Kindertheater Assie geeft sinterklaasvoorstelling Paquita van de Leienevel is de aller- gehoorzaamste hond van Nederland Aankomst van Sint Nicolaas Keuringsdienst van Waren Goes heeft gratis 06-0488 klachtenlijn Comt nu met Sangh jubileert SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 Verkoop kinderpostzegels Hygiëne 311 VLISSINGEN Nog drie nachtjes slapen en dan zet Sint Nicolaas voet aan wal. Na de aankomst maakt de goedheilig man steevast een rondrit met de zwarte pieten in zijn gevolg. De aanwezigheid van muzikanten maakt het een vrolijk ge heel. In Vlissingen begint het feest om 13.00 uur bij de steiger bij de Koopmanshaven met muziek van de Melody Makers. Om kwart over een komt de Spanje met aan boord Sint Nicolaas en veertig zwarte pieten de haven binnen. Na de begroeting delen de pieten cadeautjes, kleurplaten en snoep uit aan de kinderen en wordt er een rondrit gemaakt. De route voert langs de Nieu- wendijk, Beilamypark, Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Aag je Dekenstraat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat, Badhuis straat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Beilamypark, Nieu- wendijk en Arsenaalplein. In Oost-Souburg meert Sint Nicolaas zaterdag 18 november om 13.00 uur af aan de kade. Na de begroeting gaat Sinter klaas lopend door de Kanaalstraat en de Paspoortstraat en vervolgens te paard over het Oranjeplein, Karolingenbaan, Burchtstraat, Ritthemsestraat, Stemerdinglaan, Hen drikstraat, Kromwegesingel, Ritthemsestraat, Stemer dinglaan, Hendrikstraat, Irenestraat, Ritthemsestraat, Oran jeplein. De optocht wordt begeleid door Vlijt en Volharding. Ook in Middelburg zet Sint voet aan wal en wel om 13.30 uur bij de gedenknaald aan de Rouaansekaai. Na de ontvangst door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur maakt Sinterklaas een rondrit te paard via de Rotterdamsekaai, Dam, Damplein, Sint Pieterstraat, Korte Delft en Lange Delft naar de Markt. Daar wordt de goedheiligman ontvangen op het podium voor het stadhuis. De zwarte pieten vermaken de aanwezigen tot 14.30 uur. Daarna trekken sint en pieten het winkelcentrum in. De route die dan gevolgd wordt is Potten- markt. Plein 1940, Geere, Geerepassage, Beenhouwerssingel, Langeviele, Zusterstraat, Markt, Lange Noordstraat, Nieuwe Burg, Lange Delft, Korte Delft en Segeersstraat. VLISSINGEN De Keuringsdienst van Waren pre senteerde begin november het jaarverslag 1994. Een belangrijke taak van de Keuringsdienst is het toezicht houden op bedrijven. Bij het aantreffen van overtre dingen werd verdere aktie ondernomen. Tijdens de in specties worden door de keurmeesters vaak monsters van produkten genomen en deze worden nader onder zocht in het labaratorium van de Keuringsdienst. Er werden ook veel klachten ingediend, waarvan het me rendeel binnenkwam via de speciale klachtenlijn. In totaal werden 147 bekeuringen uitgeschreven en ruim tweeduizend schriftelijke waarschuwingen uitge deeld. De klachten varieerden van een bebloede pleis ter in het brood, van een horeca-ondernemer die lei dingwater voor bronwater verkocht tot een kind-on vriendelijke stoel. Hoofdinspectie Gezondheids bescherming. De heer Van der Linden: „Hierbij is gebleken, dat wij aan de gestelde criteria voldoen. Onze keurmeesters controleren heel veel dingen, de laatste tijd vooral de tempera tuur. Daar wordt veel aandacht aan geschonken en met zulke warme zomers moet dat. Bij eerdere aktie bleek dat de tem peraturen nogal wat te wensen overliet. De temperatuur in een aantal produkten moet gewoon constant zijn. De keurmeesters controleren ook hun eigen werkzaamheden en hun eigen materiaal. Verbeter de wereld, begin bij jezelf, zeg ik dan. Het is van groot belang dat de meet middelen waarmee gewerkt wordt in goede staat verkeren. Het is om die reden noodzake lijk dat alle meetmiddelen re gelmatig worden gekalibreerd. Er wordt dan gecontroleerd wat de grootte van de afwijking van het meetmiddel is ten opzichte van de erkende standaardnorm en zo nodig wordt de afwijking gecorrigeerd." In het laboratorium zijn keur meester Michel Weijers en Henk Luymes juist bezig met het kalibreren, het ijken, van apparatuur. Henk Luymes legt uit: „Een thermometer is een instrument dat wij gebruiken om vast te stellen of de tempe ratuur klopt. We gaan eenmaal per maand na of onze instru menten nog kloppen. We doen dan twee metingen, een zoge naamde warme meting op 40- 45 graden Celsius, en een koude meting rond het nulpunt. Als wij constateren, dat onze appa ratuur afwijkt, dan gaan we na wat er gerekend vanaf de vorige meting mee gecontroleerd is. Is In het jaarverslag van de Keu ringsdienst van Waren staan al tijd een aantal gevallen die niet proper zijn, maar af en toe wel humoristisch. Een bezoekster van een restaurant nam als toetje een sorbet. Ze deed wel een gouden vondst want onder in de ijscoupe lagen drie gouden ringen. Ontevreden over de klachtenafhandeling bij de res tauranthouder wendde ze zich tot de Keuringsdienst. Die on derzocht de zaak en bracht ver slag uit. Een serveerster had haar ringen in de keuken afge daan en om deze niet kwijt te raken in een ijscoupe gelegd. In de drukte had een collega de ringen niet gezien en de coupe met ijs gevuld. De restaurant houder heeft nu opdracht gege ven om de ijscoupes in het ver volg omgekeerd weg te zetten. Zo kwam er een klacht over een pak melk met een chemische smaak. Na doorvragen bleek dat de klaagster in haar fietstas naast het pak melk ook een fles thinner vervoerde. De fles thin ner bleek te lekken en zo on stond de bijsmaak. Ook was er iemand die in een brood een hard voorwerp aan trof dat op een tandje leek. Het bleek na onderzoek een melk tandje te zijn. Hoe dit in het brood terechtgekomen was kon niet meer worden achterhaald. Maar de bakker stond letterlijk en figuurlijk met zijn mond vol tanden. De Zeeuwse afdeling van de Keuringsdienst van Waren in Goes wordt zelf ook gecontro leerd en wel door de afdeling Kwaliteitsborging van de MIDDELBURG De kinde ren van Kindertheater Assie spelen binnenkort de sinter klaasvoorstelling 'Zwarte Piet je en de kadokapers' in de zaal aan de Nederstraat 14. Het is een voorstelling vóór kin deren die ook dóór kinderen ge speeld wordt. Het gaat over het MIDDELBURG Op 15 novermber komt de niewe serie kinderpostzegels uit. De zegels worden verkocht door het plaatselijk comité in het filiaal van Albert Heyn aan de Kalverstraat. Burgemeestersvrouw Rut- ten-Bovendeerd koopt daar om 9.30 uur de eerste zegels van comité-lid Drost-Velderman. Zij is 25 jaar lid van het comité Kinderpostzegels. Het thema voor de kinder postzegels is dit jaar 'Kind en fantasie'. In het kader van een ontwerpwedstrijd maakten drie kinderen de tekeningen voor de zegels van 1995. Naast het velle tje kinderpostzegels, de eerste-dag-envelop en het PTT-mapje verkopen de vrijwilligers een uitgebrei de collectie wenskaarten. De kinderpostzegels zijn ook verkrijgbaar op het postkantoor. jongetje Sjakie dat het bij zijn ouders nooit goed kan doen, want hij denkt altijd alleen aan zichzelf. Dan komt er iemand die Sjakie een kans geeft om ook eens aan anderen te den ken. Hij mag twee wensen doen als hij binnen het uur iets goeds doet. Wie zal hij gaan helpen, de zwarte pieten of de kadoka pers? En wat zal Sjakie wensen? Allemaal vragen die tijdens de voorstelling beantwoord wor den. De voorstelling wordt gespeeld op 19 en 26 november en 3 de cember, telkens om 16.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden en zijn in voorverkoop verkrijg baar bij Loeks boekhandel in de Lange Delft. Ook aan de zaal worden kaarten verkocht. Sylvia Hoving met Paquita van de Leienevel. foto harry de lange VLISSINGEN Sylvia Ho ving ging op 5 november met haar hond Paquita van de Lei enevel naar de Nederlandse kampioenschappen 'Gehoor zaamheid' in Apeldoorn. Sylvia won met Paquita de eerste prijs, zodat Paquita nu met recht de gehoorzaamste hond van Ne derland genoemd kan worden. „Maar als je mij nu vraagt: „wat moet een hond nu doen op zo'n kampioenschap, dan is mijn antwoordt gewoon 'wat je thuis ook wil dat een hond voor je doet, alleen dan tot in de per fectie." Voor de Scheldebode wil Sylvia Hoving graag uitleggen wat die perfectie nu precies inhoudt. „Die perfectie houdt in dat je hond netjes moet kunnen 'vol gen' (naast je lopen) waarbij ze dan in dit geval nog geen twin tig centimeter van je mogen wijken. Dan krijg je 'apporteren' dus dingen ophalen. Bij de kam pioenschappen gebeurt dat niet op de manier zoals Martin dat in zijn televisieprogramma laat doen (wat natuurlijk wel erg leuk is om te zien) maar op een veel strakkere wijze. Ook hier komt weer die perfectie om de hoek kijken. De honden mogen niet kauwen op het voorwerp en moeten het netjes afgeven aan de baas. Ook het 'vak' is een hele moei lijke oefening. Er worden dan pionnen in een vierkant gezet met een tussenruimte van drie meter. Dan moet je als geleider je hond van een afstand van 25 meter naar dat vak sturen en ligt hij er met een poot uit dan mis je 35 punten en is eigenlijk je wedstrijd verloren. De mensen die gehoorzaamheid met hun hond trainen weten hoe moeilijk de oefening 'blij ven uit het zicht' is. Als ze dat dan ook nog met af leiding moeten doen, maak dan je borst maar nat. Alleen hele gehoorzame honden luisteren dan nog naar hun baas." Er zijn natuurlijk mensen die zich afvragen of een hond dat nu wel leuk vindt, zo'n kam pioenschap, maar daar is Syl via duidelijk in. „Je hoeft al leen maar naar z'n staart te kij ken, die staat bij Paquita altijd vrolijk en kwispelend. En dat ik niet de enige ben die dit zo leuk vindt blijkt wel doordat uit alle delen van het land mensen komen om aan het Kampioenschap mee doen." Inspectie in belang van consument NEDERLAND EN AMERIKA - In samenwerking met het Roosevelt Study Center geeft de Zeeuwe Volksuniversiteit een cursus 'Nederland en Amerika' De cursus omvat zeven avon den, te beginnen op 10 januari om 19.30 uur. Aanmelden bij het ZVU-bureau aan de Spanjaardstraat 51 in Middelburg. KERSTDECORATIES - De Stichting Educatief Toerisme Oranjezon organiseert met het oog op de feestdagen een cursus en een workshop 'kerstdecoraties' en een cursus 'Grand Des sert'. Voor inlichtingen en aanmeldingen studiezon Oranjezon aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle. HANDWERKVERKOPINGEN - Op donderdag 23 novem ber wordt van 10 tot 15 uur in Bachten Reede aan de Vreden- hoflaan in Vlissingen een verkoop van diverse handwerken en kado-artikelen gehouden. Er is ook een verloting. In Bachten Poorte in Oost-Souburg is op dezelfde dag ook een verkoop van diverse handwerken en kado-artikelen. Deze is open van 10 tot 12 en van 14 tot 15 uur. CULTURELE AVOND - Op donderdag 16 november wordt in het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen een culture le avond gehouden in het kader van de manifestatie 'Mozaïek- stad' m.m.v. de werkgroep Vluchtelingenwerk Vlissingen. Er is een voorstelling over tolerantie door de kindertoneelgroep- van het Woltershuis, een muziekoptreden van een Oost-Euro- pese muzikant en er zijn Nederlandse en buitenlandse hapjes. De avond begint om 19 uur. CROHN EN COLITIS ULCEROSA - De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerosa vereniging houdt op zater dag 18 november van 11 tot 15 uur een bijeenkomst in het Zie kenhuis Walcheren aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. De lezingen over nieuwe mogelijkheden, ondezoeken en mogelij ke behandelmethoden worden onderbroken door een geza menlijke lunch. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Le- ny Jansen, tel. 0166-603834. RAP NIGHT - In het kader van de manifestatie Mozaïek- stad wordt op zaterdag 18 november een Rap Night gehouden met optredens van Knights-X en Jay Dee, terwijl DJ M DA M tussen de optredens door rapmuziek draait in de Walk Inn aan de Minister Lelystraat in Vlissinge. Aanvang 20 uur, entree een rijksdaalder. NAJAASRSFEEST - In jongerencentrum Walk-Inn aan de Minister Lelystraat een najaarsfeest gehouden, waar diverse spellen gespeeld worden. De winnaars mogen de verliezers een taart in het gezicht gooien. Aanvang 20 uur, entree een rijks daalder. VOGELTENTOONSTELLING - De Vlissingse vogelvereni ging 'De Vogelliefhebbers' houden een regionale tentoonstel ling in het gebouw van Mae-Uku aan de Pr. Hendristraat in Oost-Souburg. De tentoonstelling is op vrijdag 17 november geopend van 10 tot 22 uur en op zaterdag 18 november van 10 tot 16 uur. STRANDWANDELTOCHTEN - Wandelsportvereniging 't Zand uit Middelburg houdt op zaterdag 18 november strand- wandeltochten over de afstanden 5-10-15-25 en 35 km. De start voor de 25 en 35 km is om 10 uur. De deelnemers aan de overige afstanden kunnen vertrekken tussen 11 en 14 uur. Aanmelden en vertrekken bij resto Vrouwenpolder in Vrou wenpolder. MUZIEKUITVOERING - Muziekvereniging ONDA uit Nieuw- en St. Joosland geeft op vrijdag 24 en zaterdag 25 no vember haar jaarlijkse uitvoering. De avonden beginnen om 19.30 uur in het Dorpshuis aan de Veerstraat. ORIGAMI - Op maandagavond 27 november is er een origa- mi-vouwavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg an 19.30 tot 21.30 uur. Het thema is Kerst. De kosten bedragen 8,50 inclusief materiaal. Opgave bij Loes Schakel, tel. 0118-627287. DANSEN - Sociëteit Single houdt op 18 november een dansavond inde Karolingenburcht in Oost-Souburg. Aanvang 20.30 uur, entree vijf gulden. De Stichting Welzijn Ouderen houdt donderdag 23 november een dansmiddag met bingo voor ouderen in het gebouw aan de Molstraat in Middelburg. De aanvang is 13.30 uur en de entree bedraagt 3,50. RODE KRUIS - De viering van het 50-jarig bestaan van het Rode Kruis in Arnemuiden heeft, mede dankzij de gezamenlij ke acties door de winkeliersvereniging DEK, 1500,opge bracht. Dit bedrag komt ten goede aan de jubilerende afde ling. TONEEL - In buurthuis De Paraplu wordt in het kader van de manifestatie Mozaïekstad een speciaal voor de gelegenheid geschreven theaterstuk opgevoerd door toneelgroep Amazone. De voorstelling wordt gehouden op woensdag 15 november om 14 uur, entree een gulden. In het voorprogramma treedt de kindertoneelgroep van het Woltershuis op. Tijdens een interculturele avond in het buurt huis op vrijdag 17 november treedt toneelgroep Amazone op nieuw op. Ook is er een optreden van de boerentapdansgroep 'The North Sea Cloggers'. Deze avond begint om 20.30 uur. UNICEF - De sponsorloop ten bate van Unicef die op 28 ok tober in Westkapelle gehouden werd heeft 1400,00 opge bracht. BLOED - Op 21 november houdt het Rode Kruis een bloed- afname-avond in De Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Middelburg. Vanaf 18.30 kan iedereen die ouder dan achttien is en een goe de gezondheid geniet bloed komen geven. GEBED - Donderdag 16 november wordt er om 14.00 uur in de zijkapel van de O.L. Vrouwekerk te Vlissingen een gebeds stonde gehouden. AGLOW - De interkerkelijke organisatie voor christen vrouwen Women's Aglow houdt dinsdag 21 november een sa menkomst in wijkcentrum De Schuur aan de Middelburg sestraat 113 in Oost-Souburg. Spreker is Dieke Hemminga en de aanvang is 9.30 uur. ARTEMIS - In het gebouw van Artemis aan de Koudekerk seweg 133 in Middelburg wordt dinsdag 21 november van 19.30 tot 21.00 uur een voorlichtingsavond gehouden voor partners van mensen die in het verleden te maken hebben ge had met sexueel misbruik. De bijeenkomst is georganiseerd door het FIOM en Artemis. PRENTENKNIPPER - Het echtpaar Verhave vertelt woens dag 22 november iets over het onderwerp 'Jantje de Prenten- knipper'. In het boek over de prentenknipper staan weinig bij zonderheden over Jantje op Walcheren en deze avond kan wellicht nieuw licht op de prentenknipper werpen. De bezoekers wordt dan ook verzocht om eventuele prenten mee te nemen. De Verhave's demonstreren ook hoe een prent je tot stand komt en hoe een originele prent gerestaureerd wordt. De bijeenkomst wordt gehouden in wijkcentrum Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen en begint om 20.00 uur. WAO - Het FVN houdt woensdag 22 november een bijeen komst in wijkgebouw De Zwaan aan de Kromwegesingel in Oost-Souburg. Vanaf 14.00 uur wordt er dan informatie gege ven over de herkeuring en de herbeoordeling van oudere WAO-ers. Elly Groen vertelt ook nog iets over het WAO-plat- form. ORATORIUM - De Koninklijke Oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspanning geeft op 18 november een najaars concert in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Vanaf 20.00 uur worden twee werken gespeeld, te weten het Dettinger Te Deum van G.F. Handel en het Requiem van G.U. Fauré. De oratoriumvereniging krijgt versterking van Karin ten Kate -sopraan, Frans Huijts -bas/bariton, het Dordts Kamer Or kest, organist Tijn van Eijk en dirigent Jo Ivens. Kaarten kosten 22,50 (passen 20,00) en zijn verkrijbaar bij Van Damme, het Muziekcentrum en 's avonds aan de zaal. LEZING - Het Humanistisch Verbond verzorgt zondag 19 november een lezing over het denken van Emmanuel Levinas. De lezing wordt gegeven door dr. Jan Key, om 10.30 uur in het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel in Middelburg. Henk Luymes kalibreert de meetapparatuur. er dan ten onrechte iets geme ten, dan wordt dat goed gecon troleerd. De ijking, het kalibre ren, wordt zeer goed bijgehou den. Wij controleren zelf veel en laten onszelf ook controleren." Veel bedrijven en overheidsin stellingen hebben tegenwoordig als belangrijke doelstelling ge formuleerd: het opzetten en in voeren van een kwaliteitssys teem. Kwaliteitszorg staat mo menteel sterk in de belangstel ling. Directeur J. van der Linden van de Goese dienst stelt: „Bij de meeste zaken gaat het om de hygiëne. De Inspectie werkt op een vrij breed terrein om een aantal zaken aan de Warenwet te toetsen. Er zijn een aantal roerende zaken die door de con sument gebruikt worden. Be drijven die levensmiddelen ver werken en verkopen, zien toe op de hygiëne, dat is steeds op nieuw een belangrijke factor. We controleren niet alleen le vensmiddelen maar ook cosme tica, stoffen, en speelgoed. Er komt nog verdere uitbreiding, namelijk 'trappen en ladders' in het kader van het klimwerktui- genbesluit. Wij controleren ook daar de kwaliteit van. Het is een nieuwe taak voor ons om de belangen van de consument te behartigen en we staan ook steeds meer op de bres voor die consument. Wij werken met merkkeurmeesters die in Zee land, de Zuidhollandse eilan den en West-Brabant hun keu- ringsgebied hebben. Dit gebied is weer onderverdeeld in kleine gebieden en zo heeft elke keur meester een rayon waarin hij de verantwoording heeft voor de controle. Een keurmeester is van alle markten thuis en dat is nodig bij dit werk. Overigens, met een beetje fan tasie mag ik wel zeggen, dat er veel keurmeesters per rayon te zijn. Iedere consument is in we zen een keurmeester. Je proeft en je kiest wat je neemt. Naast hetgeen de keurmeesters con stateren krijgen wij ook recht streekse signalen van de consu ment via de gratis 'Waren- MIDDELBURG Het inter kerkelijk mannenkoor Comt nu met Sangh bestaat tien jaar en ter gelegenheid daarvan is er op vrijdagavond 17 november een jubileumconcert in de Koor kerk. Het zeventien leden tellende koor brengt met veel enthou siasme haar muziek ten gehore. In de loop der jaren heeft het koor een heel eigen klank ont wikkeld. Op het repertoire van het koor staat laatmiddeleeuw se muziek, geestelijke muziek en romantische muziek van Schubert en Mendelssohn-Bar- tholdy. Tijdens het jubileum concert worden de meeste wer ken a capella uitgevoerd, onder de leiding van dirigent Kees Nieuwenhuyzen. Omdat het een jubileumconcert is heeft Comt nu met Sangh het jongerenkoor Glorify uitgeno digd. Het publiek kan zelf ook zingen tijdens de samenzang die wordt begeleid door de or ganist Jan Kruis. Het concert begint om 20.00 uur. foto peter huls klachtenlijn'. Een consument heeft een klacht over etenswa ren die een afwijkende smaak hebben of bedorven zijn. De aard van de klacht wordt vast gesteld en het produkt kan in ons laboratorium onderzocht worden. Het kan zijn dat de houdbaarheidsdatum verlopen is, of dat er bij de fabricage of bereiding iets niet goed gegaan is. Als de klacht terecht is wordt voor het betrokken be drijf de eerste keer volstaan met een waarschuwing. Er wordt een afspraak gemaakt om de misstoestand uit te sluiten of te voorkomen. Bij herhaling wordt het wat moeilijker voor de betrokkene." Het telefoon nummer van de gratis Klach tenlijn is 06-0488. i

Scheldebode | 1995 | | pagina 11