Orphange brengt frisse mix in de Piek Kleurplaten in Land van Ooit Festival Nieuwe Muziek daverend van start Danny de Munk als gitarist in musical Pump Boys Dinettes SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 315 MIDDELBURG Het 19e Festival Nieuwe Muziek kende dit jaar een ongekend mooie start met het Ores- teia Muziektheater in de Grote Kerk in Veere. De sa menwerking met de Zeeland Nazomer Festivals leidde tot het hoogtepunt in het bestaan van Nieuwe Muziek. Het zal de internationale bekendheid die Nieuwe Mu ziek ondertussen heeft er alleen nog maar groter op maken. 'Oresteia' was een samenwerking tussen het Xenakis Ensemble, Theatergroep Hollandia, Koor Nieuwe Muziek en het Kinderkoor Festival Nieuwe Muziek. Muziek en theater vermengd met choreografi sche bewegingen, licht, kostuums en decor vormden vier voorstellingen van hoog niveau op de indrukwek kende lokatie van de Grote Kerk. De uitvoering op zondag van de Oresteia werd zelfs live op de televisie uitgezonden. Madge IstJI® i 'T KLOPT! BLOEMEN HOUDEN Eigenzinniger! domineren festival JFS De tweede helft van het festival biedt eveneens nog volop moge lijkheden te genieten van niet alledaagse muziekvormen, zo als van de huisvriend van Nieu we Muziek, pianist Geoffrey Douglas Madge, van de nieuwe technieken voor contrabas van Fernando Grillo, van de Japan se violiste Mifune Tsuji, van de veelzijdig improvisator en com ponist Guus Janssen en van de Poolse claveciniste Elisabeth Chojnacka. Twee eigenzinnige componisten domineren dit 19e Festival Nieuwe Muziek: de Griekse Fransman Iannis Xenakis en Toru Takemitsu uit Japan. Hun werk vormt de rode draad door het festival. In hun zoektocht naar nieuwe muziekvormen hebben zowel Xenakis als Ta kemitsu hun afkomst niet ver loochend. In de muziek die Xe nakis componeerde bij de Griekse tragedie 'Oresteia' klinken elementen uit de volks muziek van de oudheid door. -Het werk heeft een archaïsche kracht. Takemitsu maakt, zoals men zou kunnen verwachten, muziek met de zuiverheid en mystiek van het verre Oosten, maar toch zijn zijn composities vooral het resultaat van een wonderlijke synthese tussen de oosterse en westerse muziek cultuur. Eén ding hebben ze ge meen: het gebruik van de stilte. Het is een element afkomstig uit het Japanse Nóh-theater en VLISSINGEN De mooiste kleurplaten van de kleurenpla tenwedstrijd van de Provinciale WV Brabant, waar ook deze krant aan mee heeft gedaan, zijn tijdens de herfstvakantie te bewonderen in Het Land van Ooit in Drunen. Er waren vele honderden inzen dingen. De winnaars hebben in middels de prijzen ontvangen, die bestonden uit toegangs kaarten voor een aantal Bra bantse attractieparken. De Provinciale WV en Het Land van Ooit vonden de kwa liteit van de kleurplaten zo goed, dat ze besloten deze ten toon te stellen tijdens de herfst vakantie. De dertig mooiste zijn te zien in de ijssalon Zinin. Het park is van 10.00 tot 17.30 uur geopend. De entree be draagt achttien gulden voor kinderen van drie tot en met elf jaar en 21,50 gulden voor be zoekers van twaalf jaar en ou der. gaat uit van het idee dat het ge luid van de stilte, als negatief van het muzikale geluid, essen tieel is voor een compositie. Het brengt een noodzakelijk even wicht tot stand. Van beiden zijn nog composities te beluisteren tijdens het festival, bij de con certen van Mifune Tsuji, Kyoko Hashimoto en Elisabeth Choj nacka. Vanavond, woensdag 18 okto ber, speelt Geoffrey Madge in de Kloveniersdoelen. De Au stralische pianist is een vaste en gewaardeerde gast in Middel burg, een vriend van Nieuwe Muziek Zeeland. Madge verliet na een pianostudie zijn geboor teland en vestigde zich in 1963 in Den Haag, waar hij nu al bij na 25 jaar hoofddocent piano is aan het Koninklijk Conservato rium. Als concertpianist be schikt hij over een gigantisch repertoire. Zijn programma's zijn zeer gevarieerd en bevatten de belangrijkste composities uit de gehele muziekliteratuur. Speciaal voor Nieuwe Muziek maakte Madge een serie CD's met Russian Music 1920 en een serie 'Madge in contrasten'. Het concert bevat werken van o.a. Béla Bartók en Edward Steuer- mann. Donderdagavond volgt de Itali aanse contrabassist en compo nist Fernando Grillo, ook wel de 'Paganini-op-de-bas' ge noemd. Grillo is geen onbeken de in Middelburg, hij behoort tot het selecte groepje vaste gasten van het Festival Nieuwe Muziek. Hij liet dé eerste vijf jaargangen nimmer verstek gaan en oogste op het eerste lustrum veel lof voor zijn grote beheersing van dit moeilijke in strument en zijn enorme muzi kaliteit. Grillo creëerde nieuwe technieken voor de contrabas, door een originele synthese te brengen van handelingen en ge luidselementen. Belangrijke he dendaagse componisten schre ven werk voor hem (o.a. Xena kis en Feldman) maar ook zijn VLISSINGEN Na triomfen op Broadway en West End is de musical Pump Boys Dinettes straks ook in Nederland te zien. Een try-out van deze verrassen de produktie is op 24 oktober te zien in het Arsenaaltheater. Het verhaal speelt zich af in Amerika, langs de Highway 57. Aan de ene kant van de weg be vindt zich een pompstation, aan de andere een cafetaria met een jaren '50 uitstraling. Zodra de zaaldeuren opengaan komen de speelt pianist, solist, improvisa tor en componist Guus Janssen. Een veelzijdig man dus, die compositie studeerde bij Ton de Leeuw en piano aan het Swee- linck Conservatorium in Am sterdam. Als solist treedt hij op in de meest uiteenlopende gezel schappen. Vorig jaar kreeg hij buitengewoon veel lof toege zwaaid voor zijn opera Noach, met decor van Karei Appel en regie van Pierre Audi. Op dit festival is Guus Janssen te ho ren op clavecimbel met vertol kingen van eigen composities. Ook de zaterdagavond staat in het teken van de clavecimbel. De Poolse claveciniste Elisa beth Chojnacka kan zich met recht een authentiek vertolk ster noemen: in overleg met componisten studeert ze de voor haar geschreven werken in en voert ze uit. Ze staat bekend om haar pre cieze uitvoeringen en haar enorme gevoel voor ritme. Cho jnacka woont en werkt al jaren in Parijs. Ze begon haar mu ziekstudie in haar geboortestad Warschau als pianiste en stapte later over op clavecimbel. Ian nis Xenakis is één van de com ponisten die speciaal voor haar iets schreef. Chojnacka herin nert zich nog goed hoe Xenakis in 1976 haar een bezoek bracht om -voor zijn eerste compositie voor haar- alle mogelijkheden van het instrument in kaart te brengen. 'Niet alleen liet hij al le mogelijke technieken en klanken demonstreren, maar hij nam de kleuren van de regis ter op band op en bouwde een maquette, om bij het compone ren de uiterste spreiding van de vingers en handspanning voor ogen te hebben. Hij liet mij ook voordoen hoe snel ik een toon kon repeteren. Zo maakte hij het mogelijk om bij het componeren zijn eigen fantasie en mijn kunnen aan el kaar te koppelen', aldus Elisa beth Chojnacka. Haar pro gramma op dit festival bevat verder drie Nederlandse pre mières, waaronder 'Tango', een compositie die Michael Nyman in opdracht van Nieuwe Muziek voor Chojnacka heeft geschre ven. Inlichtingen en kaarten zijn verkrijgbaar bij Stichting Nieuwe Muziek, telefoon 0118- 623650. VLISSINGEN Zaterdag 21 ok tober treedt de doom/deathmetal- formatie Orphange op in jongerencen trum De Piek aan Hellebardier- straat. De aanvang is 22.00 uur en de entree bedraagt 7,50. Orphange zou dit voorjaar al in De Piek optreden tij dens het DSFA festival. Dit optre den ging vanwege ziekte van de zan ger toen niet door. De Piek wilde deze veelbelovende band toch een keer op de planken hebben, vandaar Orphange dat er een afspraak voor het nieuwe seizoen werd gemaakt. Orphange begon in 1993 als project rond gitarist Lex Voge laar. Met een aantal muzikan ten nam hij de demo „Morph" op." Deze demo kreeg dermate goe de kritieken, dat Vogelaar be sloot met enkele andere men sen in 1994 weer een demo „Druid" te maken. Deze demo werd in het blad Aardschok zelfs demo van het jaar 1994. Vogelaar zocht dan ook enkele muzikanten bij elkaar om het project uit te laten groeien naar een echte band. De band nam twee nummers op voor de DSFA 6 CD, een verzamel CD voor talenvolle jonge metal- bands, die samengesteld werd door de Vlissinger Anthony van den Berg. Naar aanleiding van deze songs kreeg Orphange ook een contract van DSFA Records om twee CD's te ma ken. De eerste CD „Oblivion" werd in januari van dit jaar opgeno men. Na de opname, die nog met enkele gastmuzikanten werden gemaakt, voegde de uit Krabbendijke afkomstige drummer Erwin Polderman zich bij de band. Na een inwerkperiode presen teerde de band zich in juni. Muziekbladen als Oor, Fret, Watt, Aardschok en Mindview waren alle positief over de mu ziek. De recenties geven aan dat de band een frisse menge ling maakt van doom/death- metal met meerstemmige zang en groovy drumwerk. Wat een verrassend resultaat oplevert. KREKENTOCHT - De afdeling Walcheren van de Natuur- vereniging KNNV maakt op 21 oktober een excursie naar de kreek bij Veere onder leiding van een natuurgids. Belangstel lenden zijn welkom om 14 uur op het parkeerterrein bij de Kraaiensestweg, ten noordwesten van veere. Niet-leden beta len 1,50. NAJAARSMODESHOW - In Bachten Reede aan de Vrede hoflaan in Vlissingen wordt op donderdag 26 oktober een na jaarsmodeshow gepresenteerd. Aanvang 19.30 uur, entree 3,50. BINGO - Op zaterdag 21 oktober wordt om 20 uur in het clubgebouw van VTV aan het Baskenburgplein in Vlissingen een bingo met loterij gehouden. KLAVERJASSEN - Liefhebbers van klaverjassen kunnen op dinsdag 24 oktober hun hart ophalen in clubgebouw VCV aan de Irislaan in Vlissingen. Vanaf 20 uur is daar prijsklaver- jassen. Deelname kost 2,50. JULIANA WELZIJN FONDS - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting Thuiszorg Walcheren een bijdrage toe gekend van 40.000 voor de verbouw en inrichting van de nieuwe accomodatie in Middelburg. KINDERROMMELMARKT - Wijk vereniging Zuid houdt op zaterdag 21 oktober een kinderrommelmarkt in het Zuider baken van 10 tot 12 uur. Er zijn nog tafels te huur. De toegang is voor niet-leden een gulden. KLEDINGACTIE - De kledingactie voor Mensen in Nood die eind september op Walcheren is gehouden, heeft 4800 kilo kleding opgebracht. COMPUTER CLUB - De hobby computerclub afdeling Zee land houdt op 21 oktober van 10 tot 17 uur een open dag in wijkcentrum De Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen. Er worden demonstraties gegeven van Windows 95, Internet, snijplottter, reparaties, scannen en afdrukken. Er is een twee dehands computermarkt en u kunt er terecht met vragen en problemen. DIËTEN - De Zeeuwse Volksuniversiteit start op maandag 23 oktober aan de Spanjaardstraat in Middelburg een cursus 'diëten of gezond eten'. De cursus omvat zes middagen en is bedoeld voor mensen die wijzer met hun eten willen omgaan en er nog van willen genieten ook. Aanmelding bij de ZVU in Middelburg. RUILBEURS - Filatelistenvereniging De Zeeuwse Delta houdt op 21 oktober van 10 tot 16 uur een grote beurs van postzegels, munten, miniatuurauto's, ansichtkaarten, model treinen, bankbiljetten etc. in ontmoetingscentrum Dauwen- daele aan de Vrijlandstraat. PARKINSON - De Parkinson Patiënten Vereniging houdt 20 oktober haar najaarsbijeenkomst in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.45 uur, entree 2,50. Er wordt een le zing gehouden over geheugentraining en informatie vertstrekt over de Wet Voorzieningen Gehandicapten. EXPOSITIE - Fotografe Annemieke v.d. Woestijne expo seert vanaf 4 november foto's uit Tanzania bij Notariskantoor Sauer Oonk aan de Badhuisstraat in Vlissingen. HARTPATIËNTEN - De patiëntenvereniging Hartezorg be legt vrijdag 27 oktober een thema-avond over de verpleging van hartpatiënten. De bijeenkomst wordt gehouden in zaal 2 van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg en begint om 19.30 uur. Spreker is verpleegkundige P. Robbe die als verpleegkun dige verbonden aan het streekziekenhuis Walcheren. VEERSE POORT - Dinsdag 31 oktober geeft ir. A. van Suy- len voorlichting over de wijk 'Veerse Poort'. Deze informatie is bestemd voor de 55-plussers van de wijken Nieuw Middelburg, Klarenbeek en Oostkerk. De bijeenkomst wordt gehouden in wijkpost Het Bastion aan de Nieuw Oostersestraat in Middel burg en begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. AMNESTY - Amnesty International houdt donderdag 19 oktober een schrijfavond in het restaurant van de Zeeuwse bil- biotheek in Middelburg. Tussen 19.00 en 21.00 uur liggen er voorbeeldbrieven klaar. CONCERT - De Tjechisehe gitarist Pavel Steidl geeft op vrijdag 27 oktober een concert in de Engelse Kerk te Middel burg. Het concert begint om 20.00 uur. Op het programma staan werken uit de zeventiende en de negentiende eeuw. De laatste periode wordt aangemerkt als bloeitijd van de klassie ke gitaar. DANSEN - Zaterdag 21 oktober kan er weèr gedanst wor den in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Zowel de ballroom- als de Latin-Amerieandansen komen aan bod. Er kunnen ook prijzen gewonnen worden. Niet voor de paren die perfect dan sen maar voor paren die origineel dansen of een bijzonder stijl hebben. De aanvang is 20.00 uur en de entree bedraagt vijf gulden. Ook in de Karolingeburch gaan de voetjes van de vloer, en wel op 21 oktober om 20.30 uur tijdens een dans avond van Single. De aanvang is 20.30 uur en de entree be draagt vijf gulden. Leerlingen van dansschool Janvier aan de Kanaalweg in Mid delburg doen zondag 22 oktober mee aan een dansmarathon voor terre des hommes. Van 10.00 tot 22.00 uur dansen zij gesponsord geld bijeen voor een dansschool in de krottenwijken van Pretoria in Zuid-Afri- ka. AFS - Organisatie AFS, die interculturele uitwisselingspro gramma's verzorgt, houdt maandag 23 oktober een voorlich tingsavond in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Vanaf 19.00 uur krijgen studenten en hun ouders informatie over de mogelijkheden om een jaar naar het buitenland te gaan. zamelen op het parkeerterrein aan de Kraaienestweg; zater dag 28 oktober de Rammekens- kreek, onder leiding van Henk Mandemaker. Verzamelen aan de Ritthemseweg bij de eerste ingang van het bos. De tentoonstelling gaat over de ontstaansgeschiedenis van de kreken en de 'waarden hiervan voor mens, plant en dier. Er wordt onder andere ingegaan op de waterkwaliteit, het be heer van de jonge bossen, en de vogels die je er kunt aantreffen. In levende lijve is een brok pa lingbrood te zien. Dit zijn kolo nies mosdiertjes die een soort koraalriffen vormen in de Ram- mekenskreek. De beheerders van de kreken, het waterschap, staatsbosbeheer en de gemeente Vlissingen ontvouwen hun toe komstplannen met deze kreek- gebieden. De expositie is samengesteld uit delen van de tentoonsteling wa ter over Walcheren (over de inundatie van Walcheren in 1944 waarbij als gevolg van de bombardementen de kreken van Walcheren zijn ontstaan), uit de tentoonstelling Zeeuwse Kreken (gemaakt door Zeeuws Biologisch Museum), en het door Micmec Walcheren nieuw samengestelde deel over de Walcherse kreekgebieden. Er werd samengewerkt met het waterschap Walcheren, staats bosbeheer, de gemeente Vlissin gen en de vogelwerkgroep Wal cheren. Het doel van de tentoonstelling is om de aandacht te vragen voor enkele natuurgebieden in de naaste omgeving. Elke inwo ner van Walcheren woont slechts op enkele kilometers af stand van een kreek. Als je je er wat in verdiept zie je dat ook zo dichtbij genoten kan worden van interessante stukken na tuur, die het waard zijn om be houden te blijven en nog meer ontwikkeld te worden! Micmec Walcheren sluit hiermee aan bij de doelstelling van het natuur beschermingsjaar 1995: het on der de aandacht brengen van de natuur in de buurt. De overzichtelijke tentoonstel ling is bedoeld voor een alge meen publiek, jong en oud en is gratis toegankelijk. Fernando Grillo eigen composities kregen be kendheid. Fernando Grillo is meerdere malen onderscheiden en ontving als componist een groot aantal prijzen en vermel dingen. In Middelburg treedt hij op met de basklarinettist Guido Arbonelli, eerste prijs winnaar van het Gaudeamus- concours1995. De Japanse violiste Mifune Tsuji en pianiste Kyoko Hashi moto vertolken vrijdagavond werken van de twee componis-r ten die speciaal aandacht krij gen: Toru Takemitsu en Iannis Xenakis. Na een muziekopleiding in Ja pan vestigden beiden zich in het buitenland om daar hun loop baan voort te zetten. Mifune Tsuji kwam in 1977 naar Ne derland waar ze concertmeester werd van het 'Caecilia Consort'. FOTO WIM RIEMENS Onlangs verhuisde ze naar En geland. Zij is nu concertmeester van het Xenakis Ensemble. Kyoko Hashimoto deed haar vervolgstudie in Zwitserland en de Verenigde Staten. Als soliste speelde de pianiste samen met het Orchestre de l'Academie des Arts en de Master Players in New York. Zaterdag om 17.00 in de Abdij VLISSINGEN Tot en met 28 oktober stelt Micmec Wal cheren (Milieu-Informatie-Mi- lieu-Educatie-Centrum) ieder een in de gelegenheid meer te weten te komen over markante natuurgebieden op Walcheren: de Veerse Kreek, de Westkapel- se Kreek, de Rammekenskreek en de Nollekreek. Op veel pun ten zijn overeenkomsten tussen de verschillende kreken, ander zijds is elke kreek uniek. Ze hebben verschillende functies, waarvan natuur en recreatie heel belangrijke zijn. Er is een tentoonstelling Kreken van Walcheren te zien in het Milieu- Educatie-Centrum De Kloek aan de Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. Deze gaat onder an dere over de ontstaansgeschie denis en de natuur van de vier Walcherse kreekgebieden. Sa men met de natuurvereniging KNNV Walcheren zijn excur sies in verschillende kreekge bieden georganiseerd onder het motto: De kreek van de week. pompbedienden het toneel op om hun instrumenten te stem men. Behalve Pumpboys zijn ze ook acteurs, zangers, dansers en muzikanten. De serveersters zijn ondertussen druk doende in het cafetaria. Het verhaal van Pump Boys Dinettes heeft -afgezien van de relaties tussen de vier jongens en de twee meiden- geen spe ciale boodschap. Belangrijker is dat het plezier en de levenslust van de mensen op het podium uitstraalt naar de mensen in de zaal. Dat stelt heel wat eisen aan de spelers die allen een in strument moeten kunnen be spelen, zingen, acteren, dansen, tappen en dat soms tegelijk. De meest in het oog springende naam is ongetwijfeld die van Danny de Munk die zich ont popt als ritmegitarist. Verder zie je Laura Vlasblom, Lesley Gray, Paul Mulder, Michael Myrray en Guy Strobel. De laatste twee speelden in Ameri ka in de oorspronkelijke versie van de musical. De voorstelling in het Arsenaal begint om 20.00 uur, kaarten kosten dertig gulden en zijn in voorverkoop, bij het WV aan de Nieuwendijk. De Walcherse kreken lijken in veel opzichten op elkaar maar zijn toch op zich uniek. FOTO JAN HENDRIKSEN Op de excursie-agenda staat zaterdag 21 oktober de Veerse Kreek, onder leiding van Maai ke Boomstra. Om 14.00 uur ver-

Scheldebode | 1995 | | pagina 13