ft LA GARE Waar een gave stilte groeit.. Concert Greetje Kauffeld Trio Bestemming voor bergen bollen wol L? Discussie-avond over jongeren en racisme Dwergmeeuw Cliëntenraad behartigt belangen van uitkeringsgerechtigden De vis... Verkoping van produkten uit Israël $e cwutott te leve*! HYPOTHEEK VISIE KERSTBUFFE Tweede deel van fotoboek over Veere in vroeger tijden Materiaal Onnodig Startproble men Vogelvrij ONAFHANKELIJK ADVIES VLISSINGEN 0118-417373 GOES 0113-211800 Informeer eens naar ons Informeer vrijblijvend: Café-Restaunïnt Kanaalstraat 82 - Oost-Souburg - 0118-478143 E SCHELDEBODE 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG MV 301 8 NOVEMBER 1995 Zilverig Veere, licht doorweven, sterk omstuwd door forschen stroom, Stiltewonder in ons luide leven zijt gij werkelijkheid of droom? Door de groen bemoste straten waar een gave stilte groeit, glanst de glimlach der huizen gelaten herinnering in hun wezen bloeit. Voel' Eeuwigheid: de vinger op de lippen een moment: het wonder gaat ontglippen Met dit anonieme gedicht begint het nieuwe foto boek 'Veere in vroeger tijden, deel D' dat vorige week van de persen rolde. Het is samengesteld door J.H. Midavaine die er ruim een jaar mee bezig geweest. Van het eerste deel van 'Veere in vroeger tijden' was nog zoveel fotomateriaal over dat het tweede deel moeite loos kon worden gevuld. „Ik ben een op en top Veerenaar en ik ben dol op de geschiedenis van Veere. En ik heb hier stapels kopieën van kranten van 1885 tot 1945 dus daar kon ik genoeg infor matie uithalen, bijvoorbeeld over de turndag. M'n neef J.J. Wisse ging met de foto's naar de ouderensoos om de namen van de personen te achterhalen. En dat heeft hij net als voor het vo rige boek over Veere met grote precisie gedaan." Aan de hand van ongeveer 90 foto's duikt de samensteller terug in de tijd en toont de lezers hoe Veere er uitzag in de periode 1869-1945. Evenals in het eerste deeltje, heeft de heer Mida vaine getracht zoveel mogelijk .-variatie aan on derwerpen bijeen te brengen, hetgeen hem dank zij de medewerking van vele Verenaren ook nu weer uitstekend gelukt is. Onderwerpen die wor den aangesneden zijn onder andere de visserij, de middenstand, het verenigingsleven dat het stadje in die periode gekend heeft, de feesten die men vierde, het bedrijfsleven, de kunstenaars die er gewoond hebben en hun stempel op het alledaag se leven gedrukt hebben, het boerenbedrijf, de Tweede Wereldoorlog, de inundatie en uiteraard de zo geliefde schoolfoto's. Ook in dit deeltje had de samensteller weer de beschikking over heel bijzonder fotomateriaal, niet alleen qua jaartal, maar ook de afbeeldingen zelf. Zo opent hij deze uitgave met een fraaie foto, ge nomen in 1869, van de Markt voordat de plant soenen warden aangelegd. Bijzonder, temeer daar de fotografie in die tijd nog in de kinder schoenen stopd. De beschrijvingen bij de foto's zijn bijzonder gedetailleerd. Tijdens het samenstellen van dit deel kreeg de heer Midavaine hulp van de heer J.J. Wisse, aller eerst door het aandragen van een aantal foto's. Daarnaast nam hij de grote klus op zich om alle foto's, waar personen op staan afgebeeld, te voor zien van namen. Tot slot heeft hij een aantal De voorbereidingsschool 1929-1930. Op de voorste rij van links naar rechts: Jaap Barentsen, Adrie Burger, Rinus Geldof, Willem Brouwer, Lein van Wallenburg, Huib Minneboo en Fransiscus Minne- boo. Op de achterste rij van links naar rechts: mevrouw van Franke-^Besooyen, Betsie Sturm Pdr., Nel Sturm Jdr., Henk Geldof, Mina van Wallenburg, Fokke Repko, Katrien de Buck Wdr., Willem Brou wer Mzn. en Tannetje Franke. anekdotes verzameld die in de teksten staan ver werkt. Dit tweede deeltje getiteld 'Veere in vroe ger tijden' deel 2 is voor 34.90 te koop bij 't Poortje en boekhandel de Lichtflits te Veere en verder bij iedere boekhandel. Het ligt in de bedoeling dat er nog een derde fo toboek over Veere verschijnt, over de periode van na de oorlog tot 1966. Cliëntenraad wil heldere wetten VLISSINGEN Jo Jacobse van de Cliëntenraad heeft bij B&W aan de bel getrokken over de ingewik kelde taal van de wetten en de regels. „Iedere Neder lander wordt geacht de wet te kennen en alle regels die daarbij horen. Maar al die wetten zijn in zulke inge wikkelde taal geschreven dat je wel gestudeerd moet hebben om er iets van te begrijpen. Maar de man in de straat weet soms nie.t dat een bepaalde regel voor hem geldt." Jacobse heeft daarom, als lid van de Cliënten raad van de gemeente, een brief geschreven. In de brief spreekt Jacobse ver der zijn ongerustheid uit over de nieuwe bijstandswet. Ook daarin staan veel regels en Ja cobse vreest dat de mensen die van de wet gebruik moeten ma ken er niets van begrijpen. „Zorg voor een goede en begrij pelijke voorlichting, in begrij pelijk taal, mondeling en niet via formulieren" stelt hij in zijn brief. Jacobse schrijft dat de overheid niet geloofwaardig overkomt. „Het moet toch zo zijn dat de voorlichting over al die wetten en regels leesbaar, duidelijk en begrijpelijk is. Het accent moet komen te liggen op weten en niet op wetten. Uit de wetten ontlenen de burgers hun rech ten, maar het is de plicht van de overheid om te zorgen dat de mensen het weten. Door het verschil in wetten en weten ver liest de burger het vertrouwen in de overheid en haar ambte naren. Volgens juridisch medewerker Geesink van Sociale Zaken maakt Jacobse zich onnodig ongerust. „Alle mensen die nu een bijstandsuitkering hebben krijgen volgend jaar een heron derzoek. Daarbij krijgen ze mondelinge voorlichting en uit leg over de nieuwe voorwaar den van de bijstandswet. En ze krijgen alle informatie zwart op wit mee naar huis. Voor nieuwe aanvragers van een bijstands uitkering geldt die mondelinge voorlichting over de voorwaar den en de regelingen van de nieuwe wet uiteraard ook." Maar Geesink geeft volmondig toe dat het taalgebruik in wet ten niet altijd even eenvoudig is. „Maar regelgeving moet uni form en duidelijk zijn en er mag geen misverstand over ont staan. Over de formulering van wetten van de overheid hebben wij hier natuurlijk niets te zeg gen, maar de Vlissingse veror deningen proberen wij steeds zo begrijpelijk mogelijk op te stel len. Wij hebben daartoe ook re gelmatig overleg met de afde ling voorlichting. Maar wat be treft de nieuwe bijstandswet, die is qua taalgebruik een stuk toegankelijker dan de oiide wet." Jo Jacobse kan binnenkort nog een schriftelijk commentaar op zijn brief van B&W verwach ten. In het voorjaar van 1995 is, na een wervings- en selectieproce dure, door de Wethouder voor Sociale Zaken van de gemeente Vlissingen een cliëntenraad geïnstalleerd. Dit is een com missie bestaande uit mensen die een uitkering genieten. De taak van de cliëntenraad is om een bijdrage te leveren aan het ge meentelijk beleid met betrek king tot de uitkeringsgerechtig den. De cliëntenraad zorgt er voor dat de belangen van de Vlissingse uitkeringsgerechtig den zo goed mogelijk tot hun recht kunnen komen. De cliën* tenraad kan dit doen door - ge vraagd of ongevraagd - advies uit te brengen over alle zaken die met voorbereiding en/of uit voering van dat beleid van doen zijn. De cliëntenraad bestaat uit 9 personen en vertegenwoordigt een brede samenstelling van uitkeringsgerechtigden, zoals IOAW-, RWW-, en ABW-cliën- ten met verschillende achter gronden. Ook is er een lijst van plaatsvervangende leden, want, wie een baan krijgt of op een andere manier geen uitkering Voor de Middelburgse rechtbank diende vorige week de zaak van de visfraude. De gemoederen raakten da nig verhit, vooral omdat de partijen geen blad voor de mond namen. Over en weer werden spitsvondigheden, zeg maar beschaafde hatelijkheden uitgewisseld. Zelfs -4*3 meneer De Uil van De Fabeltjeskrant werd erbij ge- sleept. Vis - vroeger zo talrijk in de zee - wordt tegen woordig per soort, per quotum gevangen. Daar mag niet aan getornd worden want dan moet je boeten en dan gaat het niet over netten boeten. Natuurlijk en biologisch gezien is dat een logische zaak en er zijn in- 0. ternationaal sluitend afspraken gemaakt over vangst- Qj beperking. Want door overbevissing dreigt de Noord- zee haar faam als rijke visgrond te verliezen. Daar had men in de tijd dat Heijermans het stuk 'Op Hoop van Zegen' schreef waarschijnlijk nooit aan gedacht, want Kniertje maalde er niet om. Het was vissen en binnen- halen wat je kon en dan weer veilig op de wal aan. En r-p» dan maar hopen dat de reder tevreden zou zijn. Het was toen, net als nu, hard werken in de visserij. Met technisch minder materiaal dan vandaag de dag werd gevaren en gevist. In het drama van Heijermans wordt de harde werke lijkheid van de visserij-wereld rond de eeuwwisseling uit de doeken gedaan. In de Middelburgse rechtszaal gebeurt anno 1995 hetzelfde met de handel en wandel op de Vlissingse vis mijn. Enige partijen zijn vis niet correct geregistreerd. Drama of klucht. 'Op Hoop van Zegen' of 'De Fabeltjesjkrant'? Wat is recht en wat is krom? De gevleugelde woorden van Kniertje hebben nog niets aan kracht ingeboet. Als het er op aan komt weten we het immers allemaal: „De vis wordt duur betaald." Cameleon. meer nodig heeft, kan niet langer in de cliëntenraad zitten. De cliëntenraad kende na de instal latie de nodige startproblemen. Men kende elkaar niet, wis.t niets van eikaars capaciteiten en mogelijkheden en met welke doelstel ling men in de cliën tenraad wilde wer ken. Ook moest een goede taakstelling voor de cliëntenraad worden gemaakt waarin duidelijk be schreven staat' hoe de cliëntenraad zal gaan werken. Van de zijde van de gemeente Vlissingen is op verzoek van de cliëntenraad ge zorgd voor middelen en mogelijkheden om naar behoren te kunnen functione ren. Zo beschikt de cliëntenraad nu over ruimten, buiten het gebouw van de Sociale Dienst, waar vergaderingen en spreekuren kunnen worden ge houden. Hierdoor is het moge lijk dat cliënten met leden van de cliëntenraad kunnen spre ken zonder bemoeienis van de Sociale Dienst. De cliëntenraad houdt een we kelijks spreekuur, zowel mon- Een deel van de Vlissingse Cliëntenraad met linksachter Jo Jacobse. deling als telefonisch, (elke dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur), een maandelijkse vergadering (eerste vrijdagmor gen van de maand om 9.00 uur) en per kwartaal een vergade ring met een vertegenwoordiger van de gemeente (laatste don derdagmorgen van het kwar taal om 9.00 uur op het gemeen tehuis). In die vergadering ko men gemeentelijke beleids- en uitvoeringsaangelegenheden aan de orde. Verder worde er bijeenkomsten gehouden, waarin werkgroepen uit de cliëntenraad beleidsstuk ken van de gemeente ten aan zien van sociale zaken bespre- VLISSINGEN De oproep in de Scheldebode van 18 oktober om een goede bestemming te vinden voor de restanten wol die doelloos in Walcherse kas ten liggen heeft twaalf reacties opgeleverd. Er zaten geen echt originele oplossingen bij in de trant van 'ik wil een breiwed- strijd organiseren, maar heb geen wol' of 'laten we in esta- fetteverband een supersjaal breien', maar evengoed zijn er personen die blij zijn met res tanten wol. Mevrouw Van Eenennaam is blijkbaar niet de enige die breit voor een goed doel. Ook de le den van de Hongarije Werk groep kunnen wel wol gebrui ken. Zij breien er truitjes en de kens van voor gehandicapte kinderen in Roemenië. Me vrouw Wijkhuys-v.d. Driest uit de Beciusstraat 26 in Oost-Sou burg is de contactpersoon van de Hongarije Werkgroep. De Welfare van het Vlissingse Rode Kruis breit en haakt heel wat af. Er is daar bijvoorbeeld een mevrouw van 82 die al ne gentig dekentjes heeft gebreid voor een kinderziekenhuis in Roemenië. En zo handwerken de deelnemers ook voor andere projecten. Vanzelfsprekend kan de Welfare veel wol gebruiken, ook kleine bolletjes. De coördi nator van de Welfare is me vrouw Spanjer in de Nic. Beet- slaan 1 in Vlissingen. In Middelburg breien zeven da mes voor Terre des Hommes. De spulletjes worden in de winkel in de Sint Jansstraat verkocht en het geld gaat naar projecten in de derde wereld. Om te kun nen handwerken hebben de da mes echter materiaal nodig zo als wol, katoen en borduurzij- de. De contactpersoon voor Terre des Hommes is mevrouw De Kam, D. Arentszstraat 1 in Middelburg. Mevrouw Wagenaar uit de Wel- linkwervestraat 5 in Middel burg behoort tot een familie met breiwoede. Samen met haar twee zusters breit zij voor kinderen in Polen en Roemenië. Maar ook deze dames hebben moeite om aan wol te komen. Dit probleem kent ook me vrouw M. Jansen die aan de Touwbaan 70 in Middelburg woont. Zij breit en haakt, sa men met een aantal andere da mes, truien en dekentjes voor een kinderziekenhuis in Roe menië en voor een kindertehuis met kinderen in de leeftijd tot 11 jaar. Roemenië is een echte topper om voor te breien, want ook mevrouw C.J. Wisse-Roelse uit de Pauwhoekstraat 6 uit Melis- kerke verricht breiwerk voor dit land. Sjaals, mutsen en sok jes hebben de voorraad wol echter danig uitgedund. Mevrouw S. Mortier, Touten- burg 4 in Vlissingen is op zoëk naar wol om truien en dekens te breien voor Polen. En ook me vrouw J.M. Joziasse uit de Ger- brandijstraat 116 in Vlissingen kan nog wol gebruiken om de kens voor kinderbedjes te brei en. Deze dekentjes worden naar Roemenië of Polen gestuurd. Mevrouw Janny van Waarde aan de Grevelingenstraat 105 in Middelburg wil wel breien voor FOTO HARRY DE LANGE ken om te komen tot adviezen aan burgemeester en wethou ders. Deze adviezen worden daarna uiteraard altijd in de volledige vergadering van de cliëntenraad besproken. De spreekuren en de maande lijkse vergaderingen worden gehouden in het wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95 te Vlissin gen. Het telefoonnummer is 431379. Ji. MET ZEEUWSE LANDSCHAP Dwergmeeuwen zijn niet zo klein als je op grond van hun naam zou verwachten. Ze ker, ze zijn een decimeter kleiner dan kok meeuwen, maar zeker niet zo piep dat je al leen maar aan de hand van de grootte zegt: hé, dat moet een dwerg zijn. Maar al is er dan geen heel opvallend grootteverschil met sommige familieleden, het is toch niet al te lastig om een dwergmeeuw te herken nen. Veruit het meest zie je nog'tijdens de voor- en najaarstrek, en dan vooral veel on volwassen exemplaren. De jonge exempla ren hebben dan een opvallende donkere v op de vleugels die bij andere meeuwen ont breekt. In de vlucht is het al helemaal een voudig: dwergmeeuwen hebben een heel donkere, bijna zwar te vleugelonderkant en dat zie je bij geen enkel andere soort. Een heel enkele keer broedt er een dwergmeeuwenpaartje tus sen de kokmeeuwen. Maar het is onbegonnen werk om in de fladderende massa boven een meeuwenkolonie een enkele af wijkende vogel te ontdekken. Het beste aanknopingspunt biedt dan het afwijkende kek-kek-geluid in het krijsende meeuwenkoor. Buiten de broedtijd zijn er vaste plekken waar je nogal eens dwergmeeuwen tegenkomt. Een oversteek met de veerboot Kruiningen-Perkpolder geeft in het goede jaargetijde volop kansen. Maar ook een bezoek aan (het restantje van) de Ka- loot of een tocht langs de Oosterschelde-inlagen is niet vaak tevergeefs. De dwergmeeuw is éé.n van die intrigerende vogels die je niet zomaar tegen het lijf loopt, maar waar je met grote kans op succes, gericht naar op zoek kunt gaan. De tekening van Adrie Karman toon de dwergmeeuw in zo mer- (links) en winterkleed. ADVERTENTIE PORTRETTHEO MAAKT 'T! FOTOSTUDIO THEO V.D. GENUGTEN vrijlandstraat 75, middelburg (winkelcentrum dauwendaele) 0118-640317 SEROOSKERKE De Zeeuwse Stichting 'Steun aan Israël' houdt woensdag 15 no vember een verkoopdag van Is raëlische produkten bij Martine van der Meulen aan de Zandput 17. Tussen 10.00 en 12.00, en 13.00 en 17.00 uur zijn nuttige en praktische artikelen uit Israël te koop. De opbrengst van de verkoping is bestemd voor het project Pa- ran en dat is het vruachtbaar maken van een stuk van de Ne- gev-woestijn. Tijdens de verkoping wordt gratis koffie en thee geschon ken. OOST-SOUBURG 'Jongeren en racisme' is de titel van de inleiding die Leyla Hamidi verzorgt op de discussie-avond die maandag 13 november wordt gehouden in buurthuis De Schuur aan de Middelburgsestraat. De discussie-avond is georganiseerd door de stichting Bravo. Bravo staat voor Bestrijding Racisme door Activiteiten van Vlissingse Organisaties en heeft tot doel het voorkomen en be strijden van rassendiscriminatie in Vlissingen. Mevrouw Ha midi is medewerkster van het Landelijk Bureau Racismebe strijding en zal in haar inleiding ingaan op de huidige toestand en de mogelijkheden om racisme te bestrijden en de mogelijk heden van jongeren hierin. Ook gaat zij in op de vraag of racis me toeneemt en de berusting die mogelijk bij de bevolking is ontstaan. Na de pauze is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst in De Schuur begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. een goed doel, ze weet alleen nog niet voor welk en geld om zelf wol te kopen heeft ze ook niet. Wellicht dat een van de verenigingen contact met haar kan opnemen. Mevrouw Baert-Jonkers draagt een hele lijst ideeën aan. Zelf heeft ze geen breiwol van node, maar zij vermoed wel dat er nog instellingen zijn die wel wol kunnen gebruiken. Om te voor komen dat die instellingen on gevraagd overspoeld worden door bollen wol kunnen wij de tips van mevrouw Baert-Jon kers helaas niet vermelden. En dan zijn er nog twee perso nen die de bollen wol naar Oost-Europa willen versturen. Leni Boyenk uit de Noordhout straat 30 in Serooskerke is con tactpersoon voor de zendings organisatie Dorkas. Dorkas verzorgt regelmatig goederen transporten naar Roemenië en ook restanten wol zouden met die transporten mee kunnen. Mevrouw A.J. van Rooijen- Roelse uit de dr. Gallandats- traat 10 in Vlissingen is op de hoogte van ht bestaan van een school voor geestelijk gehandi capte kinderen in Hongarije. De kinderen krijgen er ook les in handwerken, als er tenminste materiaal is. Binnenkort ver trekt er een auto met spullen naar de school en wellicht kan er dan ook wol mee. Dus, bent u bij de najaars- schoonmaak wéér die tas met breiwol tegengekomen, en gaat u er dit jaar wéér niets van brei en dan is dit misschien een goed moment om de wol aan een van bovenstaande dames te geven. Voordat de mot er in komt. VLISSINGEN Greetje Kauffeld is net als Rita Reijs een begrip in de Nederlandse jazz-wereld. Naar aanleiding van een verblijf in New Orleans maakte deze topzangeres een nieuw theaterpro gramma waarin zij haar indrukken van deze stad verwerkt heeft. Het programma heet dan ook 'Impressions of New Orleans'. De naam zou misschien doen vermoeden dat het hier gaat om pure dixielandmuziek, maar dat is niet het geval. In dit intieme concert voor zangeres, saxofonist en gitarist staat Greetje's eigen interpretatie van het New Orleans repertoire nadrukkelijk centraal. Het trio Greetje Kauffeld bestaat uit (v.l.n.r. op de foto) Peter Nieuwerf, Greetje Kauffeld en Jan Menu. Het concert wordt gegeven op zaterdag 11 november om 20.00 uur in het Arsenaaltheater. Kaar ten kosten f 20,00 (passen f 15,00en zijn in voorverkoop vij het VW aan de Nieuwendijk. FOTOTETLAGEMAAT

Scheldebode | 1995 | | pagina 1