Fiets voor Robert van Belzen Halt-bureau krijgt officiële status Ploeg- en behendigheidswedstrijden voor trekpaarden in de Sluishoek Museum 13/IX definitief van de baan Stijldansen voor ouderen Middelburgs theaterseizoen opent met toneelklassieker in nieuw jasje Zevende filmfestival Zeeland brengt avant-premières, acteurs en regisseur uit Antonia SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 Tjechië Filmpjes 315 NISSE - De stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland houdt op zaterdag 30 september het Zeeuws kampioenschap ploe gen voor trekpaarden en een behendigheidswedstrijd. Dit evenement vindt plaats in de 'Sluishoek' gelegen aan de Van der Poes Clementstraat, in het fraaie heggenge- bied ten zuiden van Nisse. Het is voor het eerst dat Het Werkend Trekpaard het ploegkampioenschap in eigen beheer organiseert. In de afgelo pen jaren werd het paardenploegen ge demonstreerd ter opluistering van Zeeuwse of Nationale ploegkampioen- schappen voor tractoren. De laatste keer dat het Zeeuws kampioenschap trek- paardploegen werd gehouden was twee jaar geleden, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. De regerend Zeeuws kampioen Adrie Verhage uit Serooskerke zal op 30 sep tember zijn titel verdedigen in een veld van zes tot acht ploegspannen uit ver schillende delen van de provincie. Elk ploegspan bestaat uit twee tot vier trek paarden. In totaal nemen zo'n 25 trekpaarden deel aan de ploeg- of behendigheidswedstrij den. De behendigheidswedstrijden wor den dit jaar voor het eerst georganiseerd. Deelnemers aan dit onderdeel leggen met één trekpaard en een landslede een bepaald parcours af. Hierbij moeten ver schillende opdrachten worden uitge voerd die de werksituaties op het land en op de boerderij zo goed mogelijk naboot sen. Voor het ontwerpen van het parcours hebben leden van Het Werkend Trek paard zich deze zomer in België georiën teerd. De belangstelling voor demon straties en wedstrijden met trekpaarden staat ook bij onze zuiderburen enorm in de belangstelling. Met het organiseren van de behendigheidsproef hoopt de stichting trekpaardenliefhebbers in heel Zeeland te interesseren om hun trek paarden ook weer te laten 'werken'. Ver schillende fokkers en ringstekers hebben hiervoor belangstelling getoond. Het in stand houden van de vaardighe den om met trekpaarden te werken - voor een wagen of voor een werktuig - is één van de doelstellingen van de stich ting. Sinds enkele jaren organiseert de stich ting in de zomer een druk bezochte oogstdemonstratie, waarbij graan met machines uit de eerste helft van deze eeuw wordt geoogst en gedorsen. Het Werkend Trekpaard hoopt dat de ploeg en behendigheidswedstrijden zich eveneens in een grote be langstelling mogen verheugen. De ploegwedstrijd om het Zeeuws kampioenschap begint om 12.30 en duurt tot 14.30 uur. De behendigheidswed strijd vangt aan om 14.00 uur. De prijs uitreiking is rond 17.00 uur. De toegang tot het evenement is gratis. Dit wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank Heinkenszand, Bierbrouwerij Palm, Loonbedrijf Van den Dries 's- Heerenhoek en de provincie Zeeland. Als het slecht weer is wordt het evene ment afgelast. Op zaterdag 30 september kan hierover informatie worden verkre gen bij de VW Goes/Borsele, telefoon 01100-20577. Tekpaarden komen op adem in het herfstzonnetje. FOTO AD PHERNAMBUCQ Zeeleeuwtje voor Van Ammelrooy MIDDELBURG Het halt bureau heeft met ingang van 1 september een wettelijke status gekregen. De Haltpro cedure is vanaf die datum op genomen in het Jeugdstraf- reccht. HALT (Het Alternatief) is in 1981 in de gemeente Rotter dam als experiment van start gegaan. De toename van het vandalisme, de overbelasting van justitie en politie en het ontbreken van een adequate reactie vormden de aanlei ding tot deze nieuwe lik-op- stuk benadering. Halt-projecten zijn en blijven samenwerkingsprojecten van gemeente, politie en openbaar ministerie die de bestrijding van vandalisme tot doel heb ben. Om dat doel te bereiken verzorgt Halt een alternatieve afdoening voor strafrechter lijk minderjarigen die wegens vandalistisch gedrag met de politie in aanraking zijn ge komen. Het Regionaal Halt Buro Walcheren is pas gestart in juni 1991. Tijdens de startfase van het Regionaal Halt Buro Walcheren werd bekend ge maakt dat ook andere vormen van klein crimineel gedrag door de Halt Buro's afgewik keld konden worden zoals eenvoudige winkeldiefstal, verduistering en oplichting. De Halt-procedure is be stemd voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar. De alterna tieve straf betekent het ver richten van werkzaamheden die (enigszins mogelijk) direct verband houden met het ge pleegde feit waarvoor de jon gere is aangehouden. Hiervan wordt enerzijds ^en opvoe dende werking verwacht en anderzijds wordt genoegdoe ning aan de benadeelde ver schaft. Daarnaast is het zo dat jonge ren die schade hebben aange richt deze schade ook moeten betalen. Het is dus en werken en betalen. MIDDELBURG - Het plan voor het Middelburgse museum voor hedendaagse kunst aan de Maïsbaai 13/IX gaat definitief niet door. Ondanks het aanbod van staatssecretaris van cultuur drs A. Nuis, de provincie Zee land en het cultuurfonds van de VSB-bank om in totaal twee miljoen gulden extra te subsi diëren- definitief niet door. De meerderheid van de raadsleden voelt er - opnieuw- niets voor. Het prestigueuze kunstmuseum is daarmee definitief en voor al tijd van de baan. Op 20 maart werd het ontwerp van Aldo van Eijkck waarvoor 7,5 miljoen was gereserveerd, door de gemeenteraad met 15 tegen 12 stemmen weggestemd vanwege een te verwachten ex ploitatietekort van tienduizen den guldens per jaar. Boven dien bleek er absoluut geen maatschappelijk draagvlak voor te bestaan. Het gevolg van dat raadsbesluit was een even discrete als doortastende lobby aangevoerd door de Middel burgse burgemeester mr C. Rut ten, gesteund door de CdK drs W. van Gelder en museumdi recteur Rudi Fuchs om alsnog geld bij elkaar te krijgen voor dat kunstencentrum. Dat leide enkele weken geleden tot een verbluffend restultaat: een toe zeggingen van 2 miljoen gulden. Niettemin vinden de gemeente raadsleden -nog voor het tot een raadsvoorstel komt- dat een dergelijk kunstencentrum er niet moet komen. Niet alleen vanwege het exploitatietekort, maar ook omdat er andere prio riteiten -zoals het nfieuwe stadskantoor- zijn. En dus ko men B&W niet met een voorstel en verdwijnen de plannen in plaats van in de ijskast in de prullebak. De schadeclaim van Aldo Van Eijck ter grootte van 2 miljoen omdat het hele project toen en nu definitief niet doorgaat hangt nog steeds boven het hoofd van Middelburg. De ne gen ton aan voorbereidingskos- ten is de gemeente in ieder ge val kwijt. GOES Een mens is nooit te oud om te leren, zegt het spreek woord. En het is zeker nooit te laat om te leren stijldansen. Want wat is er gezelliger dan een foxtrotje of engelse wals te draaien op een heerlijk muziekje? En er zitten nog meer leuke kanten aan: u bent een middagje uit, het is gezond en je ontmoet weer andere mensen. In de eerste week van oktober zijn er in Zierikzee (maandag), Goes (woensdag) en Middelburg (vrijdag) gratis lessen, waar ouderen kunnen kennismaken met het stijldansen. De foxtrot, engelse wals, tango en cha cha cha: binnenkort kunt u ook over de dansvloer zwieren. Informatie over de dansles voor oudere is te verkrijgen via tele foonnummer 01180-38345. Een scene uit Who's afraid of Virginia Woolf. foto:ingrid de mechelaer MIDDELBURG Het Mid delburgs theaterseizoen gaat volgende week van start met een toneelklassieker van de eer ste orde: Edward Albee's „Who's afraid of Virginia Woolf Afgelopen seizoen was het stuk ook al te zien in de versie van het RO Theater, maar dit maal wordt het gespeeld door het Westvlaams Teaterkollek- tief Malpertuis. Dirk Tanghe doet de regie. Tanghe voerde de afgelopen vijf jaar heel wat spraak- en smaakmakende regies en ves tigde een reputatie in het af stoffen, opfrissen en actualise ren van diverse 'classics'. Denk maar eens aan Romeo Julia, Hamlet en vorig jaar nog Ib sen's 'Nora of het Poppenhuis' dat hij bij Malpertuis regisseer de en waarvoor hij de Prosceni- umprijs kreeg toegekend. Dit seizoen tekent hij bij hetzelfde gezelschap voor de regie van Albee's onverwoestbare en nog immer knetterende huwelijks drama uit 1962. En opnieuw zijn er lovende recensies in overvloed. Het stuk was on langs nog de onbetwiste win naar van het Theaterfestival Amsterdam 1995. Hoofdpersonages in 'Who's af raid of Virginia Woolf?' zijn George en Martha. Zij hebben in hun kinderloze huwelijk al heel wat achter de rug. Tegen over de buitenwereld hebben ze een parodie van het leven opge bouwd, een karikatuur van ech telijke banden, een bescher mende leugen die hen nu ver teert. Ze zijn verliezers, zowel op het professionele vlak als privé. De onvrede en de wrevel zijn de enige constanten in hun leven en die zijn ook niet uit de lucht wanneer ze een jong, pas getrouwd stel bij hen thuis op bezoek hebben. Een dronken nacht vol tluivelse spelletjes leidt tot bikkelharde en ontlui sterende confrontaties... Dinsdag 3 oktober - Stadsschouw burg Middelburg - aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 30.00 (kortings passen 25.00) en zijn in verkoop aan het theater. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met actualiteitenquiz 9.05 Muziek. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Een vak apart. 17.03- 18.00 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 Die's nog van voor d'n oorlog, vandaag de heer Domini- cus uit Westkapelle. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. het Fort Zeelandia. 13.35 De Passage. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 UIT- gaanstips. 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 10.03-13.00 'Dag Week' Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuw se weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip van de chefkok/en muziek. 13.34- 18.00 Omroep Zeeland Sport: uitsla gen, reportages, commentaren. ZONDAG 1 OKTOBER 10.02 De Tijdmachine; vandaag: Het Volkerakmeer bij Sint Philpsland. 11.02 De Zeeuwse Lucht; vandaag: dameskoor Quodlibet uit Middelburg. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog. Vandaag: mevrouw Van Doorn-Mani- cus uit Koudekerke. 13.32-14.00 Om roep Zeeland Sport. 14.25-14.30; 15.25-15.30 en 16.25-16.30 Omroep Zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05- 18.00 Omroep Zeeland Sport, uitsla gen, reportages en commentaren. MAANDAG 2 OKTOBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Met Aly de Boer op. 11.05 Muziek door de week. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. het spelletje Wegwies. 13.35 De Passage. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Sportclub de Zeeuwen. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u het maar. DINSDAG 3 OKTOBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.005 Oogappels en Muilperen. Vandaag Medisch Kleuterdagverblijf. 11.05 Mu ziek door de week. 12.05-13.00 Mid dageditie. 13.35 De Passage. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Gefeliciteerd, verzoekplaten en gelukwensen. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. 18.30-21.00 Omroep Zee land Sport WOENSDAG 4 OKTOBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 Muziek door de week. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zee land. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. MIDDELBURG Van donderdag 28 september tot en met zaterdag 7 oktober vindt de Zevende Editie van het Filmfestival Zeeland plaats inhet Schutters hoftheater. Op donderdag 28 september om 19.30 wordt het festival feestelijk geopend met een toe spraak door Jacques van Heijningen, directeur van Het Nederlands Filmfestival. Óm 20.30 uur wordt de openingsfilm Antonia vertoond, waarbij regisseuse Marleen Gorris en enkele acteurs en actrices als spe ciale gasten aanwezig zijn. Na afloop van de film zal de organisatie van het Filmfestival aan Willeke van Ammelrooy een Bronzen Zeeleeuwtje toekennen voor haar filmwerk. Het Filmfestival opent met de voorvertoning van de film An tonia, over het leven van een sterke vrouw die in de zich steeds herhalende cyclus van geboorte en dood haar eigen zinnige levensstijl behoudt. De hoofdrol in deze film wordt ge speeld door Willeke van Am melrooy die al bijna dertig jaar in films te zien is. In Antonia speelt ze de rol van Antonia, de zeer onafhankelijke geest die vastbesloten is om haar leven volgens eigen regels te leiden. De mensen in haar omgeving moedigt ze aan hetzelfde te doen. In zekere zin is die rol Willeke van Ammelrooy op het lijf geschreven: als actrice heeft ze zoveel mogelijk hetzelfde ge daan. Sinds haar speelfimde- buut in 1966 was ze te zien in meer dan veertig films. Vanaf 1976 is ze ook bekend om haar werk als scenarioschrijver en regisseur. De meningen over haar werk zijn in de loop der jaren welis waar soms verdeeld geweest, maar niemand zal willen ont kennen dat Willeke van Am melrooy door haar inzet voor de Nederlandse film veel aan de dynamiek daarvan heeft bijge dragen. Daarom, wil de organi satie van het zevende Filmfesti val Zeeland tijdens de opening als blijk van waardering voor haar gehele cinematiografische oeuvre een Bronzen Zeeleeuw tje toekenen aan Willeke. Het zeeleeuwtje is verwerkt in het vignet van het Zeeuwse filmfes tival en werd vorig jaar in brons gegoten. De organisatoren van het filmfestival willen van de Bronzen Zeeleeuw een serieuze aangelegenheid maken en de prijs jaarlijks uitreiken aan ie mand die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de film. De uitreiking vindt plaats na af loop van de film. De aandacht voor de cinemato grafische ontwikkelingen in een bepaald land richt zich dit jaar op Tsjechië. Op dinsdag 3 okto ber gaat om 20.00 uur Krava (De Koe), de voorlaatste film (uit 1993) van Karei Kachyna, in Nederlandse première. De overige films uit dit Tsje- chië-onderdeel zijn 'oud' en nieuw. Hoewel oud niet altijd zo oud is als de kalender be weert (veel films van na 1968 zijn pas rond 1990 in de open baarheid gekomen), is voor de oudere films gekozen omdat die hun waarde voor de huidige Tsjechische cinema nog steeds hebben behouden. Op dinsdag wordt om 22.30 uur De grap (Zert) vertoond. Een film uit 1968, onder regie van Jaromil Jires, naar het gelijkna mige boek van Milan Kundera. Om 22.00 uur, voor de verto ning van zijn film, is Jaromil Ji res speciale gast in een talk show. Op woensdag 4 oktober wordt een drieluik van Tsjechische films vertoond. Madeliefjes (Sedmikrasky) uit 1966, van Vera Chytilova; een belangrijk cineaste die net als vele colle ga's na 1968 veel tegenwerking ondervond van de autoriteiten. Recent (uit 1994) is Ride (Jizda), van Jan Svérak, een van de meest getalenteerde jonge Tsje chische filmmakers. Het Fort (Pevnost) is een Tsjechisch/Franse film uit 1994 van regisseur Drahomira Vi- VLISSINGEN Robert van Belzen uit Amemuiden is de winnaar geworden van de Scheldebo- de/Elfdorpen prijsvraag. Hij had alle antwoorden goed en werd na loting aangewezen als win naar. Het echtpaar Van Belzen was een van de duizenden die op 8 augustus meededen aan de Elf- dorpentocht. Omdat de Elfdorpentocht dit jaar voor de tiende keer verreden werd en omdat de Scheldebode dit jaar het vijftigjarig bestaan vierde was er ook een prijsvraag waarbij je een fiets kon winnen. Deze fiets werd. beschikbaar gesteld door de Rijwielcentrale, aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. Van Belzen nam zijn fiets vorige week in ontvangst. Op de foto zie je van links naar rechts Van Limbergen van de Rijwielcentrale, R. van Belzen en echtgenote. Voor de volledigheid volgen hier nog even de goede antwoorden van de prijsvraag. l.Het asielzoekerscentrum, in Mid delburg heet De Eendracht. 2.De kapel van Hoogelande werd in 1965 gerestaureerd. 3.Het bezoe kerscentrum Poppendomme draait om de bij. 4.De molen van Westkapelle heet De Noorman. S.Jan Toorop nam in 1911 het initiatief tot de bouw van het tentoonstellingsgebouwtje in Dom burg. 6.De heemtuin van het biologisch museum heet Hortus Zelandiae. 7.Molen de Hoop in Ser ooskerke werd in 1983 verplaatst. 8.De tentoonstelling in de kerk van Gapinge heet 'mode met motief'. 9.De Schotse Huizen heten Het Lammetje en De Struys. 10.De altaarstenen in het Zeeuws Museum zijn gewijd aan Nehalennia. 11.De Schorpioen is gebouwd in 1868. Bij de Scheldebode kwam na afloop van de fietstocht een schoenendoos boordevol oplossingen binnen. Uit de goede oplossingen werd R. van Belzen als winnaar geloot. foto:piet davidse Een scene uit 'Antonia' met (links) Jan Decleir en Willeke van Ammelrooy. hanova. In het programma staat, bijna traditioneel, de avant-première centraal. Onder voorbehoud zijn o.a. de volgende films te zien: An Englishman who went uphill and came down a moun tain, van Christopher Monger; City of lost children, van J.P. Jeunet en M. Caro; Apollo 13, van Ron Howard; Jefferson in Paris, van James Ivory; Belle epoque, van Fernando Trueba; Seven, van David Fincher; Laagland, van Jolanda Entius; Colpo di luna, van Alberto Si- mone; Between the devil and the deep blue sea, van Marion Hansel; La fille d'Artagnan, van Bertrand Tavenier; Chung King Express, van Woug Kar- wai; All men are mortal, van Ate de Jong; Haut bas fragile, van Jacques Rivette; Unstrung heroes, van Diana Keaton; So mething to talk about, van Las- se Hallström; en Clockers, van Spike Lee. Op de twee zaterdagen zijn om 14.00 uur twee kinderfilms als avond-première te zien: Doornroosje en - Andre the se al. Voor het programma-onderdeel korte film hebben de Middel burgse filmmakers Paul en Menno de Nooijer een selectie gemaakt uit het internationale aanbod. De vertoning van alle korte films in één blok (elke korte film wordt ook minstens eenmaal vóór een hoofdfilm vertoond) vindt plaats op 'pri me time' (vrijdagavond 6 okto ber om 20.00 uur). De filpjes duren ongeveer vier minuten. Onder voorbehoud zijn o.a. de volgende korte films te zien: Wayne Traudt (Can): Move ments of the body; Mathias Bruhn (Fr): Une bonne Journée; Ennio Torresan: El -Macho; Mi chael Dudok de Wit: Le Moine et le Poisson; Georges Schwiz- gebel: La course a l'abime; Skip Battaglia: Restlessness; De organisatie van een anima tie-workshop met Paul en Men- no de Nooijer voor studenten van film- en kunstacademies en andere belangstellenden heeft mede de bedoeling het accent op de korte film te onderstrepen en te ondersteunen. In het weekend van vrijdag 6 tot en met zondag 8 oktober zullen Paul en Menno de Nooijer aller eerst een tipje van de sluier op lichten over een bepaalde tech niek van animatiefilms maken, door het vertonen van eigen werk en werk van andere film makers. Vervolgens krijgen deelnemers de kans zelf een animatiefilmpje te realiseren. In het kader van het program ma-onderdeel Jong Talent wor den eindexamenprodukties van studenten van film- en kunst academies vertoond. Aan deze vertoning is tevens een pu blieksenquête en prijs verbon den. Samen met alle korte films worden geselecteerde produk- ties in één blok vertoond op vrijdagavond 6 oktober.

Scheldebode | 1995 | | pagina 15