toernooi om het Zeeuws Kam pioenschap wordt er nog een C- toemooi gespeeld. Het toernooi is in poules ingedeeld waardoor er veel partijen gespeeld wor den. De organisatie ging er aanvan kelijk van uit dat er nog een D- toernooi en een recreatietoer- nooi gespeeld zouden worden. Maar omdat er geen belangstel ling voor was gaat dit niet door. De organisatie heeft kans ge zien om de meeste partijen door officiële scheidsrechters uit de provincie Zeeland te laten tel len. Als toemooileider heeft Si mon Christiaansen zich be schikbaar gesteld en als scheidsrechter is Arjan van. Geel aanwezig. Voor het hoofdtoernooi hebben twaalf heren en zes dames inge schreven. Bij de heren worden Leon van Ooyen en Danny Mol gerekend tot de kanshebbers; bij de dames zijn dit Anoeska Ridderikhoff en Silvie Romeyn- sen. Deze namen duiken ook op bij de herendubbels en de dames- dubbels. Bij de negen koppels in het gemengd dubbel zijn zo wel Leon van Ooyen met Anoeska Ridderikhoff als Dan ny Mol met Silvie Romeynsen kansrijk. Voor het C-toemooi hebben zich in totaal 22 heren en 16 da mes ingeschreven. Als kansheb bers bij de heren kunnen Pieter Karman, Kales Botman en Mi chel Klippel genoemd worden. Bij de dames zijn dit Nicolette Malcorps en Maralde Louws. Voor de herendubbel hebben zich 12 koppels aangemeld, voor de dames dubbel 9. Bij de gemengd dubbel hebben zich 20 koppels aangemeld. Ondanks het feit, dat het aantal deelnemers beperkt is, ver wacht de organisatie, dat het een spannend toernooi zal wor den. vroeger met de bossen was ge steld en welke functie ze in een heringericht Walcheren zouden kunnen vervullen. En hoe het kwam dat juffrouw Van Benthem Jutting in badpak stond afgebeeld in de vorige editie van Walacria wordt dui delijk op de laatste pagina van het boek. Walacria, een kroniek van Wal cheren, Walchers jaarboek deel 7, bevat 136 pagina's en kost 32.50. VLISSINGEN Muziekvere niging Accordeola geeft zater dag 25 november haar jaarlijk se uitvoering in het Arsenaal theater. Tijdens de uitvoering laten de orkesten onder leiding van Gonda van Zundert een en an der horen. En ook het Souburgs Mannenkoor en de Andrew Sis ters geven acte de présence. De Andrew Sisters worden ge vormd door Jannie Bom, Marie- Elize van Dalen en Dieneke Vermeulen. Het gedeelte van de uitvoering na de pauze staat in het teken van de bevrijding en heeft als thema We'll meet again. Verder is er een verloting en kan er na afloop gedanst wor den. De uitvoering begint om 19.30 uur en de entree bedraagt een tientje. VLISSINGEN Huisdieren geven hun eigenaar niet alleen veel plezier, ze brengen ook de nodige verplichtingen met zich mee. Een dier vraagt onder meer liefde en aandacht, ge schikt voer, verzorging, en op zijn tijd een gang naar de die renarts. Het past echter in deze tijd dat de eigenaar zijn zorg niet beperkt tot het dier zelf, maar ook let op het voorkomen van overlast voor anderen. Lijken honde-eigenaren en ge meentelijke ambtenaren zich tegenwoordig meer in te span nen om een belangrijke vorm van overlast, poep op de stoep, te voorkomen - kattepoep in de tuin van de buren is ook vaak een bron van ergenis. Hoe vaak wordt duidelijk wanneer men bedenkt dat 50 tot 55 van al le katten in Nederland het zon der kattebak stelt, en zijn be hoefte ongecontroleerd buiten deponeert. Eigenaren die denken dat dit een hygiënische oplossing is, omdat poeslief zijn produkt im mers begraaft, vergeten dat er heel wat in particuliere tuinen belandt - vrije natuur is in de bewoonde gebieden immers schaars. Vaak een onaangename veras sing voor de tuinier in de vorm van geur en ongedierte dat door het laagje aarde niet worden te gengehouden. Maar wellicht ook voor de eigen kat, omdat ziekteverwekkers op deze ma nier gemakkelijk van het ene op het andere dier kunnen over gaan. De kattebak is dan ook geen noodoplossing voor flatbewo ners, maar een hygiënisch ver antwoord onderdeel van de ver zorging geworden. De moderne vormen van kattebakvulling zijn zeer gebruikersvriendelijk, waardoor stuiven, stankover last in huis en bij het schoon maken tot het verleden beho ren. Ook het ongemakkelijke sjouwen met grote zakken is er niet meer bij: de verpakkingen zijn gemakkelijk te hanteren. Bijkomend voordeel van het ge bruik van een kattebak is, dat de ontlasting van de poes ge controleerd kan worden. Ge zondheidsproblemen zijn zo in een vroeg stadium te signale ren. FOTO PIET DAVIDSE gen lang volledig in het teken van de Odyssee staan. Daarin zal duidelijk worden welke be tekenis de klassieke cultuur heeft voor onze huidige cultuur. Niet alleen in Nederlandse lite ratuurlessen, maar ook in die van andere talen en de vakken geschiedenis, aardrijkskunde, tekenen en handvaardigheid wordt hieraan gewerkt. Klap per in die dagen zal ongetwij feld zijn de opvoering van het toneelstuk Odyssee, waaraan leerlingen nu al enkele maan den na hun lessen en op de za terdagen werken. V WgpS: M ■C 1 De kattebak: beter voor poes en baas. VLISSINGEN Jongeren hebben de Buzzers ontdekt. Dit, eind vorig jaar geïntroduceer de, nieuwe communicatiemid del is in een paar maanden tijd een overweldigend succes ge worden. Per maand worden er zo'n 10.000 gekocht. De komen de weken wordt de verkoop van de 100.000e Buzzer verwacht. AVC Telecom verwacht dat er volgend jaar een kwart mil- joenn Buzzers worden ver kocht. De Buzzer is gebaseerd op het principe van de semafoon, maar dan aangepast aan de stand van de technologie van de 2 le eeuw. Via een hoogwaardig draadloos netwerk (dus geen kwetsbare radiogolven) is iedere Buzzer altijd en op elke plaats in Ne derland te bereiken. Met name de jongeren in de leeftijd van 18 tot 25 jaar hebben de Buzzer ontdekt als hèt middel om met vrienden en ouders te commu niceren. Uit verkoopanalyse is gebleken dat ook veel ouders een Buzzer aan hun kinderen cadeau doen. Naar schatting is zo'n 60% van de verkochte Buz zers bestemd voor jongeren. De overige 40% wordt gekocht voor privé of zakelijk gebruik, onder andere door accountma nagers, fotomodellen, tweever diener-partners, aanstaande ouders, en zelfstandige be roepsbeoefenaren in de 30+ leeftijdsklasse. Vaak zijn het mensen die ook al beschikken over een mobiele telefoon. De mogelijkheid om zélf te bepalen wanneer wordt teruggebeld, blijkt een belangrijk motief te zijn. Het storende gebel behoort ook tot het verleden, omdat de Buzzers twee signaalstanden hebben: een zoemtoon en een trilstand. De Buzzers zijn voor gebruikers voordelig. Er zijn geen abonne mentskosten, evenmin gesprek skosten. Degene die oproept be taalt de gesprekskosten. De boodschappen kunnen 12 te kens per regel bevatten. De nu merieke berichten kunnen be staan uit een terug te bellen te lefoonnummer of een afgespro ken cijfercode. Een combinatie van nummers en code kan na tuurlijk ook. Voor de code zijn dan nog 4 posities beschikbaar. Er kunnen 8 of 16 (afhankelijk van het type) boodschappen van bij elkaar 160 tekens wor den opgeslagen in het geheu gen. Iedere keer als er een nieuw bericht binnenkomt wordt dat aangegeven, met de tijd waarop het bericht is bin nengekomen.

Scheldebode | 1995 | | pagina 9