n Gospelfeest in de Concertzaal Een schoenendoos vol cadeautjes m Charivari in Razzmatazz Sinterklaas en Pieten-team staat voor drukke dagen SINTERKLAASTIP 32L, -M Tevredenheid a? a> Rostelli trekt aan kortste eind Vandaag in de Scheldebode trekkingslijst Clubactie Drieteenstrandloper Grootouders brengen bezoek aan basisschool Het Baken HYPOTHEEK VISIE Kerstpakkettenactie voor kinderen in Bosnië Puntenslijper Kerstevangelie MIDDELBURG - De schoenen worden weer klaarge zet, sint heeft in talloze plaatsen zijn intocht gemaakt en de hulp sinten en pieten hebben de kleren uit de motteballen gehaald om evenals voorgaande jaren weer aan de slag te gaan. Huisbezoeken, ingeschakeld als trekkertje voor winkeliers, scholen, bejaardente huizen, sportverenigingen of zomaar binnen de huise lijke kring omdat het voor de kinderen zo leuk is. Bin nen het aanbod van Sinten en Pieten is er vanzelfspre kend een duidelijk onderscheid te maken tussen de bedoelingen van de tijdelijke goedheiligman. Vlug geld verdienen of vanuit het eigen goede gevoel een leine bijdrage leveren aan een stukje huiselijke ge- id? zelligheid? Alles is mogelijk. Echt boek Flippo's Schouwburgdirectie wint kort geding sa ONAFHANKELIJK ADVIES UMK%nt tacA <hk te leven! VLISSINGEN 0118-417373 GOES 0113-211800 MIDDELBURG 'The Glory of Gospel', het klinkt als een evangelisatie-avond; het is in werke lijkheid een nu eens ingetogen, dan weer swingend concert door tien Amerikaanse topsolisten en een zeven man sterk gospelorkest. Binnenkort te zien en te horen in de Middelburgse Concertzaal. 'The Glory of Gospel' is echter meer dan zo maar een concert, meer dan een uitstekende perfor mance van 17 bezielde gospelsterren uit Harlem, New York. Bovenal is deze bijzondere avond een ode aan de gospel, een gezongen epos over meer dan 100 jaar gospelmuziek en -zang, waarin aan de hand van talrijke songs de geschiedenis van de zwarte Amerikanen wordt verteld. Het pro gramma van deze warmbloedige show begint dan ook met een muzikale reis door de rijke histo rie van de gospel. Hierin worden de verschillende stromingen binnen de gospelmuziek belicht, te beginnen bij de oorsprong met de negrospirituals. Na de pauze wordt het een grote happening met als thema 'celebration'. De emotionele gevoelens bij de belangrijke gebeurtenissen in een mensenleven (geboorte, huwelijk, begrafenis) worden verwoord in gloedvolle songs die het pu bliek zullen meeslepen,in een daverend muzikaal spektakel. Vrijdag 24 november - Concertzaal, Singelstraat 13, Middelburg - aanvang 20.00 uur. Kaarten a f 30,- (passen f 25,-) zijn in de voor verkoop verkrijgbaar aan de kassa van de stadsschouwburg, tel. 611500. Op de avond van het concert zijn vanaf 19.00 uur ook nog kaarten verkrijgbaar aan de zaal. 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. WOENSDAG TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. M 22 NOVEMBER 1995 1 GLAS GRATIS DUS 50% KORTING bij aankoop van een ~p^7 y complete bril -A y Alleen op onbewerkte v standaardglazen bm.d Geldig tot 5 december c..<. KORTE DELFT 3 MIDDELBURG 0118-641117 QE SCHELDEBODE MIDDELBURG „Een schaar, een rode tandenborstel, tandpasta met aardbeien- smaak, rietjes en een bellen blaas" somt Renske van bijna vier op. Zij heeft samen met haar moeder Thea Cloosterman een schoenendoos gevuld voor een vierjarig meisje in Bosnië. Haar moeder kwam op het idee toen ze een artikeltje las over de 'Operatie Schoenendoos', een actie waarbij kinderen in Ne derland voor leeftijdgenootjes in Bosnië op zo'n manier een kerstpakketje maken. Thea Cloosterman is zó enthousiast over de 'Operatie Schoenen doos', dat ze er graag meer be kendheid aan wil geven. „Nadat ik erover had gelezen heb ik meteen informatie aan gevraagd", vertelt ze. „Het bleek om een landelijke actie van de christelijke organisatie De Barmhartige Samaritaan. Er is gekozen voor Bosnië, om dat de organisatie daar al con tacten heeft. Ook naar andere landen als Irak en Ruanda, die goed te bereiken zijn, worden overigens dozen gestuurd. De organisatie is al 20 jaar actief en is gelieerd met de Ameri kaanse organisatie The Good American.'' Toen Thea Cloosterman de in formatie had ontvangen, ging ze meteen bellen. Met de juf van de zondagschool van haar dochtertjes Roosmarijn en Renske en met allerlei vrien- dinnnen. „En eigenlijk was ie dereen meteen enthousiast. Want het mooie van deze actie is, dat het zo overzichtelijk is. Het is voor kinderen leuk om een doos te vullen voor een leeftijdgenootje. Dat sluit aan bij hun eigen belevingswereld. Het hoeven geen dure dingen te zijn. Klein speelgoed, zoals een speelgoedautootje, een kleine bal of een pop, schools pulletjes zoals pennen of vilt stiften, schriftjes en kleurboe ken, gummetjes en puntenslij pers, voor kinderen zijn dat leuke cadeautjes Ook toiletar tikelen kunnen erin. Een zeep je, een kammetje, een pakje zakdoekjes. En iets lekkers kan ook, als het maar geen dingen zijn die makkelijk be derven of gauw zacht worden. Een klein zakje chips bijvoor beeld of een verpakte lolly. En misschien leuke kaarten, waarmee de kinderen hun ka mertjes kunnen versieren." Hoe meer Thea Cloosterma over de actie praat, hoe meer ideeën er spontaan bij haar opborrelen. „Ik kan me ook heel goed voorstellen voorstel len dat grootouders aan deze actie mee willen doen. En wat ook leuk is, is een foto van je- Thea Cloosterman en de kinderen van de zondagschool versieren de schoenendozen die met presentjes worden gevuld voor kinderen in Bosnië. foto piet davidse zelf eneen briefje erbij- Wie weet komt er dan nog wel eens een brief terug. De actie is bedoeld voor kinde ren tot 13 jaar. Op het pakke tje komt een sticker waarop staat of de doos bestemd is voor een jongen of een meisje en voor welke leeftijdscatego rie. Dat kan zijn van 0 tot 3 jaar, van 4 tot 6 of van 7 tot 13 jaar. De actie is bekend gemaakt op christelijke scholen die aangesloten zijn bij de Unie van Christelijke Scholen en ook de Evangelische kerken zijn erbij betrokken. „Het is dan ook niet de bedoeling dat de schoenendozen bij mij wor den ingeleverd", zegt Thea Cloosterman, „maar mensen kunnen misschien bij hun kerk j of school terecht of anders contact opnemen met de orga nisatie. Voor de verzendkosten wordt een bedrag van vijf gul den gevraagd." De organisatie hoopt dit jaar 15.000 schoenendozen per vrachtwagen te kunnen ver sturen naar Bosnië. De dozen worden verdeeld onder kinde ren in vluchtelingenkampen, scholen, weeshuizen en zie kenhuizen. Bij het kerstpakket komt een kerstverhaal in de ei gen taal. Wie mee wil doen aan de actie, maar geen inleveradres weet, kan contact opnemen met De Barmhartige Samaritaan in Cothen, tel. 0343-561792 of via de Unie voor Christelijk Onderwijs in Amersfoort, tel. 033-4655553 (Kees de Jong). De uiterste datum voor inzen ding is 10 december. Sinterklaas wil wel eens een paard De goeden blijven en de slech- In ten verdwijnen. Tot de goeden behoort in ieder geval Ben Daalhuizen(46). De Middelbur ger viert dit jaar zijn 25-jarige ambtsjubileum als goedheilig man en kom bij hem niet aan dat het een toneelstukje is, want dan dreigen de stoppen door te slaan. Een serieuze be zigheid, vindt Daalhuizen, die al die jaren een vast team van tien pieten om zich heen heeft verzameld. Wie uitblinkt wordt bevorderd tot hoofdpiet en een enkeling, met eveneens een ja renlange ervaring schopt het tot vervangsinterklaas. Dat gaat niet vanzelf, maar daar moet je in groeien, weet plaats- en teamgenoot Hans Appels(42), die sinds enkele jaren de tweede sint is. Maar hoe wordt een mens nu Sint? Het is even terug naar het begin. Vijf en twintig jaar gele den dus dat Ben met het goed heiligwezen in aanraking kwam. „Ik woonde destijds in Zeeuws-Vlaanderen en een oom was betrokken bij de sinter klaasintocht in Vlissingen. Of ik Piet wilde spelen. Machtig mooi natuurlijk in die tijd. Vlak bij Mies Bouwman en Piet Ro mer. Mensen van de televisie er bij en de hele santenkraam. Het was iets aparts. En het leuke was natuurlijk dat ik voor niks met de bus en de boot mee mocht. Je stapte gewoon als Piet in en iedereen vond dat leuk. Als Piet mocht je alles. Dat heb ik zes jaar gedaan. Van het een kwam natuurlijk het ander en ik begon met een eigen sinterklaaspak. Gemaakt van oude gordijnen en die werden geverfd in dezelfde ketel waar in de volgende dag soep werd gekookt. Ik was toen kok. Alle kledingstukken werden zelf ge maakt alleen de baard was ge kocht. 1976 verhuisde Daalhuizen naar het Walcherse. Sinterklaas spelen gebeurde alleen maar voor kennissen en familie. Tot dat de kinderen naar school moesten en er een 'nieuwe Sint' werd gezocht. „En toen ging het eigenlijk allemaal echt lopen", vertelt Ben. „In de ouderraad. Een clubje gekke vaders bij el kaar en binnen de kortste keren hadden we een compleet sinter klaas en pietenteam. Een team dat bij elkaar bleef, want de huidige bezetting bestaat nog steeds voor een groot deel uit de mensen van die tijd. „En dan gaan dingen redelijk vanzelf. We deden uiteraard de eigen school en bezochten de kinde ren die die dag ziek thuis wa ren. Ouders vroegen of we langs konden komen en verenigingen hadden ons binnen de kortste keren gevonden". En zo zijn de weken voor de sin terklaas dagen geworden waar op Ben, Hans en de hulp-sint Leen Berwald (35) vrije dagen opnemen, bij tien gezinnen alles op z'n kop staat, er van alles moet worden georganiseerd want Ben, Henk en Leen spélen geen sinterklaas maar zijn het. „Sinterklaas spelen doe je niet", zegt Ben gedecideerd. „Als ik het pak aanheb ben ik totaal iemand anders. Hetzelfde geldt voor de Pieten. Onderweg naar een adresje spreken we el kaar ook nooit bij de voornaam aan. Altijd met Piet, hoofdpiet of sint. Af en toe is er een vrou welijke Piet en die heet dan Pietemei. De kleding en de schmink moet perfect zijn. Niet van dat halfbakken met wit dat doorschijnt, nee, zwart waar het zwart moet zijn. Aan de kle ding wordt enorm veel aan dacht besteed. En ook geen at- N De koffers waren gepakt, een deel van de kado's zat al in kleurrijk papier en Sint en zijn Matroze-Pieten dobberden al enkele dagen op zee. Zoals elk jaar van Spanje op weg naar Nederland. Zaterdag kwam Sin terklaas aan begon het zware werk. Wekenlang reist de Sint met zijn Pieten kriskras door het land om alle lieve en stoute kinderen te bezoeken. Tussendoor pro beert hij zoveel mogelijk uit te rusten in zijn tijdelijke behuizing. Met de nieuwe bril die hij vorig jaar gekre- gen heeft leest Sinterklaas de brieven en verlanglijst- jes van kinderen door en luiert hij een beetje in zijn grote schommelstoel. Veel meer mag de Goedheilig- man van de Hoofdpiet ook niet doen. Vroeger hielp hij altijd persoonlijk mee met het inpakken van de ka- dootjes, maar dat kan niet meer. Hij krijgt zoveel post, Ödat hij echt alle tijd nodig heeft om die door te lezen. Bovendien wordt al dat speelgoed dat de kinderen (JÖ vragen steeds moderner. Een knopje hier en een knop- je daar; zelfs de Inpak-Pieten zitten af en toe te spelen met al die radiootjes, cd-spelers en race-auto's. Om van computerspelletjes nog maar te zwijgen. Zijn ze ooit nog tevredenSinterklaas zelf heeft altijd al graag met speelgoed gespeeld. „Ik moet toch weten wat ik die lieve kin deren geef, zegt hij dan lachend.Nou, als hij dat gaat doen, dan gaan de Inpak-Pieten zeker spelen en dat kan echt niet. De geschenken en surprises moeten toch op tijd door de schoorsteen of langs de verwarmingsbuizen in de schoentjes. Maar de goede Sint heeft zo zijn eigen visie op die taakverde ling. Want wat stopt hij toch steeds bij die kadootjes? Het is een zakje, een klein zakje met tevredenheid. Cameleon. las met daarin een briefje voor de Sint dat dan doorgaat voor het boek van Sinterklaas, nee een echt Sinterklaasboek waar in alles staat wat Sint die dag moet weten. Sint gaat ook nooit als eerste binnen maar als laat ste. Ik moet er niet aan denken een andere sint tegen te komen en bovendien kan dat niet. Daar moeten de pieten opletten. De hoofdpiet moet zich ook gedra gen. Die is de rechterhand van sint. De rest mag lol maken, want daar zijn ze tenslotte voor. Alcohol is taboe. Sint mag een glaasje water met een rietje en de Pieten is het geoorloofd om fris te drinken". Daar waar het ene sinterklaas team zich er met een Jantje van Leiden van afmaakt, nemen Ben en de zijnen er de tijd voor. „Van te voren maken we met de mensen een afspraak en spre ken alles door. We moeten we ten met wie we te maken krij gen, wat ze willen en wat voor 'kinderen het zijn. Daar gaat het uiteindelijk om. We komen dan ook altijd volledig voorbereid binnen en vragen later hoe het is geweest. Wij zorgen voor het strooigoed. Mag een kind be paald snoep niet hebben, dan zorgen we voor 'aangepast' strooigoed", meldt organisator Leen. In de loop der jaren heeft het ploegje natuurlijk tal van leuke en minder leuke dingen meege maakt. Zoals die Piet, die iets al te enthousiast op het raam klopte en de ruit aan flinters sloeg. Of die actie voor Mat- theus, het zieke Poolse jongetje dat door burgemeester Rutten naar Nederland was gehaald voor een operatie. Bijna 3.500 gulden werd door het team van Ben bij elkaar gehaald. Ook is er een beduidend verschil in goede gaven van de ouders aan hun kroost. „Opvallend is dat de mensen met lagere inkomens veel duur dere dingen geven dan de ge goeden", zegt Ben. „We hebben complete treinen zien weggeven door mensen die het niet be paald breed hadden terwijl kin deren van 'rijke ouders' een zakje Flippo's kregen en meer niet". Het zijn dus drukke dagen voor Ben Daalhuizen, Hans Appels, Leen Berwald en de Pieten. Als alle festiviteiten achter de rug zijn wordt de kas opgemaakt. En net als 25 jaar geleden is er niets verdiend en met er weer geld bij. Maar het plezier dat het alle maal heeft opgeleverd is des te groter. Ten slotte wil Sint Ben nog wel een geheim verklappen. Want waar is een hoofdpiet aan te herkennen? Aan de gespen op zijn schoenen. Gespen, die al léén een hoofdpiet mag dragen en niemand anders. En kinde ren mogen dan wel een berg MIDDELBURG - De hypnoti seur Rasti Rostelli heeft het kort geding, dat hij tegen de Stadsschouwburg in Middel burg had aangespannen om daarmee een optreden met zijn hypnoseshow af te dwingen, verloren. Rechtbankpresident mr H. van Breda heeft dat maandag bepaald. Volgens theaterdirecteur G. Pe- ijs was het komende theatersei zoen al volledig volgeboekt en waren de zogeheten open dagen op de kalender nodig om reke ning te kunnen houden met ver schuivingen in het programma en extra voorstellingen bij top- VLISSINGEN Een hoofdprijs van 100.000 gulden, een tweede prijs van 25.000, en een derde prijs van 7.500 gulden, vliegreizen, weekendverblijven, en heel veel kleinere geldprij zen. De loten van de Grote Clubactie zijn getrokken! Vandaag publiceert de Scheldebode de trekkingslijst. Er is dit jaar opnieuw een recordaantal Grote Clubactie loten verkocht. Na het topjaar 1994 (3.617.000) werden er maar liefst 3.682.000 loten aan de man gebracht. Zoals bekend vloeit 80 procent van de verkoopopbrengst rechtstreeks in de club kas van de ruim 9200 deelnemende verenigingen. Dat betekent een totaal bedrag van bijna 15 miljoen gulden voor de vereni gingskas. pers. Bovendien kon Rostelli wel terecht in de schouwburgen van Zierikzee en Goes, waar Peijs eveneens directeur van is. Rostelli kreeg hij bij zijn aan vraag te horen dat zijn show niet paste in een schouwburg als die van Middelburg. Rostelli op zijn beurt bestempelde de 'vol is vol' argumentatie van Peijs als 'flauwekul' omdat hij eerder te hoi-en had gekregen dat zijn hypnoseshow niet in het artistieke beleid van de schouwburg paste. De recht bank heeft nu bepaald dat een schouwburgdirecteur een eigen verantwoordelijkheid heeft en dat hij de vrijheid heeft om zelf -binnen objectieve grenzen- te bepalen wie hij wel of niet con tracteert. Dat Rostelli werd af gewezen omdat Peijs iets tegen een hypnoseshow zou hebben achtte de rechtbank niet aanne melijk. X-; ■i - Vogelvrij het zeeuwse landschap Vogels volgen het ritme van de natuur, zo wordt weieens gezegd. Dat geldt in ieder geval heel letterlijk voor de drieteen strandloper. Om die in de kijker te krijgen moet je naar de Noordzeekust, of naar de monding van onze Deltawateren. Wat meer landinwaarts laat zich alleen af en toe een verdwaald exemplaar zien. Lang hoef je, als je eenmaal op de juiste plek gearriveerd bent, niet te zoeken. Drieteentjes dribbelen heen en weer met de aanrollende golven langs de vloedlijn, als uitdagende kinderen die bang zijn om natte voeten te krijgen, maar toch, zo dicht mogelijk bij het bewegende water willen blijven. Natuurlijk spelen de strandlopertjes geen spelletje. Let maar op de snelle pikbewegingen die ze maken tijdens het drukke geloop. Ze zijn uit op garnaaltjes, slakjes en ander klein grut dat met de golven aan land spoelt. En ze verschal ken hun prooi voordat die met de volgende golf weer opge raapt en weggesmeten wordt. De strandlo- pers vormen een lastige familie als het op her kenning aankomt. Er zijn nogal wat soorten die soms heel sterk op elkaar kunnen lij ken. Maar drieteentjes maken het de vogelaar niet al te moeilijk. Ze zijn lichter van kleur dan elke andere soort en daarop wijst ook hun wetenschappelijke naam Calidris alba (witte strandloper). Ze sluiten zich ook zelden aaneen tot grote groepen, zoals we dat bij de bonte en de kano- etstrandloper zien. In groepjes van enkele exemplaren schui men ze met snelle dribbelpasjes langs de vloedlijn. Inderdaad... op drie in plaats van de gebruikelijke vier tenen. PORTRETTHEO MAAKT 'T! FOTOSTUDIO THEO V.D. GENUGTEN vrijlandstraat 75. middelburg (winkelcentrum dauwendaele) 0118-640317 OOST-SOUBURG De groep Charivari treedt zaterdag 25 november op in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat. Charivari speelt sinds negen jaar tango's, walsen, milonga's en chamamés - de muziek van het volk van Argentinië. Chari vari bestaat uit Anneke Fran kenberg -viool, Bart Lelivelt - accordeon en Gerard Schoren - contrabas. Het optreden begint om 21.00 uur. wensen hebben voor Sinter klaas, Sint Ben zelf heeft al ja ren maar één wens op zijn ver- j langlijstje. „Ik zou voor een keer in m'n leven eens als Sint op een paard willen zitten". Welke Sint geeft Ben dat ka- dootje? naar school geweest zijn schre ven zij met een griffel op een lei, leerden rijen plaatsnamen uit het hoofd en verkleumden 's winters in het lokaal. En dan je kleinkinderen achter een com puter zien zitten, en taalspelle tjes zien doen, da's heel andere koek. Om nog maar te zwijgen van 'bewegen op basis van rit me'. En dat alles in een centraal verwarmde school. Voor de kinderen kreeg de dag een feestelijk tintje door een ontbijt dat aangeboden werd door de plaatselijke Golff su permarkt. ARNEMUIDEN ,,'t Is toch wè anders as vroeger ée" klonk het vorige week woensdag her haaldelijk in basisschool Het Baken aan de Boekweitstraat. I Om het tienjarig bestaan van de basisschool te vieren mochten de grootouders een ochtend meekijken op de school van hun kleinkind. Voorzover de grootouders al ADVERTENTIE

Scheldebode | 1995 | | pagina 1