fëHEBU Zwemdiploma met 'n extraatje Triphop, hardbop, en punkrock tijdens de Zeeuwse Popdagen H Blauwe kieken dief Delta Nutsbedrijven stopt met actie Zuinig Stoken Scheldebode neemt over 3léf, O-A Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging contra persbericht Dierenbescherming Strontzat Een natuurlijke oplossing voor sombere stemmingen Meesterschaker neemt het op tegen Zeeuwse jeugdschakers f PLUS Handelsweg 20 - Vlissingen Tel. 0118-479999* Fax 0118-466800 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. VLISSINGEN De Dierenbescherming stuurde vo rige week een persbericht de wereld in over 'misver standen rondom de jacht'. Daarin wordt gerept over 'ernstige misstanden die plaatsvinden tijdens de ple zierjacht zoals het jagen op bedreigde dieren, illegale roofvogelvervolging en het doodknuppelen van vos jes'. M. Faas, van de Wildbeheerseenheid Walcheren- west wil er geen doekjes om winden: het is spannend om te jagen. „Maar we zijn beslist niet de bloeddorsti ge cowboys waar de Dierenbescherming ons voor houdt." Onzin 4-a O) S3 Wildstand De Tuin van Broeder Ludovicus Bijvoeren HYDRAULIEK - PNEUMATIEK - APPENDAGES - SLANGEN BE SCHELDEBODE i WOENSDAG ,01 15 NOVEMBER 1995 Scaloway MIDDELBURG Punk, rock, hardbop, triphop en metal wisselen elkaar af tijdens de Zeeuwse Popdagen die op vrij dag 17 en zaterdag 18 novem ber gehouden worden in jonge rencentrum Midgard aan de Kuiperspoort. Het programma van het festival wordt voorna melijk gedragen door Zeeuwse bands. De hoofdacts komen echter van buiten de provincie. Het festival wordt jaarlijks ge organiseerd door de Werkgroep Open Programmeren die be staat uit vier vrijwilligers uit Midgard en beroepskracht Ron Boon. De werkgroep probeert ieder jaar nieuwe Zeeuwse bands aan te trekken en een landelijke hoofdacts voor aan het eind van de avond. Ieder jaar zijn er diverse muziekstij len te horen. Dit jaar is er voor het eerst ge kozen om per avond toch wat meer eenheid te creëren. Zo wordt de eerste avond op 17 no vember gevuld met heavy klan ken en de tweede avond met house en hip-hop. Beide mu zieksoorten worden door de stamgasten van Midgard aan trekkelijk gevonden. Ron Boon verwacht beide avon den een volle bak, dat wil zeg gen ongeveer tachtig man, want zo groot is de zaal van Midgard niet. De Zeeuwse Popdagen begin nen met een optreden van Up percut uit Goes. Dit is een nieu we formatie met oude bekende zoals Jeroen Mol en Patrick Zanders uit Brainless en gita rist Robin uit No Idea. Het is voor de Goese band het eerste optreden in Midgard. Ook uit Goes en omstreken komt de band Scaloway die melodieuze en progressieve metal laat ho ren. Het geplande optreden van Oblivious tot the Obuious gaat niet door omdat de drummer zijn beek gebroken heeft. De opengevallen tijd wordt nu op gevuld door DM een punkrock band die bestaat uit jongens die ook in de werkgroep zitten. De afsluiter van de eerste avond is Undeclinable Ambuscade uit Den Bosch. Deze hardcore- band heeft al twee cd's uitge bracht en doet veel optredens De tweede avond wordt geo pend door 110 Volt Lovers. De ze Zeeuwse band brengt een soort house-variant en komt met een synthesizer, een samp ler en een mixtafel naar Mid gard. „Het wordt in ieder geval drie kwartier swingen" zegt Ron Boon. Daarna komt er een dubbelact in de vorm van Franky D en Eboman. Franky D treedt re gelmatig op in Roxy en Eboman timmert in Utrecht aan de weg in discotheek Fellini. Beide mannen wisselen elkaar steeds af en laten allerlei soorten dan- ce-muziek horen. Vrijdags begint het festival om 20.00 uur, zaterdags om 21.00 uur. Beide avonden worden om 01.00 uur afgesloten, zodat ook de omwonenden rustig kunnen slapen. De entree bedraagt een tientje per avond. Vogelvrij r£- MET ZEEUWSE LANDSCHAP 'Je voelt je bijna een misdadiger' „Je zou als jager wel gek zijn als je alles dood schoot. Jagers zijn er juist om de wildstand op peil te houden. De natuur in Neder land is zo gecultiveerd dat zij onvoldoende in staat is om de wildstand op peil te houden. Daarom schieten de jagers van de Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging het wild selec tief af. Daardoor hebben we in Nederland een perfecte wild stand. In de Wildbeheerseenheid ma ken wij jaarlijks een plan waar in afspraken vastgelegd wor den. Wij bespreken dan welke diersoorten we gaan bejagen. Want wij kennen het gebied door en door en weten hoe de wildstand is. We schieten alleen diersoorten waarvan er te veel zijn of die schade aanrichten. En ook zieke dieren schieten we af. Op die manier verbeteren de leefomstandigheden van de overblijvende dieren." PORTRETTHEO MAAKT 'T! FOTOSTUDIO THEO V.D. GENUGTEN vrijlandstraat 75. middelburg (winkelcentrum dauwendaele) 0118-640317 Volgens de Dierenbescherming is dit een misverstand. De Die renbescherming beweert: „Één van de misverstanden is dat ja gers alleen op schadelijke die ren zouden schieten. De werke lijkheid is anders. Volkomen onschadelijke vogels als de pa trijs, een dier dat op de 'rode lijst' van bedreigde diersoorten staat en de houtsnip zijn een ge liefde prooi. Een ander misver stand is dat jagers alleen op ou de en zieke dieren jagen. Het zijn vrijwel altijd jonge en ge zonde dieren die worden ge schoten. Jagers schieten liever op een rennende haas dan op een zieke, stilzittende haas. De weerstand die een dier biedt, maakt het "spannend" voor de jager. Een dier op de vlucht heeft echter wel een grotere kans om aangeschoten te wor den, zodat het daarna verkom merd." „Onzin", zegt Faas. „Zieke die ren verlossen wij uit hun lijden met een welgericht schot en dieren die niet in een keer goed geraakt worden laten we door een hond apporteren, zodat ze niet verkommeren. Wat betreft het schieten op rennende en stilzittende hazen, kijk, je moet zo'n beest ook de kans geven om te ontsnappen. Ik zie ook wel eens een haas doodstil rechtop zitten, maar dan denk ik 'laat die maar zitten'. En op patrij zen en houtsnippen schieten we hier helemaal niet want die die ren zijn in aantal erg afgeno men. Patrijzen en houtsnippen staan nog wel in de jachtwet omschreven als dieren waarop gejaagd mag worden, maar dat wil niet zeggen dat we dat dan ook doen. Wij weten als geen ander dat er maar weinig pa- 'Zij zijn groot en ik ben klein en da's niet eerlijk... ooh nee!' Nou dat klopt, want wie keken er naar Calimero, de populai re tekenfilmserie over een achtergesteld kuikentje met dat halve ei op z'n kop Juist, de ouders. Terwijl de groten over allerlei onrecht werden geïnformeerd, lagen de kleintjes al op een oor. Klein hoeft niet altijd nadelig te zijn. Op een of andere manier vindt er in de natuur al tijd wel een compensatie plaats. Bij de blauwe kiekendief, net als bij de bruine en de grauwe kiekendief, is het mannetje veel kleiner dan het vrouwtje. De blauwe kiekendief is in Nederland een zeldzame broedvogel. Er broeden hooguit 150 paren in Nederland en dan hoofdzakelijk in het Waddengebied. Daar broeden ze tussen duindoorn en kruipwilg. Het menu bestaat uit jonge fazanten, zangvogels, muizen en konijnen. Een mannetje kiekendief is polygaam. Een bigamist? Sterker nog, hij maakt zich 'schul dig' aan veelwijverij. Uit een onderzoek op Terschelling bleek dat een manne- tje er een ha rem van zeven wijfjes op na hield. Dit mannetje zal moeilijk vol kunnen hou den dat klein zijn niet eer lijk is. Wel een moeilijk huis houden op zo'n manier want de meest verafgelegen da mes woonden 45 kilometer uit elkaar. Maar in een winterpe riode lijken kleintjes wel in het nadeel. De verhouding tussen inhoud en oppervlakte van het lichaam is ongunstig. Kleine dieren hebben verhoudingsgewijs meer lichaamsoppervlakte dan grote en darmee een grotere kans om af te koelen. Ze heb ben dan ook meer moeite hun energiebalans op peil te houden. Gelukkig hebben vogels verstand van economie. Als geen an der weten zij hun marktpositie ten aanzien van voedselvraag en -aanbod te bepalen. Het vrouwtje van de kiekendief mag dan beter warmte vasthouden, zij heeft met haar grotere lijf ook meer voedsel nodig, wat helaas voor haar niet in voldoen de mate verkrijgbaar is. Het bleekgrijze mannetje met zijn wit te snuit en zwarte vleugeltoppen, volstaat met minder voedsel en kan de winter dus beter in noordelijke contreien doorbren gen. Zijn kleur past daar ook beter in het winterse landschap. In het Deltagebied zien we daarom meestal overwinterende vrouwtjes van Skandinavische kiekendieven. 1 „We zijn als jagers niet de bloeddorstige cowboys waar de Dierenbescherming ons voor houdt' Mestbeleid, testbeleid, pestbeleid, nul-op-request be leid. 'Den Haag, we zijn het zat', is tegenwoordig een veelgehoorde kreet. Je ziet het onderweg ook op bor- den langs de weg staan, samen met teksten als 'Wie de i.,,^ boer laat stikken heeft straks niks meer te bikken' en Ö'Met dit mestbeleid worden wij een zeldzaamheid'. Of wat dacht U van deze 'Papa, ik wil later ook nog boer worden'. De boeren zijn in protest. Werden ze eerst ge- confronteerd met het melkquotum, nu ligt er het voor- stel voor het mestquotum. Je zal maar boer wezen en je - - bedrijf zo goed mogelijk willen runnen, zeg maar zo goed mogelijk willen boeren. Vroeger was je alleen af- hankelijïc van het weer, tegenwoordig ook van wat het ministerie besluit. De boer is immers een belangrijke schakel in de voedselketen. Er wordt toch aardig wat gekweekt en geproduceerd op de boerenbedrijven. (JÖ Melk, boter, kaas en eieren, plantaardige produkten arA en vlees. En bijt niet in de hand die je voedt, zegt het WW spreekwoord. Vast een boerenwijsheid. In de jaren zestig werd in een klas in de Randstad eens de vraag gesteld: 'Waar komt de melk vandaan?'. Antwoord: 'Uit de fa briek'. Op het boerenland gold dit als een mooie mop van die onwetende 'stadters'. Die waren nog stommer dan de koeien. Helaas lijkt het wel of uitgerekend leerlingen uit dat soort klasjes het nu voor het zeggen hebben in ons democratisch be stuursapparaat. 'Een boer moppert altijd', sneren ze, 'ook als zijn nieuwe auto te laat geleverd wordt'. Zou dit mestbeleid die bestuurders ooit hun baantje kosten? Speciaal voor hen nog een boerenwijsheid, 'Wat zijn boeren en wat hebben boe ren?' Conclusie: Strontzat!!! Cameleon. trijzen en houtsnippen zijn en daarom laten we die rustig vlie gen." De dierenbescherming maakt zich sterk voor het verbeteren van de Flora- en Faunawet, waarin de jacht geregeld moet gaan worden. Op dit moment beschermt de wet jagers in plaats van dieren, zo vindt de Dierenbescherming. Zij is van mening dat de jacht verboden moet worden, tenzij dieren be langrijke schade aanrichten of een bedreiging vormen voor de volksgezondheid. De Nederlandse Jagers Vereni ging is het hier niet mee eens. „Mede dankzij de zorg van de jagers kan Nederland zich ver heugen op een zeer rijke wild stand. Het reewild is toegeno men van 5.00 stuks vlak na de oorlog tot 45.000 thans en het ADVERTENTIE Zie de advertentie elders in dit blad aantal in ons land overwinte rende ganzen is de laatste jaren verdubbeld tot 900.000. De aantallen van alle in ons land bejaagbare soorten blijven sta biel of nemen toe. Geen enkele diersoort wordt door de jacht in zijn voortbestaan bedreigd." Faas voegt daar nog aan toe dat de wildschade ook niet over het hoofd gezien mag worden. „Wij maken met de gebruikers van de terreinen afspraken over het aantal dieren dat afgeschoten moet worden. Als wij te weinig afschieten en een boer onder vindt schade van bijvoorbeeld hazen dan krijgen de jagers de rekening gepresenteerd." In het persbericht van de Die renbescherming staat verder dat jagers het publiek graag willen doen geloven dat de jacht noodzakelijk is om de po pulatie van bepaalde diersoor ten in toom te houden. 'Wat veel mensen echter niet weten is dat wildbeheerders de bejaagbare diersoorten flink bijvoeren zo dat de aantallen dieren kunst matig worden verhoogd. Ver volgens spreken de jagers van een plaag en schieten de dieren af.' Dat bijvoeren is volgens Faas volledig uit de duim gezogen. „Alleen in hele strenge winters wordt er bijgevoerd. En dan gaat het er niet om het aantal kunstmatig te verhogen, maar om de dieren in leven te hou den. Je kunt ze toch niet laten creperen." In zijn algemeenheid vindt Faas FOTO ARCHIEF DE SCHELDEBODE de kritiek van de Dierenbe scherming ongenuanceerd. „Je voelt je soms bijna een misdadi ger. Het komt wel voor dat mensen 'moordenaar' roepen als ze je zien lopen met een ge weer. En dat komt door de stemmingmakerij van de Die renbescherming. VLISSINGEN Internatio naal schaakmeester Liafbern Riemersma speelt op zondag 19 november een kloksimultaan tegen twaalf talentvolle Zeeuw se jeugdschakers. De borden staan opgesteld in Café Soif aan het Bellamypark. Liafbern Riemersma (28) mag zich sedert 1988 Internationaal Meester noemen en behoort met zijn rating van 2415 tot de top- 25 van Nederland. In 1993 be haalde hij een vijfde plaats in het Nederlands Kampioen schap. Riemersma gaat het opnemen tegen twaalf Zeeuwse jeugd schakers. Dat zijn Koen en Veerle Leenhouts uit Oostburg, Peter Kalisvaart uit Axel, Roe land Alders, Pim Uytdewilli- gen, Jeroen Hekhuis, Jeroen Hollebrands en Collin Boelhou wer uit Souburg, Cathalijne Kouwijzer, Christiaan Cevaal en Henrik Westerweele uit Vlis singen en Jordi Gernaert uit Terneuzen. De jeugdschakers mogen zelf kiezen welke ope ning ze spelen. De wedstrijden in Café Soif be ginnen om 12.00 uur. De meest interessante partijen worden voor het publiek van commen taar voorzien door Hans Grof- fen en Bert Hendrikse. De simultaan is georganiseerd door de Initiatiefgroep Schaak Walcheren die in januari opge richt werd. MIDDELBURG Delta Nutsbedrijven stopt met de actie Zuinig Stoken. De actie heeft nauwelijks effect op de COj-uit- stoot en kost een hoop geld. Geld dat beter besteed kan worden aan windenergie en subsidie op HR-ketels. De actie ging 1985 in van start. Vooral in het begin had het bij houden van de meterstanden veel effect op het energiever bruik in de huishoudens. De mogelijkheid om door het instu ren van de verbruikerskaart een fiets te winnen droeg nog bij aan het succes. Maar de loterij verdween en na verloop van tijd bleek dat het altijd dezelfde mensen waren die een Zuinig Sto- ken-staatje bijhielden. „En dat zijn nu precies die mensen die toch al zuinig met energie omgaan. Daar verandert een staatje niet zoveel aan" zegt voorlichter P. Buijs van Delta Nutsbe drijven. „Bovendien kostte de actie een hoop geld want ieder jaar werden er tussen de 180.000 en 200.000 meterkaarten ver spreid. Het NIPO heeft een enquête gehouden en daaruit bleek wat wij al langer vermoeden, namelijk dat slechts veertien procent meedoet aan de actie. De doelstelling van de actie, het terug dringen van het energieverbruik en daardoor het verminderen van de CO.-uitstoot werd bij lange na niet meer gehaald. Wij hebben daarom ook besloten om te stoppen met de actie Zui nig Stoken." Een gevolg van die beslissing is dat er geen meterkaarten meer verspreid worden en dat mensen die toch mee willen doen zijn aangewezen op teletekst. Maar de redactie van de Scheldebo de wil mensen die hun meterstanden bij willen houden niet in de kou laten staan en drukt vanaf deze week weer wekelijks een staatje Zuinig Stoken af. ARNEMUIDEN - Het zwemdiploma van Marijn Moens kreeg onverwacht een feestelijk tintje. Rondom de uitreiking van het vijfmiljoenste zwemdiploma werd Marijn Moens naar voren ge schoven als vertegemvoordiger van de provincie Zeeland. Samen met elf andere kinderen was Ma rijn vorige week het stralende middelpunt tijdens de grote feestdag in het dolfinarium in Harder wijk. Er was een prachtige show, een handdruk van mr. Pieter van Vollenhove en als klap op de vuurpijl een gratis vakantie in het recreatiecentrum Hunzedal in het Drentse Borger. Natuurlijk was Marijn erg blij met de prijs. „Maar eigenlijk ben ik nog veel blijer met mijn zwemdiploma.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1