it HE SCHELDEBODE Landelijke bibliobusdag in Middelburg Kinderboekenweek in de bibliotheek Gewijzigde openingstijden De Rietgors 7'otti*** Speel Radio Roulette met de Scheldebode en radio Actief Razzmatazz start seizoen Oostkerkgemeente in actie voor Viforoasa in Roemenië uS***' 32 ét, /}-£ e woont toch om te leoen Kamer van rechter is precies 19,44 vierkante meter groot Gezond QUEEN'S BURGER HYPOTHEEK VISIE MIDDELBURG - Vraag een willekeurige voorbijgan ger waar het nieuwe gerechtsgebouw staat en het ant woord zal zijn dat-ie het niet weet. Voor diegenen die er niets te zoeken hebben maakt dat ook niets uit. 'Rechtbanken zijn nimmer bronnen van vrolijkheid. Het oude gebouw aan het Hofplein voldoet al jaren niet meer. Hokken, hoeken en gaten, en inefficiënt om dat de diverse diensten door de stad verspreid zitten. Het nieuwe gebouw aan de Kousteensedijk is modern, eigentijds en van hot naar her lopen is verleden tijd. Het meubilair staat er. De eerste leus uit een spuitbus heeft al een plek op de maagdelijk gele buitenmuur gevonden. De computers worden geïnstalleerd en schoonmakers en -sters leggen zo'n beetje de laatste hand aan 'het kuisen van 't kot'. Topless Inkijk O) S3 0> Ons kantoor is geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.30 en 13.30 tot 17.00 uur. Dinsdagmiddag (na 12.00 u.) gesloten. GOES-VLISSINGEN DE SCHELDEBODE ONAFHANKELIJK ADVIES VLISSINGEN 01184-17373 GOES 01100-11800 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG M V 301 27 SEPTEMBER 1995 1 De bibliobus is niet meer weg te denken uit de Zeeuwse dorpen. FOTOARCHIEF DE SCHELDEBODE MIDDELBURG Op zater dag 30 september vindt de lan delijke Bibliobusdag plaats in Middelburg. Deze tweejaarlijk se happening wordt deze keer georganiseerd door de 10-jarige Zeeuwse Bibliotheek. Het ochtendprogramma bestaat uit een lezing door Jan Terlouw {schrijver, Commissaris der Ko ningin van Gelderland en voor zitter van de Stichting Lezen) over de rol van de bibliobus bij leesbevordering. In de middaguren worden de biliobussen bezichtigd. Er staan die zaterdag 29 biblio bussen uit heel Nederland en Het buitenland op de Markt. Het buitenland is vertegen woordigd met bibliobussen uit Buckinghamshire Country Council, West Sussex County Council, Lille en Leuven. De Zeeuwse Bibliotheek is verte genwoordigd met 5 bibliobus sen, waaronder de nieuwe bi bliobus van Schouwen-Duive- land. Het ochtendprogramma is al leen toegankelijk voor genodig den. 's Middags is er voor het publiek van 13.00 tot 15.30 uur gelegenheid om de bibliobussen te bekijken op de Markt. De bibliobussen vervullen een belangrijke rol in het bevorde ren van het lezen. Lezen is be langrijk. Leesvaardigheid is een belangrijke voorwaarde om in het onderwijs en daarbuiten goed te kunnen functioneren. Jan Terlouw zei onlangs in zijn toespraak bij de presentatie van de Stichting Lezen: „Lezen is belangrijk voor de taalontwik keling; taalontwikkeling is be langrijk voor de denkkracht van een persoon. Lezen en in het bijzonder het lezen van lite ratuur draagt in een belangrij ke mate bij aan de persoonlijke en emotionele ontwikkeling". Doordat de bibliobus onder of aansluitend aan de schooltijden de school bezoekt, kunnen kin deren gebruik maken van de bi bliobus. Zo komen ze in aanra king met niet alleen leesboeken, maar ook met informatieve boeken waarin ze informatie kunnen zoeken voor een spreekbeurt of een werkstuk. De onderwijskrachten ontwik kelen in samenwerking met de bibliobussen activiteiten zoals een leesprogramma, Kinder boekenweek, voorleeswed- strijd, en een kinderjury. De Bibliobus is er niet alleen voor kinderen. Met name op het platteland en in kleine kernen, waar het voorzieningenniveau vaak niet hoog is, is de biblio bus een belangrijke voorziening voor volwassenen en ouderen. Bibliobussen worden in Neder land geëxploiteerd door Pro vinciale Bibiotheekcentrales (56 bibliobussen) en stedelijke bibliotheken (ongeveer 27 bi bliobussen). Er rijden in Neder land in totaal meer dan 80 bi bliobussen. De meeste biblio bussen hebben een collectie boeken die zowel op volwasse nen als op de jeugd is gericht. De belangrijkste doelgroepen voor de bibliobus zijn de jeugd en de ouderen. Ruim zeventig procent van de leners bestaat uit jongeren onder de achttien. Met name in stedelijke biblio theken zijn er ook speciale jeugdbibliobussen. In Zeeland komt het aantal uit leningen in de vijf bibliobussen per jaar op 580.000. Ter verge lijking: de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft 900.000 uitleningen per jaar. Nieuwe rechtbank straks in bedrijf Op 2 oktober zitten de mensen op hun nieuwe werkplek. Het gros van de mensen zal het oude gebouw aan het Hofplein, waar zoveel herinneringen aan kle ven missen. Achter elke deur zit een verhaal. Zoals de beroemde Gobelinzaal, waar menig mens zich ongans zocht om, eenmaal binnen, weer buiten te komen. Of de strafzaal. Machtig mooi parket. Gordijnen met scheuren en een hekje dat gammel was. Daar werden 'grote zaken' ge daan. De grootste fraudezaak in de Zeeuwse historie; de zaak van 'het hoofd in het bushokje'; en moord en doodslag. Daar zat je in het zonnetje te dommelen en het monotone re quisitoir van een officier van justitie zorgde dat je zachtjes wegdutte. Of de wachtkamer. Troosteloos met een in-vergeeld plafond en een bordje 'verbo den te roken'. De asbak was im mer goed gevuld. Of de kamers van de rechters. Mooi, met veel oud en antiek spul. Het blijft achter. Of de advocatenkamer met het tableau en de kasten vol met boekenwijsheid. De uitgesleten trap en het drempeltje waar menigeen over struikelde. De zolder met bibliotheek en het kamertje van de rechter-com- missaris. Weggemoffeld onder de nok, terwijl het zo'n belang rijk man is. Of de invalidenlift die zo verdraaid handig was om vele dossiers en dozen met pa pier naar boven of beneden te transporteren. Of de parkeer plaats voor de deur, waar ieder een zo'n beetje zijn eigen inge bouwde plekje had. Door het parkeerbeleid van de gemeente had niemand meer een parkeer plaats. Het archief in de catacomben. Ergens moet nog het vonnis lig gen van Charlie Toorop. Op een zonnige dag zat zij met ontbloot bovenlijf aan het Domburgse strand. Het leverde haar een ferme boete op. Het oude keukentje waar ieder een voor 45 cent een bakje troost kon bekomen. Later werd dat een heuse kantine met 'catering'. Of de kort-gedingen. Bijna gezellig. Het had iets knussigs. Een ovale tafel met aan de ene kant de rechter en griffier en aan de andere kant de twee partijen. Het had iets weg van met z'n allen aan de keukentafel en we gooien het in de groep. Het zijn een soort apostelen in onze kennissenkring. Pioniers van de super gezonde en natuurlijke levens stijl. Ik dacht dat ik nogal gezond leefde, niet roken matig drinken, een keer per dag warm eten en vitami ne-rijk voedsel. Nog een beetje sport en daar voel je je goed bij. Maar volgens mijn kennissen vergiftig ik, faf) door mijn leef- en eetgedrag, mezelf elke dag een beet- ^*■4 je meer. Neen, dan die twee. Het begon er zo'n tien jaar i geleden opeens mee dat ze vegetariër werden. Van de jtaai een op de andere dag werd het vlees afgezworen. Een S"H karbonade, speklapje, biefstuk, bal gehakt of plakje gfj worst, het mocht niet meer want dat werkte vernieti- gend in je lichaam. Bovendien kreeg je er heel enge ziektes van, beweerden ze. In een later stadium werd de gewone supermarkt gemeden en werden ze vaste klant bij de reformwinkel. Alle groente onbespoten, gezondheidspillen en groene stinkkaas, dat was het helemaal. Nu zouden ze zeker ruim honderd jaar wor- fmmti den, zoals het kluizenaars betaamt. Soms wordt het wel erg ver doorgedreven. Als ze bfj mij komen eten (jrt nemen ze hun eigen voedsel mee. Sinds kort is ook het gewone leidingwater schadelijk, dus taboe. Ze zijn in LA® een houten huis gaan wonen voor de gezonde atmos feer en dragen uitsluitend schapenwollenkleding van schapen die, zeker weten, niet met hormonen of andere injecties be werkt zijn. Verder zijn het aardige lui, en vooral met haar kun je goed praten. Ik denk maar zo, we hebben allemaal zo onze eigenaardigheden. Wat mij wel zorgen baart bij die twee is, dat ze er zo bleekjes uitzien en nog nooit zo vaak ziek zijn geweest als in de laatste tien jaar. Cameleon. Over twee weken is dat alle maal afgelopen en maakt het oude gebouw plaats voor een nieuw gebouw van 30 miljoen gulden. Over het nieuwe ge bouw is door deskundigen na gedacht. Binnenkomen gaat via een centrale meldkamer en dan is er een centrale hal met een informatiedesk. Wie wat wil weten of is uitgenodigd om ter zitting te verschijnen mag zich daar vervoegen. Vier aparte ka mertjes waar dossiers kunnen worden ingekeken of waar even onder vier ogen met iemand ge praat kan worden. Zitjes. De gedachte aan een zie- Een zeè van ruimte in de nieuwe rechtbank aan de Blauwedijk. kenhuis is niet geheel vreemd. Een brede trap naar de rechts zalen. Daar is geen parket maar vloerbedekking. Mooie vloerbe dekking zelfs. De rechters, de officier van justitie en de grif fier zitten achter een uiterst moderne tafel. Het publiek zit een verdieping hoger achter glas en kan zo de zaal inkijken. Als de rechter naar het publiek kijkt en zit er toevallig een vrouwspersoon op de eerste rij loert-ie onder heur rokken; vooropgesteld dat zij die ook draagt in plaats van jeans of een legging. Het personeel is van de buiten wereld afgesloten. Achter slot en grendel. Verboden voor on bevoegden. Bijna allemaal de zelfde kamer, dezelfde stoel en hetzelfde meubilair. De kamer van een rechter meet op de kop af 19,44 vierkante meter en dat is allemaal volgens de norm. Zoals alles volgens de norm is. Het is beveiligd. Goed beveiligd zelfs. Wie ergens naar binnen wil komt letterlijk voor een ge sloten deur te staan. De verdachten die worden aan gevoerd blijven apart. De arres tantenwagens kunnen via een draaischijf in de 'garage' keren. Het cellenblok is ongezellig maar heeft een douche, zoals er ook voor het kantinepersoneel een douche is. Bijna iedereen heeft ergens uitzicht op. Op het Kanaal door Walcheren, op de binnentuin of op een van de Middelburgse Kaaien. Invali dentoiletten en een EHBO- FOTO PIET DAV1DSE ruimte. En er is nog veel meer moois in dat gebouw waar je als burger vaak beter niet kunt ko men. Op 2 oktober gaan de bewoners van de oude rechtbank over naar 'nieuw'. Herinneringen zijn dan meeverhuisd. MIDDELBURG Het is in de Kinderboekenweek 1995, die op dierendag begint, een bende in de bibliotheek. Een beesten bende wel te verstaan, het the ma van de kinderboekenweek. Illustratrice Katrien Holland geeft op woensdag 4 oktober van 14.00 tot 16.30 uur een workshop over het maken van een boek. Als je tussen de 6 en 12 jaar oud bent, kun je er aan meedoen. Je moet je dan wel vóór 3 oktober aanmelden bij de jeugdafdeling van de Zeeuw se bibliotheek of de kunstuit- ADVERTENTIE Scheldestraat 7-9 Vlissingen tel. 01184-19910 leen. Ook is de zoektocht naar het meest belezen kind van Zee land begonnen. Verder staan op het programma van de Kinder boekenweek nog een theater voorstelling, een project ter na gedachtenis aan Annie M.G. Schmidt met een open podium en een aantal tentoonstellingen, zoals die over het leven van de honingbij. Ter afsluiting van de kinderboekenweek theater groep 't Hondje van de Ruyter' een voorstelling in de Stads schouwburg. Katrien Holland schrijft en il lustreert kinderboeken, zoals Mijn held en Roekei. Aan de hand van schetsen en zeefdruk ken legt ze uit hoe ze Roekei heeft gemaakt. Welke prenten teken je bij een verhaal? Hoe ziet de hoofdpersoon van een boek er uit? De deelnemers aan de workshop krijge vervolgens een opdracht en kunnen met te- ken- en schildermateriaal aan de slag. Aan het eind van de middag jureren Katriek Hol land en provinciaal gedeputeer de De Kok de resultaten. Ook wordt het eerste 'Zeeuwse Leestientje' uitgereikt. De werkstukken zijn tot 12 oktober in de kunstuitleen te zien en vervolgens tot 26 okto ber in de bibliotheek. De theatervoorstelling Gou den boekjes vliegen is een mee speelvoorstelling voor kinderen van vier jaar en ouderen met liedjes en verhalen van Clara Linders en Marieke van Aspe- ren. Op ludieke wijze worden de Gouden Boekjes 'Henkie met de hoorn' en 'De vijf brand weermannetjes' ten tonele ge voerd Kinderen kunnen nog tot 4 okober hun stokpoppen of lie ver stokdieren afleveren bij de jeugdbalie van de bibliotheek. De dieren komen in 'De Grote Ark van Annie' te staan, de ark met de dieren uit de verahlen en gedichten van Annie M.G. Sch midt. Als je het dier omdraait, kun je de bijbehorende tekst le zen. De makers van de stokpop pen kunnen de tekst die bij hun dier hoort voordragen op de jeugdafdeling van de biblio theek op vrijdag 13 oktober van 19.00 tot 20.30 uur. De makers van de origineelste poppen en de kinderen die hun tekst het mooist voordragen winnen een leestientje. De provinciale afsluiting van de Zeeuwse kinderboekenweek vindt plaats op dinsdag 17 ok tober in de stadsschouwburg aan het Molenwater. Dan speelt theatergroep 't Hondje van De Ruyter' de stukken In de weg - Uit de Weg en Ratten in Venetië van Rindert Kromhout. De au teur is er zelf bij en vertelt over zijn werk. Vogelvrij HET ZEEUWSE LANDSCHAP /-.***. Evenwicht, daar draait het om in de na- tuur. De lucht stroomt van hoge- naar la- 'i tokh/ ;7 gedrukgebieden. De broedresultaten van lilyii 'A uilen nemen toe, naarmate er meer muizen zijn. Hoe zit het nu met de toedeling van individuele kwaliteiten van bijvoorbeeld zangvogels? Bij riet- en moerasbewoners lijkt dit wat betreft uiterlijk en zangkwali teit aardig verdeeld te zijn. Veel zangertjes van vochtige plaatsen hebben een onopval- u— lend verenpakje, maar hebben - zoals bij- voorbeeld de nachtegaal - een gouden keeltje. Bij de rietgors liggen de zaken pre cies ondersom. Deze rietbewoner is ge paald geen getalenteerde zanger, maar wel een van de mooiste vogeltjes. Net als je denkt dat zijn liedje op gang komt, is het al uit. Net of hij stottert, komen de eerste tonen langzaam en moeilijk op gang, om vervolgens te eindigen met een bekend frisdrankenmerk. Telkens herhaalt hij z'n sie-sie,sie,sisi, met steeds hetzelfde melancholieke resultaat. Zoals zijn naam al aangeeft is de rietgors een bewoner van vochtige gebieden, met riet, wilgen en elzen. De kop is prachtig zwart, met daaronder een witte halskraag. De rug is warm bruin met lichte strepen. Met zo'n opvallende verschijning trek je natuurlijk ook de aandacht van rovers die het op de inhoud van het nest gemunt hebben. Gelukkig kent de rietgors een pro baat mid del om de aandacht af te lei den. Bij gevaar toont hij spontaan 'verlam mingsver- schijnse- len', die even snel weer ver dwijnen als het ge vaar gewe ken is. Kieviten en kluten trekken dezelfde trukendoos open om schapen en koeien die nesten bedreigen te vertrappen weg te lokken. In Zeeland gaat het met name op de buitendijkse voormalige schorren goed met de rietgors. Vooral in het Mar- kiezaat en op de slikken van de Heen, trad na de afsluiting een snelle toename op. Zo verwonderlijk is dat niet, want na het verdwijnen van de getijden ontwikkelt zich een heel nieuwe omgeving, waar de rietgors zich uitstekend thuis voelt. Daar is hij dan ook te bewonderen in het goudgeel wuivende riet, met z'n pluimen die na lijken te gloeien in de ondergaande koperen zon. Je vraagt je wel eens af hoe de rietgors zich. staande houdt in het deinende riet. Gewoon een kwestie van evenwicht, daar draait het om. VLISSINGEN Lezers van de Scheldebode kunnen leuke prijzen winnen met het Roulet te-spel van Radio Actief. Het enige wat u ervoor moet doen is de advertentiepagina van Radio Actief bij de hand houden en de radio afstemmen op 106 FM, de golflengte van Radio Actief. Het spel gaat morgen, donder dag 28 september in en wordt gedurende een hele week, met uitzondering van de zaterdag en de zondag, gespeeld. Tijdens de uitzending van 12.00 tot 14.00 uur worden er vragen ge steld over de advertenties op de Radio Actief-pagina. Mensen die het juiste antwoord door bellen kunnen een leuke prijs winnen. In de prijzenpot zitten allerlei artikelen van de adverteerders, variërend van een voetbal of een fietspomp tot een gratis permanent of een cadeaubon. OOST-SOUBURG Razz matazz begint het nieuwe sei zoen met een Open Podium, ei genlijk een soort minifestival. Volgens goede gewoonte wordt het Open Podium om het jaar gehouden. Deze keer is er voor een iets andere opzet gekozen. In plaats van veertien korte op tredens op een avond zijn er nu zeven op vrijdag zeven op za terdag. De muzikanten kunnen dan meer laten horen „En voor het publiek is het ook aantrek kelijker" meent organisator Ad Lijnse Dit jaar is het Open Podium op 29 en 30 september. Er treden voornamelijk Zeeuwse muzi kanten op zoals Anja Kopmels, Peter Adriaanse, Sorry Pagani- ni, Adrie Oosterling, en Table 42. De optredens beginnen om 20.30 uur. De toegangsprijs be- draag vijf gulden en er kan voor de verandering niet gereser veerd worden. MIDDELBURG Deze week vertrekt een delegatie van de Oostkerkwijk naar het Roem eense dorp Viforoasa om daar een personenbus aan de plaat selijke kerkvoogdij te overhan digen. De hervormde Oostkerkwijk onderhoudt al een aantal jaren goede contacten met de protes tantse gemeente van Viforoasa, een dorpje op vijftig kilometer afstand van Tirgu Mures. Uit regelmatige bezoeken aan het dorp bleek dat er behoefte be stond aan een schoolbusje om de kinderen naar de school te brengen in een vier kilometer verderop gelegen dorp. Nu moeten de kinderen deze af stand lopend overbruggen en in de strenge winters in Roemenië is dat geen kleinigheid. Het busje kan verder ingezet worden bij activiteiten voor de jeugd en voor het vervoer van mensen naar het ziekenhuis in Tirgu Mures. Er is wel open baar vervoer naar het zieken huis, maar de bus doet er drie uur over. De leden van de Oostkerkwijk hebben het afgelopen jaar ac ties gevoerd om de benodigde financieën voor de bus bijeen te krijgen. Bij autobedrijf Hofman werd een negenpersoons Volks wagenbusje gekocht. Hofman verzorgde gratis de douane-for maliteiten, de tekst op de bus en de reserve-onderdelen. Ook in Viforoasa zat de bevol king niet stil want daar werd eigenhandig een garage voor het busje gebouwd. ADVERTENTIE PORTRETTHEO MAAKT 'T! FOTOSTUDIO THEO V.D. GENUGTEN vrijlondstracit 75, middelburg (winkelcentrum dauwendoele) 01180-40317 i

Scheldebode | 1995 | | pagina 1