Zeeuwse bemoeienis in Suriname Freek de Jonge komt met 'De Tol' A Samenwerkende bewoners maken een eind aan de problemen Ekster Open dag in dierenasielen De Scheldebode krijgt nieuwe telefoonnummers Pompoenen, pompoenen, pompoenen Toerisme woont toch om te teoen HYPOTHEEK VISIE Tentoonstelling 'weten hoe het gegaan is' Vogelvrij VLISSINGENDe bewoners van de Scfrilders- buurt-Noord vieren zaterdag feest, want de proble men die de wijk jarenlang teisterden zijn opgelost. Opgelost doordat de bewoners zelf het initiatief na men om de junks te weren, de troep in de tuinen op te ruimen en de straten veiliger te maken. „Met een vin gertje naar de gemeente wijzen, helpt niet veel" zegt initiatiefneemster Karin Koole, „je zult het zelf moe ten doen." O) N O) Buurtwinkel GFT-CONTAINER 01180-28323 of 01180-12477 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. WOENSDAG ONAFHANKELIJK ADVIES VLISSINGEN 01184-17373 GOES 01100-11800 MIDDELBURG In de Wan- delkerk bij de Lange Jan is tot en met 20 oktober een tentoon stelling te zien over Nederlan ders in Suriname en Surina- mers in Nederland. De tentoon stelling heet 'Suriname, weten hoe het gegaan is', en werd gis teren door burgemeester Rutten geopend. De tentoonstelling is naar Mid delburg gehaald omdat veel Zeeuwen en Surinamers maar weinig weten over de geschie denis van deze voormalige Ne derlandse kolonie. En dat ter wijl Zeeuwen destijds een flin ke vinger in de Surinaamse pap hadden. Het verleden van Suri name komt uitgebreid aan bod, evenals de vele bevolkingsgroe pen die in de loop der tijden naar Suriname kwamen. Ook aan de recente geschiedenis zo als de komst van veel Surina mers naar Nederland wordt aandacht besteed. Behalve over de geschiedenis gaat de tentoonstelling ook over de vele bevolkingsgroepen in Suriname. Er zijn historische foto's en video's te zien en een schat aan volkenkundige voor werpen. Het is nu bijna vierhonderd jaar geleden dat er Zeeuwen actief waren in het gebied dat nu Su riname heet. De activiteiten omvatten vooral de kaapvaart en later ook de handel in neger slaven, stoffen en suiker. De Zeeuw Lourens Lourensz. bracht in het begin van de ze ventiende eeuw acht jaar door bij de Surinaamse Indianen en bracht daarna uitgebreid ver slag uit ade heren van de West-Indische Compagnie. De WIC viel, met vlootvoogd Abra ham Crijnssen uit Vlissingen aan het roer, Suriname binnen en koloniseerde het gebied. Cornelis van Aerssen van Som- melsdijck werd gouverneur en zorgde voor een stijging van het aantal plantages. Omdat de Nederlanders niet zo goed tegen het klimaat konden en de Indianen niet sterk wareh werden er negers uit Afrika aangevoerd om als slaven te werken op de plantages. In deze slavenhandel speelden de Zeeuwen een belangrijke rol. Zeeuwse kapers veroverden slavenschepen en verkochten de slaven door. Later kochten de Nederlanders hun slaven zelf in. Tussen de jaren 1668 en 1676 werden er dertig slavensche pen, met in totaal vijfduizend negers aan boord, gelost in Su riname. De laatste slavenreis werd in 1804 ondernomen, het verbod op de slavenhandel zorgde er uiteindelijk voor dat er een einde kwam aan deze be ruchte, maar in economisch op zicht zeer bloeiende, periode uit de Zeeuwse geschiedenis.' Op de plantages werd suiker, koffie, katoen, cacao en indigo geteeld. Produkten waarmee goed verdiend werd op de Euro pese markt. In Nederland kreeg men daarom het idee dat Suri name een onuitputtelijk rijk land moest zijn. Iedereen wilde zijn geld wel in Suriname be leggen, in de verwachting dat de rente royaal zou zijn. In Su riname kon je geld lenen zoveel je wilde en daardoor schoten de prijzen omhoog, behalve van de exportartikelen. Planters wer den gedwongen hun bezittingen te verkopen en de dagen van de plantagekolonie waren snel ge teld. Alleen de namen van de plantages herinneren nu nog aan de Zeeuwse afkomst van de planters. Zo vond men planta- HET ZEEUWSE LANDSCHAP Blank gezelschap en Creools meisje aan de voet van een kankantree boom. Een opname van Herman van Cappelle uit circa 1900. F0T0:MUSE0N genamen als Wester-Souburg, Nieuw Vlissingen, Ooster Sou burg, Hof van Zeeland en Nieuw Walcheren. De tentoonstelling in de Wan- delkerk is dagelijks, met uit zondering van zondag, te be zichtigen van 10.00 tot 17.00 uur. Op koopavond tot 21.00 uur. Dinsdag 10 oktober is er een le zing over twintig jaar onafhan kelijkheid. Sprekers zijn Kees Rade van het Ministerie van Buitenlandse zaken en de pu blicist Ruben Gouricharn. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Schildersbuurt-Noord viert feest En dat deed Karin. „Op een keer ben ik gewoon op zo'n junk die in het portiek van een van de flatjes zat, toegestapt en heb hem gevraagd of hij hier soms woonde. Dat deed hij natuurlijk niet en toen heb ik heb gewoon gezegd dat hij op kon hoepe len." Duidelijke taal die won derlijk genoeg geen agressie uitlokte: de junk pakte z'n bie zen en verdween. Het bleef niet bij één junk, ook andere ver slaafden kregen de wacht aan gezegd, en op een enkele uit zondering na vertrokken ze zonder problemen. „Nu is het een kwestie van in de gaten houden, zodra we een junk zien, -en je herkent ze aan hun uiter lijk- komen we in actie." De overlast met verslaafden was niet het enige probleem dat de Schildersbuurt-Noord teis terde. De straten lagen er onverzorgd bij en pp de kwaliteit van de tuinen was ook wel het een en ander aan te merken. Dat kon Karin natuurlijk niet allemaal in haar eentje doen en daarom blies zij de bestaande werk groep voor de buurt nieuw le ven in. „In november van het vorige jaar is er een brief in de buurt verspreid met daarin de mededeling dat de buurt van en voor de bewoners is en dat we zelf voor de bewoonbaarheid moeten zorgen. En niet steeds met een vingertje naar een an der wijzen, maar zelf iets on dernemen." De werkgroep zocht steun bij het Opbouwwerk en de 'street- manager' van het Huiskamer project voor drugsgebruikers, Jeffrey Lammers. Samen pak ten zij de problemen aan. Naast de overlast van drugsver slaafden bestonden de proble men vooral uit troep in de tui nen en ongedierte. „Er waren twee huizen in de Jan van Ca- pellelaan daar was het zo'n zooi in de achtertuin dat de grond nu afgegraven moet worden. Ik heb eerst foto's gemaakt van de rommel en ben daarmee naar de gemeente en de politie gegaan. Die wisten ook niet wat ze za gen en er werd eindelijk actie ondernomen samen met wijk- bemiddelaar Ed de Held, wijka gent Frank Bouwman, en de ei genaar van de woningen. Het heeft twee maanden geduurd maar toen bleek dat de bewo ners niets aan de situatie wil den veranderen zijn ze er uit ge zet. We hebben een week lang opgeruimd." Als Karin of een van de andere buurtbewoners nu ziet dat een voor- of achtertuin er onver zorgd bijligt dan belt ze gewoon aan en zegt dat ze wil praten. Negen van de tien bewoners wil dat ook. „De mensen zien toch blijkbaar wel in dat je in een nette buurt prettiger woont. Al leen als mensen helemaal niet mee willen werken schakelen we de wijkbemiddelaar in, maar meestal lossen we zelf zulke zaakjes op." In samenwerking met de ge meente werden de straten on derhanden genomen. De stoepen werden rechtgelegd, ruige bosjes gerooid en grote planten verzet. Door de aanleg van drempels is de straat ook veiliger geworden en kunnen kinderen weer lekker op straat spelen. In totaal werden er al Sinds de ontdekking van het strand en zee als recrea tie- en vakantie-bestemming, is ons gewest bij veel toeristen in beeld. En zoals ik dat op mijn dagelijkse ■Wfi rondreizen met eigen ogen waarneem, ook nog eens WfJ goed in beeld. Zomermorgens vroeg zijn er al veel ro de nummerborden te zien, Vlamingen op weg naar de 'Zeelanders'. En op donderdag- en vrijdagmiddag rukt het Duitse Roergebied al uit voor zijn vrije week- end, richting Zeeland. Allemaal op weg naar het land waar het leven goed is. En ieder jaar schijnen er meer te komen, zodat je 's zo mers steeds meer Duits en Vlaams hoort spreken. Des O) te opvallender is daarom de reactie over het Zeeuwse toeristische product van een ex-Zeeuw meneer Rut- r ters, die tegenwoordig in Hamburg woont. Destijds geëmigreerd met waarschijnlijk een Rode Kruisdeken omgeslagen, mist hij nu bij terugkomst een comforta- bel vier jaargetijden dekbed op zijn logeeradres. Toch een keel verschil met de strozak of het kapokbed van weleer. En het brood wat hij toen onderweg naar de Bondsrepubliek maar al te graag at, wordt nu betiteld als 'een pak watten'. Ondertussen stelt hij nog even vast, dat het bezoek van Duitsers significant gedaald is. De goede man vertoefde hier op uitnodiging van de provincie Zeeland en runt in Hamburg een organisatie-bureau. Waarschijnlijk orga niseert hij de cursus 'Alles over een kam scheren'; een indruk is absoluut bepalend voor de rest. De oude Nederlandse zegs wijze 's LancLs wijs, 's lands eer, is hij waarschijnlijk allang vergeten. Het zou van wijsheid getuigen als hij op zijn bureau de punt jes (de umlaut) op Rütters zet. Dan zetten wij hier zelf wel de puntjes op de i. Cameleon. De ekster gaat door voor een doorge winterde dief. Vroeger was het de ont vreemding van lepeltjes en andere blinkende voorwerpen die het beest impopulair maakten. Tegenwoordig wordt het de ekster kwalijk genomen dat-ie houdt van een stukje vlees op zijn tijd. Want dat vlees dat zijn vaak jongen van andere vogels en de ekster behoort nu eenmaal niet tot de erkende en gerespecteerde reguleerders van de wildstand. En toch zijn het ontzettend plezierige beesten. Altijd goed in het glanzend zwartwitte verenpak en altijd opgeruimd luidruchtig aanwezig in allerlei landschap pen. Het talrijkst zijn ze wel in de duinen, maar ook in de pol ders zie je ze meer en meer. Ze hebben zich daar langzamer hand hersteld van de mas- J sale vergiftigingsakties die vroeger tegen hen en hun familieleden ondernomen werden. Ze nemen zelfs genoe gen met gebieden waar alleen maar struiken groeien om hun over kapte takkennest in te bouwen. Toch hebben ze daar voor het liefst flink uit de kluiten gewassen bo men. Want eksters houden ervan om op veilige afstand te blijven. En terecht, want hun slechte image maakt ze tot wettelijk vogelvrij verklaarden. Af schot, likvangst en nestroof, het mag allemaal in ons goede landje. Zo'n gevangen of geroofde ekster ontpopt zich overi gens snel tot een aangename huisvriend. De ekster ziet zijn verzorger binnen de kortste keren als redder in de nood en toont dan een enorme vertrouwelijkheid en aanhankelijkheid. Dat het in het vrije veld schuwe en wantrouwige vogels zijn is puur te wijten aan de manier waarop ze al sinds mensenheuge nis door ons bejegend worden. -V* fn deze achtertuinen aan de J. v.d. Capellestraat was het zo'n troep geworden dat de buurtbewoners opgeruimd en de grond wordt afgegraven. in actie kwamen. De rommel is nu FOTO:KARIN KOOLE vier straten opgeknapt. De bestaande problemen in de Schildersbuurt-Noord zijn nu grotendeels opgelost, maar de werkgroep blijft actief. „Ieder een let nu een beetje op elkaar en dat is nodig want nieuwe problemen kunnen weer ge makkelijk de kop opsteken. We willen daarom heel graag een buurtwinkel opzetten waar de VLISSINGEN Tijden veranderen, telefoonnummers ook. Vanaf volgende week kan iedereen gaan puzzelen met nieuwe abonneenummers, hier een 6 ervoor, daar 53 ervoor en om het echt lastig te maken krijgen sommige abonnees een geheel nieuw telefoonnummer. En dat is het geval bij de Scheldebode. Vanaf deze week beschikt de Scheldebode over een fonkel nieuwe telefooncentrale. Daarom moesten de telefoonnum mers aangepast worden. De oude nummers 01184-19910/19953/11446 vervallen. Daarvoor in de plaats komen de volgende nummers: algemeen nummer: 0118-442720. Via dit nummer kunnen de baliemedewerksters, indien nodig, doorverbinden naar de advertentieverkoop of de redactie. Er kan ook rechtstreeks gebeld worden. Bij de adver tentieverkoop is Sonja Broéders berèikbaar via nummer 0118-442723; Yolanda Krijger via nummer 0118-442724 en Jos Rentmeester via nummer 0118-442725. De redactie is bereikbaar via de doorkiesnummers 442727 (Jo hanna Brouwer) en 442728 (Andrien Smeels). Ook het faxnummer verandert, dit wordt 0118-442721. Wilt u een kleine advertentie opgeven, een zogenaamd rubriekje, dan kunt u bellen met 076-5312313. Uw advertentie wordt dan di rect verwerkt, zonder administratiekosten. werkgroep spreekuur kan hou den en waar mensen met hun klachten en ideeën terecht kun nen" zegt Karin. „We zijn nu aan het onderhandelen over een stukje grond op de hoek van de Hendrik Vroomlaan om daar een gebouw neer te zetten. Ver der willen we graag op het veld aan de Bloemenlaan een speel- gelegenheid voor kinderen, met een skeeler- en een fietsbaan, zodat ze niet van de sokken ge reden worden. En we willen een groot bord bij de ingang van de wijk met de tekst: Welkom in de Schildersbuurt-Noord. "Zater dag 7 oktober vieren de bewo ners feèst in de Hendrick Vroomlaan. Er-is een braderie met verschillende stands, voor de kinderen is er een clown en een springkussen en 's avonds is er in het clubgebouw van De Schommelaer een contactavond voor de buurtbewoners om nog eens verder te praten hoe de Schilderswijk er uit zou kunnen zien. Tijdens het feest kunnen ook de boeken bekeken worden waarin zo'n beetje de ontwik kelingen van het laatste jaar zijn opgetekend. Het feest be gint om 10.00 uur. Wethouder De Keijzer zal dan het feest openen. VLISSINGEN De Walcher- se dierenasielen aan de Lange Leenweg in Vlissingen en aan de Oostperkweg in Middelburg houden op 7 oktober een open huis. In Vlissingen van 10.00 tot 16.00 uur, in Middelburg van 11.00 tot 16.00 uur. De open dag staat niet op zich, maar is onderdeel van de landelijke open asieldagen waaraan meer dan honderd asiels meedoen. De open dagen zijn rtodig om dat nog bij veel mensen het mis verstand heerst dat een asiel een afmaakcentrum is en dat asieldieren tweede-keus dieren zijn. Dat is niet het geval. Per jaar worden meer dan 70.000 honden en katten liefdevol op gevangen en verzorgd door dui- zende vrijwilligers die werk zaam zijn in de asielen. In de Walcherse asielen is deze zomer een ernstig kattenover schot ontstaan. De asielen zit ten nu nog vol met jonge en oudere katten die binnenge bracht zijn als zwervers of weg gedaan werden door mensen die er niet voor wilden of konden zorgen. Tijdens de open dag kunnen be zoekers kennismaken met het asiel werk. In Vlissingen worden er demon straties 'hoe ga ik met mijn hond om' gegeven. Verder zijn er informatiestands van Iguana, de Mikke, kinderboerderij De Klepperhoeve en van het asiel zelf. Voor kinderen van de ba sisschool is er een rommel markt. Het clownspaar Joke en Miko is de hele dag aanwezig om kinderen te schminken en om ballonnen uit te delen. De paardentram rijdt de hele dag van en naar het parkeerter rein bij de Miro. In het Middelburgse asiel wordt een rommelmarkt gehouden. De opbrengst hiervan is bestemd voor het asiel. ADVERTENTIE PORTRETTHEO MAAKT'T! FOTOSTUDIO -n THEO V.D. GENUGTEN wijlondstraat 75, middelburg (winkelcentrum dauwendaele) 01180-40317 MIDDELBURG Eindelijk komt Freek de Jonge dan toch nog naar Zeeland. Het afgelo pen seizoen stond hij al in de programmaboekjes van UIT, maar op het laatste nippertje kwamen de Nits ertussen met hun gelegenheidsproject 'Dankzij de Dijken'. Prachtige voorstelling, daar niet van, maar midden-Zeeland bleef weer verstoken van Freek. Dit wordt nu goedgemaakt door drie voorstellingen van 'De Tol', twee in Middelburg en een in Goes. De Tol kent niet één rode draad, maar wel vijf die door Freek de Jonge op een briljante manier door elkaar gevlochten worden. Die draden zijn onder andere een bezoek als puber aan Am sterdam, een recente reis naar het Verre Oosten en zijn rol als nar in King Lear. De Jonge springt virtuoos van de hak op de tak, daarbij grossierend in dolle bedenksels en uitvergro tingen, verkleedpartijen en achteloze goocheltrucs. De voorstellingen in Middel burg vinder! plaats op 5 en 6 ok tober, in Goes op 7 oktober. Al le voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Er zijn nog kaarten en die kosten 35,00. VLISSINGEN De Vlissingse Winkeliersvereniging kan terugkijken op een geslaagde pompoen actie. Zo'n vijftig pompoenen die het stadium van zaadje tot pompoen vQorspoedig doorgemaakt had den werden zaterdag door hun kweker naar het Scheldeplein gebracht. Na nauwkeurig ivegen en me ten bleek dat Martijn Osté uit Ritthem de grootste pompoen had gekweekt: 39 kilo en een omvang van 179 centimeter. Martijn ontving voor zijn prestatie een waardecheque van 250,die hij kan beste den bij de leden van de Vlissingse Winkeliersvereniging. De tweede prijs, f 150,00 waardebonnen, ging naar Christopher Koole die een pompoen van 28 kilo kiveekte en de derde prijs, f 100,00 waar debonnen was voor R. Hümbs voor zijn pompoen van 26 kilo. Er was ook een afvaardiging van de Volkstuinvereniging maar, -alle inspanningen ten spijt- die viel niet in de prijzen. Alle deelnemers aan de pompoenenactie die hun pompoen mee naar huis namen kregen een leuke attentie van de Gul le Gever en een lollie voor de kinderen. Voor de mensen die zich nu afvragen wat ze met hun pompoen moeten gaan doen volgt hier nog het recept voor pompoenenpap: schil de pompoen en haal het zaad eruit, verdeel de pompoen in blokjes en laat deze in een roestvrijstalen pan met een bodempje water op een laag pitje langzaam smelten. De puree zeven en het sap aan de kook brengen. Een beslag ma ken van bloem en volle melk en dit van het vuur af door het hete sap roeren. Naar smaak nog een klontje boter, kaneel, stroop en bruine suiker toevoegen. FOTO HARRY DE LANGE Voor het reinigen van uw particulier container reinigingsbedrijf Bel voor aanmelding of informatie Wij werken met goedkeuring van gemeentewerken, K.v.K. 37.495. F)E SCHELDEBODE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 -4380 KB VLISSINGEN. M V 301 4 OKTOBRER 1995 i

Scheldebode | 1995 | | pagina 1