Topmusical zorgt voor theaterfeest Barbershopshow in Arsenaal SPONSOR IN DE SPORT Voetballers VCK in het nieuw Experts ontmoeten elkaar Koers door het veld in Westkapelle Middelburgse bowlers uit startblokken Verkeersopfrlscursus Creatieve beurs in De Zwaan Nieuwe cd met oude liedjes Sugar Lee Hooper in Cosmo Broadwaymusical La Cage Aux Folies nu in Nederland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 Vrouwen investeren in de toekomst Mens-mens Dansnummers Toneelstuk Zeeuwse veldritcompetitie eind oktober van start Rittenkalender 323 MIDDELBURG Eindelijk krijgt Middelburg nu de Nederlandse versie van een der succesvolste Broadwaymusicals: La Cage aux Folies Op dinsdag 24 en woensdag 25 oktober aanstaande zal de Stads schouwburg een metamorfose ondergaan. Als het doek opengaat treedt men binnen in de dwaze, bizarre, boeiende, komische, maar soms ook zo ontroerende wereld van La Cage aux Folies, een travestieclub in Saint Tropez waar de danseressen Les Cagelles bijna allemaal mannen zijn en waar George, vertolkt door Fred Butter, de scepter zwaait. Hij is de eigenaar van deze club vol vreemde vogels. Een van die vreemde vogels is zelfs zijn levenspartner. Al twintig jaar heeft hij een relatie met Albin, die 's avonds in zijn club optreedt als de befaamde tra vestiester Za Za. Za Za wordt gespeeld door Jacco van Renes- se, die met deze creatie wel eens de verrassing van het ko mende seizoen zou kunnen worden. In de musical ziet men de shows van La Cage aux Folies, maar men werpt ook een blik achter de schermen en dan zie je dat de relatie tussen George en Albin niet veel ver schilt van andere "huwelij ken". Er zijn ups en downs, er zijn spanningen, maar de liefde blijft toch overeind. Ook als er verwikkelingen zijn en Ge orge's zoon (uit een korte rela tie met een danseres van het Lido) ineens zegt te willen trouwen. Dit leidt tot allerlei opmerkelijke situaties te meer omdat de ouders van de bruid een hevige afkeer van homo seksuelen hebben en niets van travestieclubs willen weten. De vader, een politicus is daar fel tegen gekant en voert actie tegen alles wat in zijn ogen onzedelijk is. Dit alles biedt genoeg materiaal voor een vro lijke, maar soms ook ontroe rende musical over liefde in allerlei vormen. songs zijn er spectaculaire dansnummers variërend van de Can Can tot grote revuenum mers, zoals men ze nog maar zelden in het theater ziet. Dit maakt van La Cage aux Folies ook een kostbare musical. De totale kosten bedragen voor dit seizoen in Nederland en België zo'n zeven miljoen gulden en er werken vijftig mensen aan mee. Het is een warme, vrolijke, maar ook menselijke show, op maat gemaakt voor de Stadschouwburg, die toch zijn eigen intimiteit heeft. Regisseuse Shireen Strooker zegt: „Het gaat over liefde en solidariteit. Over mensen die elkaar door dik en dun steu nen. Dat geldt ook voor de Cagelles. Ze lijken vals, ze heb ben kritiek op elkaar, zijn gril lig, maar als het erop aan komt helpen ze elkaar. Het is een musical over het maken van keuzes in je leven. Maar vooral over liefde." Seth Gaaikema, die de musical vertaalde zegt: '"La Cage' is taboe-doorbrekend, maar gaat niet om een man-manverhou- ding, een vrouw-vrouw of een man-vrouw, het gaat om de relatie mens-mens. En dit is verpakt in een sfeervolle fami lierevue, die op zijn manier toch barrières omver werpt." Want het was in Broadway in 1983, toen de muscial in pre mière ging voor het eerst dat een musical eindigde met twee mannen die gearmd als paar het toneel afliepen. Deze musi cal bracht op deze wijze homo seksuele liefde dicht bij een groot publiek. Tijdens de musi cal was men gaan houden van die grillige Za Za en de opmer kelijke George. La Cage aux Folies biedt prachtige songs waarbij we reldhits als 'The best of times' en 'I am what I am'. De muziek is gecomponeerd door Jerry Herman, die ons ook al klassie kers bracht als 'Hello Dolly' en het talent heeft theatermuziek te schrijven die je meteen pakt en nooit meer loslaat. Naast de La Cage aux Folies heeft een ijzersterk script van Harvey Fierstein (Torch Song Trilogy) die zijn verhaal ontleende aan het gelijknamige toneelstuk van Jean Poiret dat in 1973 in Parijs in première ging en daar zeven jaar volle zalen trok. Fierstein had als basis dus een prachtig Frans toneelstuk dat aan alle wetten van het Franse boulevardtoneel voldeed en dat vormde hij om tot de musical van vandaag waarbij hij tevens de karakters nog meer uitdiep te. Augustus 1983 ging La Cage aux Folies als musical in pre mière in het Palace Theater in New York. De show kreeg ju belende kritieken en werd uit geroepen tot 'Best Musical' en won maar liefst zeven Tony Awards in het seizoen 1983/1984. De muscical beleef de op Broadway 2167 voorstel lingen en opende in 1986 in het Palladium in Londen. Ook hier werd de musical een gigantisch succes. Sinds 1985 staat La Cage op het repertoire van het Theater des Westens in Berlijn, waar men deze muscial nu al tien jaar met succes brengt. Het is eigenlijk opmerkelijk dat het zolang geduurd heeft voordat deze topmusical op de Nederlandse planken werd ge bracht. Voor de produktie is een talentvol creatief team sa mengesteld dat de verschillen de theaterdisciplines die voor deze show nodig zijn bijeen brengt. Shireen Strooker, een van de oprichters van het Werktheater en befaamd to neelregisseuse, die met Mary Jacco van Renesse (links) als Albin/Zaza en Fred Butter als Georges in 'La cage aux Folies'. iJresselhuys en John Kraay- kamp 'Hoog Tijd' regisseerde werkt samen met Westend cho reografe Lisa Henson, die deel uitmaakte van de Palladium- produktie van La Cage. Musi cal Director is Peter Stöve en de kostuums en decors zijn van de hand van Jan Aarntzen. Sa men met een company van vijf tig medewerkers zorgen zij voor een waar theaterfeest in de Stadsschouwburg. Dinsdag 24 en woensdag 25 oktober 1995 Stadsschouwburg Middelburg Reseveren: aan de kassa 0118-611500. VW Bespreek bureaus en de Nationale Thea terkassa 06-9203 (7 dagen per week). OOST-SOUBURG Meer dan dertig standhouders zijn zondag 29 oktober present in De Zwaan aan de Kromwege- singel. Daar wordt die dag een grote popprn- beren- en crea- tiefbeurs gehouden. Naast handgemaakte poppen en replica's van beroemde pop pen, zijn er ook sprookjespop pen, karakterppoppen en por seleinen poppen te zien. Ook de familie beer is met alle leden vertegenwoordigd. Uit de crea tieve hoek komen standhouders met kantkloswerk, kraaltjes breien, patchwork, zandartike- ïen, textielschilderijen, poppe- jurkjes, poppehuizen, origami, kijkdozen, theezakjes vouwen, poppenmeubelen, en ultra punch, een nieuwe borduurva- riant. Mariet Verhees geeft een de monstratie kaarten maken met stempels. En verder zijn er de monstraties zandschilderen, embossing en theezakjes vou wen. Al dit moois is te zien in De Zwaan, op zondag tussen 11.00 en 16.30 uur. VLISSINGEN Het herenbarbershopkoor 'Coastline Chorus' presenteert op vrijdag 27 oktober een grootse barbershopshow. Het koor heeft dit initiatief genomen om de Walcherse bevolking te tracteren op hun eigen sterren. 'Coastline Chorus' heeft al vele malen tweede en derde prijzen behaald op de Nederlandse Conventie en in '92 zelfs de eerste. Dit leidde ertoe dat het koor in '93 een fantastische reis heeft gemaakt naar de Internationale Conventie in Calgary met als hoogtepunt een optreden voor 20.000 mensen. Behalve Canada heeft het koor nog andere internationale noten op haar zangcarrière. Er waren succesvolle optredens in Engeland, Duitsland en België. Voor 1996 staat er in september een bezoek gepland aan Taganrog, de zusterstad van Vlissingen. 'Coastline Chorus' maakt er een echte sterrenshow van in het Arsenaaltheater. Maar liefst drie huidige Nederlandse kampioenen geven er acte de présence. Uit Geldermalsen treedt het dameskampioenskwartet 'Riverside Quartet' op. Van eigen bodem luisteren het tweevoudig herenkampioenskwartet. 'Members Only' en het maar liefst vijfvoudig dameskampioenskoor de 'Sea Sound Singers' de show op. Vanuit Burgh-Haamstede komt het dameskwartet de 'Seagals', ook een barbershopkoor. De show begint om 20.00 uur in het Arsenaaltheater en zal na afloop voortgezet worden met het in barbershopkringen bekende 'after-glowen' KOUDEKERKE Het tweede elftal van voetbalvereniging VCK is door de heer en mevrouw Blomme van Eetcafé Dorpszicht volledig in het nieuw gestoken. Op de foto v.l.n.r. staand: leider Peter van der Heyden, Giovanni van Garsel, Erik van Dolder, Arthur Aerssens, Michel Brasser, Martin Brasser, Ronald Balthasar en mevrouw Blomme. Gehurkt: Wout van der Reyden, Peter Blok, Sjoerd Remery, Hans van Vlaanderen en Gerben Vonk. VLISSINGEN De Zeeuwse veldritcompetitie begint dit seizoen op zaterdag 28 oktober in Wemeldinge en sluit na acht wedstrijden af op zaterdag 23 december in Kruiningen. De krachtmeting wordt georgani seerd door het Zeeuwse KNWU districtsbestuur, in samenwer king met een aantal wielerco- mités, de beide Zeeuwse trim- bonden en de twee Zeeuwse wielerclubs. Twee comités haakten dit keer af (Overslag en Terneuzen). In eerstgenoem de plaats kon geen geschikt terrein worden gecreëerd en in Terneuzen bleek er weinig be langstelling te bestaan om de organisatie ter hand te nemen. Twee andere comités (Westka pelle en 's-Heer Arendskerke) bleken bereid om de open ge vallen plaatsen in te nemen. „Voldoende reden voor ons om door te gaan", liet Rien West- veer, voorzitter van het KNVVU districtsbestuur, weten. „Te meer omdat er ook voldoende belangstelling voor deelname bestaat. Vorig seizoen bijvoor beeld kwamen er per wedstrijd gemiddeld zeventig renners op draven. We begonnen toen ook om een wedstrijd te organise ren voor ATB-ers en dit werd een groot succes. De mountain- bikers komen dus opnieuw in actie, maar in tegenstelling tot vorig seizoen, toen zij het pro gramma openden, vormen zij nu het sluitstuk." De deelname aan de veldrit competitie staat open voor alle categorieën. Amateurs A en B, alsmede profs en trimmers gaan gezamenlijk op pad en komen 50 minuten in actie. Junioren, nieuwelingen en vrouwen, die ook gelijktijdig vertrekken, komen 35 minuten in actie en de ATB-ers 50 mi nuten. Het prijzenschema is gelijk aan vorig seizoen. Behalve een dag klassement wordt ook weer een eindklassement opgemaakt. Per wedstrijd komen de eerste vijftien geklasseerden in aan merking voor puntenhonore- ring in de eindstand. Tevens worden per wedstrijd vijf extra bonuspunten toegekend aan ie dereen die de presentielijst te kent. De eerste drie wedstrij den worden gehouden in We meldinge. De datum van 18 november is gereserveerd voor de regio-kampioenschappen veldrijden (Zeeland-Noord Brabant-Limburg) in Etten- Leur. Hieronder volgt het wedstrijd programma van de Zeeuwse veldritcompetitie en de ATB- wedstrijden, met daarbij de contactadressen plus telefoon nummer van de organisatie. 28 oktober: Wemeldinge. 4 No vember: Wemeldinge. 11 no vember: Wemeldinge (con tactadres Jacky van Stel 01192-2756). 25 november: Westkapelle (Edward Koets 01187-2329). 2 december: Vlissingen (Bert van Gils 01184-18360). 9 december: Hulst (Fons van Dorselaar 01140-11130). 16 december: 's- Heer Arendskerke (Peter de Regt 01106-3176). 23 decem ber: Kruiningen (Arie Poley 01130-81870). Het Centrum voor Internatio nale Samenwerking Zeeland en het Emancipatiebureau Zee land organiseren op maandag 6 november een expertmeeting met als titel 'Vrouwen investe ren in de toekomst'. Doel van de bijeenkomst is om de resul taten van de vierde Wereld vrouwenconferentie van de Verenigde Naties meer bekend heid te geven. De vierde Wereldvrouwencon ferentie van de Verenigde Na ties en het Forum'95 van non- gouvernementele organisaties, werden in september in Peking, China, gehouden. Bijna vier honderd vertegenwoordigers van Nederlandse organisaties, waaronder drie vrouwen uit Zeeland, reisden naar China met als doel internationaal af spraken te maken om de positie van vrouwen wereldwijd te verbeteren. Meer dan ooit is duidelijk geworden dat VN- conferenties alleen effect heb ben als ook aan de basis van de samenleving mensen zich in zetten om de regeringsafspra ken en actiepunten te realise ren. Mevrouw Flora van Houwelin- gen, voorzitter van de Werk groep VN Wereldvrouwencon ferentie 1995 en lid van de regeringsdelegatie, zal in een inleiding nader ingaan op het belang van de Wereldvrouwen conferentie. Vervolgens geeft mevrouw Ina van Gelder-Leen heer, als Zeeuwse deelneemster aan het Forum in Peking, haar impressie aan de hand van een aantal dia's. Vervolgens kun nen de deelnemers aan de Ex pertmeeting kiezen uit een zes tal workshops waarin enkele hoofdthema's van de wereld vrouwenconferentie nader uit gewerkt worden: mensenrech ten/vrouwenrechten, politieke participatie en besluitvorming, beeldvorming, de sociaal eco nomische positie van vrouwen, gezondheidszorg en duurzame ontwikkeling. Rond de zes the ma's werden tijdens de voorbe reiding op de Wereldvrouwen conferentie aanbevelingen ge formuleerd die ook in Zeeland aandacht verdienen. De resul taten van de Wereldvrouwen conferentie en de Zeeuwse aan bevelingen van vrouwen vor men het uitgangspunt tijdens de workshops. De expertmeeting wordt ge houden op maandag 6 novem ber van 10.00 tot 17.00 uur in hotel Arneville in Middelburg. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het Centrum voor Internationale Samenwer king (COS) Zeeland in Goes. Toegang 15.- inclusief lunch. MIDDELBURG De Bow ling Vereniging Middelburg heeft zes teams die in de natio nale competitie uitkomen. Bij de jeugd speelt een team in afdeling I mee. Bij de vijfmans league spelen er twee teams mee in de derde klasse en bij de trio's spelen er drie teams mee in de vierde klasse. Voor alle bowlers uit den lande zijn de diverse nationale com petities van start gegaan. In de nationale jeugd trio league van de afdeling I heeft het team van de BV Middelburg in het bowlingcentrum van Breda zeer goed gepresteerd. Met een teamgemiddelde van 151.33 en met 6 punten op deze dag staan zij aan kop van hun klasse. Bij de vijfmans league heeft het team 't Hoekje van de BV Mid delburg, dat uitkomt in de der de klasse 3H, een goede presta tie geleverd door 6 punten te halen. Er werd gewonnen van BV Goes en van BV Middelhar- nis, beide met 3-0. Van het gedegradeerde Dordrecht werd met 3-0 verloren, maar de pin- fall was maar een klein ver schil, namelijk in de tweede game slechts 3 pins. Het WIRWAR-team, dat uit komt in ie klasse 3D, heeft het minder goed gedaan met drie verloren wedstrijden staat dit team op een gedeelde laatste plaats. Dit team, dat uit enkel dames bestaat die voor het eerst samenspelen, kan veel meer. Bij de trio's ziet het er na de eerste wedstrijddag goed uit. Het team van Schoonen Elektro uit Middelburg behaal de in de klasse 4M 7 punten. Er werd met 2-1 gewonnen van Goes. Ook van Rijsbergen werd met 2-1 gewonnen en van Oos terhout werd met 3-0 gewon nen. In de klasse 4N behaalde het trio Administratie Service bureau Middelburg eveneens 7 punten. Er werd met 3-0 ge wonnen van Hilvarenbeek en met 3-0 gewonnen van Ooster hout.. Van Rijsbergen werd met 2-1 verloren. Een bijzondere vermelding is wel de prestatie van Manfred Lievense die over 6 games een gemiddelde gooide van 200. In de klasse 4S behaalde het team van de Kruitmolen 5 pun ten. Tegen Hilvarenbeek werd met 2-1 verloren, tegen Rotter dam werd met 3-0 gewonnen en tegen Dordrecht met 2-1 verloren. VLISSINGEN De Beve- landse troubadour Peter Diele- man heeft een cd uitgebracht met zijn meestgevraagde lied jes uit de afgelopen jaren. Als titel voor de cd heeft Dieleman passend gekozen voor 'Een ver- zaemelieng antiek'. Al is het antiek in dit geval niet ouder dan vijftien jaar. De liedjes op de cd stonden oorspronkelijk op lp's die Peter Dieleman in de jaren tachtig maakte. Deze lp's zijn inmid dels niet meer te koop. De nummers zijn opnieuw gear rangeerd en digitaal opgeno men. Bij de nummerkeuze liet hij zich leiden door de reacties van zijn publiek. 'Ons stoke zelf jenever', 'Antiek', 'de juun', 'errebeiers' en 'de echo' zijn enkele nummers die Diele man regelmatig ten gehore brengt en ook op de cd staan. „Gelukkig heb ik nog nooit een echte hit gehad", zegt Diele man, „want je moet er toch niet aan denken dat je zo'n hit dan bij ieder optreden verplicht moet spelen. Nu heb ik een heleboel nummers die het pu bliek graag hoort en daar maak ik dan een keuze uit. Zo blijft het voor mezelf ook leuk." VLISSINGEN Vrijdag 27 oktober is er in danstheater Cosmo aan de Voltaweg weer de zogenaamde Cotton Club, dé stapavond voor 25 plussers. Op deze Cotton Club is naast de bekende band Dezz de spe ciale gast: Marja v/d Toorn, beter bekend als Sugar Lee Hooper, 103 kilo zwaar, altijd gehuld in tule, en zo kaal als een biljartbal. Op dit moment is deze opval lende verschijning de meest ge vraagde artieste in Nederland. Als dochter van een jazzpianist en een gitariste, was het voor spelbaar dat ze ook in de mu ziek terecht zou komen. Op haar veertiende zeurde ze al om een drumstel omdat ze zich achter de troms veilig voelde. Al snel kreeg ze naam door in verschillende bands te spelen. Na haar rol als moeder te heb ben vervuld, werd het tijd voor een solo-carrière. Niet als drumster, maar als zangeres. Ze trad voor het eerst op in het programma 'showmasters' van Sandra Reemer. In het begin werd Sugar Lee Hooper dooi de Nederlandse showbusiness als een vreemde eend in de bijt gezien. Maar dat weerhield haar er niet van om door te zetten. In het begin werd ze vaak als opvulling neergezet op personeelsfeestjes en meestal werd ze het succes van de avond. En inmiddels weet heel Nederland: wil je een echt feest, nodig dan Sugar Lee Hooper uit. Succes gegaran deerd. Haar stijl vindt de basis in haar liefde voor Ella Fitzge rald, die zij qua zangstijl bena dert. 'Sugar' heeft echter wel een ander stemgeluid, dat zich bulderend laat gelden op alle podia in den lande. Dat ze zich ook heeft laten beïnvloeden door soul (o.a. Sam and Dave en de Pointer Sisters) verklaart de stijl die ze heeft. Of ze nou moet optreden voor een club vol hardrockers of op een gala, het is altijd feest. Wie dit po diumbeest wil zien optreden op de Cotton Club in Cosmo, be taalt 25 gulden voor een kaart in de voorverkoop. Kaarten kunnen afgehaald worden in café de Foyer, naast Cosmo. MIDDELBURG Alle weggebruikers kunnen binnenkort meedoen aan een verkeersopfriscursus. Deze cursus is geor ganiseerd door Veilig Verkeer Nederland en omvat vijf lessen. In de cursus wordt het hele, nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens behandeld. De cursus wordt gegeven op de maandagen 30 oktober, 6, 13, 20 en 27 november in het bureau van de Regiopolitie aan de Vrijlandstraat. De aanvang is steeds om 20.00 uur en de kosten bedragen vijfentwintig gulden per persoon. Je moet je wel van te voren opgeven en dat kan bij de secretaris van Veilig Verkeer, mevrouw De Nood. Haar telefoonnummer is 0118-614496.

Scheldebode | 1995 | | pagina 23